О внесении изменений и дополнений в приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 338 "Об утверждении Методики определения размера гарантийного взноса" и от 30 сентября 2016 года № 432 "Об утверждении Правил рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 апреля 2023 года № 281. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2023 года № 32417
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 338 "Об утверждении Методики определения размера гарантийного взноса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14190) следующие изменения:
в Методике определения размера гарантийного взноса, утвержденный данным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для определения размера гарантийного взноса используется многофакторная модель, основанная на оценке показателей и факторов риска, согласно Правилам рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 432 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14312).";
пункты 5, 7 исключить;
приложение к Методике определения гарантийного взноса "Многофакторная модель, основанная на оценке показателей и факторов риска" исключить.
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 432 "Об утверждении Правил рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14312) следующие дополнения:
Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии, утвержденные данным приказом:
дополнить пунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1. Для расчета показателей и факторов риска, установленных в приложении 4 к настоящим Правилам, проводится анализ финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в собственном капитале) застройщика за последний финансовый год.";

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің "Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" 2016 жылғы 28 шілдедегі № 338 және "Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 25 сәуірдегі № 281 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 3 мамырда № 32417 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 338 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 14190 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кепілдік жарна мөлшерін айқындау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 14190 болып тіркелген) Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларына сәйкес тәуекел көрсеткіштері мен факторларының бағалауына негізделген көп факторлы модель қолданылады.";
5, 7- тармақтар алып тасталсын;
"Тәуекел көрсеткіштері мен факторларының бағалауына негізделген көпфакорлы үлгі" кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесіне қосымша алып тасталсын.
2. "Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 14312 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген тәуекел факторлары мен көрсеткіштерін есептеу үшін соңғы қаржылық жылдағы құрылыс салушының қаржылық есептілігіне (бухгалтерлік теңгерім, пайдалар мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, жеке капиталындағы өзгерістер туралы есеп) талдау жүргізіледі.";

дополнить пунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1. Для применения ставки гарантийного взноса застройщику необходимо набрать 60 и более баллов по фактору рисков, оцениваемых в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.";
дополнить приложением 4 "Многофакторная модель, основанная на оценке показателей и факторов риска", согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 апреля 2023 года № 281
Приложение 4
к Правилам рассмотрения
документов по проекту
строительства многоквартирного
жилого дома для заключения
договора о предоставлении гарантии
Многофакторная модель, основанная на оценке показателей и факторов риска
Наименование показателя
Фактор риска
Значение показателя и балл
1. Показатели рентабельности (от 0 до 20 баллов)
1) Коэффициент рентабельности деятельности (чистая прибыль / выручка) отражает степень эффективности использования материальных, трудовых, денежных и других ресурсов от 0 до 7 баллов
От 0 до 0,02 – 0 баллов
Свыше 0,02 до 0,05 – 1 балл
Свыше 0,05 до 0,08 – 2 балла
Свыше 0,08 до 0,11 – 3 балла
Свыше 0,11 до 0,14 – 4 балла
Свыше 0,14 до 0,17 – 5 баллов
Свыше 0,17 до 0,2 – 6 баллов
Свыше 0,20 – 7 баллов
2) Коэффициент рентабельности активов (чистая прибыль / активы) показывает способность организации генерировать прибыль без учета структуры его капитала, качество управления активами от 0 до 6 баллов
0 – 0 баллов От 0 до 0,02 – 1 балл
Свыше 0,02 до 0,04 – 2 балла
Свыше 0,04 до 0,06 – 3 балла
Свыше 0,06 до 0,08 – 4 балла
Свыше 0,08 до 0,1 – 5 баллов
Свыше 0,1 – 6 баллов
3) Коэффициент рентабельности собственного капитала (чистая прибыль / собственный капитал) показывает, насколько эффективно использован вложенный собственный капитал от 0 до 7 баллов

мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Кепілдік жарна мөлшерлемесін қолдану үшін құрылыс салушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бағаланатын тәуекелдер факторы бойынша 60 және одан жоғары балл жинауы қажет.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Тәуекел көрсеткіштері мен факторларының бағалауына негізделген көпфакторлы үлгі" 4-қосымшасымен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 25 сәуірдегі
№ 281 бұйрығына
қосымша
Кепілдік беру туралы
шартты жасасу үшін
көппәтерлі тұрғын үй
құрылысының жобасы
бойынша құжаттарды
қарау қағидаларына
4-қосымша
Тәуекел көрсеткіштері мен факторларының бағалауына негізделген көпфакторлы үлгі
Көрсеткіштің атауы
Тәуекелдің факторы
Көрсеткіш мәні және балл
1. Пайдалылық көрсеткіштері
(0-ден 20 балға дейін)
1) Қызметтің пайдалылық коэффициенті (таза кіріс/түсім)
Материалдық, еңбек, ақшалай және басқа ресурстарды пайдаланудың тиімділік дәрежесін көрсетеді
0-ден 7 балға дейін
0-ден 0,02 дейін – 0 балл
0,02-ден жоғары 0,05-дейін – 1 балл
0,05-ден жоғары 0,08-дейін – 2 балл
0,08-ден жоғары 0,11-дейін – 3 балл
0,11-ден жоғары 0,14-дейін – 4 балл
0,14-ден жоғары 0,17-дейін – 5 балл
0,17-ден жоғары 0,2-дейін - 6 балл
0,20-дан жоғары – 7 балл
2) Активтердің пайдалылық коэффициенті (таза кіріс /активтер)
Ұйым капиталының құрылымын есепке алусыз пайданы түрлендіру қабілеттігін, активтерді басқару сапасын көрсетеді
0-ден 6 балға дейін
0 – 0 балл
0-ден 0,02-дейін – 1 балл
0,02-ден жоғары 0,04-дейін – 2 балл
0,04-ден жоғары 0,06-дейін – 3 балл
0,06-тен жоғары 0,08-дейін – 4 балл
0,08-тен жоғары 0,1-дейін – 5 балл
0,1-дан жоғары – 6 балл
3) жеке капиталдың пайдалылық коэффициенті (таза кіріс/жеке капитал)
Салынған жеке капитал қаншалықты тиімді пайдаланылғанын көрсетеді
0-ден 7 балға дейін

Менее или равно 0 – 0 баллов
Свыше 0 до 0,03 – 1 балл
Свыше 0,03 до 0,06 – 2 балла
Свыше 0,06 до 0,09 – 3 балла
Свыше 0,09 до 0,12 – 4 балла
Свыше 0,12 до 0,15 – 5 баллов
Свыше 0,15 до 0,18 – 6 баллов
Свыше 0,18 – 7 баллов
2. Показатели ликвидности (от 0 до 10 баллов)
Коэффициент текущей ликвидности (краткосрочные активы / краткосрочные обязательства) показывает уровень покрытия краткосрочных обязательств оборотным капиталом от 0 до 10 баллов
менее 0,70 – 0 баллов
Свыше 0,70 до 0,75 – 1 балл
Свыше 0,75 до 0,80 – 2 балла
Свыше 0,80 до 0,85 – 3 балла
Свыше 0,85 до 0,90 – 4 балла
Свыше 0,90 до 0,95 – 5 баллов
Свыше 0,95 до 1,00 – 6 баллов
Свыше 1,00 до 1,05 – 7 баллов
Свыше 1,05 до 1,10 – 8 баллов
Свыше 1,10 до 1,20 – 9 баллов
Свыше 1,20 – 10 баллов
3. Показатели финансовой устойчивости (от 0 до 30 баллов)
1) Коэффициент автономии ((собственный капитал + резервы) / активы) определяет независимость финансового состояния организации от заемных источников средств от 0 до 10 баллов
От 0 до 0,10 – 0 баллов
Свыше 0,10 до 0,12 – 1 балл
Свыше 0,12 до 0,14 – 2 балла
Свыше 0,14 до 0,16 – 3 балла
Свыше 0,16 до 0,18 – 4 балла
Свыше 0,18 до 0,20 – 5 баллов
Свыше 0,20 до 0,22 – 6 баллов
Свыше 0,22 до 0,24 – 7 баллов
Свыше 0,24 до 0,28 – 8 баллов
Свыше 0,28 до 0,30 – 9 баллов
Свыше 0,30 – 10 баллов
2) Коэффициент маневренности (собственные оборотные средства / собственный капитал) показывает способность организации поддерживать уровень собственного оборотного капитала и пополнять оборотные средства в случае необходимости за счет собственных источников от 0 до 10 баллов
От 0 до 0,10 – 0 баллов
Свыше 0,10 до 0,12 – 1 балл
Свыше 0,12 до 0,14 – 2 балла
Свыше 0,14 до 0,16 – 3 балла
Свыше 0,16 до 0,18 – 4 балла
Свыше 0,18 до 0,20 – 5 баллов
Свыше 0,20 до 0,22 – 6 баллов
Свыше 0,22 до 0,24 – 7 баллов
Свыше 0,24 до 0,28 – 8 баллов
Свыше 0,28 до 0,30 – 9 баллов
Свыше 0,30 – 10 баллов
3) Коэффициент финансового рычага (краткосрочные и долгосрочные финансовые обязательства / собственный капитал) показывает уровень формирования активов за счет собственного капитала и характеризует степень независимости застройщика от заемных источников. Характеризует независимость предприятия от заемных источников Рекомендуемое значение – не более 4. от 0 до 10 баллов
Свыше 7,0 – 0 баллов
Свыше 6,0 до 7,0 – 1 балл
Свыше 5,5 до 6,0 – 2 балла
Свыше 5,0 до 5,5 – 3 балла
Свыше 4,5 до 5,0 – 4 балла
Свыше 4,0 до 4,5 – 5 баллов

0 кем не тең – 0 балл
0-ден 0,03-дейін – 1 балл
0,03-ден жоғары 0,06-дейін – 2 балл
0,06-тен жоғары 0,09-дейін – 3 балл
0,09-дан жоғары 0,12-дейін – 4 балл
0,12-ден жоғары 0,15-дейін – 5 балл
0,15-нан жоғары 0,18-дейін – 6 балл
0,18-ден жоғары – 7 балл
2. Өтімділік көрсеткіштері
(0-ден 10 баллға дейін)
Ағымдағы өтімділік коэффициенті (қысқа мерзімді активтер/қысқа мерзімді міндеттемелер)
қысқа мерзімді міндеттемелердің айналымдағы капиталмен жабылу деңгейін көрсетеді
0-ден 10 балға дейін
0,70-тен кем – 0 балл
0,70-тен жоғары 0,75-дейін – 1 балл
0,75-ден жоғары 0,80-дейін – 2 балл
0,80-ден жоғары 0,85-дейін – 3 балл
0,85-ден жоғары 0,90-дейін – 4 балл
0,90-тен жоғары 0,95-дейін – 5 балл
0,95-тен жоғары 1,00-дейін – 6 балл
1,00-ден жоғары 1,05-дейін – 7 балл
1,05-ден жоғары 1,10-дейін – 8 балл
1,10-ден жоғары 1,20-дейін –9 балл
1,20-дан жоғары – 10 балл
3. Қаржы тұрақтылығының көрсеткіштері
(0-ден 30 балға дейін)
1) Автономия коэффициенті (жеке капитал+резервтер/активтер)
Қарыз қаражаты көздерінен ұйымның қаржылық жағдайының тәуелсіздігін анықтайды
0-ден 10 балға дейін
0-ден 0,10 дейін – 0 балл
0,10-нан жоғары 0,12-дейін – 1 балл
0,12-ден жоғары 0,14-дейін – 2 балл
0,14-ден жоғары 0,16-дейін – 3 балл
0,16-дан жоғары 0,18-дейін – 4 балл
0,18-ден жоғары 0,20-дейін– 5 балл
0,20-ден жоғары 0,22-дейін– 6 балл
0,22-ден жоғары 0,24-дейін– 7 балл
0,24-ден жоғары 0,28-дейін– 8 балл
0,28-ден жоғары 0,30-дейін– 9 балл
0,30-ден жоғары – 10 балл
2) Оңтайлылық коэффициенті (жеке айналым қаражаты / жеке капитал)
Ұйымның жеке айналым капиталының деңгейін ұстау қабілетін, қажет болған жағдайда жеке көздерінің есебінен көрсетеді
0-ден 10 балға дейін
0-ден 0,10 дейін – 0 балл
0,10-нан жоғары 0,12-дейін – 1 балл
0,12-ден жоғары 0,14-дейін – 2 балл
0,14-ден жоғары 0,16-дейін – 3 балл
0,16-дан жоғары 0,18-дейін – 4 балл
0,18-ден жоғары 0,20-дейін– 5 балл
0,20-ден жоғары 0,22-дейін– 6 балл
0,22-ден жоғары 0,24-дейін– 7 балл
0,24-ден жоғары 0,28-дейін– 8 балл
0,28-ден жоғары 0,30-дейін– 9 балл
0,30-ден жоғары – 10 балл
3) Қаржылық иінтірек коэффициенті (қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер/жеке капитал)
Жеке капитал есебінен активтерді қалыптастыру деңгейін көрсетеді және құрылыс салушының қарыз көздерінен тәуелсіздігін көрсетеді. Кәсіпорынның қарыз көздерінен тәуелсіздігін сипаттайды. Ұсынылатын мәні – 4-тен жоғары емес
0-ден 10 балға дейін
7-ден жоғары – 0 балл
6,0-ден жоғары 6,5-дейін – 1 балл
5,5-ден жоғары 6,0-дейін – 2 балл
5,0-ден жоғары 5,5-дейін – 3 балл
4,5-дан жоғары 5,0-дейін – 4 балл
4,0-ден жоғары 4,5-дейін– 5 балл