О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 742 "Об утверждении Правил организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 422. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2023 года № 32763
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 742 "Об утверждении Правил организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8853) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26-1) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Продажа проездных документов (билетов) осуществляется в сроки:
на пассажирские поезда - не менее чем от 45 (сорока пяти) до 1 (одних) суток до отправления поезда с пунктов формирования или оборота пассажирского поезда, вагонов беспересадочного сообщения, с промежуточной станции в зависимости от режима продажи или наличия мест;
на пригородные поезда - от 10 (десяти) до 1 (одних) суток.
Продажа проездных документов (билетов) прекращается за 10 минут до отправления поезда.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При отсутствии прямого поезда до станции назначения пассажира, допускается оформление проездных документов (билетов) с пересадкой на какой-либо станции (согласованные) поезда.
При этом продажа проездных документов (билетов) осуществляется с учетом разницы не менее 1 часа между временем прибытия пассажира на эту станцию и его отправлением с этой станции при наличии мест.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Переоформление проездных документов (билетов) без изменения фамилии и инициалов, на ранее уходящий поезд, до отправления которого осталось менее 24 часов допускается в следующих случаях:
1) при замене номера поезда на ранее уходящий;
2) при замене типа вагона на высшую категорию;
3) при замене одновременно номера поезда (на ранее уходящий) и типа вагона;
4) при замене мест в одном вагоне на места в другом вагоне того же типа;

"Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 742 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 422 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 маусымда № 32763 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 742 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8853 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 26-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату мынадай мерзімдерде:
жолаушылар пойыздарына - қайта отырғызусыз қатынайтын вагондарға пойыздың қалыптастыру немесе айналым пункттерінен пойыз жөнелтілгенге дейін сату режиміне немесе аралық станциясынан орындардың болуына қарай, кемінде 45 (қырық бес) тәуліктен 1 (бір) тәулікке дейін жүзеге асырылады;
қала маңы пойыздарына – 10 (он) тәуліктен 1 (бір) тәулікке дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.
Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату пойыз жөнелтілгенге дейін 10 минут қалғанда тоқтатылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жолаушының межелі станциясына дейін тікелей пойыз болмаған кезде пойыздың қандайда бір (келісілген) станциясында ауыстыра отырып жол жүру құжаттарын ресімдеуге жол беріледі.
Бұл ретте жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату жолаушының осы станцияға келу уақыты мен оның осы станциядан жөнелтілуі арасында орын болған кезде кемінде 1 сағат айырмасын ескере отырып жүзеге асырылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) тегі мен аты-жөнін өзгертпей, бұрын кетіп бара жатқан, жөнелтілуіне 24 сағаттан аз уақыт қалған пойызға мынадай жағдайларда:
1) пойыздың нөмірін бұрын кететін пойызға ауыстырған кезде;
2) вагон түрін жоғары санатқа ауыстырған кезде;
3) пойыздың нөмірі (бұрын кететін) мен вагон түрін бір мезгілде ауыстырған кезде;
4) бір вагондағы орындарды сол үлгідегі басқа вагондағы орынға ауыстырған кезде;

5) при замене номера места в одном и том же вагоне.
При отсутствии прямого поезда до станции назначения пассажира, допускается оформление проездных документов (билетов) на "согласованные" поезда.
При этом продажа проездных документов (билетов) осуществляется с учетом разницы не менее 1 часа между временем прибытия пассажира на эту станцию и его отправлением с этой станции при наличии мест.";
в пункте 36:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) серия и/или номер проездного документа;";
подпункт 17) исключить.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев

5) бір вагондағы орын нөмірін ауыстырған кезде жол беріледі.
Жолаушыны межелі станцияға дейін тікелей пойыз болмаған кезде "келісілген" пойыздарға жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеуге жол беріледі.
Бұл ретте жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату жолаушының осы станцияға келу уақыты мен оның осы станциядан жөнелтілуі арасында орын болған кезде кемінде 1 сағат айырмасын ескере отырып жүзеге асырылады.";
36-тармақта:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) жол жүру құжатының сериясы және/немесе нөмірі;";
17) тармақша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
М. Карабаев