Об утверждении правил ведения публичной кадастровой карты
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 252/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2023 года № 33106.
В соответствии с подпунктом 4-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения публичной кадастровой карты.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
цифрового развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Оразбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности министра
цифрового развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 12 июля 2023 года № 252/НҚ
Правила ведения публичной кадастровой карты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения публичной кадастровой карты (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее - Закон) и определяют порядок ведения публичной кадастровой карты.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) публичная кадастровая карта (далее – ПКК) – цифровая карта, которая содержит информацию (сведения) из земельного, правового и градостроительного кадастров Республики Казахстан, а также иные сведения государственных органов и (или) организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".

Жария кадастрлық картаны жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 12 шiлдедегi № 252/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 шiлдеде № 33106 болып тіркелді
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жария кадастрлық картаны жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушы
А. Оразбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 12 шілдедегі
№ 252/НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Жария кадастрлық картаны жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жария кадастрлық картаны жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жария кадастрлық картаны жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жария кадастрлық карта (бұдан әрі – ЖКК) – Қазақстан Республикасының жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларынан алынған ақпаратты (мәліметті), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың өзге де мәліметтерін қамтитын цифрлық карта;
2) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі (ЖМБМК АЖ) – жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының Жер Кодексінде және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе.

3. ПКК предназначена для осуществления передачи пространственных данных из ИС ЕГКН посредством набора сервисов.
Доступ в личный кабинет осуществляется посредством портала idp.egov.kz.
4. ПКК обеспечивает доступ в личном кабинете заявителя к следующим функциям:
1) оформление заявлений на оказание коммерческих услуг по земельно- кадастровым работам (далее – ЗКР);
2) оформление заявления на расчет стоимости объекта недвижимости для целей налогообложения для первичных и вторичных объектов недвижимости (для физических лиц);
3) получение результатов и просмотр оказанных коммерческих услуг по ЗКР;
4) автоматическое определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, находящегося в черте населенных пунктов (в том числе проектируемого) при наличии базовых ставок и установленных границ населенного пункта;
5) онлайн-оплата за оказание коммерческих услуг по ЗКР с сохранением электронного чека;
6) поиск информации, содержащейся в ПКК, по критериям отбора;
7) скачивание файлов с результатом поиска информации (*.pdf /*.xlsx/ *.docx) для авторизованных пользователей ИС ЕГКН.
5. На платформе ИС ЕГКН посредством ПКК формируется реестр очередников на получение земельного участка.
Глава 2. Порядок ведения публичной кадастровой карты
Параграф 1. Структура публичной кадастровой карты
6. Информационный обмен между ПКК и ИС ЕГКН осуществляется посредством следующих веб-сервисов:
1) информационный веб-сервис по определению объектов недвижимости заявителя;
2) веб-сервис по запросу на получение сведений об оплате за оказание услуги;
3) веб-сервис по приему заказа из ПКК в ИС ЕГКН;
4) веб-сервис по получению доплаты за оказание услуги.
7. Взаимодействие ПКК с информационными системами государственных органов осуществляется в контуре Единой транспортной среды государственных органов (далее - ЕТС ГО) на республиканском уровне посредством шлюза "электронного правительства" (далее - ШЭП).
Доступ к системам для приема и передачи сообщений осуществляется круглосуточно, за исключением технологических перерывов в работе ШЭП, ПКК и ИС ЕГКН.
8. Проверка целостности наполнения сведений ПКК в онлайн режиме, осуществляется владельцем ИС ЕГКН согласно следующим пунктам:
1) ежедневный контроль работы ПКК;
2) выявление причин в случае возникновения ошибок при осуществлении передачи сведений и незамедлительное их устранение.
Параграф 2. Управление публичной кадастровой картой
9. Для управления данными на ПКК созданы следующие функции:
1) приближение к данным по каждому слою системы;
2) создание / редактирование испрашиваемого земельного участка (далее – ЗУ), которое осуществляется после нажатия соответствующего интерфейсного элемента авторизованным пользователем.

3. ЖКК сервистер жиынтығы арқылы ЖМБМЖ АЖ-дан кеңістіктік деректерді беруді жүзеге асыруға арналған.
Жеке кабинетке кіру idp.egov.kz порталы арқылы жүзеге асырылады.
4. ЖКК өтініш берушінің жеке кабинетінде мынадай функцияларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді:
1) жер – кадастрлық жұмыстар (бұдан әрі – ЖКЖ) бойынша коммерциялық қызметтер көрсетуге өтініштерді рәсімдеу;
2) бастапқы және қайталама жылжымайтын мүлікке (жеке тұлғалар үшін) салық салу мақсатында мүліктің құнын есептеуге берілген өтінімді рәсімдеу;
3) ЖКЖ бойынша коммерциялық қызметтерді көрсету нәтижесін алу және қарау;
4) елді мекендердің шекараларында (оның ішінде жобаланатын) базалық мөлшерлемелер мен елді мекеннің белгіленген шекаралары болған кезде жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын автоматты түрде анықтау;
5) электрондық түбіртекті сақтай отырып, ЖКЖ бойынша коммерциялық қызметтерді көрсету үшін онлайн төлем;
6) іріктеу өлшемшарттары бойынша ЖКК-да қамтылған ақпаратты іздеу;
7) ЖМБМК АЖ авторизацияланған пайдаланушылары үшін ақпаратты іздеу нәтижелері бар (*.pdf / *.xlsx / *.docx) файлдарды жүктеп алу.
5. ЖМБМК АЖ платформасында ЖКК арқылы жер учаскесін алуға кезекте тұрғандардың тізілімі қалыптастырылады.
2-тарау. Жария кадастрлық картаны жүргізу тәртібі
1-параграф. Жария кадастрлық картаның құрамы
6. ЖКК және ЖМБМК АЖ арасындағы ақпарат алмасу келесі веб-сервистер арқылы жүзеге асырылады:
1) өтініш берушінің жылжымайтын мүлік объектілерін анықтауға арналған ақпараттық веб-сервисі;
2) қызмет көрсету үшін төлем туралы ақпаратты сұрау веб-сервисі;
3) ЖКК-дан ЖМБМК-ға тапсырыс қабылдауға арналған веб-сервис;
4) қызмет көрсеткені үшін қосымша ақы алу веб-сервисі.
7. ЖКК мен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимылы "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) арқылы республикалық деңгейде мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының (бұдан әрі – МО БКО) контурында жүзеге асырылады.
Хабарламаларды қабылдауға және беруге арналған жүйелер ЭҮШ, ЖКК және ЖМБМК АЖ жұмысындағы технологиялық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы қолжетімді.
8. Онлайн режимінде ЖКК мәліметтерін толтырудың тұтастығын тексеруді келесі тармақтарға сәйкес ЖМБМК АЖ иесі жүзеге асырады:
1) ЖКК жұмысын күнделікті бақылау;
2) мәліметтерді беруді жүзеге асыру кезінде қателіктер туындаған жағдайда себептерді анықтау және оларды дереу жою.
2-параграф. Жария кадастрлық картаны басқару
9. ЖКК-ның деректерін басқару үшін мынадай функциялар жүргізіледі:
1) жүйенің әр қабатындағы мәліметтеріне жақындау;
2) авторизацияланған пайдаланушы тиісті интерфейс элементін басқаннан кейін, сұралып отырған жер учаскесін (бұдан әрі – ЖУ) құру/өңдеу жүзеге асырылады.

10. Ввод пространственных данных (координат) на карте производится следующими способами:
1) рисование при помощи инструментов "полигон", "линия", "точка" левой кнопкой мыши;
2) внесение координат поворотных точек границ испрашиваемого ЗУ на открывшемся модальном окне;
3) загрузка файла с координатами поворотных точек границ пространственных данных на открывшемся модальном окне.

10. Картаға кеңістіктік деректерді (координаттарды) енгізу мынадай тәсілдермен жүргізіледі:
1) тінтуірдің сол жақ батырмасымен "полигон", "сызық", "нүкте" құралдарының көмегімен сурет салу;
2) ашылған модальді терезеде сұралатын ЖУ шекараларының бұрылыс нүктелерінің координаттарын енгізу;
3) ашылған модальді терезеде кеңістіктік деректер шекараларының бұрылыс нүктелерінің координаттары бар файлды жүктеу.