О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 20 июля 2017 года № 167/21-VI "О Порядке оказания социальной помощи отдельным категориям граждан города Нур-Султан в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта"
Решение маслихата города Астаны от 23 ноября 2022 года № 267/34-VII. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 ноября 2022 года № 30684
Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны "О Порядке оказания социальной помощи отдельным категориям граждан города Нур-Султан в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта" от 20 июля 2017 года № 167/21-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1124) следующие изменения:
заголовок указанного решения изложить в новой редакции:
"О порядке оказания социальной помощи отдельным категориям граждан города Астаны в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта";
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить порядок оказания социальной помощи отдельным категориям граждан города Астаны в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта согласно приложению.";
приложение указанного решения изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата города Астаны Е. Каналимов
Приложение к решению
маслихата города Астаны
от 23 ноября 2022 года № 267/34-VII
Приложение к решению
маслихата города Астаны
от 20 июля 2017 года № 167/21-VI
Порядок оказания социальной помощи отдельным категориям граждан города Астаны в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта
Настоящий порядок оказания социальной помощи отдельным категориям граждан города Астаны в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта (далее – Порядок) разработан в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", статьями 10, 11 Закона Республики Казахстан "О ветеранах".
1. Общие положения

"Нұр-Сұлтан қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату түрінде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 20 шілдедегі № 167/21-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2022 жылғы 23 қарашадағы № 267/34-VII шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 қарашада № 30684 болып тіркелді
Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Нұр-Сұлтан қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату түрінде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 20 шілдедегі № 167/21-VI шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1124 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату түрінде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі туралы";
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қосымшаға сәйкес Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату түрінде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі бекітілсін.";
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатның хатшысы Е. Каналимов
Астана қаласы мәслихатының
2022 жылғы 23 қарашадағы
№ 267/34-VII шешіміне
қосымша
Астана қаласы мәслихатының
2017 жылғы "20" шілдедегі
№ 167/21-VI шішіміне
қосымша
Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату түрінде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
Осы Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату түрінде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 3-тармақшасына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10, 11-баптарына сәйкес әзірленді.
1. Жалпы ережелер

1. Социальная помощь отдельным категориям граждан города Астаны в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта (далее – социальная помощь) оказывается гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане.
2. Социальная помощь предоставляется согласно бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" (далее – программа), администратором которой является Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Астаны" (далее – администратор), и в пределах средств, предусмотренных в бюджете города на данные цели.
3. В целях реализации программы между администратором, Государственным учреждением "Управление транспорта и развития дорожно-транспортной инфраструктуры города Астаны" (далее – Управление) и компанией, осуществляющей функцию управления объектами транспортной инфраструктуры столицы, заключается договор, где оговариваются обязательства сторон и условия выполнения данных обязательств.
4. Для оказания социальной помощи по мере необходимости, а также один раз в квартал Управлению предоставляются сведения (на электронных и бумажных носителях):
Департаментом "Межведомственный расчетный центр социальных выплат" – филиалом некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по городу Астане – о гражданах, относящихся к категориям, указанным в пункте 5 порядка, администратором – по многодетным семьям с 1 января 2018 года.
2. Порядок оказания социальной помощи
5. Социальная помощь предоставляется следующим категориям граждан:
1) ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
2) пенсионерам по возрасту и выслуге лет, а также получателям государственных социальных пособий по возрасту и по случаю потери кормильца, достигшим пенсионного возраста;
3) многодетным матерям;
4) многодетным семьям;
5) лицам с инвалидностью;
6) детям с инвалидностью до восемнадцати лет, в том числе одному из родителей (законных представителей);
7) жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
6. Основанием для освобождения от оплаты проезда на маршрутах городского пассажирского транспорта является оригинал электронной именной карты.

1. Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату түріндегі әлеуметтік көмек (бұдан әрі – әлеуметтік көмек) Астана қаласында тіркелген және тұрақты тұратын азаматтарға көрсетіледі.
2. Әлеуметтік көмек "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкімші) әкімшісі болып табылатын "Жергілікті өкілетті органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" бюджеттік бағдарламасына (бұдан әрі – бағдарлама) сәйкес және қала бюджетінде осы мақсаттарға көзделген қаражат шегінде ұсынылады.
3. Бағдарламаны іске асыру мақсатында әкімшісінің, "Астана қаласының Көлік және жол-көлік инфрақұрылымын дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Басқарма) және астананың көліктік инфрақұрылым объектілерін басқару функцияларын жүзеге асыратын компанияның арасындағы осы міндеттемелерді орындау талаптары мен тараптардың міндеттері ескертілген шарт жасалады.
4. Әлеуметтік көмекті көрсету үшін қажет болған жағдайда, сондай-ақ тоқсан сайын бір рет:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлық қоғамының Астана қаласы бойынша филиалы – "Әлеуметтік төлемдерді ведомствоаралық есептеу орталығы" департаментімен – тәртіптің 5-тармағында көрсетілген санаттарға жататын азаматтар туралы;
әкімшімен – 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап көп балалы отбасылар бойынша мәліметтер (электрондық және қағаз жеткізгіштерде) Басқармаға ұсынылады.
2. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
5. Әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
2) жасы бойынша және еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнеткерлерге, сонымен қатар жасына байланысты және зейнеткерлік жасқа жеткен асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларға;
3) көп балалы аналарға;
4) көп балалы отбасыларға;
5) мүгедектігі бар адамдарға;
6) он сегiз жасқа дейiнгi мүгедектігі бар балаларға, оның ішінде ата-анасының (заңды өкiлдерінің) біреуіне;
7) Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына ұсынылады.
6. Қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде жол жүруге төлем төлеуден босату үшін электрондық атаулы картасының түпнұсқасы негіз болып табылады.

7. Управление:
1) определяет перевозчиков, обслуживающих маршруты городского пассажирского транспорта (далее – перевозчики) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о транспорте;
2) организует перевозки по маршрутам городского пассажирского транспорта на территории города Астаны;
3) осуществляет контроль за качеством обслуживания маршрутов городского пассажирского транспорта;
4) ежемесячно обеспечивает учет выполненных работ путем изготовления актов выполненных работ по перевозке граждан, указанных в пункте 5 настоящего порядка, осуществленных перевозчиками, и до 10 числа следующего месяца предоставляет их администратору;
5) обеспечивает распределение бюджетных средств, выделенных на данные цели.
8. Администратор:
производит частичное возмещение затрат перевозчиков, связанных с бесплатным проездом категорий граждан, указанных в пункте 5 настоящего порядка, через Управление, на основании акта выполненных работ независимо от количества оказанных услуг и согласно утвержденному плану финансирования в полном объеме.

7. Басқарма:
1) Қазақстан Республикасының көлік туралы заңнамасына сәйкес қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінде қызмет көрсететін тасымалдаушыларды (бұдан әрі – тасымалдаушылар) анықтайды;
2) Астана қаласының аумағында қалалық жолаушылар көлігінің бағдарлары бойынша тасымалдауды ұйымдастырады;
3) қалалық бағдарлардың жолаушылар көлігінің қызмет көрсету сапасына бақылауды жүзеге асырады;
4) ай сайын осы тәртіптің 5-тармағында көрсетілген тасымалдаушылармен жүзеге асырылған азаматтарды тасымалдау бойынша атқарылған жұмыстардың актісін дайындау жолымен атқарылған жұмыстарды есепке алуды қамтамасыз етеді және келесі айдың 10-на дейін оларды әкімшіге ұсынады;
5) осы мақсаттарға бөлінген бюджеттік қаражатты бөлуді тасымалдаушылар арасында қамтамасыз етеді.
8. Әкімші:
Басқарма арқылы, орындалған жұмыстардың актілері негізінде, көрсетілген қызметтер санына қарамастан және толық көлемде қаржыландырудың бекітілген жоспарына сәйкес осы тәртіптің 5-тармағында көрсетілген азаматтардың санаттарына тегін жол жүруге байланысты тасымалдаушылардың шығынын ішінара орнын толтыруды жүргізеді.