О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2023 года № 31695.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9881) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
возраст спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
С. Жарасбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 13 января 2023 года № 5
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 октября 2014 года № 42
Возраст спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Виды спорта
Детский возраст (лет)
Юношеский возраст (лет)
Юниорский возраст (лет)
Молодежный возраст (лет)
Взрослый возраст (лет)
мальчики
девочки
юноши
девушки
юниоры
юниорки
мужчины
женщины
мужчины
женщины
Раздел 1. Летние олимпийские виды спорта
1.
Академическая гребля
10-14 лет
10-14 лет
15-16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
2.
Артистическое плавание (синхронное плавание)
7-12 лет
7-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
19-25 лет
19-25 лет
с 26 лет
с 26 лет
3.
Бадминтон
6-12 лет
6-12 лет
13-18 лет
13-18 лет
-
-
19-26 лет
19-26 лет
с 27 лет
с 27 лет
4.
Баскетбол
8-10 лет
8-10 лет
11-17 лет
11-17 лет
-
-
18-23 лет
18-23 лет
с 23 лет
с 23 лет
5.

"Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 қаңтарда № 31695 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 32) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
міндетін атқарушы
С. Жарасбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 13 қаңтардағы
№ 5 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 20 қазандағы
№ 42 бұйрығымен
бекітілген
Спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы
Спорт түрлері
Балалар жасы (жас)
Жасөспірімдер жасы (жас)
Юниорлар жасы (жас)
Жастар жасы (жас)
Ересектер жасы (жас)
ұлдар
қыздар
жасөспірім ұлдар
жасөспірім қыздар
юниор ұлдар
юниор қыздар
ерлер
әйелдер
ерлер
әйелдер
1. Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
1.
Академиялық есу
10-14 жас
10-14 жас
15-16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
2.
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
7-12 жас
7-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19-25 жас
19-25 жас
26 жастан
26 жастан
3.
Бадминтон
6-12 жас
6-12 жас
13-18 жас
13-18 жас
-
-
19-26 жас
19-26 жас
27 жастан
27 жастан
4.
Баскетбол
8-10 жас
8-10 жас
11-17 жас
11-17 жас
-
-
18-23 жас
18-23 жас
23 жастан
23 жастан
5.

9-13 лет
-
14-17 лет
-
-
-
18-23 лет
-
с 24 лет
-
147.
Казакша курес
10-13 лет
10-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-17 лет
16-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
148.
Охота с ловчими птицами
6-10 лет
6-10 лет
11-14 лет
11-14 лет
15-17 лет
15-17 лет
18-21 года
18-21 года
с 22 лет
с 22 лет
149.
Тогызкумалак
7-9 лет
7-9 лет
10-13 лет
10-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-21 года
18-21 года
с 22 лет
с 22 лет
Примечание.
Для зачисления и дальнейшего осуществления учебно-тренировочного процесса:
1) в детско-юношеских спортивных школах, спортивных школах для лиц с инвалидностью осуществляют подготовку спортсмены детского, юношеского, юниорского и молодежного (с учетом специфики вида спорта) возрастов до 18 лет.
В случае отсутствия в административно-территориальной единице физкультурно-спортивных организаций для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсменов с инвалидностью всех возрастных групп;
2) в центрах олимпийской подготовки и центрах подготовки олимпийского резерва осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов;
3) в школах высшего спортивного мастерства осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов;
4) в профессиональных спортивных клубах по видам спорта осуществляют спортивную подготовку спортсмены всех возрастных групп;
5) в спортивных клубах, спортивных клубах для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсмены всех возрастных групп;
6) в детско-юношеских клубах физической подготовки осуществляют спортивную подготовку спортсмены детских и юношеских возрастов до 18 лет;
7) в центре спортивной подготовки для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возрастов.

9-13 жас
-
14-17 жас
-
-
-
18-23 жас
-
24 жастан
-
147.
Қазақ күресі
10-13 жас
10-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-17 жас
16-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
148.
Құсбегілік
6-10 жас
6-10 жас
11-14 жас
11-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
18-21 жас
18-21 жас
22 жастан
22 жастан
149.
Тоғызқұмалақ
7-9 жас
7-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-21 жас
18-21 жас
22 жастан
22 жастан
Ескерту.
Тіркеу және одан әрі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыру үшін:
1) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептерінде, мүгедектерге арналған спорт мектептерінде 18 жасқа дейінгі балалар, жасөспірімдер, юниорлар және жастар (спорт түрінің өзіне тән ерекшелігін ескеріп) жасындағы спортшыларды даярлау жүзеге асырылады.
Әкімшілік-аумақтық бірлікте спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдары болмаған жағдайда балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептері, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт мектептері барлық жас топтарындағы мүгедектігі бар спортшыларды спорттық даярлауды жүзеге асырады;
2) олимпиадалық даярлау орталықтарында және олимпиадалық резервті даярлау орталықтарында жасөспірімдер, юниорлар және жастар жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
3) жоғары спорттық шеберлік мектептерінде жасөспірімдер, юниорлар және жастар жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
4) спорт түрлері бойынша кәсіпқой спорт клубтарында барлық жас топтарындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
5) спорт клубтарында, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт клубтарында барлық жас топтарындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
6) балалар мен жасөспірімдерге арналған дене шынықтыру даярлығы клубтарында 18 жасқа дейінгі балалар мен жасөспірімдер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
7) мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығында жасөспірімдер, юниорлар, жастар және ересектер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады.
_________________