Об утверждении образцов паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, проездного документа и требований к их защите
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 533. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2023 года № 33004.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2024 № 491 (вводится в действие с 15.06.2024).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5.
В соответствии с пунктом 1) статьи 26 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образец паспорта гражданина Республики Казахстан и требования к его защите согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образец удостоверения личности гражданина Республики Казахстан и требования к его защите согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образец вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и требования к его защите согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образец удостоверения лица без гражданства и требования к его защите согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образец проездного документа и требования к его защите согласно приложению 5 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2024 № 491 (вводится в действие с 15.06.2024).
2. Паспорта граждан Республики Казахстан, удостоверения личности граждан Республики Казахстан, виды на жительство иностранцев Республики Казахстан, удостоверения лиц без гражданства, выданные до введения в действие настоящего приказа, считать действительными до истечения сроков их действия.
3. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Аталыков А.Б.).

Қазақстан Республикасының азаматы паспортының, Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адам куәлігінің, жол жүру құжатының үлгілерін және оларды қорғауға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 533 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 шiлдеде № 33004 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2024 № 491 (15.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 1) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматы паспортының үлгiсі және оны қорғауға қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлiгiнің үлгiсі және оны қорғауға қойылатын талаптар;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес шетелдiктiң Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың үлгiсі және оны қорғауға қойылатын талаптар;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес азаматтығы жоқ адам куәлігінің үлгiсі және оны қорғауға қойылатын талаптар;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жол жүру құжатының үлгісі және оны қорғауға қойылатын талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2024 № 491 (15.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы қаулы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары, Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәліктері, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттар, азаматтығы жоқ адамдардың куәліктері олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жарамды деп саналсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (А.Б. Аталықов) жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением следующих норм в Приложении 1 к настоящему приказу "Образец паспорта гражданина Республики Казахстан":
в пункте 2:
"12 листов (24 страниц)", "24 листа (48 страниц)";
в пункте 8:
"4-24" и "и 4-48";
в пункте 9:
"ОСЫ ПАСПОРТ
24 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
24 PAGES".
"ОСЫ ПАСПОРТ
48 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
48 PAGES".
в пункте 11:
"со страницы 4 по страницу 23", "со страницы 4 по страницу 47", которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
министр внутренних дел Республики Казахстан М. Ахметжанов
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 533
1. Образец паспорта гражданина Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2024 № 491 (вводится в действие с 15.06.2024).
1. Паспорт гражданина Республики Казахстан изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам.
2. Паспорт гражданина Республики Казахстан представляет собой брошюру размером 88x125 мм с округленными углами и состоит из обложки, приклеенных к обложке форзацев и 12 листов (24 страниц), 18 листов (36 страниц), 24 листа (48 страниц) (рис. № 1).
3. Обложка паспорта гражданина Республики Казахстан голубого цвета – цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
На внешней стороне передней обложки паспорта гражданина Республики Казахстан размещены:
в верхней части – надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF
КAZAKHSTAN";
в центре – Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан – надпись на казахском и английском языках:
"ПАСПОРТ
PASSPORT";
в нижней части – специальный знак, указывающий на наличие в паспорте гражданина Республики Казахстан электронного носителя информации;
в углах – элементы национального узора.
Надписи, изображение Государственного Герба Республики Казахстан, специальный знак и элементы национального узора выполняются тиснением фольгой золотистого цвета.
4. На переднем форзаце паспорта гражданина Республики Казахстан размещены (рис. № 2):
в центре – Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан – узор с элементами национального орнамента;
слева от Государственного Герба Республики Казахстан по вертикали – номер паспорта.
5. На странице 1 паспорта гражданина Республики Казахстан размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 2):
"Паспорт Қазақстан Республикасының
меншігі болып табылады, ал оның иесі
Қазақстан Республикасының
қорғауында болады
This passport is the property
of the Republic of Kazakhstan and its
owner is under the protection of the
Republic of Kazakhstan.".

5. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін "Қазақстан Республикасының азаматы паспортының үлгісі" осы бұйрыққа 1-қосымшаның мына нормаларды қоспағанда,
2-тармақтағы:
"12 парақтан (24 бет)", 24 парақтан (48 бет);
8-тармақтағы:
"4-24", "және 4-48";
9-тармақтағы:
"ОСЫ ПАСПОРТ
24 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
24 PAGES".
"ОСЫ ПАСПОРТ
48 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
48 PAGES".
11-тармақтағы:
"4-беттен бастап 23-бетті", "4-беттен бастап 47-бетті", алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 533 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2024 № 491 (15.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының үлгісі
1. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес дайындалады.
2. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты көлемі 88х125 мм доғал бұрышты брошюраны білдіреді және форзацтар мұқабасына желімделген мұқабадан және 12 парақтан (24 бет), 18 парақтан (36 бет), 24 парақтан (48 бет) (№ 1 сурет) тұрады.
3. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының мұқабасы Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Туының түсiндей көгiлдiр түстi.
Қазақстан Республикасының азаматы паспортының алдыңғы мұқабасының сыртқы бетiнде:
жоғары бөлігінде – қазақ және ағылшын тiлдерiнде:
"ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF
KAZAKHSTAN"
деген жазу;
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында – қазақ және ағылшын тiлдерiнде:
"ПАСПОРТ
PASSPORT"
деген жазу;
төменгі бөлігінде – Қазақстан Республикасы азаматының паспортында электрондық ақпарат тасығыштың бар екенін көрсететін арнайы белгі;
бұрыштарында – ұлттық ою-өрнек элементтері орналасқан.
Жазулар, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, арнайы белгі және ұлттық ою-өрнек элементтері алтын түсті фольгамен өрнектеліп орындалады.
4. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының алдыңғы форзацында (№ 2-сурет):
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында – ұлттық ою-өрнек элементтерімен оюланған тармақ;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының сол жағында тігінен – паспорттың нөмірі орналасқан.
5. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының 1-бетінде қазақ және ағылшын тiлдерiнде (№ 2-сурет):
"Паспорт Қазақстан Республикасының
меншігі болып табылады, ал оның иесі
Қазақстан Республикасының
қорғауында болады
This passport is the property
оf the Republic of Kazakhstan and its
owner is under the protection of the
Republic of Kazakhstan"
деген жазу орналасқан.

6. Страница 2 паспорта гражданина Республики Казахстан предназначена для размещения фотоизображения, подписи и данных владельца паспорта гражданина Республики Казахстан и состоит из двух частей (рис. № 3):
верхние три четверти страницы – визуальная зона, в которой на казахском и английском языках размещаются следующие реквизиты:
"ПАСПОРТ/PASSPORT
ТҮРІ/ТҮРЕ
МЕМЛЕКЕТ КОДЫ/CODE OF STATE
ПАСПОРТТЫҢ №/PASSPORT No.
ТЕГІ/SURNAME
АТЫ/GIVEN NAMES
АЗАМАТТЫҒЫ/NATIONALITY
ЖЫНЫСЫ/SEX
ЖСН/ID No.
ТУҒАН KYHI/DATE OF BIRTH
ТУҒАН ЖЕРІ/PLACE OF BIRTH
БЕРІЛГЕН KYHI/DATE OF ISSUE
ПАСПОРТ MEP3IMI/DATE OF EXPIRY
ӨЗ ҚОЛЫ/SIGNATURE OF BEARER
БЕРГЕН ОРГАН/AUTHORITY";
нижняя четверть страницы – машиночитаемая зона, в которой располагается машиночитаемая запись, состоящая из комбинации букв и цифр, содержащая в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам, основную информацию, имеющуюся в этом документе.
7. Страница 3 паспорта гражданина Республики Казахстан предназначена для размещения отметок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Если страница 3 использована, то отметки производятся на другой свободной странице паспорта гражданина Республики Казахстан. На странице 3 паспорта гражданина Республики Казахстан размещена надпись (рис. № 4) на казахском и английском языках:
"МӘЛІМЕТ/OBSERVATIONS";
Национальность в паспорте гражданина Республики Казахстан на странице 3 указывается по желанию владельца паспорта гражданина Республики Казахстан на казахском и русском языках.
8. Страницы 4-24, 4-36 и 4-48 паспорта гражданина Республики Казахстан предназначены для размещения виз. Вверху страниц размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 5):
"ВИЗАЛАР/VISAS".
9. На заднем форзаце паспорта гражданина Республики Казахстан размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 6):
"ОСЫ ПАСПОРТ
24 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
24 PAGES"
"ОСЫ ПАСПОРТ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
36 PAGES"
"ОСЫ ПАСПОРТ
48 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
48 PAGES".
10. Номер паспорта гражданина Республики Казахстан, состоящий из девяти буквенно-цифровых символов (один буквенный символ и восьмизначный цифровой номер), воспроизведен на всех страницах, переднем и заднем форзацах и задней обложке паспорта гражданина Республики Казахстан.
11. Номера страниц паспорта гражданина Республики Казахстан со страницы 4 по страницу 23, со страницы 4 по страницу 35, со страницы 4 по страницу 47 расположены в нижних углах.
Рисунок № 1. Обложка паспорта
Рисунок № 2.
Рисунок № 3.
Рисунок № 4.

6. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының 2-беті Қазақстан Республикасы азаматының паспорты иесінің фотобейнесін, қолы мен деректерін орналастыруға арналған және екі бөліктен тұрады (№ 3-сурет):
беттің жоғары жағының төрттен үш бөлігі – көзбен көру аймағы, онда қазақ және ағылшын тілдерінде мынадай деректемелер орналасады:
"ПАСПОРТ / PASSPORT
ТҮРІ / TYPE
МЕМЛЕКЕТ КОДЫ / CODE OF STATE
ПАСПОРТТЫҢ № / PASSPORT Nо.
ТЕГІ / SURNAME
АТЫ / GIVEN NAMES
АЗАМАТТЫҒЫ / NATIONALITY
ЖЫНЫСЫ / SEX
ЖСН / ID Nо.
ТУҒАН КҮНІ / DATE OF BIRTH
ТУҒАН ЖЕРІ / PLACE OF BIRTH
БЕРІЛГЕН КҮНІ / DATE OF ISSUE
ПАСПОРТ МЕРЗІМІ / DATE OF EXPIRY
ӨЗ ҚОЛЫ / SIGNATURE OF BEARER
БЕРГЕН ОРГАН / AUTHORITY";
беттің төменгі ширегі – машинамен оқылатын аймақ, онда машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес осы құжаттағы негізгі ақпарат қамтылған әріптер мен цифрлардың комбинациясынан тұратын, машинамен оқылатын жазу орналасады.
7. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының 3-беті Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген белгілерді орналастыруға арналған. Егер 3-бет пайдаланылса, онда белгілер Қазақстан Республикасының азаматы паспортының келесі бос бетіне жүргізіледі. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының 3-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 4-сурет):
"МӘЛIМЕТ / OBSERVATIONS"
деген жазу орналасқан.
Қазақстан Республикасының азаматы паспортының 3-бетінде ұлты Қазақстан Республикасы азаматының паспорты иесінің қалауы бойынша қазақ және орыс тілдерінде көрсетіледі.
8. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының 4-24, 4-36 және 4-48-беттері виза қоюға арналған. Беттерінің жоғары жағында қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 5 сурет):
"ВИЗАЛАР/VISАS"
деген жазу орналасқан.
9. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының артқы форзацында қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 6-сурет):
"ОСЫ ПАСПОРТ
24 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
24 PAGES"
"ОСЫ ПАСПОРТ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
36 PAGES"
"ОСЫ ПАСПОРТ
48 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS PASSPORT CONTAINS
48 PAGES" деген жазу орналасқан.
10. Тоғыз әріптік-цифрлық нышаннан (бір әріптік нышан және сегіз таңбалы цифрлық нөмір) тұратын Қазақстан Республикасының азаматы паспортының нөмірі Қазақстан Республикасының азаматы паспортының барлық беттерінде, алдыңғы және артқы форзацтарында және артқы мұқабасында қайта басылған.
11. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты беттерінің нөмірлері 4-беттен бастап 23-бетті, 4-беттен бастап 35-бетті, 4-беттен бастап 47-бетті қоса алғанда төменгі бұрыштарында орналасқан.
№ 1 сурет. Паспорттың мұқабасы
№ 2 сурет.
№ 3 сурет.
№ 4 сурет.

Рисунок № 5. Страница 4-24, 4-36, 4-48
Рисунок № 6. Задний форзац
2. Требования к защите паспорта гражданина Республики Казахстан
12. Обложка паспорта гражданина Республики Казахстан изготавливается из износостойкого материала и подложки, между которыми располагается микросхема (чип с бесконтактным интерфейсом) с антенной, используемая в качестве электронного носителя информации о владельце паспорта гражданина Республики Казахстан.
В микросхеме, имеющей емкость памяти не менее 64 Кб, в защищенном виде хранится графическая и текстовая информация о владельце паспорта гражданина Республики Казахстан, в том числе его гражданстве и юридическом адресе, его фотоизображение и подпись, отпечатки пальцев рук владельца паспорта гражданина Республики Казахстан, в случаях установленных пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации".
13. Страница 2 паспорта гражданина Республики Казахстан защищается специальной ламинирующей пленкой, которая представляет собой прозрачный голографический слоистый материал, производящий множество визуальных эффектов, сохраняя высокую яркость и высокое разрешение дизайна и характеристик.
14. В паспорте гражданина Республики Казахстан применены специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты паспорта гражданина Республики Казахстан и произведенных в нем записей от подделок.
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 533
1. Образец удостоверения личности гражданина Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2024 № 491 (вводится в действие с 15.06.2024).
1. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам.
2. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан представляет собой смарт-карту размером 85,72x54,03 мм с округленными углами, изготовленную из износостойкого многослойного материала (рис. № 7).
3. На лицевой стороне удостоверения личности гражданина Республики Казахстан размещаются фотоизображение, подпись и следующие персональные данные владельца удостоверения личности гражданина Республики Казахстан: фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, пол и индивидуальный идентификационный номер.
На лицевой стороне удостоверения личности гражданина Республики Казахстан размещены Государственный Герб Республики Казахстан и следующие надписи на казахском и русском языках:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
ЖЕКЕ КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ
ТЕГІ/ФАМИЛИЯ
АТЫ/ИМЯ
ӘКЕСІНІҢ АТЫ/ОТЧЕСТВО
ТУҒАН КҮНІ/ДАТА РОЖДЕНИЯ\
ЖЫНЫСЫ/ПОЛ
ЖСН/ИИН".

№ 5 сурет. 4-24-беттер, 4-36 беттер, 4-48 беттер
№ 6 сурет. Артқы форзац
2. Қазақстан Республикасы азаматының паспортын қорғауға қойылатын талаптар
12. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының мұқабасы тозбайтын материал мен төсемнен дайындалады, олардың арасында Қазақстан Республикасының азаматы паспортының иесі туралы электрондық ақпарат тасығыш ретінде пайдаланылатын антеннасы бар микросхема (байланыссыз интерфейсі бар чип) орналастырылады.
Жадының сыйымдылығы кемінде 64 Кб болатын микросхемада Қазақстан Республикасының азаматы паспортының иесі туралы графикалық және мәтіндік, оның ішінде азаматтығы және заңды мекенжайы туралы ақпарат, оның фотобейнесі және қолы, "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-1-тармағында және "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы азаматының паспорты иесінің саусақ іздері қорғалған түрде сақталады.
13. Қазақстан Республикасының азаматы паспортының 2-беті дизайн мен сипаттамалардың жоғары ашықтығын және жоғарғы орындалуын сақтай отырып, көптеген көрнекі әсер беретін мөлдір голографиялық қабатты материалдан тұратын арнайы ламинатталған пленкамен қорғалады.
14. Қазақстан Республикасы азаматының паспортында жазулардың сақталуын арттыру немесе Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және онда жазылған жазуларды қолдан жасаудан қорғау үшін арнайы әзірленген элементтер қолданылған.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 533 бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2024 № 491 (15.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің үлгісі
1. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес дайындалады.
2. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі тозбайтын көп қабатты материалдан дайындалған, көлемі 85,72х54,03 мм доғал бұрышты смарт-картаны білдіреді (№ 7 сурет).
3. Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің беткі жағында Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі иесінің фотобейнесі, қолы және дербес деректері: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жынысы және жеке сәйкестендіру нөмірі орналасады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің беткі жағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы және қазақ және орыс тiлдерiнде мынадай жазулар орналасады:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
ЖЕКЕ КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ
ТЕГІ/ФАМИЛИЯ
АТЫ/ИМЯ
ӘКЕСІНІҢ АТЫ/ОТЧЕСТВО
ТУҒАН КҮНІ/ДАТА РОЖДЕНИЯ
ЖЫНЫСЫ/ПОЛ
ЖСН/ИИН".

4. Штрих-код индивидуального идентификационного номера и номер удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, состоящий из девяти цифровых символов, воспроизводятся в верхней части оборотной стороны удостоверения личности гражданина Республики Казахстан в процессе его изготовления (рис. № 8).
5. На оборотной стороне удостоверения личности гражданина Республики Казахстан размещаются закодированный в виде штрих-кода ИИН, контактная часть микросхемы, персональные данные владельца удостоверения личности гражданина Республики Казахстан о месте рождения, национальности и гражданстве, а также сведения об органе выдачи, дате выдачи и сроке действия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан. Национальность в удостоверении личности гражданина Республики Казахстан указывается по желанию владельца удостоверения личности гражданина Республики Казахстан.
Оборотная сторона удостоверения личности гражданина Республики Казахстан состоит из двух следующих частей:
верхняя часть – визуальная зона, в которой размещены закодированный в виде штрих-кода ИИН, контактная часть микросхемы и следующие надписи на казахском и русском языках:
ТУҒАН ЖЕРІ/МЕСТО РОЖДЕНИЯ
ҰЛТЫ/НАЦИОНАЛЬНОСТЬ
АЗАМАТТЫҒЫ/ГРАЖДАНСТВО
БЕРІЛГЕН КҮНІ – ҚОЛДАНЫЛУ МЕРЗІМІ/ДАТА ВЫДАЧИ – СРОК ДЕЙСТВИЯ
БЕРГЕН ОРГАН/ОРГАН ВЫДАЧИ
нижняя часть – машиночитаемая зона, в которой размещена машиночитаемая запись, состоящая из комбинации букв и цифр, содержащая в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам, основную информацию, имеющуюся в этом документе.
Рисунок № 7. Лицевая сторона
Рисунок № 8. Штрих-код
2. Требования к защите удостоверения личности гражданина Республики Казахстан
6. В удостоверении личности гражданина Республики Казахстан размещена микросхема (чип с контактным и бесконтактным интерфейсами), используемая в качестве электронного носителя информации о владельце удостоверения личности гражданина Республики Казахстан.
В микросхеме, имеющей емкость памяти не менее 64 Кб, в защищенном виде хранятся графическая и текстовая информация о владельце удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, в том числе его гражданстве и юридическом адресе, его пол, фотоизображение и подпись, а также отпечатки пальцев рук владельца удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, в случаях установленных пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации".
Контактная часть микросхемы размещена на оборотной стороне удостоверения личности гражданина Республики Казахстан. Бесконтактная часть микросхемы, содержащая антенну, встроена внутри удостоверения личности гражданина Республики Казахстан.

4. Жеке сәйкестендіру нөмірінің штрих-коды және тоғыз цифрлық нышаннан тұратын Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің нөмірі Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің жоғары бөлігінде оны дайындау процесінде басылып жазылады (№ 8 сурет).
5. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің сыртқы жағында штрих-код түрінде кодталған ЖСН, микросхеманың байланыс бөлігі, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі иесінің туған жері, ұлты және азаматтығы туралы дербес деректері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін берген орган, берілген күні және қолданылу мерзімі туралы мәліметтер орналасады. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінде ұлты Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі иесінің қалауы бойынша көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің артқы жағы мынадай екі бөліктен тұрады:
жоғарғы бөлігі – көрнекі аймақ, онда штрих код түрінде кодталған ЖСН, микросхеманың байланыс бөлігі және қазақ және орыс тілдеріндегі мынадай жазулар орналасады:
ТУҒАН ЖЕРІ/МЕСТО РОЖДЕНИЯ
ҰЛТЫ/НАЦИОНАЛЬНОСТЬ
АЗАМАТТЫҒЫ/ГРАЖДАНСТВО
БЕРІЛГЕН КҮНІ – ҚОЛДАНЫЛУ МЕРЗІМІ/ДАТА ВЫДАЧИ – СРОК ДЕЙСТВИЯ
БЕРГЕН ОРГАН/ОРГАН ВЫДАЧИ;
төменгі бөлігі – машинамен оқылатын аймақ, онда машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес осы құжаттағы негізгі ақпарат қамтылған әріптер мен цифрлардың комбинациясынан тұратын, машинамен оқылатын жазу орналасқан.
№ 7 сурет. Беткі жағы
№ 8 сурет. Штрих-код
2. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін қорғауға қойылатын талаптар
6. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінде Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің иесі туралы электрондық ақпарат тасығыш ретінде пайдаланылатын микросхема (байланыс және байланыссыз интерфейстері бар чип) орналасқан.
Жадының сыйымдылығы кемінде 64 Кб болатын микросхемада Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің иесі туралы графикалық және мәтіндік, оның ішінде азаматтығы және заңды мекенжайы туралы ақпарат, оның жынысы, фотобейнесі және қолы, сондай-ақ "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-1-тармағында және "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі иесінің саусақ іздері қорғалған түрде сақталады.
Микросхеманың байланыс бөлігі Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің артқы бетінде орналасқан. Антеннасы бар микросхеманың байланыссыз бөлігі Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің ішіне салынған.

7. В удостоверении личности гражданина Республики Казахстан применены специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты удостоверения личности гражданина Республики Казахстан и произведенных в нем записей от подделок.
Приложение 3 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 533
1. Образец вида на жительство иностранца в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2024 № 491 (вводится в действие с 15.06.2024).
1. Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым документам.
2. Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан представляет собой смарт-карту размером 85,72x54,03 мм с округленными углами, изготовленную из износостойкого многослойного материала (рис. № 9).
3. На лицевой стороне вида на жительство иностранца в Республике Казахстан размещаются фотоизображение, подпись и следующие персональные данные владельца вида на жительство иностранца в Республике Казахстан: фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения и индивидуальный идентификационный номер.
На лицевой стороне вида на жительство иностранца в Республике Казахстан размещены Государственный Герб Республики Казахстан и следующие надписи на казахском и русском языках:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
ШЕТЕЛДІКТІҢ ТҰРУЫНА ЫҚТИЯРХАТЫ
ВИД НА ЖИТЕЛЬСТВО ИНОСТРАНЦА
ТЕГІ/ФАМИЛИЯ
АТЫ/ИМЯ
ӘКЕСІНІҢ АТЫ/ОТЧЕСТВО
ТУҒАН КҮНІ/ДАТА РОЖДЕНИЯ
ЖСН/ИИН"
4. Штрих-код индивидуального идентификационного номера и номер вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, состоящий из девяти цифровых символов, воспроизводятся в верхней части оборотной стороны вида на жительство иностранца в Республике Казахстан в процессе его изготовления (рис. № 10).
5. На оборотной стороне вида на жительство иностранца в Республике Казахстан размещаются контактная часть микросхемы, персональные данные владельца вида на жительство иностранца в Республике Казахстан о месте рождения и гражданстве, а также сведения об органе выдачи, дате выдачи и сроке действия вида на жительство иностранца в Республике Казахстан.
Оборотная сторона вида на жительство иностранца в Республике Казахстан состоит из двух следующих частей:
верхняя часть – визуальная зона, в которой размещены контактная часть микросхемы и следующие надписи на казахском и русском языках:
"ТУҒАН ЖЕРІ/МЕСТО РОЖДЕНИЯ
АЗАМАТТЫҒЫ/ГРАЖДАНСТВО
БЕРГЕН ОРГАН/ОРГАН ВЫДАЧИ
БЕРІЛГЕН КҮНІ – ҚОЛДАНЫЛУ МЕРЗІМІ/ДАТА ВЫДАЧИ – СРОК ДЕЙСТВИЯ"
нижняя часть – машиночитаемая зона, в которой размещена машиночитаемая запись, состоящая из комбинации букв и цифр, содержащая в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым документам, основную информацию, имеющуюся в этом документе.
Рисунок № 9. Лицевая сторона
Рисунок № 10. Штрих-код

7. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінде жазулардың сақталуын арттыру немесе Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін және онда жазылған жазуларды қолдан жасаудан қорғау үшін арнайы әзірленген элементтер қолданылған.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 533 бұйрығына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2024 № 491 (15.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың үлгісі
1. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат машинамен оқылатын құжаттарға қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес дайындалады.
2. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат тозбайтын көпқабатты материалдан дайындалған, көлемі 85,72х54,03 мм доғал бұрышты смарт-картаны білдіреді (№ 9 сурет).
3. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың беткі жағында фотобейнесі, қолы және шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың иесінің мынадай дербес деректері: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні және жеке сәйкестендіру нөмірі орналасады.
Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың беткі жағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы және қазақ және орыс тiлдерiнде мынадай жазулар орналасады:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
ШЕТЕЛДІКТІҢ ТҰРУЫНА ЫҚТИЯРХАТЫ
ВИД НА ЖИТЕЛЬСТВО ИНОСТРАНЦА
ТЕГІ/ФАМИЛИЯ
АТЫ/ИМЯ
ӘКЕСІНІҢ АТЫ/ОТЧЕСТВО
ТУҒАН КҮНІ/ДАТА РОЖДЕНИЯ
ЖСН/ИИН".
4. Жеке сәйкестендіру нөмірінің штрих-коды және тоғыз цифрлық нышаннан тұратын шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың нөмірі шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың сыртқы жағындағы жоғары бөлігінде оны дайындау процесінде басылып жазылады (№ 10-сурет).
5. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың сыртқы жағында микросхеманың байланыс бөлігі, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың иесінің туған жері және азаматтығы туралы дербес деректері, сондай-ақ шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты берген орган, берілген күні және қолданылу мерзімі туралы мәліметтер орналасады.
Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың артқы жағы мынадай екі бөліктен тұрады:
беттің жоғары жағы – көзбен көру аймағы, онда микросхеманың байланыс бөлігі және қазақ және орыс тілдерінде мынадай жазулар орналасады:
"ТУҒАН ЖЕРІ/МЕСТО РОЖДЕНИЯ
АЗАМАТТЫҒЫ/ГРАЖДАНСТВО
БЕРГЕН ОРГАН/ОРГАН ВЫДАЧИ
БЕРІЛГЕН КҮНІ – ҚОЛДАНЫЛУ МЕРЗІМІ/ДАТА ВЫДАЧИ – СРОК ДЕЙСТВИЯ";
төменгі бөлігі – машинамен оқылатын аймақ, онда машинамен оқылатын құжаттарға қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес осы құжаттағы негізгі ақпарат қамтылған, әріптер мен цифрлардың комбинациясынан тұратын машинамен оқылатын жазу орналасқан.
№ 9 сурет. Беткі жағы
№ 10 сурет. Штрих-код

2. Требования к защите вида на жительство иностранца в Республике Казахстан
6. В виде на жительство иностранца в Республике Казахстан размещена микросхема (чип с контактным и бесконтактным интерфейсами), используемая в качестве электронного носителя информации о владельце вида на жительство иностранца в Республике Казахстан.
В микросхеме, имеющей емкость памяти не менее 64 Кб, в защищенном виде хранятся графическая и текстовая информация о владельце вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, в том числе о его юридическом адресе, его пол, фотоизображение и подпись, а также отпечатки пальцев рук владельца вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, в случаях установленных пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации".
Контактная часть микросхемы размещена на оборотной стороне вида на жительство иностранца в Республике Казахстан. Бесконтактная часть микросхемы, содержащая антенну, встроена внутри вида на жительство иностранца в Республике Казахстан.
На оборотной стороне вида на жительство иностранца в Республике Казахстан размещаются контактная часть микросхемы, персональные данные владельца вида на жительство иностранца в Республике Казахстан о месте рождения и гражданстве, а также сведения об органе выдачи, дате выдачи и сроке действия вида на жительство иностранца в Республике Казахстан.
7. В виде на жительство иностранца в Республике Казахстан применены специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты вида на жительство иностранца в Республике Казахстан и произведенных в нем записей от подделок.
Приложение 4 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 533
1. Образец удостоверения лица без гражданства
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2024 № 491 (вводится в действие с 15.06.2024).
1. Удостоверение лица без гражданства изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам.
2. Удостоверение лица без гражданства представляет собой брошюру размером 88x125 мм с округленными углами и состоит из обложки, приклеенных к обложке форзацев и 18 листов (36 страниц) (рис. № 11).
3. Обложка удостоверения лица без гражданства темно-синего цвета.
На внешней стороне передней обложки удостоверения лица без гражданства размещены:
в верхней части – надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF
KAZAKHSTAN";
в центре – Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан – надпись на казахском и английском языках:
"Азаматтығы жоқ
адамның куәлігі
Stateless person
Certificate";
в нижней части – специальный знак, указывающий на наличие в удостоверении лица без гражданства электронного носителя информации;
в углах – элементы национального узора.
Надписи, изображение Государственного Герба Республики Казахстан, специальный знак и элементы национального узора выполняются тиснением фольгой золотистого цвета.

2. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты қорғауға қойылатын талаптар
6. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатында шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың иесі туралы электрондық ақпарат тасығыш ретінде пайдаланылатын микросхема (байланыс және байланыссыз интерфейстер бар чип) орналасқан.
Жадының сыйымдылығы кемінде 64 Кб болатын микросхемада шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың иесі туралы графикалық және мәтіндік, оның ішінде оның заңды мекенжайы туралы ақпарат, оның жынысы, фотобейнесі және қолы, сондай-ақ "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-1-тармағында және "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында белгіленген жағдайларда шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат иесінің саусақ іздері қорғалған түрде сақталады.
Микросхеманың байланыс бөлігі шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың артқы бетінде орналасқан. Антеннасы бар микросхеманың байланыссыз бөлігі шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың ішіне салынған.
Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың сыртқы жағында микросхеманың байланыс бөлігі, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың иесінің туған жері және азаматтығы туралы дербес деректері, сондай-ақ шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты берген орган, берілген күні және қолданылу мерзімі туралы мәліметтер орналасады.
7. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатта жазудың сақталуын арттыру немесе шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың және онда жазылған жазуларды қолдан жасаудан қорғау үшін арнайы әзірленген элементтер қолданылған.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 533 бұйрығына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2024 № 491 (15.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің үлгісі
1. Азаматтығы жоқ адамның куәлігі машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес дайындалады.
2. Азаматтығы жоқ адамның куәлігі көлемі 88х125 мм доғал бұрышты брошюраны білдіреді және форзацтар мұқабасына желімделген мұқабадан және 18 парақтан (36 беттен) (№ 11 сурет) тұрады.
3. Азаматтығы жоқ адамның куәлiгiнiң мұқабасы қою көк түстi.
Азаматтығы жоқ адамның куәлiгiнiң алдыңғы мұқабасының сыртқы бетiнде:
жоғары бөлігінде – қазақ және ағылшын тiлдерiнде:
"ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF
KAZAKHSTAN"
деген жазу;
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында – қазақ және ағылшын тiлдерiнде:
"Азаматтығы жоқ
адамның куәлiгi
Stateless person
certificate"
деген жазу;
төменгі бөлігінде – азаматтығы жоқ адамның куәлігінде электрондық ақпарат тасығыштың бар екенін көрсететін арнайы белгі;
бұрыштарында – ұлттық ою-өрнек элементтері орналасқан.
Жазулар, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, арнайы белгі және ұлттық ою-өрнек элементтері алтын түсті фольгамен өрнектеліп орындалады.

4. На переднем форзаце удостоверения лица без гражданства размещены (рис. № 12):
в центре – Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан – узор с элементами национального орнамента;
слева от Государственного Герба Республики Казахстан по вертикали – номер удостоверения лица без гражданства.
5. На странице 1 удостоверения лица без гражданства размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 12):
"Азаматтығы жоқ адамның куәлігі
Қазақстан Республикасының меншігі болып табылады,
ал оның иесі Қазақстан Республикасының
қорғауында болады
This stateless person certificate is
the property of the Republic of Kazakhstan
and its owner is under the protection of the
Republic of Kazakhstan".
6. Страница 2 удостоверения лица без гражданства предназначена для размещения фотоизображения, подписи и данных владельца удостоверения лица без гражданства и состоит из двух частей (рис. № 13):
верхние три четверти страницы – визуальная зона, в которой на казахском и английском языках размещаются следующие реквизиты:
"КУӘЛІК/CERTIFICATE
ТҮРІ/ТҮРЕ
МЕМЛЕКЕТ КОДЫ/CODE OF STATE
КУӘЛІКТІҢ №/CERTIFICATE No.
ТЕГІ/SURNAME
АТЫ/GIVEN NAMES
АЗАМАТТЫҒЫ/NATIONALITY
ЖЫНЫСЫ/SEX
ЖСБ/ID No.
ТУҒАН KYHI/DATE OF BIRTH
ТУҒАН ЖЕРІ/PLACE OF BIRTH
БЕРІЛГЕН KYHI/DATE OF ISSUE
КУӘЛІК MEP3IMI/DATE OF EXPIRY
ӨЗ ҚОЛЫ/SIGNATURE OF BEARER
БЕРГЕН ОРГАН/AUTHORITY";
нижняя четверть страницы – машиночитаемая зона, в которой располагается машиночитаемая запись, состоящая из комбинации букв и цифр, содержащая в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам, основную информацию, имеющуюся в этом документе.
7. Страница 3 удостоверения лица без гражданства предназначена для размещения отметок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Если страница 3 использована, то отметки производятся на другой свободной странице удостоверения лица без гражданства. На странице 3 удостоверения лица без гражданства размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 14):
"МӘЛIМЕТ/OBSERVATIONS".
8. Страницы 4-36 удостоверения лица без гражданства предназначены для размещения виз. Вверху страниц размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 15):
"ВИЗАЛАР/VISAS".
9. На заднем форзаце удостоверения лица без гражданства размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 16):
"ОСЫ АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ
АДАМНЫҢ КУӘЛІГІ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THE STATELESS PERSON
CERTIFICATE CONTAINS
36 PAGES".
10. Номер удостоверения лица без гражданства, состоящий из девяти буквенно-цифровых символов (один буквенный символ и восьмизначный цифровой номер), воспроизведен на всех страницах, переднем и заднем форзацах и задней обложке удостоверения лица без гражданства.

4. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің алдыңғы форзацында (№ 12 сурет):
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында – ұлттық ою-өрнек элементтерімен оюланған тармақ;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының сол жағында тігінен – азаматтығы жоқ адамның куәлігінің нөмірі орналасқан.
5. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің 1-бетінде қазақ және ағылшын тiлдерiнде (№ 12-сурет):
"Азаматтығы жоқ адамның куәлігі
Қазақстан Республикасының меншігі болып табылады,
ал оның иесі Қазақстан Республикасының
қорғауында болады
This stateless person certificate is
the property of the Republic of Kazakhstan
and its owner is under the protection of the
Republic of Kazakhstan"
деген жазу орналасқан.
6. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің 2-беті азаматтығы жоқ адамның куәлігі иесінің фотобейнесін, қолы мен деректерін орналастыруға арналған және екі бөліктен тұрады (№ 13-сурет):
беттің жоғары жағының төрттен үш бөлігі – көзбен көру аймағы, онда қазақ және ағылшын тілдерінде мынадай деректемелер орналасады:
"КУӘЛIК/CERTIFICATE
TҮPI/TYPE
МЕМЛЕКЕТ КОДЫ/CODE OF STATE
КУӘЛIКТIҢ №/CERTIFICATE No.
ТЕГI/SURNAME
АТЫ/GIVEN NAMES
АЗАМАТТЫҒЫ/NATIONALITY
ЖЫНЫСЫ/SEX
ЖСН/ID No.
ТУҒАН KҮНI/DATE OF BIRTH
TУҒAH ЖЕРI/PLACE OF BIRTH
БЕРIЛГЕН KҮНI/DATE OF ISSUE
КУӘЛIК MEPЗIMI/DATE OF EXPIRY
ӨЗ ҚОЛЫ/SIGNATURE OF BEARER
БЕРГЕН ОРГАН/AUTHORITY";
беттің төменгі ширегі – машинамен оқылатын аймақ, онда машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес осы құжаттағы негізгі ақпарат қамтылған, әріптер мен цифрлардың комбинациясынан тұратын машинамен оқылатын жазу орналасады.
7. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің 3-беті Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген белгілерді орналастыруға арналған. Егер 3-бет пайдаланылса, онда белгілер азаматтығы жоқ адамның куәлігінің келесі бос бетіне жүргізіледі. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің 3-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 14 сурет):
"МӘЛIМЕТ / OBSERVATIONS"
деген жазу орналасқан.
8. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің 4-36-беттері виза қоюға арналған. Беттерінің жоғары жағында қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 15 сурет):
"ВИЗАЛАР/VISАS"
деген жазу орналасқан.
9. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің артқы форзацында қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 16 сурет):
"ОСЫ АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ
АДАМНЫҢ КУӘЛІГІ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THE STATELLESS PERSON
CERTIFICATE CONTAINS
36 PAGES"
деген жазу орналасқан.
10. Тоғыз әріптік-цифрлық нышаннан (бір әріптік нышан және сегіз таңбалы цифрлық нөмір) тұратын азаматтығы жоқ адамның куәлігінің нөмірі азаматтығы жоқ адам куәлігінің барлық беттерінде, алдыңғы және артқы форзацтарында және артқы мұқабасында қайта басылған.

11. Номера страниц удостоверения лица без гражданства со страницы 4 по страницу 35 расположены в нижних углах.
рисунок № 11. Обложка.
Передний форзац
Рисунок № 13
Рисунок № 14
Рисунок № 15. Страница 4-36
Рисунок № 16. Задний форзац
2. Требования к защите удостоверения лица без гражданства
12. Обложка удостоверения лица без гражданства изготавливается из износостойкого материала и подложки, между которыми располагается микросхема (чип с бесконтактным интерфейсом) с антенной, используемая в качестве электронного носителя информации о владельце удостоверения лица без гражданства.
В микросхеме, имеющей емкость памяти не менее 64 Кб, в защищенном виде хранится графическая и текстовая информация о владельце удостоверения лица без гражданства, а также отпечатки пальцев рук владельца удостоверения лица без гражданства, в случаях установленных пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации".
13. Страница 2 удостоверения лица без гражданства защищается специальной ламинирующей пленкой, которая представляет собой прозрачный голографический слоистый материал, производящий множество визуальных эффектов, сохраняя высокую яркость и высокое разрешение дизайна и характеристик.
14. В удостоверении лица без гражданства применены специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты удостоверения лица без гражданства и произведенных в нем записей от подделок.
Приложение 5 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 533
1. Образец проездного документа
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2024 № 491 (вводится в действие с 15.06.2024).
1. Проездной документ изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам.
2. Проездной документ представляет собой брошюру размером 88x125 мм с округленными углами и состоит из обложки, приклеенных к обложке форзацев и 18 листов (36 страниц) (рис. № 1).
3. Обложка проездного документа темно-синего цвета.
На внешней стороне передней обложки проездного документа размещены:
в верхней части – надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF
KAZAKHSTAN".
В центре расположен Государственный Герб Республики Казахстан.
Под Государственным Гербом Республики Казахстан – надпись на казахском и английском языках:
"ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ
(1951 жылғы 28 шілдедегі Конвенция)
TRAVEL DOCUMENT
(Convention of 28 July 1951)".
В нижней части – специальный знак, указывающий на наличие в проездном документе электронного носителя информации.
В верхнем левом и нижнем правом углах обложки нанесены две диагональные полосы.
Надписи, изображение Государственного Герба Республики Казахстан, диагональные полосы и специальный знак выполняются тиснением фольгой золотистого цвета.

11. Азаматтығы жоқ адамның куәлігі беттерінің нөмірлері 4-беттен бастап 35-бетті қоса алғанда төменгі бұрыштарында орналасқан.
№ 11 сурет. Мұқабасы
№ 12 сурет. Алдыңғы форзац
№ 13 сурет
№ 14 сурет
№ 15 сурет. 4-36-беттер
№ 16 сурет. Артқы форзац
2. Азаматтығы жоқ адамның куәлігін қорғауға қойылатын талаптар
12. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің мұқабасы тозбайтын материал мен төсемнен дайындалады, олардың арасында азаматтығы жоқ адамның куәлігінің иесі туралы ақпарат тасығыш ретінде пайдаланылатын антеннасы бар микросхема (байланыссыз интерфейсі бар чип) орналастырылады.
Жадының сыйымдылығы кемінде 64 Кб болатын микросхемада азаматтығы жоқ адамның куәлігінің иесі туралы графикалық және мәтіндік ақпарат, сондай-ақ "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-1-тармағында және "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында белгіленген жағдайларда азаматтығы жоқ адамның куәлігі иесінің саусақ іздері қорғалған түрде сақталады.
13. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінің 2-беті дизайн мен сипаттамалардың жоғары ашықтығын және жоғарғы орындалуын сақтай отырып, көптеген көрнекі әсер беретін мөлдір голографиялық қабатты материалдан тұратын арнайы ламинатталған пленкамен қорғалады.
14. Азаматтығы жоқ адамның куәлігінде жазулардың сақталуын арттыру немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігін және онда жазылған жазуларды қолдан жасаудан қорғау үшін арнайы әзірленген элементтер қолданылған.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 533 бұйрығына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2024 № 491 (15.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жол жүру құжатының үлгісі
1. Жол жүру құжаты машина оқи алатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес дайындалады.
2. Жол жүру құжаты мөлшері 88x125 мм, доғал бұрышы кітапша болып табылады және мұқабадан, мұқабаға желімделген форзацтар мен 18 парақтан (36 бет) тұрады (№ 1-сурет).
3. Жол жүру құжатының мұқабасы қара көк түсті.
Жол жүру құжатының алдыңғы мұқабасының сыртқы жағында:
жоғарғы бөлігінде – қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF
KAZAKHSTAN" деген жазу орналасқан.
Ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасқан.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ
(1951 жылғы 28 шілдедегі Конвенция)
TRAVEL DOCUMENT
(Convention of 28 July 1951)" деген жазу бар.
Төменгі бөлігінде – жол жүру құжатында электрондық ақпарат тасымалдағыштың бар екенін көрсететін арнайы белгі.
Мұқабаның жоғарғы сол және төменгі оң жақтағы бұрыштарында екі диагональ жолақ бар.
Жазулар, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, диагональ жолақтар және арнайы белгі алтын түстес фольгамен бедерленіп жасалған.

4. На переднем форзаце проездного документа размещены (рис. № 2):
в центре – Государственный Герб Республики Казахстан;
под Государственным Гербом Республики Казахстан – узор с элементами национального орнамента;
слева от Государственного Герба Республики Казахстан по вертикали – номер проездного документа.
5. На странице 1 проездного документа, размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 2):
1. Осы құжат иесіне ұлттық паспорттың орнына қолдануға болатын осындай құжатты беру мақсатында ғана берілді. Бұл құжат иесіне зиян келтірмейді және оның азаматтығын ешқандай түрде қозғамайды.
This document is issued solely with a view to providing the holder with a travel document which can serve in lieu of a national passport. It is without prejudice to and in no way affects the holder’s nationality.
2. Құжат иесінің осы құжатта көрсетілген қолданыс мерзімі кезеңінде Қазақстан Республикасына қайтып оралуға рұқсаты болады.
The holder is authorized to return to the Republic of Kazakhstan within the period of validity specified in this document.
3. Егер құжат иесі осы құжатты берген елде орналаспаса, ол қайтадан саяхаттағысы келсе, ол жаңа құжат алу үшін өзі тұрып жатқан елдің құзыретті билік органдарына жүгінуге тиіс.
Should the holder take up residence in a country other than that which issued the present document, he must, if he wishes to travel again, apply to the competent authorities of his country of residence for a new document.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2024 № 1014 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Страница 2 проездного документа предназначена для размещения фотоизображения, подписи и данных владельца проездного документа и состоит из двух частей (рис. № 3):
верхние три четверти страницы – визуальная зона, в которой на казахском и английском языках размещаются следующие реквизиты:
ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ/ ТҮРІ/TYPE МЕМЛЕКЕТ КОДЫ/CODE OF STATE ҚҰЖАТТЫҢ №/DOCUMENT № TRAVEL DOCUMENT
ФОТО
35х45 мм
ТЕГІ / SURNAME
АТЫ / GIVEN NAMES
АЗАМАТТЫҒЫ / NATIONALITY
ЖЫНЫСЫ / SEX ЖСН / ID №
ТУҒАН КҮНІ / DATE OF BIRTH
ТУҒАН ЖЕРІ / PLACE OF BIRTH
БЕРІЛГЕН КҮНІ / DATE OF ISSUE
ҚҰЖАТ МЕРЗІМІ / DATE OF EXPIRY
ӨЗ ҚОЛЫ / SIGNATUREOF BEARER
БЕРГЕН ОРГАН / AUTHORITY
нижняя четверть страницы – машиночитаемая зона, в которой располагается машиночитаемая запись, состоящая из комбинации букв и цифр, содержащая в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам, основную информацию, имеющуюся в этом документе.

4. Жол жүру құжатының алдыңғы форзацында (№ 2-сурет):
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының астында – ұлттық ою-өрнек элементтері бар өрнек;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының сол жағында тігінен жол жүру құжатының нөмірі орналасқан.
5. Жол жүру құжатының 1-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 2-сурет):
1. Осы құжат иесіне ұлттық паспорттың орнына қолдануға болатын осындай құжатты беру мақсатында ғана берілді. Бұл құжат иесіне зиян келтірмейді және оның азаматтығын ешқандай түрде қозғамайды.
This document is issued solely with a view to providing the holder with a travel document which can serve in lieu of a national passport. It is without prejudice to and in no way affects the holder’s nationality.
2. Құжат иесінің осы құжатта көрсетілген қолданыс мерзімі кезеңінде Қазақстан Республикасына қайтып оралуға рұқсаты болады.
The holder is authorized to return to the Republic of Kazakhstan within the period of validity specified in this document.
3. Егер құжат иесі осы құжатты берген елде орналаспаса, ол қайтадан саяхаттағысы келсе, ол жаңа құжат алу үшін өзі тұрып жатқан елдің құзыретті билік органдарына жүгінуге тиіс.
Should the holder take up residence in a country other than that which issued the present document, he must, if he wishes to travel again, apply to the competent authorities of his country of residence for a new document.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2024 № 1014 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жол жүру құжатының 2-беті жол жүру құжаты иесінің фотосуретін, қолы мен деректерін орналастыруға арналған және екі бөліктен тұрады (№ 3-сурет):
беттің жоғары жағының төрттен үш бөлігі – көрінетін аймақ, онда қазақ және ағылшын тілдерінде мынадай деректемелер орналасады:
ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ/ ТҮРІ/TYPE МЕМЛЕКЕТ КОДЫ/CODE OF STATE ҚҰЖАТТЫҢ №/DOCUMENT № TRAVEL DOCUMENT
ФОТО
35х45 мм
ТЕГІ / SURNAME
АТЫ / GIVEN NAMES
АЗАМАТТЫҒЫ / NATIONALITY
ЖЫНЫСЫ / SEX ЖСН / ID №
ТУҒАН КҮНІ / DATE OF BIRTH
ТУҒАН ЖЕРІ / PLACE OF BIRTH
БЕРІЛГЕН КҮНІ / DATE OF ISSUE
ҚҰЖАТ МЕРЗІМІ / DATE OF EXPIRY
ӨЗ ҚОЛЫ / SIGNATUREOF BEARER
БЕРГЕН ОРГАН / AUTHORITY
беттің төменгі ширегі – машинамен оқылатын аймақ, онда машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес осы құжаттағы негізгі ақпарат қамтылған, әріптер мен цифрлардың комбинациясынан тұратын машинамен оқылатын жазу орналасады.

7. Страница 3 проездного документа предназначена для размещения отметок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Если страница 3 использована, то отметки производятся на другой свободной странице проездного документа. На странице 3 проездного документа размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 4):
"МӘЛІМЕТ / OBSERVATIONS".
8. Страницы 4-36 проездного документа предназначены для размещения виз. Вверху страниц размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 5):
"ВИЗАЛАР / VISAS".
9. На заднем форзаце проездного документа размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 6):
"ОСЫ ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ
36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ
THIS TRAVEL DOCUMENT CONTAINS
36 PAGES".
10. Номер проездного документа, состоящий из девяти буквенно-цифровых символов (один буквенный символ и восьмизначный цифровой номер), воспроизведен на всех страницах, переднем и заднем форзацах и задней обложке проездного документа.
11. Номера страниц проездного документа со страницы 4 по страницу 35 расположены в нижних углах.
Рисунок № 1. Обложка.
Рисунок № 2. Передний форзац
Рисунок № 3
Рисунок № 4
Рисунок № 5. Страница 4-36
Рисунок № 6. Задний форзац
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 25.12.2024 № 1014 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Требования к защите проездного документа
12. Обложка проездного документа изготавливается из износостойкого материала и подложки, между которыми располагается микросхема (чип с бесконтактным интерфейсом) с антенной, используемая в качестве электронного носителя информации о владельце проездного документа.
В микросхеме, имеющей емкость памяти не менее 64 Кб, в защищенном виде хранится графическая и текстовая информация о владельце проездного документа, а также отпечатки пальцев рук владельца проездного документа, в случаях установленных пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации".
13. Страница 2 проездного документа защищается специальной ламинирующей пленкой, которая представляет собой прозрачный голографический слоистый материал, производящий множество визуальных эффектов, сохраняя высокую яркость и высокое разрешение дизайна и характеристик.
14. В проездном документе применены специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты проездного документа и произведенных в нем записей от подделок.

7. Жол жүру құжатының 3-беті Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген белгілерді орналастыруға арналған. Егер 3-бет пайдаланылған болса, онда белгілер жол жүру құжатының келесі бос бетіне жасалады. Жол жүру құжатының 3-бетінде қазақ және ағылшын тілдерінде:
"МӘЛІМЕТ / OBSERVATIONS" деген жазу орналасқан (№ 4-сурет).
8. Жол жүру құжатының 4-36-беттері визаларды орналастыруға арналған. Беттердің жоғарғы жағында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ВИЗАЛАР / VISAS" деген жазу орналасқан (№ 5-сурет).
9. Жол жүру құжатының артқы форзацында қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 6 сурет):
"ОСЫ ЖОЛ ЖҮРУ ҚҰЖАТЫ 36 БЕТТЕН ТҰРАДЫ THIS TRAVEL DOCUMENT CONTAINS 36 PAGES" деген жазу орналасқан.
10. Әріптік-цифрлық тоғыз нышаннан (бір әріптік нышан және сегіз таңбалы цифрлық нөмір) тұратын жол жүру құжатының нөмірі жол жүру құжатының барлық беттерінде, алдыңғы және артқы форзацтарында және артқы мұқабасында басылған.
11. Жол жүру құжаты беттерінің нөмірлері 4-беттен бастап 35-бетті қоса алғанда төменгі бұрыштарында орналасқан.
№ 1-сурет. Мұқаба.
№ 2 сурет. Алдыңғы форзац
№ 3 сурет
№ 4 сурет
№ 5 сурет. 4-36-беттер
№ 6. Артқы форзац
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2024 № 1014 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жол жүру құжатын қорғауға қойылатын талаптар
12. Жол жүру құжатының мұқабасы тозбайтын материал мен төсемнен дайындалады, олардың арасында жол жүру құжатының иесі туралы электрондық ақпарат тасығыш ретінде пайдаланылатын антеннасы бар микросхема (байланыссыз интерфейсі бар чип) орналастырылады.
Жадының сыйымдылығы кемінде 64 Кб болатын микросхемада жол жүру құжатының иесі туралы графикалық және мәтіндік ақпарат, сондай-ақ "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-1-тармағында және "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында белгіленген жағдайларда жол жүру құжаты иесінің саусақ іздері қорғалған түрде сақталады.
13. Жол жүру құжатының 2-беті дизайн мен сипаттамалардың жоғары қанықтығын және жоғары дәлдігін сақтай отырып, көптеген көрнекі әсер беретін голографиялық қатпарлы мөлдір материалдан тұратын ламинаттаушы арнайы пленкамен қорғалады.
14. Жол жүру құжатында жазулардың сақталуын арттыру немесе жол жүру құжатын және онда жазылған жазуларды қолдан жасаудан қорғау үшін арнайы әзірленген элементтер қолданылған.