О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 апреля 2023 года № 130. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2023 года № 32281
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5759) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Перечень перспективных сортов сельскохозяйственных растений, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 апреля 2023 года № 130
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 434
Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан
Порядковый номер
Наименование сорта, гибрида*
Год
Зона допуска**
Номер оригинатора***
Признаки****
1
2
3
4
5

"Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сұрыптарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 10 сәуірдегі № 130 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 сәуірде № 32281 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5759 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланған күнінен кейін орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 10 сәуірдегі
№ 130 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
№ 434 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі
Реттік саны
Сорттың, буданның атауы*
Жылы
Рұқсат етілген аймағы**
Оригинатордың нөмірі***
Белгілер****
1
2
3
4
5

Глава 1. Сорта сильной пшеницы
Параграф 1. Озимая пшеница
1. Безостая 1
2. Богарная 56
3. Лютесценс 72
4. Мироновская 808
5. Одесская 120
6. Стекловидная 24
7. Карасай
Параграф 2. Яровая пшеница
8. Акмола 2
9. Астана
10. Волгоуральская
11. Ертис 97
12. Казахстанская 4
13. Казахстанская раннеспелая
14. Памяти Азиева
15. Павлодарская 93
16. Казахстанская 15
17. Казахстанская 17
18. Казахстанская 19
19. Казахстанская 25
20. Карабалыкская 90
21. Карабалыкская 92
22. Карагандинская 22
23. Карагандинская 70
24. Кутулукская
25. Любава
26. Лютесценс 32
27. Лютесценс 90
28. Омская 18
29. Омская 19
30. Омская 24
31. Омская 28
32. Омская 29
33. Омская 30
34. Омская 20
35. Росинка 3
36. Саратовская 29
37. Саратовская 42
38. Саратовская 55
39. Светланка
40. Целинная 24
41. Целинная 3 С
42. Целинная юбилейная
43. Омская 38
Глава 2. Сорта наиболее ценные по качеству
Параграф 1. Озимая пшеница
44. Актерекская
45. Алмалы
46. Алия
47. Булава
48. Жетысу
49. Интенсивная
50. Красноводопадская 210
51. Наз
52. Майра
53. Сапалы
54. Южная 12
55. Эритроспермум 350
56. Расад
57. Фараби
58. Мереке 70
Параграф 2. Яровая пшеница
59. Арай
60. Авангард
61. Алем
62. Актобе 39
63. Астана 2
64. Альбидум 31
65. Байтерек
66. Вера
67. Интенсивная
68. Казахстанская 10
69. Надежда
70. Ульбинка 25
71. Секе
72. Степная 2
73. Саратовская 70
74. Омская 35
75. Омская 36
76. Целина 50
77. Степная 50
78. Ляззат
79. Северянка
80. Степная 60
81. Айгуль
Параграф 3. Овес
82. Битик
83. Иртыш 15
84. Льговский 82
85. Мирный
86. Скакун
87. Аламан
Параграф 4. Просо
88. Саратовское 6
89. Старт
90. Уральское 109
91. Шортандинское 7
92. Саратовское 10
Параграф 5. Гречиха
93. Богатырь
94. Крупинка
95. Сумчанка
96. Шортандинская 2
97. Шортандинская крупнозерная
Параграф 6. Рис
98. Авангард
99. Каракалпакстан
100. Кубань 3
101. Маржан
102. Солнечный
103. Узрос 7-13
Параграф 7. Длинозерные сорта риса
104. Лазурный
105. Алтынай
Параграф 8. Глютинозные сорта риса
106. Казветта
Параграф 9. Горох
107. Неосыпающийся 1
108. Таловец 55
109. Усач Казахстанский 871
110. Омский неосыпающийся
111. Шал
Параграф 10. Нут
112. Волгоградский 10
113. Камила 1255
114. Юбилейный
Параграф 11. Ячмень крупяного направления
115. Карабалыкский 150
116. Кедр
117. Карагандинский 5
118. Медикум 85
119. Омский 87
120. Сауле
121. Целинный 30
122. Целинный 91
123. Целинный 2005
124. Сабир
125. Саша
126. Голозерный 62
127. Хайленд
Параграф 12. Ячмень пивоваренного направления
128. Арна
129. Асем
130. Амулет
131. Компакт
132. Одесский 100
133. Себастьян
134. Скарлетт
135. Сильфида
136. Гетьман
137. Нектария
138. Ворсинский
139. Беатрикс
140. Ксанаду
141. КазСуффле-1
142. Кангу
143. Скарпия
144. Овертюр
145. Саншайн

1-тарау. Күшті бидай сұрыптары
1-параграф. Күздік бидай
1. Безостая 1
2. Богарная 56
3. Лютесценс 72
4. Мироновская 808
5. Одесская 120
6. Стекловидная 24
7. Карасай
2-параграф. Жаздық бидай
8. Акмола 2
9. Астана
10. Волгоуральская
11. Ертис 97
12. Казахстанская 4
13. Казахстанская раннеспелая
14. Памяти Азиева
15. Павлодарская 93
16. Казахстанская 15
17. Казахстанская 17
18. Казахстанская 19
19. Казахстанская 25
20. Карабалыкская 90
21. Карабалыкская 92
22. Карагандинская 22
23. Карагандинская 70
24. Кутулукская
25. Любава
26. Лютесценс 32
27. Лютесценс 90
28. Омская 18
29. Омская 19
30. Омская 24
31. Омская 28
32. Омская 29
33. Омская 30
34. Омская 20
35. Росинка 3
36. Саратовская 29
37. Саратовская 42
38. Саратовская 55
39. Светланка
40. Целинная 24
41. Целинная 3 С
42. Целинная юбилейная
43. Омская 38
2-тарау. Сапасы жағынан ең құнды сұрыптар
1-параграф. Күздік бидай
44. Актерекская
45. Алмалы
46. Алия
47. Булава
48. Жетысу
49. Интенсивная
50. Красноводопадская 210
51. Наз
52. Майра
53. Сапалы
54. Южная 12
55. Эритроспермум 350
56. Расад
57. Фараби
58. Мереке 70
2-параграф. Жаздық бидай
59. Арай
60. Авангард
61. Алем
62. Актобе 39
63. Астана 2
64. Альбидум 31
65. Байтерек
66. Вера
67. Интенсивная
68. Казахстанская 10
69. Надежда
70. Ульбинка 25
71. Секе
72. Степная 2
73. Саратовская 70
74. Омская 35
75. Омская 36
76. Целина 50
77. Степная 50
78. Ляззат
79. Северянка
80. Степная 60
81. Айгуль
3-параграф. Сұлы
82. Битик
83. Иртыш 15
84. Льговский 82
85. Мирный
86. Скакун
87. Аламан
4-параграф. Тары
88. Саратовское 6
89. Старт
90. Уральское 109
91. Шортандинское 7
92. Саратовское 10
5-параграф Қарақұмық
93. Богатырь
94. Крупинка
95. Сумчанка
96. Шортандинская 2
97. Шортандинская крупнозерная
6-параграф. Күріш
98. Авангард
99. Каракалпакстан
100. Кубань 3
101. Маржан
102. Солнечный
103. Узрос 7-13
7-параграф. Күріштің ұзын дәнді сұрыптары
104. Лазурный
105. Алтынай
8-параграф. Күріштің глютинозды сұрыпатары
106. Казветта
9-параграф. Ас бұршақ
107. Неосыпающийся 1
108. Таловец 55
109. Усач Казахстанский 871
110. Омский неосыпающийся
111. Шал
10-параграф. Ноқат
112. Волгоградский 10
113. Камила 1255
114. Юбилейный
11-параграф. Жармалы арпа
115. Карабалыкский 150
116. Кедр
117. Карагандинский 5
118. Медикум 85
119. Омский 87
120. Сауле
121. Целинный 30
122. Целинный 91
123. Целинный 2005
124. Сабир
125. Саша
126. Голозерный 62
127. Хайленд
12-параграф. Сыра қайнататын арпа
128. Арна
129. Асем
130. Амулет
131. Компакт
132. Одесский 100
133. Себастьян
134. Скарлетт
135. Сильфида
136. Гетьман
137. Нектария
138. Ворсинский
139. Беатрикс
140. Ксанаду
141. КазСуффле-1
142. Кангу
143. Скарпия
144. Овертюр
145. Саншайн

146. Травелер
147. Одиссей
148. Квенч
149. Заломе
150. Бэнте
151. РЖТ Планет
152. ЛГ Тосса
153. ЛГ Бельканто
Глава 3. Безэруковые (0-типа) и низкоглюкозинолатные (00-типа) сорта рапса
Параграф 1. Рапс яровой
154. Золотонивский – 00 типа
155. Кавиар – 00 типа
156. Герос – 00 типа
157. Хантер – 00 типа
158. Траппер – 00 типа
159. Лизора – 00 типа
160. Солар КЛ – 00 типа
161. ПР45Х73 – 00 типа
162. Сальса КЛ – 00 типа
163. Миракель – 00 типа
164. Брандер – 00 типа
165. Смилла – 00 типа
166. Макро – 00 типа
167. Доктрин – 00 типа
168. Клеопатра – 00 типа
169. Майлы дән – 00 типа
170. Проксимо – 00 типа
171. ПР46Х75 – 00 типа
172. Шалқар 39 – 00 типа
173. Билдер – 00 типа
174. Клик КЛ – 00 типа
175. ЛипКар 2014 – 00 типа
176. ИНВ100 КЛ – 00 типа
177. ИНВ110 КЛ – 00 типа
178. Кюрри КЛ – 00 типа
179. Сандер – 00 типа
180. ИНВ 105 – 00 типа
181. ИНВ 115 – 00 типа
182. Чеви КЛ – 00 типа
183. Обрий – 00 типа
184. Люмэн – 00 типа
185. Лавина – 00 типа
186. Руян – 00 типа
187. Лексус – 00 типа
188. Лакриц – 00 типа
Параграф 2. Рапс озимый
189. Иванна – 00 типа
Глава 4. Высокомасличные сорта и гибриды подсолнечника
Сорта
190. Восход
191. Заря
192. Скороспелый 87
Гибриды
193. Восточный
194. НК Брио
195. Ислеро
196. Казахстанский 1
197. НК Роки
198. Казахстанский 341
199. НК Делфи
200. Солнечный 20
201. Авангард – 2017
202. СИ Арко

146. Травелер
147. Одиссей
148. Квенч
149. Заломе
150. Бэнте
151. РЖТ Планет
152. ЛГ Тосса
153. ЛГ Бельканто
3-тарау. Рапстың эруксіз (0-типті) және төменглюкозинолатты (00-типті) сұрыптары
1-параграф. Жаздық рапс
154. Золотонивский – 00 типті
155. Кавиар – 00 типті
156. Герос – 00 типті
157. Хантер – 00 типті
158. Траппер – 00 типті
159. Лизора – 00 типті
160. Солар КЛ – 00 типті
161. ПР45Х73 – 00 типті
162. Сальса КЛ – 00 типті
163. Миракель – 00 типті
164. Брандер – 00 типті
165. Смилла – 00 типті
166. Макро – 00 типті
167. Доктрин – 00 типті
168. Клеопатра – 00 типті
169. Майлы дән – 00 типті
170. Проксимо – 00 типті
171. ПР46Х75 – 00 типті
172. Шалқар 39 – 00 типті
173. Билдер – 00 типті
174. Клик КЛ – 00 типті
175. ЛипКар 2014 – 00 типті
176. ИНВ100 КЛ – 00 типті
177. ИНВ110 КЛ – 00 типті
178. Кюрри КЛ – 00 типті
179. Сандер – 00 типті
180. ИНВ 105 – 00 типті
181. ИНВ 115 – 00 типті
182. Чеви КЛ – 00 типті
183. Обрий – 00 типті
184. Люмэн – 00 типті
185. Лавина – 00 типті
186. Руян – 00 типті
187. Лексус – 00 типті
188. Лакриц – 00 типті
2-параграф. Күздік рапс
189. Иванна – 00 типа
4-тарау. Күнбағыстың жоғары майлы сұрыптары мен будандары
Сұрыптар
190. Восход
191. Заря
192. Скороспелый 87
Будандар
193. Восточный
194. НК Брио
195. Ислеро
196. Казахстанский 1
197. НК Роки
198. Казахстанский 341
199. НК Делфи
200. Солнечный 20
201. Авангард – 2017
202. СИ Арко

1. Оригинатор не зарегистрирован
2. Казахский государственный агротехнический университет имени Сакена Сейфуллина
3. Актюбинская опытная станция кормов и пастбищ
4. Актюбинская сельскохозяйственная опытная станция
5. Алматинский государственный сортоиспытательный участок закрытого грунта
6. Алматинский государственный университет
7. Балхашское опытное поле Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
8. Восточно-Казахстанский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
9. Главный ботанический сад Академии наук Республики Казахстан
10. Научно-исследовательский институт хлопководства Юго-Западного научно-производственного центра сельского хозяйства
11. Государственное казенное предприятие опытно-производственное хозяйство "Зыряновское"
12. Государственное казенное предприятие опытно-производственное хозяйство "Масличные культуры"
13. Жезказганская сельскохозяйственная опытная станция
14. Илийский комплексный сортоиспытательный участок Алматинской области
15. Институт ботаники и фитоинтродукции растений Академии наук Республики Казахстан
16. Дочернее государственное предприятие "Институт биологии и биотехнологии растений" Национального центра биотехнологии Республики Казахстан Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
17. Казахская зональная опытная станция
18. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства"
19. Научно-производственный центр зернового хозяйства имени А.И. Бараева Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
20. Юго-Западный научно-производственный центр сельского хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
21. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт картофелеводства и овощеводства"
22. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт животноводства и кормопроизводства"
23. Казахский научно-исследовательский институт плодоводства и виноградства
24. Карабалыкская сельскохозяйственная опытная станция
25. Карагандинский овощной государственный сортоиспытательный участок
26. Каратальское опытное поле Казахского научно-исследовательского института земледелия
27. Кокшетауский филиал Научно-производственного центра зернового хозяйства имени А.И. Бараева
28. Северо-Западный научно-производственный центр сельского хозяйства
29. Красноводопадская селекционная опытная станция
30. Павлодарский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
31. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт рисоводства имени И. Жахаева"

1. Оригинатор тіркелмеген
2. Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ мемлекеттік агротехникалық университеті
3. Ақтөбе азықтық және жайылым тәжірибе станциясы
4. Ақтөбе ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
5. Алматы жабық жердегі мемлеттік сорттық сынау участігі
6. Алматы мемлекеттік университеті
7. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балқаш тәжірибе алқабы
8. Шығыс Қазақстан ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
9. Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Бас ботаника бағы
10. Оңтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығының Мақта шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
11. "Зыряновское" тәжірибелік-өндірістік шаруашылығы мемлекеттік қазыналық мекемесі
12. "Масличные культуры" тәжірибелік-өндірістік шаруашылығы мемлекеттік қазыналық мекемесі
13. Жезқазған ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
14. Алматы облысы Іле кешенді сорттық сынау участігі
15. Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Ботаника және фитоиндродукция институты
16. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасы Ұлттық биотехнология орталығының "Өсімдіктер биологиясы және биотехнологиясы институты" еншілес мемлекеттік кәсіпорны
17. Қазақ өңірлік тәжірибе станциясы
18. "Қазақ егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
19. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі А.И. Бараев атындағы астық шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы
20. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Оңтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы
21. "Қазақ картоп және көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
22. "Қазақ мал шаруашылығы және жемшөп өндірісі ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
23. Қазақ жеміс және жүзім шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
24. Қарабалық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
25. Қарағанды көкөніс мемлеттік сорттық сынау участігі
26. Қазақ егіншілік ғылыми-зерттеу институты Қаратал тәжірибе алқабы
27. А.И. Бараев атындағы астық шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығының Көкшетау филиалы
28. Солтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы
29. Красноводопад селекциялық тәжірибе станциясы
30. Павлодар ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
31. "Ы. Жақаев атындағы қазақ күріш шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

32. Пригородный овоще-молочный совхоз Алматинской области
33. Рузаевская сельскохозяйственная опытная станция
34. Северо-Казахстанская сельскохозяйственная опытная станция
35. Семипалатинский филиал Восточно-Казахстанского научно-исследовательского института сельского хозяйства
36. Совхоз "Алматинский" Алматинской области
37. Совхоз имени Томаровского Алматинской области
38. Талгарский сельскохозяйственный техникум, Алматинская область
39. Талдыкорганский филиал Научно-производственного центра земледелия и растениеводства
40. Уральская сельскохозяйственная опытная станция
41. Усть-Каменогорский опорный пункт Института цитологии и генетики Сибирского отделения Российской академии наук
42. Целиноградская государственная сельскохозяйственная опытная станция
43. Карагандинский научно-исследовательский институт растениеводства и селекции
44. Чиликский табачный государственный сортоиспытательный участок Алматинской области
45. Юго-Западный научно-производственный центр сельского хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
46. Адыгейский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
47. Алтайский научно-исследовательский институт земледелия и селекции сельскохозяйственных культур
48. Армавирская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института масличных культур
49. Бакчарский опорный пункт Научно-исследовательского института садоводства Сибири имени М.А. Лисавенко
50. Башкирский научно-исследовательский и проектно-технологический институт животноводства и кормопроизводства
51. Башкирский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
52. Башкирский научно-исследовательский институт земледелия и селекции полевых культур
53. Белгородская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института масличных культур
54. Бирючекутская овощная селекционно-опытная станция
55. Ботанический сад Нижегородского государственного университета
56. Бурятский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
57. Быковская бахчевая селекционная опытная станция
58. Всероссийский научно-исследовательский институт генетики и селекции плодовых растений имени И.В. Мичурина
59. Всероссийский научно-исследовательский институт зернобобовых и крупяных культур
60. Всероссийский научно-исследовательский институт картофельного хозяйства
61. Всероссийский научно-исследовательский институт кукурузы, город Ставрополь
62. Всероссийский научно-исследовательский институт лекарственных и ароматических растений
63. Всероссийский научно-исследовательский институт мясного скотоводства

32. Алматы облысының Пригородный көкөніс-сүт кеңшары
33. Рузаев ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
34. Солтүстік Қазақстан ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
35. Шығыс Қазақстан ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Семей филиалы
36. Алматы облысының "Алматинский" кеңшары
37. Алматы облысының Томаровский атындағы кеңшары
38. Талғар ауыл шаруашылық техникумы, Алматы облысы
39. Егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығының Талдықорған филиалы
40. Орал ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
41. Ресей Ғылым академиясының Сібір бөлімшесінің цитология және генетика институтының Өскемен тірек пункті
42. Целиноград мемлекеттік ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
43. Қарағанды өсімдік шаруашылығы және селекция ғылыми-зерттеу институты
44. Алматы облысының Шелек темекі мемлеттік сорттық сынау участігі
45. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Оңтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы
46. Адыгей ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
47. Алтай ауыл шаруашылығы дақылдарының егіншілік және селекция ғылыми-зерттеу институты
48. Бүкілресейлік майлы дақылдар ғылыми-зерттеу институтының Армавир тәжірибе станциясы
49. М.А. Лисавенко атындағы Сібір бау-бақша ғылыми-зерттеу институтының Бакчар тірек пункті
50. Башқұрт мал шаруашылығы және жемшөп өндірісі ғылыми-зерттеу және жобалау-технологиялық институты
51. Башқұрт ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
52. Башқұрт дала дақылдарының егіншілігі және селекциясы ғылыми-зерттеу институты
53. Бүкілресейлік майлы дақылдар ғылыми-зерттеу институтының Белгород тәжірибе станциясы
54. Бирючекут көкөніс селекциялық тәжірибе станциясы
55. Нижегород мемлекеттік университетінің ботаника бағы
56. Бурят ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
57. Быков бақша селекциялық тәжірибе станциясы
58. И.В. Мичурин атындағы бүкілресейлік жеміс өсімдіктерінің селекциясы және генетикасы ғылыми-зерттеу институты
59. Бүкілресейлік дәнді бұршақ және жармалық дақылдары ғылыми-зерттеу институты
60. Бүкілресейлік картоп шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
61. Бүкілресейлік жүгері ғылыми-зерттеу институты, Ставрополь қаласы
62. Бүкілресейлік дәрілік және ароматты өсімдіктер ғылыми-зерттеу институты
63 Бүкілресейлік етті бағыттағы мал шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты

64. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный научный центр "Всероссийский научно-исследовательский институт масличных культур имени В.С. Пустовойта"
65. Всероссийский научно-исследовательский институт овощеводства
66. Всероссийский научно-исследовательский институт орошаемого овощеводства и бахчеводства
67. Всероссийский научно-исследовательский институт растениеводства имени Н.И. Вавилова
68. Всероссийский научно-исследовательский институт риса
69. Всероссийский научно-исследовательский институт садоводства имени И.В. Мичурина
70. Всероссийский научно-исследовательский институт сахарной свеклы и сахара имени А.Л. Мазлумова
71. Всероссийский научно-исследовательский институт селекции и семеноводства овощных культур
72. Всероссийский научно-исследовательский институт селекции плодовых культур, город Орел
73. Всероссийский научно-исследовательский институт селекции и семеноводства сорговых культур
74. Всероссийский научно-исследовательский институт сои
75. Волгоградская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
76. Волгоградская государственная сельскохозяйственная академия
77. Воронежская овощная опытная станция
78. Всероссийский селекционно-технологический институт садоводства и питомниководства
79. Главный ботанический сад имени Н.В. Цицина Российской академии наук
80. Дальневосточная опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
81. Донская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института масличных культур
82. Донской зональный научно-исследовательский институт сельского хозяйства
83. Донской селекционный центр Донского зонального научно-исследовательского института сельского хозяйства
84. Донской сельскохозяйственный институт
85. Ершовская опытная станция орошаемого земледелия
86. Забайкальский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
87. Западно-Сибирская овощекартофельная опытная станция
88. Институт гельминтологии имени К.С. Скрябина
89. Институт химической физики имени Н.Н. Семенова Российской академии наук
90. Институт цитологии и генетики Сибирского отделения Российской академии наук
91. Исильский питомник Омской области
92. Йыгеваская селекционная станция
93. Кабардино-Балкарская государственная сельскохозяйственная опытная станция
94. Кокинский опорный пункт по садоводству Научно-исследовательского зонального института садоводства Нечерноземной полосы
95. Краснодарский научно-исследовательский институт овощного и картофельного хозяйства
96. Краснодарский научно-исследовательский институт сельского хозяйства имени П.П. Лукьяненко

64. "В.С. Пустовойт атындағы бүкілресейлік майлы дақылдар ғылыми-зерттеу институты" Федералдық ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекеме
65. Бүкілресейлік көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
66. Бүкілресейлік суармалы көкөніс және бақша шаруашылығының ғылыми-зерттеу институты
67. Н.И. Вавилов атындағы бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
68. Бүкілресейлік күріш ғылыми-зерттеу институты
69. И.В. Мичурин атындағы бүкілресейлік бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
70. А.Л. Мазлумов атындағы бүкілресейлік қант қызылшасы және қант ғылыми-зерттеу институты
71. Бүкілресейлік көкөніс дақылдарының селекциясы және тұқым шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
72. Бүкілресейлік жеміс дақылдарының селекциясы ғылыми-зерттеу институты, Орел қаласы
73. Бүкілресейлік құмай жүгері дақылдарының селекциясы және тұқым шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
74. Бүкілресейлік соя ғылыми-зерттеу институты
75. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Волгоград тәжірибе станциясы
76. Волгоград мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясы
77. Воронеж көкөніс тәжірибе станциясы
78. Бүкілресейлік бақ және питомник шаруашылығы селекция-технологиялық институты
79. Ресей Ғылым академиясының Н.В. Цицин атындағы Бас ботаника бағы
80. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Қиыр шығыс тәжірибе станциясы
81. Бүкілресейлік майлы дақылдар ғылыми-зерттеу институтының Дон тәжірибе станциясы
82. Дон аймақтық ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
83. Дон аймақтық ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Дон селекциялық орталығы
84. Дон ауыл шаруашылығы институты
85. Ершов суармалы егіншілік тәжірибе станциясы
86. Забайкал ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
87. Батыс-Сібір көкөніс-картоп тәжірибе станциясы
88. К.С. Скрябин атындағы гельминтология институты
89. Ресей ғылым академиясының Н.Н. Семенов атындағы химиялық физика институты
90. Ресей ғылым академиясының Сібір бөлімшесінің цитология және генетика институты
91. Омбы облысының Исильский питомнигі
92. Йыгеваск селекция станциясы
93. Кабардино-Балкар мемлекеттік ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
94. Қара топырақты емес белдеудегі бақ шаруашылығының аймақтық ғылыми-зерттеу институтының Кокинск бақ шаруашылығы жөніндегі тірек пункті
95. Краснодарск көкөніс және картоп шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
96. П.П. Лукьяненко атындағы Краснодарск ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты

97. Краснокутская селекционно-опытная станция Научно-исследовательского института сельского хозяйства Юго-Востока
98. Красноярская опытная станция плодоводства
99. Красноярский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
100. Крымская опытная станция садоводства
101. Крымская селекционно-опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
102. Кубанский сельскохозяйственный институт
103. Куйбышевская зональная опытная станция садоводства
104. Курганский научно-исследовательский институт зернового хозяйства
105. Лаборатория гельминтологии Российской академии наук
106. Ленинградский опорный пункт Института общей генетики Российской академии наук
107. Льговская опытная селекционная станция
108. Майкопская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
109. Мичуринский государственный аграрный университет
110. Московское отделение Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
111. Нижне-Волжский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
112. Научно-исследовательский институт садоводства Сибири имени М.А. Лисавенко
113. Научно-исследовательский институт сельского хозяйства Центрально-Черноземной полосы имени В.В. Докучаева
114. Научно-исследовательский институт сельского хозяйства Юго-Востока
115. Научно-исследовательский институт сельского хозяйства центральных районов Нечерноземной зоны
116. Новосибирская зональная плодово-ягодная опытная станция имени И.В. Мичурина
117. Новосибирский сельскохозяйственный институт
118. Овощная опытная станция имени В.И. Эдельштейна Тимирязевской сельскохозяйственной академии
119. Опытная станция по картофелю "Ульяновская"
120. Опытная станция по картофелю "Елецкая"
121. Оренбургский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
122. Орловский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
123. Павловская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
124. Пензенский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
125. Поволжский научно-исследовательский институт селекции и семеноводства имени П.Н. Константинова
126. Полярная опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
127. Прикумский филиал Ставропольского научно-исследовательского института сельского хозяйства
128. Пушкинские лаборатории Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
129. Самарский научно-исследовательский институт сельского хозяйства имени Н.М. Тулайкова
130. Санкт-Петербургский государственный аграрный университет

97. Оңтүстік-Шығыс ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Краснокутск селекциялық тәжірибе станциясы
98. Красноярск жеміс шаруашылығы тәжірибе станциясы
99. Красноярск ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
100. Қырым бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы
101. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Қырым селекциялық тәжірибе станциясы
102. Кубан ауыл шаруашылығы институты
103. Куйбышев аймақтық бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы
104. Корған астық шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
105. Ресей ғылым академиясының гельминтология зертханасы
106. Ресей ғылым академиясының жалпы генетика институтының Ленинград тірек пункті
107. Льгов тәжірибе селекция станциясы
108. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Майкоп тәжірибе станциясы
109. Мичурин мемлекеттік аграрлық университеті
110. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Москва бөлімшесі
111. Нижне-Волжск ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
112. М.А. Лисовенко атындағы Сібір бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
113. В.В. Докучаев атындағы Орталық қара топырақты белдеулік ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
114. Оңтүстік-Шығыс ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
115. Қаратопырақты емес аймақтың орталық аудандарының ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
116. И.В. Мичурин атындағы Новосибирск аймақтық жеміс-жидек тәжірибе станциясы
117. Новосибирск ауыл шаруашылығы институты
118. Тимирязев ауыл шаруашылығы академиясының В.И. Эдельштейн атындағы көкөніс тәжірибе станциясы
119. "Ульяновская" картоп бойынша тәжірибе станциясы
120. "Елецкая" картоп бойынша тәжірибе станциясы
121. Орынбор ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
122. Орлов ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
123. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының Павловск тәжірибе станциясы
124. Пензенск ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
125. П.Н. Константинов атындағы Поволжск селекция және тұқым шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
126. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының Полярная тәжірибе станциясы
127. Ставрополье ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Прикум филиалы
128. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының Пушкин зертханалары
129. Н.М. Тулайков атындағы Самара ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
130. Санкт-Петербург мемлекеттік аграрлық университеті

131. Саратовская государственная сельскохозяйственная академия имени Н.Н. Вавилова
132. Свердловская опытная станция садоводства
133. Северо-Западный научно-исследовательский институт сельского хозяйства, Россия
134. Северо-Кавказский научно-исследовательский институт горного и предгорного садоводства
135. Сибирская опытная станция масличных культур
136. Сибирский научно-исследовательский институт кормов
137. Сибирский научно-исследовательский институт растениеводства и селекции
138. Сибирский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
139. Ставропольский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
140. Тамбовская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция
141. Татарский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
142. Тимирязевская сельскохозяйственная академия
143. Тулунская государственная селекционная станция
144. Ульяновский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
145. Учебно-опытное поле имени М.Н. Калинина
146. Хакасская сельскохозяйственная опытная станция
147. Центральный сибирский ботанический сад
148. Шадринская сельскохозяйственная опытная станция
149. Южно-Уральский научно-исследовательский институт плодоводства и картофелеводства
150. Веселоподолянская опытно-селекционная станция
151. Гороховский совхоз-техникум, Украина
152. Государственный Никитский Ботанический сад, Украина
153. Днепропетровский аграрный университет
154. Донецкая государственная областная сельскохозяйственная опытная станция
155. Донецкая овощебахчевая опытная станция
156. Жеребковская опытная станция Научно-исследовательского института кукурузы Украины
157. Ивано-Франковский научно-исследовательский институт крестоцветных культур
158. Институт винограда и вина "Магарач", Украина
159. Институт садоводства Украинской аграрной академии наук
160. Киевская овощекартофельная опытная станция
161. Луганская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция
162. Мироновский институт пшеницы имени В.Н. Ремесло
163. Млиевский научно-исследовательский институт садоводства лесостепи Украины имени Л.П. Симиренко
164. Научно-исследовательский институт земледелия и животноводства западных районов Украины
165. Научно-исследовательский институт кукурузы Украины
166. Одесская государственная областная сельскохозяйственная станция
167. Полесская опытная станция имени А.Н. Засухина
168. Полтавская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция
169. Селекционно-генетический институт, город Одесса
170. Синельниковская селекционно-опытная станция

131. Н.Н. Вавилов атындағы Саратов мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясы
132. Свердловск бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы
133. Солтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты, Ресей
134. Солтүстік-Кавказ таулы және тау бөктеріндегі бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
135. Сібір майлы дақылдар тәжірибе станциясы
136. Сібір азықтық ғылыми-зерттеу институты
137. Сібір өсімдік шаруашылығы және селекциясы ғылыми-зерттеу институты
138. Сібір ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
139. Ставрополь ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
140. Тамбов мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
141. Татар ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
142. Тимирязев ауыл шаруашылығы академиясы
143. Тулун мемлекеттік селекция станциясы
144. Ульянов ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
145. М.Н. Калинин атындағы оқу-тәжірибе алқабы
146. Хакас ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
147. Орталық сібір ботаника бағы
148. Шадринск ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
149. Оңтүстік-Орал жеміс және картоп шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
150. Веселоподолянск тәжірибе-селекциялық станциясы
151. Горохов кеңшар-техникумы, Украина
152. Мемлекеттік Никитск Ботаника бағы, Украина
153. Днепропетровск аграрлық университеті
154. Донецк мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
155. Донецк көкөніс-бақша тәжірибе станциясы
156. Украина жүгері ғылыми-зерттеу институтының Жеребковск тәжірибе станциясы
157. Ивано-Франковск айқышгүлді дақылдардың ғылыми-зерттеу институты
158. "Магарач" жүзім және шарап институты, Украина
159. Украина аграрлық ғылым академиясының бау-бақша институты
160. Киев көкөніс-картоп тәжірибе станциясы
161. Луганск мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
162. В.Н. Ремесло атындағы Миронов бидай институты
163. Л.П. Симиренко атындағы Украинаның орман далалық бақ шаруашылығының Млиев ғылыми-зерттеу институты
164. Украинаның батыс аудандарының егіншілік және мал шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
165. Украина жүгері ғылыми-зерттеу институты
166. Одесса мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы станциясы
167. А.Н. Засухин атындағы Полесск тәжірибе станциясы
168. Полтава мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
169. Селекциялық-генетикалық институт, Одесса қаласы
170. Синельниковск селекция-тәжірибе станциясы

171. Сумская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция
172. Украинский научно-исследовательский институт земледелия
173. Украинский научно-исследовательский институт инженерного проектирования
174. Украинский научно-исследовательский институт кормов
175. Украинский научно-исследовательский институт овощеводства и бахчеводства
176. Украинский научно-исследовательский институт орошаемого земледелия
177. Украинский научно-исследовательский институт растениеводства, селекции и генетики имени В.Я. Юрьева
178. Херсонская селекционно-опытная станция бахчеводства
179. Центральная селекционно-генетическая станция
180. Центральный республиканский ботанический сад Академии наук Украины
181. Черниговская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция
182. Ялтушковская опытно-селекционная станция Института биоэнергетических культур и сахарной свеклы Национальной академии аграрных наук Украины
183. Белорусский научно-исследовательский институт земледелия
184. Белорусский научно-исследовательский институт картофелеводства и плодоовощеводства
185. Андижанская племенная шелководческая станция
186. Андижанский филиал Всесоюзного научно-исследовательского института хлопководства
187. Каракалпакский научно-исследовательский институт земледелия
188. Каракалпакский филиал Академии наук Узбекистана
189. Научно-исследовательский институт селекции и семеноводства хлопчатника имени Г.С. Зайцева
190. Самаркандский филиал Узбекского научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени Р.Р. Шредера
191. Среднеазиатская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства
192. Среднеазиатский научно-исследовательский и технологический институт шелководства
193. Узбекский научно-исследовательский институт богарного земледелия
194. Узбекский научно-исследовательский институт зерна
195. Узбекский научно-исследовательский институт овощебахчевых культур и картофеля
196. Узбекский научно-исследовательский институт риса
197. Узбекский научно-исследовательский институт садоводства, виноградарства и виноделия имени академика Р.Р. Шредера
198. Филиал виноделия Узбекского научно-исследовательского института садоводства
199. Ферганская зональная научно-исследовательская станция шелководства
200. Ботанический сад Академии наук Киргизии
201. Киргизский научно-исследовательский институт земледелия
202. Киргизский научно-исследовательский технологический институт пастбищ и кормов
203. Киргизская опытная станция хлопководства
204. Армянский научно-исследовательский институт виноградарства, виноделия и садоводства

171. Сумск мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
172. Украина егіншілік ғылыми-зерттеу институты
173. Украина инженерлік жобалау ғылыми-зерттеу институты
174. Украина жемшөп ғылыми-зерттеу институты
175. Украина көкөніс және бақша шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
176. Украина суармалы егіншілік ғылыми-зерттеу институты
177. В.Я. Юрьев атындағы Украина өсімдік шаруашылығы, селекция және генетика ғылыми-зерттеу институты
178. Херсон бақша шаруашылығы селекциялық-тәжірибе станциясы
179. Селекциялық-генетикалық орталық станциясы
180. Украина ғылым академиясының орталық республикалық ботаника бағы
181. Чернигов мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
182. Украинаның ұлттық аграрлық ғылымдар академиясының биоэнергетикалық дақылдар және қант қызылшасы институтының Ялтушковск селекциялық-тәжірибелік станциясы
183. Белоруссия егіншілік ғылыми-зерттеу институты
184. Белоруссия картоп және жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
185. Андижан асылтұқымды жібек станциясы
186. Бүкілодақтық мақта шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Андижан филиалы
187. Қарақалпақ егіншілік ғылыми-зерттеу институты
188. Өзбекстан ғылым академиясының Қарақалпақ филиалы
189. Г.С. Зайцев атындағы мақта селекциясы және тұқым шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
190. Р.Р. Шредер атындағы Өзбек бақ шаруашылығы, жүзім шаруашылығы және шарап жасау ғылыми-зерттеу институтының Самарқанд филиалы
191. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының Орталық Азия тәжірибе станциясы
192. Орталық Азия ғылыми-зерттеу және жібек шаруашылығы технологиялық институты
193. Өзбек тәлімі егіншілік ғылыми-зерттеу институты
194. Өзбек астық ғылыми-зерттеу институты
195. Өзбек картоп және көкөніс бақша ғылыми-зерттеу институты
196. Өзбек күріш ғылыми-зерттеу институты
197. Академик Р.Р. Шредер атындағы Өзбек бақ шаруашылығы, жүзім шаруашылығы, және шарап жасау ғылыми-зерттеу институты
198. Өзбек бақ шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының шарап жасау филиалы
199. Ферғана жібек шаруашылығы аймақтық ғылыми-зерттеу станциясы
200. Қырғыз Ғылым академиясының ботаника бағы
201. Қырғыз егіншілік ғылыми-зерттеу институты
202. Қырғыз жайылымдық және азықтық ғылыми-зерттеу технологиялық институты
203. Қырғыз мақта шаруашылығы тәжірибе станциясы
204. Армян жүзім шаруашылығы, шарап жасау және бақ шаруашылығы ғылыми зерттеу институты

205. Республиканская селекционно-семеноводческая станция овощных и бахчевых культур, Республика Армения
206. Цхалтубская опытная станция овощеводства научно-исследовательский институт земледелия, Республика Грузия
207. Ботанический сад Академии наук Республики Молдова
208. Научно-исследовательский институт кукурузы и сорго Республики Молдова
209. Молдавский научно-исследовательский институт виноградарства и виноделия
210. Молдавский научно-исследовательский институт орошаемого земледелия и овощеводства
211. Молдавский научно-исследовательский институт полевых культур
212. Приднестровский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
213. Вахшский филиал Таджикской научно-производственное объединение "Земледелие"
214. Таджикский научно-исследовательский институт земледелия
215. Таджикский научно-исследовательский институт садоводства, виноградарства и овощеводства
216. Туркменский научно-исследовательский институт земледелия
217. Литовский научно-исследовательский институт плодоовощного хозяйства (Витенская плодовоовощная опытная станция)
218. Эстонский научно-исследовательский институт земледелия и мелиорации
219. Приекульская опытно-селекционная станция, Латвия
220. Институт кукурузы "Земун Поле", Сербия и Черногория
221. Фирма "Бейо Заден", Нидерланды
222. Фирма "Агра Сочета", Италия
223. Фирма "Агрико", Нидерланды
224. Фирма "Баболна", Венгрия
225. Фирма "ВанДерХаве", Нидерланды
226. Фирма "Декалб", Соединенные Штаты Америки
227. Фирма "Енза Заден", Нидерланды
228. Фирма "Зенека", Великобритания
229. Фирма "ЗПС", Нидерланды
230. Фирма "КВС", Германия
231. Фирма "Марибо", Дания
232. Фирма "Сингента Сидс А.Б.", Швеция
233. Фирма "Сингента Сидс С.А.", Франция
234. Фирма "Пионер", Соединенные Штаты Америки
235. Фирма "Прогрейн Женетик", Франция
236. Фирма "Рийк Цваан Заадтеелт ен Заадхандел Б.В.", Нидерланды
237. Фирма "Роял Слейс", Нидерланды
238. Фирма "Сес Юроп", Бельгия
239. Фирма "Сиба Гейги", Швейцария
240. Фирма "Флоримонд Депре", Франция
241. Strube D&S GmbH, Германия
242. Рейхель Н.В.
243. Уральский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
244. Фирма "HZPC", Нидерланды
245. Фирма "Синдгента Сидс Б.В.", Нидерланды
246. Фирма "Холли Шугар", Соединенные Штаты Америки
247. Фирма "Монсанто", Швецария
248. Фирма "Selgen", Чехия
249. Фирма "Хордеум", Словакия
250. Производственный кооператив "Имени Ходжа Ахмеда Яссави", город Шымкент
251. Товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственная фирма "Фитон", Костанайской области
252. Научно-производственное объединение "Нива Татарстана"

205. Республикалық көкөніс және бақша дақылдарының селекциялық-тұқым шаруашылығы станциясы, Армения Республикасы
206. Егіншілік ғылыми-зерттеу институты Цхалтуб көкөніс шаруашылығы тәжірибе станциясы, Грузия Республикасы
207. Молдова Республикасы Ғылым академиясының ботаника бағы
208. Молдова Республикасы құмай жүгері және жүгері ғылыми-зерттеу институты
209. Молдова жүзім шаруашылығы және шарап жасау ғылыми-зерттеу институты
210. Молдова суармалы егіншілік және көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
211. Молдова егіс дақылдары ғылыми-зерттеу институты
212. Приднестровье ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
213. Тәжік "Егіншілік" ғылыми-өндірістік бірлестіктің Вахш филиалы
214. Тәжік егіншілік ғылыми-зерттеу институты
215. Тәжік бақ шаруашылығы, жүзім шаруашылығы және көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
216. Түркмен егіншілік ғылыми-зерттеу институты
217. Литва жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты (Витенская жеміс-көкөніс тәжірбе станциясы)
218. Эстония егіншілік және мелиорация ғылыми-зерттеу институты
219. Приекуль тәжірибе-селекциялық станциясы, Латвия
220. "Земун Поле" жүгері институты, Сербия және Черногория
221. "Бейо Заден" фирмасы, Нидерланды
222. "Агра Сочета" фирмасы, Италия
223. "Агрико" фирмасы, Нидерланды
224. "Баболна" фирмасы, Венгрия
225. "ВанДерХаве" фирмасы, Нидерланды
226. "Декалб" фирмасы, Америка Құрама Штаттары
227. "Енза Заден" фирмасы, Нидерланды
228. "Зенека" фирмасы, Ұлыбритания
229. "ЗПС" фирмасы, Нидерланды
230. "КВС" фирмасы, Германия
231. "Марибо" фирмасы, Дания
232. "Сингента Сидс А.Б." фирмасы, Швеция
233. "Сингента Сидс С.А." фирмасы, Франция
234. "Пионер" фирмасы, Америка Құрама Штаттары
235. "Прогрейн Женетик" фирмасы, Франция
236. "Рийк Цваан Заадтеелт ен Заадхандел Б.В." фирмасы, Нидерланды
237. "Роял Слейс" фирмасы, Нидерланды
238. "Сес Юроп" фирмасы, Бельгия
239. "Сиба Гейги" фирмасы, Швейцария
240. "Флоримонд Депре" фирмасы, Франция
241. Strube D&S GmbH, Германия
242. Рейхель Н.В.
243. Орал ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
244. "HZPC" фирмасы, Нидерланды
245. "Синдгента Сидс Б.В.", Нидерланды
246. "Холли Шугар" фирмасы, Америка Құрама Штаттары
247. "Монсанто" фирмасы, Швецария
248. "Selgen" фирмасы, Чехия
249. "Хордеум" фирмасы, Словакия
250. "Қожа Ахмет Яссауи атындағы" өндірістік кооператив, Шымкент қаласы
251. "Фитон" ғылыми-өндірістік фирма" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қостанай облысы
252. "Нива Татарстана" ғылыми-өндірістік бірлестігі

253. Институт молекулярной биологии и биохимии имени М.А. Айтхожина
254. Национальный ботанический сад имени Н.Н. Гришко Национальной Академии Наук Украины
255. Казахский государственный национальный университет имени Аль-Фараби
256. Зыряновский селекционно-семеноводческий опорный пункт Восточно-Казахстанского научно-исследовательского института сельского хозяйства
257. Алнарпская опытная станция садоводства, Швеция
258. Ист-Моллингская опытная станция садоводства, Англия
259. Научно-исследовательский институт садоводства имени Джона Инесса, город Мертон, Англия
260. Буйнакская опытная станция садоводства, Дагестан
261. Карагандинская сельскохозяйственная опытная станция
262. Фирма "Синджента Сидс Б.В.", Франция
263. Саратовская опытная станция садоводства
264. Фирма "NUNHEMS NETHERLANDS", Нидерланды
265. Научно-исследовательский институт лесного хозяйства и агролесомелиорации
266. Производственный сельскохозяйственный кооператив "Опытное"
267. Фирма "Сингента Сидс кфт", Венгрия
268. Институт фитохимии Министерства образования и науки Республики Казахстан
269. Атырауский научно-исследовательский институт сельского хозяйства
270. Cельскохозяйственный производственный кооператив "Будан", Казахстан
271. ИКАРДА
272. Государственное научное учреждение "Сибирская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института имени В.С. Пустовойта"
273. Фирма "Селена", Германия
274. Plant select hrv beice s.r.b., Чехия
275. Товарищество с ограниченной ответственностью "Агросемконсалт"
276. Общество с ограниченной ответственностью "Агротехконсалт", Узбекистан
277. Сельскохозяйственный производственный кооператив семеноводческая фирма "Картофель"
278. Республиканское государственное казенное предприятие "Келеский", Туркестанская область
279. Акционерное общество "ЯССЫ", Туркестанская область
280. Товарищество с ограниченной ответственностью "Генофонд растений"
281. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный центр по биотехнологии Республики Казахстан", город Степногорск
282. Общество с ограниченной ответственностью "Агрокомплекс" Кургансемена", город Курган, Россия
283. Фирма "ЗААТЗУХТ", Германия
284. Фирма "Серасем", Франция
285. Фирма "Хруккэм", Соединенные Штаты Америки
286. Республиканское государственное казенное предприятие "Кокшетауский Государственный Университет имени Шокана Уалиханова"
287. Товарищество с ограниченной ответственностью "Агрофирма "Бирлик", село Бирлик, Балхашский район, Алматинская область
288. Государственное научное учреждение "Алтайский научно- исследовательский институт сельского хозяйства", Россия

253. М.Ә. Айтқожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты
254. Украина Ұлттық Ғылыми Академиясының Н.Н. Гришко атындағы Ұлттық ботаника бағы
255. Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттік ұлттық университеті
256. Шығыс Қазақстан ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Зырянов селекция-тұқым өндіру тірек пункті
257. Алнарп бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы, Швеция
258. Ист-Моллинг бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы, Англия
259. Джона Инесса атындағы бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты, Мертон қаласы, Англия
260. Буйнак бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы, Дағыстан
261. Қарағанды ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы
262. "Синджента Сидс Б.В." фирмасы, Франция
263. Саратов бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы
264. "NUNHEMS NETHERLANDS" фирмасы, Нидерланды
265. Орман шаруашылығы және агроорманмелиорация ғылыми-зерттеу институты
266. "Опытное" өндірістік ауыл шаруашылық кооперативі
267. "Сингента Сидс кфт" фирмасы, Венгрия
268. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Фитохимия институты
269. Атырау ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
270. "Будан" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі, Қазақстан
271. ИКАРДА
272. "В.С. Пустовойт атындағы Бүкілресейлік ғылыми-зерттеу институтының Сібір тәжірибе станциясы" мемлекеттік ғылыми мекемесі
273. "Селена" фирмасы. Германия
274. Plant select hrv beice s.r.b., Чехия
275. "Агросемконсалт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
276. "Агротехконсалт" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Өзбекстан
277. "Картофель" тұқымдық фирмасы ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
278. "Келес" республикалық мемлекеттік қазыналық мекемесі, Түркістан облысы
279. "ЯССЫ" акционерлік қоғамы, Түркістан облысы
280. "Өсімдік генофонды" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
281. "Қазақстан Республикасы Биотехнология ұлттық орталығы" республикалық мемелекеттік қазыналық мекемесі, Степногорск қаласы
282. "Агрокомплекс" Кургансемена" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Қорған қаласы, Ресей
283. "ЗААТЗУХТ" фирмасы, Германия
284. "Серасем" фирмасы, Франция
285. "Хруккэм" фирмасы, Америка Құрама Штаттары
286. "Шоқан Уәлиханов атындағы Көкшетау Мемлекеттік Университеті" республикалық мемелекеттік қазыналық мекемесі
287. "Агрофирма "Бірлік" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Бірлік ауылы, Балқаш ауданы, Алматы облысы
288. "Алтай ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" мемлекеттік ғылыми мекемесі, Ресей

289. Научный институт полеводства и овощеводства "Новый сад", Сербия и Черногория
290. Фирма "Сатимекс", Германия
291. Фирма "Дойче Заатфеределюнг Актиенгезельшафт", Германия
292. Компания "Заатен Юнион", Германия
293. Фирма "Семинис", Нидерланды
294. Компания "Никерсон Цваан", Нидерланды
295. Емельянов А.В.
296. ENTAV-INRA, Франция
297. Воронин В.В.
298. Институт селекции и растениеводства, Хорватия
299. Фирма "Норд Дойче Пфланценцухт", Германия
300. Фирма "Европлант", Германия
301. Курт Хортсхолм Сейет, Дания
302. Товарищество с ограниченной ответственностью "НЛК"
303. Саката Сид Корпорейшн, Япония
304. Research Institute for Cereals and Industrial Crops, Румыния
305. Компания "Сесвандерхаве", Бельгия
306. Профген до Бразилия ЛТДА (лимитада), Бразилия
307. Частное учреждение "Научно-исследовательский институт экологии и экспериментальной биологии Республики Казахстан"
308. "Клоз", Франция
309. De Ruiter Seeds, Нидерланды
310. Джон Кит, Новая Зеландия
311. Частный питомник город Вилсбург, Соединенные Штаты Америки
312. Мария Ан Смит, Австралия
313. Научная станция Тохоку, Мариока, Япония
314. Евро Грасс Бридинг ГмбХ и Ко КГ, Германия
315. Представительство "СИММИТ Казахстан"
316. "Secobra Recherches", Франция
317. Лимагрейн Европа, Франция
318. Государственное научное учреждение "Всеросийский научно-исследовательский и проектно-технологический институт рапса", Россия
319. Закрытое акционерное общество научно-производственная фирма "Семена Дона", Россия
320. ЗААТЦУХТ ФРИТЦ ЛАНГЕ КГ, Германия
321. Monsanto Holand Besloten Vennootschap, Нидерланды
322. Фирма "Черны", Чехия
323. Др. Ласло Селений, Германия
324. Нордзаат Заатцухтзеллшафт мбХ, Германия
325. Акционерное общество "Солодовенный завод Суффле Казахстан"
326. Монич Руслан Васильевич, Украина
327. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский институт сои", Украина
328. Компания "Семенс Прогрейн Инк", Канада
329. Общество с ограниченной ответственностью Компания "Соевый комплекс", Россия
330. Общество с ограниченной ответственностью "Прогрейн Евразия", Украина
331. КОССАД СЕМЕНСЕС, Франция
332. Нордринг-картофелцухт-унд фермерунг-ГМБХ гросс Люсевитц, Германия
333. Унипланта Заатцухт КГ, Германия
334. ЗаКа Пфланценцухт ГбР, Германия
335. Закрытое акционерное общество "Научно-производственная фирма Сибирская аграрная компания", Россия
336. Товарищество с ограниченной ответственностью "Потейтоу Велли Ко", Южная Корея
337. Агро-ТИП Гмбх, Германия
338. "Лайон Сидс" (LION SEEDS), Великобритания
339. Товарищество с ограниченной ответственностью "Филип Моррис Казахстан"

289. "Новый сад" егіс шарауашылығы және көкөніс шаруашылығы ғылыми институты, Сербия және Черногория.
290. "Сатимекс" фирмасы, Германия
291. "Дойче Заатфеределюнг АГ" фирмасы, Германия
292. "Заатен Юнион" компаниясы, Германия
293. "Семинис" фирмасы, Нидерланды
294. "Никерсон Цваан" компаниясы, Нидерланды
295. А.В. Емельянов
296. ENTAV-INRA, Франция
297. В.В. Воронин
298. Селекция және өсімдік шаруашылығы институты, Хорватия
299. "Норд Дойче Пфланценцухт" фирмасы, Германия
300. "Европлант" фирмасы, Германия
301. Курт Хортсхолм Сейет, Дания
302. "НЛК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
303. Саката Сид Корпорейшн, Жапония
304. Research Institute for Cereals and Industrial Crops, Румыния
305. "Сесвандерхаве" компаниясы, Бельгия
306. Профген до Бразилия ЛТДА (лимитада), Бразилия
307. "Қазақстан Республикасының экология және эксперименттік биология ғылыми-зерттеу институты" жеке мекеме
308. "Клоз" Франция
309. De Ruiter Seeds, Нидерланды
310. Джон Кит, Жаңа Зеландия
311. Жеке тәлімбақ Вилсбург қаласы, Америка Құрама Штаттары
312. Мария Ан Смит, Аустралия
313. Тохоку ғылыми станциясы, Мариока, Жапония
314. Евро Грасс Бридинг ГмбХ и Ко КГ, Германия
315. "СИММИТ Казахстан" өкілдігі
316. "Secobra Recherches", Франция
317. Лимагрейн Европа, Франция
318. "Бүкілресейлік рапс ғылыми-зерттеу және жобалық-технологиялық институты" мемлекеттік ғылыми мекеме, Ресей
319. "Семена Дона" жабық акционерлік қоғамы ғылыми-өндірістік фирма, Ресей
320. ЗААТЦУХТ ФРИТЦ ЛАНГЕ КГ, Германия
321. Monsanto Holand BV, Нидерланды
322. "Черны" фирмасы, Чехия
323. Др. Ласло Селений, Германия
324. Нордзаад Заатцухтзеллшафт мбХ, Германия
325. "Суффле Казахстан солод зауыты" акционерлік қоғамы
326. Монич Руслан Васильевич, Украина
327. "Соя ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Украина
328. "Семенс Прогрейн Инк" компаниясы, Канада
329. "Соевый комплекс" компаниясы жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
330. "Прогрейн Евразия" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Украина
331. КОССАД СЕМЕНСЕС, Франция
332. Нордринг-картофелцухт-унд фермерунг-ГМБХ гросс Люсевитц, Германия
333. Унипланта Заатцухт КГ, Германия
334. ЗаКа Пфланценцухт ГбР, Германия
335. "Сібір аграрлық компаниясының Ғылыми-өндірістік фирмасы" жабық акционерлік қоғамы, Ресей
336. "Потейтоу Велли Ко" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Оңтүстік Корея
337. Агро-ТИП Гмбх, Германия
338. "Лайон Сидс" (LION SEEDS), Ұлыбритания
339. "Филип Моррис Казахстан" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

340. BREUN SEED GmbH&Co KG, Германия
341. NIDERA SA (Нидера Са), Аргентина
342. Bayer CropScience Raps GmbH, Германия
343. Картофельцухт Бем, Германия
344. Государственное научное учреждение "Всероссийский научно-исследовательский институт зерновых культур имени И.Г.Калиненко", Россия
345. Euralis semences, Франция
346. Aspria seeds S.A., Люксенбург
347. Заатбау Линце еГен, Австрия
348. Monsanto Technology limited liability company, Соединенные Штаты Америки
349. Мартонвашарский сельскохозяйственный институт, Венгрия
350. Товарищество с ограниченной ответственностью "Частная агропромышленная фирма "Тургень"
351. ISEA Srl, Италия
352. Камут предприятия Европы
353. Институт Растениеводства "Порумбень", Молдова
354. Общество с ограниченной ответственностью "Фабалес", Россия
355. RAGT 2n, Франция
356. Dow AgroSciences limited liability company, Соединенные Штаты Америки
357. Сельскохозяйственный институт Добруджа, Болгария
358. Сингента Кроп Протекшн, Швейцария
359. Общество с ограниченной ответственностью "Агроплазма", Россия
360. Евросорго (Eurosorgho), Франция
361. Институт биоэнергетических культур и сахарной свеклы Украинской академии аграрных наук, Украина
362. Республиканское унитарное предприятие "Научно-Практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию", Республика Беларусь
363. Лазар Койич Хибриди, Сербия
364. Цезеа, Чехия
365. Den Hartigh Besloten Vennootschap, Нидерланды
366. Общество с ограниченной ответственностью "АгроСемГавриш", Россия
367. Nuseed Evropa limited trade development, Англия
368. MAS Seeds, Франция
369. Wiersum Plantbreeding Besloten Vennootschap, Нидерланды
370. Agroscope Changins – Wädenswil ACW, Швейцария
371. Общество с ограниченной ответственностью "ТСО-Саратов", Россия
372. GOLDEN WEST SEED BULGARIA (limited trade development), Болгария
373. ZEAINVENT TRNAVA s.r.o., Словакия
374. LABOULET Semences, Франция
375. Серебрякова Марина Сергеевна, Россия
376. Акционерное общество "Цинь Фен Юань", Китайская Народная Республика
377. Общество с ограниченной ответственностью "Всерусский научно-исследовательский институт сорго и сои "Славянское поле", Россия
378. Хроматин Инк, Соединенные Штаты Америки
379. Фельдзаатен Фройденбергер ГмбХ, Германия
380. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский институт овощеводства защищенного грунта", Россия
381. Общество с ограниченной ответственностью "Селекционная фирма Гавриш", Россия
382. Общество с ограниченной ответственностью научно-производственная компания "АгроАльянс", Россия
383. BASF Agricultural Solution Seed (United States limited liability company), Соединенные Штаты Америки

340. BREUN SEED GmbH&Co KG, Германия
341. NIDERA SA (Нидера Са), Аргентина
342. Bayer CropScience Raps GmbH, Германия
343. Картофельцухт Бем, Германия
344. "И.Г.Калиненко атындағы Бүкілресейлік астық дақылдары ғылыми зерттеу институты" мемлекеттік ғылыми мекеме, Ресей
345. Euralis semences, Франция
346. Aspria seeds S.A., Люксенбург
347. Заатбау Линце еГен, Австрия
348. Monsanto Technology limited liability company, Америка Құрама Штаттары
349. Мартонвашар ауыл шаруашылығы институты, Венгрия
350. "Түрген" жеке агроөнеркәсіптік фирмасы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
351. ISEA Srl, Италия
352. Камут Еуропа кәсіпкерлігі
353. "Порумбень" өсімдік шаруашылығы институты, Молдова
354. Фабалес" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
355. RAGT 2n, Франция
356. Dow AgroSciences LLC, Америка Құрама Штаттары
357. Добруджа ауыл шаруалышығы институты, Болгария
358. Сингента Кроп Протекшн, Швейцария
359. "Агроплазма" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
360. Евросорго (Eurosorgho), Франция
361. Украина аграрлық ғылымдар академиясының Биоэнергетикалық өсімдіктер және қант қызылшасы институты, Украина
362. "Беларуссия Ұлттық ғылым академиясының егіншілік жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" республикалық унитарлық кәсіпорын, Беларусь Республикасы
363. ЛК Хибриди, Сербия
364. Цезеа, Чехия
365. Den Hartigh BV, Нидерланды
366. "АгроСемГавриш" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
367. Nuseed Evropa limited trade development, Англия
368. MAS Seeds, Франция
369. Wiersum Plantbreeding BV, Нидерланды
370. Agroscope Changins- Wädenswil ACW, Швейцария
371. "ТСО-Саратов" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
372. GOLDEN WEST SEED BULGARIA Ltd, Болгария
373. ZEAINVENT TRNAVA s.r.o., Словакия
374. LABOULET Semences, Франция
375. Серебрякова Марина Сергеевна, Ресей
376. "Цинь Фен Юань" акционерлік қоғамы, Қытай Халық Республикасы
377. "Славянское поле" құмай жүгері және сояның бүкілресейлік ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
378. Хроматин Инк, Америка Құрама Штаттары
379. Фельдзаатен Фройденбергер ГмбХ, Германия
380. "Қорғалған топырақтағы көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
381. "Гавриш селекциялық фирмасы" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
382. "АгроАльянс" ғылыми-өндірістік компанияның жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
383. BASF Agricultural Solution Seed (United States limited liability company), Америка Құрама Штаттары

384. Полтавская государственная аграрная академия, Украина
385. Societa Produttori Sementi Spa, Швейцария
386. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Российский научно-исследовательский и проектно-технологический институт сорго и кукурузы", Россия
387. Общество с ограниченной ответственностью Опытно-внедренческое предприятие "Покровское", Россия
388. Общество с ограниченной ответственностью Инновационно-производственная агрофирма "Отбор", Россия
389. Крестьянское хозяйство "Семена масличных", Казахстан
390. Choi Jae Won, Южная Корея
391. Государственное учреждение "Институт масличных культур Национальной академии аграрных наук Украины", Украина
392. G.I.E. GRASS Ла Литиер, Франция
393. Восточно-Казахстанский государственный университет имени Сарсена Аманжолова
394. Ijselmeerpolders B.V. (Besloten Vennootschap) (Айзельмеерпольдерс Б.В.), Нидерланды
395. Saatzucht Fritz Lange KG, Германия
396. IPM Pototo Group, Ирландия
397. Континентал Семенсиз, Италия
398. Barenburg Hollang B.V. (Besloten Vennootschap), Нидерланды
399. Дорогобед Алексей Алексеевич, Россия
400. Товарищество с ограниченной ответственностью "Ұлан – Жеміс"
401. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный Алтайский научный центр агробиотехнологий", Россия
402. Жамбылский филиал товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства"
403. Общество с ограниченной ответственностью "Агростандарт", Россия
404. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Сибирский федеральный научный центр агробиотехнологий Российской академии наук", Россия
405. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Всероссийский научно-исследовательский институт органических удобрений и торфа", Россия
406. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-производственное объединение "Семеноводство Кубани", Россия
407. Progress Agrar Handelsgesellschaft mbH, Германия
408. Государственное учреждение "Институт зерновых культур Национальной академии аграрных наук Украины", Украина
409. Общество с ограниченной ответственностью "Российская гибридная индустрия", Россия
410. Фирма "Hild Samen Gesellschaft mit beschränkter Haftung", Германия
411. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательская компания зерновых культур", Венгрия
412. Agri Obtentions SA., Франция
413. Государственное научное учреждение "Северо-Кубанская сельскохозяйственная опытная станция", Россия
414. Interseed Potatoes Gesellschaft mit beschränkter Haftung, Германия

384. Полтова мемлекеттік аграрлық академиясы, Украина
385. Societa Produttori Sementi Spa, Швейцария
386. "Ресейлік құмай жүгері және жүгерінің ғылыми-зерттеу және жобалау-технологиялық институты" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей
387. "Покровское" тәжірибелік-енгізу кәсіпорыны жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
388. "Отбор" Инновациялық-өндірістік агрофирмасы жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
389. "Семена масличных" шаруа қожалығы, Қазақстан
390. Choi Jae Won, Оңтүстік Корея
391. "Украина аграрлық ғылымдар ұлттық академиясының майлы дақылдар институты" мемлекеттік мекеме, Украина
392. G.I.E. GRASS Ла Литиер, Франция
393. Сәрсен Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттік унисерситеті
394. Ijselmeerpolders B.V. (Айзельмеерпольдерс Б.В.), Нидерланды
395. Saatzucht Fritz Lange KG, Германия
396. IPM Pototo Group, Ирландия
397. "Континентал Семенсиз", Италия
398. Barenburg Hollang B.V. (Besloten Vennootschap), Нидерланды
399. Дорогобед Алексей Алексеевич, Ресей
400. "Ұлан – Жеміс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
401. "Федералды Алтай агробиотехнология ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей
402. "Қазақ егiншiлiк және өсiмдiк шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Жамбыл филиалы
403. "Агростандарт" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
404. "Ресей ғылым академиясының Сібір федералдық агробиотехнологиялар ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей
405. "Бүкілресейлік органикалық тыңайтқыштар және шымтезек ғылыми-зерттеу институты" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей
406. "Кубань тұқым шаруашылығы" ғылыми өндірістік бірлестігі жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
407 . Progress Agrar Handelsgesellschaft mbH, Германия
408. "Украина аграрлық ғылымдар ұлттық академиясының дәнді дақылдар институты" мемлекеттік мекемесі, Украина
409. "Ресейлік будан индустриясы" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
410. "Hild Samen Gesellschaft mit beschränkter Haftung" фирмасы, Германия
411. "Дәнді дақылдар ғылыми-зерттеу компаниясы" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Венгрия
412. Agri Obtentions SA., Франция
413. "Солтүстік Кубань ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы" мемлекеттік ғылыми мекемесі, Ресей
414. Interseed Potatoes Gesellschaft mit beschränkter Haftung, Германия

415. (CIP) Международный центр по картофелю, Перу
416. An Jeongtak, Южная Корея
417. DLF (Dansk Landbrugs Frøselskab) SEEDS A/S (Aktieselskab), Дания
418. Тракийский сельскохозяйственный научно-исследовательский институт, Турция
419. Baek Hyang Gu, Южная Корея
420. Германцев Леонид Алексеевич, Россия
421. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Омский аграрный научный центр", Россия
422. Общество с ограниченной ответственностью "Актив Агро", Россия
423. Научно-производственное фермерское хозяйство "Компания МАИС", Украина
424. "Агромейд" Единичное общество с ограниченной доверенностью, Болгария
425. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-производственное объединение Алтай", Россия
426. Общество с ограниченной ответственностью Компания "СОКО", Россия
427. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный научный центр агроэкологии, комплексных мелиораций и защитного лесоразведения Российской академии наук", Россия
428. Общество с ограниченной ответственностью "Штрубе Рус", Россия
429. Общество с ограниченной ответственностью "Интер – Логистик Плюс", Россия
430. Xisen Potato Industry Group Ltd. Co, Китайская Народная Республика
431. C. Meijer Besloten Vennootschap, Нидерланды
432. Фарм Фритс, Нидерланды
433. Istanbul Tarim Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirket, Турция
434. Федеральное государственное унитарное предприятие "Бакчарское", Россия
435. Товарищество с ограниченной ответственностью "STEV AGRO", Казахстан
436. Товарищество с ограниченной ответственностью "ДиЛэнд", Казахстан
437. Bass Genetics Inc, Соединенные Штаты Америки
438. Общество с ограниченной ответственностью Кукурузокалибровочный завод "Золотой початок", Россия
439. Monsanto Vegetable IP Menegement B.V., Нидерланды
440. Gebroeders Bakker Zaadteelt en Zaadhandel B.V., Нидерланды
441. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный аграрный университет"
442. Региональный филиал "Кайнар" товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт плодоовощеводства"
443. "Соларис хибриди" д.о.о., Сербия
444. Общество с ограниченной ответственностью "Всеукраинский научный институт селекции (ВНИС)", Украина
445. Научно-производственное объединение "Соя-Центр", Россия
446. Общество с ограниченной ответственностью "Опеновское", Россия
447. SECOBRA Recherches SAS, Франция
448. Институт физиологии растений и генетики Национальной академии наук Украины, Украина
449. Общество с ограниченной ответственностью "ЭКОНива-Семена", Россия
450. Федеральное государственное бюджетное учреждение науки "Федеральный исследовательский центр "Казанский научный центр Российской академии наук", Россия

415. "Картоп халықаралық орталығы" (CIP), Перу
416. An Jeongtak, Оңтүстік Корея
417. DLF (Dansk Landbrugs Frøselskab) Seeds A/S (Aktieselskab), Дания
418. Тракия ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты, Түркия
419. Baek Hyang Gu, Оңтүстік Корея
420. Леонид Алексеевич Германцев, Ресей
421. "Омбы аграрлық ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей
422. "Актив Агро" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
423. "Компания МАИС" ғылыми-өндірістік фермерлік шаруашылығы, Украина
424. "Агромейд" сенімхаты шектеулі дара қоғам, Болгария
425. "Алтай ғылыми өндірістік бірлестігі" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
426. "СОКО" компаниясы жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
427. "Ресей Ғылым Академиясының агроэкология, кешенді мелиорация және қорғаныш орман өсіру жөніндегі федералдық ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекеме, Ресей
428. "Штрубе Рус" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
429. "Интер – Логистик Плюс" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей
430. Xisen Polato Industry Group Ltd. Co, Қытай Халық Республикасы
431. C. Meijer Besloten Vennootschap, Нидерланды
432. Фарм Фритс, Нидерланды
433. Istambul Tarim Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirket, Түркия
434. "Бакчарское" федералды мемлекеттік біртұтас кәсіпорын, Ресей
435. "STEV AGRO" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан
436. "ДиЛэнд" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан
437. BASS Genetics Inc, Америка Құрама Штаттары
438. ""Золотой початок" жүгері калибрлеу зауыты" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
439. Monsanto Vegetable IP Menegement B.V., Нидерланды
440. Gebroeders Bakker Zaadteelt en Zaadhandel B.V., Нидерланды
441. "Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
442. "Қазақ жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің "Қайнар" өңірлік филиалы
443. "Соларис хибриди" д.о.о., Сербия
444. "Бүкілукраиналық селекциялық ғылыми институты (БСҒИ)" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Украина
445. "Соя-Центр" ғылыми өндірістік бірлестігі, Ресей
446. "Опеновское" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей
447. SECOBRA Recherches SAS, Франция
448. Украина ұлттық ғылым академиясының өсімдік физиологиясы және генетикасы институты, Украина
449. "ЭКОНива-Семена" жауапкершілігі шектеулі қоғамдастығы, Ресей
450. "Ресей ғылым академиясының Қазан ғылыми орталығы" федералды зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей

451. Федеральное государственное бюджетное учреждение науки "Самарский федеральный исследовательский центр Российской академии наук", Россия
452. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный научный центр лубяных культур", Россия
453. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение Уфимский федеральный исследовательский центр Российской академии наук, Башкортостан
454. Cerela Inc., Канада
455. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Челябинский научно-исследовательский институт сельского хозяйства", Россия
456. Lidea France SAS., Франция
457. May-Agro Tohumculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş., Турция
458. Товарищество с ограниченной ответственностью "Опытное хозяйство масличных культур", Казахстан
459. GIE LINEA Semences de Lin, Франция
460. Товарищество с ограниченной ответственностью "Сельскохозяйственная опытная станция "Заречное", Казахстан
461. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт хлопководства", Казахстан
462. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт лесного хозяйства и агролесомелиорации имени А.Н. Букейхана", Казахстан
Приложение 4
к Государственному реестру
селекционных достижений,
рекомендуемых к использованию
в Республике Казахстан
Кодирование признаков сортов
1. Группа спелости:
01 – ультраранний
02 – раннеспелый
03 – среднеранний
04 – среднеспелый
05 – среднепоздний
06 – позднеспелый
2. Тип гибридизации:
2л – простой межлинейный гибрид
3л – трехлинейный гибрид
4л – четырехлинейный гибрид
5л – пятилинейный гибрид
6л – шестилинейный гибрид
сл – сортолинейный гибрид
F1 – гибрид первого поколения
гп – гибридная популяция
с – сорт
ли – линия
3. Назначение:
зс – засолочный
кн – консервный
са – салатный
ст – столовый
тп – томатопродукты
ун – универсальный
цк – цельноплодное консервирование
гл – глютинозный
4. Условия выращивания:
оз – озимый
яр – яровой
зф – зимующая форма
дв – двуручка
з – защищенный грунт
зг – сад-огород, для защищенного грунта
5. Период потребления
зи – зимний
ле – летний
ос – осений
рз – раннезимний
ро – раннеосенний
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 апреля 2023 года № 130
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 434
Перечень перспективных сортов сельскохозяйственных растений
1. Восточно-Казахстанская область
Пшеница мягкая озимая – по области
Сорт Бригада

451. "Ресей ғылым академиясының Самара федералдық зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылым мекемесі, Ресей
452. "Тін дақылдарының федералды ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей
453. "Ресей ғылым академиясының УФА федералдық зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылым мекемесі, Башқұртстан
454. Cerela Inc., Канада
455. "Челябі ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей
456. Lidea France SAS., Франция
457. May-Agro Tohumculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş., Түркия
458. "Майлы дақылдар тәжирібе шаруашылығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан
459. GIE LINEA Semences de Lin, Франция
460. "Заречное" ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан
461. "Қазақ мақта шаруашылығы ғылыми зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан
462. "А.Н. Бөкейхан атындағы Қазақ орман шаруашылығы және агроорманмелиорациясы ғылыми зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан
Қазақстан Республикасында
пайдалануға ұсынылатын
Селекциялық жетістіктердің
мемлекеттік тізіліміне
4-қосымша
Сұрыптарды белгiлерiне байланысты кодтау
1. Пiсiп-жетiлу тобы: 01 – өте ерте пiсетiн 02 – ерте пiсетiн 03 – орташа ерте пiсетiн 04 – орташа пiсетiн 05 - орташа кеш пiсетiн 06 – кеш пiсетiн
2. Будандастыру түрi: 2л – жәй желiаралық будан 3л –үшжелiлiк будан 4л – төртжелiлiк будан 5л – бесжелiлiк будан 6л – алтыжелiлiк будан сл – сортжелiлiк будан F1 – бiрiншi буындағы будан бп – будандық популяция с – сорт ли – желі
3. Пайдалану бағыты: тұ – тұздауға арналған кн – консервiлеуге арналған са – салатқа арналған ас – асқа арналған тө – томат өнiмдерi ун – универсалды бк – бүтiн жемiстi консервiлеу гл – глютинозды
4. Өсіру жағдайлары кү – күздік жа – жаздық қт – қыстайтын түрі еж – екі жақты қ – қорғалған топырақта өсіруге арналған қб – қорғалған топырақта өсіруге арналған бау-бақша
5. Қолдану кезеңдерi: қс – қыстық жз – жаздық кз – күздiк еқ – ерте қыстық ек – ерте күздiк
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 10 сәуірдегі
№ 130 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
№ 434 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сұрыптарының тізбесі
1. Шығыс Қазақстан облысы
Күздік жұмсақ бидай – облыс бойынша
Бригада сұрыбы