О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 250 "Об утверждении Правил разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и предоставления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2023 года № 32614
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 250 "Об утверждении Правил разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и предоставления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23553) следующие изменения:
в Правилах разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и предоставления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля, утвержденных указанным приказом:
приложения 1 и 2 Правил разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и предоставления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля изложить в новой редакции согласно приложению 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет – ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

"I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімдік есептерді қалыптастыру және ұсыну бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шілдедегі № 250 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 24 мамырдағы № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 мамырда № 32614 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "I және II санаттағы объектілер өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын әзірлеу, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімді есептерді қалыптастыру және ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шілдедегі № 250 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 23553 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
I және II санаттағы объектілер өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын әзірлеу, ішкі есепке алуды жүргізу, көрсетілген бұйрықпен бекітілген өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімді есептерді қалыптастыру және ұсыну қағидаларында:
I және II санаттағы объектілер өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын әзірлеу, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімді есептерді қалыптастыру және ұсыну қағидаларының 1 және 2 қосымшалары осы бұйрыққа 1 және 2 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Г. Азидуллин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики Агентства
по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 24 мая 2023 года № 164
Приложение 1 к Правилам
разработки программы
производственного
экологического контроля
объектов I и II категорий,
ведения внутреннего учета,
формирования и представления
периодических отчетов
по результатам производственного
экологического контроля
Форма
Программа производственного экологического контроля объектов I и II категории
Таблица 1. Общие сведения о предприятии
Наименование производственного объекта
Месторасположение по коду КАТО (Классификатор административно-территориальных объектов)
Месторасположение, координаты
Бизнес идентификационный номер (далее - БИН)
Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД)
Краткая характеристика производственного процесса
Реквизиты
Категория и проектная мощность предприятия
1
2
3
4
5
6
7
8
Таблица 2. Информация по отходам производства и потребления
Вид отхода
Код отхода в соответствии с классификатором отходов
Вид операции, которому подвергается отход
1
2
3
Таблица 3. Общие сведения об источниках выбросов
Наименование показателей
Всего
1
Количество стационарных источников выбросов, всего ед.
из них:
2
Организованных, из них:
Организованных, оборудованных очистными сооружениями, из них:
1)
Количество источников с автоматизированной системой мониторинга (при наличии)
2)
Количество источников, на которых мониторинг осуществляется инструментальными замерами
3)
Количество источников, на которых мониторинг осуществляется расчетным методом
Организованных, не оборудованных очистными сооружениями, из них:
4)
Количество источников с автоматизированной системой мониторинга (при наличии)
5)
Количество источников, на которых мониторинг осуществляется инструментальными замерами

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
Г. Азидуллин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
жоспарлау және реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2023 жылғы 24 мамырдағы
№ 164 бұйрығына
1 қосымша
I және II санаттағы объектілерді
өндірістік экологиялық бақылау,
ішкі есепке алуды жүргізу,
өндірістік экологиялық бақылау
нәтижелері бойынша мерзімдік
есептерді қалыптастыру және
ұсыну бағдарламасын әзірлеу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы
1-кесте. Кәсіпорын туралы мәліметтер
Өндірістік объектінің атауы
ӘАОС (әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы) коды бойынша орналасқан жері
Орналасқан жері, координат-тары
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі)
Өндірістік процестің қысқаша сипаттамасы
Деректемелер
Кәсіпорынның санаты мен жобалық қуаты
1
2
3
4
5
6
7
8
2-кесте. Өндіріс пен тұтыну қалдықтары
Қалдық түрі
Қалдықтар сыныптауышына сәйкес қалдық коды
Қалдық ұшырайтын операция түрі
1
2
3
3-кесте. Шығарындылар көздері туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Барлығы
1
Шығарындылардың стационарлық көздерінің саны, барлық бірлік.
олардың ішінде:
2
Ұйымдастырылған, оның ішінде:
Тазарту құрылыстарымен жабдықталғанұйымдастырылған, оның ішінде:
1)
Мониторингтің автоматтандырылған жүйесі бар көздер саны (бар болған жағдайда)
2)
Мониторинг аспаптық өлшеу арқылы жүзеге асырылатын көздер саны
3)
Мониторинг есептік әдіспен жүзеге асырылатын көздер саны
Тазарту құрылыстарымен жабдықталмағанұйымдастырылған, оның ішінде:
4)
Мониторингтің автоматтандырылған жүйесі бар көздер саны (бар болған жағдайда)
5)
Мониторинг аспаптық өлшеу арқылы жүзеге асырылатын көздер саны

Периодичность: ежеквартально, по таблицам 7 и 12 ежегодно.
Отчетный период: _____ квартал, ______ год.
Круг лиц, представляющих информацию: операторы объектов I и II категорий.
Срок представления формы административных данных: ежеквартально до первого
числа второго месяца за отчҰтным кварталом, ежегодно до первого числа третьего
месяца, следующего за отчҰтным периодом по производственному мониторингу на море.

Кезеңділігі: тоқсан сайын, 7 және 12-кесте бойынша жыл сайын.
Есепті кезең: ________ тоқсан, _______ жыл.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: I және II санаттағы объектілердің операторлары.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың бірінші күніне дейін, жыл сайын теңіздегі өндірістік мониторинг бойынша есепті кезеңнен кейінгі үшінші айдың бірінші күніне дейін.

2. Производственный мониторинг
Сведения об аккредитованной испытательной лаборатории
Таблица 1
Наименование аккредитованной испытательной лаборатории
Номер и срок действия аттестата аккредитации испытательной лаборатории
Область аккредитации испытательной лаборатории
1
2
3
4
Атмосферный воздух Сведения об источниках загрязнения атмосферы
(автоматическое заполнение)
Таблица 2
Количество стационарных источников выбросов ЗВ, всего единиц
Из них:
организованные
неорганизованные
оборудованные очистными сооружениями
без очистки
1
2
3
4
5
6
Всего:
осуществлявшие выбросы в отчетном периоде:
Фактические выбросы загрязняющих веществ (сводная таблица) по мониторингу эмиссии атмосферного воздуха
Таблица 3
Площадка
Инвентаризационный номер источников выбросов
Наименование источников выбросов
Наименование загрязняющих веществ
Установленный норматив
Фактический объем выбросов загрязняющих веществ (далее - ЗВ)
наименование
Местоположение, координаты (долгота и широта)
г/с
тонн/год
г/с
тонн/год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ВСЕГО
Продолжение таблицы 3
Объем выбросов в атмосферный воздух без очистки
Объем уловленных и обезвреженных ЗВ
Сверхнормативные выбросы
Увеличение или снижение выбросов ЗВ в сравнении с разрешенным, %
(тонна в год)
Причины увеличения
всего
Из них утилизировано
тонна в год
тонна в год
тонна в год
грамм в секунду
тонна в год
10
11
12
13
14
15
16
Результаты на основе автоматизированной системы мониторинга выбросов загрязняющих веществ.
Отчетная информация по источникам, где установлена автоматизированная система мониторинга, представляется по формам, предусмотренных Правилами ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля.
Результаты на основе измерений выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Таблица 4
Площадка
Источник выброса
Наименование загрязняющих веществ
наименование
Местоположение, координаты (долгота и широта)
наименование
номер
1
2
3
4
5
ВСЕГО
Продолжение таблицы 4
Установленный норматив по ПДВ, ОВОС
Фактический результат
Превышение нормативов предельно допустимых выбросов (ПДВ)
Мероприятия по устранению нарушения (с указанием сроков)
грамм в секунду
тонна в год
грамм в секунду
тонна в год
6
7
8
9
10
11
Результаты на основе расчетов выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Таблица 5
Площадка
Источник выброса
Наименование загрязняющих веществ
Установленный норматив по ПДВ, ОВОС
наименование
Местоположение, координаты (долгота и широта)
наименование
номер
грамм в секунду
тонна в год
1
2
3
4
5
6
7
ВСЕГО
Продолжение таблицы 5
Фактический результат
Методика расчета
Вид потребляемого сырья/
материала (название)
Расход сырья/ материала, тонн
Время работы оборудования, часов
Превышение нормативов ПДВ
грамм в секунду
тонна в год
8
9
10
11
12
13
14
Сведения по мониторингу воздействия на атмосферный воздух
Отчетность по мониторингу воздействия представляется периодический, один раз в квартал согласно таблице 6.
Мониторинг воздействия после аварийных эмиссий проводится согласно утвержденного протокола действий во внештатных ситуациях и представляется в рамках отчета производственного экологического контроля.
Таблица 6
Точки отбора проб, координаты
(долгота и широта)
Наименование загрязняющих веществ
Предельно допустимая концентрация (максимально разовая, мг/м3)
Фактическая концентрация, мг/м3
Наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность
Мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки
(с указанием сроков)
1
2
3
4
5
6
Поверхностные и подземные воды
Информация по использованию воды
Таблица 7
Забрано, получено за отчетный период, кубический метр (м3)
Фактический объем сбросов за отчетный период (м3)
Производственные
Хозяйственно-бытовые
Производственные
хозяйственно-бытовые
От природных источников
От других организации
От природных источников
От других организации
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы 7
Объем переданных стоков сторонним организациям (м3)
Оборотное использование (м3)
Повторное использование (м3)
Объем закачки воды в пласт (м3)
7
8
9
10
Результаты лабораторного анализа сточных вод
Таблица 8
Наименование объекта воздействия, координаты (долгота и широта)
Координаты места сброса сточных вод
Наименование загрязняющих веществ
Установленный норматив
Фактический результат мониторинга
Соблюдение либо превышение нормативов предельно допустимых сбросов
Мероприятия по устранению нарушений
мг/дм3
тонна в год
ммг/дм3
тонна в год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сведения по мониторингу воздействия на водные ресурсы
Отчетность по мониторингу воздействия водные ресурсы представляется периодический, один раз в квартал согласно таблице 9.
После аварийных эмиссий в водный объект, мониторинг воздействия проводится согласно утвержденного протокола действий во внештатных ситуациях и представляется в рамках отчета производственного экологического контроля.
Таблица 9
Точки отбора проб, координаты
(долгота и широта)
Наименование загрязняющих веществ
Предельно допустимых концентрации, мг/дм3
Фактическая концентрация
мг/дм3
Наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность
Мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки
(с указанием сроков)
1
2
3
4
5
6
Сведения по мониторингу воздействия на почвенный покров
Таблица 10
Точки отбора проб, координаты
(долгота и широта)
Наименование загрязняющих веществ
Предельно допустимых концентраций (мг/кг)
Фактическая концентрация (мг/кг)
Наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность
Мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки
(с указанием сроков)
1
2
3
4
5
6
Сведения по радиационному мониторингу
Все виды работ, связанные с радиационным мониторингом, выполняются в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан. При осуществлении радиационного мониторинга сторонними организациями, необходимо наличие у сторонней организации соответствующей лицензии в области использования атомной энергии.
Таблица 11
Наименование источников воздействия
Установленный норматив микрозиверт в час (мкЗв/час)
Фактический результат мониторинга (мкЗв/час)
Превышение нормативов "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", кратность
Мероприятия по устранению нарушения
(с указанием сроков)
1
2
3
4
5
Сведения по производственному мониторингу на море (гидрометеорологические параметры, атмосферный воздух, физические факторы, морская вода, донные отложения, гидробионты, растительный и животный мир)
Таблица 12
Определяемые компоненты
Наименование станции
Координаты
Сезон года
Повторность отбора данных
Результат анализа
Метод проведения анализа
1
2
3
4
5
6
7
Гидрометеорологические параметры
Направление и скорость ветра, метры в секунду (м /с)
Температура воздуха, в градусах Цельсий (0С)
Состояние погоды (атмосферное давление в килопаскаль (кПа)/ миллиметр ртутного столба (мм.рт.ст.), облачность в %, атмосферные осадки)
Состояние водной поверхности (высота волн в метрах, направление и скорость течения метр в секунду, наличие нефтяной пленки, пены)
Атмосферный воздух
Диоксид серы, мг/м3
Диоксид азота мг/м3
монооксид углерода мг/м3
Углеводороды (при бурении и добыче углеводородного сырья) мг/м3
Сероводород мг/м3
Шум (где применимо) в децибелах (дБ)
Морские воды
Температура воды, 0С
Соленость, в промилле (%)
Прозрачность, в метрах
Мутность, по формазину на литр
Взвешенные вещества, мг/дм3
Растворенный кислород, мг/дм3
Водородный показатель -рН
электропроводность (микросименс - мкС)
Биогенные элементы (азот аммонийный, азот общий, азот нитратный, азот нитритный)
Фосфор общий, мг/дм3
Органический
углерод, мг/дм3
Суммарные углеводороды (нефтепродукты) , мг/дм3
Полиароматические углеводороды, мг/дм3
СПАВ ( анионные поверхностно-активные вещества) , мг/дм3
Фенолы, мг/дм3
Тяжелые металлы (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn) , мг/дм3
Биологическая потребность кислорода ( БПК5), мг/дм3
Химическая потребность кислорода ( ХПК), мг/дм3
Другие компоненты
Донные отложения
гранулометрический состав, %
окислительно-восстановительный потенциал
Температура на глубине 1 и 4 см, в градусах Цельсий (0С)
Водородный показатель, рН на глубине 1 и 4 см
Содержание органического углерода,%
Тяжелые металлы (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn), мг/кг
Фенолы
Содержание углеводорода (нефтепродукты), %
ПАУ (поли ароматические углеводороды), мг/кг
Микробиологические. Определение общего количества микроорганизмов, общего числа сапрофитов, актиномицетов и грибов, биомассы микроорганизмов, нефтеокисляющих микроорганизмов
Бентос
Видовой состав (число и список видов)
Количество основных групп и видов
Общая численность организмов
Общая биомасса
Доминирующие по численности и биомассе виды (состав количественно преобладающих видов зообентоса)
Фитопланктон
Видовой состав (число и список видов
Общая численность клеток
Общая биомасса
Уровень сапробности
Зоопланктон
Видовой состав (число и список видов)
Общая численность клеток
Общая биомасса
Уровень сапробности
Водная растительность
Флористический состав сообществ
Процент распространения видов в сообществах
Проективное покрытие донной поверхности растительностью в процентах
Структура растительности (вертикальная, горизонтальная)
Степень трансформации растительности
Ихтиофауна
Гидроакустические исследования (общая численность, видовой состав %)
Видовой состав рыб в уловах бимтралом и жаберными сетями
Ихтиопланктон (видовой состав, численность, вес), периоды исследований - весна, лето
Улов на одно траление/сеть по видам рыб и орудиям лова, размерная структура.
Особо ценные, редкие и краснокнижные виды рыб - видовой состав, морфометрические параметры, состояние половых продуктов, пол и стадия зрелости (неинвазийными, прижизненными методами - ультразвуковые и морфометрические исследования).
Для промысловых видов рыб (многочисленные, постоянные представители местного ихтиологического сообщества): индивидуальные биологические характеристики рыб (Q-общая масса, q-масса тела без внутренностей, L-общая длина рыбы, l - длина рыбы без хвостового плавника, пол, стадия зрелости, возраст, абсолютная индивидуальная плодовитость, темпы линейного роста, наличие отклонений (уродств) от типичного морфологического облика вида)
Наличие внешних паразитов, их локализация и количество (следует учитывать только паразитов видных невооруженным глазом, количество и видовая принадлежность
Наличие полостных паразитов, их количество и вес, видовая принадлежность.
Орнитофауна
видовой состав (число и список видов, сезонная и многолетняя динамика),
Численность (сезонная и многолетняя динамика)
Характер пребывания и особенности размещения на исследуемой территории,
Тюлени
Численность тюленей (сезонная и многолетняя динамика)
Характер пребывания и особенности размещения на контролируемой территории
Наименование
______________________
Адрес___________________________
Телефоны _____________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Пояснения по заполнению формы отчета по результатам производственного экологического контроля, (ПЭК, ежеквартально, (ежегодно))

2. Өндірістік мониторинг Аккредиттелген сынақ зертханасы туралы мәліметтер
1-кесте
Аккредиттелген сынақ зертханасының атауы
Сынақ зертханасының аккредиттеу аттестатының нөмірі мен қолданылу мерзімі
Сынақ зертханасының аккредиттеу саласы
1
2
3
4
Атмосфералық ауа Атмосфераның ластану көздері туралы мәліметтер (автоматты түрде толтыру)
2-кесте
ЛЗ шығарынды ларының стационар лық көздерінің саны, бірліктің барлығы
Оның ішінде:
Ұйымдастырылған
Ұйымдастырылмаған
Тазарту құрылысжай ларымен жабдықталған
тазартусыз
1
2
3
4
5
Барлығы
есепті кезеңде шығарынды ларды жүзеге асырғандар
Атмосфералық ауа эмиссиясының мониторингі бойынша ластағыш заттардың нақты шығарындылары (жиынтық кесте)
3-кесте
Алаң
Шығарындылар көздерінің түгендеу нөмірі
Шыға рынды лар көздері нің атауы
Ластағыш заттардың атауы
Белгіленген норматив
Ластағыш заттар (бұдан әрі –ЛЗ) шығарынды ларының нақты көлемі
атауы
Орналасқан жері, координат тары (бойлық пен ендік)
г/с
жылына/ тонна
г/с
жылына/ тонна
1
2
3
4
5
6
7
8
9
БАРЛЫҒЫ
3-кестенің жалғасы
Тазартусыз атмосфералық ауаға шығарылған шығарындылардың көлемі
ауланғанжәне залалсыздандырылған ЛЗ көлемі
Нормативтен тыс шығарындылар
Рұқсат етілгендермен салыстырғанда ЛЗ шығарынды ларының ұлғаюы немесе төмендеуі, % (жылына/ тонна)
Ұлғаю себеп тері
барлығы
олардың ішінде кәдеге жаратылғаны
жылына/тонна
жылына/тонна
жылына/ тонна
г/с
жылына/ тонна
10
11
12
13
14
15
16
0
Ластағыш заттар шығарындылары мониторингінің автоматтандырылған жүйесі негізіндегі нәтижелер
Мониторингтің автоматтандырылған жүйесі орнатылған көздер жөніндегі есептік ақпарат Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларында көзделген нысандар бойынша ұсынылады.
Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын өлшеу негізіндегі нәтижелер
4-кесте
Алаң
Шығарынды көзі
Ластағыш заттардың атауы
атауы
Орналасқан жері, координаттары (бойлық пен ендік)
атауы
нөмірі
1
2
3
4
5
БАРЛЫҒЫ
4-кестенің жалғасы
ШЖБШ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив
Нақты нәтиже
Шекті жол берілетін шығарындылардың (ШЖБШ) нормативтерін арттыру
Бұзушылықты жою жөніндегі іс-шаралар (мерзімдерін көрсете отырып)
г/с
жылына/ тонна
г/с
жылына/ тонна
6
7
8
9
10
11
Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын есептеу негізіндегі нәтижелер
5-кесте
Алаң
Шығарынды көзі
Ластағыш заттардың атауы
ШЖБШ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив
атауы
Орналасқан жері, координаттары (бойлық пен ендік)
атауы
нөмірі
г/с
жылына/ тонна
1
2
3
4
5
6
7
БАРЛЫҒЫ
5-кестенің жалғасы
Нақты нәтиже
Есептеу әдістемесі
Тұтынылатын шикізат/
материал түрі (атауы)
Шикізат/ материал шығысы, тонна
Жабдықтың жұмыс істеу уақыты, сағат
Шекті жол берілетін шығарынды лар (ШЖБШ) нормативтерін арттыру
г/с
жылына/ тонна
8
9
10
11
12
13
14
Атмосфералық ауаға әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
Әсер етудің мониторингі бойынша есептілік 6-кестеге сәйкес тоқсанына бір рет мерзімді түрде ұсынылады.
Қоршаған ортаға авариялық эмиссиялардан кейін әсер етудің мониторингі бойынша есептілік әсер ету аймағының шекарасында шекті жол берілетін концентрацияның көрсеткішін алғанға дейін әрбір аспаптық өлшеудің нәтижелері бойынша тәулік сайын ұсынылады.
6-кесте
Сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар
(бойлық және ендік)
Ластағыш заттардың атауы
Шекті жол берілетін концентрация (ең жоғары бір реттік, мг/м3)
Іс жүзіндегі концентрация, мг/м3
Шекті жол берілетін концентрациялардан асып кетуінің болуы, еселігі
Бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
6
Жер үсті және жер асты сулары
Суды пайдалану бойынша ақпарат
7-кесте
Есепті кезең ішінде алынған, берілген 3)
Есепті кезең ішіндегі ағызудың нақты көлемі (м3)
Өндірістік
Шаруашылық-тұрмыстық
Өндірістік
Шаруашылық-тұрмыстық
Табиғи көздерден
Басқа ұйымдардан
Табиғи көздерден
Басқа ұйымдардан
1
2
3
4
5
6
7-кестенің жалғасы
Бөгде ұйымдарға берілген ағындардың көлемі
3)
Айналымдық пайдалану (м3)
Қайталап пайдалану
3)
* Суды жер қыртысына айдау көлемі
3)
7
8
9
10
Сарқынды сулардың зертханалық талдау нәтижелері
8-кесте
Әсер ету объектісінің атауы, координаттары (бойлық және ендік)
Сарқынды суларды ағызу орнының координаттары
Ластағыш заттардың атауы
Белгіленген норматив
Мониторингтің іс жүзіндегі нәтижесі
Шекті жол берілетін ағызу нормативтерін сақтау не асып кету
Бұзушылықты жою жөніндегі іс-шаралар
мг/дм3
тонна/жыл
мг/дм3
тонна/жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Су ресурстарына әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
Су ресурстарына әсер етудің мониторингі бойынша есептілік 9-кестеге сәйкес тоқсанына бір рет мерзімді түрде ұсынылады.
Су объектісіне авариялық эмиссиялардан кейін әсер етудің мониторингі бойынша есептілік әсер ету аймағының шекарасында шекті жол берілетін концентрацияның көрсеткішін алғанға дейін әрбір аспаптық өлшеудің нәтижелері бойынша тәулік сайын ұсынылады.
9-кесте
Сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар
(бойлық және ендік)
Ластағыш заттардың атауы
Шекті жол берілетін концентрация, мг/дм3
Іс жүзіндегі концентрация
Шекті жол берілетін концентрациялардан асып кетуінің болуы, еселігі
Бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
6
Топырақ жамылғысына әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
10-кесте
Сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар
(бойлық және ендік)
Ластағыш заттардың атауы
Шекті жол берілетін концентрация (мг/кг)
Іс жүзіндегі концентрация (мг/кг)
Шекті жол берілетін концентрациялардан асып кетуінің болуы, еселігі
Бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
6
Радиациялық мониторинг бойынша мәліметтер
Радиациялық мониторингке байланысты жұмыстардың барлық түрлері Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттарға сәйкес орындалуы және оларды Қазақстан Республикасының аумағында радиоэкологиялық зерттеулер жүргізу құқығына лицензиясы бар ұйымдар орындауы тиіс.
11-кесте
Әсер ету көздерінің атауы
Белгіленген норматив (мкЗв/сағ)
Мониторингтің іс жүзіндегі нәтижесі (мкЗв/сағ)
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" нормативтерінен асып кету
Бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
Теңіздегі өндірістік мониторинг жөніндегі мәлімет (гидрометеорологиялық параметрлер, атмосфералық ауа, физикалық факторлар, теңіз суы, су түбі шөгінділері, гидробионттар, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі)
12-кесте
Анықталатын компоненттер
Станциялар атауы
Координаттары
Жыл маусымы
Мәліметтерді алудың қайталануы
Талдау нәтижелері
Талдауды жүргізу әдістемесі
1
2
3
4
5
6
7
Гидрометеорологиялық параметрлері
Желдің бағыты мен жылдамдығы
Ауаның температурасы
Ауа райы ахуалы (атмосфералық қысым, бұлттылығы, атмосфералық жауын-шашын ),
Судың беткі қабатының ахуалы (толқынның биіктігі,ағыстың бағыты мен жылдамдығы, мұнай үлдірлері мен көбіктердің болуы)
Атмосфералық ауа
Күкірт диоксиді
Азот диоксиді
Көміртегі диоксиді
Көмірсутектер (көмірсутегі шикізатын бұрғылау және өндіру кезінде)
Күкіртсутегі
Шу (қолданылатын жерде)
Теңіз суы
Су температурасы
Тұздылығы
Мөлдірлігі
Лайлылығы
Жүзгінді заттектер
Ерітілген оттегі
рН
Eh
Биогенді элементтер(аммоний азоты, жалпы азот, нитрат азоты, нитрит азоты)
Жалпы фосфор
Органикалық көміртек
Суммарлы көмірсутектері (мұнай өнімдері )
Полиароматты көмірсутегі
АББЗ ( анионды беттік-белсенді зат)
Фенолдар
Ауыр металдар (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn)
ОБТ5 (оттегіні биологиялық тұтыну)
ОХТ (оттегіні химиялық тұтыну)
Өзге де компоненттер
Түптік шөгінділер
Гранулометрлік құрамы
тотықтырғыш - қалпына келтіргіш әлеует
1 және 4 см тереңдіктегі температура
1 және 4 см тереңдіктегі рН
Органикалық көміртегінің мөлшері
Ауыр металдар (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn)
Фенолдар
Көміртегі мөлшері(мұнай өнімдері)
ПАК (полиароматты көміртегі)
Микробиологиялық. микроорганизмдердің жалпы санын анықтау, сапрофиттер, актиномицеттер және саңырауқұлақтардың жалпы санын анықтау, микроорганизмдердің биомассасын анықтау, микроорганизмдерді анықтау, мұнайтотықтыратын микроорганизмдерді анықтау
Бентос
Түр құрамы (түрлердің саны және тізімі)
негізгі түрлері мен топтарының саны
Организмдердің жалпы саны
Жалпы биомассасы
Түрлердің биомассасы және саны бойынша үстем болатын негізгі топтар және түрлердің саны, (зообентос түрлерінің сан жағынан басым құрамы).
Фитопланктон
Түр құрамы (түрлердің саны және тізімі)
Жасушалардың жалпы саны
Жалпы биомассасы
Сапробтылық деңгейі
Зоопланктон
Түр құрамы (түрлердің саны және тізімі)
Жасушалардың жалпы саны
Жалпы биомассасы
Сапробтылық деңгейі
Су өсімдігі
Қауымдастықтың флористикалық құрамы
Қауымдастықтардағы түрлердiң таралу пайызы
Түптік беткі қабаттағы өсiмдiктермен проективті пайыздық жамылғысы
өсiмдiктердiң құрылымы (тiгінен, көлденеңінен
өсімдіктердің өзгеру дәрежесі
Ихтиофауна
Гидроакустикалық зерттеулер (жалпы саны, түрлік құрамы %)
Бимтралмен және желбезекті аулар түсімідеріндегі балықтардың түрлік құрамы
Ихтиопланктон (түрлік құрамы, зерттеу кезеңдері-көктем, жаз),
балық түрлері мен аулау құралдары бойынша тралмен бір рет аулау
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар балықтардың жыныстық өнімділіктері мен жынысы және жетілу кезеңінің ахуалына зерттеулер тек тіршілік кезіндегі (ультрадыбысты және морфометриялық зерттеулер),
Балықтардың кәсіпшілік түрлері үшін (жергілікті ихтиологиялық қоғамдастықтардың көптеген, тұрақты өкілдері) балықтардың жеке биологиялық сипаттамасы (Q - жалпы массасы, q - ішек-қарынсыз дене массасы, L - балықтың жалпы ұзындығы, l- құйрық жүзу қанатынсыз балықтың ұзындығы, жынысы, жас шамасы, жетілу сатысы) жетілудің IV сатысында аналығын ұстау кезінде абсолютті жеке өсімталдығымен анықталады, сызықты өсу қарқыны, түрдің типтік морфологиялық әлпетінен ауытқуларының (кемтарлықтар) болуы,
Сыртқы паразиттердің болуы, оларды оқшаулау және саны (тек қана жай көзбен көрінетін паразиттер екенін есепке алу керек),.
Қуыс паразиттерінің болуы, олардың саны мен салмағы түрлік белгісі
Орнитофауна
түрлік құрамы (түрлерінің саны мен тізбесі және көпжылдық динамикасы ),
Саны (маусымдық және көпжылдық динамикасы)
Тұратын орнының сипаттамасы мен зерттелетін аумақта орналастыру ерекшелігі
Итбалықтар
Итбалықтар саны (маусымдық және көпжылдық динамикасы)
Тұратын орнының сипаттамасы мен бақыланатын аумақта орналастыру ерекшелігі
Атауы ______________________
Мекен-жайы___________________________
Телефондары ____________________ Электрондық пошта мекен-жайы _______________________________________ Орындаушы ___________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайды) Басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға_________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайды)
Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмелер, (ӨЭБ, тоқсан сайын, (жыл сайын)).

1. Таблица 1. Общие сведения по оператору объекта
в графе 1 заполняется номер по порядку;
в графе 2 указывается полное наименование производственного объекта;
в графе 3 указывается месторасположение площадки по коду Классификатора административно-территориальных объектов (КАТО);
в графе 4 указывается месторасположение (координаты) промышленной площадки;
в графе 5 указывается Бизнес Идентификационный номер оператора объекта (БИН);
в графе 6 указывается вид деятельности предприятия по Общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД);
в графе 7 указывается краткая характеристика производственного процесса;
в графе 8 указывается реквизиты оператора объекта;
в графе 9 указывается категория объекта;
в графе 10 указывается проектная мощность предприятия (по предприятию);
в графе 11указывается фактическая мощность предприятия за отчетный период;
в графе 12 указывается год утверждения и номер (при наличии) программы производственного мониторинга.
Таблица 2. Информация по накоплению отходов производства и потребления предоставляется операторами объектов ежеквартально по результатам производственного экологического контроля за управлением отходами производства и потребления. Отчетные данные представляются при наличии накопления отходов производства и потребления на объектах оператора.
в графе 1 указывается вид отхода, по которому представляется отчетная информация;
в графе 2 указывается код отхода в соответствии с классификатором отходов;
в графе 3 указывается лимит отходов;
в графе 4 указывается установленный срок накопления;
в графе 5 указывается географические координаты места накопления;
в графе 6 указывается остаток отхода на начало отчҰтного периода,
в графе 7 указывается образованный за отчетный период объем данного вида отхода;
в графе 8 указывается фактический объем накопления отходов за отчетный период;
в графе 9 указывается объем переданных отходов сторонним организациям без проведения операции на объекте образователя отхода;
в графе 10 указывается БИН организации, которому передан отход без проведения операции с ними;
в графе 11 при наличии указывается объем отхода, с которыми проведены операции на объекте образователя отхода (самостоятельное проведение операции собственником отхода);
в графе 12 указывается остаток отходов в накопителе на конец отчетного периода.
Таблица 3. Заполняется в случае проведения оператором объекта операции с отходами самостоятельно, без передачи сторонним организациям.
графа 1 заполняется автоматический, из графы 1 таблицы 2;
в графе 2 указывается вид проводимой операции с отходами
в графе 3указывается объем отхода, направленный к определенному виду операции;
в графе 4 указывается объем отходов, в случае их передачи сторонним организациям после проведения операции с ними;
в графе 5 указывается БИН организации, которому передан отход либо сырье после проведения операции с ними;
в графе 6 указывается объем оставшегося отхода после проведения операции с изначальным видом отходов;
в графе 7 указывается вид операции с оставшимся отходом после проведения операции изначального вида отхода.
Таблица 4. Информация по захоронению отходов производства и потребления. Отчетная информация представляется при захоронении собственных отходов производства и потребления, а также при захоронении на собственном полигоне отходов, оставшегося после проведения операции с изначальным видом отходов.
в графе 1 указывается вид отхода, который направляется на захоронение в собственном полигоне;
в графе 2 указывается код отхода, согласно классификатору отходов;
в графе 3 указывается объем образованного отхода в отчетном периоде;
в графе 4 указывается место захоронения и его координаты;
в графе 5 указывается накопленный объем захороненных отходов с начало эксплуатации места захоронения;
в графе 6 указывается лимит захоронения отходов;
в графе 7 указывается фактический объем захоронения данного вида отхода за отчетный период.
Таблица 5. Информация по операциям с отходами производства и потребления при получении их от сторонней организации. Отчетная информация представляется при осуществлении операции с отходами, полученных от сторонней организации.
в графе 1 указывается код отхода, согласно акту приема передачи.
в графе 2 указывается БИН организации, от которого получен данный вид отхода;
в графе 3 указывается объем полученного вида отхода;
в графе 4 указывается объем отхода, направленный на проведение операции с ними в отчетном периоде;
в графе 5 указывается вид проведенной операции с отходами;
в графе 6 указывается переданный сторонним организациям объем отхода или сырья после проведения операции с изначальным видом отхода;
в графе 7 указывается БИН организации, которому передан отход или сырье после проведения операции с изначальным видом отхода;
в графе 8 указывается вид отхода, который образуется после проведения операции с изначальным видом отхода;
в графе 9 указывается код образованного отхода, после проведения операции с операции с изначальным видом отхода;
в графе 10 указывается объем оставшегося (образовавшегося) отхода после проведения операции с изначальным видом отхода;

1. 1-кесте. Объект операторы бойынша жалпы мәліметтер
1-бағанда нөмір рет саны бойынша толтырылады;
2-бағанда өндірістік объектінің толық атауы көрсетіледі;
3-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптаушының (ӘАОС) коды бойынша алаңның орналасқан жері көрсетіледі;
4-бағанда өндірістік алаңның орналасқан жері (коодинаттары) көрсетіледі;
5-бағанда объект операторының Бизнес Сәйкестендіру Нөмірі (БСН) көрсетіледі;
6-бағандаЭкологиялық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы (ЭҚЖС) бойынша кәсіпорын қызметінің түрі көрсетіледі;
7-бағанда өндірістік процестің қысқаша сипаттамасы көрсетіледі;
8-бағанда объект операторының деректемелері көрсетіледі;
9-бағанда объект санаты көрсетіледі;
10-бағанда кәсіпорынның (кәсіпорын бойынша) жобалық қуаты көрсетіледі; 11-бағанда кәсіпорынның есепті кезеңдегі нақты қуаты көрсетіледі;
12-бағанда өндірістік мониторинг бағдарламасының бекітілген жылы және нөмірі (болған кезде) көрсетіледі.
2-кесте. Өндіріс және тұтыну қалдықтарыжөнінде ақпараттыобъектоператорлары өндірістік экологиялық бақылау бойынша есептіліктегі өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару нәтижелерінтоқсан сайын ұсынады. Есептік деректер оператордың объектілерінде өндіріс және тұтыну қалдықтарының жинақталуы болған кезде ұсынылады.
1-бағанда есептік ақпарат ұсынылатын қалдықтың түрі көрсетіледі;
2-бағанда қалдықтар сыныптауышына сәйкес қалдық коды көрсетіледі;
3-бағанда қалдықтардың лимиті көрсетіледі;
4-бағанда жинақтаудың белгіленген мерзімі көрсетіледі;
5-бағанда жинақтау орнының географиялық координаттары көрсетіледі;
6-бағанда қалдықтың есепті кезеңнің басындағы қалдық;
7-бағанда қалдықтың есепті кезеңде түзілген осы түрінің көлемі көрсетіледі;
8-бағанда есепті кезеңдегі қалдықтардың нақты жинақталу көлемі көрсетіледі;
9-бағанда қалдық түзуші объектіде операция жүргізілмей, бөгде ұйымдарға берілген қалдықтардың көлемі көрсетіледі;
10-бағанда қалдықтармен операция жүргізілмей, қалдық берілген ұйымның БСН көрсетіледі;
11-бағанда қалдық түзуші объектіде операциялар жүргізілген қалдық көлемі болған кезде көрсетіледі (қалдықтың меншік иесінің операцияны дербес жүргізуі);
12-бағанда есепті кезеңнің соңында жинақтағышта қалған қалдықтар көрсетіледі.
3-кесте. Объектінің операторы қалдықтармен операцияларды бөгде ұйымдарға бермей, дербес жүргізген жағдайда толтырылады.
1-баған 3-кестенің 1-бағанынан автоматты түрде толтырылады;
2-бағанда қалдықтармен жүргізілетін операцияның түрі көрсетіледі;
3-бағанда операцияның белгілі бір түріне жіберілген қалдық көлемі көрсетіледі;
4-бағанда қалдықтармен операция жүргізгеннен кейін бөгде ұйымдарға берілген жағдайда олардың көлемі көрсетіледі;
5-бағанда қалдық не шикізатпен операция жүргізгеннен кейін олар берілген ұйымның БСН көрсетіледі;
6-бағанда қалдықтардың бастапқы түрімен операция жүргізілгеннен кейін қалған қалдықтың көлемі көрсетіледі;
7-бағанда қалдықтың бастапқы түріне операция жүргізілгеннен кейін қалған қалдықпен жүргізілетін операция түрі көрсетіледі.
4-кесте. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын көму бойынша ақпарат. Есептік ақпарат өндіріс пен тұтынудың меншікті қалдықтарын көму кезінде, сондай-ақ қалдықтардың бастапқы түрімен операция жүргізгеннен кейін қалған қалдықтарды меншікті полигонда көму кезінде ұсынылады.
1-бағанда меншікті полигонда көмуге жіберілетін қалдық түрі көрсетіледі;
2-бағанда қалдықтар сыныптауышына сәйкес қалдық коды көрсетіледі;
3-бағанда есепті кезеңде түзілген қалдық көлемі көрсетіледі;
4-бағанда көму орны және оның координаттары көрсетіледі;
5-бағанда көму орнын пайдаланудың басталуынан бастап көмілген қалдықтардың жинақталған көлемі көрсетіледі;
6-бағанда қалдықтарды көму лимиті көрсетіледі;
7-бағанда есепті кезеңдегі қалдықтың осы түрін көмудің нақты көлемі көрсетіледі.
5-кесте. Өндіріс және тұтыну қалдықтарымен операциялар бойынша оларды бөгде ұйымнан алған кездегі ақпарат. Есептік ақпарат бөгде ұйымнан алынған қалдықтармен операцияларды жүзеге асыру кезінде ұсынылады.
1-бағанда қабылдау-беру актісіне сәйкес қалдық коды көрсетіледі;
2-бағанда қалдықтың осы түрі алынған ұйымның БСН көрсетіледі;
3-бағанда алынған қалдық түрінің көлемі көрсетіледі;
4-бағанда есепті кезеңде қалдықтармен операция жүргізуге бағытталған қалдық көлемі көрсетіледі;
5-бағанда қалдықтармен жүргізілген операцияның түрі көрсетіледі;
6-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізгеннен кейін бөгде ұйымдарға берілген қалдықтың немесе шикізаттың көлемі көрсетіледі;
7-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізгеннен кейін қалдық немесе шикізат берілген ұйымның БСН көрсетіледі;
8-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізілгеннен кейін түзілген қалдықтың түрі көрсетіледі;
9-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізілгеннен кейін түзілген қалдықтың коды көрсетіледі;
10-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізілгеннен кейін қалған (түзілген) қалдықтың көлемі көрсетіледі;

в графе 11указывается вид операции с отходом из графы 8;
в графе 12 указывается объем направленного на проведения операции с отходом из графы 8.
в графе 13 указывается БИН организации, которому передан оставшихся отходов, в случае их передачи.
Таблицы 6. Газовый мониторинг полигонов ТБО.
в графе 1 указывается наименование объекта;
в графе 2 указывается точка отбора;
в графе 3 указывается наблюдаемые компоненты;
в графе 4 указывается методика проведения мониторинга;
в графе 5 указывается результаты мониторинга;
в графе 6 указывается наличие превышений и причина.
Отчетная информация представляется владельцами полигонов ТБО.
Таблица 7. Отчетность о выполнении плана мероприятий по охране окружающей среды
Представляется информация по проведенным мероприятиям, связанные с соблюдением нормативов допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ.
Таблица 8. Отчетность по программе повышения экологической эффективности.
Представляется согласно условиям к разрешению. Информация представляется по проведенным мероприятиям в отчетном периоде.
2. Производственный мониторинг
Таблица 1. Сведения об аккредитованной испытательной лаборатории.
в графе 1 заполняется номер по порядку;
в графе 2 указываются сведения о собственной и (или) привлекаемой испытательной лаборатории, адрес и наименование аккредитованной испытательной лаборатории;
в графе 3 указываются номер и срок действия аттестата аккредитации испытательной лаборатории;
в графе 4 указываются область аккредитации испытательной лаборатории.
Таблица 2. Сведения об источниках загрязнения атмосферы (автоматическое заполнение).
в графе 1 указываются количество стационарных источников всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух;
в графе 2 указываются количество организованных источников всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух;
в графе 3 указываются количество неорганизованных источников всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух;
в графе 4 отчета указываются количество источников, оборудованных очистными сооружениями всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух;
в графе 5 отчета указываются количество неорганизованных источников без очистки всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух.
Таблица 3. Фактические выбросы загрязняющих веществ (сводная таблица) по мониторингу эмиссии атмосферного воздуха
в графе 1 и 2 указывается структурное подразделение (площадка, цех с указанием наименования и местоположения (координаты (долгота и широта));
в графе 3 указывается инвентаризационный номер источников выбросов (ПДВ);
в графе 4 указывается наименование источников выбросов (*не обязательное заполнение);
в графе 5 выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;

11-бағанда 8-бағаннан қалдықпен жасалған операция түрі көрсетіледі;
12-бағанда 8-бағаннан қалдықпен операция жүргізуге жіберілген көлем көрсетіледі.
13-бағанда берілген жағдайда қалдықтардың қалған көлемі берілген ұйымның БСН көрсетіледі.
6-кесте. ТҚҚ полигонының газ мониторингі
1-бағанда объект атауы көрсетіледі;
2-бағанда сынама алу нүктесі көрсетіледі;
3-бағанда бақыланатын көрсеткіштер көрсетіледі;
4-бағанда мониторинг жүргізу әдістемесі көрсетіледі;
5-бағанда мониторинг нәтижесі көрсетіледі;
6-бағанда асу дерегінің орын алуы және себебі көрсетіледі.
Есептік ақпарат ТҚҚ полигоны иелерімен ұсынылады.
7-кесте. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларының орындалуы туралы есеп.
Ластаушы заттардың жол берілетін шығарындылары мен төгінділерінің нормативтерін сақтауға байланысты іс-шаралар бойынша ұсынылады.
8-кесте. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының орындалуы туралы есептік ақпарат
Рұқсатқа қойылатын шарттарға сәйкес ұсынылады. Ақпарат есепті кезеңде жүргізілген іс-шаралар бойынша ұсынылады.
2. Өндірістік мониторинг
1-кесте. Аккредиттелген сынақ зертханасы туралы мәліметтер.
1-бағанда нөмір реттік сан бойынша толтырылады;
2-бағанда жеке және (немесе) тартылатын сынақ зертханасы туралы мәліметтер, аккредиттелген сынақ зертханасының мекенжайы мен атауы көрсетіледі;
3-бағанда сынақ зертханасының аккредиттеу аттестатының нөмірі мен қолданылу мерзімі көрсетіледі;
4-бағанда сынақ зертханасының аккредиттеу саласы көрсетіледі.
2-кесте. Атмосфераның ластану көздері туралы мәліметтер (автоматты түрде толтыру)
1-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген старционарлық көздердің саны көрсетіледі;
2-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген ұйымдастырылған көздердің саны көрсетіледі;
3-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген ұйымдастырылмаған көздердің саны көрсетіледі;
4-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген тазарту құрылысжайларымен жабдықталған көздердің саны көрсетіледі;
5-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген тазартусыз, ұйымдастырылмаған көздердің саны көрсетіледі.
3-кесте. Атмосфералық ауа эмиссиясының мониторингі бойынша ластаушы заттардың нақты шығарындылары бойынша (жиынтық кесте)
1 және 2-бағанда құрылымдық бөлімше (атауы мен орналасқан жері (координаттары (бойлығы мен ендігі) көрсетілген алаң, цех) көрсетіледі;
3-бағанда шығарындылар көздерінің (ШЖБШ) түгендеу нөмірі көрсетіледі;
4-бағанда шығарындылар көздерінің атауы көрсетіледі (*толтыру міндетті емес);
5-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған кезде толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;

в графах 6 и 7 указываются установленный норматив по ПДВ, ОВОС (г/с и тонн/год);
в графе 8-9 указывается фактический объем выбросов ЗВ за отчетный период (г/с и тонн/год);
в графе 10 заполняется по итогам года и указывается объем выбросов ЗВ в атмосферный воздух без очистки (тонн/год);
в графе 11-12 заполняется по итогам года и указывается общий объем уловленных и обезвреженных ЗВ (г/с, тонн/год);
в графе 13-14 автоматический определяется объем сверхнормативных выбросов (г/с и тонн/год);
в графе 15 автоматический определяется увеличение или снижение выбросов ЗВ в сравнении разрешенными, % (тонн/год);
в графе 16 указывается причины увеличения выбросов ЗВ;
Таблица 4. Результаты на основе измерений выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
в графе 1 и 2 указывается структурное подразделение (площадка, цех с указанием наименования и местоположения (координаты (долгота и широта));
в графе 3 и 4 указывается номер и наименование источника выброса (согласно проекту предельно-допустимых выбросов);
в графе 5выбирается из справочника (в случае отсутствия в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;
в графе 6 и 7 указывается установленный норматив по ПДВ ОВОС (г/си тонн/год);
в графе 8 и 9 указывается фактический результат мониторинга за отчетный период (г/с и тонн/год);
в графе 10 указывается общее количество случаев превышение предельно допустимого выброса;
в графе 11 отчета указывается мероприятия по устранению нарушений (с указанием сроков).
Таблица 5. Результаты на основе расчетов выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух:
в графе 1 и 2 указывается структурное подразделение (площадка, цех с указанием наименования и местоположения (координаты (широта и долгота));
в графе 3 и 4 указывается номер и наименование источника выброса (согласно проекту предельно-допустимых выбросов);
в графе 5 выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;
в графе 6 и 7 указывается установленный норматив по ПДВ, ОВОС (г/с и тонн/год);
в графе 8 и 9 отчета указывается фактический результат мониторинга за отчетный период (г/с и тонн/год);
в графе 10 выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется методика расчета выбросов);
в графе 11 указывается вид потребляемого сырья и материала (название), представляется по видам деятельности, предусмотренных приложением 3 к настоящим Правилам;
в графе 12 указывается расход сырья и материала (тонна), представляется по видам деятельности, предусмотренных приложением 3 к настоящим Правилам;
в графе 13 указывается время работы оборудования (часов), представляется по видам деятельности, предусмотренных приложением 3 к настоящим Правилам;
в графе 14 отчета указывается общее количество случаев превышения предельно допустимого выброса.
Таблица 6. Сведения по мониторингу воздействия в атмосферный воздух
в графе 1 указываются точки отбора проб, координаты (долгота и широта);
в графе 2 указывается наименование загрязняющих веществ;

6 және 7-бағандарда ШЖБЖ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
8-9-бағанда ЛЗ шығарындыларының есептік кезеңдегі нақты көлемі көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
10-баған жыл қорытындысы бойынша толтырылады және тазартусыз атмосфералық ауаға ЛЗ шығарындыларының көлемі көрсетіледі (жылына/ тонна);
11-12-баған жыл қорытындысы бойынша толтырылады және ауланған және залалсыздандырылған ЛЗ жалпы көлемі көрсетіледі (г/с, жылына/тонна);
13-14-бағанда нормативтен тыс шығарындылардың көлемі автоматты түрде айқындалады (г/с және жылына/тонна);
15-бағанда рұқсат етілгендермен салыстырғанда ЛЗ шығарындыларының ұлғаюы немесе төмендеуі автоматты түрде айқындалады, % (жылына/ тонна);
16-бағанда ЛЗ шығарындыларының ұлғаю себептері көрсетіледі.
4-кесте. Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарындыларын өлшеу негізіндегі нәтижелер
1 және 2-бағандарда құрылымдық бөлімше (атауы мен орналасқан жері (координаттары (бойлығы мен ендігі) көрсетілген алаң, цех) көрсетіледі);
3 және 4-бағандарда шығарындылар көзінің нөмірі мен атауы (шекті жол берілетін шығарындылар жобасына сәйкес) көрсетіледі;
5-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған жағдайда толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;
6 және 7-бағанда ШЖБЖ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив көрсетіледі (г/с және жылына/ тонна);
8 және 9-бағанда мониторингтің есептік кезеңдегі нақты нәтижесі көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
10-бағанда шекті жол берілетін шығарындыдан асып кету жағдайларының жалпы саны көрсетіледі;
есептің 11-бағанында бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
5-кесте. Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын есептеу негізіндегі нәтижелер:
1 және 2-бағанда құрылымдық бөлімше (атауы және орналасқан жері (координаттары (ендігі және бойлығы) көрсетілген алаң, цех) көрсетіледі);
3 және 4-бағанда шығарындылар көзінің нөмірі мен атауы (шекті жол берілетін шығарындылар жобасына сәйкес) көрсетіледі;
5-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған кезде толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;
6 және 7-бағандарда ШЖБЖ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
есептің 8 және 9-бағанында мониторингтің есептік кезеңдегі нақты нәтижесі көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
10-бағанда анықтамалықтан таңдалады (анықтамалықта болмаған кезде шығарындыларды есептеу әдістемесі толтырылады);
11-бағанда тұтынылатын шикізат пен материалдың түрі (атауы) көрсетіледі, осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген қызмет түрлері бойынша ұсынылады;
12-бағанда шикізат пен материалдың шығысы (тонна) көрсетіледі, осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген қызмет түрлері бойынша ұсынылады;
13-бағанда жабдықтың жұмыс уақыты (сағат) көрсетіледі, осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген қызмет түрлері бойынша ұсынылады;
есептің 14-бағанында шекті жол берілетін шығарындыдан асып кету жағдайларының жалпы саны көрсетіледі.
6-кесте. Атмосфералық ауаға әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
1-бағанда сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар (бойлық және ендік) көрсетіледі;
2-бағанда ластағыш заттардың атауы көрсетіледі;

в графе 3 указывается предельно допустимая концентрация (максимально разовая, мг/дм3);
в графе 4 указывается фактическая концентрация по данным мониторинга;
в графе 5 отчета указывается наличие превышения предельно допустимые концентрации, кратность;
в графе 6 отчета указывается мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки (с указанием сроков).
Таблица 7. Информация по использованию воды
в графе 1 и 2 указывается, сколько за отчетный период было забрано воды для производственных целей от природных источников и от других организации, заполняется один раз в год по итогам календарного года;
в графе 3 и 4 указывается, сколько за отчетный период было забрано воды для хозяйственно-бытовых целей от природных источников и от других организации, заполняется один раз в год по итогам календарного года;
графе 5 и 6 указывается фактический объем сброса сточных вод за отчетный период по производственным и хозяйственным - бытовым водам;
в графе 7 указывается объем переданных стоков сторонним организациям;
в графе 8 указывается объем воды, которые направлены на оборотное использование в системе замкнутого круга, заполняется один раз в год по итогам календарного года;
в графе 9 указывается объем воды, которые направлены на повторное использование, заполняется один раз в год по итогам календарного года;
в графе 10 указывается объем закачки очищенных сточных вод в изолированные необводненные подземные горизонты и подземные водоносные горизонты.
Таблица 8. Результаты лабораторного анализа сточных вод
в графе 1 указывается наименование источника воздействия, координаты (долгота и широта);
в графе 2 отчета указываются координаты места сброса сточных вод;
в графе 3 отчета выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется самостоятельно) наименование загрязняющих веществ;
в графе 4 и 5 отчета указывается установленный норматив (мг/дм3, тонн/год);
в графе 6 и 7 отчета указывается фактический результат мониторинга за отчетный период за отчетный период (мг/дм3, тонн/год);
в графе 8 автоматический заполняется соблюдение либо превышение сбросов загрязняющих веществ в сравнении с разрешенными сбросами;
в графе 9 указываются мероприятия по устранению нарушений, в случае выявления превышения.
Таблица 9. Сведения по мониторингу воздействия на водные ресурсы.
в графе 1 указываются точки отбора проб, координаты (долгота и широта);
в графе 2 выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;

3-бағанда шекті жол берілетін концентрация (ең жоғары бір реттік, мг/дм3) көрсетіледі;
4-бағанда мониторинг деректері бойынша іс жүзіндегі концентрация көрсетіледі;
есептің 5-бағанында шекті жол берілетін концентрациядан асуының бар болуы, еселігі көрсетіледі;
есептің 6-бағанында бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
7-кесте. Суды пайдалану бойынша ақпарат
1 және 2-бағандарда есепті кезең ішінде табиғи көздерден және басқа ұйымдардан өндірістік мақсаттар үшін қанша су алынғаны көрсетіледі, күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет толтырылады;
3 және 4-бағандарда есепті кезең ішінде табиғи көздерден және басқа ұйымдардан шаруашылық-тұрмыстық мақсаттар үшін қанша су алынғаны көрсетіледі, күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет толтырылады;
5 және 6-бағандарда есепті кезең ішінде өндірістік және шаруашылық-тұрмыстық сулар бойынша сарқынды суларды ағызудың іс жүзіндегі көлемі көрсетіледі;
7-бағанда бөгде ұйымдарға берілген ағындардың көлемі көрсетіледі;
8-бағанда тұйық шеңбер жүйесінде айналымдық пайдалануға бағытталған су көлемі көрсетіледі, күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет толтырылады;
9-бағанда қайтадан пайдалануға бағытталған судың көлемі көрсетіледі, күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет толтырылады;
10-бағанда тазартылған сарқынды суларды оқшауланған суландырылмаған жерасты жиектерге және жерасты су тұтқыш жиектерге айдау көлемі көрсетіледі.
8-кесте. Сарқынды суларды зертханалық талдау нәтижелері
1-бағанда әсер ету көзінің атауы, координаттары (бойлық және ендік) көрсетіледі;
есептің 2-бағанында сарқынды суларды ағызу орнының координаттары көрсетіледі;
есептің 3-бағанында анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған жағдайда дербес толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;
есептің 4 және 5-бағандарында белгіленген норматив (мг/дм3, тонна/жыл) көрсетіледі;
есептің 6 және 7-бағандарында мониторингтің есептік кезеңдегі іс жүзіндегі нәтижесі (мг/дм3, тонна/жыл) көрсетіледі;
8-бағанда рұқсат етілген шығарындылармен салыстырғанда ластағыш заттар шығарындыларының сақталуы не асып кетуі автоматты түрде толтырылады;
9-бағанда асып кету анықталған жағдайда, бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар көрсетіледі.
9-кесте. Су ресурстарына әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
1-бағанда сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар (бойлық және ендік) көрсетіледі;
2-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған жағдайда дербес толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;

в графе 3 указывается предельно допустимая концентрация (мг/дм3);
в графе 4 указывается фактическая концентрация по данным мониторинга;
в графе 5 указывается наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность;
в графе 6 отчета указываются мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки (с указанием сроков).
Таблица 10. Сведения по мониторингу воздействия на почвенный покров:
в графе 1 указываются точки отбора проб, координаты (долгота и широта);
в графе 2 выбираются из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;
в графе 3 отчета указывается предельно допустимая концентрация (мг/кг);
в графе 4 отчета указывается фактическая концентрация по данным мониторинга (мг/кг);
в графе 5 отчета указывается наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность;
в графе 6 отчета указываются мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки (с указанием сроков).
Таблица 11. Сведения по радиационному мониторингу
в графе 1 указывается наименование источников воздействия;
в графе 2 указывается установленный норматив (мкЗв/час);
в графе 3 указывается фактический результат мониторинга(мкЗв/час);
в графе 4 указывается превышение нормативов "Санитарно-эпидемиологических требований к обеспечению радиационной безопасности";
в графе 5 указываются мероприятия по устранению нарушения (с указанием сроков).
Таблица 12. Сведения по производственному мониторингу на море (гидрометеорологические параметры, атмосферный воздух, физические факторы, морская вода, донные отложения, гидробионты, растительный и животный мир)
в графе 1 указывается наименование определяемого компонента природной среды;
в графе 2 указывается название станции отбора проб (точки производственного мониторинга);
в графе 3 указывается координаты станции отбора проб (точки производственного мониторинга);
в графе 4 указывается сезонность исследования;
в графе 5 указывается повторность отбора проб, для повышения достоверности полученных данных;
в графе 6 указывается результаты исследований на отобранные показатели природной среды (компоненты воздуха, морской воды и донных отложений, растительный и животный мир);
в графе 7 указывается метод проведения анализа (госты, стандарты, руководства, методики).

3-бағанда шекті жол берілетін концентрация (мг/дм3) көрсетіледі;
4-бағанда мониторинг деректері бойынша іс жүзіндегі концентрация көрсетіледі;
5-бағанда шекті жол берілетін концентрациядан асуының бар болуы, еселігі көрсетіледі;
6-бағанда бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
10-кесте. Топырақ жамылғысына әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер:
1-бағанда сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар (бойлық және ендік) көрсетіледі;
2-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған жағдайда дербес толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;
есептің 3-бағанында шекті жол берілетін концентрация (мг/кг) көрсетіледі;
есептің 4-бағанында мониторинг деректері бойынша іс жүзіндегі концентрация көрсетіледі (мг/кг);
есептің 5-бағанында шекті жол берілетін концентрациядан асуының бар болуы, еселігі көрсетіледі;
есептің 6-бағанында бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
11-кесте. Радиациялық мониторинг бойынша мәліметтер
1-бағанда әсер ету көздерінің атауы көрсетіледі;
2-бағанда белгіленген норматив көрсетіледі (мкЗв/сағ);
3-бағанда мониторингтің іс жүзіндегі нәтижесі көрсетіледі (мкЗв/сағ);
4-бағанда "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" нормативтерінен асып кету көрсетіледі;
5-бағанда бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
12-кесте. Теңіздегі өндірістік мониторинг жөніндегі мәлімет (гидрометеорологиялық параметрлер, атмосфералық ауа, физикалық факторлар, теңіз суы, су түбі шөгінділері, гидробионттар, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі)
1- бағанда табиғи ортаның анықталатын компонентінің атауы көрсетіледі;
2- бағанда сынама алынатын станциялардың атауы көрсетіледі (өндірістік мониторинг нүктелері);
3- бағанда сынама алынатын станциялардың координаттары көрсетіледі (өндірістік мониторинг нүктелері);
4-бағанда зерттеу маусымы көрсетіледі;
5-бағанда алынған мәліметтердің шынайылығын арттыру үшін сынама алудың қайталамасы көрсетіледі;
6-бағанда табиғи ортаның алынған көрсеткіштерінің зерттеу нәтижелері көрсетіледі (ауаның, теңіз суының және түптік шөгінділер компоненттері, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі);
7-бағанда талдауларды жүргізу әдістемелері көрсетіледі (МЕМСТ, стандарттар, басшылық және әдістемелік құжаттар).