О внесении изменений в решение Мангистауского районного маслихата от 21 октября 2016 года №5/52 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Мангистауском районе"
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 3 октября 2022 года № 16/160. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2022 года № 30217. Утратило силу решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 16 апреля 2024 года № 11/84.
Сноска. Утратило силу решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 16.04.2024 № 11/84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Мангистауском районе" от 21 октября 2016 года №5/52 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №3176) следующие изменения:
Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Мангистауском районе утвержденные указанным решением:
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" и в подпункте 2) статьи 10, в подпункте 2) статьи 11, в подпункте 2) статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
в пункте 6:
абзац третий подпункта 1) изложить в новой редакции:
"лицам с инвалидностью всех групп и детям с инвалидностью– в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;";
абзац второй подпункта 2) изложить в новой редакции:
"лицам с инвалидностью всех групп и детям с инвалидностью – в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;";
абзацы третий, четвертый, пятнадцатый, шестнадцатый подпункта 3) изложить в новой редакции:
"лицам, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны(кроме лиц, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции) – в размере 60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей;

Маңғыстау аудандық мәслихатының 2016 жылғы 21 қазандағы №5/52 "Маңғыстау ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2022 жылғы 3 қазандағы № 16/160 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 қазанда № 30217 болып тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 16 сәуірде 2024 жылғы № 11/84 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 16.04.2024 № 11/84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Маңғыстау аудандық мәслихатының "Маңғыстау ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 21 қазандағы №5/52 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №3176 болып тіркелген) шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Маңғыстау ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларында:
5 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16-бабында және Қазақстан Республикасы "Ардагерлер туралы" Заңының 10-бабының 2) тармақшасында,11-бабының 2) тармақшасында,12-бабының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға осы қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.";
6 тармақта:
1) тармақшаның үшінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
2) тармақшаның екінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
3) тармақшаның үшінші, төртінші, он бесінші, он алтыншы абзацтары жаңа редакцияда жазылсын:
"жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдарға (Чернобыль атом электр станциясындағы апат салдарынан мүгедектігі белгіленген адамдардан басқалары) – 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны (кроме участников ликвидации аварии на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах) – в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний – в размере 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак – в размере 40 (сорок) месячных расчетных показателей;";
абзац второй подпункта 4) изложить в новой редакции:
"детям с инвалидностью – в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;";
абзац второй подпункта 6) изложить в новой редакции:
"лицам с инвалидностью всех групп и детям с инвалидностью – в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;";
абзац третий подпункта 7) изложить в новой редакции:
"лицам с инвалидностью всех групп и детям с инвалидностью – в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;";
абзац третий подпункта 9) изложить в новой редакции:
"лицам с инвалидностью всех групп и детям с инвалидностью – в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;";
пункт 7изложить в новой редакции:
"7. Социальная помощь следующим отдельным категориям нуждающихся граждан оказывается один раз и (или) периодически (один раз, 1 раз в полугодие) следующим категориям граждан:
1) лицам, имеющим социально-значимые заболевания, без учета доходов до наступления инвалидности: со злокачественными новообразованиями, состоящим на диспансерном учете с заболеванием туберкулеза, заразившимся вирусом иммунодефицита человека, один раз в размере 26 (двадцать шесть) месячных расчетных показателей;

жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдарға (1986-1987 жылдардағы Чернобыль атом электр станциясындағы апатты жоюға қатысушылардан басқалары) – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың салдарынан сәуле ауруына шалдығып қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамдардың, сондай-ақ қайтыс болуы белгіленген тәртіппен солардың әсеріне байланысты болған азаматтардың отбасыларына – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
4) тармақшаның екінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
6) тармақшаның екінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
7) тармақшаның үшінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
9) тармақшаның үшінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
7 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Әлеуметтік көмек жекелеген келесі санаттағы мұқтаж азаматтарға бір рет және (немесе) мерзімді (бір рет, жартыжылдықта 1 рет) көрсетіледі:
1) әлеуметтік маңызды аурулары бар: қатерлі ісіктері бар, туберкулез ауруымен диспансерлік есепте тұрған, адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған адамдарға, табыстарын есепке алмай мүгедектік алғанға дейін бір рет 26 (жиырма алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

2) лицам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, без учета доходов, один раз в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей, срок обращения за социальной помощью – в течение трех месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации;
3) лицам (семьям), признанным находящимися в трудной жизненной ситуации по основаниям, предусмотренным статьей 6 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах", имеющим среднедушевой доход ниже 1,5 кратной величины прожиточного минимума по Мангистауской области, предшествующей кварталу обращения, один раз в размере не более 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
4) студентам высших учебных заведений Республики Казахстан, обучающимся по очной форме обучения в области образования, здравоохранения, агропромышленного комплекса, культуры и спорта, имеющим среднедушевой доход ниже трехкратной величины прожиточного минимума по Мангистауской области за двенадцать месяцев, предшествующих месяцу обращения, 1 раз в полугодие в размере половины стоимости образовательных услуг, оказываемых учебными заведениями и в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей ежемесячно для частичного возмещения затрат на питание, проживание:
студентам, являющимся лицами с инвалидностью;
сиротам, воспитанникам детских домов и детских деревень;
студентам, оба родителя либо один из родителей которых являются лицом (ами) с инвалидностью или оба родителя являются пенсионерами по возрасту;
студентам из семей, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме в организациях среднего, технического и профессионального, после среднего образования в высшем учебном заведении после достижения ими совершеннолетия до времени окончания учебного заведения (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
5) ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны, их вдовам, семьям погибших военнослужащих, лицам, трудившимся и проходившим воинскую службу в тылу, предоставляется санаторно-курортная путевка без учета доходов;
6) детям с инвалидностью до восемнадцати лет обучающимся на дому во время учебного года ежемесячно – в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Мангистауского районного маслихата А. Сарбалаев

2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зиян келтірілген тұлғаларға, табыстарын есепке алмай бір рет 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, әлеуметтік көмекке өтініш жасау мерзімі – өмірлік қиын жағдай туындаған кезден бастап үш ай ішінде;
3) өтініш берген тоқсан алдындағы Маңғыстау облысы бойынша ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,5 еселенген шамасынан төмен жан басына шаққандағы орташа табысы бар, Қазақстан Республикасының "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Заңының 6 бабында көзделген негіздер бойынша, өмірлік қиын жағдайда жүр деп танылған адамдарға (отбасыларға) бір рет 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен артық емес;
4) Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының күндізгі оқу нысаны бойынша білім беру, денсаулық сақтау, агроөнеркәсіптік кешені, мәдениет және спорт саласында оқитын, өтініш берген айдың алдындағы он екі айда Маңғыстау облысы бойынша ең төмен күнкөріс деңгейінің үш еселенген шамасынан төмен жан басына шаққандағы орташа табысы бар студенттерге жартыжылдықта 1 рет оқу орындарымен көрсетілетін білім беру қызметі құнының жартысының мөлшерінде және тамақтануға, тұруға кететін шығындарды ішінара өтеу үшін ай сайын 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде:
мүгедектігі бар адамдар болып табылатын студенттерге;
жетімдерге, балалар үйінің және балалар ауылының тәрбиеленушілеріне;
ата-анасының екеуі де болмаса ата-анасының біреуі мүгедектігі бар адам (дар) болып табылатын немесе ата-анасының екеуі де жасы бойынша зейнеткерлер болып табылатын студенттерге;
төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелет жасқа толмаған балалары бар, оның ішінде кәмелет жасқа толғаннан кейін оқу орнын аяқтаған уақытқа дейін жоғарғы оқу орнында орташа, техникалық және кәсіби, орташадан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі бөлімде оқитын балалары бар отбасының студенттері (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін);
5)  Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдарға, олардың жесірлеріне, қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасыларына, тылда еңбек еткен және әскери қызмет өткерген адамдарға табысы есептелмей шипажайлық-курорттық жолдама беріледі;
6) үйде оқитын он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға оқу жылы уакытында ай сайын – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.".
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау аудандық мәслихатының хатшысы А. Сарбалаев