Эндемиктік және реликтік өсімдіктердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 7 наурыздағы № 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 наурызда № 32050 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 07.03.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
"Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Эндемиктік және реликтік өсімдіктердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 7 наурыздан бастап күшіне енеді және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрі
З. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 7 наурыздағы
№ 78 бұйрығымен
бекітілген
Эндемиктік және реликтік өсімдіктердің тізімі
Атауы
Қазақ тiлiнде
Орыс тiлiнде
Латын тiлiнде
1
2
3
4
Эндемиктік өсімдіктері
1.
Каратау кемпіршөбі
Акантолимон каратавский
Acantholimon karatavicum Pavlov
2.
Микешина кемпіршөбі
Акантолимон Микешина
Acantholimon mikeschinii Lincz.
3.
Мыңжылқы кемпіршөбі
Акантолимон минжелкенский
Acantholimon minshelkense Pavlov
4.
Титов кемпіршөбі
Акантолимон Титова
Acantholimon titovii Lincz.
5.
Ұзынжемісті
бипан
Ахорифрагма длинноплодная
Achoriphragma longicarpum (Krasn.) Sojak (Parrya longicarpa Krasn.)
6.
Павлов бипаны
Ахорифрагма Павлова
Achoriphragma pavlovii (A. Vassil.) Sojak
7.
Саур теңгежапырағы
Манжетка саурская
Alchemilla sauri Juz.
8.
Нашар жуа
Лук беспомощный
Allium inops Vved.
9.
Қастек жуасы
Лук кастекский
Allium kasteki Popov
10.
Күйік жуасы
Лук куюкский
Allium kujukense Vved.
11.
Жабағыжапырақ жуа
Лук мохнатолистный
Allium lasiophyllum Vved.
12.
Леман жуасы
Лук Лемана
Allium lehmannianum Merckl.
13.
Биік жуа
Лук горцевидный
Allium oreoprasoides Vved.
14.
Сергей жуасы
Лук Сергея
Allium sergii Vved.
15.
Турчин жуасы
Лук турчинский
Allium turtschicum Regel
16.
Валентина жуасы
Лук Валентины
Allium valentinae Pavlov
17.
Ледебур бадамы
Миндаль Ледебура
Prunus ledebouriana (Schltdl.) Y.Y. Yao (Amygdalus ledebouriana Schlecht.)
18.
Тасшыл бұйырғын
Ежовник гипсолюбивый
Anabasis gypsicola Iljin
19.
(Қу) Торғай бұйырғыны
Ежовник тургайский
Anabasis turgaica Iljin et Krasch.
20.
Қаратау шөмішгүлі
Водосбор каратавский
Aquilegia karatavica Mikesch.
21.
Виталий шөмішгүлі
Водосбор Виталия
Aquilegia vitalii Gamajun.
22.
Арал жусаны
Полынь аральская
Artemisia aralensis Krasch.
23.
Түйе жусаны
Полынь верблюдов
Artemisia camelorum Krasch.
24.
Бөлшекті жусан
Полынь пятидольчатая
Artemisia quinqueloba Trautv.
25.
Шыбық жусан
Полынь прутьевидная
Artemisia kasakorum (Krasch.) Pavlov (Artemisia scopaeformis Ledeb.)
26.
Қатты жусан
Полынь крепкая
Artemisia valida Krasch. ex Poljak.
27.
Балқаш сексеуілшесі
Саксаульчик балхашский
Arthrophytum balchaschense (Iljin) Botsch.
28.
Бетпақдала сексеуілшесі
Саксаульчик бетпакдалинский
Arthrophytum betpakdalense Korovin et Mironov
29.
Төмпешік сексеуілше
Саксаульчик подушковидный
Arthrophytum pulvinatum Litv.
30.
Михаил астрагалы
Астрагал Михаила
Astragalus leptopus Popov (A. michaelis Boriss.)
31.
Тамаша астрагал
Астрагал изящнейший
Astragalus speciosissimus Pavlov
32.
Қысқа астрагал
Астрагал укороченный
Astragalus abbreviatus Kar. et Kir.
33.
Арганат астрагалы
Астрагал арганатский
Astragalus arganaticus Bunge
34.
Бадам астрагалы
Астрагал бадамский
Astragalus badamensis Popov
35.
Балқаш астрагалы
Астрагал балхашский
Astragalus balchaschensis Sumnev.
36.
Тікенжеміс астрагал
Астрагал щетинистоплодный
Astragalus chaetolobus Bunge
37.
Ракитник астрагалы (Гүлбұршақ таспа)
Астрагал ракитниковый
Astragalus cytisoides Bunge
38.
Георгий астрагалы
Астрагал Георгия
Astragalus georgii Gontsch.
39.
Сырдария астрагалы
Астрагал сырдарьинский
Astragalus jaxarticus Pavlov
40.
Қаратау астрагалы
Астрагал каратавский
Astragalus karataviensis Pavlov
41.
Қаратөбе астрагалы
Астрагал каратюбский
Astragalus karatjubeki Golosk.
42.
Қазымбет астрагалы
Астрагал казымбетский
Astragalus kazymbeticus Saposhn. ex Sumnev.
43.
Кендірлік астрагалы
Астрагал кендырлыкский
Astragalus kendyrlykii Popov
44.
Қопал астрагалы
Астрагал копальский
Astragalus kopalensis Lipsky
45.
Крашенинников
aстрагалы
(Көкашық таспасы)
Астрагал Крашенинникова (
Astragalus krascheninnikovii Kamelin (Astragalus kokaschikii Gamajun.)
46.
Краснов астрагалы
Астрагал Краснова
Astragalus krasnovii Popov
47.
Қостанай астрагалы
Астрагал кустанайский
Astragalus kustanaicus Popov
48.
Липшиц астрагалы
Астрагал Липшица
Astragalus lipschitzii Pavlov
49.
Қарабұтақты астрагал
Астрагал черноветвистый
Astragalus melanocladus Lipsky
50.
Мокеева астрагалы
Астрагал Мокеевой
Astragalus mokeevae Popov
51.
Жаңапопов астрагалы
Астрагал новый Попова
Astragalus neopopovii Golosk.
52.
Павлов астрагалы
Астрагал Павловский
Astragalus pavlovianus Gamajun.
53.
Құмшыл астрагал
Астрагал лысоногий
Astragalus psilopus Schrenk
54.
Жұмсақ астрагалы
Астрагал мякотный
Astragalus pulposus Popov
55.
Толықжемісті астрагал
Астрагал толстоплодный
Astragalus pycnolobus Bunge
56.
Рубцов астрагалы
Астрагал Рубцова
Astragalus rubtzovii Boriss.
57.
Сархан астрагалы
Астрагал сарханский
Astragalus sarchanensis Gontsch.
58.
Семенов астрагалы
Астрагал СемҰнова
Astragalus semenovii Bunge
59.
Жүндес астрагал
Астрагал косматый
Astragalus sisyrodites Bunge
60.
Бекіш астрагалы
Астрагал дроковидный
Astragalus spartioides Kar. et Kir.
61.
Тамаша астрагал
Астрагал изящнейший
Astragalus speciosissimus Pavlov
62.
Үштік астрагалы
Астрагал почтитройчатый
Astragalus subternatus Pavlov
63.
Сумневич астрагалы
Астрагал Сумневича
Astragalus sumneviczii Pavlov
64.
Текутьев астрагалы
Астрагал Текутьева
Astragalus sisyrodytes Bunge (A. tekutjevii Gontsch.)
65.
Теректі астрагалы
Астрагал теректинский
Astragalus terektensis Fisjun
66.
Өзгертілген (Үшжапырақты) астрагал
Астрагал переименованный
Астрагал трехлисточковый
Astragalus transnominatus Abdullaeva (Astragalus trifoliolatus Pavlov)
67.
Шарын астрагалы
Астрагал чарынский
Astragalus tscharynensis Popov
68.
Торайғыр астрагалы
Астрагал турайгырский
Astragalus turajgyricus Golosk.
69.
Ұялы астрагалы
Астрагал уялинский
Astragalus ujalensis Delile (A. ujalensis Gontsch.)
70.
Көкшіл астрагал
Астрагал зеленеющий
Astragalus virens Pavlov
71.
Мушкетов түйесіңірі
Курчавка Мушкетова
Atraphaxis muschketowii Krasn.
72.
Жұмыртқа жапырақты түйесіңір
Курчавка вальковатолистая
Atraphaxis teretifolia (Popov) Kom.
73.
Қарқаралы бөріқарақаты
Барбарис каркаралинский
Berberis karkaralensis Kornilova et Potapov
74.
Крашенинников сартүтігі
Канкриниелла Крашенинникова
Cancriniella krascheninnikovii (N. Rubtz.) Tzvelev
75.
Бұдыр қиякөлеңі
Осока слабошероховатая
Carex minutiscabra Kuk. ex V.I. Kreez.
76.
Салалы гүлкекіре
Василек двоякоперистый
Centaurea bipinnatifida (Trautv.) Tzvelev
77.
Крылов гүлкекіресі
Василек Крыловский
Centaurea kryloviana Serg.
78.
Күлтиасов гүлкекіресі
ВасилҰк Культиасова
Rhaponticoides kultiassovii (Iljin) Negaresh (Centaurea kultiassovii Iljin)
79.
Туыс мүйізжапырақ
Роголистник близкий
Ceratophyllum affine Z.F. Troitsk.
80.
Боссэ ерсағызы
Хондрилла Боссэ
Chondrilla bosseana Iljin
81.
Үлкен ерсағыз
Хондрилла тощая крупная
Chondrilla macra Iljin
82.
Мойынқұм ерсағызы
Хондрилла муюнкумская
Chondrilla mujunkumensis Iljin et Igolk.
83.
Балықкөз торғайоты
Климакоптера тургайская
Climacoptera turgaica (Iljin) Botsch.
84.
Алатау ырғайы
Кизильник алатавский
Cotoneaster alatavicus Popov
85.
Краснов ырғайы
Кизильник Краснова
Cotoneaster krasnovii Pojark.
86.
Талдықорған түйетабаны
Парнолистник талды-курганский
Zygophyllum taldykurganicum Boriss.
87.
Азгүлді ырғай
Кизильник малоцветковый
Cotoneaster oliganthа Pojark.
88.
Альберт көбенқұйрығы
Кузиния Альберта
Arctium alberti (Regel et Schmalh.) S. López, Romasch., Susanna et N. Garcia
(Cousinia alberti Regel et Schmalh.)
89.
Ошаған көбенқұйрығы
Кузиния лопуховая
Arctium arctiodes Kuntze (Cousinia arctioides Schrenk)
90.
Бұдырлы көбенқұйрығы
Кузиния шершавая
Cousinia aspera (Kult.) Karmysch.
91.
Гомолицкий көбенқұйрығы
Кузиния Гомолицкого
Cousinia gomolitzkii Juz. ex Tscherneva
92.
Іріжапырақты көбенқұйрығы
Кузиния крупнолистая
Arctium grandifolium (Kult.) S. López, Romasch., Susanna et N.Garcia (Cousinia grandifolia Kult.)
93.
Мыңжылқы көбенқұйрығы
Кузиния минжелкенская
Cousinia mindshelkensis B.Fedtsch.
94.
Перовский көбенқұйрығы
Кузиния перовская
Cousinia perovskiensis (Bornm.) Juz. ex Tscerneva
95.
Түркістан көбенқұйрығы
Кузиния туркестанская
Cousinia turkestanica (Regel) Juz.
96.
Ұғам көбенқұйрығ
Кузиния угамская
Arctium ugamense (Karmysch.) S. López, Romasch., Susanna et N. Garcia (Cousinia ugamensis Karmysch.)
97.
Сарыбас көбенқұйрығы
Кузиния дурнишникоглавая
Cousinia xanthiocephala Tscherneva
98.
Эльпассов арамсояуы
Повилика эльпасовская
Cuscuta elpassiana Pavlov
99.
Қаратау арамсояуы
Повилика каратавская
Cuscuta karatavica Pavlov

Об утверждении перечня эндемичных и реликтовых растений
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 7 марта 2023 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2023 года № 32050.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 07.03.2023
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень эндемичных и реликтовых растений.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 7 марта 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
З. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 7 марта 2023 года № 78
Перечень эндемичных и реликтовых растений
Наименование
На казахском языке
На русском языке
На латинском языке
1
2
3
4
Эндемичные растения
1.
Каратау кемпіршөбі
Акантолимон каратавский
Acantholimon karatavicum Pavlov
2.
Микешина кемпіршөбі
Акантолимон Микешина
Acantholimon mikeschinii Lincz.
3.
Мыңжылқы кемпіршөбі
Акантолимон минжелкенский
Acantholimon minshelkense Pavlov
4.
Титов кемпіршөбі
Акантолимон Титова
Acantholimon titovii Lincz.
5.
Ұзынжемісті бипан
Ахорифрагма длинноплодная
Achoriphragma longicarpum (Krasn.) Sojak (Parrya longicarpa Krasn.)
6.
Павлов бипаны
Ахорифрагма Павлова
Achoriphragma pavlovii (A. Vassil.) Sojak
7.
Саур теңгежапырағы
Манжетка саурская
Alchemilla sauri Juz.
8.
Нашар жуа
Лук беспомощный
Allium inops Vved.
9.
Қастек жуасы
Лук кастекский
Allium kasteki Popov
10.
Күйік жуасы
Лук куюкский
Allium kujukense Vved.
11.
Жабағыжапырақ жуа
Лук мохнатолистный
Allium lasiophyllum Vved.
12.
Леман жуасы
Лук Лемана
Allium lehmannianum Merckl.
13.
Биік жуа
Лук горцевидный
Allium oreoprasoides Vved.
14.
Сергей жуасы
Лук Сергея
Allium sergii Vved.
15.
Турчин жуасы
Лук турчинский
Allium turtschicum Regel
16.
Валентина жуасы
Лук Валентины
Allium valentinae Pavlov
17.
Ледебур бадамы
Миндаль Ледебура
Prunus ledebouriana (Schltdl.) Y.Y. Yao (Amygdalus ledebouriana Schlecht.)
18.
Тасшыл бұйырғын
Ежовник гипсолюбивый
Anabasis gypsicola Iljin
19.
(Қу) Торғай бұйырғыны
Ежовник тургайский
Anabasis turgaica Iljin et Krasch.
20.
Қаратау шөмішгүлі
Водосбор каратавский
Aquilegia karatavica Mikesch.
21.
Виталий шөмішгүлі
Водосбор Виталия
Aquilegia vitalii Gamajun.
22.
Арал жусаны
Полынь аральская
Artemisia aralensis Krasch.
23.
Түйе жусаны
Полынь верблюдов
Artemisia camelorum Krasch.
24.
Бөлшекті жусан
Полынь пятидольчатая
Artemisia quinqueloba Trautv.
25.
Шыбық жусан
Полынь прутьевидная
Artemisia kasakorum (Krasch.) Pavlov (Artemisia scopaeformis Ledeb.)
26.
Қатты жусан
Полынь крепкая
Artemisia valida Krasch. ex Poljak.
27.
Балқаш сексеуілшесі
Саксаульчик балхашский
Arthrophytum balchaschense (Iljin) Botsch.
28.
Бетпақдала сексеуілшесі
Саксаульчик бетпакдалинский
Arthrophytum betpakdalense Korovin et Mironov
29.
Төмпешік сексеуілше
Саксаульчик подушковидный
Arthrophytum pulvinatum Litv.
30.
Михаил астрагалы
Астрагал Михаила
Astragalus leptopus Popov (A. michaelis Boriss.)
31.
Тамаша астрагал
Астрагал изящнейший
Astragalus speciosissimus Pavlov
32.
Қысқа астрагал
Астрагал укороченный
Astragalus abbreviatus Kar. et Kir.
33.
Арганат астрагалы
Астрагал арганатский
Astragalus arganaticus Bunge
34.
Бадам астрагалы
Астрагал бадамский
Astragalus badamensis Popov
35.
Балқаш астрагалы
Астрагал балхашский
Astragalus balchaschensis Sumnev.
36.
Тікенжеміс астрагал
Астрагал щетинистоплодный
Astragalus chaetolobus Bunge
37.
Ракитник астрагалы (Гүлбұршақ таспа)
Астрагал ракитниковый
Astragalus cytisoides Bunge
38.
Георгий астрагалы
Астрагал Георгия
Astragalus georgii Gontsch.
39.
Сырдария астрагалы
Астрагал сырдарьинский
Astragalus jaxarticus Pavlov
40.
Қаратау астрагалы
Астрагал каратавский
Astragalus karataviensis Pavlov
41.
Қаратөбе астрагалы
Астрагал каратюбский
Astragalus karatjubeki Golosk.
42.
Қазымбет астрагалы
Астрагал казымбетский
Astragalus kazymbeticus Saposhn. ex Sumnev.
43.
Кендірлік астрагалы
Астрагал кендырлыкский
Astragalus kendyrlykii Popov
44.
Қопал астрагалы
Астрагал копальский
Astragalus kopalensis Lipsky
45.
Крашенинников aстрагалы
(Көкашық таспасы)
Астрагал Крашенинникова (
Astragalus krascheninnikovii Kamelin (Astragalus kokaschikii Gamajun.)
46.
Краснов астрагалы
Астрагал Краснова
Astragalus krasnovii Popov
47.
Қостанай астрагалы
Астрагал кустанайский
Astragalus kustanaicus Popov
48.
Липшиц астрагалы
Астрагал Липшица
Astragalus lipschitzii Pavlov
49.
Қарабұтақты астрагал
Астрагал черноветвистый
Astragalus melanocladus Lipsky
50.
Мокеева астрагалы
Астрагал Мокеевой
Astragalus mokeevae Popov
51.
Жаңапопов астрагалы
Астрагал новый Попова
Astragalus neopopovii Golosk.
52.
Павлов астрагалы
Астрагал Павловский
Astragalus pavlovianus Gamajun.
53.
Құмшыл астрагал
Астрагал лысоногий
Astragalus psilopus Schrenk
54.
Жұмсақ астрагалы
Астрагал мякотный
Astragalus pulposus Popov
55.
Толықжемісті астрагал
Астрагал толстоплодный
Astragalus pycnolobus Bunge
56.
Рубцов астрагалы
Астрагал Рубцова
Astragalus rubtzovii Boriss.
57.
Сархан астрагалы
Астрагал сарханский
Astragalus sarchanensis Gontsch.
58.
Семенов астрагалы
Астрагал Семенова
Astragalus semenovii Bunge
59.
Жүндес астрагал
Астрагал косматый
Astragalus sisyrodites Bunge
60.
Бекіш астрагалы
Астрагал дроковидный
Astragalus spartioides Kar. et Kir.
61.
Тамаша астрагал
Астрагал изящнейший
Astragalus speciosissimus Pavlov
62.
Үштік астрагалы
Астрагал почтитройчатый
Astragalus subternatus Pavlov
63.
Сумневич астрагалы
Астрагал Сумневича
Astragalus sumneviczii Pavlov
64.
Текутьев астрагалы
Астрагал Текутьева
Astragalus sisyrodytes Bunge (A. tekutjevii Gontsch.)
65.
Теректі астрагалы
Астрагал теректинский
Astragalus terektensis Fisjun
66.
Өзгертілген (Үшжапырақты) астрагал
Астрагал переименованный
Астрагал трехлисточковый
Astragalus transnominatus Abdullaeva (Astragalus trifoliolatus Pavlov)
67.
Шарын астрагалы
Астрагал чарынский
Astragalus tscharynensis Popov
68.
Торайғыр астрагалы
Астрагал турайгырский
Astragalus turajgyricus Golosk.
69.
Ұялы астрагалы
Астрагал уялинский
Astragalus ujalensis Delile (A. ujalensis Gontsch.)
70.
Көкшіл астрагал
Астрагал зеленеющий
Astragalus virens Pavlov
71.
Мушкетов түйесіңірі
Курчавка Мушкетова
Atraphaxis muschketowii Krasn.
72.
Жұмыртқа жапырақты түйесіңір
Курчавка вальковатолистая
Atraphaxis teretifolia (Popov) Kom.
73.
Қарқаралы бөріқарақаты
Барбарис каркаралинский
Berberis karkaralensis Kornilova et Potapov
74.
Крашенинников сартүтігі
Канкриниелла Крашенинникова
Cancriniella krascheninnikovii (N. Rubtz.) Tzvelev
75.
Бұдыр қиякөлеңі
Осока слабошероховатая
Carex minutiscabra Kuk. ex V.I. Kreez.
76.
Салалы гүлкекіре
Василек двоякоперистый
Centaurea bipinnatifida (Trautv.) Tzvelev
77.
Крылов гүлкекіресі
Василек Крыловский
Centaurea kryloviana Serg.
78.
Күлтиасов гүлкекіресі
Василек Культиасова
Rhaponticoides kultiassovii (Iljin) Negaresh (Centaurea kultiassovii Iljin)
79.
Туыс мүйізжапырақ
Роголистник близкий
Ceratophyllum affine Z.F. Troitsk.
80.
Боссэ ерсағызы
Хондрилла Боссэ
Chondrilla bosseana Iljin
81.
Үлкен ерсағыз
Хондрилла тощая крупная
Chondrilla macra Iljin
82.
Мойынқұм ерсағызы
Хондрилла муюнкумская
Chondrilla mujunkumensis Iljin et Igolk.
83.
Балықкөз торғайоты
Климакоптера тургайская
Climacoptera turgaica (Iljin) Botsch.
84.
Алатау ырғайы
Кизильник алатавский
Cotoneaster alatavicus Popov
85.
Краснов ырғайы
Кизильник Краснова
Cotoneaster krasnovii Pojark.
86.
Талдықорған түйетабаны
Парнолистник талды-курганский
Zygophyllum taldykurganicum Boriss.
87.
Азгүлді ырғай
Кизильник малоцветковый
Cotoneaster oliganthа Pojark.
88.
Альберт көбенқұйрығы
Кузиния Альберта
Arctium alberti (Regel et Schmalh.) S. López, Romasch., Susanna et N. Garcia
(Cousinia alberti Regel et Schmalh.)
89.
Ошаған көбенқұйрығы
Кузиния лопуховая
Arctium arctiodes Kuntze (Cousinia arctioides Schrenk)
90.
Бұдырлы көбенқұйрығы
Кузиния шершавая
Cousinia aspera (Kult.) Karmysch.
91.
Гомолицкий көбенқұйрығы
Кузиния Гомолицкого
Cousinia gomolitzkii Juz. ex Tscherneva
92.
Іріжапырақты көбенқұйрығы
Кузиния крупнолистая
Arctium grandifolium (Kult.) S. López, Romasch., Susanna et N.Garcia (Cousinia grandifolia Kult.)
93.
Мыңжылқы көбенқұйрығы
Кузиния минжелкенская
Cousinia mindshelkensis B.Fedtsch.
94.
Перовский көбенқұйрығы
Кузиния перовская
Cousinia perovskiensis (Bornm.) Juz. ex Tscerneva
95.
Түркістан көбенқұйрығы
Кузиния туркестанская
Cousinia turkestanica (Regel) Juz.
96.
Ұғам көбенқұйрығ
Кузиния угамская
Arctium ugamense (Karmysch.) S. López, Romasch., Susanna et N. Garcia (Cousinia ugamensis Karmysch.)
97.
Сарыбас көбенқұйрығы
Кузиния дурнишникоглавая
Cousinia xanthiocephala Tscherneva
98.
Эльпассов арамсояуы
Повилика эльпасовская
Cuscuta elpassiana Pavlov
99.
Қаратау арамсояуы
Повилика каратавская
Cuscuta karatavica Pavlov

165.
Тәжі кәріқызы
Липучка корончатая
Lappula coronifera Popov
166.
Қос жемісті кәріқыз
Липучка двуплодная
Lappula diploloma (Schrenk) Guerke
167.
Жалаңаш кәріқыз
Липучка оголҰнная
Lappula glabrata Popov
168.
Липшиц кәріқызы
Липучка Липшица
Lappula lipschitzii Popov
169.
Емдік сасықшөп
Пустырник серый
Leonurus incanus V.Crecz. et Kuprian.
170.
Түстікжоңғар кәрітікені
ЛепҰхиниелла южноджунгарская
Lepechiniella austrodshungarica Golosk.
171.
Михаил кәрітікені
ЛепҰхиниелла Михаила
Lepechiniella michaelis Golosk.
172.
Кіндіктүс кәрітікені
ЛепҰхиниелла пупковидная
Lepechiniella omphaloides (Schrenk) Popov
173.
Қаратау шытырмағы
Клоповник каратавский
Lepidium karataviense Regel et Schmalh.
174.
Қарату сетені
Лепидолофа каратавская
Lepidolopha karatavica Pavlov
175.
Шашақты қияқ
Волоснец растопыренный
Leymus divaricatus (Drob.) Tzvelev
176.
Шоғыр қияқ
Волоснец пучковатый
Leymus divaricatus (Drobow) Tzvelev (Leymus fasciculatus (Roshev.) Tzvelev)
177.
Карелин сарыаңдызы
Бузульник Карелина
Ligularia kareliniana Stschegl.
178.
Павлов сарыаңдызы
Бузульник Павлова
Ligularia pavlovii (Lipsch.) Cretz.
179.
Михельсон кермгі
Кермек Михельсона
Limonium michelsonii Lincz.
180.
Іріжапырақ сиякөк
Льнянка крупнолистная
Linaria macrophylla Kuprian.
181.
Ұзынгүлсағақ сиякөк
Льнянка длинноцветоножковая
Linaria pedicellata Kuprian.
182.
Бұтақты сиякөк
Льнянка ветвистая
Linaria ramosa (Kar.et Kir.) Kuprian.
183.
Комаров тергүлі
Дербенник Комарова
Lythrum komarovii Murav.
184.
Іле балшөбі
Крупноплодник илийский
Megacarpaea iliensis Golosk. et Vass.
185.
Іле көкжалбызы
Котовник заилийский
Nepeta transiliensis Pojark.
186.
Жетісу күреңкөкгүлі \қызыладыраспан
Недзвецкия семиреченская
Incarvillea semiretschenskia (B. Fedtsch.) Grierson
(Niedzwedzkia semiretschenskia B. Fedtsch.)
187.
Алатау эспарцеті
Эспарцет алатауский
Onobrychis alatavica Bajt.
188.
Алматы кекіресі
Остролодочник алмаатинский
Oxytropis almaatensis Bajt.
189.
Құс кекіресі
Остролодочник птичий
Oxytropis avis Saposhn.
190.
Боскөл кекіресі
Остролодочник боскульский
Oxytropis bosculensis Golosk.
191.
Қысқасабақ кекіре
Остролодочник короткостебельный
Oxytropis brevicaulis Ledeb.
192.
Тарбикөк кекре
Остролодочник оттопыренноседой
Oxytropis canopatula Vass.
193.
Хоргос кекіресі
Остролодочник хоргосский
Oxytropis chorgossica Vass.
194.
Мортық кекіре
Остролодочник меловый
Oxytropis cretacea N. Basil.
195.
Үшкіртиынтақ кекіре
Остролодочник острокопеечный
Oxytropis cuspidata Bunge
196.
Бұдыр кекіре
Остролодочник шиповатый
Oxytropis echidna Vved.
197.
Фетисов кекіресі
Остролодочник Фетисова
Oxytropis fetisowii Bunge
198.
Алаяқ кекіре
Остролодочник разноножковый
Oxytropis heteropoda Bunge

165.
Тәжі кәріқызы
Липучка корончатая
Lappula coronifera Popov
166.
Қос жемісті кәріқыз
Липучка двуплодная
Lappula diploloma (Schrenk) Guerke
167.
Жалаңаш кәріқыз
Липучка оголенная
Lappula glabrata Popov
168.
Липшиц кәріқызы
Липучка Липшица
Lappula lipschitzii Popov
169.
Емдік сасықшөп
Пустырник серый
Leonurus incanus V.Crecz. et Kuprian.
170.
Түстікжоңғар кәрітікені
Лепехиниелла южноджунгарская
Lepechiniella austrodshungarica Golosk.
171.
Михаил кәрітікені
Лепехиниелла Михаила
Lepechiniella michaelis Golosk.
172.
Кіндіктүс кәрітікені
Лепехиниелла пупковидная
Lepechiniella omphaloides (Schrenk) Popov
173.
Қаратау шытырмағы
Клоповник каратавский
Lepidium karataviense Regel et Schmalh.
174.
Қарату сетені
Лепидолофа каратавская
Lepidolopha karatavica Pavlov
175.
Шашақты қияқ
Волоснец растопыренный
Leymus divaricatus (Drob.) Tzvelev
176.
Шоғыр қияқ
Волоснец пучковатый
Leymus divaricatus (Drobow) Tzvelev (Leymus fasciculatus (Roshev.) Tzvelev)
177.
Карелин сарыаңдызы
Бузульник Карелина
Ligularia kareliniana Stschegl.
178.
Павлов сарыаңдызы
Бузульник Павлова
Ligularia pavlovii (Lipsch.) Cretz.
179.
Михельсон кермгі
Кермек Михельсона
Limonium michelsonii Lincz.
180.
Іріжапырақ сиякөк
Льнянка крупнолистная
Linaria macrophylla Kuprian.
181.
Ұзынгүлсағақ сиякөк
Льнянка длинноцветоножковая
Linaria pedicellata Kuprian.
182.
Бұтақты сиякөк
Льнянка ветвистая
Linaria ramosa (Kar.et Kir.) Kuprian.
183.
Комаров тергүлі
Дербенник Комарова
Lythrum komarovii Murav.
184.
Іле балшөбі
Крупноплодник илийский
Megacarpaea iliensis Golosk. et Vass.
185.
Іле көкжалбызы
Котовник заилийский
Nepeta transiliensis Pojark.
186.
Жетісу күреңкөкгүлі \қызыладыраспан
Недзвецкия семиреченская
Incarvillea semiretschenskia (B. Fedtsch.) Grierson
(Niedzwedzkia semiretschenskia B. Fedtsch.)
187.
Алатау эспарцеті
Эспарцет алатауский
Onobrychis alatavica Bajt.
188.
Алматы кекіресі
Остролодочник алмаатинский
Oxytropis almaatensis Bajt.
189.
Құс кекіресі
Остролодочник птичий
Oxytropis avis Saposhn.
190.
Боскөл кекіресі
Остролодочник боскульский
Oxytropis bosculensis Golosk.
191.
Қысқасабақ кекіре
Остролодочник короткостебельный
Oxytropis brevicaulis Ledeb.
192.
Тарбикөк кекре
Остролодочник оттопыренноседой
Oxytropis canopatula Vass.
193.
Хоргос кекіресі
Остролодочник хоргосский
Oxytropis chorgossica Vass.
194.
Мортық кекіре
Остролодочник меловый
Oxytropis cretacea N. Basil.
195.
Үшкіртиынтақ кекіре
Остролодочник острокопеечный
Oxytropis cuspidata Bunge
196.
Бұдыр кекіре
Остролодочник шиповатый
Oxytropis echidna Vved.
197.
Фетисов кекіресі
Остролодочник Фетисова
Oxytropis fetisowii Bunge
198.
Алаяқ кекіре
Остролодочник разноножковый
Oxytropis heteropoda Bunge