Об использовании участка автомобильной дороги общего пользования республиканского значения "Большая Алматинская Кольцевая автомобильная дорога" (БАКАД) на платной основе
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 490. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2023 года № 33038
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок "Большая Алматинская Кольцевая Автомобильная Дорога" километр (далее – км) 22+640 - км 22+000 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-А категории (далее – платная дорога (участок)) используется на платной основе;
2) проезд осуществляется по альтернативным дорогам через город Алматы и Алматинской области;
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 22+640 автомобильной дороги Алматы-Узун-Агаш, конечный пункт платной дороги (участка) – км 22+000 автомобильной дороги Алматы-Талгар;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыкания к других автомобильных дорог согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория I-А, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге - не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге - на участке от автомобильной дороги Алматы-Узун-Агаш до автомобильной дороги Алматы-Бишкек – 4 полосы, на участке от автомобильной дороги Алматы-Бишкек до автомобильной дороги Алматы-Евгеньевка-Шелек-Хоргос – 6 полос, на участке от автомобильной дороги Алматы-Евгеньевка-Шелек-Хоргос до автомобильной дороги Алматы-Талгар – 4 полосы;
6) протяженность платной дороги (участка) - 66,00 км;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, определен согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 16 (шестнадцать) лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.

Ақылы негізде "Үлкен Алматы Айналма Автомобиль Жолы" (ҮАААЖ) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының учаскесін пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 4 шiлдедегi № 490 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 шiлдеде № 33038 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын I-А санатты автомобиль жолының 22+640 километр (бұдан әрі – км) – 22+000 км болатын "Үлкен Алматы Айналма Автомобиль Жолы" учаскесі (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) ақылы негізде пайдаланылатыны;
2) Алматы қаласы мен Алматы облысы арқылы баламалы жолдар бойынша жүріп өту жүзеге асырылады;
3) ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті – Алматы-Ұзынағаш автомобиль жолының 22+640 км, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті –Алматы-Талғар автомобиль жолының 22+000 км;
4) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысу және басқа автомобиль жолдарымен түйісу тізбесі;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – I-А санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту жолағының ені - 3,75 метрден кем емес;
автомобиль жолы бойынша қозғалыс жолақтарының cаны – Алматы-Ұзынағаш автомобиль жолынан Алматы-Бішкек автомобиль жолына дейінгі учаскеде - 4 жолақ, Алматы-Бішкек автомобиль жолынан Алматы-Евгеньевка-Шелек-Қорғас автомобиль жолына дейінгі учаскеде – 6 жолақ, Алматы-Евгеньевка-Шелек-Қорғас автомобиль жолының учаскесінде Алматы-Талғар автомобиль жолына дейін - 4 жолақ;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзындығы - 66,00 км;
7) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ақылы автомобиль жолымен (учаскесімен) жүріп өту үшін төлемақы мөлшерлемесі;
8) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес айқындалған басқа автомобиль жолы бойынша баламалы жүрісі жоқ іргелес елдімекендердің тізбесі;
9) ақылы негізде ақылы жолды (учаскені) пайдалану мерзімі – 16 (он алты) жыл болып белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 июля 2023 года № 490
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий километр ( далее - км) + метров
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Карасайский район
км 0+0
поселок Кыргауылды
км 0+0
поселок Райымбек
км 5+817
поселок Кемертоган
км 20+752
поселок Елтай
км 20+752
поселок Кокозек
км 20+752
поселок Аксенгер
Илийский район
км 34+169
поселок Комсомол
км 34+169
поселок Жапек батыр
км 43+409
поселок Отеген батыр
км 43+409
поселок Ынтымак
Талгарский район
км 55+650
поселок Панфилово
км 65+515
поселок Кызылкайрат
км 65+515
поселок Талдыбулак
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 июля 2023 года № 490
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)
Автомобильная дорога общего пользования республиканского значения (участок) "Большая Алматинская Кольцевая Автомобильная Дорога" км 00+000 – км 66+000 I-а категории:
Месячный расчетный показатель (далее - МРП)
Легковые автомобили
Автобусы до 16-ти пассажирских мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 тонны (далее -т)
Автобусы до 32-ух пассажирских мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы от 32-ух пассажирских мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 10 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
Стоимость поездки вне зависимости от пройденного пути в течение одного часа
0,07 МРП
0,08 МРП
0,14 МРП
0,16 МРП
0,2 МРП
0,22 МРП
1) абонентская плата - плата за проезд по платным участкам, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог, на определенный период времени для местных автотранспортных средств, зарегистрированных в населенных пунктах, прилегающих к платному участку при перемещении за пределами одного района в виде абонемента сроком на месяц или на год;
абонемент на один месяц (МРП):
Тип транспортного средства
Для легковых

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 4 шілдедегі
№ 490 Бұйрығына
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысу және басқа автомобиль жолдарымен түйісу тізбесі
Қиылысу және түйісу мекенжайлары километр (бұдан әрі - км) + метр
Белгіленген қиылысу және түйісу бойынша елдімекендердің атауы
Қарасай ауданы
0+0 км
Қырғауылды кенті
0+0 км
Райымбек кенті
5+817 км
Кемертоған кенті
20+752 км
Елтай кенті
20+752 км
Көкөзек кенті
20+752 км
Ақсеңгір кенті
Іле ауданы
34+169 км
Комсомол кенті
34+169 км
Жапек батыр кенті
43+409 км
Өтеген батыр кенті
43+409 км
Ынтымақ кенті
Талғар ауданы
55+650 км
Панфилов кенті
65+515 км
Қызылқайрат кенті
65+515 км
Талдыбұлақ кенті
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 4 шілдедегі
№ 490 Бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлемақы мөлшерлемесі
I-А санаты 00 + 000 км - 66 + 000 км "Үлкен Алматы Айналма Автомобиль Жолы" республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолы (учаскесі):
Айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК)
Көлік түрі
Жеңіл автомобильдер
16 жолаушы орнына дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейінгі жүк автомобильдері
32 жолаушы орнына дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейінгі жүк автомобильдері
32 жолаушы орнынан автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейінгі жүк автомобильдері
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері
Жүк көтергіштігі 15 тн басталатын жүк автомобильдері, оның ішінде тіркемелері бар ершікті тартқыштар
Бір сағат ішінде жүріп өткен жолға қарамастан сапар құны
0,07 АЕК
0,08 АЕК
0,14 АЕК
0,16 АЕК
0,2 АЕК
0,22 АЕК
1) абоненттік төлем - автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысы, ақылы учаскеге іргелес елді мекендерде тіркелген жергілікті автокөлік құралдары үшін белгілі бір уақыт кезеңіне абонемент түрінде бір ауданнан тыс жерде бір айға немесе бір жылға ауысқан кезде;
бір айға абонемент (АЕК):
Көлік түрі
Жеңіл автомобильдер

Для автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
Для автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Для автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Для грузовых автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Для грузовых автомобили грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
2
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы

16 орындық автобустар мен жүк көтергіштігі 2,5 тн дейінгі жүк көліктері үшін
32 орындық автобустар мен жүк көтергіштігі 5,5 тн дейінгі жүк көліктері үшін
32 орыннан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейінгі жүк автомобильдері автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн асатын жүк автомобильдері, оның ішінде тіркемелері бар ершікті тартқыштар үшін
1
2
3
4
5
6
7
Абоненттік төлем құны

0,5 МРП
0,6 МРП
1 МРП
1,5 МРП
2 МРП
2,5 МРП
абонемент на один год (365 календарных дней) (МРП):
Тип транспортного средства
Для легковых
Для автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
Для автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Для автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Для грузовых автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Для грузовых автомобили грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
2
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
5 МРП
6 МРП
10 МРП
15 МРП
20 МРП
25
МРП
2) концессионер с целью информированности пользователей о проезде по платной дороге (участку) оповещает через контакт центр концессионера, номер которого указан в публичном договоре и/ или на интернет-ресурсе концессионера;
3) контакт центр - структурное подразделение организатора, осуществляющее обработку обращений от пользователей, посредством голосовых каналов связи, электронных и почтовых услуг, а также осуществляющий работу с обращениями пользователей в режиме онлайн - чата (номер контакт центра, указан в публичном договоре);
4) ставка платы за проезд по платным участкам – размер платы за проезд, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) предварительная оплата - денежные средства, зачисленные пользователем на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства до въезда на платный участок, сумма, которой достаточна для оплаты проезда;
6) постоплата - денежные средства, зачисленные на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства для оплаты суммы за проезд, образовавшаяся после фиксации техническими средствами установленные на платных участках;
7) стоимость поездки тарифицируется по времени нахождения на платной дороге (участке) и типу автотранспортного средства, и не зависит от пройденного автотранспортным средством пути;
8) тип системы взимания платы – арки контроля при многополосном безостановочном свободном потоке открытого типа.
Приложение 3 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 июля 2023 года № 490
Перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге
№ п\п
Наименование населенного пункта
Отсутствует
Отсутствует

0,5 АЕК
0,6 АЕК
1 АЕК
1,5 АЕК
2 АЕК
2,5 АЕК
бір жылға абонемент (күнтізбелік 365 күн) (АЕК):
Көлік түрі
Жеңіл автомобильдер
16 орындық автобустар мен жүк көтергіштігі 2,5 тн дейінгі жүк көліктері үшін
32 орындық автобустар мен жүк көтергіштігі 5,5 тн дейінгі жүк көліктері үшін
32 орыннан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейінгі жүк автомобильдері автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн асатын жүк автомобильдері, оның ішінде тіркемелері бар ершікті тартқыштар үшін
1
2
3
4
5
6
7
Абоненттік төлем құны
5 АЕК
6 АЕК
10 АЕК
15 АЕК
20 АЕК
25 АЕК
2) концессионер пайдаланушыларды ақылы жолымен (учаскемен) жүріп өту туралы ақпараттандыру мақсатында концессионердің байланыс ортылығы арқылы хабардар етеді, оның нөмірі жария шартта және/ немесе концессионердің интернет-ресурсында көрсетілген ;
3) байланыс орталығы - ұйымдастырушының дауыстық байланыс арналары, электрондық және почта қызметтері арқылы пайдаланушылардан өтініштерді өңдеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ пайдаланушылардың өтініштерімен жұмысты онлайн-чат режимінде жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі (жария шартта көрсетілген байланыс орталығының нөмірі);
4) ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысының мөлшерлемесі – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгіленген жол жүру ақысының мөлшері;
5) алдын ала төлем - ақылы учаскеге кіргенге дейін пайдаланушы дербес шотқа және/немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептеген ақшалай қаражат, оның сомасы жол ақысын төлеу үшін жеткілікті;
6) кейінгі төлем - ақылы учаскелерде белгіленген техникалық құралдармен бекітілгеннен кейін пайда болған жол жүру сомасын төлеу үшін дербес шотқа немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептелген ақшалай қаражат;
7) жол жүру құны ақылы жолда (учаскеде) болу уақыты және автокөлік құралының типі бойынша тарифтеледі және автокөлік құралының жүріп өткен жолына байланысты болмайды;
8) ақы алу жүйесінің түрі - көпжолақты тоқтаусыз еркін ағынмен ашық типті бақылау аркасы.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 4 шілдедегі
№ 490 Бұйрығына
3-қосымша
Басқа автомобиль жолымен баламалы жүріп өтуі жоқ іргелес елді мекендердің тізбесі
р/с №
Елді мекеннің атауы
Жоқ
Жоқ