О внесении изменения в решение Успенского районного маслихата от 12 апреля 2021 года № 27/3 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района"
Решение Успенского районного маслихата Павлодарской области от 11 мая 2022 года № 103/15. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2022 года № 27991. Утратило силу решением Успенского районного маслихата Павлодарской области от 21 декабря 2023 года № 70/12
Сноска. Утратило силу решением Успенского районного маслихата Павлодарской области от 21.12.2023 № 70/12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Успенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Успенского районного маслихата от 12 апреля 2021 года № 27/3 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7263) следующее изменение:
правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района, утвержденные указанным решением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Успенского районного маслихата Ж. Бараисов
Приложение
к решению Успенского
районного маслихата
от 11 мая 2022 года
№ 103/15
Утверждены
решением Успенского
районного маслихата
от 12 апреля 2021 года
№ 27/3
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района
Настоящие правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района.

Успен аудандық мәслихатының 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 27/3 "Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2022 жылғы 11 мамырдағы № 103/15 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 12 мамырда № 27991 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 70/12 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 21.12.2023 № 70/12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Успен аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Успен аудандық мәслихатының 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 27/3 "Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7263 болып тіркелген) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Успен аудандық мәслихатының хатшысы Ж. Бараисов
Успен аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
11 мамырдағы № 103/15
шешіміне қосымша
Успен аудандық
мәслихатының 2021 жылғы
12 сәуірдегі № 27/3
шешімімен бекітілген
Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
Осы Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

Глава 1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Успенского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики по Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Успенского района";
8) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
9) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
2. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом (далее – МИО) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к праздничным дням.
3. Социальная помощь в денежной форме предоставляется через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счет получателя.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – өмірде қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Успен ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Павлодар облысы бойынша статистика органдары есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірдегі қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – "Успен ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
9) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
2. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органмен (бұдан әрі – ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
3. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдар арқылы алушының шотына аудару жолымен беріледі.

4. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) статьи 10, в подпункте 2) статьи 11, в подпункте 2) статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
6. Перечень праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) Международный женский день – 8 марта;
2) Праздник единства народа Казахстана – 1 мая;
3) День защитника Отечества – 7 мая;
4) День Победы – 9 мая;
5) День Конституции Республики Казахстан – 30 августа;
6) День Первого Президента Республики Казахстан – 1 декабря.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
7. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) ветераны боевых действий на территории других государств, а именно:
военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союза ССР);
рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
военнослужащие Республики Казахстан, выполнявшие задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке;
2) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, а именно:
лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях;
3) ветераны труда, а именно:
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;

4. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2) тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында, 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек көрсету үшін мереке күндерінің тізбесі:
1) Халықаралық әйелдер күні – 8 наурыз;
2) Қазақстан халқының бірлігі мерекесі – 1 мамыр;
3) Отан қорғаушы күні – 7 мамыр;
4) Жеңіс күні – 9 мамыр;
5) Қазақстан Республикасының Конституция күні – 30 тамыз;
6) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – 1 желтоқсан.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
7. Әлеуметтік көмек келесі санаттардағы азаматтарға көрсетіледі:
1) басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, атап айтқанда:
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлер;
Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi;
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСР Одағы) аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшiлерi;
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер;
Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қоғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерін орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері;
2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер, атап айтқанда:
1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдар;
3) еңбек ардагерлері, атап айтқанда:
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар;

4) другие лица, на которых распространяется действие Закона, а именно:
семьи военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
супруга (супруг) умершего инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак;
лица из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированные (самостоятельно выехавшие) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
5) граждане, признанные в судебном либо ином установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" порядке жертвами политических репрессий или пострадавшими от политических репрессий;
6) инвалиды, а именно:
дети-инвалиды до 18 лет;
инвалиды первой и второй группы;
инвалиды первой, второй и третьей группы, имеющие несовершеннолетних детей;
инвалиды третьей группы;
инвалиды первой группы, нуждающиеся в санаторно-курортном лечении;
инвалиды первой группы, нуждающиеся в гемодиализе;
семьи с детьми-инвалидами до 18 лет больными детским церебральным параличом, парезом, гидроцефалией, первичным иммунодефицитом и аутизмом;
семьи, воспитывающие детей-инвалидов до 18 лет;
инвалиды, дети-инвалиды, обучающиеся в колледжах Республики Казахстан на платной основе;
инвалиды, дети-инвалиды, обучающиеся в высших учебных заведениях Республики Казахстан на платной основе;
7) студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях из малообеспеченных семей, доход которых на одного члена семьи не превышает установленной по области величины прожиточного минимума, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
8) малообеспеченные граждане, а именно:
граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию, вследствие длительной болезни более одного месяца;
малообеспеченные семьи, с доходами ниже семидесяти процентов от установленной по области величины прожиточного минимума;
малообеспеченные семьи, получающие государственную адресную социальную помощь;
малообеспеченные семьи, имеющие детей в возрасте до 1 года, среднедушевой доход которых не превышает размера установленной по области величины прожиточного минимума, находящиеся на искусственном вскармливании;
беременные женщины, среднедушевой доход которых не превышает размера установленной по области величины прожиточного минимума;
многодетные матери из числа получателей адресной социальной помощи, имеющим детей до 18 лет;

4) Заңның күші қолданылатын басқа да адамдар, атап айтқанда:
бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасылары;
Ұлы Отан соғысының қайтыс болған мүгедегінің немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамның екінші рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығу, жұмыста мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетіндерді қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған, Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы);
1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдар;
5) Сот тәртібінде немесе "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген басқа тәртіпте саяси қуғын-сүргіндердің құрбандары немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккендер деп танылған азаматтар;
6) мүгедектер, атап айтқанда:
18 жасқа дейінгі мүгедек балалар;
бірінші және екінші топтағы мүгедектер;
кәмелетке толмаған балалары бар бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектер;
үшінші топтағы мүгедектер;
санаторлық-курорттық емделуге мұқтаж бірінші топтағы мүгедектер;
гемодиалезге мұқтаж бірінші топтағы мүгедектер;
балалардың церебралдық параличімен, парезбен, гидроцефалиямен, бастапқы иммун тапшылығымен және аутизммен ауыратын 18 жасқа дейінгі мүгедек балалары бар отбасылар;
18 жасқа дейінгі мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған отбасылар;
Қазақстан Республикасының колледждерінде ақылы негізде оқитын мүгедектер, мүгедек балалар;
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында ақылы негізде оқитын мүгедектер, мүгедек балалар;
7) отбасының бір мүшесіне шаққандағы табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын, жоғары оқу орындарында оқитын аз қамтамасыз етілген отбасылардың студенттері, жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар;
8) аз қамтамасыз етілген азаматтар, атап айтқанда:
бір айдан астам ұзақ аурудың салдарынан өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтар;
табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің жетпіс пайызынан төмен аз қамтамасыз етілген отбасылар;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын аз қамтамасыз етілген отбасылар;
жан басына шаққандағы орташа табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын, жасанды тамақтанатын 1 жасқа дейінгі балалары бар аз қамтамасыз етілген отбасылар;
жан басына шаққандағы орташа табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын жүкті әйелдер;
18 жасқа дейінгі балалары бар атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы көп балалы аналар;

9) граждане, имеющие социально значимые заболевания, а именно:
лица, страдающие онкологическим заболеванием;
лица, страдающие туберкулезным заболеванием;
лица, инфицированные вирусом иммунодефицита человека;
дети до 18 лет, инфицированные вирусом иммунодефицита человека;
10) лица, достигшие пенсионного возраста, а именно:
получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
от 80 лет и более (старше), получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
11) лица, освободившиеся из мест лишения свободы;
12) лица, пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара в течении трех месяцев с момента наступления данной ситуации.
8. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к праздничным дням:
к Международному женскому дню, для категории, указанной в абзаце седьмом подпункта 8) пункта 7 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа;
к Празднику единства народа Казахстана, для категории, указанной в подпункте 5) пункта 7 настоящих Правил на основании списка уполномоченной организации;
ко Дню защитника Отечества для категорий, указанных в абзаце шестом подпункта 1), в абзаце втором подпункта 4) пункта 7 настоящих Правил на основании списка уполномоченной организации;
ко Дню Победы, для категорий, указанных в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом подпункта 1), подпунктах 2), 3), 4) пункта 7 настоящих Правил на основании списка уполномоченной организации;
ко Дню Конституции Республики Казахстан, для категорий, указанных в абзацах девятом, десятом, одиннадцатом подпункта 6) пункта 7 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа;
ко Дню Первого Президента Республики Казахстан, для категорий, указанных в абзацах втором, третьем подпункта 6), подпункте 10) пункта 7 настоящих Правил на основании списка уполномоченной организации;
2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в абзацах втором, третьем, пятом подпункта 6) пункта 7 настоящих Правил, в размере 7 (семь) месячных расчетных показателей (далее – МРП) на основании списка уполномоченной организации;
для категории, указанной в абзаце четвертом подпункта 6) пункта 7 настоящих Правил, в размере 5 (пять) МРП на оздоровление на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;

9) әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар, атап айтқанда:
онкология ауруына шалдыққан тұлғалар;
туберкулез ауруына шалдыққан тұлғалар;
адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған тұлғалар;
адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған 18 жасқа дейінгі балалар;
10) зейнеткерлік жасқа толған адамдар, атап айтқанда:
зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерінен төмен алатындар;
зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерінен төмен алатын 80 жастан бастап және одан жоғары (асқан) жастағылар;
11) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар;
12) табиғи зілзаланың немесе өрттің туындаған сәтінен бастап үш ай ішінде осы жағдай салдарынан зардап шеккен адамдар.
8. Уәкілетті орган табысты есепке алмай көрсетеді:
1) мереке күндеріне біржолғы әлеуметтік көмек:
Халықаралық әйелдер күніне орай, уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 7-тармағының 8) тармақшасының жетінші абзацында көрсетілген санат үшін;
Қазақстан халқының бірлігі мерекесіне орай, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде осы Қағидалардың 7-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген санат үшін;
Отан қорғаушы күніне орай, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде осы Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасының алтыншы абзацында, 4) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттар үшін;
Жеңіс күніне орай, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде осы Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші абзацтарында, 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін;
Қазақстан Республикасының Конституциясы күніне орай, уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының тоғызыншы, оныншы, он бірінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін;
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне орай, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарында, 10) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының екінші, үшінші, бесінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде 7 (жеті) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде сауықтыруға 5 (бес) АЕК мөлшерінде;

для категорий, указанных в абзацах втором, шестом подпункта 6) пункта 7 настоящих Правил, в размере 40 (сорок) МРП (на проезд, проживание и питание сопровождающего лица) на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце восьмом подпункта 6) пункта 7 настоящих Правил, в размере 20 (двадцать) МРП (на социальную адаптацию и реабилитацию) на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце втором подпункта 9) пункта 7настоящих Правил, в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, в размере 7 (семь) МРП на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Успенская районная больница" (далее – районная больница);
для категории, указанной в абзаце четвертом подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, в размере 7 (семь) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце пятом подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, в размере 20 (двадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в подпункте 11) пункта 7 настоящих Правил, социальная помощь в размере 5 (пять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в подпункте 12) пункта 7 настоящих Правил, социальная помощь в размере до 60 (шестьдесят) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
3) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), в абзаце втором подпункта 3), в абзацах втором, четвертом подпункта 4) пункта 7 настоящих Правил, на оздоровление в размере 3,6 (три целых шесть десятых) МРП на основании списка уполномоченной организации;
для категорий, указанных в абзацах втором, третьем подпункта 6) пункта 7 настоящих Правил, на оздоровление в размере 2 (два) МРП на основании списка уполномоченной организации;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 4) пункта 7 настоящих Правил, на оздоровление в размере 10 (десять) МРП на основании списка уполномоченной организации;

осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының екінші, алтыншы абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 40 (қырық) АЕК (еріп жүретін адамның жол жүруіне, тұруына және тамақтануына) мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының сегізінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 20 (жиырма) АЕК (әлеуметтік бейімделуге және оңалтуға) мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының9) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санат үшін шаруашылық жүргізу құқығындағы "Успен аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – аудандық аурухана) ұсынатын тізім негізінде 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 60 (алпыс) АЕК дейін мөлшерінде әлеуметтік көмек;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2) тармақшаларында, 3) тармақшасының екінші абзацында, 4) тармақшасының екінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде сауықтыруға 3,6 (үш бүтін оннан алты) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде сауықтыруға 2 (екі) АЕК мөлшерінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 4) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санат үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде сауықтыруға 10 (он) АЕК мөлшерінде;

для категорий, указанных в абзацах втором, третьем подпункта 6) пункта 7 (инвалидам, не способным самостоятельно себя обслужить и нуждающимся по состоянию здоровья в постоянной помощи, не имеющим трудоспособных совершеннолетних детей (супруга), обязанных содержать своих родителей (супруга) и заботиться о них, или имеющих близких родственников, которые по объективным причинам не могут обеспечить им постоянную помощь и уход (в силу преклонного возраста, имеют инвалидность первой, второй группы, онкологические, психические заболевания, находятся в местах лишения свободы или выехали на постоянное местожительство за пределы страны или проживают в другом населенном пункте) настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа в размере 3 (три) МРП;
для категории, указанной в абзаце втором подпункта 6) пункта 7 настоящих Правил, на возмещение затрат на проезд в размере фактической стоимости проездных билетов на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце седьмом подпункта 6) пункта 7 настоящих Правил, на возмещение затрат на проезд в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, на питание в период амбулаторного лечения в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании списка, предоставляемого районной больницей;
для категории, указанной в абзаце пятом подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, в размере двукратного прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год на основании списка, предоставляемого районной больницей.
9. Уполномоченный орган оказывает с учетом дохода:
1) единовременную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 7) пункта 7 настоящих Правил, на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил, оплачивается сумма, указанная в трехстороннем договоре на оказание образовательных услуг, подписанного акимом Успенского района, руководителем высшего учебного заведения и студентом;
для категорий, указанных в абзацах втором, шестом подпункта 8) пункта 7 настоящих Правил, среднедушевой доход которых, не превышает величины прожиточного минимума, установленной по Павлодарской области, в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;

осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін (өзіне-өзі күтім көрсете алмайтын және денсаулығының жай-күйіне байланысты үнемі көмек көрсетуге мұқтаж, өздерінің ата-аналарын (жұбайын) асырап-бағуға және оларға қамқорлық жасауға міндетті еңбекке жарамды кәмелетке толған балалары (жұбайы) жоқ немесе объективті себептер бойынша оларды тұрақты көмекпен және күтіммен қамтамасыз ете алмайтын жақын туыстары бар мүгедектерге (қарттық жасына, бірінші, екінші топтағы мүгедектігінің, онкологиялық, психикалық ауруларының болуы, бас бостандығынан айыру орындарында отыруына немесе елден тыс жерге тұрақты тұруға кетуі немесе басқа елді мекенде тұруы) уәкілетті органнның тізімі негізінде 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жол жүру шығындарын өтеуге жол жүру билеттерінің нақты құны мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасының жетінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жол жүру шығындарын өтеуге 10 (он) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санат үшін аудандық аурухана ұсынатын тізім негізінде амбулаториялық емдеу кезеңінде тамақтануға 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санат үшін аудандық аурухана ұсынатын тізім негізінде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінде.
9. Уәкілетті орган табысты ескере отырып көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде Успен ауданының әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және студент қол қойған білім беру қызметтерін көрсетуге үшжақты шартта көрсетілген сома төленеді;
осы Қағидалардың 7-тармағының 8) тармақшасының екінші, алтыншы абзацтарында көрсетілген, жан басына шаққандағы орташа табысы Павлодар облысы бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын санаттар үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;

для категорий, указанных в абзацах третьем, четвертом подпункта 8) пункта 7 настоящих Правил, социальная помощь на приобретение твердого топлива в размере 14 (четырнадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;
2) ежемесячная социальная помощь:
для категории, указанной в подпункте 7) пункта 7 настоящих Правил, в период обучения на проживание, питание и проезд к месту жительства в размере 7 (семь) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце пятом подпункта 8) пункта 7 настоящих Правил, в размере 5 (пять) МРП на основании заявления одного из родителей о назначении социальной помощи с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил.
10. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия, в соответствии с настоящими Правилами, и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
11. К праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
12. Порядок оказания социальной помощи определены в соответствии с пунктами 12-25 Типовых правил.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
13. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Успенского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
14. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение
15. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

осы Қағидалардың 7-тармағының 8) тармақшасының үшінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде қатты отын сатып алуға 14 (он төрт) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
2) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде оқу кезеңінде тұруға, тамақтануға және тұрғылықты жеріне жол жүруге 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 8) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, ата-анасының біреуінің әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініші негізінде 5 (бес) АЕК мөлшерінде.
10. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін осы Қағидаларға сәйкес арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
11. Мереке күндеріне алушылардың жекелеген санаттары үшін әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі Үлгілік қағидалардың 12-25-тармақтарына сәйкес айқындалған.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
13. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Успен ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
14. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
15. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.