О внесении изменений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 821 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты растений"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 июня 2023 года № 226 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 июня 2023 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2023 года № 32786
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 821 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12744) следующие изменения:
подпункт 3) пункта 1 исключить;
приложения 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10 и 13 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 июня 2023 года № 109
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 июня 2023 года № 226
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года
№ 15-05/1135
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 821
Критерии оценки степени риска в области защиты растений

"Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1135 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 821 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 13 маусымдағы № 226 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 13 маусымдағы № 109 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 14 маусымда № 32786 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1135 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 821 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12744 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10 және 13-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрі
__________Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 13 маусымдағы
№ 109 мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 13 маусымдағы
№ 226 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 15-05/1135 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 821 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области защиты растений (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов (объектов) контроля в области защиты растений к степеням риска и отбора субъектов контроля при проведении проверок на соответствие квалификационным требованиям по выданным в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" лицензиям (далее – проверка на соответствие квалификационным требованиям) и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) субъекты (объекты) контроля – физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в области защиты растений;
4) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, в виде отсутствия документированного учета работ (прошнурованной и пронумерованной приходно-расходной книги, журнала учета пестицидов) при применении, хранении, реализации и ввоза пестицидов;
5) значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, в виде отсутствия средств индивидуальной защиты и специальной одежды у персонала при проведении работ по применению и хранению пестицидов, обезвреживанию пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, отсутствие квалифицированного специалиста, имеющего соответствующее (агрономическое) образование при реализации пестицидов, а также наличия жалоб, по рассмотрению которых субъекту контроля государственным инспектором по защите растений выписаны предписания по устранению выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты растений без привлечения к административной ответственности;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген лицензиялар бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерулер (бұдан әрі – біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру) және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау субъектілерін іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) бақылау субъектілері (объектілері) – қызметі өсімдіктерді қорғау саласындағы мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
4) болмашы бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды пестицидтерді қолдану, сақтау, өткізу және әкелу кезіндегі жұмыстардың құжаттамалық есепке алынуының (пестицидтерді есепке алудың тігілген және нөмірленген кіріс-шығыс кітабы, журналы) болмауы түрінде бұзу;
5) елеулі бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды пестицидтерді қолдану және сақтау, пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімнің болмауы, пестицидтерді өткізу кезінде тиісті (агрономиялық) білімі бар білікті маманның болмауы, сондай-ақ қарастыру бойынша өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор бақылау субъектісіне әкімшілік жауапкершілікке тартпай Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою бойынша нұсқама берілген шағымның болуы түріндегі бұзу;

6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, безопасности химической продукции, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", в виде непроведения фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшее развитие и распространение вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, непредставления, а равно несвоевременного представления фитосанитарной отчетности в соответствии с формами фитосанитарного учета, утвержденными законодательством в области защиты растений, непроведения фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшее развитие и распространение вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, непроведения обезвреживания пестицидов, отсутствия специальных хранилищ (могильников) для обезвреживания пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, отсутствия методов и технологий обезвреживания пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, разработанных и предоставляемых поставщиками (производителями, импортерами, продавцами) пестицидов, хранения пестицидов первого класса опасности, пришедших в негодность к дальнейшему использованию по назначению, в емкостях, не обеспечивающих герметичность и не исключающих возможность загрязнения пестицидами окружающей среды, упаковки пестицидов второго класса опасности при необходимости в многослойную тару из полимерных материалов без специальных вкладышей (в зависимости от специфики пестицида), переупаковки пестицидов с нарушенной целостностью упаковки, отсутствия средств механизации для загрузки, перевозки и выгрузки запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, непринятие мер по строительству специальных хранилищ (могильников), отсутствия лицензии на осуществление деятельности по реализации пестицидов, по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами, отсутствия государственной регистрации пестицидов, реализуемых в Республики Казаxстан и включенных в список пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан, наличия фактов ввоза, реализации и хранения фальсифицированных пестицидов, отсутствия свидетельства о праве собственности на недвижимое имущество или иного законного основания, используемое для хранения пестицидов, отсутствия рекомендаций регистранта (производителя) по применению пестицидов, отсутствия паспорта безопасности пестицида, предоставляемого регистрантом (производителем, поставщиком, импортером), отпуска пестицидов потребителям не в таре производителя, отсутствия соответствующей информации на таре производителя о мерах безопасного использования пестицидов, включая сведения об обезвреживании пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованныx пестицидов, нецелостности тары реализуемых пестицидов, непринятия мер по переупаковке пестицидов, при нарушении целостности тары и возвращения их поставщику.

6) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау, химиялық өнімдердің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке алып келетін, саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және (немесе) аса қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен таралуына әкелетін фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық мониторингті және фитосанитариялық іс-шараларды жүргізбеу, фитосанитариялық есептілікті өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамамен бекітілген фитосанитариялық есепке алу нысандарына сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынбау, сол сияқты уақтылы ұсынбау, саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды организмдердің дамуы мен таралуына әкелетін фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық мониторингті және фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзбеу, пестицидтерді зарарсыздандырудың жүргізілмеуі, пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру үшін арнаулы сақтау орындарының (көмінділердің) болмауы, пестицидтерді жеткізушілер (өндірушілер, импорттаушылар, сатушылар) әзірлеген және ұсынатын жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру әдістері мен технологияларының болмауы, қауіптілігі бірінші сыныпты, мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалған пестицидтерді саңылаусыздықты қамтамасыз етпейтін және қоршаған ортаның пестицидтермен ластану мүмкіндігін жоққа шығармайтын ыдыстарда сақтау, қауіптілігі екінші сыныпты пестицидтерді қажет болған кезде полимер материалдардан жасалған арнайы қалташалары жоқ көп қабатты ыдысқа (пестицидтің ерекшелігіне қарай) буып-түю, бүтіндігі бұзылған қаптамадағы пестицидтерді қайта буып-түю, тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын тиеуге, тасымалдауға және түсіруге арналған механикаландыру құралдарының болмауы, арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) салу бойынша шаралар қабылдамау, пестицидтерді өткізу, пестицидтерді аэрозолдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияның болмауы, Қазақстан Республикасында өткізілетін және Қазақстан Республикасының аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің тізіміне енгізілген пестицидтерді мемлекеттік тіркеудің болмауы, бұрмаланған пестицидтерді әкелу, өткізу және сақтау фактілерінің болуы, пестицидтерді сақтау үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлікке меншік құқығы туралы куәліктің немесе өзге де заңды негіздердің болмауы, тіркеушінің (өндірушінің) пестицидтерді қолдану бойынша ұсынымдарының болмауы, тіркеуші (өндіруші, жеткізуші, импорттаушы) беретін пестицидтің қауіпсіздік паспортының болмауы, пестицидтерді тұтынушыларға өндірушілердің ыдысында босатпау, өндірушінің ыдысында пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру туралы мәліметтерді қоса отырып, пестицидтерді қауіпсіз пайдалану шаралары туралы тиісті ақпараттың болмауы, өткізілетін пестицид ыдыстарының бүтін еместігі, ыдыстың бүтіндігі бұзылған кезде пестицидтерді қайта буып-түю бойынша шаралар қабылдамау және оларды жеткізушілерге қайтару түріндегі бұзу.

Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к высокой степени риска.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к высокой степени риска, при показателе степени риска от 71 до 100 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в области защиты растений:
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов) согласно приложению 3 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов согласно приложению 4 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по обезвреживанию запрещенных и (или) пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов согласно приложению 5 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов согласно приложению 6 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, биоагентов согласно приложению 7 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по производству (формуляции) пестицидов, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 8 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 9 к настоящим Критериям;
для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 10 к настоящим Критериям.

2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Өсімдіктерді қорғау саласында бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі:
осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес пестицидтерді сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес тыйым салынған және (немесе) жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 6-қосымшаға сәйкес пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 7-қосымшаға сәйкес пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 8-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді өндіру (формуляциялау) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 9-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін;
осы Өлшемшарттарға 10-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін.

6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. Пестициды, используемые в сельскохозяйственном производстве, являются потенциально опасными химическими веществами, представляющими угрозу окружающей природной среде, жизни и здоровью людей и животных.
В соответствии с оценкой степени риска по объективным критериям наибольшей вероятности причинения вреда жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате деятельности субъекта контроля с учетом степени тяжести ее возможных негативных последствий, субъекты контроля, деятельность которых связанна с применением, реализацией, хранением и обезвреживанием пестицидов, относятся к высокой степени риска.
8. В области защиты растений с учетом наибольших потенциальных общественных рисков к высокой степени риска относятся субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по следующим направлениям:
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по применению пестицидов авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов);
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по хранению пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по обезвреживанию запрещенных и (или) пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по реализации пестицидов, биоагентов;
субъекты (объекты) контроля, осуществляющие деятельность по производству (формуляции) пестицидов.
Параграф 2. Субъективные критерии
9. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:

6. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті өлшемшарттар және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын пестицидтер қоршаған табиғи ортаға, адам өмірі мен денсаулығына және жануарларға қатер төндіретін әлеуетті қауіпті химиялық заттар болып табылады.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалауға сәйкес бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне ең көп зиян келтіру ықтималдығы, оның ықтимал кері салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, қызметі пестицидтерді қолдануға, өткізуге, сақтауға және зарарсыздандыруға байланысты бақылау субъектісі тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
8. Өсімдіктерді қорғау саласында ең көп әлеуетті қоғамдық тәуекелдерді ескере отырып, мынадай бағыттар бойынша қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылады:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
тыйым салынған және (немесе) жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді тіркеу (өндірістік және ұсақ мөлдекті) сынақтарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері);
пестицидтерді өндіру (формуляциялау) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері).
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
9. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып, жүзеге асырылады:

1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
10. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям используются результаты предыдущих проверок в отношении субъектов контроля.
11. На основании имеющихся источников информации формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
12. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области защиты растений согласно приложению 11 к настоящим Критериям.
Параграф 3. Управление рисками

1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
10. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайданылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүргізу үшін бақылау субъектілеріне қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
11. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректер қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабы 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне арналған графиктер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.
12. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Өлшемшарттардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттардың 11-қосымшасына сәйкес өсімдіктерді қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару

13. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям на период, определяемый пунктами 19 и 20 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
14. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие квалификационным требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области защиты растений.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
15. Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 10 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), определенным в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев, с последующей нормализацией значений, данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля в области защиты растений. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

13. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) осы Өлшемшарттардың 19 және 20-тармақтарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
14. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың өсімдіктерді қорғау саласында осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
15. Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Өлшемшарттардың (SC) 12-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

16. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 10 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При невыявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
17. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
18. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 15 настоящих Критериев.

16. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі балмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 10-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
17. Осы Өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 баллға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
18. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы Өлшемшарттардың 15-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

19. Кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля высокой степени риска определяется не чаще одного раза в год.
20. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
21. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Проверка на соответствие квалификационным требованиям проводится на основании графика проверок на соответствие квалификационным требованиям, утверждаемого регулирующим государственным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
в области защиты растений
Степень нарушений требований в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушения
1
2
3
1
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-3), а именно отчета о хранении пестицидов, биоагентов ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения (ФУ-3)
грубое
2
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-4), а именно отчета о проведении химических обработок ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным (ФУ-4)
грубое
3
Наличие вредных и особо опасных вредных организмов на объектах контроля с численностью выше экономического порога вредоносности, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов
грубое
4
Проведение на объектах контроля фитосанитарного мониторинга, в целях исключения распространения вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности
грубое
5
Проведение на объектах контроля фитосанитарных мероприятий, в частности химических обработок, в целях недопущения распространения вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты растений
Степень нарушений требований в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушения
1
2
3
1
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-2), а именно отчета о движении пестицидов, биоагентов два раза в год, один раз до 10 июля и один раз до 10 января по месту фактического движения (ФУ-2)
грубое
2
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-3), а именно отчета о хранении пестицидов, биоагентов ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения (ФУ-3)
грубое
3
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-4), а именно отчета о проведении химических обработок ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным (ФУ-4)
грубое
4
Наличие лицензии на подвид деятельности по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами
грубое
5
Применение субъектом (объектом) контроля пестицидов, включенных в список пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан
грубое
6
Применение пестицидов в соответствии с регламентами и технологиями (нормой расхода, способом и кратностью обработки, ограничениями), указанными в списке пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан
грубое
7
Наличие рекомендаций по применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами регистранта (производителя)
грубое
8
Соблюдение условий безопасного применения пестицидов аэрозольным и фумигационным способами, указанных в рекомендациях по применению пестицидов регистранта (производителя)
грубое
9
Наличие паспорта безопасности пестицида, предоставляемого регистрантом (производителем, поставщиком, импортером)
грубое
10
Соблюдение мер по обеспечению безопасности при применении пестицидов, указанных в паспорте безопасности пестицида регистранта (производителя)
грубое
11
Наличие у персонала средств индивидуальной защиты и специальной одежды при проведении работ по применению пестицидов
значительное
12
Наличие прошнурованного и пронумерованного журнала учета пестицидов
незначительное
Приложение 3
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты растений
Степень нарушений требований в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по применению пестицидов авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов)
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушения
1
2
3
1
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-2), а именно отчета о движении пестицидов, биоагентов два раза в год, один раз до 10 июля и один раз до 10 января по месту фактического движения (ФУ-2)
грубое
2
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-3), а именно отчета о хранении пестицидов, биоагентов ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения (ФУ-3)
грубое
3
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-4), а именно отчета о проведении химических обработок ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным (ФУ-4)
грубое
4
Применение субъектом (объектом) контроля пестицидов, включенных в список пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан
грубое
5
Применение субъектом (объектом) контроля пестицидов в соответствии с регламентами и технологиями (нормой расхода, способом и кратностью обработки, ограничениями), указанными в списке пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан
грубое
6
Наличие специальной техники для применения пестицидов авиационным и наземным способами на праве собственности или ином законном основании
грубое
7
Наличие транспортного средства, используемого для специальной техники по применению пестицидов авиационным и наземным способами на праве собственности или ином законном основании
грубое
8
Наличие рекомендаций по применению пестицидов регистранта (производителя) авиационным и наземным способами
грубое
9
Соблюдение условий безопасного применения пестицидов авиационным и наземным способами, указанных в рекомендациях по применению пестицидов регистранта (производителя)
грубое
10
Наличие паспорта безопасности пестицида, предоставляемого регистрантом (производителем, поставщиком, импортером)
грубое
11
Соблюдение мер по обеспечению безопасности при применении пестицидов, указанных в паспорте безопасности пестицида регистранта (производителя)
грубое
12
Наличие у персонала средств индивидуальной защиты и специальной одежды при проведении работ по применению пестицидов
значительное
13
Наличие прошнурованного и пронумерованного журнала учета пестицидов
незначительное
Приложение 4
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты растений
Степень нарушений требований в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушения
1
2
3
1

19. Тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексерулер жүргізудің еселігі жылына бір реттен жиілетпей айқындалады.
20. Субъектіге (объектіге) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді талдау және бағалау нәтижелері бойынша бірақ жылына екі реттен жиілетпей айқындалады.
21. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру Кодекстің 144-бабының 2-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік орган бекітетін біліктілік талаптарына сәйкестігіне арналған тексерулер графигінің негізінде жүргізіледі.
Өсімдіктерді қорғау
саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-3), атап айтқанда пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есепті жыл сайын, нақты сақтау орны бойынша 10 қаңтарға дейін (ФЕ-3) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
2
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-4), атап айтқанда, химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 10-нына дейін (ФЕ-4) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
3
Зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің мекендеу орындары болып табылатын бақылау объектілерінде саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің болуы
өрескел
4
Бақылау объектілерінде саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің таралуын болдырмау мақсатында фитосанитариялық мониторинг жүргізу
өрескел
5
Бақылау объектілерінде фитосанитариялық іс-шараларды, атап айтқанда саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің таралуына жол бермеу мақсатында химиялық өңдеуді жүргізу
өрескел
Өсімдіктерді қорғау
саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Өлшемшарттартардың атауы
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-2), атап айтқанда пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есепті жылына екі рет, нақты қозғалыс орны бойынша 10 шілдеге дейін бір рет және 10 қаңтарға дейін (ФЕ-2) бір рет ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
2
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-3), атап айтқанда пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есепті жыл сайын, нақты сақтау орны бойынша 10 қаңтарға дейін (ФЕ-3) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
3
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-4), атап айтқанда, химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 10-нына дейін (ФЕ-4) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
4
Пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметтің кіші түріне лицензияның болуы
өрескел
5
Бақылау субъектісінің (объектісінің) Қазақстан Республикасының аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтер тізіміне енгізілген пестицидтерді қолдануы
өрескел
6
Қазақстан Республикасының аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтер тізімінде көрсетілген регламенттер мен технологияларға (шығыс нормасына, өңдеу тәсіліне және еселігіне, шектеулерге) сәйкес пестицидтердің қолданылуы
өрескел
7
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі ұсынымдарының болуы
өрескел
8
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді қолдану жөніндегі ұсынымдарында көрсетілген пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қауіпсіз қолдану шарттарының сақталуы
өрескел
9
Тіркелуші (өндіруші, жеткізуші, импорттаушы) беретін пестицидтің қауіпсіздік паспортының болуы
өрескел
10
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтің қауіпсіздік паспортында көрсетілген пестицидтерді қолдану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша шаралардың сақталуы
өрескел
11
Пестицидтерді қолдану бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімдерінің болуы
елеулі
12
Тігілген және нөмірленген пестицидтерді есепке алу журналының болуы
болмашы
Өсімдіктерді қорғау
саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Пестицидтерді (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдануды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-2), атап айтқанда пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есепті жылына екі рет, нақты қозғалыс орны бойынша 10 шілдеге дейін бір рет және 10 қаңтарға дейін (ФЕ-2) бір рет ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
2
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-3), атап айтқанда пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есепті жыл сайын, нақты сақтау орны бойынша 10 қаңтарға дейін (ФЕ-3) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
3
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-4), атап айтқанда, химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 10-нына дейін (ФЕ-4) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
4
Бақылау субъектісінің (объектісінің) Қазақстан Республикасының аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтер тізіміне енгізілген пестицидтерді қолдануы
өрескел
5
Бақылау субъектісінің (объектісінің) Қазақстан Республикасының аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтер тізімінде көрсетілген пестицидтерді регламенттер мен технологияларға (шығыс нормасына, өңдеу тәсіліне және еселігіне, шектеулерге) сәйкес қолдануы
өрескел
6
Пестицидтерді меншік құқығында немесе өзге заңды негізде авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану үшін арнайы техниканың болуы
өрескел
7
Пестицидтерді меншік құқығында немесе өзге заңды негізде авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану бойынша арнайы техника үшін пайдаланылатын көлік құралының болуы
өрескел
8
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі ұсынымдарының болуы
өрескел
9
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді қолдану жөніндегі ұсынымдарында көрсетілген авиациялық және жерүсті тәсілдерімен пестицидтерді қауіпсіз қолдану шарттарының сақталуы
өрескел
10
Тіркелуші (өндіруші, жеткізуші, импорттаушы) беретін пестицидтің қауіпсіздік паспортының болуы
өрескел
11
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтің қауіпсіздік паспортында көрсетілген пестицидтерді қолдану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша шаралардың сақталуы
өрескел
12
Пестицидтерді қолдану бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімдерінің болуы
елеулі
13
Тігілген және нөмірленген пестицидтерді есепке алу журналының болуы
болмашы
Өсімдіктерді қорғау
саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Пестицидтерді сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1

Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-1), а именно отчета о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов два раза в год, один раз до 10 июля и один раз до 10 января (ФУ-1)
грубое
2
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-2), а именно отчета о движении пестицидов, биоагентов два раза в год, один раз до 10 июля и один раз до 10 января по месту фактического движения (ФУ-2)
грубое
3
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-3), а именно отчета о хранении пестицидов, биоагентов ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения (ФУ-3)
грубое
4
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-4), а именно отчета о проведении химических обработок ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным (ФУ-4)
грубое
5
Наличие складских помещений, специально предназначенных для хранения пестицидов на праве собственности или ином законном основании
грубое
6
Хранение пестицидов, не прошедших государственную регистрацию, а также исходных компонентов для производства (формуляции) незарегистрированных пестицидов, за исключением опытных образцов, ввозимых для проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и (или) научных исследований на основании заключения (разрешительного документа) на ввоз образцов незарегистрированных средств защиты растений (пестицидов) для проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и (или) научных исследований в соответствии с решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии
грубое
7
Наличие рекомендаций по хранению пестицидов регистранта (производителя)
грубое
8
Соблюдение условий технического регламента о безопасности средств защиты растений (пестицидов) по безопасному хранению пестицидов
грубое
9
Соблюдение условий безопасного хранения пестицидов, указанных в рекомендациях по хранению пестицидов регистранта (производителя)
грубое
10
Наличие паспорта безопасности пестицида, предоставляемого регистрантом (производителем, поставщиком, импортером)
грубое
11
Соблюдение мер по обеспечению безопасности при хранении пестицидов, указанных в паспорте безопасности пестицида регистранта (производителя)
грубое
12
Соблюдение условий безопасного хранения пестицидов, предусмотренных тарными этикетками хранящихся пестицидов
грубое
13
Хранение пестицидов в количествах, не превышающих емкость склада, предусмотренных проектной документацией склада
грубое
14
Соблюдение требований раздельного хранения пестицидов, несовместимых по своим физико-химическим свойствам (летучесть, окисляемость), пожароопасности и взрывоопасности, реакционной активности, температурным режимам хранения
грубое
15
Наличие оборудования склада приточной и вытяжной вентиляцией с сухими фильтрующими элементами
грубое
16
Наличие необходимого количества дезактивирующих средств для нейтрализации пестицидов, в случае их пролива, указанных на тарных этикетках хранящихся пестицидов
грубое
17
Наличие у персонала средств индивидуальной защиты и специальной одежды при проведении работ по хранению пестицидов
значительное
18
Наличие прошнурованной и пронумерованной приходно-расходной книги учета пестицидов
незначительное
Приложение 5
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты растений
Степень нарушений требований в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по обезвреживанию запрещенных и (или) пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушения
1
2
3
1

Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есептілікке алу нысанын (ФЕ-1), атап айтқанда пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті жылына екі рет, 10 шілдеге дейін бір рет және 10 қаңтарға дейін (ФЕ-1) бір рет ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
2
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-2), атап айтқанда пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есепті жылына екі рет, нақты қозғалыс орны бойынша 10 шілдеге дейін бір рет және 10 қаңтарға дейін (ФЕ-2) бір рет ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
3
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-3), атап айтқанда пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есепті жыл сайын, нақты сақтау орны бойынша 10 қаңтарға дейін (ФЕ-3) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
4
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-4), атап айтқанда, химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 10-нына дейін (ФЕ-4) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
5
Меншік құқығында немесе өзге заңды негізде пестицидтерді сақтауға арнайы арналған қоймалық үй-жайлардың болуы
өрескел
6
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының шешімдеріне сәйкес тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын және (немесе) ғылыми зерттеулерді жүргізу үшін өсімдіктерді қорғаудың тіркелмеген құралдарының (пестицидтердің) үлгілерін әкелуге қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын және (немесе) ғылыми зерттеулерді жүргізу үшін әкелінетін тәжірибелік үлгілерді қоспағанда, мемлекеттік тіркеуден өтпеген пестицидтерді, сондай-ақ тіркелмеген пестицидтерді өндіру (формуляциялау) үшін бастапқы компоненттердің сақталуы
өрескел
7
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді сақтау жөніндегі ұсынымдарының болуы
өрескел
8
Пестицидтерді қауіпсіз сақтау жөніндегі өсімдіктерді қорғау құралдарының (пестицидтердің) қауіпсіздігі туралы техникалық регламент шарттарының сақталуы
өрескел
9
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді сақтау жөніндегі ұсынымдарында көрсетілген пестицидтерді қауіпсіз сақтау шарттарының сақталуы
өрескел
10
Тіркелуші (өндіруші, жеткізуші, импорттаушы) беретін пестицидтің қауіпсіздік паспортының болуы
өрескел
11
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтің қауіпсіздік паспортында көрсетілген пестицидтерді сақтау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша шаралардың сақталуы
өрескел
12
Сақтаулы пестицидтердің ыдыс затбелгілерінде көзделген пестицидтерді қауіпсіз сақтау шарттарының сақталуы
өрескел
13
Пестицидтерді қойманың жобалық құжаттамасында көзделген қойманың сыйымдылығынан аспайтын мөлшерде сақтау
өрескел
14
Өзінің физикалық-химиялық қасиеттері (ұшуы, қышқылдануы), өрт қауіптілігі және жарылу қауіптілігі, реакциялық белсенділігі, сақтаудың температуралық режимі бойынша үйлеспейтін пестицидтерді бөлек сақтау талаптарының сақталуы
өрескел
15
Қойманың құрғақ сүзгіш элементтері бар ағындық және сорғыш желдету жабдығының болуы
өрескел
16
Пестицидтер төгілген жағдайда, оларды бейтараптандыру үшін сақтаулы пестицидтердің ыдыс затбелгілерінде көрсетілген қатерсіздендіргіш құралдарының қажетті мөлшерде болуы
өрескел
17
Пестицидтерді сақтау бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімдерінің болуы
өрескел
18
Пестицидтерді есепке алудың тігілген және нөмірленген кіріс-шығыс кітабының болуы
болмашы
Өсімдіктерді қорғау
саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
5-қосымша
Тыйым салынған және (немесе) жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1

Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-3), а именно отчета о хранении пестицидов, биоагентов ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения (ФУ-3)
грубое
2
Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-5), а именно отчета по обезвреживанию запрещенных, пришедших в непригодных пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов ежегодно, до 10 января (ФУ-5)
грубое
3
Наличие рекомендаций регистранта (производителя) по обезвреживанию пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов
грубое
4
Соблюдение способов обезвреживания пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, указанных в рекомендациях по обезвреживанию пестицидов регистранта (производителя)
грубое
5
Наличие паспорта безопасности пестицида, предоставляемого регистрантом (производителем, поставщиком, импортером) пестицидов
грубое
6
Соблюдение способов обезвреживания пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, указанных в паспорте безопасности пестицида регистранта (производителя)
грубое
7
Хранение пестицидов первого класса опасности, пришедших в негодность к дальнейшему использованию по назначению, в емкостях, обеспечивающих герметичность и исключающих возможность загрязнения пестицида окружающей среды
грубое
8
Упаковка пестицидов второго класса опасности при необходимости в многослойную тару из полимерных материалов со специальными вкладышами (в зависимости от специфики пестицида)
грубое
9
Наличие средств механизации для загрузки, перевозки и выгрузки запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов на праве собственности или ином законном основании
грубое
10
Наличие у персонала средств индивидуальной защиты и специальной одежды при проведении работ по обезвреживанию пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов
грубое
Приложение 6
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты растений
Степень нарушений требований в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушения
1
2
3
1

Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-3), атап айтқанда пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есепті жыл сайын, нақты сақтау орны бойынша 10 қаңтарға дейін (ФЕ-3) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
2
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-5), атап айтқанда тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру туралы есепті жыл сайын, 10 қаңтарға дейін (ФЕ-5) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
3
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру жөнінде ұсынымдарының болуы
өрескел
4
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді зарарсыздандыру жөніндегі ұсынымдарында көрсетілген пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру тәсілдерін сақтау
өрескел
5
Тіркелуші (өндіруші, жеткізуші, импорттаушы) беретін пестицидтің қауіпсіздік паспортының болуы
өрескел
6
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтің қауіпсіздік паспортында көрсетілген пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру тәсілдерін сақтау
өрескел
7
Мақсаты бойынша әрі қарай пайдалануға жарамсыз болып қалған қауіптілігі бірінші сыныпты пестицидтерді саңылаусыздықты қамтамасыз ететін және пестицидтің қоршаған ортаны ластау мүмкіндігін болдырмайтын сыйымдылықтарда сақтау
өрескел
8
Қауіптілігі екінші сыныпты пестицидтерді, қажет болған жағдайда арнайы жапсырмасы (пестицидтің ерекшелігіне байланысты) бар полимер материалдарынан жасалған көп қабатты ыдыстарға буып-түю
өрескел
9
Меншік құқығында немесе өзге заңдық негізде тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын тиеуге, тасымалдауға және түсіруге арналған механикаландыру құралдарының болуы
өрескел
10
Пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімдерінің болуы
өрескел
Өсімдіктерді қорғау
саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
6-қосымша
Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1

Непредставление, а равно несвоевременное представление субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-4), а именно отчета о проведении химических обработок ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным (ФУ-4)
грубое
2
Наличие опытных образцов и эталонных пестицидов для проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов в заводской упаковке с сертификатом соответствия, представляемых регистрантом
грубое
3
Соблюдение заявленных регистрантом регламентов применения пестицидов в соответствии с планами проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов, утвержденными ведомством уполномоченного органа в области защиты растений
грубое
4
Проведение регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов в основных почвенно-климатических зонах возделывания культур с учетом особенностей вредных организмов (ареал распространения, экономическое значение, количество поколений, патогенность, резистентность) в соответствии с планами проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов, утвержденными ведомством уполномоченного органа в области защиты растений
грубое
5
Наличие у организации-исполнителя акта фитосанитарного мониторинга на наличие вредных и особо опасных вредных организмов, а также результатов учета и сведений по обследованию на наличие вредных организмов в зоне проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов, представляемых ведомством уполномоченного органа в области защиты растений
грубое
6
Соблюдение методических указаний по проведению регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов
грубое
7
Соблюдение мер по обеспечению безопасности при применении пестицидов, указанных в паспорте безопасности пестицида регистранта (производителя)
грубое
8
Наличие у персонала средств индивидуальной защиты и специальной одежды при проведении работ по применению пестицидов
значительное
9
Наличие прошнурованного и пронумерованного журнала учета пестицидов
незначительное
Приложение 7
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты растений
Степень нарушений требований в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов, биоагентов
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушения
1
2
3
1
Непредставление, а равно несвоевременное представление фитосанитарной отчетности субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-1), а именно отчета о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов два раза в год, один раз до 10 июля и один раз до 10 января (ФУ-1)
грубое
2

Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-4), атап айтқанда, химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 10-нына дейін (ФЕ-4) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
2
Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу үшін тіркелуші ұсынатын сәйкестік сертификаты бар зауыттық қаптамадағы тәжірибелік үлгілердің және эталондық пестицидтердің болуы
өрескел
3
Өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекіткен пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу жоспарларына сәйкес пестицидтерді қолданудың тіркелуші мәлімдеген регламенттерін сақтау
өрескел
4
Өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекіткен пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу жоспарларына сәйкес зиянды организмдердің ерекшеліктерін (таралу ареалы, экономикалық мәні, ұрпақ беру саны, патогендігі, төзімділігі) ескере отырып, дақылдар өсірудің негізгі топырақтық-климаттық аймақтарында пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу
өрескел
5
Орындаушы ұйымда өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы ұсынатын, зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің болуына фитосанитариялық мониторинг актісінің, сондай-ақ пестицидтердің тіркеу (ұсақ денелі және өндірістік) сынақтарын жүргізу аймағында зиянды организмдердің болуына зерттеп-қарау жөніндегі есепке алу нәтижелерінің және мәліметтердің болуы
өрескел
6
Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау
өрескел
7
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтің қауіпсіздік паспортында көрсетілген пестицидтерді қолдану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шараларды сақтауы
өрескел
8
Пестицидтерді қолдану бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімдерінің болуы
елеулі
9
Тігілген және нөмірленген пестицидтерді есепке алу журналының болуы
болмашы
Өсімдіктерді қорғау
саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
7-қосымша
Пестицидтерді, биоагенттерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есептілікке алу нысанын (ФЕ-1), атап айтқанда пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті жылына екі рет, 10 шілдеге дейін бір рет және 10 қаңтарға дейін (ФЕ-1) бір рет ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
2

Непредставление, а равно несвоевременное представление фитосанитарной отчетности субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-2), а именно отчета о движении пестицидов, биоагентов два раза в год, один раз до 10 июля и один раз до 10 января по месту фактического движения (ФУ-2)
грубое
3
Непредставление, а равно несвоевременное представление фитосанитарной отчетности субъектом (объектом) контроля формы фитосанитарного учета (ФУ-3), а именно отчета о хранении пестицидов, биоагентов ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения (ФУ-3)
грубое
4
Наличие лицензии на осуществление деятельности по реализации пестицидов
грубое
5
Наличие государственной регистрации пестицидов, реализуемых в Республики Казаxстан и включенных в список пестицидов, разрешенных к производству (формуляции), ввозу, хранению, транспортировке, реализации и применению на территории Республики Казаxстан
грубое
6
Соблюдение требований технического регламента о безопасности средств защиты растений (пестицидов) при реализации пестицидов со склада, специально предназначенных для их хранения и отпуска или реализация пестицидов через непродовольственные специализированные магазины розничной торговли
грубое
7
Отсутствие фактов реализации фальсифицированных пестицидов
грубое
8
Наличие рекомендаций регистранта (производителя) по применению пестицидов
грубое
9
Наличие паспорта безопасности пестицида, предоставляемого регистрантом (производителем, поставщиком, импортером)
грубое
10
Отпуск пестицидов потребителям в таре производителя при наличии соответствующей информации на таре производителя о мерах безопасного использования пестицидов, включая сведения об обезвреживании пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов
грубое
11
Сохранение целостности тары реализуемых пестицидов, принятие мер по переупаковке пестицидов, при нарушении целостности тары и возвращения их поставщику
грубое
12
Наличие прошнурованной и пронумерованной приходно-расходной книги учета пестицидов
незначительное
Приложение 8
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты растений
Степень нарушений требований в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность по производству (формуляции) пестицидов, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушения
1
Наличие производственно-технической базы, находящейся на праве собственности или ином законном основании, и состоящей из:
производственных и складских помещений для хранения пестицидов; оборудования для производства (формуляции) пестицидов
грубое
2
Наличие аккредитованной лаборатории для проведения контроля качества производимых (формулируемых) пестицидов либо договора с аккредитованной лабораторией
грубое
3
Наличие стандарта организации на производство (формуляцию) каждого пестицида, утвержденного организацией самостоятельно
грубое
4
Наличие технологического (промышленного) регламента на производство (формуляцию) пестицидов, утвержденного заявителем в соответствии со стандартом организации
грубое
5
Наличие квалификационного состава руководителей и специалистов:

Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-2), атап айтқанда пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есепті жылына екі рет, нақты қозғалыс орны бойынша 10 шілдеге дейін бір рет және 10 қаңтарға дейін (ФЕ-2) бір рет ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
3
Бақылау субъектісінің (объектісінің) фитосанитариялық есепке алу нысанын (ФЕ-3), атап айтқанда пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есепті жыл сайын, нақты сақтау орны бойынша 10 қаңтарға дейін (ФЕ-3) ұсынбауы, сол сияқты уақтылы ұсынбауы
өрескел
4
Пестицидтерді өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияның болуы
өрескел
5
Қазақстан Республикасында сатылатын және Қазақстан Республикасының аумағында өндіруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға рұқсат етілген пестицидтер тізіміне енгізілген пестицидтерді мемлекеттік тіркеудің болуы
өрескел
6
Пестицидтерді арнайы сақтауға арналған қоймадан өткізу және босату кезінде өсімдіктерді қорғау құралдарының (пестицидтердің) қауіпсіздігі туралы техникалық регламент талаптарының сақталуы немесе пестицидтерді азық-түліктік емес мамандандырылған бөлшек сауда дүкендері арқылы өткізу
өрескел
7
Жалған пестицидтерді өткізу фактілерінің болмауы
өрескел
8
Тіркелушінің (өндірушінің) пестицидтерді қолдану жөніндегі ұсынымдарының болуы
өрескел
9
Тіркелуші (өндіруші, жеткізуші, импорттаушы) беретін пестицидтің қауіпсіздік паспортының болуы
өрескел
10
Пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру туралы мәліметтерді қоса отырып, пестицидтерді қауіпсіз пайдалану шаралары туралы өндірушінің ыдысында тиісті ақпарат болған кезде тұтынушыларға пестицидтерді өндірушінің ыдысында жіберу
өрескел
11
Сатылатын пестицидтер ыдысының бүтіндігін сақтау, ыдыстың бүтіндігі бұзылған және оларды жеткізушіге қайтарған жағдайда пестицидтерді қайта буып-түю жөнінде шаралар қабылдау
өрескел
12
Тігілген және нөмірленген пестицидтерді есепке алудың кіріс-шығыс кітабының болуы
болмашы
Өсімдіктерді қорғау
саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
8-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін пестицидтерді өндіру (формуляциялау) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі және мыналардан тұратын өндірістік-техникалық базаның болуы:
өндірістік үй-жайлар және пестицидтерді сақтауға арналған қойма үй-жайлары;
пестицидтерді өндіруге (формуляциялауға) арналған жабдықтар
өрескел
2
Өндірілетін (формуляцияланатын) пестицидтер сапасының бақылау жүргізуге арналған аккредителген зертхананың не аккредиттелген зертханамен жасалған шарттың болуы
өрескел
3
Ұйым дербес бекіткен әрбір пестицидті өндіруге (формуляциялауға) арналған ұйым стандартының болуы
өрескел
4
Ұйым стандартына сәйкес өтініш беруші бекіткен пестицидтерді өндіруге (формуляциялауға) арналған технологиялық (өнеркәсіптік) регламенттің болуы
өрескел
5