О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 748 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 824 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере газа и газоснабжения"
Совместный приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 13 июня 2023 года № 222 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 июня 2023 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2023 года № 32791
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 748 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 824 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере газа и газоснабжения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13031) следующие изменения и дополнения:
в критериях оценки степени риска в сфере газа и газоснабжения, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В Критериях используются следующие понятия:
1) автогазозаправочная станция – технологический комплекс, предназначенный для хранения и розничной реализации сжиженного нефтяного газа владельцам транспортных средств, использующим его в качестве топлива;
2) автогазонаполнительная компрессорная станция – технологический комплекс, предназначенный для компримирования, хранения и розничной реализации товарного газа владельцам транспортных средств, использующим его в качестве топлива;
3) субъект контроля – производители товарного, сжиженного нефтяного, сжиженного природного газа, недропользователи, являющиеся собственниками товарного газа, произведенного в процессе переработки добытого ими сырого газа, собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан и ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан, собственники товарного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан и ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан, собственники товарного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан из сырого газа, добываемого в Республике Казахстан, на основании международных договоров Республики Казахстан, национальный оператор, владельцы газонапольнительных станций, газораспределительные организаций, газотранспортные организаций, владельцы газонаполнительных пунктов, владельцы автогазозаправочных станций, владельцы автогазонаполнительных компрессорных станций, владельцы групповых резервуарных установок, промышленные потребители товарного газа, промышленные потребители сжиженного нефтяного газа, промышленные потребители-инвесторы, потребители, включенные в перечень электростанций;

"Газ және газбен жабдықтау саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 748 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 824 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2023 жылғы 13 маусымдағы № 222 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 13 маусымдағы № 112 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 14 маусымда № 32791 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Газ және газбен жабдықтау саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 748 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 824 бірлескен бұйрығына (Hормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13031 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бектілген газ және газбен жабдықтау саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автогаз құю станциясы – сұйытылған мұнай газын сақтауға және оны отын ретінде пайдаланатын көлік құралдары иелеріне бөлшек саудада өткізуге арналған технологиялық кешен;
2) автогаз толтыру компрессорлық станциясы – тауарлық газды сұйытуға, сақтауға және оны отын ретінде пайдаланатын көлік құралдарының иелеріне бөлшек саудада өткізуге арналған технологиялық кешен;
3) бақылау субъектісі – тауарлық, сұйытылған мұнай, сұйытылған табиғи газ өндірушілер, өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде өндірілген тауарлық газдың меншік иелері болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар, өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген және тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген сұйытылған мұнай газының меншік иелері, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген және тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлық газдың меншік иелері, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде Қазақстан Республикасында өндірілетін шикі газдан Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген тауарлық газдың меншік иелері, ұлттық оператор, газ толтыру станцияларының иелері, газ тасымалдау ұйымдары, газ тарату ұйымдары, газ толтыру пункттерінің иелері, автогаз құю станцияларының иелері, автогаз толтыру компрессорлық станцияларының иелері, топтық резервуарлық қондырғыларының иелері, тауарлық газдың өнеркәсіптік тұтынушылар, сұйытылған мұнай газдың өнеркәсіптік тұтынушылар, өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар, электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылар;

4) балл – количественная мера исчисления риска;
5) незначительные нарушения – нарушения, связанные с непредоставлением предусмотренных отчетов и сведений;
6) газораспределительная организация – юридическое лицо, осуществляющее транспортировку товарного газа по газораспределительной системе, техническую эксплуатацию газораспределительной системы, а также оптовую и розничную реализацию товарного газа на условиях, установленных Законом;
7) газотранспортная организация – юридическое лицо, оказывающее услуги по транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) хранению товарного газа в хранилищах товарного газа на условиях, установленных Законом;
8) газонаполнительный пункт – инженерное сооружение, предназначенное для хранения, слива и налива сжиженного нефтяного газа в бытовые баллоны;
9) газонаполнительная станция – комплекс технологически взаимосвязанных производственных и иных объектов, предназначенных для хранения, слива и налива сжиженного нефтяного газа в железнодорожные цистерны, автогазовозы, бытовые баллоны, а также ремонта и утилизации бытовых баллонов;
10) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
11) значительные нарушения – нарушения, связанные с отсутствием контрольных приборов учета и не ведением учета объема газа, несоблюдением требования по направлению национальному оператору коммерческого предложения, несоблюдением требований по передаче по решению уполномоченного органа в сфере газа и газоснабжения газа национальному оператору или привлекаемому инвестору, необеспечением строительства, эксплуатации, модернизации и (или) реконструкции объектов единой системы снабжения товарным газом в соответствии с генеральной схемой газификации Республики Казахстан, допущением эксплуатации одних и тех же соединительных, магистральных газопроводов и хранилищ товарного газа двумя и более газотранспортными организациями, допущением транспортировки и (или) хранения товарного газа при несоответствии товарного газа требованиям технических регламентов и национальных стандартов, а также при непредставлении недропользователем письменного отказа национального оператора от преимущественного права государства либо документов, подтверждающих получение национальным оператором коммерческого предложения об отчуждении, несоблюдением требований по отчуждению по согласованию с уполномоченным органом в сфере газа и газоснабжения объектов единой системы снабжения товарным газом;

4) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
5) болмашы бұзушылықтар – көзделген есептерді және мәліметтерді ұсынбауға байланысты бұзушылықтар;
6) газ тарату ұйымы – тауарлық газды газ тарату жүйесі арқылы тасымалдауды, газ тарату жүйесін техникалық пайдалануды, сондай-ақ Заңда белгіленген шарттарда тауарлық газды көтерме және бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) газ тасымалдау ұйымы – Заңда белгіленген шарттарда тауарлық газды жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау және (немесе) тауарлық газды тауарлық газ қоймаларында сақтау жөніндегі қызметтерді көрсететін заңды тұлға;
8) газ толтыру пункті – сұйытылған мұнай газын сақтауға, тұрмыстық баллондарға қотаруға және құюға арналған инженерлік құрылыс;
9) газ толтыру станциясы – сұйытылған мұнай газын сақтауға, теміржол цистерналарына, автогаздарға, тұрмыстық баллондарға қотаруға және құюға, сондай-ақ тұрмыстық баллондарды жөндеуге және кәдеге жаратуға арналған технологиялық өзара байланысты өндірістік және өзге де объектілер кешені;
10) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
11) елеулі бұзушылықтар – есепке алатын бақылау аспаптарының болмауы және газдың көлемін есепке алмау, коммерциялық ұсынысты ұлттық операторға жолдау бойынша талаптарды сақтамау, уәкілетті органның шешімі бойынша газды ұлттық операторға немесе тартылатын инвесторға беру бойынша талаптарды сақтамау, Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасына сәйкес тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің объектілерін салуды, пайдалануды, жаңғыртуды және (немесе) реконструкциялауды қамтамасыз етпеу, бір ғана жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары мен тауарлық газ қоймаларын екі және одан көп газ тасымалдау ұйымының пайдалануына жол беру, тауарлық газ техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда тауарлық газын тасымалдауға және (немесе) сақтауға жол беру, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы тасымалдануы жоспарланған тауарлық газ көлемдерін сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығынан ұлттық оператордың жазбаша бас тартуын, немесе ұлттық оператордың тасымалдануы жоспарланған тауарлық газ көлемдерін иеліктен шығару туралы коммерциялық ұсынысты алғанын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің объектілерін уәкілетті орган келісімі бойынша иеліктен шығару талаптарын сақтамауға байланысты бұзушылықтар;

12) производитель – юридическое лицо, осуществляющее производство товарного, сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа;
13) промышленный потребитель – юридическое лицо, приобретающее газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве;
14) промышленный потребитель-инвестор – юридическое лицо, приобретающее товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенное в перечень, утверждаемый уполномоченным органом в сфере газа и газоснабжения, а также юридическое лицо, приобретающее товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям;
15) грубые нарушения – нарушения, связанные с нарушением приоритетного и преимущественного права государства на приобретение газа и объектов системы газоснабжения, с незаконной реализацией газа, нарушением преимущественного права бытовых и коммунально-бытовых потребителей на пользование товарным газом, несоблюдением предельных цен оптовой реализации, невыполнением плана поставки газа на внутренний рынок, несоблюдением запрета на осуществление перевозки сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа железнодорожным, автомобильным, морским и внутренним водным транспортом за пределы территории Республики Казахстан, необеспечением бесперебойной транспортировки, хранения и снабжения газом.
16) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
17) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
18) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;

12) өндіруші – тауарлық, сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
13) өнеркәсіптік тұтынушы – өнеркәсіп өндірісінде отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін газ сатып алатын заңды тұлға;
14) өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор – мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін тауарлық газды сатып алатын және уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген заңды тұлға, сондай-ақ тұтынушыларға одан әрі өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газ өндіру үшін тауарлық газды сатып алатын заңды тұлға;
15) өрескел бұзушылықтар – газды және газбен жабдықтау жүйесінің объектілерін сатып алуға мемлекеттің артықшылықты және басым құқығын бұзуына, газды заңсыз өткізуге, тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың тауарлық газды пайдалануда артықшылық құқығын бұзуына, көтерме саудамен өткізу кезінде шекті бағаларды сақтамауына, ішкі нарыққа газды жеткізу жоспарын орындамауына, сұйытылған мұнай газды және сұйытылған табиғи газды теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су көлігімен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге тасымалдауды жүзеге асыруға тыйым салуды сақтамауына, газды іркіліссіз тасымалдануын, сақталуын және жабдықтауын қамтамасыз етпеуіне байланысты бұзушылықтар;
16) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату процесі;
17) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
18) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

19) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
20) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
21) групповая резервуарная установка – инженерное сооружение, состоящее из группы емкостей, предохранительно-запорной и регулирующей арматуры, газопроводов и предназначенное для хранения и подачи сжиженного нефтяного газа в газопотребляющие системы, эксплуатация которого отнесена к сферам естественных монополий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
22) потребитель – бытовой, коммунально-бытовой, промышленный потребитель, промышленный потребитель-инвестор или потребитель, включенный в перечень электростанций;
23) национальный оператор – юридическое лицо, собственником контрольного пакета акций (доли участия) которого является государство либо национальный управляющий холдинг, национальная компания или компания, входящая в группу Фонда национального благосостояния, определяемое Правительством Республики Казахстан и осуществляющее деятельность в сфере газа и газоснабжения в целях обеспечения внутренних потребностей Республики Казахстан в товарном газе.";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области магистрального трубопровода.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля в уполномоченный орган в сфере газа и газоснабжения;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.";
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

19) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
20) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға әсер ететін факторларға байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы
21) топтық резервуарлық қондырғы – ыдыстар тобынан, сақтандыру-бекіту және реттеу арматурасынан, газ құбырларынан тұратын және сұйытылған мұнай газын сақтауға және газ тұтыну жүйелеріне беруге арналған инженерлік құрылыс, оны пайдалану Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес табиғи монополиялар салаларына жатқызылған;
22) тұтынушы – тұрмыстық, коммуналдық-тұрмыстық, өнеркәсіптік тұтынушы, өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор немесе электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушы;
23) ұлттық оператор – акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакетінің меншік иесі мемлекет не ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық компания немесе Ұлттық әл-ауқат қоры тобына кіретін компания болып табылатын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және Қазақстан Республикасының тауарлық газға деген ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті органға ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.";
14-тармақ жаңа жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу (R) алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қорытындылау жолымен кейіннен деректер мәндерін 0-ден бастап 100 ұпайға дейінгі диапазонға қалпына келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
ЅР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 12 настоящих Критерий, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к одной из следующих степеней риска:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
– показатель субъективного критерия,
– удельный вес показателя субъективного критерия ,
n– количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю
нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
, где
– показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
– максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
– минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
– промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.

Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 12-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 100 балл теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
ЅРз = (ЅР2 х 100 / ЅР1) х 0,7,
мұнда:
ЅРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеулі бұзушылықтардың қажетті саны;
ЅР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
ЅРн = (ЅР2 х 100 / ЅР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың қажетті саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (ЅР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
ЅР = ЅРе + ЅРш,
мұнда:
ЅРт – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
ЅРе – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅРш – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызуға негіз болып табылады:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) орташа тәуекел дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ке дейін қоса алғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
3) төмен тәуекел дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ға дейін қоса алғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдылығына және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығына сүйене отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
– субъективті өлшемшарттар көрсеткіші,
– хі субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің үлес салмағы,
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Субъектілер (объектілер) бойынша есептелген R көрсеткіші бойынша мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формуланы пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шәкілі бойынша ең жоғары ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

Степени нарушений требований в сфере газа и газоснабжения приведены в приложениях 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Критериям.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев в сфере газа и газоснабжения устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям, которые приведены в приложениях 8 и 9 к настоящим Критериям.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется органом контроля в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, не чаще одного раз в год.
Анализ получаемых сведений и оценка по показателям осуществляется два раза в год до первого мая и до первого декабря отчетного года.
В случае если в отношении субъекта (объекта) контроля ранее проводился профилактический контроль с посещением, анализируемым периодом является период со дня после даты окончания последнего профилактического контроля с посещением до начала проводимого анализа.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.";
пункты 15 и 16 исключить:
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к Критериям оценки степени риска и проверочных листов в сфере газа и газоснабжения изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 8 и 9 к Критериям оценки степени риска в сфере газа и газоснабжения согласно приложениям 8 и 9 к настоящему совместному приказу;
в приложении 9 к указанному совместному приказу:
в наименовании проверочного листа, внесены изменения на казахском языке, текст на русском не меняется;
в строках, порядковый номер 7, 8 и 9 внесены изменения на казахском языке, текст на русском не меняется;
дополнить строкой, порядковый номер 10 следующего содержания:
"
10
Соблюдение запрета на осуществление перевозки сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа железнодорожным, автомобильным, морским и внутренним водным транспортом за пределы территории Республики Казахстан самостоятельно либо с привлечением лиц, оказывающих услуги по перевозке сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа
".
2.Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
__________ Ж. Нурмаганбетов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
совместному к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 июня 2023 года № 112
и исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 13 июня 2023 года № 222
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска
в сфере газа и газоснабжения
Степени нарушения требований в отношении производителей товарного газа
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Соблюдение приоритетного права государства на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом, за исключением:

Газ және газбен жабдықтау саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларда келтірілген.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және газ және газбен жабдықтау саласында субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 8 және 9-қосымшаларда келтірілген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
Талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабы 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жиілігін жоғары тәуекел дәрежесіне жататын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау органы ең көбі жылына бір реттен айқындайды.
Алынатын мәліметтер талдауы және көрсеткіштер бойынша бағалау жылына екі рет есепті жылғы бірінші мамырға және бірінші желтоқсанға дейін жүргізіледі.
Егер бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілген болса, соңғы бару арқылы профилактикалық бақылаудың аяқталу күнінен кейінгі күннен бастап жүргізілетін талдаудың басталуына дейінгі кезең талдау кезеңі болып табылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.";
15 және 16-тармақтар алып тасталсын:
газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына және тексеру парақтарына 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 8 және 9-қосымшаларға сәйкес газ және газбен жабдықтау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары 8 және 9-қосымшаларымен толықтырылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 9-қосымшада:
тексеру парағының атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде Қазақстан Республикасында өндірілетін шикі газдан Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген тауарлық газдың меншік иелеріне қатысты газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру парағы";
реттік нөмірі 7, 8, 9 және 10-жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
7
Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
8
Сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге өткізуге тыйым салуды сақтау, мыналарды қоспағанда:
1) сұйытылған мұнай газын өндірушілер;
2) өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері;
3) өнім беру жоспарынан тыс заңды негіздерде 1) және 2) тармақшаларында аталған тұлғалардан сатып алынған сұйытылған мұнай газының меншік иелері
9
Сұйытылған мұнай газын өндірушілерді, өздеріне меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелерін, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген және тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген сұйытылған мұнай газының меншік иелерін қоспағанда, сұйытылған мұнай газын өнеркәсіптік тұтынушыларға бөлшек саудада өткізуді жүзеге асырған кезде сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуге тыйым салуды сақтау
10
Сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су көлігімен Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерге өз бетінше не сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін тұлғаларды тарта отырып тасымалдауды жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан РеспубликасыЭнергетика министрініңміндетін атқарушы__________Ж. Нурмаганбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 13 маусымдағы
№ 112 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 13 маусымдағы
№ 222 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Тауарлық газды өндірушілерге қатысты талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/н
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Мемлекеттің тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға басым құқығын сақтау, мыналарды қоспағанда:

1) отчуждения автогазонаполнительных компрессорных станций и газопотребляющих систем промышленных потребителей и промышленных потребителей-инвесторов;
2) отчуждения акций, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг;
3) передачи объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и (или) пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом: дочерней организации, в которой не менее девяноста девяти процентов доли участия (пакета акций) прямо или косвенно принадлежит собственнику объекта единой системы снабжения товарным газом; между юридическими лицами, в каждом из которых не менее девяноста девяти процентов долей участия (пакетов акций) прямо или косвенно принадлежат одному и тому же лицу;
4) передачи акций (долей участия) в юридическом лице- собственнике объекта единой системы снабжения товарным газом, если в результате такой передачи лицо приобретает право прямо или косвенно (через третьих лиц) распоряжаться менее чем 0,1 процента доли участия (пакета акций) в уставном капитале юридического лица-собственника объекта единой системы снабжения товарным газом
Грубое
2
Соблюдение преимущественного права государства на приобретение товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими сырого газа
Грубое
3
Соблюдение требований по поставке потребителям только товарного и (или) сжиженного нефтяного газа, за исключением реализации сырого газа промышленным потребителям для использования в качестве сырья
Грубое
4
Соблюдение требований по реализации товарного газа с обязательным их перемещением через контрольные приборы учета
Значительное
5
Соблюдение преимущественного права бытовых и коммунально-бытовых потребителей на пользование товарным газом
Грубое
6
Соблюдение установленных предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан
Грубое
7
Соблюдение требований по предоставлению, ежемесячно не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным, в уполномоченный орган сведений о реализации товарного газа, в том числе ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан
Незначительное
8
Соблюдение требований по предоставлению производителями в уполномоченный орган:
1) сведений по производству товарного газа ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным;
2) прогнозного объема производства товарного газа на предстоящие пять лет ежегодно не позднее чем за три месяца до начала планируемого периода
Незначительное
Приложение 2
совместному к приказу
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска
в сфере газа и газоснабжения
Степени нарушения требований в отношении производителей сжиженного нефтяного газа
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Соблюдение требований по поставке потребителям только товарного и (или) сжиженного нефтяного газа, за исключением реализации сырого газа промышленным потребителям для использования в качестве сырья
Грубое
2
Соблюдение требований по реализации сжиженного нефтяного газа с обязательным их перемещением через контрольные приборы учета
Значительное
3
Соблюдение преимущественного права бытовых и коммунально-бытовых потребителей на пользование сжиженным нефтяным газом
Грубое
4
Соблюдение установленной предельной цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж
Грубое
5
Соблюдение требований по предоставлению производителями в уполномоченный орган прогнозного объема производства сжиженного нефтяного газа на предстоящие пять лет ежегодно не позднее чем за три месяца до начала планируемого периода
Незначительное
6
Соблюдение требований по предоставлению производителями сжиженного нефтяного газа в уполномоченный орган, ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным, сведений:

1) автогаз толтыру компрессорлық станцияларын және өнеркәсіптік тұтынушылардың және өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлардың газ тұтыну жүйелерін иеліктен шығаруға;
2) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында айналымға түсетін акцияларды иеліктен шығаруға;
3) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және (немесе) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін): қатысу үлесінің (акциялар пакетінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесіне тиесілі болатын еншілес ұйымға; әрқайсысында қатысу үлестерінің (акциялар пакеттерінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде белгілі бір тұлғаға тиесілі болатын заңды тұлғалар арасында беруге;
4) егер осындай берудiң нәтижесiнде тұлға тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесі – заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесiнiң (акциялар пакетiнiң) кемiнде 0,1 пайызына тiкелей немесе жанама түрде (үшiншi тұлғалар арқылы) билiк ету құқығын сатып алса, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесі – заңды тұлғадағы акцияларды (қатысу үлестерiн) беруге
Өрескел
2
Өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген тауарлық газды сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығын сақтау
Өрескел
3
Шикізат ретінде пайдалану үшін өнеркәсіптік тұтынушыларға шикі газды өткізуді қоспағанда, тұтынушыларға тауарлық және (немесе) сұйытылған мұнай газын ғана беру жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
4
Есепке алатын бақылау аспаптары арқылы міндетті түрде өткізе отырып тауарлық газды өткізу талаптарын сақтау
Елеулі
5
Тұмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар тауарлық газын пайдалануда артықшылық құқығын сақтау
Өрескел
6
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің белгіленген шекті бағаларын сақтау
Өрескел
7
Тауарлық газды өткізуді жүзеге асыруда уәкілетті органға, оның ішінде тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген өткізу туралы мәліметтерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей ұсыну жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
8
Өндірушілердің уәкілетті органға:
1) тауарлық газды өндіру жөніндегі мәліметтерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінен кешіктірмей;
2) тауарлық газды өндірудің алдағы бес жылға арналған болжамды көлемін жыл сайын, жоспарланған кезең басталғанға дейін кемінде үш ай бұрын ұсыну жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Сұйытылған мұнай газды өндірушілерге қатысты талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/н
Талаптар
Бұзылу дәрежесі
1
Шикізат ретінде пайдалану үшін өнеркәсіптік тұтынушыларға шикі газды өткізуді қоспағанда, тұтынушыларға тауарлық және (немесе) сұйытылған мұнай газын ғана беру жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
2
Сұйытылған мұнай газын өткізуді есепке алатын бақылау аспаптары арқылы міндетті түрде өткізе отырып жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
3
Тұмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар сұйытылған мұнай газын пайдалануда артықшылық құқығын сақтау
Өрескел
4
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газын өткізудің белгіленген шекті бағаларын сақтау
Өрескел
5
Өндірушілердің уәкілетті органға сұйытылған мұнай газын өндірудің алдағы бес жылға арналған болжамды көлемін жыл сайын, жоспарланған кезең басталғанға дейін кемінде үш ай бұрын ұсыну жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
6
Сұйытылған мұнай газын өндірушілер уәкілетті органға:

1) об объемах производства собственного сжиженного нефтяного газа;
2) об объемах производства сжиженного нефтяного газа из углеводородного сырья, принадлежащего на праве собственности или иных законных основаниях другим лицам;
3) по отгрузке и (или) реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки;
4) по отгрузке и (или) реализации сжиженного нефтяного газа вне плана поставки
Незначительное
7
Выполнение плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок
Грубое
Приложение 3
совместному к приказу
Приложение 3
к Критериям оценки
степени риска
в сфере газа и газоснабжения
Степени нарушения требований в отношении недропользователей, являющихся собственниками товарного газа, произведенного в процессе переработки добытого ими сырого газа
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Соблюдение приоритетного права государства на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом, за исключением:
1) отчуждения автогазонаполнительных компрессорных станций и газопотребляющих систем промышленных потребителей и промышленных потребителей-инвесторов;
2) отчуждения акций, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг;
3) передачи объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и (или) пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом: дочерней организации, в которой не менее девяноста девяти процентов доли участия (пакета акций) прямо или косвенно принадлежит собственнику объекта единой системы снабжения товарным газом; между юридическими лицами, в каждом из которых не менее девяноста девяти процентов долей участия (пакетов акций) прямо или косвенно принадлежат одному и тому же лицу;

1) меншікті сұйытылған мұнай газын өндіру көлемдері туралы;
2) меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде басқа тұлғаларға тиесілі көмірсутек шикізатынан сұйытылған мұнай газын өндіру көлемдері туралы;
3) сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газын тиеп-жөнелту және (немесе) өткізу;
4) өнім беру жоспарынан тыс сұйытылған мұнай газын тиеп-жөнелту және (немесе) өткізу жөнінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей беру жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
7
Ішкі нарыққа сұйытылған мұнай газын жеткізу жоспарын орындау
Өрескел
бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде өндірілген тауарлық газдың меншік иелері болып табылатын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/н
Талаптар
Бұзылу дәрежесі
1
Мемлекеттің тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға басым құқығын сақтау, мыналарды қоспағанда:
1) автогаз толтыру компрессорлық станцияларын және өнеркәсіптік тұтынушылардың және өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлардың газ тұтыну жүйелерін иеліктен шығаруға;
2) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында айналымға түсетін акцияларды иеліктен шығаруға;
3) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және (немесе) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін): қатысу үлесінің (акциялар пакетінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесіне тиесілі болатын еншілес ұйымға; әрқайсысында қатысу үлестерінің (акциялар пакеттерінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде белгілі бір тұлғаға тиесілі болатын заңды тұлғалар арасында беруге;

4) передачи акций (долей участия) в юридическом лице- собственнике объекта единой системы снабжения товарным газом, если в результате такой передачи лицо приобретает право прямо или косвенно (через третьих лиц) распоряжаться менее чем 0,1 процента доли участия (пакета акций) в уставном капитале юридического лица-собственника объекта единой системы снабжения товарным газом
Грубое
2
Соблюдение преимущественного права государства на приобретение отчуждаемого товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими сырого газа
Грубое
3
Соблюдение недропользователями, имеющими намерение произвести отчуждение товарного газа, в срок не позднее чем за пять месяцев до начала планируемого периода требования по направлению национальному оператору коммерческого предложения с указанием:

4) егер осындай берудiң нәтижесiнде тұлға тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесі – заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесiнiң (акциялар пакетiнiң) кемiнде 0,1 пайызына тiкелей немесе жанама түрде (үшiншi тұлғалар арқылы) билiк ету құқығын сатып алса, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесі – заңды тұлғадағы акцияларды (қатысу үлестерiн) беруге
Өрескел
2
Өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген тауарлық газды сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығын сақтау
Өрескел
3
Тауарлық газды иеліктен шығаруды жүргізуге ниеті бар жер қойнауын пайдаланушылар жоспарланған кезең басталғанға дейін бес айдан кешіктірілмейтін мерзімде, ұлттық операторға:

1) объемов отчуждаемого сырого и (или) товарного газа;
2) цены отчуждаемого сырого и (или) товарного газа;
3) пункта поставки сырого и (или) товарного газа
Значительное
4
Соблюдение недропользователями, производящими товарный газ из попутного газа, принадлежащего Республике Казахстан, требований по передаче по решению уполномоченного органа товарного газа национальному оператору или товарный газ привлекаемому инвестору для дальнейшего использования в рамках партнерства в сфере газа и газоснабжения по цене, согласованной сторонами
Значительное
5
Соблюдение требований по поставке потребителям только товарного газа, за исключением реализации сырого газа промышленным потребителям для использования в качестве сырья
Грубое
6
Соблюдение требований по реализации товарного газа с обязательным их перемещением через контрольные приборы учета
Значительное
7
Соблюдение преимущественного права бытовых и коммунально-бытовых потребителей на пользование товарным газом
Грубое
8
Соблюдение установленных предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан
Грубое
9
Соблюдение требований по предоставлению, ежемесячно не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным, в уполномоченный орган сведений о реализации товарного газа, в том числе ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан
Незначительное
10
Соблюдение запрета на осуществление перевозки сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа железнодорожным, автомобильным, морским и внутренним водным транспортом за пределы территории Республики Казахстан самостоятельно либо с привлечением лиц, оказывающих услуги по перевозке сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа
Грубое
11
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации сжиженного нефтяного газа
Грубое
12
Соблюдение запрета на осуществление реализации сжиженного нефтяного газа за пределы территории Республики Казахстан
Грубое
13
Соблюдение запрета на осуществление розничной реализации сжиженного нефтяного газа
Грубое
Приложение 4
совместному к приказу
Приложение 4
к Критериям оценки
степени риска в сфере
газа и газоснабжения
Степени нарушения требований в отношении собственников сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Соблюдение требований по поставке потребителям только товарного и (или) сжиженного нефтяного газа, за исключением реализации сырого газа промышленным потребителям для использования в качестве сырья
Грубое
2
Соблюдение требований по реализации сжиженного нефтяного газа с обязательным их перемещением через контрольные приборы учета
Значительное
3
Соблюдение преимущественного права бытовых и коммунально-бытовых потребителей на пользование сжиженным нефтяным газом
Грубое
4
Соблюдение установленной предельной цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж
Грубое
5
Соблюдение требований по предоставлению ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным, в уполномоченный орган сведений по отгрузке и (или) реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки
Незначительное
6
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации товарного газа
Грубое
7
Соблюдение запрета на осуществление розничной реализации товарного газа
Грубое
8
Выполнение плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок
Грубое
Приложение 5
совместному к приказу
Приложение 5
к Критериям оценки
степени риска
в сфере газа и газоснабжения
Степени нарушения требований в отношении национального оператора
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Обеспечение бесперебойной транспортировки и хранения товарного газа, в том числе путем заключения договоров с газотранспортными и газораспределительными организациями
Грубое
2
Обеспечение централизованного оперативно-диспетчерского управления технологическим режимом работы объектов единой системы снабжения товарным газом
Значительное
3
Представление в уполномоченный орган сведений по транспортировке, хранению и реализации товарного газа на территории Республики Казахстан, по приобретению сырого и товарного газа в рамках преимущественного права государства, а также прогноза внутренних потребностей Республики Казахстан в товарном газе на предстоящий календарный год
Незначительное
4
Обеспечение взаимодействия с газотранспортными системами сопредельных государств по управлению и обеспечению устойчивости режимов транспортировки товарного газа
Значительное
5
Обеспечение создания и функционирования автоматизированной системы коммерческого учета товарного газа, находящегося в единой системе снабжения товарным газом
Значительное
6
Обеспечение бесперебойного снабжения товарным газом потребителей, подключенных к объектам единой системы снабжения товарным газом
Грубое
7
Обеспечение строительства, эксплуатации, модернизации и (или) реконструкции объектов единой системы снабжения товарным газом в соответствии с генеральной схемой газификации Республики Казахстан
Значительное
8
Соблюдение требований по отчуждению по согласованию с уполномоченным органом объектов единой системы снабжения товарным газом, находящиеся в собственности национального оператора или газотранспортных и (или) газораспределительных организаций, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному оператору
Значительное
9
Соблюдение приоритетного права государства на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом, за исключением:

1) иеліктен шығарылатын шикі және (немесе) тауарлық газдың көлемін;
2) иеліктен шығарылатын шикі және (немесе) тауарлық газдың бағасын;
3) шикі және (немесе) тауарлық газдың жеткізілу пунктін көрсете отырып, коммерциялық ұсыныс жіберу жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
4
Қазақстан Республикасына тиесілі ілеспе газдан тауарлық өндіретін жер қойнауын пайдаланушылар уәкілетті органның шешімі бойынша тараптар келіскен бағамен газ және газбен жабдықтау саласындағы әріптестік шеңберінде одан әрі пайдалану үшін тауарлық газды ұлттық операторға немесе тартылатын инвесторға беру жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
5
Шикізат ретінде пайдалану үшін өнеркәсіптік тұтынушыларға шикі газды өткізуді қоспағанда, тұтынушыларға тауарлық және (немесе) сұйытылған мұнай газын ғана беру жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
6
Есепке алатын бақылау аспаптары арқылы міндетті түрде өткізе отырып тауарлық газды өткізу талаптарын сақтау
Елеулі
7
Тұмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар тауарлық газын пайдалануда артықшылық құқығын сақтау
Өрескел
8
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің белгіленген шекті бағаларын сақтау
Өрескел
9
Тауарлық газды өткізуді жүзеге асыруда уәкілетті органға, оның ішінде тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген өткізу туралы мәліметтерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей ұсыну жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
10
Cұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су көлігімен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге өз бетінше не сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін тұлғаларды тарта отырып тасымалдауды жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
11
Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
12
Сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
13
Сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша
Өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелеріне қатысты талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/н
Талаптар
Бұзылу дәрежесі
1
Шикізат ретінде пайдалану үшін өнеркәсіптік тұтынушыларға шикі газды өткізуді қоспағанда, тұтынушыларға тауарлық және (немесе) сұйытылған мұнай газы ғана берілу жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
2
Сұйытылған мұнай газын өткізуді есепке алатын бақылау аспаптары арқылы міндетті түрде өткізе отырып жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
3
Тұмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар сұйытылған мұнай газын пайдалануда артықшылық құқығын сақтау
Өрескел
4
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газын өткізудің белгіленген шекті бағаларын сақтау
Өрескел
5
Уәкілетті органға сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газын тиеп-жөнелту және (немесе) өткізу жөніндегі ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей беру жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
6
Тауарлық газының көтерме саудада өткізуді жүзеге асыруға салынған тыйымды сақтау
Өрескел
7
Тауарлық газын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыруға салынған тыйымды сақтау
Өрескел
8
Ішкі нарыққа сұйытылған мұнай газын жеткізу жоспарын орындау
Өрескел
бірлескен бұйрыққа
5-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
5-қосымша
Ұлттық операторға қатысты талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/н
Талаптар
Бұзылу дәрежесі
1
Тауарлық газдың іркіліссіз тасымалдануын және сақталуын, оның ішінде газ тасымалдау және газ тарату ұйымдарымен шарттар жасасу арқылы қамтамасыз ету
Өрескел
2
Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің технологиялық жұмыс режимін орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды қамтамасыз ету
Елеулі
3
Уәкілетті органға Қазақстан Республикасының аумағында тауарлық газды тасымалдау, сақтау және өткізу, мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде шикі және тауарлық газды сатып алу жөніндегі мәліметтерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тауарлық газға деген ішкі қажеттіліктерінің алдағы күнтізбелік жылға арналған болжамын ұсыну
Болмашы
4
Тауарлық газды тасымалдау режимдерін басқаруды және орнықтылықты қамтамасыз ету бойынша шектес мемлекеттердің газ тасымалдау жүйелерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
Елеулі
5
Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесіндегі тауарлық газды коммерциялық есепке алатын автоматтандырылған жүйені құру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Елеулі
6
Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне қосылған тұтынушыларды тауарлық газбен іркіліссіз жабдықтауды қамтамасыз ету
Өрескел
7
Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасына сәйкес тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің объектілерін салуды, пайдалануды, жаңғыртуды және (немесе) реконструкциялауды қамтамасыз ету
Елеулі
8
Ұлттық оператордың немесе дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы ұлттық операторға тиесілі газ тасымалдау және (немесе) газ тарату ұйымдарының меншігіндегі тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің объектілерін уәкілетті органмен келісім бойынша иеліктен шығару жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
9
Мемлекеттің тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға басым құқығын сақтау, мыналарды қоспағанда:

1) отчуждения автогазонаполнительных компрессорных станций и газопотребляющих систем промышленных потребителей и промышленных потребителей-инвесторов;
2) отчуждения акций, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг;
3) передачи объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и (или) пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом: дочерней организации, в которой не менее девяноста девяти процентов доли участия (пакета акций) прямо или косвенно принадлежит собственнику объекта единой системы снабжения товарным газом; между юридическими лицами, в каждом из которых не менее девяноста девяти процентов долей участия (пакетов акций) прямо или косвенно принадлежат одному и тому же лицу;

1) автогаз толтыру компрессорлық станцияларын және өнеркәсіптік тұтынушылардың және өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлардың газ тұтыну жүйелерін иеліктен шығаруға;
2) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында айналымға түсетін акцияларды иеліктен шығаруға;
3) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және (немесе) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін):
қатысу үлесінің (акциялар пакетінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесіне тиесілі болатын еншілес ұйымға;
әрқайсысында қатысу үлестерінің (акциялар пакеттерінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде белгілі бір тұлғаға тиесілі болатын заңды тұлғалар арасында беруге;

1) ежемесячно не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным, сведений об объемах транспортировки товарного газа по магистральным газопроводам и его хранения в хранилищах товарного газа;
2) ежегодно не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным, сведений об объемах приобретенного сырого и товарного газа в рамках преимущественного права государства;
3) ежегодно не позднее чем за три месяца до начала планируемого периода прогноз внутренних потребностей Республики Казахстан в товарном газе на предстоящий календарный год
Незначительное
15
Соблюдение запрета на осуществление розничной реализации товарного газа
Грубое
16
Соблюдение требований по осуществлению учета объема товарного газа при его транспортировке, хранении и реализации
Значительное
17
Соблюдение запрета на осуществление перевозки сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа железнодорожным, автомобильным, морским и внутренним водным транспортом за пределы территории Республики Казахстан самостоятельно либо с привлечением лиц, оказывающих услуги по перевозке сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа
Грубое
18
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации сжиженного нефтяного газа
Грубое
19
Соблюдение запрета на осуществление реализации сжиженного нефтяного газа за пределы территории Республики Казахстан
Грубое
20
Соблюдение запрета на осуществление розничной реализации сжиженного нефтяного газа
Грубое
Приложение 6
совместному к приказу
Приложение 6
к Критериям оценки
степени риска
в сфере газа и газоснабжения
Степени нарушения требований в отношении газотранспортных организаций
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Соблюдение требований по отчуждению по согласованию с уполномоченным органом объектов единой системы снабжения товарным газом, находящихся в собственности газотранспортных организаций, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному оператору
Значительное
2
Соблюдение приоритетного права государства на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом, за исключением:
1) отчуждения автогазонаполнительных компрессорных станций и газопотребляющих систем промышленных потребителей и промышленных потребителей-инвесторов;

1) тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау және оны тауарлық газ қоймаларында сақтау көлемдері туралы мәліметтерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей;
2) мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде сатып алынған шикі және тауарлық газдың көлемдері туралы мәліметтерді жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші ақпанынан кешіктірмей;
3) Қазақстан Республикасының тауарлық газға деген ішкі қажеттіліктерінің алдағы күнтізбелік жылға арналған болжамын жыл сайын, жоспарланған кезең басталғанға дейін кемінде үш ай бұрын ұсыну жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
15
Тауарлық газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыруға салынған тыйымды сақтау
Өрескел
16
Тауарлық газды тасымалдау, сақтау және өткізу кезінде оның көлемін есепке алуды жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтау
Елеулі
17
Сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су көлігімен Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерге өз бетінше не сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін тұлғаларды тарта отырып тасымалдауды жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
18
Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
19
Сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
20
Сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
бірлескен бұйрыққа
6-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
6-қосымша
Газ тасымалдау ұйымдарына қатысты талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/н
Талаптар
Бұзылу дәрежесі
1
Ұлттық оператордың немесе дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы ұлттық операторға тиесілі газ тасымалдау ұйымдарының меншігіндегі тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің объектілерін уәкілетті органмен келісім бойынша иеліктен шығару жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
2
Мемлекеттің тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға басым құқығын сақтау, мыналарды қоспағанда:
1) автогаз толтыру компрессорлық станцияларын және өнеркәсіптік тұтынушылардың және өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлардың газ тұтыну жүйелерін иеліктен шығаруға;

2) отчуждения акций, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг;
3) передачи объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и (или) пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом: дочерней организации, в которой не менее девяноста девяти процентов доли участия (пакета акций) прямо или косвенно принадлежит собственнику объекта единой системы снабжения товарным газом; между юридическими лицами, в каждом из которых не менее девяноста девяти процентов долей участия (пакетов акций) прямо или косвенно принадлежат одному и тому же лицу;
4) передачи акций (долей участия) в юридическом лице- собственнике объекта единой системы снабжения товарным газом, если в результате такой передачи лицо приобретает право прямо или косвенно (через третьих лиц) распоряжаться менее чем 0,1 процента доли участия (пакета акций) в уставном капитале юридического лица-собственника объекта единой системы снабжения товарным газом
Грубое
3
Соблюдение требований по предоставлению, ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным, национальному оператору сведений об объемах транспортировки и хранения товарного газа
Незначительное
4
Соблюдение требований по недопущению эксплуатации одних и тех же соединительных, магистральных газопроводов и хранилищ товарного газа двумя и более газотранспортными организациями
Значительное
5
Оказание услуг по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам за пределы территории Республики Казахстан исключительно:
1) национальному оператору;
2) производителям товарного газа;
3) недропользователям, являющимся собственниками товарного газа, произведенного в процессе переработки добытого ими сырого газа;
4) владельцам товарного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан, имеющим намерение осуществить его транспортировку через территорию Республики Казахстан
Грубое
6
Соблюдение требований:
1) по предоставлению владельцам товарного газа на равных условиях доступа к мощностям магистрального газопровода, хранилища товарного газа или газораспределительной системы;
2) предоставления по запросу уполномоченного органа информацию о наличии свободных мощностей магистрального газопровода, хранилища товарного газа, газораспределительной системы, а также программу их использования;
3) по информированию владельцев товарного газа и (или) потребителей о планируемых ремонтных и профилактических работах, влияющих на исполнение обязательств по транспортировке, хранению и (или) розничной реализации товарного газа
Грубое
7
Соблюдение требований по недопущению в транспортировке и (или) хранении товарного газа в случаях:

2) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында айналымға түсетін акцияларды иеліктен шығаруға;
3) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және (немесе) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін):
қатысу үлесінің (акциялар пакетінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесіне тиесілі болатын еншілес ұйымға;
әрқайсысында қатысу үлестерінің (акциялар пакеттерінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде белгілі бір тұлғаға тиесілі болатын заңды тұлғалар арасында беруге;
4) егер осындай берудiң нәтижесiнде тұлға тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесі – заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесiнiң (акциялар пакетiнiң) кемiнде 0,1 пайызына тiкелей немесе жанама түрде (үшiншi тұлғалар арқылы) билiк ету құқығын сатып алса, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесі – заңды тұлғадағы акцияларды (қатысу үлестерiн) беруге
Өрескел
3
Ұлттық операторға тауарлық газды тасымалдау және сақтау көлемдері туралы мәліметтерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінен кешіктірмей ұсыну бойынша талаптарды сақтау
Болмашы
4
Бір ғана жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары мен тауарлық газ қоймаларын екі және одан көп газ тасымалдау ұйымының пайдалануына тыйым салу жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
5
Тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету, тек қана, газ тасымалдау ұйымдарымен:
1) ұлттық операторға;
2) тауарлық газды өндірушілерге;
3) өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде өндірілген тауарлық газдың меншік иелері болып табылатын жер қойнауын пайдаланушыларға;
4) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген тауарлық газды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалдауды жүзеге асыруға ниет білдірген оның иелеріне
Өрескел
6
Мына талаптарды сақтау:
1) тауарлық газдың иелеріне магистральдық газ құбырының, тауарлық газ қоймасының немесе газ тарату жүйесінің қуаттарына тең жағдайларда қол жеткізуді ұсыну;
2) уәкілетті органның сұрауы бойынша магистральдық газ құбырында, тауарлық газ қоймасында, газ тарату жүйесінде бос тұрған қуаттардың бар екені туралы ақпаратты, сондай-ақ оларды пайдалану бағдарламасын ұсыну;
3) тауарлық газ иелерін және (немесе) тұтынушыларды тауарлық газды тасымалдау, сақтау және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі міндеттемелерді орындауға әсер ететін жоспарланған жөндеу және профилактикалық жұмыстар туралы хабардар ету
Өрескел
7
Мына жағдайларда тауарлық газын тасымалдаудан және (немесе) сақтаудан бас тарту жөніндегі талаптарды орындау:

1) несоответствия товарного газа требованиям технических регламентов и национальных стандартов;
2) непредставления недропользователем письменного отказа национального оператора от преимущественного права государства на приобретение объемов товарного газа, планируемого к транспортировке, либо документов, подтверждающих получение национальным оператором за месяц до обращения недропользователя в газотранспортную организацию коммерческого предложения об отчуждении объемов товарного газа, планируемого к транспортировке
Значительное
8
Соблюдение требований по ведению учета объема товарного газа, транспортируемого по магистральным газопроводам, на газоизмерительных станциях по приборам учета газа с постоянным подтверждением данных по приборам учета товарного газа, установленным на пунктах приема (передачи) товарного газа и обеспечение передачи данных по учету объема транспортируемого товарного газа национальному оператору
Значительное
9
Соблюдение условий по бесперебойному снабжению товарным газом потребителей, подключенных к газораспределительной системе за исключение:
1) нарушения потребителем правил безопасности объектов систем газоснабжения;
2) технической неисправности объектов систем газоснабжения;
3) самовольного подключения потребителем газового оборудования;
4) недопущения представителей газотранспортной или газораспределительной организации или владельца групповых резервуарных установок к газопроводам, газовому оборудованию и приборам учета;
5) наличия дебиторской задолженности за поставленный товарный или сжиженный нефтяной газ в соответствии с договором розничной реализации товарного или сжиженного нефтяного газа.
Грубое
10
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации сжиженного нефтяного газа
Грубое
11
Соблюдение запрета на осуществление розничной реализации сжиженного нефтяного газа
Грубое
12
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации товарного газа
Грубое
13
Соблюдение запрета на осуществление перевозки сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа железнодорожным, автомобильным, морским и внутренним водным транспортом за пределы территории Республики Казахстан самостоятельно либо с привлечением лиц, оказывающих услуги по перевозке сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа
Грубое
14
Соблюдение запрета на осуществление реализации сжиженного нефтяного газа за пределы территории Республики Казахстан обладают
Грубое
Приложение 7
совместному к приказу
Приложение 7
к Критериям оценки
степени риска
в сфере газа и газоснабжения
Степени нарушения требований в отношении газораспределительных организаций
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Соблюдение приоритетного права государства на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом, за исключением:

1) тауарлық газ техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес келмеген;
2) жер қойнауын пайдаланушы тасымалдануы жоспарланған тауарлық газ көлемдерін сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығынан ұлттық оператордың жазбаша бас тартуын не жер қойнауын пайдаланушы газ тасымалдау ұйымына жүгінгенге дейін бір ай бұрын ұлттық оператордың тасымалдануы жоспарланған тауарлық газ көлемдерін иеліктен шығару туралы коммерциялық ұсынысты алғанын растайтын құжаттарды ұсынбағанда
Елеулі
8
Магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалданатын тауарлық газ көлемін есепке алуды газ тасымалдау ұйымы газ өлшеу станцияларында тауарлық газды қабылдау (беру) пункттерінде орнатылған тауарлық газды есепке алу аспаптары бойынша деректерді ұдайы растай отырып, газды есепке алу аспаптары арқылы жүргізеді және газ тасымалдау ұйымдары тасымалданатын тауарлық газдың көлемін есепке алу жөніндегі деректердің ұлттық операторға беру жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
9
Газ тарату жүйесіне қосылған тұтынушыларды тауарлық газбен іркіліссіз жабдықтауды қамтамасыз етуге міндетті, мыналарды қоспағанда:
1) тұтынушы газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздік қағидаларын бұзған;
2) газбен жабдықтау жүйелерінің объектілері техникалық жарамсыз болған;
3) тұтынушы газ жабдығын өз бетінше қосқан;
4) газ тасымалдау немесе газ тарату ұйымының өкілдері немесе топтық резервуарлық қондырғылардың иесі газ құбырларына, газ жабдығына және есепке алу аспаптарына жіберілмеген;
5) тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу шартына сәйкес жеткізіліп берілген тауарлық немесе сұйытылған мұнай газы үшін дебиторлық берешек болған жағдайларда
Өрескел
10
Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
11
Сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
12
Тауарлық газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
13
Сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су көлігімен Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерге өз бетінше не сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін тұлғаларды тарта отырып тасымалдауға салынған тыйымды сақтау
Өрескел
14
Сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
бірлескен бұйрыққа
7-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
7-қосымша
Газ тарату ұйымдарына қатысты талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/н
Талаптар
Бұзылу дәрежесі
1
Мемлекеттің тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға басым құқығын сақтау, мыналарды қоспағанда:

1) отчуждения автогазонаполнительных компрессорных станций и газопотребляющих систем промышленных потребителей и промышленных потребителей-инвесторов;
2) отчуждения акций, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг;
3) передачи объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и (или) пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом: дочерней организации, в которой не менее девяноста девяти процентов доли участия (пакета акций) прямо или косвенно принадлежит собственнику объекта единой системы снабжения товарным газом; между юридическими лицами, в каждом из которых не менее девяноста девяти процентов долей участия (пакетов акций) прямо или косвенно принадлежат одному и тому же лицу;
4) передачи акций (долей участия) в юридическом лице- собственнике объекта единой системы снабжения товарным газом, если в результате такой передачи лицо приобретает право прямо или косвенно (через третьих лиц) распоряжаться менее чем 0,1 процента доли участия (пакета акций) в уставном капитале юридического лица-собственника объекта единой системы снабжения товарным газом
Грубое
2
Соблюдение преимущественного права государства на приобретение отчуждаемого сырого газа, принадлежащего недропользователям, а также товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими сырого газа, за исключением случаев отчуждения:
1) сырого газа, добываемого на газовых и (или) газоконденсатных месторождениях;
2) товарного газа, произведенного из сырого газа, добываемого на газовых и (или) газоконденсатных месторождениях;
3) сжиженного природного газа и товарного газа, полученного в процессе его регазификации;
4) сырого газа, реализуемого в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
5) товарного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан и ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан;
6) товарного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан из сырого газа, добываемого в Республике Казахстан, на основании международных договоров Республики Казахстан;
7) товарного газа, произведенного на основании договора, заключаемого в рамках партнерства в сфере газа и газоснабжения;
8) сырого и (или) товарного газа, добытого (произведенного) недропользователем в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции
Грубое
3
Соблюдение требований по реализации товарного и (или) сжиженного природного газа с обязательным их перемещением через контрольные приборы учета
Значительное
4
Соблюдение преимущественного права бытовых и коммунально-бытовых потребителей на пользование товарным газом
Грубое
5
Соблюдение условий по бесперебойному снабжению товарным газом потребителей, подключенных к газораспределительной системе за исключением:

1) автогаз толтыру компрессорлық станцияларын және өнеркәсіптік тұтынушылардың және өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлардың газ тұтыну жүйелерін иеліктен шығаруға;
2) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында айналымға түсетін акцияларды иеліктен шығаруға;
3) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және (немесе) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін):
қатысу үлесінің (акциялар пакетінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесіне тиесілі болатын еншілес ұйымға;
әрқайсысында қатысу үлестерінің (акциялар пакеттерінің) кемінде тоқсан тоғыз пайызы тікелей немесе жанама түрде белгілі бір тұлғаға тиесілі болатын заңды тұлғалар арасында беруге;
4) егер осындай берудiң нәтижесiнде тұлға тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесі – заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесiнiң (акциялар пакетiнiң) кемiнде 0,1 пайызына тiкелей немесе жанама түрде (үшiншi тұлғалар арқылы) билiк ету құқығын сатып алса, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектісінің меншік иесі – заңды тұлғадағы акцияларды (қатысу үлестерiн) беруге
Өрескел
2
Жер қойнауын пайдаланушыларға тиесілі иеліктен шығарылатын шикі газды, сондай-ақ өздері өндірген шикі газды өңдеу процесінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген және өздеріне тиесілі тауарлық газды сатып алуға мемлекеттік артықшылықты құқығын сақтау, мыналардан басқасы:
1) газ және (немесе) газ конденсаты кен орындарында өндірілетін шикі газды;
2) газ және (немесе) газ конденсаты кен орындарында өндірілетін шикі газдан өндірілген тауарлық газды;
3) сұйытылған табиғи газды және оны қайтадан газға айналдыру процесінде алынған тауарлық газды;
4) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өткізілетін шикі газды;
5) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген және тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлық газды;
6) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасында өндірілетін шикі газдан Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген тауарлық газды;
7) газ және газбен жабдықтау саласындағы әріптестік шеңберінде жасалатын шарттың негізінде өндірілген тауарлық газды;
8) өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жер қойнауын пайдаланушы өндіріп алған (өндірген) шикі және (немесе) тауарлық газ
Өрескел
3
Тауарлық және (немесе) сұйытылған табиғи газды өткізуді есепке алудың бақылау аспаптары арқылы міндетті түрде өткізе отырып жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
4
Тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың тауарлық газды пайдалануда артықшылық құқығын сақтау
Өрескел
5
Газ тарату жүйесіне қосылған тұтынушыларды тауарлық газбен іркіліссіз жабдықтауды қамтамасыз етуге міндетті, мыналарды қоспағанда:

1) нарушения потребителем правил безопасности объектов систем газоснабжения;
2) технической неисправности объектов систем газоснабжения;
3) самовольного подключения потребителем газового оборудования;
4) недопущения представителей газотранспортной или газораспределительной организации или владельца групповых резервуарных установок к газопроводам, газовому оборудованию и приборам учета;
5) наличия дебиторской задолженности за поставленный товарный или сжиженный нефтяной газ в соответствии с договором розничной реализации товарного или сжиженного нефтяного газа
Грубое
6
Соблюдение установленных предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан
Грубое
7
Соблюдение требований по предоставлению, ежемесячно не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным, в уполномоченный орган сведений о реализации товарного газа, в том числе ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан
Незначительное
8
Соблюдение требований по представлению ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным, национальному оператору сведений об объемах транспортировки и хранения товарного газа
Незначительное
9
Соблюдение требований:
1) по предоставлению владельцам товарного газа на равных условиях доступа к мощностям магистрального газопровода, хранилища товарного газа или газораспределительной системы;
2) по предоставлению по запросу уполномоченного органа информацию о наличии свободных мощностей магистрального газопровода, хранилища товарного газа, газораспределительной системы, а также программу их использования;
3) по информированию владельцев товарного газа и (или) потребителей о планируемых ремонтных и профилактических работах, влияющих на исполнение обязательств по транспортировке, хранению и (или) розничной реализации товарного газа
Грубое
10
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации товарного газа, за исключением национальному оператору и (или) владельцам автогазонаполнительных компрессорных станций
Грубое
11
Соблюдение требований по ведению учета объема товарного газа, транспортируемого по газораспределительным системам, по приборам учета и обеспечению передачи данных по учету объема реализуемого товарного газа национальному оператору
Значительное
12
Соблюдение требований по отчуждению по согласованию с уполномоченным органом объектов единой системы снабжения товарным газом, находящиеся в собственности национального оператора или газотранспортных и (или) газораспределительных организаций, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному оператору
Значительное
13
Соблюдение запрета на осуществление перевозки сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа железнодорожным, автомобильным, морским и внутренним водным транспортом за пределы территории Республики Казахстан самостоятельно либо с привлечением лиц, оказывающих услуги по перевозке сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа
Грубое
14
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации сжиженного нефтяного газа
Грубое
15
Соблюдение запрета на осуществление реализации сжиженного нефтяного газа за пределы территории Республики Казахстан обладают
Грубое
16
Соблюдение запрета на осуществление розничной реализации сжиженного нефтяного газа
Грубое
Приложение 8
совместному к приказу
Приложение 8
Критериям оценки
степени риска
в сфере газа и газоснабжения
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в отношении производителей сжиженного нефтяного газа
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник данных по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл
(в сумме должно составлять не более 100), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
1
Невыполнение сформированного уполномоченным органом в сфере газа и газоснабжения плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан
результаты мониторинга отчетности и сведений
Включение в список на профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
0
1 нарушение
0 %
100 %
Приложение 9
совместному к приказу
Приложение 9
Критериям оценки
степени риска
в сфере газа и газоснабжения
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в отношении собственников сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник данных по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл
(в сумме должно составлять не более 100), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
1
Невыполнение сформированного уполномоченным органом в сфере газа и газоснабжения плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан
результаты мониторинга отчетности и сведений
Включение в список на профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
0
1 нарушение
0 %
100 %

1) тұтынушы газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздік қағидаларын бұзған;
2) газбен жабдықтау жүйелерінің объектілері техникалық жарамсыз болған;
3) тұтынушы газ жабдығын өз бетінше қосқан;
4) газ тасымалдау немесе газ тарату ұйымының өкілдері немесе топтық резервуарлық қондырғылардың иесі газ құбырларына, газ жабдығына және есепке алу аспаптарына жіберілмеген;
5) тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу шартына сәйкес жеткізіліп берілген тауарлық немесе сұйытылған мұнай газы үшін дебиторлық берешек болған жағдайларда
Өрескел
6
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізуде белгіленген шекті бағаларды сақтау
Өрескел
7
Тауарлық газды өткізуді жүзеге асыруда уәкілетті органға, оның ішінде тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген өткізу туралы мәліметтерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей ұсыну жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
8
Ұлттық операторға тауарлық газды тасымалдау және сақтау көлемдері туралы мәліметтерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінен кешіктірмей ұсыну жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
9
Мына талаптарды сақтау:
1) тауарлық газдың иелеріне магистральдық газ құбырының, тауарлық газ қоймасының немесе газ тарату жүйесінің қуаттарына тең жағдайларда қол жеткізуді ұсыну;
2) уәкілетті органның сұрауы бойынша магистральдық газ құбырында, тауарлық газ қоймасында, газ тарату жүйесінде бос тұрған қуаттардың бар екені туралы ақпаратты, сондай-ақ оларды пайдалану бағдарламасын ұсыну;
3) тауарлық газ иелерін және (немесе) тұтынушыларды тауарлық газды тасымалдау, сақтау және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі міндеттемелерді орындауға әсер ететін жоспарланған жөндеу және профилактикалық жұмыстар туралы хабардар ету
Өрескел
10
Тауарлық газды автогаз толтыру компрессорлық станциялардың иелері мен (немесе) ұлттық операторға ғана көтерме өткізуді қоспағанда, тыйым салу талаптарын сақтау
Өрескел
11
Тауарлық газдың көлемін есепке алуды есепке алатын аспаптардың болуы және өткізілетін тауарлық газдың көлемін есепке алу жөніндегі деректерді ұлттық операторға беруді қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
12
Ұлттық оператордың немесе дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы ұлттық операторға тиесілі газ тасымалдау және (немесе) газ тарату ұйымдарының меншігіндегі тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің объектілерін уәкілетті органмен келісім бойынша иеліктен шығару жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
13
Сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су көлігімен Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерге өз бетінше не сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін тұлғаларды тарта отырып тасымалдауға салынған тыйымды сақтау
Өрескел
14
Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
15
Сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
16
Сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыру жөнінде салынған тыйымды сақтау
Өрескел
бірлескен бұйрыққа
8-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
8-қосымша
Сұйытылған мұнай газды өндірушілерге қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
№ р/н
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
субъективті өлшемшарттар көрсеткіші бойынша деректер көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1 шарты /мәні
2 шарты /мәні
1
2
3
4
5
6
1
Газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті органмен қалыптастырылған Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын жеткізу жоспарын орындамау
мәліметтерді және есептерді мониторингілеу нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы, профилактикалық бақылау тізіміне енгізу
0
1 бұзушылық
0 %
100 %
бірлескен бұйрыққа
9-қосымша
Газ және газбен жабдықтау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
9-қосымша
Өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелеріне қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
№ р/н
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
субъективті өлшемшарттар көрсеткіші бойынша деректер көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1 шарты /мәні
2 шарты /мәні
1
2
3
4
5
6
1
Газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті органмен қалыптастырылған Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын жеткізу жоспарын орындамау
мәліметтерді және ссептерді мониторингілеу нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы, профилактикалық бақылау тізіміне енгізу
0
1 бұзушылық
0 %
100 %