О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 821 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты растений"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 64 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2023 года № 31914.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 821 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12744) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
в пункте 1:
подпункт 8) исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, биоагентов согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;";
дополнить подпунктами 11), 12) и 13) следующего содержания:
"11) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельностиь по производству (формуляции) пестицидов, на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в области защиты растений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами, на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 и 10 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, и 9 к настоящему совместному приказу;

"Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1135 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 821 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 15 ақпандағы № 64 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 15 ақпандағы № 23 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 ақпанда № 31914 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
"Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1135 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 821 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12744 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақта:
8) тармақша алып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;";
мынадай мазмұндағы 11), 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес пестицидтерді өндіру (формуляциялау) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру парағы;
12) осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес пестицидтерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру парағы;
13) осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру парағы.";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 және 10-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

дополнить приложениями 11, 12 и 13 согласно приложениям 10, 11 и 12 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
__________Т. Жаксылыков
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
И.о. министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 23 и
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 64
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 821
Критерии оценки степени риска в области защиты растений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области защиты растений (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов (объектов) контроля в области защиты растений к степеням риска и отбора субъектов контроля при проведении проверок на соответствие квалификационным требованиям по выданным в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" лицензиям (далее – проверка на соответствие квалификационным требованиям) и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

осы бірлескен бұйрыққа 10, 11 және 12-қосымшаларға сәйкес 11, 12 және 13-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
__________Т. Жаксылыков
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
__________Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 23 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 64 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 15-05/1135 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 821 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген лицензиялар бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерулер (бұдан әрі – біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру) және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау субъектілерін іріктеу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в области защиты растений;
2) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, в виде отсутствия документированного учета работ (прошнурованной и пронумерованной приходно-расходной книги, журнала учета пестицидов) при применении, хранении, реализации и ввоза пестицидов;
3) значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, в виде отсутствия средств индивидуальной защиты и специальной одежды у персонала при проведении работ по применению и хранению пестицидов, обезвреживанию пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, отсутствие квалифицированного специалиста, имеющего соответствующее (агрономическое) образование при реализации пестицидов, а также наличия жалоб, по рассмотрению которых субъекту контроля государственным инспектором по защите растений выписаны предписания по устранению выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты растений без привлечения к административной ответственности;
4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, безопасности химической продукции, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", в виде непроведения фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшее развитие и распространение вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, непредставления, а равно несвоевременного представления фитосанитарной отчетности в соответствии с формами фитосанитарного учета, утвержденными законодательством в области защиты растений, непроведения фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшее развитие и распространение вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, непроведения обезвреживания пестицидов, отсутствия специальных хранилищ (могильников) для обезвреживания пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, отсутствия методов и технологий обезвреживания пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, разработанных и предоставляемых поставщиками (производителями, импортерами, продавцами) пестицидов, хранения пестицидов первого класса опасности, пришедших в негодность к дальнейшему использованию по назначению, в емкостях, не обеспечивающих герметичность и не исключающих возможность загрязнения пестицидами окружающей среды, упаковки пестицидов второго класса опасности при необходимости в многослойную тару из полимерных материалов без специальных вкладышей (в зависимости от специфики пестицида), переупаковки пестицидов с нарушенной целостностью упаковки, отсутствия средств механизации для загрузки, перевозки и выгрузки запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, непринятие мер по строительству специальных хранилищ (могильников), отсутствия лицензии на осуществление деятельности по реализации пестицидов, по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами, отсутствия государственной регистрации пестицидов, реализуемых в Республики Казаxстан и включенных в список пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан, наличия фактов ввоза, реализации и хранения фальсифицированных пестицидов, отсутствия свидетельства о праве собственности на недвижимое имущество или иного законного основания, используемое для хранения пестицидов, отсутствия рекомендаций регистранта (производителя) по применению пестицидов, отсутствия паспорта безопасности пестицида, предоставляемого регистрантом (производителем, поставщиком, импортером), отпуска пестицидов потребителям не в таре производителя, отсутствия соответствующей информации на таре производителя о мерах безопасного использования пестицидов, включая сведения об обезвреживании пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованныx пестицидов, нецелостности тары реализуемых пестицидов, непринятия мер по переупаковке пестицидов, при нарушении целостности тары и возвращения их поставщику.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері (объектілері) – қызметі өсімдіктерді қорғау саласындағы мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
2) болмашы бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды пестицидтерді қолдану, сақтау, өткізу және әкелу кезіндегі жұмыстардың құжаттамалық есепке алынуының (пестицидтерді есепке алудың тігілген және нөмірленген кіріс-шығыс кітабы, журналы) болмауы түрінде бұзу;
3) елеулі бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды пестицидтерді қолдану және сақтау, пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімнің болмауы, пестицидтерді өткізу кезінде тиісті (агрономиялық) білімі бар білікті маманның болмауы, сондай-ақ қарастыру бойынша өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор бақылау субъектісіне әкімшілік жауапкершілікке тартпай Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою бойынша нұсқама берілген шағымның болуы түріндегі бұзу;
4) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау, химиялық өнімдердің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке алып келетін, саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және (немесе) аса қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен таралуына әкелетін фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық мониторингті және фитосанитариялық іс-шараларды жүргізбеу, фитосанитариялық есептілікті өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамамен бекітілген фитосанитариялық есепке алу нысандарына сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынбау, сол сияқты уақтылы ұсынбау, саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды организмдердің дамуы мен таралуына әкелетін фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық мониторингті және фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзбеу, пестицидтерді зарарсыздандырудың жүргізілмеуі, пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру үшін арнаулы сақтау орындарының (көмінділердің) болмауы, пестицидтерді жеткізушілер (өндірушілер, импорттаушылар, сатушылар) әзірлеген және ұсынатын жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру әдістері мен технологияларының болмауы, қауіптілігі бірінші сыныпты, мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалған пестицидтерді саңылаусыздықты қамтамасыз етпейтін және қоршаған ортаның пестицидтермен ластану мүмкіндігін жоққа шығармайтын ыдыстарда сақтау, қауіптілігі екінші сыныпты пестицидтерді қажет болған кезде полимер материалдардан жасалған арнайы қалташалары жоқ көп қабатты ыдысқа (пестицидтің ерекшелігіне қарай) буып-түю, бүтіндігі бұзылған қаптамадағы пестицидтерді қайта буып-түю, тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын тиеуге, тасымалдауға және түсіруге арналған механикаландыру құралдарының болмауы, арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) салу бойынша шаралар қабылдамау, пестицидтерді өткізу, пестицидтерді аэрозолдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияның болмауы, Қазақстан Республикасында өткізілетін және Қазақстан Республикасының аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің тізіміне енгізілген пестицидтерді мемлекеттік тіркеудің болмауы, бұрмаланған пестицидтерді әкелу, өткізу және сақтау фактілерінің болуы, пестицидтерді сақтау үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлікке меншік құқығы туралы куәліктің немесе өзге де заңды негіздердің болмауы, тіркеушінің (өндірушінің) пестицидтерді қолдану бойынша ұсынымдарының болмауы, тіркеуші (өндіруші, жеткізуші, импорттаушы) беретін пестицидтің қауіпсіздік паспортының болмауы, пестицидтерді тұтынушыларға өндірушілердің ыдысында босатпау, өндірушінің ыдысында пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру туралы мәліметтерді қоса отырып, пестицидтерді қауіпсіз пайдалану шаралары туралы тиісті ақпараттың болмауы, өткізілетін пестицид ыдыстарының бүтін еместігі, ыдыстың бүтіндігі бұзылған кезде пестицидтерді қайта буып-түю бойынша шаралар қабылдамау және оларды жеткізушілерге қайтару түріндегі бұзу.

3. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных критериев оценки степени риска (далее – объективные критерии) и субъективных критериев оценки степени риска (далее – субъективные критерии).
Параграф 1. Объективные критерии
5. Пестициды, используемые в сельскохозяйственном производстве, являются потенциально опасными химическими веществами, представляющими угрозу окружающей природной среде, жизни и здоровью людей и животных.
В соответствии с оценкой степени риска по объективным критериям наибольшей вероятности причинения вреда жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате деятельности субъекта контроля с учетом степени тяжести ее возможных негативных последствий, субъекты контроля, деятельность которых связанна с применением, реализацией, хранением и обезвреживанием пестицидов, относятся к высокой степени риска.
6. В области защиты растений с учетом наибольших потенциальных общественных рисков к высокой степени риска относятся субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по следующим направлениям:
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие представление, а равно своевременное представление фитосанитарной отчетности в соответствии с формами фитосанитарного учета, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11913);
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по применению пестицидов авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов);
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по хранению пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по обезвреживанию запрещенных и (или) пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по реализации пестицидов, биоагентов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по проиводству (формуляции) пестицидов, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по реализации пестицидов, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям.

3. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттарын (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) және тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарын (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
5. Ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын пестицидтер қоршаған табиғи ортаға, адам өмірі мен денсаулығына және жануарларға қатер төндіретін әлеуетті қауіпті химиялық заттар болып табылады.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалауға сәйкес бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне ең көп зиян келтіру ықтималдығы, оның ықтимал кері салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, қызметі пестицидтерді қолдануға, өткізуге, сақтауға және зарарсыздандыруға байланысты бақылау субъектісі тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
6. Өсімдіктерді қорғау саласында ең көп әлеуетті қоғамдық тәуекелдерді ескере отырып, мынадай бағыттар бойынша қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылады:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-02/584 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11913 болып тіркелген) бекітілген фитосанитариялық есепке алу нысандарына сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынуды, сол сияқты уақтылы ұсынуды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
тыйым салынған және (немесе) жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді тіркеу (өндірістік және ұсақ мөлдекті) сынақтарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді өндіру (формуляциялау) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері).

Параграф 2. Субъективные критерии
7. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
8. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области защиты растений.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля, в том числе выявление на территориях субъекта контроля вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, наличие фактов реализации, ввоза, хранения и применения пестицидов, не включенных в список пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан;
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля);
6) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
7) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок в отношении субъектов контроля;
2) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
9. Для оценки степени риска используются:
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих представление, а равно своевременное представление фитосанитарной отчетности в соответствии с формами фитосанитарного учета, утвержденными законодательством в области защиты растений согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами согласно приложению 3 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов) согласно приложению 4 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов согласно приложению 5 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по обезвреживанию запрещенных и (или) пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов согласно приложению 6 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов согласно приложению 7 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, биоагентов согласно приложению 8 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по проиводству (формуляции) пестицидов, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям приведены в приложении 9 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям приведены в приложении 10 к настоящим Критериям;
субъективные критерии в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям приведены в приложении 11 к настоящим Критериям.

2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
7. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып, жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
8. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайданылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау субъектісінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы, оның ішінде бақылау субъектісінің аумағында саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің анықталуы, Қазақстан Республикасы аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің тізіміне енгізілмеген пестицидтерді өткізу, әкелу, сақтау және қолдану фактілерінің болуы;
4) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
5) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);
6) мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау;
7) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
Біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайданылады:
1) бақылау субъектілеріне қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны.
9. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мыналар пайдаланылады:
осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамада бекітілген фитосанитариялық есепке алу нысандарына сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынуды, сол сияқты уақытылы ұсынуды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес пестицидтерді сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 6-қосымшаға сәйкес тыйым салынған және (немесе) жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 7-қосымшаға сәйкес пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 8-қосымшаға сәйкес пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 9-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді өндіру (формуляциялау) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 10-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар;
осы Өлшемшарттарға 11-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар.

10. На основании источников информации, указанных в пункте 8 настоящих Критериев, субъективные критерии подразделены на три степени нарушения: грубые, значительные и незначительные.
11. В соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Параграф 3. Управление рисками
12. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый пунктами 16 и 17 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
13. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие квалификационным требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области защиты растений.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
14. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае, если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

10. Осы Өлшемшарттардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің негізінде субъективті өлшемшарттар бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі және елеусіз.
11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі):
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
12. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 16 және 17-тармақтарымен айқындалатын кезеңге бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
13. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың өсімдіктерді қорғау саласында осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
14. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к определенной степени риска в соответствии с пунктом 11 настоящих Критериев.
15. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
16. Кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля высокой степени риска определяется не чаще одного раза в год.
17. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
18. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес белгілі бір тәуекел дәрежесіне жатқызуға негіз болып табылады.
15. Субъективті критерийлерді талдау және бағалау бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты неғұрлым ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісінің (объектісінің) біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне арналған графиктер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.
16. Тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің еселігі жылына бір реттен жиілетпей айқындалады.
17. Субъектіге (объектіге) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді талдау және бағалау нәтижелері бойынша бірақ жылына екі реттен жиілетпей айқындалады.
18. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.