О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 204. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2023 года № 32723
ПРИКАЗЫВАЮ:
Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28475) следующие изменения:
в Едином тарифно-квалификационном справочнике работ и профессий рабочих (выпуск 52), утвержденном указанным приказом:
в Главе 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по автомобильному и городскому электрическому транспорту:
пункт 10 Параграфа 3 изложить в новой редакции:
"10. При управлении грузовыми автомобилями грузоподъемностью свыше 100 до 200 тонн, автобусами габаритной длиной свыше 15 метров – 7 разряд;
при управлении грузовыми автомобилями грузоподъемностью свыше 200 тонн – 8 разряд.";
в Главе 3. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по железнодорожному транспорту и метрополитену:
Параграф 41 изложить в новой редакции:
"Параграф 41. Оператор по путевым измерениям
155. Характеристика работ:
проверка состояния железнодорожного пути по ширине колеи и уровню, выявление отступлений от норм содержания железнодорожного пути, а также неисправностей в ходе промеров железнодорожного пути с регистрацией и сохранением результатов проверки в реальном режиме времени в памяти микропроцессорного устройства, встроенного в путеизмерительную тележку или мини-компьютер автоматизированного комплекса натурного осмотра пути;
перенос информации о проведенной проверке на стационарный компьютер;
обработка информации с помощью специального программного обеспечения и расшифровка результатов проверки состояния геометрии рельсовой колеи, оценка и корректировка выходных табличных и графических форм состояния железнодорожного пути;
передача обработанной информации причастным работникам для устранения выявленных неисправностей железнодорожного пути, а также контроль за качеством их устранения при очередной проверке состояния железнодорожного пути;
наладка и настройка путеизмерительной тележки или автоматизированного комплекса натурного осмотра пути для обеспечения правильности их работы;
техническое обслуживание и обеспечение своевременной доставки на метрологическую поверку путеизмерительной тележки или автоматизированного комплекса натурного осмотра пути.

"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығына өзгерістерді енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 5 маусымдағы № 204 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 маусымда № 32723 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28475 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығында (52-шығарылым):
Автомобиль және қалалық электр көліктерінің жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары 2-тарауында:
3-параграфтың 10-тармағы жаңа редакцияда жасылсын:
"10. Жүк көтергіштігі 100-ден астам 200 тоннаға дейінгі жүк автомобильдерді, ұзындық габариті 15 метрден астам автобустарды басқару кезінде – 7-разряд;
жүк көтергіштігі 200 тоннадан астам жүк автомобильдерді басқару кезінде – 8-разряд.";
Теміржол көлігінің және метрополитеннің жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары 3-тарауында:
41-параграф жаңа редакцияда жасылсын:
"41-параграф. Жол өлшемдері бойынша оператор
155. Жұмыс сипаттамасы:
теміржол қатынас жолының жай-күйін жолдың ені мен деңгейі бойынша тексеру, теміржол қатынас жолдарын ұстау нормаларынан ауытқуларды, сондай-ақ жол өлшегіш арбаға немесе жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенінің шағын компьютеріне салынған микропроцессорлық құрылғының жадында нақты уақыт режимінде тексеру нәтижелерін тіркеп және сақтап, теміржол қатынас жолын өлшеу барысында ақауларды тексеру;
жүргізілген тексеру туралы ақпаратты стационарлық компьютерге көшіру;
арнайы бағдарламалық қамтылымның көмегімен ақпаратты өңдеу және рельс жолының геометриясының жай-күйін тексеру нәтижелерінің шифрін оқу, теміржол қатынас жолының жай-күйінің шығыс кестелік және графикалық нысандарын бағалау және түзету;
темір жолдың анықталған ақауларын жою үшін қатысушы қызметкерлерге өңделген ақпаратты беру, сондай-ақ темір жолдың жай-күйін кезекті тексеру кезінде оларды жою сапасын бақылау;
олардың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жол өлшегіш арбаны немесе жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенді күйге келтіру және баптау;
жол өлшегіш арбаны немесе жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенді метрологиялық тексеруге уақтылы жеткізуді қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсету.

156. Должен знать:
устройство, нормы и порядок содержания верхнего строения железнодорожного пути, земляного полотна и искусственных сооружений;
устройство путеизмерительной тележки, автоматизированного комплекса натурного осмотра пути;
порядок настройки, подготовки к работе, содержания, хранения и технической эксплуатации путеизмерительной тележки, автоматизированного комплекса натурного осмотра пути;
порядок работы на персональном компьютере;
порядок расшифровки результатов контроля состояния геометрии рельсовой колеи (выходные табличные и графические формы оценки состояния железнодорожного пути);
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
156-1. При проверке состояния геометрии рельсовой колеи железнодорожного пути механической путеизмерительной тележкой с расшифровкой фиксируемых на бумажной ленте записей состояния железнодорожного пути;
проведении работ по техническому обслуживанию путеизмерительной тележки - 4 разряд.
156-2. При проверке состояния геометрии рельсовой колеи железнодорожного пути путеизмерительной тележкой, оборудованной микропроцессором или автоматизированным комплексом натурного осмотра железнодорожного пути с непрерывной регистрацией и сохранением результатов контроля в памяти микропроцессора;
осмотре состояния верхнего строения железнодорожного пути, земляного полотна и искусственных сооружений визуальным способом с занесением выявленных неисправностей в память регистратора, последующей компьютерной обработкой данных регистрации и оценкой состояния железнодорожного пути в стационарных условиях с помощью специального программного обеспечения;
проведении работ по техническому обслуживанию путеизмерительной тележки или автоматизированного комплекса натурного осмотра пути - 5 разряд.".
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

156. Білуге тиіс:
темір жолдың жоғарғы құрылысының, жер төсемі мен жасанды құрылыстардың құрылымы, оларды ұстау нормалары мен тәртібі;
жол өлшегіш арбаның, жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешеннің құрылысы;
жол өлшегіш арбаны, жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенді баптау, жұмысқа дайындау, күтіп ұстау, сақтау және техникалық пайдалану тәртібі;
дербес компьютерде жұмыс істеу тәртібі;
рельс жолының (теміржол жолының жай-күйін бағалаудың шығыс кестелік және графикалық нысандары) геометриясының жай-күйін бақылау нәтижелерінің шифрін оқу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
156-1. Теміржол қатынас жолының рельстік жолының геометриясының жай-күйін қағаз лентада тіркелетін теміржол қатынас жолының жай-күйінің жазбаларын ашып көрсететін механикалық жол өлшегіш арбамен тексеру;
жол өлшегіш арбаға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде – 4-разряд.
156-2. Микропроцессормен жабдықталған жол өлшегіш арбамен немесе микропроцессордың жадында бақылау нәтижелерін үздіксіз тіркей және сақтай отырып, темір жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенімен теміржол жолының рельстік жолының геометриясының жай-күйін тексеру;
тіркеушінің жадына анықталған ақауларды енгізе отырып, тіркеу деректерін кейіннен компьютерлік өңдеу және арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен стационарлық жағдайларда теміржол жолының жай-күйін бағалаумен темір жолдың жоғарғы құрылысының, жер төсемі мен жасанды құрылыстардың жай-күйін визуалды тәсілмен тексеру;
жол өлшегіш арбаға немесе жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенге техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізу кезінде – 5-разряд.".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі