О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 604 "Об утверждении Правил расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 287. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2023 года № 32370
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 604 "Об утверждении Правил расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19183) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии c подпунктом 34-34) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте";
Правила расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по расследованию происшествий и инцидентов на транспорте Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 26 апреля 2023 года № 287
Утверждены приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 1 августа 2019 года № 604
Правила расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-34) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" и определяют порядок расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте.

"Теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 604 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 287 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 сәуірде № 32370 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Теміржол көлігіндегі жол жүрісі жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19183 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-34) тармақшасына сәйкес";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігінің бұзушылықтарын тергеп-тексеру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көліктегі оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру департаментіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін
атқарушы
2023 жылғы 26 сәуірдегі
№ 287 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 1 тамыздағы
№ 604 бұйрығымен
бекітілген
Теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-34) тармақшасына сәйкес әзірленді және теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуын тергеп-тексеру тәртібін айқындайды.

2. Целью расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте являются установление причин и (или) сопутствующих факторов, выработка рекомендаций по предотвращению нарушения безопасности движения в будущем и обеспечению безопасности.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные определения:
1) территориальное подразделение – Инспекция транспортного контроля Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
2) ситуационный центр – структурное подразделение ведомства уполномоченного органа, осуществляющее прием оперативной информации о случаях нарушения безопасности на транспорте;
3) пассажирский поезд - поезд для перевозки пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений, сформированный из пассажирских, багажных и почтовых вагонов;
4) нарушение безопасности движения – железнодорожное происшествие, которое классифицируется в соответствии с нормативными правовыми актами, произошедшее в результате отклонений от установленных требований по безопасности движения при осуществлении перевозочного процесса;
5) расследование нарушений безопасности движения – процесс по сбору и анализу материалов и сведений о допущенном нарушении безопасности движения, по полному, всестороннему и объективному выяснению обстоятельств и причин его совершения, его предварительной классификации;
6) комиссия по расследованию нарушений безопасности движения – Комиссия по расследованию крушения и аварий (далее – Комиссия), назначаемая в порядке, установленном настоящими Правилами, для проведения расследования нарушений безопасности движения, произошедших на железнодорожных путях или железнодорожных путях по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договорам концессии;
7) рекомендация по обеспечению безопасности – предложение Комиссии по расследованию нарушений безопасности движения, разработанное на основе информации, полученной при расследовании, с целью предотвращения нарушений безопасности движения, которое ни при каких обстоятельствах не ставит своей целью определение вины или ответственности за нарушение безопасности движения. Помимо рекомендаций по обеспечению безопасности, вытекающих из результатов расследования нарушений безопасности движения, рекомендаций по обеспечению безопасности могут вытекать из различных источников, включая исследования по обеспечению безопасности перевозочного процесса;
8) дежурный по станции – сменный помощник руководителя станции, единолично распоряжающийся приемом, отправлением и пропуском поездов, а также другими передвижениями подвижного состава по главным и приемо-отправочным путям станции (где нет маневрового диспетчера - и по остальным путям);

2. Теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуын тергеп-тексеру мақсаты себептерді және (немесе) ілеспе факторларды белгілеу, болашақта қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуын болдырмау және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөнінде ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі анықтамалар пайдаланылады:
1) аумақтық бөлімше – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің көліктік бақылау инспекциясы;
2) ахуалдық орталық – көліктегі қауіпсіздікті бұзу жағдайлары туралы жедел ақпаратты қабылдауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшесі;
3) жолаушылар пойызы – жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдауға арналған, жолаушылар, багаж және почта вагондарынан қалыптастырылған пойыз;
4) қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылығы – тасымалдау процесін жүзеге асыру кезінде қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі белгіленген талаптардан ауытқу нәтижесінде болған, нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жіктелетін теміржол оқиғасы;
5) қозғалыс қауіпсіздігінің бұзушылықтарды тергеп-тексеру – қозғалыс қауіпсіздігінің жол берілген бұзылуы туралы материалдар мен мәліметтерді жинау және талдау, оның жасалу мән-жайлары мен себептерін толық, жан-жақты және объективті анықтау, оны алдын ала жіктеу бойынша процесс;
6) қозғалыс қауіпсіздігінің бұзушылықтарды тергеп-тексеру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржолдарда немесе теміржолдарда қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуына тергеп-тексеру жүргізу үшін осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тағайындалатын комиссия;
7) қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ұсыным – жол жүрісі қауіпсіздігінің бұзылуын болдырмау мақсатында тергеп-тексеру кезінде алынған ақпарат негізінде әзірленген, ол ешқандай жағдайда жол жүрісі қауіпсіздігін бұзғаны үшін кінәні немесе жауапкершілікті анықтауды өз мақсатын қоймайтын қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуын тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның ұсынысы. Жол жүрісі қауіпсіздігінің бұзылуын тергеп-тексеру нәтижелерінен туындайтын қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдардан басқа, қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдардан, тасымалдау процесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі зерттеулерді қоса алғанда, әртүрлі көздерден шығуы мүмкін;
8) станция бойынша кезекші – пойыздарды қабылдауды, жөнелтуді және өткізуді, сондай-ақ станцияның бас және қабылдау-жөнелту жолдары бойынша жылжымалы құрамның басқа да қозғалыстарын жеке өзі басқаратын станция басшысының ауысым көмекшісі (маневрлік диспетчер жоқ жерде-қалған жолдар бойынша);

9) участник перевозочного процесса – пользователь услуг по перевозке, перевозчик, Национальный оператор инфраструктуры, оператор локомотивной тяги, оператор вагонов (контейнеров), ветвевладелец, а также владелец железнодорожных путей по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договорам концессии;
10) уполномоченный по расследованию – должностное лицо уполномоченного органа или его территориального подразделения, проводящий организацию, координацию и расследование нарушений безопасности движения в составе комиссии по расследованию нарушений безопасности движения;
11) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере железнодорожного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
12) ведомство уполномоченного органа - Комитет транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте
4. Участники перевозочного процесса и вспомогательные службы железнодорожного транспорта информируют о нарушениях безопасности движения на магистральных, станционных и подъездных путях уполномоченный орган и его территориальные подразделения.
Предварительная и подробная информация о нарушениях безопасности движения предоставляется по формам, утвержденным уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2-1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте".
В течение суток с момента происшествия территориальное подразделение выезжает на место происшествия, составляет и направляет в уполномоченный орган акт осмотра места нарушения безопасности движения по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, фото и видеосъемку нарушения безопасности движения, а также схему места нарушения безопасности движения.
5. Расследование событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий осуществляется комиссией создаваемой уполномоченным органом.
6. После получения информации о нарушениях безопасности движения при наличии признаков события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, приказом уполномоченного органа создается Комиссия под председательством уполномоченного по расследованию. В состав данной Комиссии входят уполномоченный по расследованию, который является должностным лицом уполномоченного органа, представители его территориальных подразделений, участники перевозочного процесса и заинтересованные лица.

9) тасымалдау процесіне қатысушы – тасымалдау жөніндегі қызметтерді пайдаланушы, тасымалдаушы, ұлттық инфрақұрылым операторы, локомотивтік тартқыш операторы, вагондар (контейнерлер) операторы, тармақ иеленуші, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржолдардың иесі;
10) тергеп-тексеру жөніндегі уәкілетті – жол жүрісі қауіпсіздігінің бұзылуын тергеп-тексеру жөніндегі комиссия құрамындағы қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуын ұйымдастыруды, үйлестіруді және тергеп-тексеруді жүргізетін уәкілетті органның лауазымды адамы;
11) уәкілетті орган – теміржол көлігі саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шегіне салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
12) уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті.
2-тарау. Теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тергеу тәртібі
4. Тасымалдау процесіне қатысушылар және теміржол көлігінің қосалқы қызметтері магистральдық, станциялық және кірме жолдардағы қозғалыс қауіпсіздігінің бұзушылықтары туралы уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне хабарлайды.
Қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуы туралы алдын ала және егжей-тегжейлі ақпарат "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 30-бабының 2-1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша ұсынылады.
Оқиға болған сәттен бастап бір тәулік ішінде аумақтық бөлімше оқиға болған жерге барады және уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылық орын алған жерді қарау актісін толтырып, қозғалыс қауіпсіздігі бұзылуының фото және бейне түсірілімін, сондай-ақ қозғалыс қауіпсіздігі бұзылған жердің схемасын жібереді.
5. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаларды, сондай-ақ апаттарды және аварияларды тергеп-тексеруді уәкілетті орган құратын комиссия жүзеге асырады.
6. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария белгілері болған кезде қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуы туралы ақпаратты алғаннан кейін уәкілетті органның бұйрығымен тергеп-тексеру жөніндегі уәкілетті органның төрағалық етуімен Комиссия құрылады. Осы комиссияның құрамына уәкілетті органның лауазымды адамы болып табылатын тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің өкілдері, тасымалдау процесіне қатысушылар және мүдделі тұлғалар кіреді.

7. Расследование событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий проводится в течение 30 рабочих дней с момента создания Комиссии.
8. На месте события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии на железнодорожных путях Республики Казахстан Комиссией проводятся следующие действия:
1) изымается скоростемерная лента и (или) накопитель информации систем регистрации параметров движения, натурный лист поезда, справка об обеспеченности поезда тормозами, предупреждения об ограничении скорости движения и бортовой журнал локомотива, маршрутный лист машиниста, ленты путеизмерительные и файлы регистрации дефектоскопных средств;
вместе с тем, в случаях возгорания, кроме указанных документов, прикладываются копии акта служебного расследования пожара и расшифровки регламента переговоров диспетчеров;
2) составляется схема разрушения железнодорожного пути и расположения железнодорожного подвижного состава, следов схода его с рельсов с привязкой к километру и пикетам, начала схода и места остановки железнодорожного подвижного состава;
3) производится фото и видеосъемка общего вида последствий и повреждений железнодорожного подвижного состава и объектов инфраструктуры железнодорожного транспорта, обнаруженных посторонних предметов, положений деталей и узлов железнодорожного подвижного состава;
4) составляются документы технического состояния железнодорожного подвижного состава и объектов инфраструктуры железнодорожного транспорта;
5) берутся письменные (в необходимых случаях с использованием аудио и видеозаписи) объяснения причастных лиц к событию, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также к крушению или аварии и других очевидцев;
6) фиксируются погодные условия на момент события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий, берется метеорологическая справка о погодных условиях в момент крушения или аварии;
7) изымаются другие предметы и документы, имеющие значение для установления обстоятельств событий, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий;
8) проводится осмотр места происшествия, объектов железнодорожной сети и подвижного состава, их узлов и деталей;
9) определяется наличие угроз для людей и окружающей среды в результате развала (разлива) груза и меры для минимизации данных последствий;

7. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғалар, сондай-ақ апаттар мен аварияларды тергеп-тексеру комиссия құрылған сәттен бастап 30 жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
8. Қазақстан Республикасының теміржолдарындағы жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария болған жерде комиссия мынадай іс-әрекеттерді жүргізеді:
1) жылдамдық өлшегіш таспа және (немесе) қозғалыс параметрлерін тіркеу жүйелерінің ақпарат жинақтаушысы, пойыздың заттай парағы, пойыздың тежегішпен қамтамасыз етілуі туралы анықтама, қозғалыс жылдамдығын шектеу туралы ескерту және локомотивтің борт журналы, машинистің маршруттық парағы, жол өлшегіш таспалар және дефектоскопты құралдарды тіркеу файлдары алынады;
сонымен бірге, жану жағдайларында, көрсетілген құжаттардан басқа, өртті қызметтік тексеру актісі және диспетчерлердің келіссөздер регламентінің толық жазылуы қоса беріледі;
2) теміржолдың бұзылу және теміржол жылжымалы құрамының орналасу, километрге және пикеттерге байланыстыра отырып, оның рельстерден шығу іздерінің, теміржол жылжымалы құрамының түсу басталуы мен тоқтату орындарының сызбасы жасалады;
3) теміржол жылжымалы құрамы мен теміржол көлігі инфрақұрылымы объектілерінің зардаптары мен зақымдануының жалпы түріне, анықталған бөтен заттардың, теміржол жылжымалы құрамы бөлшектері мен тораптарының жағдайына фото және бейне түсірілім жүргізіледі;
4) теміржол жылжымалы құрамының және теміржол көлігі инфрақұрылымы объектілерінің техникалық жай-күйінің құжаттары жасалады;
5) жылжымалы құраммен жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апатқа немесе апатқа қатысы бар адамдардың, сондай-ақ басқа да куәгерлердің жазбаша (қажет болған жағдайларда аудио және бейнежазбаны пайдалана отырып) түсініктемелері алынады;
6) жылжымалы құраммен жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария кезіндегі ауа райы жағдайлары тіркеледі, апат немесе авария кезіндегі ауа райы жағдайлары туралы метеорологиялық анықтама алынады;
7) жылжымалы құраммен жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаның, сондай-ақ апаттың немесе апаттың мән-жайларын анықтау үшін маңызы бар басқа да заттар мен құжаттар алып қойылады;
8) оқиға болған жерді, теміржол желісі объектілерін және жылжымалы құрамды, олардың тораптары мен бөлшектерін тексеру жүргізіледі;
9) жүктің құлауы (төгілуі) нәтижесінде адамдар мен қоршаған орта үшін қауіптердің болуы және осы салдарды барынша азайту шаралары айқындалады;

10) привлекаются для решения задач, требующих знаний в соответствующих областях транспорта, науки и техники эксперты, работники организаций, независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности;
11) назначается проведение исследований и испытаний, необходимых для установления причин событий, повлекшему сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий, (или) влияющих и сопутствующих факторов. Исследования и испытания, связанные с расследованием причин событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий, проводятся причастными сторонами в институтах и научных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
12) изучаются все вопросы, касающиеся разработки, испытаний, производства, эксплуатации и ремонта железнодорожного подвижного состава или объектов магистральной сети, имеющие отношение к событию, повлекшему сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушению или аварии;
13) запрашиваются от соответствующих государственных органов, а также от физических и юридических лиц документы и материалы по вопросам, связанным с данным событием, повлекшим сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушением или аварией.
9. Участники перевозочного процесса, на путях которых произошло событие, повлекшее сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий, а также их должностные лица обеспечивают:
1) сохранность рельсов, деталей подвижного состава и других предметов и документов, которые могут иметь значение при установлении причин событий, повлекшее сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий, в течение всего периода расследования;
2) фото и видеосъемку места происшествия;
3) предоставление председателю Комиссии материалов, документов и информации, необходимых в ходе расследования для обеспечения его полноты и объективности.
10. Документы и материалы по вопросам, связанным с событием, повлекшим сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушением или аварией, в том числе элементы верхнего строения железнодорожного пути, детали железнодорожного подвижного состава, скоростемерные ленты и все другие предметы, которые имеют значение при установлении причин событий, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий, сохраняются участниками перевозочного процесса в течение всего периода расследования. Решение о направлении указанных документов, деталей и предметов на исследование или испытание и сроках их хранения принимается Комиссией.

10) көліктің, ғылым мен техниканың тиісті салаларында білімді талап ететін міндеттерді шешу үшін сарапшылар, олардың ұйымдық-құқықтық нысандары мен меншік нысандарына қарамастан ұйымдардың қызметкерлері тартылады;
11) жылжымалы құраммен жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария себептерін, (немесе) әсер ететін және ілеспе факторларды анықтау үшін қажетті зерттеулер мен сынақтар жүргізу тағайындалады. Жылжымалы құраммен жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаның, сондай-ақ апат немесе авария себептерін тексеруге байланысты зерттеулер мен сынақтарды қатысы бар тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес институттар мен ғылыми ұйымдарда жүргізеді;
12) жылжымалы құраммен жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апатқа немесе апатқа қатысы бар теміржол жылжымалы құрамын немесе магистральдық желі объектілерін әзірлеуге, сынауға, өндіруге, пайдалануға және жөндеуге қатысты барлық мәселелер зерделенеді;
13) тиісті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардан осы жылжымалы құраммен жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апатқа немесе аварияға байланысты мәселелер бойынша құжаттар мен материалдар сұралады.
9. Жолдарында жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария болған тасымалдау процесіне қатысушылар, сондай-ақ олардың лауазымды тұлғалары:
1) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаның, сондай-ақ аварияның немесе апаттың себептері анықталған кезде мәні болуы мүмкін рельстердің, жылжымалы құрам бөлшектерінің және басқа да заттар мен құжаттардың тексеру кезеңі ішінде сақталуы;
2) оқиға болған жерден фото және бейнетүсірілімдер;
3) Комиссия төрағасына тексеру барысында қажетті материалдарды, құжаттар мен ақпаратты оның толықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін ұсыну.
10. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апатқа немесе апатқа байланысты мәселелер бойынша құжаттар мен материалдарды, оның ішінде теміржолдың жоғарғы құрылысының элементтерін, жылжымалы теміржол құрамының бөлшектерін, жылдамдық өлшегіш таспаларды және жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария себептерін анықтаған кезде маңызы бар барлық басқа да заттарды тасымалдау процесіне қатысушылар тексерудің бүкіл кезеңі ішінде сақтайды. Көрсетілген құжаттарды, бөлшектер мен заттарды зерттеуге немесе сынауға жіберу және оларды сақтау мерзімі туралы шешімді Комиссия қабылдайды.

11. При всех случаях событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий на железнодорожных путях, представители участников перевозочного процесса, которые находятся или прибыли на место происшествия до прибытия Комиссии, до принятия мер по ликвидации последствий (за исключением оказания помощи пострадавшим) фиксируют на фото и (или) видео расположение элементов верхнего строения железнодорожного пути, железнодорожного подвижного состава и его деталей, расположение системы управления локомотива, средств сигнализации и связи, частей груза и всех других предметов, которые имеют значение для установления причин события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, а также составить схему места происшествия. При этом на фото и (или) видео фиксируется расположение и состояние каждой единицы подвижного состава.
12. При ликвидации последствий событий, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий не допускается использование элементов верхнего строения железнодорожного пути, железнодорожного подвижного состава и его деталей, средств сигнализации и связи, частей груза, всех других предметов, которые имеют значение для установления их причин.
13. По всем вопросам, связанным с производством расследования событий, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий с подвижным составом в грузовых и пассажирских поездах, Комиссия взаимодействует непосредственно с государственными органами, организациями, а также с лабораториями научных организаций, специальных экспертных комиссий в пределах их компетенции.
14. При назначении специального исследования или экспертизы перед специалистами (специалистом) или экспертами (экспертом) ставятся конкретные вопросы, подлежащие разрешению в ходе проведения специального исследования или экспертизы, предоставляются материалы. Место проведения экспертизы определяется председателем Комиссии, по согласованию с членами Комиссии.
15. По результатам проведения экспертизы или специального исследования эксперты и специалисты представляют Комиссии заключение экспертов (эксперта) или заключение специального исследования.
16. Специалисты и эксперты указывают в заключении ответы на все поставленные перед ними вопросы. В случае невозможности подробного и полного ответа на поставленный вопрос специалисты и эксперты представляют мотивированное объяснение в заключении.
17. По решению председателя Комиссии создаются рабочие группы по основным направлениям:
локомотивного хозяйства;
вагонного хозяйства;
путевого хозяйства;
грузового хозяйства и движения;
хозяйства СЦБ (сигнализация, централизация и блокировка) и связи;
хозяйства электроснабжения.
Состав рабочих групп определяется из числа членов Комиссии.
Функции рабочих групп изложены в приложении 2 к настоящим Правилам.

11. Теміржолдардағы жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғалар, сондай-ақ апаттар мен авариялардың барлық жағдайларында, комиссия келгенге дейін оқиға болған немесе келген тасымалдау процесіне қатысушылардың өкілдері салдарларды жою жөнінде шаралар қабылдағанға дейін (зардап шеккендерге көмек көрсетуді қоспағанда) теміржол жолының жоғарғы құрылысы элементтерінің, теміржол жылжымалы құрамы мен оның бөлшектерінің фото және (немесе) бейне орналасуын, локомотивті басқару жүйесінің, сигнал беру және байланыс құралдарының, жүк бөліктерінің және жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат пен авария себептерін анықтау үшін маңызы бар барлық басқа, сондай-ақ оқиға орнының схемасын жасау. Бұл ретте фотода және (немесе) бейнеде жылжымалы құрамның әрбір бірлігінің орналасуы мен жай-күйі тіркеледі.
12. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария салдарын жою кезінде теміржолдың жоғарғы құрылысының элементтерін, теміржол жылжымалы құрамын және оның бөлшектерін, сигнал беру және байланыс құралдарын, жүк бөліктерін, олардың себептерін анықтау үшін маңызы бар барлық басқа заттарды пайдалануға рұқсат етілмейді.
13. Жүк және жолаушылар пойыздарындағы жылжымалы құраммен жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе аварияны тергеп-тексеруді жүргізуге байланысты барлық мәселелер бойынша Комиссия тікелей мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, сондай-ақ ғылыми ұйымдардың, арнайы сараптау комиссияларының зертханаларымен өз құзыреті шегінде өзара іс-қимыл жасайды.
14. Арнайы зерттеу немесе сараптама тағайындау кезінде мамандардың (маманның) немесе сарапшылардың (сарапшының) алдына арнайы зерттеу немесе сараптама жүргізу барысында шешілуге жататын нақты мәселелер қойылады, материалдар ұсынылады.Сараптама жүргізу орнын Комиссия мүшелерінің келісімі бойынша комиссия төрағасы айқындайды.
15. Сараптама немесе арнайы зерттеу жүргізу нәтижелері бойынша сарапшылар мен мамандар комиссияға сарапшылардың (сарапшының) қорытындысын немесе арнайы зерттеу қорытындысын ұсынады.
16. Мамандар мен сарапшылар өз алдына қойылған барлық сұрақтарға жауаптарды қорытындыда көрсетеді. Қойылған сұраққа толыққанды және толық жауап беру мүмкін болмаған жағдайда мамандар мен сарапшылар қорытындыда дәлелді түсініктеме береді.
17. Комиссия төрағасының шешімі бойынша негізгі бағыттар бойынша жұмыс топтары құрылады:
локомотив шаруашылығы;
вагон шаруашылығы;
жол шаруашылығы;
жүк шаруашылығы және қозғалыс;
СОБ (сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау) және байланыс шаруашылықтары;
электрмен жабдықтау шаруашылығы.
Жұмыс тобының құрамы Комиссия мүшелерінің қатарынан анықталады.
Жұмыс топтардың функциялары осы Қағидаларға 2-қосымшада баяндалған.

18. Комиссия в целях соблюдения принципов объективности проводит расследования событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий независимо от других видов расследований, проводимых другими государственными органами.
19. Члены Комиссии не представляют интересы страховых компаний, имеющих финансовые обязательства перед организациями, причастными к событию, повлекшему сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушению или аварии.
20. Началом работы Комиссии считается дата создания Комиссии, окончанием – дата подписания акта расследования событий, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий (далее – Акт) председателем и членами Комиссии.
21. В ходе расследования события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, рабочими группами представляются Комиссии окончательные отчеты с указанием установленных причин и опасных факторов, выявленных в ходе расследования.
22. Комиссия на основании анализа информации и отчетов рабочих групп, полученных в ходе расследования, классифицирует случай нарушения безопасности движения, как событие, повлекшее сход подвижного состава в пассажирском поезде, крушение или авария, в соответствии с Правилами безопасности на железнодорожном транспорте, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 334 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11602), определяет основные причины событий, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий, а также разрабатывает рекомендации по обеспечению безопасности движения на железнодорожном транспорте с целью предотвращения аналогичных происшествий или уменьшения их последствий.
Координацию действий о ходе исполнения рекомендаций по обеспечению безопасности движения на железнодорожном транспорте осуществляет территориальное подразделение, уполномоченного органа, в регионе которого, произошло событие, повлекшее сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушение или авария с последующим уведомлением уполномоченного органа.
23. Комиссия не определяет вину и ответственность виновной стороны.
24. Результаты расследования оформляются Комиссией посредством Акта по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Акт подписывается всеми членами комиссии. При несогласии с выводами указанными в Акте, член Комиссии подписывает его с указанием, что имеется особое мнение. Все особые мнения являются частью Акта и прикладываются к нему.
При несогласии членов Комиссии с выводами о причинах события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, данный факт фиксируется в Акте.

18. Комиссия объективтілік қағидаттарын сақтау мақсатында басқа мемлекеттік органдар жүргізетін тексерудің басқа түрлеріне қарамастан жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апат пен аварияларға тергеп-тексеру жүргізеді.
19. Комиссия мүшелері жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апатқа немесе аварияға қатысы бар ұйымдардың алдында қаржылық міндеттемелері бар сақтандыру компанияларының мүдделерін білдірмейді.
20. Комиссия жұмысының басталуы болып комиссияның құрылған күні, аяқталуы – комиссия төрағасы мен мүшелері жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаны, сондай-ақ апат немесе аварияны тергеп-тексеру актісіне (бұдан әрі – Акт) қол қойған күні саналады.
21. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаны, сондай-ақ апат немесе аварияны тергеп-тексеру барысында жұмыс топтары комиссияға тергеп-тексеру барысында анықталған белгіленген себептер мен қауіпті факторларды көрсете отырып, түпкілікті есептерді ұсынады.
22. Комиссия тергеп-тексеру барысында алынған ақпарат пен жұмыс топтарының есептерін талдау негізінде қозғалыс қауіпсіздігін бұзу жағдайын жолаушылар поезында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария ретінде сыныптайды, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 334 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11602 болып тіркелген) бекітілген Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларына сәйкес жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаның, сондай-ақ апаттың немесе аварияның негізгі себептерін айқындайды, сондай-ақ ұқсас оқиғалардың алдын алу немесе олардың салдарын азайту мақсатында теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұсынымдар әзірлейді.
Теміржол көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдардың орындалу барысы туралы іс-қимылдарды үйлестіруді өңірде жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның түсуіне әкеп соққан оқиға, сондай-ақ уәкілетті органды кейінен хабардар ете отырып, апат немесе авария болған уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
23. Комиссия кінәлі тараптың кінәсі мен жауапкершілігін анықтамайды.
24. Тергеп-тексеру нәтижелерін Комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Акт арқылы ресімдейді.
Актіде көрсетілген қорытындылармен келіспеген жағдайда, комиссия мүшесі оған ерекше пікір бар екенін көрсете отырып, қол қояды. Барлық ерекше пікірлер актінің бір бөлігі болып табылады және оған қоса беріледі.
Комиссия мүшелері жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаның, сондай-ақ апаттың немесе апаттың себептері туралы қорытындылармен келіспеген жағдайда, бұл факт Актіде тіркеледі.

25. Комиссия формирует дело с материалами расследования.
26. Дело с материалом расследования события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии включает следующие документы:
1) опись дела;
2) Акта расследования события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии;
3) технические заключения по факту события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии;
4) отчеты рабочих групп о результатах расследования события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии;
5) список пострадавших с предварительными диагнозами;
6) справка о степени повреждения подвижного состава и объектов инфраструктуры железнодорожного транспорта;
7) материалы, полученные с применением фото и видеосъемки, видеозаписи, иных установленных способов фиксации, подтверждающие причины события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, схемы с указанием имеющихся отступлений от норм содержания и повреждений железнодорожного подвижного состава и объектов инфраструктуры железнодорожного транспорта в результате расследуемого случая;
8) результаты расшифровки скоростемерной ленты, модуля памяти и кассеты регистратора измерения скорости поездного локомотива, потерпевшего событие, повлекшее сход подвижного состава в пассажирском поезде, крушение или аварию поезда (в справке указывается место хранения подлинника скоростемерной ленты);
9) справки о состоянии и работе технических средств безопасности движения, имеющих отношение к расследуемому случаю, в том числе приборов автоматического обнаружения нагрева букс, автоматической локомотивной сигнализации;
10) акты о состоянии и работе объектов инфраструктуры железнодорожного транспорта, имеющих отношение к расследуемому случаю;
11) натурный лист поезда;
12) результаты проведенных экспериментов и расчетов;
13) копия исполненного графика движения поездов по участку, на котором допущены события, повлекшие сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, и справка о задержках поездов, заверенные руководителем регионального подразделения Национальной железнодорожной компании;
14) метеорологическая справка;
15) выписки из журналов диспетчерских распоряжений, осмотра технических средств, техническо-распорядительных актов станций, книг ревизорских указаний в части, касающейся причин события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии;

25. Комиссия істі тергеу материалдарымен бірге қалыптастырады.
26. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаны, сондай-ақ апатты немесе аварияны тергеп-тексеру материалымен іске мынадай құжаттар кіреді:
1) істің тізімдемесі;
2) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаны, сондай-ақ апат немесе аварияны тергеп-тексеру актісі;
3) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария фактісі бойынша техникалық қорытындылар;
4) жолаушылар пойзында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаны, сондай-ақ апат немесе аварияны тергеп-тексеру нәтижелері туралы жұмыс топтарының есептері;
5) алдын ала диагнозы бар зардап шеккендердің тізімі;
6) теміржол көлігінің жылжымалы құрамы мен инфрақұрылым объектілерінің зақымдану дәрежесі туралы анықтама;
7) фото және бейнетүсірілім, бейнежазба, өзге де белгіленген бекіту тәсілдерін қолдана отырып алынған, жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаның, сондай-ақ апаттың немесе аварияның себептерін растайтын материалдар, тексерілетін жағдай нәтижесінде теміржол жылжымалы құрамын және теміржол көлігі инфрақұрылымы объектілерін күтіп-ұстау мен зақымдау нормаларынан ауытқулар көрсетілген схемалар;
8) жүрдек өлшегіш лентаның, жады модулінің және пойыздың жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апатқа немесе аварияға ұшыраған пойыздық локомотивтің жылдамдығын өлшеу тіркеушісінің кассетасының шифрын ашу нәтижелері (анықтамада жылдамдық өлшегіш лентаның түпнұсқасының сақталу орны көрсетіледі);
9) тексерілетін жағдайға қатысы бар қозғалыс қауіпсіздігінің техникалық құралдарының, оның ішінде букстың қызуын автоматты байқау аспаптарының, автоматты локомотив сигнализациясының жай-күйі мен жұмысы туралы анықтамалар;
10) зерттелетін жағдайға қатысы бар теміржол көлігі инфрақұрылымы объектілерінің жай-күйі мен жұмысы туралы актілер;
11) пойыздың заттай парағы;
12) жүргізілген эксперименттер мен есептеулер нәтижелері;
13) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апатқа немесе апатқа жол берілген учаске бойынша пойыздар қозғалысының орындалған кестесінің көшірмесі және ұлттық теміржол компаниясы өңірлік бөлімшесінің басшысы куәландырған пойыздардың кідіруі туралы анықтама;
14) метеорологиялық анықтама;
15) диспетчерлік өкімдер журналдарынан үзінді көшірмелер, техникалық құралдарды қарау, станциялардың техникалық-өкімдік актілері, жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария себептеріне қатысты бөлігінде тексеру нұсқауларының кітаптары;

16) план и профиль пути на месте события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, имеющего признаки крушения или аварии, справки о результатах последней проверки пути путеизмерительными и дефектоскопными средствами с приложением лент путеизмерительных вагонов;
17) сведения о лицах, причастных к случившемуся, их объяснения, сведения о режиме труда и отдыха, о результатах последних аттестаций, предусматривающих проверку знаний правил технической эксплуатации и иных нормативных правовых актов, нормативных документов и должностных инструкций, а также заключение о медицинском освидетельствовании, необходимость которого определяется в каждом конкретном случае;
18) справка с предварительными данными об убытках от утраты или порчи груза, допущенном повреждении технических средств;
19) копия сообщения или адресной телеграммы о допущенном событии, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушении или аварии;
20) протоколы оперативных совещаний по случаю события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, проведенных в причастных организациях или их соответствующих подразделениях;
21) заключение исследований, испытаний и экспертиз (при наличии таковых), и иные документы, касающиеся причин допущенных событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий.
27. Расследования событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий продлевается по запросу председателя Комиссии с разрешения руководителя уполномоченного органа, в следующих случаях:
1) для проведения экспертизы, специальных исследований;
2) дополнительного выяснения обстоятельств событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушений или аварий;
3) для предоставления документов, материалов и заключений государственных органов, организаций, а также с лабораторий научных организаций, экспертных комиссий в пределах их компетенции;
4) при возникновении чрезвычайных ситуаций или непреодолимых сил (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и т.п.).
28. События, за исключением повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде и инциденты расследуются участниками перевозочного процесса.
29. Информация о результатах расследования событий за исключением повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, и инцидентов предоставляются в уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней с даты завершения расследования.
Приложение 1
к Правилам расследования
нарушений безопасности движения
на железнодорожном транспорте
Форма
Акт осмотра места нарушения безопасности движения
Осмотр места _____________________________________________
Дата:________________ Время:______
Обстоятельства ___________________________________________
Состояние технических средств _____________________________
Последствия _____________________________________________
Предварительная степень повреждения подвижного состава _____
Предварительная причина _________
Акт составили:
_________________ _________________ _____________
(Должность) (Подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Примечание:
данная форма при необходимости может дополняться дополнительными пунктами.
Приложение 2
к Правилам расследования
нарушений безопасности движения
на железнодорожном транспорте
Функции рабочих групп по основным направлениям:
локомотивного хозяйства, вагонного хозяйства, путевого хозяйства, грузового
хозяйства и движения, хозяйства СЦБ (сигнализация, централизация и блокировка)
и связи, хозяйства электроснабжения

16) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария белгілері бар оқиға болған жердегі жол жоспары мен бейіні, жол өлшеу және дефектоскопиялық құралдармен жолды соңғы тексерудің нәтижелері туралы жол өлшеу вагондарының ленталары қоса берілген анықтама;
17) болған оқиғаға қатысы бар адамдар туралы мәліметтер, олардың түсініктемелері, еңбек және демалыс режимі туралы мәліметтер, техникалық пайдалану қағидаларын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, нормативтік құжаттар мен лауазымдық нұсқаулықтарды білуін тексеруді көздейтін соңғы аттестаттаудың нәтижелері туралы мәліметтер, сондай-ақ қажеттілігі әрбір нақты жағдайда айқындалатын медициналық куәландыру туралы қорытынды;
18) техникалық құралдардың зақымдануына жол берілген жүктің жоғалуынан немесе бүлінуінен болған залал туралы алдын ала деректері бар анықтама;
19) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария туралы хабарламаның немесе адрестік жеделхаттың көшірмесі;
20) қатысы бар ұйымдарда немесе олардың тиісті бөлімшелерінде өткізілген жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария жағдайы бойынша жедел кеңестердің хаттамалары;
21) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апатқа немесе апатқа жол берілген себептерге қатысты зерттеулер, сынақтар мен сараптамалардың қорытындысы (болған жағдайда) және өзге құжаттар.
27. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаларды, сондай-ақ апат пен аварияларды тергеп-тексеру жөніндегі комиссия төрағасының сұрау салуы бойынша уәкілетті орган басшысының рұқсатымен мынадай жағдайларда ұзартылады:
1) сараптама, арнайы зерттеулер жүргізу үшін;
2) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғалардың, сондай-ақ апат немесе авариялардың мән-жайларын қосымша анықтау;
3) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, сондай-ақ ғылыми ұйымдардың зертханаларынан, сараптама комиссияларынан құжаттарды, материалдар мен қорытындыларды ұсыну үшін;
4) төтенше жағдайлар немесе тоқтаусыз күштер (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай және т.б.) болған кезде.
28. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуін қоспағанда, оқиғалар мен инциденттерді тасымалдау процесіне қатысушылар тексереді.
29. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуін қоспағанда, оқиғалар мен инциденттерді тергеп-тексеру нәтижелері туралы ақпарат тергеп-тексеру аяқталған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде уәкілетті органға беріледі.
Теміржол көлігіндегі
жол жүрісі қауіпсіздігін
бұзушылықтарды
тергеп-тексеру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылық орын алған жерді қарау актісі
Жерді қарау____________________________________________________
Күні:________________ Уақыты:__________
Жағдайы _______________________________________________________
____________________________________________________________
Техникалық құралдардың жай-күйі ________________________________
______________________________________________________________
Салдары ____________________________________________________
____________________________________________________________
Жылжымалы құрамның алдын ала зақымдалу дәрежесі______________
Алдын ала себебі________________________________________________
Акт жасағандар: _________________ _________________ _________________
(Лауазымы)             (Қолы)       (Т.А.Ә. (егер бар болса)
Ескертпе: осы нысан қажеттілік болған кезде қосымша тармақтармен толықтырылуы мүмкін
Теміржол көлігіндегі
жол жүрісі қауіпсіздігін
бұзушылықтарды тергеп-
тексеру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Негізгі бағыттар бойынша жұмыс топтарының функциялары: локомотив шаруашылығы, вагон шаруашылығы, жол шаруашылығы, жүк шаруашылығы және қозғалыс, СОБ шаруашылығы (сигнализация, орталықтандыру және бұғаттау) және байланыс, электрмен жабдықтау шаруашылығы

1. Рабочей группой локомотивного хозяйства производится:
1) осмотр локомотива, узлов, деталей и частей, поврежденных в результате события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии;
2) изъятие и организация качественной расшифровки скоростемерной ленты и кассет регистрации;
3) полевой эксперимент по правильности ведения поезда локомотивной бригадой;
4) измерение технических параметров локомотива (колесная пара, автосцепка).
2. Рабочей группой локомотивного хозяйства определяется:
1) соблюдение периодичности, сроков эксплуатации, качества ремонта и технического обслуживания локомотива, степень его повреждения в результате события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии;
2) знания локомотивной бригадой порядка действий в нестандартных ситуациях, при следовании по опасным местам;
3) наличие инструктажа локомотивной бригаде перед поездкой;
4) правильность соблюдения регламента переговоров между локомотивной бригадой и причастными структурами и работниками;
5) качество формирования и подбора локомотивных бригад;
6) качество организации медицинских осмотров локомотивных бригад;
7) психофизиологического состояние локомотивной бригады;
8) соблюдение режимов труда и отдыха локомотивными бригадами;
9) качество ведения книг замечаний машинистов и реагирование на записи в них.
3. Рабочей группой вагонного хозяйства производится:
1) измерение технических параметров вагонов, потенциально явившихся причиной события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, их узлов (боковых рам, деталей тележки, колес и др.);
2) сбор и осмотр узлов, деталей и частей вагонов, поврежденных в результате события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии.
4. Рабочей группой вагонного хозяйства определяется:
1) соблюдение периодичности, сроков эксплуатации, качества ремонта и технического обслуживания вагонов, степень их повреждения в результате события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии;
2) наличие/отсутствие фактов замены узлов и деталей от установленной комплектации вагонов в ходе их эксплуатации;
3) качество подготовки вагонов, грузовых и пассажирских поездов в рейс;
4) наличие необходимого штата и квалификации осмотрщиков вагонов, осмотрщиков-ремонтников, слесарей по ремонту вагонов, качество их обучения, квалификации лиц, проводивших обслуживание данного подвижного состава;

1. Локомотив шаруашылығының жұмыс тобы:
1) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария нәтижесінде зақымдалған локомотивті, тораптарды, бөлшектер мен бөлшектерді тексеру;
2) жылдамдық өлшегіш лентаны және тіркеу кассеталарын алу және сапалы ашып көрсетуді ұйымдастыру;
3) локомотив бригадасының пойызды дұрыс жүргізуінің далалық эксперимент;
4) локомотивтің техникалық параметрлерін өлшеу (дөңгелек бу, автотіркегіш).
2. Локомотив шаруашылығының жұмыс тобы:
1) локомотивтің мерзімділігін, пайдалану мерзімдерін, жөндеу және техникалық қызмет көрсету сапасын, оның жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария салдарынан зақымдану дәрежесін сақтау;
2) локомотив бригадасының стандартты емес жағдайларда, қауіпті орындарға бару кезінде іс-қимыл тәртібін білуі;
3) локомотив бригадасына сапар алдында нұсқаманың болуы;
4) локомотив бригадасы мен қатысы бар құрылымдар мен қызметкерлер арасындағы келіссөздер регламентінің дұрыс сақталуы;
5) локомотив бригадаларын қалыптастыру және іріктеу сапасы;
6) локомотив бригадаларын медициналық тексеруді ұйымдастыру сапасы;
7) локомотив бригадасының психофизиологиялық жай-күйі;
8) локомотив бригадаларының еңбек және демалыс режимдерін сақтауы;
9) машинистердің ескертулері кітаптарын жүргізу сапасы және олардың жазбаларына жауап беру.
3. Вагон шаруашылығының жұмыс тобы:
1) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиғаға, сондай-ақ апатқа немесе апатқа ықтимал себеп болған вагондардың техникалық параметрлерін, олардың тораптарын (бүйір жақтауларын, арбаның бөлшектерін, дөңгелектерді және т. б.) өлшеу;
2) жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария нәтижесінде зақымдалған вагондардың тораптарын, бөлшектері мен бөліктерін жинау және қарау.
4. Вагон шаруашылығының жұмыс тобы:
1) вагондардың мерзімділігін, пайдалану мерзімдерін, жөндеу және техникалық қызмет көрсету сапасын, олардың жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария нәтижесінде зақымдану дәрежесін сақтау;
2) пайдалану барысында вагондардың белгіленген жиынтығынан тораптар мен бөлшектерді ауыстыру фактілерінің болуы/болмауы;
3) вагондарды, жүк және жолаушылар пойыздарын рейске дайындау сапасы;
4) вагондарды тексерушілердің, тексеруші-жөндеушілердің, вагондарды жөндеу жөніндегі слесарлардың қажетті штатының және біліктілігінің болуы, олардың оқыту сапасы, осы жылжымалы құрамға қызмет көрсетуді жүргізген тұлғалардың біліктілігі;

5) надежность работы технических средств безопасности и контроля поезда на ходу;
6) наличие, работу и содержание приборов безопасности, средств пожаротушения, связи и сигнальных средств в пассажирских вагонах;
7) качество формирования и подготовки поездных бригад пассажирских поездов в рейс.
5. Рабочей группой путевого хозяйства производится расшифровка ленты последнего прохода вагона – путеизмерителя, а также определяется:
1) качество соблюдения технологических процессов при текущем содержании и капитальном ремонте пути, укомплектование и компетенцию штата, оснащение средствами механизации, материалами верхнего строения пути и их качество;
2) качество текущего состояние пути и стрелочных переводов;
3) качество выполнения мероприятий по предотвращению выброса пути;
4) качество содержания участков пути с перепропущенным тоннажем;
5) соблюдения порядка производства и ограждения мест путевых работ;
6) качество ведение книг осмотра пути и промера стрелочных переводов;
7) качество ведения журнала выдачи предупреждений на ограничение скорости движения на данном участке;
8) правильность оформления записей в журналах у дежурного по станции.
6. Рабочей группой грузового хозяйства и движения производится:
1) проверка знаний дежурных по станции, диспетчеров, поездных диспетчеров причастных к допущенному случаю, касательно порядка действий в нестандартных ситуациях;
2) контрольное взвешивание груза.
Рабочей группой грузового хозяйства и движения определяется:
1) соблюдение регламента переговоров по радиосвязи при приеме, отправлении данного поезда и производстве маневров;
2) правильность закрепления вагонов тормозными башмаками;
3) соблюдение техпроцесса составительскими бригадами;
4) правильность действий по обеспечению безопасного пропуска грузового или пассажирского поезда;
5) правильность ведения журналов дежурного по станции, журнала выдачи предупреждений;
6) соблюдение правил погрузки и крепления грузов на данном подвижном составе;
7) правильность крепления грузов в пунктах контрольного коммерческого осмотра;
8) соблюдение правил перевозок опасных грузов;
9) правильность формирования состава грузового поезда;
10) состояние груза, его сохранность и степень повреждения;
11) наличие и качество контрольного взвешивания грузовых вагонов.
7. Рабочей группой хозяйства сигнализации, автоблокировки (СЦБ) и связи определяется:
1) выполнение нормативных требований и технологических процессов при производстве работ по внедрению, эксплуатации, содержанию и ремонту устройств СЦБ и связи;

5) пойыздың жүру барысындағы техникалық қауіпсіздік және бақылау құралдары жұмысының сенімділігі;
6) жолаушылар вагондарында қауіпсіздік құралдарының, өрт сөндіру, байланыс құралдарының және сигналдық құралдардың болуы, жұмысы және күтіп-ұстау;
7) жолаушылар пойыздарының пойыздық бригадаларын рейске дайындау және қалыптастыру сапасы.
5. Жол шаруашылығының жұмыс тобы вагон – жол өлшегіштің соңғы өтуінің лентасын ажыратады, сондай-ақ жол өлшегіштің соңғы өтуінің лентасын ажыратады:
1) жолды ағымдағы күтіп ұстау және күрделі жөндеу кезінде технологиялық процестерді сақтау сапасы, штатты жинақтау және оның құзыреті, механизация құралдарымен, жолдың жоғарғы құрылысының материалдарымен жарақтандыру және олардың сапасы;
2) жолдың және бағыттамалық бұрмалардың ағымдағы жай-күйінің сапасы;
3) жолдың шығарылуын болдырмау жөніндегі іс-шаралардың орындалу сапасы;
4) қайта іске қосылған тоннажбен жол учаскелерін ұстау сапасы;
5) жол жұмыстары орындарын қоршау және өндіріс тәртібін сақтау;
6) жолды тексеру және бағыттамалы бұрмаларды өлшеу кітабын жүргізу сапасы;
7) осы учаскедегі қозғалыс жылдамдығын шектеуге ескертулер беру журналын жүргізу сапасы;
8) станция бойынша кезекшінің журналдағы жазбалардың дұрыс ресімделуі.
6. Жүк шаруашылығы мен қозғалысының жұмыс тобы:
1) стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібіне қатысты станция бойынша кезекшілердің, диспетчерлердің, жол берілген жағдайға қатысы бар пойыздық диспетчерлердің білімін тексеру;
2) жүкті бақылау өлшеу.
Жүк шаруашылығы мен қозғалысының жұмыс тобы:
1) осы пойызды қабылдау, жөнелту және маневрлер жүргізу кезінде радиобайланыс бойынша келіссөздер регламентін сақтау;
2) вагондарды тежегіш башмактармен бекітудің дұрыстығы;
3) құрастырушы бригадалардың техпроцессті сақтауы;
4) жүк немесе жолаушылар поезының қауіпсіз өтуін қамтамасыз ету жөніндегі іс-қимылдардың дұрыстығы;
5) станция бойынша кезекшінің журналдарын, ескертулерді беру журналын дұрыс жүргізу;
6) осы жылжымалы құрамда жүктерді тиеу және бекіту қағидаларын сақтау;
7) коммерциялық бақылау пункттерінде жүктерді бекітудің дұрыстығы;
8) қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларын сақтау;
9) жүк поезының құрамын қалыптастырудың дұрыстығы;
10) жүктің жай-күйі, оның сақталуы және зақымдану дәрежесі;
11) жүк вагондарын бақылау өлшеудің болуы және сапасы.
7. Сигнал беру, автобұғаттау (СОБ) және байланыс шаруашылығының жұмыс тобы:
1) СОБ және байланыс құрылғыларын енгізу, пайдалану, ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде нормативтік талаптар мен технологиялық процестерді орындау;

2) содержание рельсовых цепей и надежность работы устройств.
8. Рабочей группой электроснабжения определяется:
1) выполнение нормативных требований и технологических процессов, ремонтных циклов при эксплуатации, обслуживании и ремонте контактной сети, оборудования электрических подстанций, кабельных трасс и распределительных сетей;
2) правильность ведения технической и технологической документации;
3) соблюдение норм освещенности и содержания осветительного оборудования и его узлов;
4) обеспечение надежности электроснабжения, согласно категорийности потребителей, наличие и состояние резервного электроснабжения.
Приложение 3
к Правилам расследования
нарушений безопасности движения
на железнодорожном транспорте
Форма
АКТ
расследования события, повлекшего сход подвижного подвижного состава в пассажирском поезде крушения/аварии/
_______________ (число, месяц) ________________ года
составлен на ________________________________________________________
(станции, перегоне)
руководителем расследования _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
в присутствии _______________________________________________________
(фамилии, имена, отчество (при наличии) членов комиссии)
которые, прибыв на место события, повлекшего сход подвижного состава
в пассажирском поезде/крушения/аварии, произведя расследование причин события,
повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде/крушения/аварии, установили:
1. Обстоятельства события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском поезде/крушения/аварии ____________________________________________________.
Расположение подвижного состава на месте события, повлекшего сход подвижного
состава в пассажирском поезде/крушения/аварии: подробная схема, фотографии прилагаются.
2. Последствия события, повлекшего сход подвижного состава в пассажирском
поезде/крушения/аварии
Человеческие жертвы
Подвижной состав
Разбито
Повреждено в объеме ремонта
Путь
капитального
среднего
текущего
повреждено: пути – стрелок -
Погибло __ человек
локомотив ............
Ранено:
вагонов/грузовых
тяжело: ___человек
2-осных вагонов...............
легко: ___человек
4-осных вагонов
перерыв в движении: полный___час ___минут однопутный___час__минут
вагонов /пассажирских
.............................
3. Контрольные сведения
1) поезда, участвовавшие в событии, повлекшем сход подвижного состава
в пассажирском поезде/крушении/аварии.
№ Поезда
Род поезда
Локомотив
Состав поезда
Примечание
Серия
Количество осей
Количество вагонов
2-осных
4 -осных
Более 4 осей
груженых
порожних

2) рельс тізбектерінің мазмұны және құрылғылар жұмысының сенімділігі.
8. Электрмен жабдықтаудың жұмыс тобы:
1) түйіспе желісін, электр қосалқы станциялардың жабдықтарын, кабельдік трассалар мен тарату желілерін пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезінде нормативтік талаптар мен технологиялық процестерді, жөндеу циклдарын орындау;
2) техникалық және технологиялық құжаттаманы жүргізудің дұрыстығы;
3) жарықтандыру нормаларын және жарықтандыру жабдықтары мен оның тораптарын ұстау;
4) тұтынушылардың санаттылығына сәйкес электрмен жабдықтаудың сенімділігін қамтамасыз ету, резервтік электрмен жабдықтаудың болуы және жай-күйі.
Теміржол көлігіндегі
жол жүрісі қауіпсіздігін
бұзушылықтарды тергеп-
тексеру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе аварияны тергеп-тексеру актісі
_______________ (күні, айы) ________________________ жылы жасалған
______________________________________________________________
(станцияда, аралықта)
тергеу басшысы ________________________________________________
______________________________________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қатысуымен ____________________________________________________
______________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда
______________________________________________________________
олар жол жүрісі қауіпсіздігі бұзылған орнына келіп, жол жүрісі
қауіпсіздігін бұзу себептеріне тергеп-тексеру жүргізіп:
1. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның жиынына әкеп соққан оқиғаның жағдайлары
_________________________________
Жылжымалы құрамның жолаушылар пойызында/апатта/апатта жылжымалы құрамның түсуіне әкеп соққан оқиға орнында орналасуы: егжей-тегжейлі схема, фотосуреттер қоса беріледі.
2. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның жиынына әкеп соққан оқиғаның салдары
Адам құрбандары
Жылжымалы құрам
Сындырылған
Жөндеу көлемінде зақымдалған
Жол
Күрделі
Орта
Ағымдағы
сынған: жол – рельстерді жолға бұру тетігі-
Адам __ қаза тапты
локомотив ............
Жаралы:
вагондар/жүктер
ауыр: ___адам
2- негізгі вагон...............
жеңіл: ___адам
4-негізгі вагон
жол жүрудің тоқтатылуы: толық___сағат ___минут бір бағыты жол___сағат__минут
вагондар /жолаушы
.............................
3. Бақылау мәліметтері
1) жолаушылар пойызында/апатта/апатта жылжымалы құрамның түсуіне әкеп соққан оқиға орнында болған пойыздар
№ Пойыздар
Пойыздың түрі
Локомотив
Пойыз құрамы
Ескерту
Сериясы
Бірліктердің саны
Вагондардың саны
2-бірлік
4 -бірлік
4 бірліктен аса
Жүкпен
Жүксіз

2) условия местности (при заполнении ненужное зачеркнуть):
подъем, спуск _______; площадка длиной _______ метров;
кривая радиусом _______ метров; прямая длиной _________
метров; выемка, насыпь глубиной, высотой ________ метров;
3) условия погоды: (ненужное зачеркнуть) ясно, темно, ветер, снег, метель,
мороз, дождь, гололед;
4) конструкция верхнего строения пути:
рельсы типа __________________, тип скрепления _____________________,
число шпал на 1 километр ____________, балласт _____________________;
5) результаты осмотра верхнего строения пути (с указанием фактического
состояния и обнаруженных отступлений в его содержании)
________________________________________________________________;
6) результаты осмотра ходовых частей подвижного состава (указать их состояние
и обнаруженные отступления от нормальных размеров и допусков)
________________________________________________________________;
7) результаты осмотра сцепных и ударных приборов (указать их состояние
и обнаруженные отступления от нормальных размеров и допусков)
________________________________________________________________;
8) положение, видимость и состояние путевых и поездных сигналов
__________________________________________________________________;
9) нужно ли было выдать предупреждение машинисту поезда, какое именно
и было ли оно выдано _______________________________________________;
10) установленная фактическая скорость движения поезда (с указанием способа
определения скорости) ______________________________________________;
11) правильность формирования состава поезда (с указанием выявленных нарушений)
__________________________________________________________________;
12) обеспечение состава поезда тормозами: число автотормозных осей и суммарное
тормозное нажатие (при разрыве поезда - отдельно для хвостовой и головной части
состава) установлено _____/ фактически _____ ручного действия:
установлено _______/фактически _________________
13) расположение действующих тормозных осей в составе поезда
__________________________________________________________________;
14) описание обнаруженных неисправностей автотормозов
__________________________________________________________________;
15) расположение и состояние стоп-кранов, какие стоп – краны приведены
в действие _________________________________________________________;
16) состояние колодок локомотива и тормозных вагонов
___________________________________________________________________;
17) состояние рукавов автотормозов и концевых кранов, наличие перекрытых
концевых кранов ____________________________________________________;

2) жергілікті жердің жағдайы (толтыру кезінде керек емесін сызып тастау керек):
көтеру, түсіру _______; алаң ұзындығы _______ метр;
радиус қисығы_______ тік ұзындығы _________ метр;
ойып алу, тереңдігі, биіктігі ________ метр;
3) ауа райы жағдайы: (керек емесін сызып тастау керек) анық, қараңғы, жел, қар, боран, аяз, жаңбыр, көктайғақ ________________________________
4) жолдың жоғарғы құрылысының конструкциясы:
типті рельстер _____________, бекіту түрі __________________________,
1 километрге шпалдардың саны ____________, баллас _______________;
5) жолдың жоғарғы құрылысын тексеру нәтижелері (нақты жай-күйін және оның мазмұнында анықталған ауытқуларды көрсете отырып)
______________________________________________________________
6) жылжымалы құрамның жүріс бөліктерін тексеру нәтижелері
(олардың жай-күйін және қалыпты мөлшерден және рұқсатнамалардан анықталған ауытқуларды көрсету)_________________________________
7) тіркеу және соққы беру аспаптарын тексеру нәтижелері (олардың жай-күйін және қалыпты мөлшерден және рұқсатнамалардан табылған ауытқуларды көрсету)___________________________________________
8) жол және пойыз сигналдарының жағдайы, көріну және жай-күйі
______________________________________________________________
9) пойыз машинисіне ескерту беру керек пе, ол қандай және қандай болды
______________________________________________________________
10) пойыз қозғалысының белгіленген нақты жылдамдығы (жылдамдықты анықтау тәсілін көрсете отырып)___________________________________
11) пойыз құрамын қалыптастырудың дұрыстығы (анықталған бұзушылықтарды көрсете отырып)
______________________________________________________________
12) қамтамасыз ету құрам пойыздың тежегіштермен: саны тежегіш осьтерінің және жиынтық тежегіш басу (жарылған кезде пойыздың - жеке-жеке, құйрық пен бас бір бөлігінің құрамын) белгіленуі _____/ нақты _____
қолмен әрекет:
орнатылды _______ / іс жүзінде _________________
13) пойыздың құрамында қолданыстағы тежегіш осьтерінің орналасуы
______________________________________________________________
14) автотежегіштердің анықталған ақауларын сипаттау ______________________________________________________________
15) тоқтату крандарының орналасуы және жай-күйі, қандай тоқтату крандары іске қосылды ___________________________________________
16) Локомотив қалыптарының және тежегіш вагондарының жай-күйі____
______________________________________________________________
17) автотежегіш жеңдерінің және соңғы крандардың жай-күйі, соңғы жабық крандардың болуы _____________________________________

18) включены ли автотормоза локомотива _______________________________;
19) производилось ли опробование автотормозов, когда, где и кем __________;
20) размещение кондукторской бригады по составу _______________________;
21) положение на локомотиве регулятора (контроллера) реверса и крана машиниста
___________________________________________________________________;
22) принимались ли машинистом меры (и каким образом) по остановке поезда
(с указанием последовательности действий и расстояния от места аварии,
на котором начато торможение) _______________________________________;
23) наличие неисправностей локомотива, которые могли иметь значение
при нарушении безопасности движения _________________________________;
24) кем и какие подавались сигналы ____________________________________;
25) наличие других данных о месте осмотра события, повлекшего сход подвижного
состава в пассажирском поезде/крушения/аварии имеющих значение для выяснения
причин его возникновения ____________________________________________;
26) указание о принятых мерах для восстановления движения до прибытия
восстановительного (пожарного) поезда _________________________________;
27) кем, когда и какая помощь оказана пострадавшим _____________________;
28) время работы и отдыха причастных к событию, повлекшему сход подвижного
состава в пассажирском поезде/крушению/аварии работников организаций.
П№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
Норма работы в часах
Нахождение на работе, в часах
Отдых перед работой, в часах
29) сведения о повторяемости события, повлекшего сход подвижного состава
в пассажирском поезде/крушения/аварии на данной станции (поездо-участке,
перегоне, околотке, в депо) __________________________________________;
4. Восстановительные средства
Время затребования помощи
Кем затребована помощь
Откуда затребована помощь
Время отправления
расстояние, километр
Время прибытия
Примечание
час
мминут
ччас
мминут
30) замечания о выполнении работ по ликвидации последствий события, повлекшего
сход подвижного состава в пассажирском поезде/крушения/аварии, отметка
о вынужденном повреждении подвижного состава, объекта инфраструктуры
___________________________________________________________________;
5. Выводы о классификации и причинах события, повлекшего сход подвижного
состава в пассажирском поезде/крушения/аварии и допущенных отклонениях
от требований нормативных технических документов
___________________________________________________________________;
31) перечень изъятых предметов и документов, имеющих значение вещественных
доказательств _______________________________________________________;

18) Локомотив автотежегіштері қосылды ма_______________________
19) автотежегіштерді сынау жүргізілді ме, қашан, қайда және кім
______________________________________________________________
20) кондуктор бригадасын құрам бойынша орналастыру______________
21) реверс реттегішінің (контроллерінің) локомотивіндегі және машинист кранының жағдайы______________________________________________
22) машинист поезды тоқтату бойынша шаралар қабылдады ма (және қалай)
(тежеу басталған апат орнынан іс-қимыл реттілігі мен қашықтығын көрсете отырып)________________________________________________
23) қозғалыс қауіпсіздігі бұзылған кезде маңызы болуы мүмкін локомотивтің ақауларының болуы _________________________________
24) сигналдарды кім және қандай берді____________________________
25) оқиғаның туындау себептерін анықтау үшін маңызы бар оқиғаны қарау орны туралы басқа да деректердің болуы _________________________________
26) қалпына келтіру (өрт сөндіру) пойызы келгенге дейін қозғалысты қалпына келтіру үшін қабылданған шаралар туралы нұсқау ______________________________________________________________
27) зардап шеккендерге кім, қашан және қандай көмек көрсетілді______________________________________________________
28) оқиғаға қатысы бар ұйымдар қызметкерлерінің жұмыс және демалыс уақыты
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Сағаттағы жұмыс нормасы
Жұмыста, сағатта
Жұмыс алдында демалу, сағатта
29) осы станциядағы (пойыз-учаскеде, аралықта, айналада, депода) қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың қайталануы туралы мәліметтер) ______________________________________________________________
4. Қалпына келтіру құралдары
Көмек көрсету уақыты
Көмек кімге қажет
Көмек қайдан берілді
Жөнелту уақыты
Қашықтық, километр
Келу уақыты
Ескерту
сағат
минут
сағат
минут
30) жол жүріс қауіпсіздігін бұзу салдарларын жою жөніндегі жұмыстарды орындау туралы ескертулер, жылжымалы құрамның, инфрақұрылым объектісінің мәжбүрлі зақымдануы туралы белгі ______________________________________________________________
5. Жол жүрісі қауіпсіздігін жіктеу және бұзу себептері және нормативтік техникалық құжаттардың талаптарынан жіберілген ауытқулар туралы қорытындылар
______________________________________________________________
31) заттай дәлелдемелердің маңызы бар алып қойылған заттар мен құжаттардың тізбесі
______________________________________________________________

32) перечень приложений к настоящему акту _____________________________;
6. Поручения по итогам расследования события, повлекшего сход подвижного
состава в пассажирском поезде/крушения/аварии
33) Материалы по итогам расследования сформировать в дело и представить в срок
до _________________ в количестве ___________ экземпляров
в адрес _______________________________________;
34) Мероприятия по итогам расследования (корректирующие и предупреждающие)
разработать и представить в уполномоченный орган в срок до _________________.
Председатель Комиссии_________________________ (подпись)
Члены Комиссии _______________________________(подписи)

32) осы актіге қосымшалардың тізбесі____________________________
6. Теміржол оқиғасын тергеп-тексеру қорытындылары бойынша тапсырмалар
33) тергеп-тексеру қорытындылары бойынша материалдарды іске қалыптастыру және сотқа дейінгі мерзімде ұсыну; ______________________ саны __________ мекенжайы______________________________________
34) тергеп-тексеру қорытындылары бойынша іс-шаралар (түзетуші және алдын алушы) әзірлесін және уәкілетті органға ұсынсын._______________________________________________________.
Тергеп-тексеру басшысы ___________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері __________________________(қолдар)