О внесении изменений и дополнения в распоряжение Уполномоченного по правам человека от 26 сентября 2013 года № 22 "Об утверждении Правил подготовки ежегодного консолидированного доклада по итогам превентивных посещений" и приказ Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан от 27 января 2023 года № 4 "Об утверждении Правил отбора участников национального превентивного механизма"
Приказ Уполномоченного по правам человека от 11 мая 2023 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2023 года № 32483
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые акты Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) в распоряжении Уполномоченного по правам человека от 26 сентября 2013 года № 22 "Об утверждении Правил подготовки ежегодного консолидированного доклада по итогам превентивных посещений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8894):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации статьи 40 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, статьи 185 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", статьи 144 Социального кодекса Республики Казахстан, статьи 46-11 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", статьи 47-2 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", статьи 27 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности":";
в Правилах подготовки ежегодного консолидированного доклада по итогам превентивных посещений, утвержденных указанным распоряжением:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Доклад готовится Координационным советом при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан на основе отчетов участников национального превентивного механизма, представленных ему по результатам проведенных превентивных посещений, а также иных мероприятий, проведенных в рамках национального превентивного механизма.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан назначает из числа членов Координационного совета ответственного за координацию подготовки Доклада.
5. Ответственный за подготовку Доклада разрабатывает и представляет на утверждение Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан план мероприятий по подготовке Доклада, в котором отражаются закрепление членов Координационного совета, ответственных за подготовку частей Доклада, а также сроки формирования Доклада и его частей.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"Алдын ала болу қорытындылары бойынша жыл сайынғы жинақталған баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы" Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 22 өкіміне және "Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 4 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 11 мамырдағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 мамырда № 32483 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің кейбір актілеріне мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) "Алдын ала болу қорытындылары бойынша жыл сайынғы жинақталған баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы" Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 22 өкімінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8894 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 40-бабы, "Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 185-бабы, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 144-бабы, "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-11-бабы, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-2-бабы, "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабын іске асыру мақсатында:";
көрсетілген өкіммен бекітілген Алдын ала болу қорытындылары бойынша жыл сайынғы жинақталған баяндаманы дайындау қағидаларында:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Баяндаманы Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесі ұлттық алдын алу тетігінің қатысушылары алдын ала болу, сондай-ақ ұлттық алдын алу тетігі аясында жүргізілген өзге де іс-шаралардың нәтижелері бойынша оған ұсынылған есептері негізінде дайындайды.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл Үйлестіру кеңесі мүшелерінің арасынан Баяндаманы дайындауды үйлестіруге жауапты тұлғаны тағайындайды.
5. Баяндаманы дайындауға жауапты тұлға Баяндаманы дайындау жөнінде іс-шаралар жоспарын әзірлейді және Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге бекітуге ұсынады, онда Үйлестіру кеңесінің Баяндама бөліктерін дайындауға жауапты мүшелерін бекіту, сондай-ақ Баяндаманы және оның бөліктерін құру мерзімдері көрсетіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Утвержденный доклад направляется для рассмотрения уполномоченным государственным органам и размещается на интернет-ресурсе Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан в срок не позднее одного месяца со дня его утверждения.";
приложение к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
2) в приказе Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан от 27 января 2023 года № 4 "Об утверждении Правил отбора участников национального превентивного механизма" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31836):
Правила отбора участников национального превентивного механизма, утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В состав участников национального превентивного механизма по решению Координационного совета могут отбираться лица, предложенные Уполномоченным по правам человека в Республике Казахстан.
К предложению Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан прикладываются документы, предусмотренные пунктом 6 настоящих Правил.
Координационный совет в течение одного месяца со дня получения предложения Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан рассматривает его и принимает решение в порядке, предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил.".
2. Национальному центру по правам человека в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Национального центра по правам человека.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца второго подпункта 1) пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 июля 2023 года.
Уполномоченный
по правам человека
в Республике Казахстан
А. Ластаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
от 11 мая 2023 года № 7
Приложение к Правилам
подготовки ежегодного
консолидированного
доклада по итогам
превентивных посещений
Структура ежегодного консолидированного доклада

"10. Бекітілген баяндама уәкілетті мемлекеттік органдарға қарау үшін жіберіледі және Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің интернет-ресурсына оның бекітілуі күнінен бастап бір ай мерзімнен кешіктірілмей орналастырылады.";
Қағидаға қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 4 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31836 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидалары:
мынадай редакциядағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ұлттық превентивтік тетікке қатысушылар құрамына Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілмен ұсынылған Үйлестіру кеңесінің шешімі бойынша тұлғалар іріктелінуі мүмкін.
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің ұсынысына осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген құжаттар қоса беріледі.
Үйлестіру кеңесі Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің ұсынысын алған күннен бастап бір ай ішінде оны қарайды және осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен шешім қабылдайды.".
2. Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының 1) тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасындағы
Адам құқықтары жөніндегі уәкіл
А. Ластаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 7 Бұйрығына
қосымша
Алдын ала болу
қорытындылары бойынша
жыл сайынғы жинақталған
баяндаманы дайындау
қағидаларына
қосымша
Жыл сайынғы жинақталған баяндаманың құрылымы

Глава 1. Деятельность согласно Факультативному протоколу
к Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных
или унижающих достоинство видов обращения и наказания
1. Факультативный Протокол к Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
2. Законодательство Республики Казахстан по вопросу предотвращения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
3. Полномочия Консультативного совета, членов Национального превентивного механизма.
4. Финансирование Национального превентивного механизма.
5. Участие общественных объединений в деятельности Национального превентивного механизма.
6. Превентивное посещение мест содержания под стражей согласно требованиям Факультативного Протокола к Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Глава 2. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Министерству внутренних дел Республики Казахстан
7. Общие положения.
8. Оценка положения.
9. Выводы и рекомендации.
Глава 3. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан
10. Общие положения.
11. Оценка положения.
12. Выводы и рекомендации.
Глава 4. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан
13. Общие положения.
14. Оценка положения.
15. Выводы и рекомендации.
Глава 5. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Министерству здравоохранения Республики Казахстан
16. Общие положения.
17. Оценка положения.
18. Выводы и рекомендации.
Глава 6. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Министерству просвещения Республики Казахстан
19. Общие положения.
20. Оценка положения.
21. Выводы и рекомендации.
Глава 7. Положение лиц, содержащихся в учреждениях подведомственных
Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
22. Общие положения.
23. Оценка положения.
24. Выводы и рекомендации.
Глава 8. Заключение
25. Выводы.
26. Рекомендации.

1 - тарау. Азаптауларға және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiне қарсы конвенциясына Факультативтік хаттамаға сәйкес қызмет
1. Азаптауларға және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiне қарсы конвенциясына Факультативтік хаттама.
2. Азаптауларды және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiн болдырмау мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасы.
3. Консультативтік кеңестің, Ұлттық алдын алу тетігі мүшелерінің өкілеттіктері.
4. Ұлттық алдын алу тетігін қаржыландыру.
5. Ұлттық алдын алу тетігінің қызметіне қоғамдық бірлестіктердің қатысуы.
6. Азаптауларға және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiне қарсы конвенциясына Факультативтік хаттамасынаның талаптарына сәйкес қамауда ұстау орындарында алдын ала болу.
2 - тарау. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
7. Жалпы ережелер.
8. Жағдайды бағалау.
9. Қорытындылар мен ұсынымдар.
3 - тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
10. Жалпы ережелер.
11. Жағдайды бағалау.
12. Қорытындылар мен ұсынымдар.
4 - тарау. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
13. Жалпы ережелер.
14. Жағдайды бағалау.
15. Қорытындылар мен ұсынымдар.
5 - тарау. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
16. Жалпы ережелер.
17. Жағдайды бағалау.
18. Қорытындылар мен ұсынымдар.
6 - тарау. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
19. Жалпы ережелер.
20. Жағдайды бағалау.
21. Қорытындылар мен ұсынымдар.
7 - тарау. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
22. Жалпы ережелер.
23. Жағдайды бағалау.
24. Қорытындылар мен ұсынымдар.
8 - тарау. Қорытынды
25. Қорытындылар.
26. Ұсынымдар.