Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 236. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32887.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 236
Правила выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства

Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 236 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32887 болып тіркелді.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңын 11-бабы 14-5) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесі бекітілсін.
2. осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күштері жойылған деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасың Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 236 бұйрығына
1-қосымша
Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (далее – Закон), с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства (далее – справка) – документ установленной формы, выдаваемый в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения, иностранцу или лицу без гражданства, соответствующему требованиям квалификации и уровню образования, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности);
2) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения (далее – местный исполнительный орган);
3) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения (далее – уполномоченный орган по вопросам миграции населения).
Глава 2. Порядок выдачи или продления справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства
3. Иностранец или лицо без гражданства (либо уполномоченное им лицо) для получения государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства" (далее – государственная услуга) направляет через веб-портал "электронного правительства" заявление о выдаче справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление), с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства" (далее - перечень требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 14-5) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама (бұдан әрі – анықтама) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасында жұмысқа өз бетінше орналасу үшін экономиканың басым салаларындағы (экономикалық қызмет түрлеріндегі) сұранысқа ие кәсіптер бойынша біліктілік талаптары және білім деңгейі сәйкес келетін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға берілетін белгіленген нысандағы құжат;
2) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган – халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету бойынша функцияларды орындауға облыстардың, республикалық қалалары және астана әкімдіктері уәкілеттік берген мемлекеттік мекеме (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган);
3) халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі – халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган);
2-тарау. Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту тәртібі
3. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам (не ол уәкілеттік берген адам) "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" көрсетілетін мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) жібередi, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі) қөрсетілген құжаттар қоса беріле отыр.

4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. При подаче заявителем документов на веб-портале "электронного правительства" в "личном кабинете" отображается статус о принятии заявления на оказание государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
6. Комиссия по проведению оценки соответствия иностранца или лица без гражданства требованиям к квалификации и уровню образования (далее – Комиссия) создается местными исполнительными органами, в состав Комиссии входят представители местных исполнительных органов, представители территориальных органов, уполномоченных органов в области образования, органов внутренних дел, государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", ассоциаций, а также представителей территориальных органов центральных государственных органов, курируемые отрасли которых предусмотрены в перечне приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев или лиц без гражданства.
7. При соответствии представленных документов по перечню требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам, сотрудник местного исполнительного органа в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов, направляет их на рассмотрение Комиссии.
8. Комиссией при рассмотрении заявлений и документов иностранцев или лиц без гражданства проверяется их соответствие квалификации и уровню образования к востребованным профессиям, в приоритетных отраслях экономики, утверждаемых в соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
Уровень образования (профессиональная подготовка) и опыт (стаж) практической работы иностранца или лица без гражданства, подающих заявление о выдаче справки должны отвечать квалификационным требованиям в соответствии с профессиональными стандартами согласно пункту 2 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс), Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций.

4. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметте келтірілген.
5. Өтініш беруші құжаттарды берген кезде "электрондық үкіметтің" веб-порталында оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
6. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның біліктілігіне және білім деңгейіне қойылатын талаптарға сәйкестігін бағалау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) жергілікті атқарушы орган құрады, Комиссия құрамына жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, білім беру, ішкі істер, индустриалдық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық өкілдері, Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасының, қауымдастықтардың аумақтық өкілдері, сондай-ақ шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін экономиканың басым салалардың (экономикалық қызмет түрлері) және оларда сұранысқа ие кәсіптердің тізбесінде көзделген салаларға жетекшілік ететін орталық мемлекеттік органдардың аумақтық органдарының өкілдері кіреді.
7. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі бойынша ұсынылған құжаттар сәйкес келген кезде, құжаттар толық ұсынылған жағдайда жергілікті атқарушы органның қызметкері құжаттарды тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды Комиссияның қарауына жібереді.
8. Комиссия шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың өтініштері мен құжаттарын қарау кезінде олардың "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11 бабы 14-5) тармақшасына сәйкес бекітілетін экономиканың басым салаларында талап етілетін кәсіптерге біліктілігі мен білімін сәйкестігін тексереді.
Анықтама беру туралы өтініш беретін шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның білім деңгейі (кәсіби даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 117-бабының 2-тармағына сәйкес кәсіптік стандарттарға, Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйым басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес біліктілік талаптарына жауап беруге тиіс.

9. Комиссия проводит оценку на основании анализа документов, представленных иностранцем или лицом без гражданства, а также критериев квалификационных характеристик, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил, и дает рекомендации о выдаче либо об отказе в выдаче справки иностранцу или лицу без гражданства, с мотивированным обоснованием причин отказа предусмотренными пунктом 12 настоящих Правил. Решение Комиссии принимается отдельно в отношении каждого иностранца или лица без гражданства, оформляется протоколом и подписывается присутствующими на заседании членами комиссии.
10. В соответствии с критериями квалификационных характеристик иностранцу или лицу без гражданства Комиссией начисляются следующие баллы:
1) образование:
высшее образование по специальности, соответствующей профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) – 3 балла;
ученая степень по специальности, соответствующей профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) – 4 балла;
сертификат для преподавания английского языка – 3 балла;
2) стаж работы:
стаж работы по специальности, соответствующей профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности):
от 1 до 3 лет – 2 балла;
от 4 до 10 лет – 4 балла;
от 11 лет и выше – 6 баллов.
11. На основании рекомендации Комиссии местный исполнительный орган в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия заявления принимает решение о выдаче справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо об отказе в оказании государственной услуги.
12. Отказ в выдаче справки иностранцу или лицу без гражданства осуществляется согласно Перечню требований к оказанию государственной услуги.
13. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя на портале в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
14. Выданная местным исполнительным органом справка не подлежит передаче другому лицу и действует на территории Республики Казахстан.
15. Справка выдается сроком не более трех месяцев.
16. При соответствии представленных иностранцем или лицом без гражданства документов предусмотренными перечнем основных требований к оказанию государственной услуги для продления срока справки, местный исполнительный орган в течении трех рабочих дней продлевает справку на срок действия трудового договора, но не более трех лет.

9. Комиссия шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам ұсынған құжаттарды талдаудың, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген біліктілік сипаттамалары өлшемшарттарының негізінде бағалау жүргізеді және шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға анықтама беру не осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген бас тарту себептерінің дәлелді негіздемесімен одан бас тарту туралы ұсынынымдар береді. Комиссияның шешімі әрбір шетелдік пен азаматтығы жоқ адамға қатысты бөлек қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған отырысқа қатысушы комиссия мүшелері қол қояды.
10. Комиссия шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілік сипаттамаларының өлшемшарттарына сәйкес мынадай балдар есептейді:
1) білімі:
экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптерге сәйкес мамандық бойынша жоғары білімі – 3 балл;
экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптерге сәйкес мамандық бойынша ғылыми дәрежесі – 4 балл;
ағылшын тілін оқыту үшін берілген сертификат – 3 балл.
2) жұмыс өтілі:
экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптерге сәйкес мамандық бойынша жұмыс өтілі:
1 жылдан 3 жылға дейін – 2 балл;
4 жылдан 10 жылға дейін – 4 балл;
11 жылдан жоғары – 6 балл.
11. Комиссия ұсынымының негізінде жергілікті атқарушы орган өтінішті қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
12. Шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға анықтама беруден бас тарту мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі бойынша сәйкес жүзеге асырылады.
13. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі "электрондық үкіметтің" веб-порталында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат ретінде жіберіледі.
14. Жергілікті атқарушы орган берген анықтама басқа адамға берілмеуі тиіс және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
15. Анықтама үш айдан аспайтын мерзімге беріледі.
16. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам анықтама мерзімін ұзарту үшін мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі көзделген құжаттарды ұсынған сәйкестік кезінде жергілікті атқарушы орган үш жұмыс күні ішінде анықтаманы еңбек шартының қолданылу мерзіміне, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге ұзартады.

17. Для продления срока справки иностранец или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней со дня заключения трудового договора с работодателем направляет через веб-портал "электронного правительства" документы, предусмотренные Перечнем требований к оказанию государственной услуги для продления справки.
18. При изменении работодателя в течение срока действия справки, иностранец или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней со дня заключения нового трудового договора направляет в местный исполнительный орган письменное уведомление об этом.
19. При смене работодателя, выдача справки иностранцу или лицу без гражданства осуществляется в порядке, предусмотренными пунктами 16 и 17 настоящих Правил.
20. При прекращении трудового договора по основаниям, предусмотренным трудовым законодательством Республики Казахстан, иностранный работник или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней направляет в местный исполнительный орган письменное уведомление в произвольной форме.
21. Основанием для отзыва справки является осуществление иностранцем или лицом без гражданства трудовой деятельности по профессии не соответствующей справке.
22. Переоформление ранее выданной справки осуществляется при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства.
Иностранец или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней с даты изменения фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, подает заявление через веб-портал "электронного правительства" о переоформлении справки, с приложением копий документов, подтверждающих указанные сведения.
Местный исполнительный орган в течение трех рабочих дней со дня подачи заявления переоформляет справку с присвоением нового номера.
23. Справка прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на которую она выдана;
2) отзыва выданной справки;
3) обнаружения осуществления иностранца или лица без гражданства трудовой деятельности по профессии не соответствующей справке.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, а также услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
24. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Административный орган (должностное лицо), чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом административный орган (должностное лицо) чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющего требованиям, указанных в жалобе.
Жалоба рассматривается в сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

17. Анықтаманың мерзімін ұзарту үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жұмыс берушімен еңбек шарты жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы анықтаманы ұзарту үшін мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі көзделген құжаттарды жолдайды.
18. Анықтаманың қолданылу мерзімі ішінде жұмыс беруші өзгерген кезінде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жаңа еңбек шартын жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға жазбаша хабарлама жібереді.
19. Жұмыс беруші ауысқан кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамға анықтама беру осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
20. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген негіздер бойынша еңбек шарты тоқтатылған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам бес жұмыс күні ішінде ол туралы жергілікті атқарушы органға жазбаша хабарлама ерікті түрде жібереді.
21. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның анықтамаға сәйкес келмейтін кәсіп бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруы анықтаманы кері қайтарып алуға негіз болып табылады.
22. Бұрын берілген анықтаманы қайта ресімдеу шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам тегі, аты, әкесінің аты, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы өзгерген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы аталған мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, анықтаманы қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Жергілікті атқарушы орган өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде анықтаманы жаңа нөмір бере отырып қайта ресімдейді.
23. Анықтаманың қолданысы мынадай:
1) оның берілген мерзімі аяқталған;
2) берілген анықтама кері қайтарылып алынған;
3) Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның анықтамаға сәйкес келмейтін кәсіп бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруы анықталған жағдайларда тоқтатылады.
3-тарау. Орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметін көрсету мәселелері жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
24. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган (лауазымды адам) шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешімі, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган (лауазымды адам), егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген мерзімдерде қаралады.

25. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
26. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес местного исполнительного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрениюв течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
27. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
28. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам выдачи или
продления справок иностранцу
или лицу без гражданства
о соответствии его квалификации
для самостоятельного трудоустройства
Форма
___________________________
___________________________
(наименование местного
исполнительного органа
областей, городов
республиканского значения,
столицы)
от _________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
___________________________
(№ паспорта (документа
удостоверяющего личность),
дата и орган выдачи)
адрес, телефон, факс
___________________________
местонахождение в стране
резидентства, телефон
___________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить справку о соответствии квалификации для самостоятельного
трудоустройства по профессии ______________________________________________
_________________________________________________________________________
(указывается профессия, отрасль экономики (вид экономической деятельности)
согласно перечню, утвержденному приказом уполномоченным органом по вопросам
миграции населения.
Сведения о работодателе (при продлении справки): _____________________________
__________________________________________________________________________
(наименование работодателя, бизнес идентификационный номер или индивидуальный
идентификационный номер работодателя)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
выдачи справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства.
К заявлению прилагается:
1) __________________________________________________

25. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
26. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі жергілікті атқарушы органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы қаралуға тиіс ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
27. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
28. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағымдануға ҚР АӨК 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(облыстардың, республикалық
қалалары және астананың
әкімдіктері жергілікті
атқарушы органының атауы)
___________________________
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса))
____________________________
____________________________
(паспортының (жеке басын
куәландыратын құжатының) №,
берілген күні және берген орган)
Мекенжайы, телефон, факс
____________________________
____________________________
Резидент еліндегі мекенжайы,
телефоны
____________________________
ӨТІНІШ
Мамандығы бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы
аңықтама беруді/ұзартуды сұраймын _____________________
____________________________________________________________________
халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген
тізбегі сәйкес (кәсіп, экономика саласы (экономикалық қызмет түрі) көрсетіледі.
Жұмыс беруші туралы мәлеметтер (аңықтама ұзартылған жағдайда)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Жұмыс берушінің атауы, жұмыс берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке
сәйкестендіру нөмірі)
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтама беру үшін
қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке:
1) __________________________________________

2) __________________________________________________
Дата подачи заявления: "___" __________ 20 _ года
Подпись заявителя _________________
Приложение 2
к Правилам выдачи или
продления справок иностранцу
или лицу без гражданства
о соответствии его квалификации для
самостоятельного трудоустройства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www. elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача справки на срок до трех месяцев – в течение 6 (шесть) рабочих дней (со дня регистрации заявления).
Продление справки - в течение 3 (три) рабочих дней.
Переоформление справки – в течение 3 (три) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
Справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства по форме согласно Приложению 3, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет ресурсе местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

2) __________________________________________
3) __________________________________________
қоса беріледі.
Өтініш берілген күн: 20_жылғы "__" ___________
Өтініш берушінің қолы _______________________
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
2-қосымша
"Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
облыстардың, республикалық қалалары және астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну жолдары
"Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz, www. elicense.kz
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Үш айға дейінгі мерзімге анықтама беру - 6 (алты) жұмыс күні ішінде (өтініш тіркелген күннен бастап).
Анықтаманы ұзарту – 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
Анықтаманы қайта ресімдеу - 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша, немесе мемлекетік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар тізбесі 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәждемелі жауап.
6
Мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
Портал жұмыс қызмет кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (жұмыс күні аяқталғаннан кейін өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары-Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік кызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыданталап етілетін құжаттар мен мәлеметтердің тізбесі

1. Для выдачи справки:
заявление о выдаче справки по утвержденной форме на языке обращения, с обеспечением перевода на казахский или русский язык;
копия документа, удостоверяющего личность иностранца;
нотариально засвидетельствованные переводы (на казахском или русском языке) документов об образовании, прошедших процедуру признания или нострификации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об образовании, за исключением случаев, когда иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, либо нотариально засвидетельствованные переводы (на казахском или русском языке) сертификатов для преподавания английского языка;
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованную нотариально, а также его перевод на казахском или русском языке.
2. Для продления срока справки:
заявление о продлении справки по утвержденной форме на языке обращения,
с указанием сведений о работодателе, включающий наименование, бизнес-идентификационного номера или индивидуально идентификационного номера работодателя;
справка, ранее выданная уполномоченным органом;
копия трудового договора.
3. Для переоформления справки при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лиц без гражданства:
заявление в произвольной форме на переоформление справки;
копия документа, с изменениями фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1. Несоответствие требованиям к квалификации и уровню образования к профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) предусмотренным перечнем приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства.
2. Недостижение порогового значения результата оценки иностранца или лица без гражданства, составляющего шесть баллов.
3. Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1411".

1. Аңықтама беру үшін:
өтініш беру тіліндегі, қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы қамтамасыз етілген, бекітілген нысан бойынша анықтама беру туралы өтініш.
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмеген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тану немесе нострификациялау рәсімінен өткен білімі туралы құжаттардың нотариат куәландырған аудармалары (қазақ немесе орыс тілінде) не ағылшын тілін оқыту үшін берілген сертификаттардың нотариат куәландырған аудармалары (қазақ немесе орыс тілінде);
еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі, сондай-ақ оның қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы.
2. Анықтаманың мерзімін ұзарту үшін:
жұмыс берушінің атауын, бизнес-сәйкестендіру нөмiрiн немесе жеке сәйкестендiру нөмiрiн қамтитын ол туралы мәліметтер көрсетілген бекітілген нысан бойынша анықтаманы ұзарту жөнінде өтініш тілінде;
уәкілетті орган бұрын берген анықтама;
еңбек шартының көшірмесі.
3. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда анықтаманы қайта ресімдеу үшін:
анықтаманы қайта ресімдеуге өтініш;
жеке басын куәландыратын құжаттың тегі, аты, әкесінің аты, нөмірі мен сериясы өзгертілген құжаттың көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1. Басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) тізбесінде көзделген экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) талап етілетін кәсіптерге қойылатын біліктілік талаптарына және білім деңгейіне қойылатын талаптарға және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды өз бетінше жұмысқа орналастыру үшін оларда талап етілетін кәсіптерге қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі;
2. Алты балды құрайтын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды бағалау нәтижесінің қол жеткізбеу;
3. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті орган немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық нысанда ұсыну ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты біріңғай байланыс орталығы - "1411" арқылы алуға мүмкіндігі бар.

2. Для обращения через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www. elicense.kz услугополучателю необходимо получить индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для получения электронной цифровой подписи (ЭЦП).
Приложение 3
к Правилам выдачи или
продления справок
или лицу без гражданства
соответствии его квалификации
для самостоятельного трудоустройства
Форма
_________________________________________________________________
наименование местного исполнительного органа
СПРАВКА
о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства
№_______
от " "____________ 20__г.
Выдана______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________________
в том, что он (она) соответствует требованиям квалификации и уровню
образования для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан
по следующей профессии, востребованной в приоритетных отраслях экономики:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается профессия, востребованная в приоритетных отраслях экономики,
отрасль согласно перечню приоритетных отраслей и востребованных в них
профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц
без гражданства утверждаемым уполномоченным органом по вопросам миграции
населения.
Основание для выдачи справки _________________________________________
Срок действия справки: с ______________________ по______________________
(число, месяц, год) (число, месяц, год)
М.П.
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы) (подпись)
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 236
Перечень приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранных работников
Приоритетные отрасли экономики
Вид экономической деятельности
Профессии
1
2
3
4
1.
Общее среднее образование
1. Учитель - 6 и 7 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации образования:
1) учитель биологии (со знанием иностранного языка)
2) учитель информатики (со знанием иностранного языка)
3) педагог дополнительного образования (со знанием иностранного языка)
4) учитель физики (со знанием иностранного языка)
5) учитель химии (со знанием иностранного языка)

2. "Электрондық үкімет" веб-порталы - www.egov.kz, www. elicense.kz арқылы жүгіну үшін көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбаны (ЭЦҚ) алу үшін жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) алуы қажет.
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________________________________________
жергілікті атқарушы органының атауы
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы АНЫҚТАМА
№ _____
20__ жылғы "__" __________
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_______________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында экономиканың басым салаларында сұранысқа ие мынадай
кәсіп бойынша өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін біліктілік талаптарына және білім
деңгейіне сәйкестігі үшін берілді:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін шетелдіктің немесе
азаматтығы жоқ адамдарды өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалар мен
оларды талап етілетін кәсіптер тізбесіне сәйкес экономиканың басым салаларында,
сұранысқа талап етілетін кәсіп көрсетіледі
Анықтаманы беру үшін негіздеме _____________________________________
Анықтаманың қолданылу мерзімі ____________ бастап _____________ дейін
(күні, айы, жылы) (күні, айы, жылы)
М.О.                   _____________________       _______________
(тегі, аты-жөні             (қолы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 236 бұйрығына
2-қосымша
Шетелдік жұмыскерлердің өз бетінше жұмысқа орналасуы экономиканың басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесі
Экономиканың басым салалары
Экономикалық қызмет түрі
Кәсіптер
1
2
3
4
1.
Білім беру
Жалпы орта білім
1. Мұғалім – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 6 және 7 - біліктілік деңгейлері (білім беру ұйымында атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) биология мұғалімі (шет тілін білетін)
2) информатика мұғалімі (шет тілін білетін)
3) қосымша білім беру педагогі (шет тілін білетін)
4) физика мұғалімі (шет тілін білетін)
5) химия мұғалімі (шет тілін білетін)

6) учитель иностранного языка
7) учитель математики (со знанием иностранного языка)
Техническое и профессиональное среднее образование
1. Преподаватель - 6 и 7 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации образования:
1) преподаватель общеобразовательных, социально-экономических, общепрофессиональных, специальных дисциплин (по профилю) (со знанием иностранного языка)
2) преподаватель иностранного языка
Высшее и послевузовское образование
1 Преподаватель, научный сотрудник - 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации образования:
1) преподаватель специальных дисциплин (со знанием иностранного языка)
2) научный сотрудник (со знанием иностранного языка)
3) менеджер (ректор, проректор, декан, руководители структурных подразделений) (со знанием иностранного языка)
4) преподаватель иностранного языка
2.
Здравоохранение и предоставление социальных услуг
Деятельность в области здравоохранения
Врач анестезиолог-реаниматолог
2. Врач хирург детский (неонатальный)
3. Врач общей практики
4. Врач – неонатолог
5. Врач – онкогематолог
6. Врач – онколог
7. Врач – патологоанатом (в том числе, врач – цитолог)
8. Врач – педиатр
9. Врач – психиатр-нарколог
10. Инженер физик (в медицине)
11. Врач – фтизиатр
3.
Операции с недвижимым имуществом, аренда и предоставление услуг потребителям
Деятельность, связанная с вычислительной техникой
1. Специалист по поддержке программных продуктов (специалист по компьютерным специальным эффектам, специалист в сфере информационных технологий и электроники, специалист по анимации и компьютерной графике)
2. Программист (компьютерный)
(Программист-изготовитель)
3. Администратор баз данных
4. Инженер по внедрению новой техники и технологий
5. Системный архитектор
6. Системный аналитик
4.
Предоставление коммунальных, социальных и персональных услуг
Деятельность по организации отдыха и развлечений, культуры и спорта
1. Артист
2. Бутафор
3. Инженер по обслуживанию оборудования (аудио-, видео-)
4. Инженер по звукозаписи (звуковой системы Dolby)
5. Искусствовед
6. Инженер по испытанию и обработке пленки (инженер по разработке кинопленок)
7. Юрист, экономист, инженер с 7 и 8 уровнями квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор центра (музейно-выставочного, научно-технического творчества)
5.
Транспорт и связь
Деятельность железнодорожного транспорта
1. Инспектор-приемщик заводской (железнодорожной продукции)
Деятельность воздушного транспорта
1. Инженер-конструктор в авиации

6) шет тілінің мұғалімі
7) математика мұғалімі (шет тілін білетін)
Техникалық және кәсіптік орта білім
1. Оқытушы – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 6 және 7 - біліктілік деңгейлері (білім беру ұйымында атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) жалпы білім беретін, әлеуметтік-экономикалық, жалпы кәсіптік, арнайы (бейін бойынша) пәндер оқытушысы (шет тілін білетін)
2) шет тілінің оқытушысы
Жоғары және жоғары оқудан кейінгі білім
1. Оқытушы, ғылыми қызметкер – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 - біліктілік деңгейлері (білім беру ұйымында атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) арнайы пәндер мұғалімі (шет тілін білетін)
2) ғылыми қызметкер (шет тілін білетін)
3) менеджер (ректор, проректор, декан, құрылымдық бөлімшелер басшылары) (шет тілін білетін)
4) шет тілінің оқытушысы
2.
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер ұсыну
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
1. Анестезиолог-реаниматолог дәрігер
2. Балалар хирург дәрігері (неонатальдық)
3. Жалпы пракика дәрігері
4. Неонатолог дәрігер
5. Онкогематолог дәрігер
6. Онколог дәрігер
7. Патологоанатом дәрігер (оның ішінде цитолог дәрігер)
8. Педиатр дәрігер
9. Психиатр-нарколог дәрігер
10. Физик инженер (медицинадағы)
11. Фтизиатр дәрігер
3.
Жылжымайтын мүлікпен орындалатын операциялар, жалға алу және тұтынушыларға қызметтер ұсыну
Есептеуіш техникамен байланысты қызмет
1. Бағдарламалық өнімдерді қолдау жөніндегі маман (компьютерлік арнайы эффектер жөніндегі маман, электроника және ақпараттық технологиялар жөніндегі маман, анимация және компьютерлік графика жөніндегі маман)
2. Бағдарламашы (компьютерлік), (Бағдарламашы-жасаушы)
3. Дерекқор әкімшісі
4. Жаңа техника мен технологиялар енгізу жөніндегі инженер
5. Жүйелік сәулетші
6. Жүйелік талдаушы
4.
Коммуналдық, әлеуметтік және жеке қызметтер ұсыну
Демалыс пен ойын-сауықты, мәдениет пен спортты ұйымдастыру саласындағы қызмет
1. Әртіс
2. Бутафор
3. Жабдыққа қызмет көрсету жөніндегі инженер (аудио-, бейне-)
4. Дыбысты жазу жөніндегі инженер (Dolby дыбыс жүйелері)
5. Өнертанушы
6. Таспаны сынау және өңдеу жөніндегі инженер (кинотаспаны дайындау жөніндегі инженер)
7. Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері бар заңгер, экономист, инженер (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) орталық директоры (мұражай-көрме, ғылыми-техникалық шығармашылық)
5.
Көлік және байланыс
Теміржол көлігі қызметі
1. Зауыттағы инспектор- қабылдаушы (теміржол өнімін)
Әуе көлігі қызметі
1. Авиациядағы инженер-конструктор

2. Диспетчер по организации авиационных перевозок (пассажирских, почтово-грузовых, международных) (специалист по организации полетов)
3. Инженер по диагностике авиационной техники (инженер-контролер по техническому обслуживанию, ремонту и диагностике авиационной техники)
4. Инженер авиационного и радиоэлектронного оборудования
5. Специалист по оборудованию пассажирского салона воздушного судна
6. Специалисты по баллистическому обеспечению космических аппаратов
7. Специалисты по бортовым системам космических аппаратов
8. Диспетчер производственно-диспетчерской службы (по контролю за подготовкой воздушных судов к вылету, обеспечению суточного плана полетов, организации информационно-справочной работы) (специалист по контролю за авиационными нормативами и публикациями)
9. Администратор по безопасности полетов (специалист по безопасности полетов)
Деятельность морского транспорта
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) начальник портового флота
2) заместитель начальника портового флота)
2. Капитан-наставник
3. Инженер-конструктор в судостроении
4. Старший инженер по техническому обслуживанию в судостроении
5. Механик-наставник
6. Инженер по подводно-техническим работам (инженер по строительству морских трубопроводов, специалист по морским трубопроводам)
8. Супервайзер (по морским сооружениям)
9. Инженер электрических систем (управление морским оборудованием)
6.
Обрабатывающая промышленность
Металлургическая промышленность и производство готовых металлических изделий
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
Производство кокса, нефтепродуктов и ядерных материалов
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
Производство пищевых продуктов, включая напитки, и табака
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:

2. Авиациялық тасымалдарды (жолаушылар, пошта-жүк, халықаралық) ұйымдастыру жөнiндегi диспетчер (ұшуды ұйымдастыру жөніндегі маман)
3. Авиациялық техниканы диагностикалау жөніндегі инженер (авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету, оны жөндеу және диагностикалау жөніндегі инженер-бақылаушы)
4. Авиациялық және радиоэлектрондық жабдық жөніндегі инженер
5. Әуе кемесінің жолаушылар салонын жабдықтау жөніндегі маман
6. Ғарыш аппараттарын баллистикалық қамтамасыз ету жөніндегі маман
7. Ғарыш аппараттарының борт жүйелері жөніндегі маман
8. Өндірістік-диспетчерлік қызмет диспетчері (әуе кемелерінің ұшуға дайындығын бақылау, тәуліктік ұшу жоспарын қамтамасыз ету, ақпараттық-анықтамалық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі) (авиациялық нормативтер мен жарияланымдарды бақылау жөніндегі маман)
9. Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі әкімші (ұшу қауіпсіздігі жөніндегі маман)
Теңіз көлігі қызметі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) порт флотының басшысы
2) порт флоты басшысының орынбасары
2. Капитан-тәлімгер
3. Кеме жасаудағы инженер-конструктор
4. Кеме жасаудағы техникалық қызмет көрсету жөніндегі аға инженер
5. Механик-тәлімгер
6. Суасты-техникалық жұмыстар жөніндегі инженер (теңіз құбырларын салу жөніндегі инженер, теңіз құбырлары жөніндегі маман)
7. Супервайзер (теңіз құрылыстары жөніндегі)
8. Электр жүйелерінің инженері (теңіз жабдығын басқару)
6.
Өңдеу өнеркәсібі
Металлургия өнеркәсібі мен дайын металл бұйымдары өндірісі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
Кокс, мұнай өнімдері және ядролық материалдар өндірісі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
Сусындар мен темекіні қоса алғанда, тамақ өнімдері өндірісі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:

1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
Химическая промышленность и нефтегазохимия
1. Инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике (в области транспортировки газа)
2. Инженер по комплектации оборудования (в области транспортировки газа)
3. Инженер линейных сооружений (в области транспортировки газа)
4. Начальник производства
5. Инженер по наладке испытаниям (в области транспортировки газа)
6. Инженер-технолог
7. Инженер по наладке, совершенствованию технологии и эксплуатации (в области транспортировки газа)
8. Инженер-химик
9. Инженер-электрик (энерговодоснабжение и электрохимзащита)
Производство машин и оборудования
1. Главный инженер
2. Инженер по нормированию труда
3. Юрист, экономист, инженер - 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
4. Инженер-электрик
Производство электрооборудования, электронного и оптического оборудования
1. Главный инженер
2. Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами
5) начальник отдела по связям с инвесторами)
3. Инженер-технолог
4. Инженер по ремонту и наладке электроэнергетического оборудования
Производство прочих неметаллических минеральных продуктов
Юрист, экономист, инженер – 7 и 8 уровни квалификации по Национальной (отраслевой) рамке квалификаций (рекомендуемые должности к занятию в организации:
1) директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
2) директор по связям с инвесторами
3) заместитель директора (директор, вице-президент) по производству
4) менеджер по связям с инвесторами

1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
Химия өнеркәсібі және мұнайгаз-химия
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі инженер
2. Жабдықты жинақтау жөнiндегі инженер (газ тасымалдау саласында)
3. Желілік құрылыстар инженері (газ тасымалдау саласындағы)
4. Өндіріс бастығы
5. Сынақтарды ретке келтіру жөніндегі инженер (газ тасымалдау саласындағы)
6. Инженер-технолог
7. Технологияны ретке келтіру, жетілдіру және пайдалану жөніндегі инженер (газ тасымалдау саласындағы)
8. Инженер-химик
9. Инженер-электрик (энергиямен және сумен жабдықтау және электр химиялық қорғаныс)
Машина мен жабдықтар өндірісі
1. Бас инженер
2. Еңбекті нормалау жөніндегі инженер
3. Заңгер, инженер, экономист –Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
4. Инженер-электрик
Электр жабдығы, электрондық және оптикалық жабдықтар өндірісі
1. Бас инженер
2. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер
5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
3. Инженер-технолог
4. Электр энергетикалық жабдықты ретке келтіру және жөндеу жөніндегі инженер
Басқа металл емес минералдық өнімдер өндірісі
1. Заңгер, инженер, экономист – Ұлттық (салалық) біліктілік шеңбері бойынша 7 және 8 біліктілік деңгейлері (ұйымда қызмет атқару үшін ұсынылатын лауазымдар:
1) ұйым директоры (бас директоры, атқарушы директоры, президенті, басқарма төрағасы, басқарушысы)
2) инвесторлармен байланыс жөніндегі директор
3) директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент)
4) инвесторлармен байланыс жөніндегі менеджер

5) начальник отдела по связям с инвесторами)
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 236
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 503 "Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14149).
2. Пункт 4 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2018 года № 242 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17194);
3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 204 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 503 "Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20785).
4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 537 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 503 "Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21931).

5) инвесторлармен байланыс жөніндегі бөлiм бастығы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 236 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14149 тіркелді).
2. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 14 маусымдағы № 242 бұйрығының Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 4-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17194 болып тіркелді).
3. "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 29 мамырдағы № 204 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20785 болып тіркелді).
4. "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 537 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21931 болып тіркелді).