О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 1069 "Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 356. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2022 года № 31466
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 1069 "Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19752) следующие изменения:
в Профессиональном стандарте "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях", утвержденный указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Перечень профессий:
наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики, 3-5 уровень квалификации по ОРК;
пожарный, 4-6 уровень квалификации по ОРК;
инструктор по противопожарной профилактике, 4-6 уровень квалификации по ОРК;
командир отделения, 3-6 уровень квалификации по ОРК;
начальник караула, 4-6 уровень квалификации по ОРК;
начальник службы, 5-6 уровень квалификации по ОРК.";
приложение к указанным Профессиональным стандартам изложить в новой редакции, согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 29 декабря 2022 года № 356
Приложение
к профессиональному стандарту
"Деятельность по обеспечению
безопасности в чрезвычайных ситуациях"
Карточка профессии "Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики"
Код профессии

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 18 желтоқсандағы "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандартын бекіту туралы" № 1069 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 356 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 желтоқсанда № 31466 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 18 желтоқсандағы № 1069 "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызмет" кәсіби стандартын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19752 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызмет" кәсіби стандартында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Кәсіптер тізбесі:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика баптаушысы, 3-5 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
өрт сөндіруші, 4-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
өрттің алдын алу нұсқаушысы, 4-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
бөлімше командирі, 3-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
қарауыл бастығы, 4-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
қызмет бастығы, 5-6 СБШ бойынша біліктілік деңгейі.";
көрсетілген кәсіби стандарттарға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 356 бұйрығына
қосымша
"Төтенше жағдайларда
қауіпсіздікті қамтамасыз ету
қызметі" кәсіби стандартына
қосымша
"Бақылау˗өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы"
Кәсіп коды

7421-1-003
Наименование профессии
Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
Уровень квалификации по ОРК
3-5
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Общее среднее при наличии специальной подготовки и курсов обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в организациях образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты. Техническое и профессиональное образование на базе основного среднего.
Трудовые функции
1. Обеспечение сроков и качества работ по ремонту и дезинфекции СИЗОД.
2. Проведение проверок СИЗОД, обеспечение правильной технической эксплуатации оборудования.
3. Организация приемочных испытаний на качество продукции химических поглотителей.
4. Организация тренировок работников противопожарных служб в непригодной для дыхания среде.
Трудовая функция 1
Обеспечение сроков и качества работ по ремонту и дезинфекции СИЗОД.
Умение и навыки:
1. Координирует работу контрольно-измерительных приборов, для определения параметров работоспособности.
2. Заправляет воздушные и кислородные баллоны.
3. Проводит техническое освидетельствование снаряжений регенеративных патронов, контрольно-измерительных приборов.
Знания:
1. Нормативные документы, касающиеся деятельности газодымозащитной службы.
2. Принцип действия контрольно-измерительных приборов.
3. Технология наполнения воздушных и кислородных баллонов.
Трудовая функция 2
Проведение проверок СИЗОД, обеспечение правильной технической эксплуатации оборудования
Умение и навыки:
1. Организует контроль технического состояния средств индивидуальной защиты органов дыхания.
2. Ведет документацию по учету закрепленных изолирующих противогазов, запасных частей к ним и их ремонта.
3. Проводит испытания химических поглотителей регенеративных патронов, кислородных и воздушных баллонов.
4. Проводит профилактический осмотр компрессорных установок.
Знания:
1. Приказы, нормативные и методические документы, регламентирующие деятельность баз газодымозащитной службы.
2. Устройство, правила эксплуатации, ухода, ремонта и сбережения изолирующих противогазов газодымозащитной службы.
Трудовая функция 3
Организация приемочных испытаний на качество продукции химических поглотителей
Умение и навыки:
1. Готовит к эксплуатации компрессорные установки в том числе проверяет их состояние, проводит ежедневное технический осмотр, своевременно проводит их испытание на специальных приборах.
Знания: 1.
Правила промышленной безопасности, регламентирующие работу с компрессорными установками и сосудами под давлением.
Трудовая функция 4
Организация тренировок работников противопожарных служб в непригодной для дыхания среде
Умение и навыки:
1. Готовит технические средства для проведения занятий.

7421-1-003
Кәсіп атауы
Бақылау˗өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
3-5
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы даярлығы мен оқыту курстары және/немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдарында арнайы бастапқы оқытуы болған кезде жалпы орта білім. Негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіби білім.
Еңбек функциялары
1. ТОЖҚҚ жөндеу және дезинфекциялау бойынша жұмыстың мерзімі мен сапасын қамтамасыз ету.
2. ТОЖҚҚ тексеру жүргізу, жабдықты дұрыс техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
3. Химиялық сіңіргіштер өнімінің сапасына қабылдау сынақтарын ұйымдастыру.
4. Өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің тыныс алуға жарамсыз ортада жаттығуын ұйымдастыру.
1-еңбек функциясы ТОЖҚҚ жөндеу және дезинфекциялау бойынша жұмыстың мерзімі мен сапасын қамтамасыз ету.
Іскерлік және дағдылар:
1. Жұмысқа қабілеттілік параметрлерін анықтау үшін бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын үйлестіреді.
2. Ауа және оттегі баллондарын толтырады.
3. Регенеративті патрондар жарақтарына, бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық куәландыру жүргізеді.
Білімі:
1. Газ түтіннен қорғау қызметінің жұмысына қатысты нормативтік құжаттар.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының іс-әрекет қағидаты.
3. Ауа және оттегі баллондарын толтыру технологиясы.
2-еңбек функциясы ТОЖҚҚ тексеру жүргізу, жабдықты дұрыс техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
Іскерлік және дағдылар:
1. Тыныс алу органдарының жеке қорғау құралдарының техникалық жай-күйіне бақылау ұйымдастырады.
2. Бекітілген оқшаулағыш газтұмшаларды, оның қосалқы бөлшектерін есепке алу бойынша және оларды жөндеу бойынша құжаттама жүргізеді.
3. Регенеративті патрондардың, оттегі және ауа баллондарының химиялық сіңіргіштеріне сынаулар жүргізеді.
4. Компрессорлық қондырғыларға профилактикалық тексеріп-байқау жүргізеді.
Білімі:
1. Газ түтіннен қорғау қызметі базаларының жұмысын регламенттейтін бұйрықтар, нормативтік және әдістемелік құжаттар.
2. Құрылғы, пайдалану қағидалары, газ түтіннен қорғау қызметінің оқшаулағыш газтұмшаларын күту, жөндеу және сақтау.
3-еңбек функциясы Химиялық сіңіргіштер өнімдерінің сапасына қабылдау сынауларын ұйымдастыру.
Іскерлік және дағдылар:
1. Компрессорлық қондырғыларды пайдалануға дайындайды, оның ішінде олардың жай-күйін тексереді, күнделікті техникалық қарау жүргізеді, оларды арнайы аспаптарда уақтылы сынаудан өткізеді.
Білімі:
1. Компрессорлық қондырғылармен және қысымды түтікшелермен жұмыс істеуді регламенттейтін өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидалары.
4-еңбек функциясы Өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің тыныс алуға жарамсыз ортада ТОЖҚҚ-да жаттығуын ұйымдастыру.
Ікерлік және дағдылар:
1. Сабақтар өткізу үшін техникалық құралдарды дайындайды.

2. Контролирует проведение занятий.
Знания: 1.
Методика проведения занятий с газодымозащитниками.
2. Техника безопасности при работе в средствах индивидуальной защиты органов дыхания.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация и дисциплина.
Коммуникабельность.
Аналитический склад ума.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Командир отделения
Карточка профессии "Пожарный"
Код профессии
5411-0-008
Наименование профессии
Пожарный
Уровень квалификации по ОРК
4-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в организациях образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты. Техническое и профессиональное на базе основного среднего образования.
Трудовые функции
1. Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, эвакуации людей и материальных ценностей.
2. Проводит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
3. Содержит в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование.
4. Выполняет работы по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо.
Трудовая функция 1
Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, эвакуации людей и материальных ценностей
Умение и навыки:
1. Определяет вид огнетушащего средства соответствующего классу пожара.
2. Проводит эвакуацию пострадавших в условиях задымления, высокой температуры, угрозы жизни при пожаре.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
4. Тушит пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполняет обязанности всех номеров боевого расчета.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания по возможности оказания первой доврачебной помощи, безопасных методов переноски людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания медицинской помощи, в том числе с использованием специального оборудования.
3. Знания тактики тушения, требований безопасности, наставлений, инструкций, регламентирующих деятельность противопожарной службы.
4. Знания по тушению пожаров с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполнение обязанностей всех номеров боевого расчета.
Трудовая функция 2
Производит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке
Умение и навыки:
1. Отрабатывает нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и приемов практического применения знаний по другим дисциплинам в работе.

2. Сабақтардың өткізілуін бақылайды.
Білімі
1. Газ түтіннен қорғаушылармен сабақтар өткізу әдістемесі.
2. ТОЖҚҚ жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру және тәртіп.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланыс
Бөлімше командирі
"Өрт сөндіруші"
Кәсіп коды
5411-0-008
Кәсіп атауы
Өрт сөндіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімнің деңгейі
Жалпы орта білім және Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы даярлығы мен оқыту курстары және/немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдарында арнайы бастапқы оқытуы. Негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіби.
Еңбек функциялары
1. Өрт сөндіру, адамдарды құтқару, адамдарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау жұмыстарын жүргізеді.
2. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
3. Өрт-техникалық қару-жарақты және құтқару жабдықтарын жарамды күйде ұстайды.
4. Өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен құрылыстарын жарамды жағдайда ұстау жөніндегі жұмыстарды орындайды.
1-еңбек функциясы Өрт сөндіру, адамдарды құтқару, адамдарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау бойынша жұмыстар жүргізеді
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрттің дәрежесіне сәйкес келетін өртсөндіргіш құралдарының түрлерін анықтайды.
2. Өрт кезінде түтіндеу, жоғары температура, өмірге қауіп төну жағдайларында зардап шеккендерді эвакуациялайды.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып, өрт сөндіру немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттерін орындайды.
Білімі:
1. Түрлі объектілердегі өрт сөндіру тактикасы бойынша кәсіби даярлық процесінде алынған білімдер.
2. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету, адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан медициналық көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықтарды пайдалана отырып тасымалдаудың қауіпсіз әдістерін білу.
3. Сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін тәлімдемелер, нұсқаулықтарды білу.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып, өрт сөндіру бойынша білімі немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттемелерін орындау.
2-еңбек функциясы Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді, ГТҚҚ мен жұмыстағы басқа пәндер бойынша білімді практикалық қолдану тәсілдерін пысықтайды.

2. Работает с элементарными планами и схемами населенных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения, а также оперативных планов и карточек пожаротушения и сценариев ликвидации ЧС, составленных на охраняемые объекты или населенные пункты.
3. Проводит тренировки в средствах индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
Знания:
1. Знания, полученные при первоначальной подготовке и в ходе работы в подразделении.
2. Знание Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК ГОСТ Р 12.4.026 – 2022 "Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная".
Трудовая функция 3
Содержит в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование
Умение и навыки:
1. Проводит работу по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
2. Уметь работать со слесарным оборудованием, не требующим специальной подготовки.
3. Проводит испытательные работы согласно инструкциям.
Знания: 1.
Знание инструкций по эксплуатации пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования и специальной защитной одежды .
2. Знание инструкций и требований по испытаниям пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
Трудовая функция 4
Выполняет работы по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо
Умение и навыки:
1. Поддерживает в исправном состоянии средства связи и автоматической пожарной сигнализации.
2. Уметь работать со средствами связи и оповещения.
Знания: 1.
Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация и дисциплина.
Коммуникабельность.
Аналитический склад ума.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Уровень выше
Командир отделения
Карточка профессии "Инструктор по противопожарной профилактике"
Код профессии
3160-1-010
Наименование профессии
Инструктор по противопожарной профилактике
Уровень квалификации по ОРК
4-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Общее среднее, техническое и профессиональное образование повышенного уровня (специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в организациях образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты).
Трудовые функции
1 Проверка состояния пожарной безопасности объекта
2 Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности.
Трудовая функция 1
Проверка состояния пожарной безопасности объекта
Умение и навыки:
1. Проводит пожарно-технические обследования, выявляет нарушения норм и правил пожарной безопасности.
2. Оформляет документацию по результатам проверок, рекомендации по соблюдению требований правил пожарной безопасности.

2. Елді мекендердің, объектілердің, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің қарапайым жоспарларымен және схемаларымен, сондай-ақ өрт сөндірудің жедел жоспарларымен және карточкаларымен және күзетілетін объектілерге немесе елді мекендерге жасалған ТЖ жоюдың сценарийлерімен жұмыс істейді.
3. Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдарында жаттығулар жүргізеді.
Білімі:
1. Бөлімшеде бастапқы даярлық кезінде және жұмыс істеу барысында алынған білімдер.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандартын ҚР СТ МСТ Р 12.4.026 – 2022 "Сигнал түстері, қауіпсіздік белгілері және сигнал таңбасы" білу.
3-еңбек функциясы Өрт-техникалық қару-жарақты және құтқару жабдықтарын жарамды күйде ұстайды
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын тазарту, майлау, жинау, орнату бойынша жұмыс жүргізеді.
2. Арнайы даярлықты талап етпейтін слесарлық жабдықпен жұмыс істей білуі.
3. Нұсқаулықтарға сәйкес сынау жұмыстарын жүргізеді.
Білімі:
1. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарының және арнайы қорғаныш киімін пайдалану жөніндегі нұсқаулықты білу.
2. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын сынау жөніндегі талаптар мен нұсқаулықтарды білу.
4-еңбек функциясы Кезекшілік өткеру кезінде өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен құрылыстарын қалыпты жағдайда ұстау бойынша жұмыстарды орындайды.
Іскерлік және дағдылар:
1. Байланыс құралдары мен автоматты өрт сөндіру сигнализациясын
жарамды қалыпта ұстайды.
2. Байланыс және құлақтандыру құралдарымен жұмыс істей білуі.
Білімі:
1. Өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кезде өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, іс-қимыл нұсқаулығын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қарсы іс-қимылдар анықталған жағдайда іс-қимылдар жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру және тәртіп.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланыс
Өрт сөндіруші-құтқарушы деңгейінен жоғары
"Өртке қарсы профилактика нұсқаушысы"
әсіп коды
3160-1-010
Кәсіп атауы
Өртке қарсы профилактика нұсқаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Жалпы орта, техникалық және жоғары деңгейдегі кәсіптік білім (Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы даярлық және оқыту курстары және/немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдарында арнайы бастапқы оқыту).
Еңбек функциялары
1. Объектінің өрт қауіпсіздігінің жай-күйін тексеру.
2. Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқама жүргізу.
1-еңбек функциясы Объектінің өрт қауіпсіздігінің жай-күйін тексеру
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт-техникалық тексерулер жүргізеді, өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының бұзылуын анықтайды.
2. Тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы, өрт қауіпсіздігі қағидалары талаптарын сақтау бойынша ұсыныстарды ресімдейді.

3. Проводит анализ состояния пожарной безопасности обслуживаемых участков, секторов и объектов, готовит информации и рекомендации по устранению недостатков.
4. Оказывает содействие органам государственной противопожарной службы по разработке планов и карточек пожаротушения, делам о пожарах, авариях в рамках своих полномочий.
Знания:
1. Требования регламентирующие деятельность в области пожарной безопасности охраняемых объектов, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 "Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24045).
Трудовая функция 2 Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности
Умение и навыки:
1. Обучает мерам пожарной безопасности и действиям в случае пожара.
2. Оказывает содействие органам государственной противопожарной службы по разработке планов и карточек пожаротушения, делам о пожарах, авариях в рамках своих полномочий.
Знания:
1. Знание методических основ в проведении занятий в области пожарной безопасности.
2. Знание нормативного правового акта, регламентирующего деятельность органов государственной противопожарной службы, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 446 "Об утверждении Правил организации тушения пожаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15430).
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация.
Коммуникативные.
Аналитические.
Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Командир отделения
Карточка профессии "Командир отделения"
Код профессии
5411-0-003
Наименование профессии
Командир отделения
Уровень квалификации по ОРК
3-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности.
Техническое и профессиональное на базе основного среднего образования.
Трудовые функции
1. Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
2. Проводит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
3. Содержит в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование, осуществляет его техническое обслуживание, испытание и устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.

3. Қызмет көрсетілетін учаскелердің, секторлардың және объектілердің өрт қауіпсіздігінің жай-күйіне талдау жүргізеді, кемшіліктерді жою бойынша ақпараттар мен ұсынымдар дайындайды.
4. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына өрт сөндіру жоспарлары мен карточкаларын әзірлеу, өрт, авариялар туралы істер бойынша өз өкілеттігі шеңберінде көмек көрсетеді.
Білімі:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" Техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24045 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген күзетілетін объектілердің өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті регламенттейтін талаптар.
2-еңбек функциясы Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқамалар жүргізу.
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт қауіпсіздігі шараларына және өрт жағдайындағы іс-қимылдарға оқытады.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына өз өкілеттіктері шеңберінде өрт сөндіру жоспарлары мен карточкаларын әзірлеу, өрттер, авариялар туралы істер бойынша көмек көрсетеді.
Білімі
1. Өрт қауіпсіздігі саласындағы сабақтарды өткізуде әдістемелік негіздерді білу.
2. "Өрт сөндіруді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 446 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15430 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актіні білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланысы
Бөлімше командирі
"Бөлімше командирі"
Кәсіп коды
5411-0-003
Кәсіп атауы
Бөлімше командирі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
3-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда жалпы орта білім беру және арнайы даярлық және оқыту курстары.
Негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіптік.
Еңбек функциялары
1. Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныш киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
2. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
3. Өрт-техникалық жарақпен құтқару жабдығын жарамды күйде ұстайды, оған техникалық қызмет көрсетуді, арнайы дайындықты талап етпейтін ақауларды сынауды және жоюды жүзеге асырады.

4. Выполняет работы по поддержанию в исправном состоянии помещений и сооружений пожарного депо при несении дежурства.
5. Является непосредственным начальником личного состава отделения и отвечает за их действия. Он руководит работой отделения.
Трудовая функция 1
Проведение работ по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
Умение и навыки:
1. Определяет вид огнетушащего средства соответствующего классу пожара.
2. Проводит эвакуацию пострадавших в условиях задымления, высокой температуры, угрозы жизни при пожаре.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
4. Тушит пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполняет обязанности всех номеров боевого расчета.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания по возможности оказания первой доврачебной помощи, безопасных методов переноски людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания медицинской помощи, в том числе с использованием специального оборудования.
3. Знания тактики тушения, требований безопасности, наставлений, инструкций, регламентирующих деятельность противопожарной службы.
4. Знания по тушению пожаров с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполнение обязанностей всех номеров боевого расчета.
Трудовая функция 2
Проведение отработки нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
Умение и навыки:
1. Отрабатывает нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и приемов практического применения знаний по другим дисциплинам в работе.
2. Работает с элементарными планами и схемами населҰнных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения, а также оперативных планов и карточек пожаротушения и сценариев ликвидации ЧС, составленных на охраняемые объекты или населенные пункты.
3. Проводит тренировки в средствах индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
Знания:
1. Знания, полученные при первоначальной подготовке и в ходе работы в подразделении.
2. Знание Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК ГОСТ Р 12.4.026 – 2022 "Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная".
Трудовая функция 3
Содержание в исправном состоянии пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования, осуществлять его техническое обслуживание, испытание и устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.
Умение и навыки:

4. Кезекшілік атқару кезінде өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен құрылыстарын ақаусыз күйде ұстау жөніндегі жұмыстарды орындайды.
5. Бөлімшенің жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және олардың әрекеттері үшін жауап береді. Ол бөлімнің жұмысын басқарады.
1-еңбек функциясы
Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныш киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт сыныбына сәйкес келетін өртсөндіргіштің түрін анықтайды.
2. Түтін, жоғары температура, өрт кезінде өмірге қауіп төнген жағдайда зардап шеккендерді эвакуациялайды.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып өрттерді сөндіреді немесе жауынгерлік есептеудің барлық нөмірлерінің міндеттерін орындайды.
Білімі:
1. Әртүрлі объектілерді сөндіру тактикасы бойынша кәсіптік даярлау процесінде алынған білім.
2. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету мүмкіндігі бойынша адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан медициналық көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықты пайдалана отырып тасымалдаудың қауіпсіз әдістерін білу.
3. Өрт сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, өртке қарсы қызмет қызметін реттейтін тәлімдемелерді, нұсқаулықтарды білу.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып өртті сөндіру бойынша білім немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттемелерін орындау.
2-еңбек функциясы
Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізу.
Іскерлік және дағдылар:
1. Жұмыста өрт-құтқару даярлығы, ГТҚҚ және басқа пәндер бойынша білімді практикалық қолдану тәсілдері бойынша нормативтерді пысықтайды.
2. Күзетілетін объектілерге немесе елді мекендерге жасалған елді мекендердің, объектілердің, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің қарапайым жоспарлары мен схемаларымен, сондай-ақ өрт сөндірудің жедел жоспарлары мен карточкаларымен және ТЖ жою сценарийлерімен жұмыс істейді.
3. Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдарында жаттығулар жүргізеді.
Білімі:
1. Бастапқы даярлау кезінде және бөлімшеде жұмыс істеу барысында алынған білім.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандартын ҚР СТ МСТ Р 12.4.026 – 2022 "Сигнал түстері, қауіпсіздік белгілері және сигнал таңбасы" білу.
3-еңбек функциясы
Өрт-техникалық жарақпен құтқару жабдығын ақаусыз күйде ұстау, оған техникалық қызмет көрсетуді, арнайы дайындықты талап етпейтін ақауларды сынауды және жоюды жүзеге асыру.
Іскерлік және дағдылар:

1. Проводит работу по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
2. Уметь работать со слесарным оборудованием не требующим специальной подготовки.
3. Проводит испытательные работы согласно инструкциям.
Знания:
1. Знание инструкций по эксплуатации пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования, и специальной защитной одежды.
2. Знание инструкций и требований по испытаниям пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
Трудовая функция 4
Выполнение работ по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо при несении дежурства.
Умение и навыки:
1. Поддерживает в исправном состоянии средства связи и автоматической пожарной сигнализации.
2. Уметь работать со средствами связи и оповещения.
Знания:
1. Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Трудовая функция 5
Является непосредственным начальником личного состава отделения и отвечает за их действия. Он руководит работой отделения.
Умение и навыки:
1. Является руководителем отделения.
Знания:
1. Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация. Коммуникативные. Аналитические. Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики газодымозащитной службы.
Карточка профессии "Начальник караула"
Код профессии
1349-0-020
Наименование профессии
Начальник караула
Уровень квалификации по ОРК
4-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Среднее техническое образование и специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности.
Техническое и профессиональное на базе основного среднего образования.
Трудовые функции
1. Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
2. Проводит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.

1. Өрт-техникалық жарақпен құтқару жабдықтарын тазалау, майлау, құрастыру, орнату жұмыстарын жүргізеді.
2. Арнайы дайындықты қажет етпейтін слесарлық жабдықпен жұмыс істей білу.
3. Нұсқаулыққа сәйкес сынақ жұмыстарын жүргізеді.
Білімі:
1. Өрт-техникалық жарақ пен құтқару жабдықтарын және арнайы қорғаныш киімдерін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды білу.
2. Өрт-техникалық жарақ пен құтқару жабдықтарын сынау жөніндегі нұсқаулықтар мен талаптарды білу.
4-еңбек функциясы
Кезекшілік атқару кезінде өрт сөндіру депосының үй жайлары мен құрылыстарын жарамды күйде ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Іскерлік және дағдылар:
1. Байланыс және автоматты өрт сигнализациясы құралдарын жарамды күйде ұстайды.
2. Байланыс және құлақтандыру құралдарымен жұмыс істей білу.
Білімі:
1. Өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кездегі іс-қимыл нұсқаулықтарын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қайшы әрекеттер анықталған жағдайда іс-әрекеттер бойынша нұсқаулықтардың талаптарын білу.
5-еңбек функциясы
Бөлімшенің жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және олардың әрекеттері үшін жауап береді. Ол бөлімшенің жұмысын басқарады.
Іскерлік және дағдылар:
1. Бөлімше басшысы болып табылады.
Білімі:
1. Өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кездегі іс-қимыл нұсқаулықтарын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қарсы әрекеттер анықталған жағдайда іс-әрекеттер бойынша нұсқаулықтардың талаптарын білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланысы
Бақылау˗өлшеу аспаптары мен газ-түтіннен қорғау қызметі автоматикасын баптаушы
"Қарауыл бастығы"
Кәсіп коды
1349-0-020
Кәсіп атауы
Қарауыл бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда орта техникалық білім және арнайы даярлық және оқыту курстары.
Негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіптік.
Еңбек функциялары
1. Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныш киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
2. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.

1. Руководит работой караула.
2. Отвечает за соблюдение личным составом и лично правил по безопасности и охране труда, безопасность личного состава, выполнение задачи по тушению пожара, сохранность пожарных автомобилей, пожарно-технического вооружения.
Знания:
1. Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация.
Коммуникативные.
Аналитические.
Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с профессиями в рамках ОРК
Начальник службы
Карточка профессии "Начальник службы"
Код профессии
1329-1-039
Наименование профессии
Начальник службы
Уровень квалификации по ОРК
5-6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Высшее техническое образование или среднее техническое образование в области пожарной безопасности.
Техническое и профессиональное на базе основного среднего образования.
Трудовые функции
1. Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
2. Проводит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
3. Руководит личным составом пожарной части.
Трудовая функция 1
Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
Умение и навыки:
1. Определяет вид огнетушащего средства соответствующего классу пожара.
2. Проводит эвакуацию пострадавших в условиях задымления, высокой температуры, угрозы жизни при пожаре.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
4. Тушит пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполняет обязанности всех номеров боевого расчета.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания по возможности оказания первой доврачебной помощи, безопасных методов переноски людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания медицинской помощи, в том числе с использованием специального оборудования.

1. Қарауылдың жұмысына басшылық жасайды.
2. Жеке құрамның және жеке еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелердің сақталуына, жеке құрамның қауіпсіздігіне, өртті сөндіру жөніндегі міндеттердің орындалуына, өрт сөндіру автомобильдерінің, өрт-техникалық қару-жарақтың сақталуына жауап береді.
Білімі:
1. Өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кездегі іс-қимыл нұсқаулықтарын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қарсы әрекеттер анықталған жағдайда іс-әрекеттер бойынша нұсқаулықтардың талаптарын білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру.
Тіл табысушылығы.
Ойының ұшқырлығы.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде кәсіптермен байланысы
Қызмет бастығы
"Қызмет бастығы"
Кәсіп коды
1329-1-039
Кәсіп атауы
Қызмет бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білімінің деңгейі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы жоғары техникалық білім немесе орта техникалық білім.
Негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіптік.
Еңбек функциялары
1. Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныш киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
2. Өрт-құтқару даярлығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
3. Өрт сөндіру бөлімінің жеке құрамын басқарады.
1-еңбек функциясы
Өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою, адамдарды, материалдық құндылықтарды эвакуациялау, қол аспаптарын, өрт техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғаныс киімдерін пайдалана отырып конструкцияларды ашу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
Іскерлік және дағдылар:
1. Өрт сыныбына сәйкес келетін өртсөндіргіштің түрін анықтайды.
2. Түтін, жоғары температура, өрт кезінде өмірге қауіп төнген жағдайда зардап шеккендерді эвакуациялайды.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып өрттерді сөндіреді немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттемелерін орындайды.
Білімі:
1. Әртүрлі объектілерді сөндіру тактикасы бойынша кәсіптік даярлау процесінде алынған білім.
2. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету мүмкіндігі бойынша адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан медициналық көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықты пайдалана отырып тасымалдаудың қауіпсіз әдістерін білу.