Об утверждении Правил проведения инвентаризации растительного мира
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 102. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32178
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения инвентаризации растительного мира.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
З. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о. министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 102
Правила проведения инвентаризации растительного мира
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения инвентаризации растительного мира (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" и определяют порядок проведения инвентаризации растительного мира.
2. Для целей настоящих Правил используются термины и их определения в значениях, установленных Законом Республики Казахстан "О растительном мире".
3. Инвентаризация растительного мира проводится с целью выявления, учета, анализа изменений количественных и качественных характеристик дикорастущих растений, их популяций и сообществ, определения условий их использования и обеспечения государственных органов и местных исполнительных органов, заинтересованных физических и юридических лиц информацией в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира в порядке, установленном настоящими Правилами.

Өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 102 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32178 болып тіркелді
"Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
З. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 102 бұйрығымен
бекітілген
Өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мағынада терминдер мен олардың анықтамалары пайдаланылады.
3. Өсімдіктер дүниесін түгендеу жабайы өсетін өсімдіктердің, олардың популяциялары мен қауымдастықтарының сандық және сапалық сипаттамаларының өзгерістерін анықтау, есепке алу, талдау, оларды пайдалану шарттарын айқындау және мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдарды, мүдделі жеке және заңды тұлғаларды осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.

Глава 2. Порядок проведения инвентаризации растительного мира
4. Инвентаризация растительного мира осуществляются специализированными организациями уполномоченного органа и уполномоченных органов в области лесного хозяйства, по управлению земельными ресурсами.
Собственники земельных участков, землепользователи и водопользователи, пользователи растительного мира участвуют в инвентаризации растительного мира на закрепленных за ними участках.
5. Информация по итогам инвентаризации представляется в уполномоченный орган для включения в государственный кадастр растительного мира.
6. Инвентаризация растительного мира, за исключением растительной продукции, заготовленной (закупленной) в порядке осуществления специального пользования растительным миром, ведется посредством плановых работ на основе градостроительной, землеустроительной, лесоустроительной документации, документов, удостоверяющих право на земельный участок, и иных документов, а также результатов обследования растений, в отношении которых выполняется инвентаризация.
7. Инвентаризация растительного мира в границах земельных участков, не предоставленных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке юридическим лицам или гражданам, обеспечивается местными исполнительными органами, в чьем ведении находятся эти земельные участки, или специально уполномоченные ими юридические лица, в том числе организации, осуществляющие содержание озелененных территорий общего пользования.
8. При проведении плановых работ обследование растительного мира проводится в период с апреля по октябрь.
9. По результатам плановых работ оформляются ведомости инвентаризации и картосхемы.
10. Картосхемы, формируемые по результатам плановых работ, оформляются на бумажном носителе и (или) в электронном виде с использованием геоинформационных систем.
Картосхемы, формируемые на бумажном носителе, оформляются в масштабе 1:500 или ином масштабе, позволяющем исключить неоднозначность в определении границ инвентаризируемых участков. Масштаб указывается на картосхеме.
11. На картосхемах используются условные знаки растительного мира, применяемые для топографических планов соответствующего масштаба. При проведении плановых работ условные знаки растительного мира наносятся на картосхему черным цветом.
На картосхемы наносятся номера и площади инвентаризованных участков в гектарах с округлением до сотых долей (указываются через дробь).
12. Ведомости инвентаризации содержат информацию о количественных и качественных характеристиках дикорастущих растений, их популяций и сообществ на соответствующем участке.

2-тарау. Өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу тәртібі
4. Өсімдіктер дүниесін түгендеуді, олардың мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік кадастрын уәкілетті орган мен орман шаруашылығы саласындағы, жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органдардың мамандандырылған ұйымдары жүзеге асырады.
Жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен су пайдаланушылар, өсімдіктер дүниесін пайдаланушылар өздеріне бекітіп берілген учаскелердегі өсімдіктер дүниесін түгендеуге қатысады.
5. Түгендеу қорытындылары бойынша ақпарат өсімдік әлемінің мемлекеттік кадастрына енгізу үшін уәкілетті органға ұсынылады.
6. Өсімдіктер әлемін арнайы пайдалануды жүзеге асыру тәртібімен дайындалған (сатып алынған) өсімдік өнімдерін қоспағанда, өсімдіктер дүниесін түгендеу қала құрылысы, жерге орналастыру, орман орналастыру құжаттамасы, жер учаскесіне құқықты куәландыратын құжаттар және өзге де құжаттар, сондай-ақ оларға қатысты түгендеу орындалатын өсімдіктерді зерттеу нәтижелері негізінде жоспарлы жұмыстар арқылы жүргізіледі.
7. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңды тұлғаларға немесе Азаматтарға берілмеген жер учаскелерінің шекараларында өсімдіктер дүниесін түгендеуді осы жер учаскелері қарауында тұрған жергілікті атқарушы органдар немесе олар арнайы уәкілеттік берген заңды тұлғалар, оның ішінде жалпы пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтарды күтіп-ұстауды жүзеге асыратын ұйымдар қамтамасыз етеді.
8. Жоспарлы жұмыстарды жүргізу кезінде өсімдіктер әлемін зерттеу сәуір мен қазан айлары аралығында жүргізіледі.
9. Жоспарлы жұмыстардың нәтижелері бойынша түгендеу ведомостары мен картосхемалар ресімделеді.
10. Жоспарлы жұмыстардың нәтижелері бойынша қалыптастырылатын картосхемалар геоақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық түрде ресімделеді.
Қағаз тасығышта қалыптастырылатын картосхемалар 1:500 масштабта немесе түгенделетін учаскелердің шекараларын анықтауда түсініксіздікті болдырмауға мүмкіндік беретін өзге де масштабта ресімделеді. Масштаб карта диаграммасында көрсетілген.
11. Карточкаларда тиісті масштабтағы топографиялық жоспарлар үшін қолданылатын өсімдіктер әлемінің шартты белгілері қолданылады. Жоспарлы жұмыстарды жүргізу кезінде өсімдік әлемінің шартты белгілері картосхем-ге қара түспен жазылады.
Карточкаларға гектарлардағы түгенделген учаскелердің нөмірлері мен алаңдары жүзден бір бөлігіне дейін дөңгелектеніп жазылады (бөлшек арқылы көрсетіледі).
12. Түгендеу ведомостарында жабайы өсімдіктердің, олардың популяцияларының және тиісті учаскедегі қауымдастықтардың сандық және сапалық сипаттамалары туралы ақпарат бар.