О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 25 августа 2017 года № 491 "Об утверждении Правил снятия с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2023 года № 31649
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 25 августа 2017 года № 491 "Об утверждении Правил снятия с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15935) следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.";
Правила снятия с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению начальника Вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 5 января 2023 года № 5
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 25 августа 2017 года № 491
Правила снятия вооружения и военной техники с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан қару-жарақ пен әскери техниканы шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 25 тамыздағы № 491 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 9 қаңтарда № 31649 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан қару-жарақ пен әскери техниканы шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 25 тамыздағы № 491 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15935 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан қару-жарақ пен әскери техниканы шығару қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2023 жылғы 5 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы "25" тамыздағы
№ 491 бұйрығымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан қару-жарақ пен әскери техниканы шығару қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила снятия вооружения и военной техники с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок снятия с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований) вооружения и военной техники.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) внутриведомственный совещательный орган – постоянно действующий рабочий орган по снятию вооружения и военной техники (далее – ВВТ) с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
2) довольствующий орган (служба) – структурное подразделение или государственное учреждение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, осуществляющее их обеспечение военным имуществом Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования в соответствии с возложенными на них функциями;
3) экспертная комиссия – коллегиальный орган, состоящий из специалистов, обладающих знаниями по боевому применению и эксплуатации ВВТ.
3. Для снятия ВВТ с вооружения главнокомандующими видами войск Вооруженных Сил, (для органов гражданской защиты и национальной безопасности Республики Казахстан – первым руководителем государственного органа или его заместителем, уполномоченным назначать соответствующие комиссии), главнокомандующим Национальной гвардии Республики Казахстан, командующим Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан и им равными (далее – руководители структурных подразделений и ведомств государственных органов) назначается экспертная комиссия.
Глава 2. Порядок снятия с вооружения
4. Снятию с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований подлежит ВВТ:
1) исчерпавшее сроки эксплуатации (жизненный цикл), выпуск которых прекращен (в том числе прекращен выпуск запасных частей, узлов, агрегатов и боеприпасов), а проведение видов ремонта экономически нецелесообразно;
2) модернизационный потенциал которых исчерпан и не позволяет проводить модернизацию для достижения уровня современных образцов;
3) номенклатура которого сокращается за счет унификации.
5. Снятие ВВТ с вооружения проводится в следующем порядке:
1) довольствующий орган подает предложения руководителям структурных подразделений и ведомств государственных органов по снятию ВВТ с вооружения;
2) экспертная комиссия на основании резолюции руководителя довольствующего органа проводит анализ и подает предложения на заседание внутриведомственного совещательного органа о рассмотрении вопроса о снятии ВВТ с вооружения;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың қарулануынан шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан қару-жарақ пен әскери техниканы шығару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ведомствоішілік кеңесші орган – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан қару-жарақ пен әскери техниканы (бұдан әрі – ҚӘТ) шығару жөніндегі тұрақты әрекеттегі жұмыс органы;
2) жабдықталым органы (қызметі) – оларға жүктелген функцияларға сәйкес Қарулы Күштерді, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды әскери мүлікпен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының құрылымдық бөлімшесі немесе мемлекеттік мекемесі;
3) сараптау комиссиясы – ҚӘТ-ны жауынгерлік қолдану және пайдалану бойынша білімі бар мамандардан тұратын алқалы орган.
3. КӘТ-ны қаруланудан шығару үшін Қарулы Күштер түрлерінің бас қолбасшылары (қолбасшылар, бастықтар), (Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау және ұлттық қауіпсіздік органдары үшін – мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның тиісті комиссияларын тағайындауға уәкілетті орынбасары), Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланның бас қолбасшысы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштерінің қолбасшысы және оларға теңестірілген басшылықтармен (бұдан әрі – мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының басшылары) эксперттік комиссия тағайындалады.
2-тарау. Қаруланудан алу тәртібі
4. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан:
1) шығару тоқтатылған (оның ішінде қосалқы бөлшектер, тораптар, агрегаттар және оқ-дәрілер шығару тоқтатылған), пайдалану мерзімі (қолданылу циклі) аяқталған, ал жөндеу түрін жүргізу экономикалық тұрғыдан мақсатқа сәйкес емес;
2) жаңғырту әлеуеті таусылған және қазіргі заманғы үлгі деңгейіне қол жеткізу үшін жаңғырту жүргізу мүмкін емес;
3) номенклатурасы бірегейлендіру есебінен қысқартылатын ҚӘТ шығарылуға тиіс.
5. ҚӘТ-ны қаруланудан шығару мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) жабдықталым органы мемлекеттік органдар құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының басшыларына ҚӘТ-ны қаруланудан шығару бойынша ұсыныстар береді;
2) сараптау комиссиясы жабдықталым органы басшысының қарары негізінде талдау жүргізеді және ведомствоішілік кеңесші органның отырысына ҚӘТ-ны қаруланудан шығару туралы мәселені қарау туралы ұсыныс береді;

3) заключение экспертной комиссии рассматривается на заседании внутриведомственного совещательного органа;
4) первым руководителем государственного органа издается приказ о снятии ВВТ с вооружения.
6. Снятие ВВТ с вооружения осуществляется на основании решения внутриведомственного совещательного органа.
В состав экспертной комиссии входят:
председатель комиссии, заместитель председателя, члены комиссии (не менее трех человек). В экспертную комиссию включаются только квалифицированные специалисты в исследуемой области.
Состав комиссии уточняется и отражается в приказах руководителей структурных подразделений и ведомств государственных органов.
7. Состав и положение о внутриведомственном совещательном органе утверждаются приказами первых руководителей государственных органов.
8. В ходе работы экспертная комиссия:
1) изучает справочные данные представленного к рассмотрению ВВТ, в том числе время нахождения в эксплуатации, среднюю наработку моторесурса, соотношение стоимости ремонта по отношению к приобретению новых образцов;
2) проводит сравнительный анализ тактико-технических характеристик представленного к рассмотрению ВВТ с новыми образцами данного типа (в качестве источника для проведения анализа используется официальная информация, размещенная в интернет ресурсах, журналах, буклетах, презентационных материалах). При этом учитываются перспективные направления строительства Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований сформированных в соответствии с Военной доктриной Республики Казахстан и документами системы государственного планирования, мировых тенденций развития ВВТ;
3) готовит заключение о снятии с вооружения в подразделениях (воинских частях, соединениях, объединениях, учреждениях) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
9. На основании заключения экспертной комиссии руководителями структурных подразделений и ведомств государственных органов выносятся предложения о снятии ВВТ с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований на рассмотрение внутриведомственного совещательного органа.
10. При положительном решении руководители структурных подразделений и ведомств государственных органов направляют органу, ответственному за подготовку и проведение заседаний внутриведомственного совещательного органа, необходимые материалы (доклады, анализы, протоколы, заключения экспертной комиссии) для предварительного ознакомления с ними членов внутриведомственного совещательного органа.
11. В ходе заседания внутриведомственного совещательного органа руководители структурных подразделений и ведомств государственных органов на основании заключения экспертной комиссии докладывают о необходимости (отсутствии необходимости) снятия ВВТ с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.

3) сараптау комиссиясының қорытындысы ведомствоішілік кеңесші органның отырысында қаралады;
4) мемлекеттік органның бірінші басшысы ҚӘТ-ны қаруланудан шығару туралы бұйрық шығарады.
6. ҚӘТ-ны қаруланудан шығару ведомствоішілік кеңесші органның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Сараптау комиссиясының құрамына:
комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, комиссия мүшелері (кемінде үш адам) кіреді. Сараптау комиссиясына тек зерттелетін саладағы білікті мамандар енгізіледі.
Комиссияның құрамы нақтыланады және мемлекеттік органдар құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының басшыларының бұйрықтарында көрсетіледі.
7. Ведомствоішілік кеңесші органның құрамы және ол туралы ереже мемлекеттік органдар бірінші басшыларының бұйрықтарымен бекітіледі.
8. Жұмыс барысында сараптау комиссиясы:
1) қарауға ұсынылған ҚӘТ-ның анықтамалық деректерін, оның ішінде пайдалануда болу уақытын, моторесурстың орташа жұмыс атқарымын, жаңа үлгіні сатып алуға байланысты жөндеу құнының арақатынасын зерделейді;
2) қарауға ұсынылған ҚӘТ-ның тактикалық-техникалық сипаттамасын осы типтің жаңа үлгісімен салыстырып талдау жүргізеді (талдау жүргізу үшін дереккөз ретінде интернет-ресурста, журналдарда, буклеттерде, таныстыру материалдарында орналастырылған ресми ақпарат пайдаланылады). Бұл ретте Қазақстан Республикасының Әскери доктринасына және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес қалыптастырылған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары құрылысының, ҚӘТ-ны дамытудың әлемдік үрдісінің перспективалық бағыттары ескеріледі;
3) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлімшелерде (әскери бөлімдерде, құрамаларда, бірлестіктерде, мекемелерде) қаруланудан шығару туралы қорытынды дайындайды.
9. Сараптау комиссиясының қорытындысы негізінде мемлекеттік органдар құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының басшылары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан ҚӘТ-ны шығару туралы ұсынысты ведомствоішілік кеңесші органның қарауына шығарады.
10. Оң шешім қабылданған кезде мемлекеттік органдар құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының басшылары ведомствоішілік кеңесші органның отырыстарын дайындауға және өткізуге жауапты органға ведомствоішілік кеңесші органның мүшелерін олармен алдын ала таныстыру үшін қажетті материалдарды (баяндамаларды, талдауды, хаттамаларды, сараптау комиссиясының қорытындысын) жолдайды.
11. Ведомствоішілік кеңесші органның отырысы барысында мемлекеттік органдар құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының басшылары сараптау комиссиясының қорытындысы негізінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан ҚӘТ-ны шығару қажеттілігі (қажеттіліктің болмауы) туралы баяндайды.

12. После заслушивания доклада члены внутриведомственного совещательного органа переходят к его обсуждению, в ходе которого подают собственные предложения. При спорных вопросах заслушиваются мнения других приглашенных специалистов. После завершения обсуждения члены внутриведомственного совещательного органа переходят к голосованию по поступившим предложениям. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель внутриведомственного совещательного органа.
13. Решение внутриведомственного совещательного органа оформляется протоколом, который готовит довольствующий орган (служба).
Принятое на заседании внутриведомственного совещательного органа решение (протокол) доводится до руководителей структурных подразделений и ведомств государственных органов.
При положительном решении внутриведомственного совещательного органа довольствующий орган готовит в течении 10 (десяти) календарных дней приказ первого руководителя государственного органа о снятии ВВТ с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
14. Снятым с вооружения считается ВВТ, исключенное из кадастра ВВТ Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
Приложение
к Правилам снятия вооружения
и военной техники с вооружения
Вооруженных Сил, других войск
и воинских формирований
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Главнокомандующий
(командующий, начальник)
видами войск
и им приравненный
_______________________
(воинское звание, подпись,
фамилия, инициалы)
" ___ " _______ 20___ год
Заключение о снятии с вооружения в подразделениях
(воинских частях, соединениях, объединениях, учреждениях)
___________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
Комиссия, в составе:
председателя комиссии –
___________________________________________________________________;
(воинское звание, фамилия, инициалы, занимаемая должность)
и членов комиссии –
___________________________________________________________________;
(воинское звание, фамилия, инициалы, занимаемая должность)
___________________________________________________________________;
(воинское звание, фамилия, инициалы, занимаемая должность)
___________________________________________________________________;
(воинское звание, фамилия, инициалы, занимаемая должность)
___________________________________________________________________;
(воинское звание, фамилия, инициалы, занимаемая должность)
составила настоящее заключение в том, что на основании приказа
(распоряжения, указания) _____________________________________________
(номер и дата приказа, распоряжения, указания)
____________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы, должность лица, издавшего приказ)

12. Баяндау тыңдалғаннан кейін ведомствоішілік кеңесші органның мүшелері оны талқылауға кіріседі, оның барысында өз ұсыныстарын береді. Даулы мәселелер болған кезде басқа шақырылған мамандардың пікірлері тыңдалады. Талқылау аяқталғаннан кейін ведомствоішілік кеңесші органның мүшелері келіп түскен ұсыныстар бойынша дауыс беруге кіріседі. Дауыс тең болған жағдайда ведомствоішілік кеңесші органның төрағасы дауыс берген шешім қабылданған болып саналады.
13. Ведомствоішілік кеңесші органның шешімі хаттамамен ресімделеді, оны жабдықталым органы (қызметі) дайындайды.
Ведомствоішілік кеңесші органның отырысында қабылданған шешім (хаттама) мемлекеттік органдар құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының басшыларына жеткізіледі.
Ведомствоішілік кеңесші органның шешімі оң болған кезде жабдықталым органы 10 (он) күнтізбелік күн ішінде мемлекеттік орган бірінші басшысының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан ҚӘТ-ны шығару туралы бұйрығын дайындайды.
14. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ҚӘТ кадастрынан алынған ҚӘТ қаруланудан шығарылды деп саналады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери
құралымдарының
қарулануынан қару-жарақ пен
әскери техниканы шығару
қағидаларына
қосымша
Нысан
Бекітемін
Әскер түрлерінің бас
қолбасшысы
(қолбасшысы, бастығы)
және оларға
теңестірілген
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі,
инициалдары)
20___ жылғы " ___ " _______
Бөлімшелерде (әскери бөлімдерде, құрамаларда, бірлестіктерде, мекемелерде) қаруланудан шығару туралы қорытынды
____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Мынадай құрамдағы комиссия:
комиссия төрағасы – _____________________________________________;
(әскери атағы, тегі, инициалдары, атқаратын лауазымы)
және комиссия мүшелері – _____________________________________________;
(әскери атағы, тегі, инициалдары, атқаратын лауазымы)
____________________________________________________________________;
(әскери атағы, тегі, инициалдары, атқаратын лауазымы)
____________________________________________________________________;
(әскери атағы, тегі, инициалдары, атқаратын лауазымы)
____________________________________________________________________;
(әскери атағы, тегі, инициалдары, атқаратын лауазымы)
____________________________________________________________________
(бұйрықты шығарған адамның әскери атағы, тегі, инициалдары, лауазымы)
___________________________________________________________________
(бұйрық, өкім, нұсқау нөмірі мен күні)

в период с " ___ " _______ 20__ года по " ___ " _______ 20__ года
произвела изучение образца ВВТ на предмет его снятия с вооружения
_____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
В результате изучения установлено следующее:
1. Техническое состояние вооружения;
2. Соответствие его тактико-техническим характеристикам в сравнении
с современными видами (типами) и предъявляемыми требованиями;
3. Возможность (невозможность) и целесообразность дальнейшей его модернизации,
экономические затраты на проведение;
4. Проблемные вопросы по его эксплуатации и содержанию (наличие необходимых
запасных частей, возможность закупа комплектующих, возможность проведения
технического обслуживания и ремонта);
5. Заключение по данному образцу (изделию, комплексу) ВВТ;
6. Предложения по дальнейшему использованию (в пределах возложенной компетенции).
Приложения: справочные материалы, сравнительные таблицы, схемы, фотоснимки
и другие необходимые документы для обоснования снятия с вооружения.
Председатель комиссии:
__________________________________________
(воинское звание, роспись, фамилия, инициалы)
Члены комиссии:
__________________________________________
(воинское звание, роспись, фамилия, инициалы)
__________________________________________
(воинское звание, роспись, фамилия, инициалы)
__________________________________________
(воинское звание, роспись, фамилия, инициалы)
__________________________________________
(воинское звание, роспись, фамилия, инициалы)
Примечание:
1) сокращения в наименованиях вооружения не используются,
указывается полное наименование вооружения
(пример: автомат АК-47 – неприемлемое наименование;
7,62 мм автомат Калашникова АК-47 – приемлемое наименование);
2) каждый лист заключения и приложений подписывается лицом,
утверждающим заключение.

бұйрығы (өкімі, нұсқауы) негізінде 20 _жылғы "___"_______ мен 20__ жылғы
"___" ______ кезеңінде ________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
ҚӘТ үлгісін қаруланудан шығару мәніне оны зерделеу туралы осы қорытындыны жасады.
Зерделеу нәтижесінде мыналар анықталды:
1. Қару-жарақтың техникалық жай-күйі.
2. Қазіргі заманғы түрлермен (типтермен) салыстырғанда оның тактикалық-техникалық сипаттамасына және қойылатын талаптарға сәйкес келуі.
3. Оны одан әрі жаңғырту мүмкіндігі (мүмкін еместігі) және мақсатқа сәйкестігі, оны жүргізуге экономикалық шығын.
4. Оны пайдалану және күтіп-ұстау жөніндегі проблемалық мәселелер (қажетті қосалқы бөлшектердің бар болуы, жиынтықтаушы бұйымдарды сатып алу мүмкіндігі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу мүмкіндігі).
5. ҚӘТ-ның осы үлгісі (бұйымы, кешені) бойынша қорытынды.
6. Одан әрі пайдалану жөніндегі ұсыныстар (жүктелген құзірет шегінде).
Қосымшалар: анықтамалық материалдар, салыстырмалы кестелер, схемалар, фототүсірілімдер және қаруланудан шығаруды негіздеу үшін қажетті басқа да құжаттар.
Комиссия төрағасы: __________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
Комиссия мүшелері: __________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
Ескертпе:
1) қару-жарақ атауында қысқарту пайдаланылмайды, қару-жарақтың толық атауы көрсетіледі (мысалы: АК-47 автоматы – қолданылмайтын атау; 7,62 мм АК-47 Калашников автоматы – қолданылатын атау);
2) қорытындының және қосымшалардың әрбір парағына қорытындыны бекітетін адам қол қояды.