О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 461 "Об утверждении описания персонифицированных знаков, нагрудных знаков и иных военно-геральдических знаков, знаков об окончании военных учебных заведений, для классных специалистов, наградных медалей (значков) для призеров военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других спортивных мероприятий, а также порядка их выдачи и ношения военнослужащими Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 мая 2023 года № 450. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2023 года № 32528
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 461 "Об утверждении описания персонифицированных знаков, нагрудных знаков и иных военно-геральдических знаков, знаков об окончании военных учебных заведений, для классных специалистов, наградных медалей (значков) для призеров военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других спортивных мероприятий, а также порядка их выдачи и ношения военнослужащими Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15755) следующие изменения и дополнения:
в Описании персонифицированных знаков, нагрудных знаков и иных военно-геральдических знаков, знаков об окончании военных учебных заведений, для классных специалистов, наградных медалей (значков) для призеров военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других спортивных мероприятий, а также порядка их выдачи и ношения военнослужащими Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
часть первую пункта 11-4 изложить в следующей редакции:
"11-4. Нагрудный знак "Минасыздандырудағы ерлігі үшін" приведен по образцу, согласно приложению 15 к настоящему Описанию.";
часть первую пункта 11-5 изложить в следующей редакции:
"11-5. Знак выпускника докторантуры Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы приведен по образцу, согласно приложению 16 к настоящему Описанию.";
часть первую пункта 11-6 изложить в следующей редакции:
"11-6. Знак "Әскери заңгер" приведен по образцу, согласно приложению 17 к настоящему Описанию.";

"Дербестендірілген белгілердің, омырауға тағатын белгілердің және өзге де әскери-геральдикалық белгілердің, әскери оқу орындарын бітіргені туралы, сыныпты мамандарға арналған белгілердің, әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне арналған наградалық медальдардың (белгілердің) сипаттамасын, сондай-ақ оларды беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің тағып жүру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 461 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 15 мамырдағы № 450 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 мамырда № 32528 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дербестендірілген белгілердің, омырауға тағатын белгілердің және өзге де әскери-геральдикалық белгілердің, әскери оқу орындарын бітіргені туралы, сыныпты мамандарға арналған белгілердің, әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне арналған наградалық медальдардың (белгілердің) сипаттамасын, сондай-ақ оларды беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің тағып жүру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 461 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15755 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дербестендірілген белгілердің, омырауға тағатын белгілердің және өзге де әскери-геральдикалық белгілердің, әскери оқу орындарын бітіргені туралы, сыныпты мамандарға арналған белгілердің, әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне арналған наградалық медальдардың (белгілердің) сипаттамасында, сондай-ақ оларды беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің тағып жүру тәртібінде:
11-4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11-4. "Минасыздандырудағы ерлігі үшін" төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 15-қосымшада келтірілген.";
11-5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11-5. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің докторантурасын бітіруші белгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 16-қосымшада келтірілген.";
11-6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11-6. "Әскери заңгер" белгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 17-қосымшада келтірілген.";

дополнить пунктами 11-7, 11-8, 11-9 и 11-10 следующего содержания:
"11-7. Нагрудный знак "Үздік спортшы-жауынгер" приведен по образцу, согласно приложению 18 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак "Үздік спортшы-жауынгер" состоит из двух частей: знака и колодки и представляет собой круг голубого цвета диаметром 20 мм с наложенным на него: вверху звезда - символ Вооруженных Сил Республики Казахстан и по бокам семь лепестков с национальным орнаментом блестящего золотистого цвета с выпуклыми гранями. Расстояние от внешнего круга до вершины лепестка 4 мм.
Между двумя кругами (внешним и внутренним) надпись золотистого цвета "СПОРТШЫ-ЖАУЫНГЕР". Диаметр внутреннего круга 14 мм. Посередине надписи расположена лавровая ветвь. Окантовка кругов толщиной 1 мм золотистого цвета. В середине круга фигура бегуна золотистого цвета.
Пятиконечная звезда вверху диаметром 12 мм красного цвета, на нее наложена символика государства. Грани звезды и символика блестящего золотистого цвета. Рельеф надписи и изображений знака выступающий блестящий.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца крепится к колодке, имеющей форму щита голубого цвета с выпуклыми гранями высотой 17 мм и шириной 20 мм. Посередине колодки расположена надпись "ҮЗДІК". Грани колодки и надпись блестящего золотистого цвета.
Нагрудный знак крепится к одежде с помощью винта.
11-8. Нагрудный знак "Спортшы-жауынгер" І, ІІ степеней приведен по образцу, согласно приложениям 19, 20 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак "Спортшы-жауынгер" I, II степеней представляет собой круг голубого цвета диаметром 20 мм с наложенным на него: вверху звезда – символ Вооруженных Сил Республики Казахстан, внизу щит и по бокам шесть лепестков с национальным орнаментом блестящего золотистого цвета с выпуклыми гранями. Расстояние от внешнего круга до вершины лепестка 4 мм.
Между двумя кругами (внешним и внутренним) надпись золотистого цвета "СПОРТШЫ-ЖАУЫНГЕР". Диаметр внутреннего круга 14 мм. Окантовка кругов толщиной 1 мм золотистого цвета. В середине круга фигура бегуна золотистого цвета.
Вверху расположена пятиконечная звезда красного цвета диаметром 12 мм, на нее наложена символика государства. Грани звезды и символика золотистого цвета. Рельеф надписи и изображений знака выступающий блестящий.
Щит высотой 7 мм красного цвета, внутри цифры "I" или "IІ" соответственно, означающие степень знака. Грани щита и цифры блестящего золотистого цвета. Знак цельноштампованный. Знак крепится к одежде с помощью винта.
11-9. Нагрудные знаки классной квалификации авиационных наземных специалистов Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан приведены по образцам, согласно приложению 21 к настоящему Описанию.

мынадай мазмұндағы 11-7, 11-8, 11-9 және 11-10-тармақтармен толықтырылсын:
"11-7. "Үздік спортшы-жауынгер" төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 18-қосымшада келтірілген.
"Үздік спортшы-жауынгер" төсбелгісі екі бөліктен – белгі мен тағаннан тұрады, оның жоғарғы жағында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны – жұлдыз және екі жағында дөңес қырлары бар жылтыр алтын түстес ұлттық ою-өрнек салынған жеті гүл күлтешесі бар диаметрі 20 мм көгілдір түсті шеңбер болып келеді. Сыртқы шеңберден гүл күлтешесінің ұшына дейінгі аралық – 4 мм.
Екі шеңбердің (сыртқы және ішкі) арасында "СПОРТШЫ-ЖАУЫНГЕР" деген алтын түстес жазу бар. Ішкі шеңбердің диаметрі – 14 мм. Жазу ортасында лавр жапырағы орналасқан. Шеңберлер жиегінің қалыңдығы – 1 мм, алтын түстес.Шеңбердің ортасында алтын түстес жүгірушінің бейнесі бар.
Жоғарғы жағында диаметрі 12 мм қызыл түсті бесбұрышты жұлдыз, оған мемлекеттің нышаны салынған. Жұлдыздың қырлары мен нышан жылтыр алтын түстес. Белгінің жазуы мен бейнелерінің бедері шығыңқы жылтыр.
Белгі құлақша мен шығыршық арқылы биіктігі 17 мм және ені 20 мм шығыңқы қырлары бар көгілдір түсті қалқан нысанындағы тағанға бекітіледі. Таған ортасына "ҮЗДІК" деген жазу орналасқан. Тағанның қырлары мен жазу жылтыр алтын түстес.
Төсбелгі киімге бұрандамен бекітіледі.
11-8. І, ІІ дәрежелі "Спортшы-жауынгер" төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 19, 20-қосымшаларда келтірілген.
I, II дәрежелі "Спортшы-жауынгер" төсбелгісі оның жоғарғы жағында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны – жұлдыз, төменгі жағында қалқан және екі жағында дөңес қырлары бар жылтыр алтын түстес ұлттық ою-өрнек салынған алты гүл күлтешесі бар диаметрі 20 мм көгілдір түсті шеңбер болып келеді. Сыртқы шеңберден гүл күлтешесінің ұшына дейінгі аралық – 4 мм.
Екі шеңбердің (сыртқы және ішкі) арасында алтын түстес "СПОРТШЫ-ЖАУЫНГЕР" деген жазу бар. Ішкі шеңбердің диаметрі – 14 мм. Шеңберлер жиегінің қалыңдығы – 1 мм. Шеңбердің ортасында алтын түстес жүгірушінің бейнесі бар.
Жоғарғы жағында диаметрі 12 мм қызыл түсті бесбұрышты жұлдыз орналасқан, оған мемлекеттің нышаны салынған. Жұлдыз қырлары мен нышан алтын түстес. Белгі жазуы мен бейнелерінің бедері шығыңқы жылтыр.
Биіктігі 7 мм қалқан қызыл түсті, ішінде тиісінше белгінің дәрежесін білдіретін "I" немесе "II" деген цифрлар бар. Қалқанның қырлары мен цифрлар жылтыр алтын түстес. Белгі тұтас қалыпталған. Белгі киімге бұрандамен бекітіледі.
11-9. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері авиациялық жерүсті мамандарының сыныптық біліктілігі төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 21-қосымшаға сәйкес келтірілген.

Нагрудный знак авиационных наземных специалистов классной квалификации "Специалист 1 класса – наставник (мастер)" выполнен из металла желтого цвета с эмалью и представляет собой треугольный вытянутый к низу щит со скошенными верхними углами покрытый голубой эмалью с каймой желтого цвета, имеющей десять выпуклых заклепок. Щит имеет обрамление в виде лавровых веток. Размеры знака: ширина – 70 мм, высота – 30 мм. На щите в нижней части имеется лента красного цвета с обрамлением по краю золотого цвета. На красном фоне ленты нанесена белыми заглавными буквами "ТӘЛІМГЕР". Лента изогнута вверх.
На щите изображены штангенциркуль и молоток в перекрестии под углом 45 градусов, на переднем плане в центральной части щита в изометрической проекции расположена буква "Ш" красного цвета в обрамлении золотистого цвета.
В верхней части щита нанесена красная пятиконечная звезда с желтым обрамлением по краю. Внутри звезды расположено символическое изображение солнца с шестнадцатью лучами. Изображение солнца на красной звезде символически поддерживает на расправленных крыльях орел.
По обе стороны щита расположены развернутые горизонтально трехлучевые символические крылья.
Нагрудный знак классной квалификации "Специалист 1 (2, 3) класса" выполнен из металла желтого цвета с эмалью и представляет собой треугольный вытянутый к низу щит со скошенными верхними углами покрытый голубой эмалью с каймой желтого цвета. Щит имеет обрамление в виде лавровых веток. Изображение щита символически поддерживает на расправленных крыльях орел.
На щите изображены штангенциркуль и молоток в перекрестии под углом 45 градусов, на переднем плане в центральной части щита в изометрической проекции расположены цифра "1" ("2", "3") красного цвета с обрамлением золотистого цвета.
В верхней части щита нанесена красная пятиконечная звезда с желтым обрамлением по краю. По обе стороны щита расположены развернутые горизонтально трехлучевые символические крылья желтого цвета.
11-10. Нагрудный знак подразделений Сил специальных операций Вооруженных Сил Республики Казахстан приведен по образцу, согласно приложению 22 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак подразделений Сил специальных операций Вооруженных Сил Республики Казахстан выполнен из металла золотистого и серебристого цветов (размер: высота – 35 мм., ширина – 34 мм.). На фоне расположены лавры желтого цвета. Перед лаврами изображены два барса золотистого цвета, по центру расположен меч "Акинак" серого цвета направленный острием вверх, сверху меча расположена символ Вооруженных Сил Республики Казахстан, который изготавливается отдельно, затем производится его накладка на меч.
Знак крепится к одежде с помощью двух винтов.";
дополнить пунктами 34 и 35 следующего содержания:

"1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі авиациялық жерүсті мамандарының төсбелгісі эмальды сары түсті металдан жасалған және ол он дөңес тойтарма шегесі, сары түсті жиегі бар көгілдір эмальмен боялған жоғарғы бұрыштары қиғаш келген төменге қарай созылыңқы үшбұрышты қалқаннан тұрады. Қалқанның лавр жапырағы түріндегі көмкермесі болады. Белгінің өлшемі: ені – 70 мм, биіктігі – 30 мм. Қалқанның төменгі бөлігінде жиегінде алтын түсті көмкермесі бар қызыл лента болады. Лентаның қызыл түсті негізінде ақ түсті бас әріптермен "ТӘЛІМГЕР" деген жазу жазылған. Лента жоғары қарай сүйірленген.
Қалқанда 45 градус бұрышта айқастырылып орналастырылған штангенциркуль мен балға бейнеленген, қалқанның ортаңғы бөлігінің алдыңғы жағында изометриялық кесіндіде алтын түстес көмкермесі бар қызыл түсті "Ш" әрпі орналасқан.
Қалқанның жоғарғы бөлігінде жиегі бойында сары көмкермесі бар қызыл бесбұрышты жұлдыз бейнеленген. Жұлдыздың ішінде нышанды түрде он алты сәулесі бар күннің бейнесі орналасқан. Күннің қызыл жұлдыздағы бейнесін қанаттары жайылған қыран көтеріп тұр.
Қалқанның екі жағына нышанды түрде көлденең жайылған үш сәулелі қанаттар орналасқан.
"1 (2, 3)-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі төсбелгісі эмальды сары түсті металдан жасалған және ол сары түсті жиегі бар көгілдір эмальмен боялған жоғарғы бұрыштары қиғаш келген төменге қарай сүйірленген үшбұрышты қалқаннан тұрады. Қалқанның лавр жапырағы түріндегі көмкермесі бар. Қалқанның бейнесін нышанды түрде қанаттары жайылған қыран көтеріп тұр.
Қалқанда 45 градус бұрышта айқастырылып орналастырылған штангенциркуль мен балға бейнеленген, қалқанның ортаңғы бөлігінің алдыңғы жағында изометриялық кесіндіде алтын түстес көмкермесі бар қызыл түсті "1" ("2", "3") цифры орналасқан.
Қалқанның жоғарғы бөлігінде жиегінде сары көмкермесі бар қызыл бесбұрышты жұлдыз салынған. Қалқанның екі жағына нышанды түрде көлденең жайылған сары түсті үш сәулелі қанаттар орналасқан.
11-10. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Арнайы операциялар күштері бөлімшелері төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 22-қосымшада келтірілген.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Арнайы операциялар күштері бөлімшелерінің төсбелгісі алтын және күміс түстес металдан жасалған (өлшемі: биіктігі – 35 мм, ені – 34 мм). Негізінде сары түсті лавр жапырағы орналасқан. Лавр жапырағының алдыңғы жағында алтын түстес екі барыс бейнеленген, ортасында ұшы жоғары қаратылған сұр түсті "Ақинақ" семсері орналасқан, семсердің жоғарғы жағында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны орналасқан, ол бөлек жасалады, кейіннен ол семсерге жапсырылады.
Белгі киімге екі бұрандамен бекітіледі.";
мынадай мазмұндағы 34 және 35-тармақтармен толықтырылсын:

"34. Военнослужащие, выполнившие все упражнения военно-спортивного комплекса, в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 "Об утверждении Правил физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15729), представляются к награждению знаком "Спортшы-жауынгер":
1) "Үздік" – если все нормативы выполнены не менее чем на 60 баллов, средний балл за выполнение всех нормативов не менее 80 баллов;
2) І степени – если все нормативы выполнены не менее чем на 60 баллов, средний балл за выполнение всех нормативов не менее 70 баллов;
3) ІІ степени – если половина и более нормативов выполнено не менее чем на 60 баллов, а остальные не менее 40 баллов, средний балл за выполнение всех нормативов не менее 60 баллов.
Выполнение упражнений военно-спортивного комплекса оценивают проверяющие из числа сержантов рот и выше.
Учет баллов ведется в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9518). Средний балл определяется путем сложения полученных за все выполненные упражнения баллов, с последующим делением на количество выполненных упражнений.
Награждение военнослужащих нагрудными знаками осуществляется приказом командира воинской части (начальника учреждения). Нагрудный знак вручается в торжественной обстановке.
35. Нагрудный знак Сил специальных операций Вооруженных Сил Республики Казахстан выдается военнослужащим в торжественной обстановке с вручением сертификата о прохождении курса базовой подготовки специального назначения, а также ветеранам указанного подразделения.";
дополнить приложениями 18, 19, 20, 21 и 22 согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента кадров Министерства обороны Республики Казахстан.

"34. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) сәйкес әскери-спорттық кешеннің барлық жаттығуын орындаған әскери қызметшілер:
1) "Үздік" – егер барлық норматив кемінде 60 балға орындалса, барлық нормативті орындағаны үшін орташа балл кемінде 80 балл болса;
2) І дәрежелі – егер барлық норматив кемінде 60 балға орындалса, барлық нормативті орындағаны үшін орташа балл кемінде 70 балл болса;
3) ІІ дәрежелі – егер нормативтердің жартысы және одан астамы кемінде 60 балға, ал қалғаны кемінде 40 балға орындалса, барлық нормативті орындағаны үшін орташа балл кемінде 60 балл болса "Спортшы-жауынгер" белгісімен наградтауға ұсынылады.
Әскери-спорттық кешеннің жаттығуларын орындауды рота сержанттары және одан жоғары тұрғандар қатарынан тексерушілер бағалайды.
Балдарды есепке алу "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9518 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі. Орташа балл орындалған барлық жаттығу үшін алған балдарды қосу, кейіннен орындалған жаттығулар санына бөлу арқылы айқындалады.
Әскери қызметшілерді төсбелгілермен наградтау әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығымен жүзеге асырылады. Төсбелгі салтанатты жағдайда тапсырылады.
35. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Арнайы операциялар күштерінің төсбелгісі арнайы мақсаттағы базалық даярлау курсынан өткені туралы сертификатты тапсыра отырып, әскери қызметшілерге, сондай-ақ көрсетілген бөлімшенің ардагерлеріне салтанатты жағдайда беріледі.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 18, 19, 20, 21 және 22-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің бастығына жүктелсін.

4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 15 мая 2023 года № 450
Приложение 18
к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных
мероприятий, а также
порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак "Үздік спортшы-жауынгер"
Приложение 2 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 15 мая 2023 года № 450
Приложение 19 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений,
для классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-прикладных,
служебно-прикладных, технических
и других спортивных
мероприятий, а также порядку
их выдачи и ношения
военнослужащими
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак "Спортшы-жауынгер" І степени
Приложение 3 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 15 мая 2023 года № 450
Приложение 20 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений,
для классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-прикладных,
служебно-прикладных, технических
и других спортивных
мероприятий, а также порядку
их выдачи и ношения
военнослужащими
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак "Спортшы-жауынгер" ІІ степени
Приложение 4 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 15 мая 2023 года № 450
Приложение 21 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений,
для классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-прикладных,
служебно-прикладных, технических
и других спортивных
мероприятий, а также порядку
их выдачи и ношения
военнослужащими
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак классной квалификации наземных авиационных специалистов Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приложение 5 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 15 мая 2023 года № 450
Приложение 22 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений,
для классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-прикладных,
служебно-прикладных, технических
и других спортивных
мероприятий, а также порядку
их выдачи и ношения
военнослужащими
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак Сил специальных операций Вооруженных Сил Республики Казахстан

4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2023 жылғы 15 мамырдағы
№ 450 бұйрығына
1-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-геральдикалық
белгілердің, әскери оқу орындарын
бітіргені туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-қолданбалы,
қызметтік-қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру тәртібіне
18-қосымша
Үлгі
"Үздік спортшы-жауынгер" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына
2-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-геральдикалық
белгілердің, әскери оқу орындарын
бітіргені туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-қолданбалы,
қызметтік-қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру тәртібіне
19-қосымша
Үлгі
І дәрежелі "Спортшы-жауынгер" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына
3-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-геральдикалық
белгілердің, әскери оқу орындарын
бітіргені туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-қолданбалы,
қызметтік-қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру тәртібіне
20-қосымша
Үлгі
ІІ дәрежелі "Спортшы-жауынгер" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына
4-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-геральдикалық
белгілердің, әскери оқу орындарын
бітіргені туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-қолданбалы,
қызметтік-қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру тәртібіне
21-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері авиациялық жерүсті мамандарының сыныптық біліктілігі төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына
5-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-геральдикалық
белгілердің, әскери оқу орындарын
бітіргені туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-қолданбалы,
қызметтік-қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру тәртібіне
22-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Арнайы операциялар күштерінің төсбелгісі