О внесении изменений в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 февраля 2023 года № 46 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 февраля 2023 года № 31843
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17871) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Куантыров
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 февраля 2023 года № 15 и
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 февраля 2023 года № 46
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Критерии оценки степени рисков в области семеноводства

"Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 1 ақпандағы № 46 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 15 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 ақпанда № 31843 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17871 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:"
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_________А. Куантыров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
__________Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2023 жылғы 2 ақпандағы
№ 15 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 1 ақпандағы
№ 46 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени рисков в области семеноводства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов контроля в области семеноводства к степеням риска и для отбора субъектов (объектов) контроля при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие хозяйства, семеноводческие хозяйства, лаборатории по экспертизе качества семян, потребители семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации), реализаторы семян;
2) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области семеноводства, в части неправильного ведения документации в области семеноводства;
3) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области семеноводства по наличию пашни, освоенных семеноводческих севооборотов, сортовой агротехнологии, квалифицированных специалистов, исходного семенного материала, обеспечению сохранности материалов учета по семеноводству, проведению систематического обследования посевов (посадок), территорий, семяочистительных машин и механизмов, складов на выявление карантинных объектов и проведение мероприятий по борьбе с ними, хранению средних проб, оформлению документов о качестве семян, использованию для посева семян соответствующих по сортовым и посевным качествам требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве, наличию лицензионного договора, а также нарушению сроков и полноты предоставления отчетности;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, тұқым шаруашылығы саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері (объектілері) – бірегей тұқым өндірушілер, элиталық-тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым сапасын сараптау жөніндегі зертханалар, тұқымдарды тұтынушылар (тұқымдарды сату құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерінде пайдалану үшін тұқым өндірумен шұғылданатын жеке адамдарды қоспағанда), тұқым өткізушілер;
2) болмашы бұзушылық – тұқым шаруашылығы саласындағы құжаттаманы дұрыс жүргізбеу бөлігінде тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
3) елеулі бұзушылық – егістіктің, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің, сұрыптық агротехниканың, білікті мамандарының, бастапқы тұқымдық материалының болуы, тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының сақталуын қамтамасыз ету, егiстердi (отырғызылған екпелердi), аумақтарды, тұқым тазалағыш машиналар мен механизмдердi, қоймаларды карантиндiк объектiлердiң анықталуы және олармен күресу жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуіне жүйелі түрде зерттеп-қарау жүргізу, орташа сынамаларды сақтау, тұқымның сапасы туралы құжаттарды ресімдеу, Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сұрыпттық және егу сапасы бойынша сәйкес келетін тұқымдарды егу үшін пайдалану, лицензиялық шарттың болуы, сондай-ақ есептілік ұсынудың мерзімдері мен толықтығын сақтау жөніндегі тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;

4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области семеноводства, влекущие административную ответственность, предусмотренную статьей 402 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", не соблюдение требований по материально-техническому оснащению, проведению апробации, отбору проб, соблюдению стандартов в области семеноводства при проведении экспертизы качества семян, наличие жалоб и обращений, использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных), использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, зараженных карантинными объектами, нецелевое использование субсидированных семян.
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
5. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие хозяйства, семеноводческие хозяйства и лаборатории по экспертизе качества семян.
6. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся потребители семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации).
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся реализаторы семян.

4) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы саласындағы заңнамасында белгіленген, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабында көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын талаптарды бұзу, материалдық-техникалық жарақтандыру, байқаудан өткiзу, сынамаларды iрiктеп алу, тұқым сапасына сараптама жүргізген кезде тұқым шаруашылығы саласындағы стандарттарды сақтау жөніндегі талаптарды сақтамау, шағымдар мен арыздардың болуы, гендік инженерия (генетикалық түрлендірілген) негізінде алынған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану, карантиндік объектілермен залалданған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану, субсидияланған тұқымдарды мақсатсыз пайдалану.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне (бұдан әрі – тәуекел дәрежесі) жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
2-тарау. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесі бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бірегей тұқым өндірушілер, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары және тұқымның сапасын сараптау жөнiндегi зертханалар жатады.
6. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің орташа дәрежесі бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тұқымдарды тұтынушылар (тұқымдарды сату құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерiнде пайдалану үшiн тұқым өндiрумен шұғылданатан жеке адамдарды қоспағанда) жатады.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесі бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тұқым өткізушілер жатады.

Параграф 2. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
10. На основании источников информации, указанных в пункте 9 настоящих Критериев, субъективные критерии подразделены на три степени нарушения: грубые, значительные и незначительные.
11. Для оценки степени риска используются субъективные критерии оценки степени риска в области семеноводства согласно приложению к настоящим Критериям.
12. В соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Параграф 3. Управление рисками
13. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля на период, определяемый пунктом 18 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
14. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в области семеноводства в случаях, если в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
15. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области семеноводства.

2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері;
2) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
10. Осы Өлшемшарттардың 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің негізінде субъективті өлшемшарттар бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі және болмашы.
11. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін осы Өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары пайдаланылады.
12. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі):
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
13. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 18-тармағында айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізуден босатылады.
14. Бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, тұқым шаруашылығы саласындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалған болса ауыстырылады.
15. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі тұқым шаруашылығы саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.