О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 "Об утверждении Правил резервирования земель"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2023 года № 33243
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 "Об утверждении Правил резервирования земель" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337) следующие изменения:
в Правилах резервирования земель, утвержденных указанным приказом:
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила резервирования земель (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-2) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок резервирования земель, кроме случаев резервирования земельных участков, предназначенных для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения.
2. В соответствии с подпунктом 6) пункта 1, подпунктом 5-3) пункта 2 статьи 16, подпунктом 4-1) статьи 17 и подпунктом 4-1) статьи 18 Кодекса, резервирование земель осуществляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, а в пределах границ района – местными исполнительными органами районов (кроме районов в городах), в пределах границ (черты) города и на территории, переданной в административное подчинение местного исполнительного органа города областного значения – местными исполнительными органами городов областного значения (далее – местный исполнительный орган).
В соответствии с подпунктом 6-1) пункта 1 статьи 16 Кодекса, резервирование земельных участков на территории населенных пунктов, которые входят в агломерацию, для строительства объектов социальной, транспортной и инженерной инфраструктуры, финансируемого местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, осуществляется местными исполнительными органами областей.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

"Жерлерді резервте қалдыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 1 тамыздағы № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 тамызда № 33243 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жерлерді резервте қалдыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларында:
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жерлерді резервте қалдыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 14-бабының 1-тармағының 2-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерiн резервте қалдыру жағдайларынан басқа, жерлерді резервте қалдыру тәртібін айқындайды.
2. Кодекстің 16-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, 2-тармағының 5-3) тармақшасына, 17-бабы 4-1) тармақшасына және 18-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес жерлерді резервте қалдыруды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары, ал аудан шекаралары шегінде – аудандардың (қалалардағы аудандардан басқа) жергілікті атқарушы органдары, қала шекарасы (шегі) шегінде және облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының әкімшілік бағынысына берілген аумақта – облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жүзеге асырады.
Кодекстің 16-бабы 1-тармағының 6-1) тармақшасына сәйкес астананың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қаржыландыратын әлеуметтік, көліктік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін салу үшін агломерацияға кіретін елді мекендердің аумағында жер учаскелерін резервте қалдыруды облыстардың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
3) информационная система единого государственного кадастра недвижимости – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
4) государственный земельный кадастр – система сведений о природном и хозяйственном положении земель Республики Казахстан, местоположении, целевом использовании, размерах и границах земельных участков, их качественной характеристике, об учете землепользования и кадастровой стоимости земельных участков, иных необходимых сведений.";
в главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок резервирования земель";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственные органы, в компетенцию которых входит реализация утвержденных в установленном порядке комплексных схем градостроительного планирования территорий, генеральных планов населенных пунктов, проектов (схем) прохождения автомобильных и железнодорожных дорог, заключений об определении сферы охвата оценки воздействия на окружающую среду, документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, программ управления государственным фондом недр и иных документов, которые в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс о недрах и недропользовании) являются основаниями для такого резервирования (далее – государственные органы), в течение пятнадцати рабочих дней со дня утверждения комплексных схем градостроительного планирования территорий, генеральных планов населенных пунктов, проектов (схем) прохождения автомобильных и железнодорожных дорог, заключений об определении сферы охвата оценки воздействия на окружающую среду, документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, программ управления государственным фондом недр и иных документов, которые в соответствии с Кодексом о недрах и недропользовании являются основаниями для такого резервирования (далее – Документы), уведомляют уполномоченный орган по земельным отношениям области, города республиканского значения и столицы по месту нахождения, указанных в них земельных участков для дальнейшего их резервирования.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
3) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі – жүргізу тәртібі Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе;
4) мемлекеттік жер кадастры – Қазақстан Республикасы жерiнiң табиғи және шаруашылық жағдайы, жер учаскелерiнiң орналасқан жерi, нысаналы пайдаланылуы, мөлшерi мен шекарасы, олардың сапалық сипаттамасы, жер пайдаланудың есепке алынуы және жер учаскелерiнiң кадастрлық құны туралы мәлiметтердiң, өзге де қажеттi мәлiметтердiң жүйесi.";
2-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жерлерді резервте қалдыру тәртібі";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құзыретіне аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың белгіленген тәртіппен бекітілген кешенді схемаларын, елді мекендердің бас жоспарларын, автомобиль және темір жолдардың өту жобаларын (схемаларын), қоршаған ортаға әсерді бағалауды қамту саласын айқындау туралы қорытындыларды, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламаларын және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы кодекс) сәйкес осындай резервте қалдыру үшін негіз болып табылатын, өзге де құжаттарды іске асыру кіретін мемлекеттік органдар (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың белгіленген тәртіппен бекітілген кешенді схемаларын, елді мекендердің бас жоспарларын, автомобиль және темір жолдардың өту жобаларын (схемаларын), қоршаған ортаға әсерді бағалауды қамту саласын айқындау туралы қорытындыларды, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламаларын және Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы кодексіне сәйкес осындай резервте қалдыру үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттар (бұдан әрі – Құжаттар) бекітілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде оларды одан әрі резервте қалдыру үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдарына хабарлайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган по земельным отношениям сведения по зарезервируемым земельным участкам, а также их ситуационную схему местоположения из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Местный исполнительный орган для рассмотрения предложения о резервировании земель образует комиссию в составе представителей местного исполнительного органа, депутатов местного представительного органа, уполномоченного органа по земельным отношениям, структурных подразделений соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства, соответствующих территориальных подразделений уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, сельского и лесного хозяйства, использования и охраны водного фонда, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, а также органов местного самоуправления (при их наличии) и представителей местного совета агломерации (при их наличии).
По усмотрению местного исполнительного органа в состав комиссии могут быть включены и другие лица.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Уполномоченный орган по земельным отношениям в течение трех рабочих дней после вынесения отрицательного заключения комиссии направляет в произвольной форме уведомление в государственные органы с приложением копии указанного заключения.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В решении местного исполнительного органа о резервировании земель указываются:
1) основание резервирования;
2) цели и сроки резервирования;
3) общая площадь и категория земель;
4) ограничения в использовании земель;
5) при резервировании ранее предоставленных земельных участков на праве землепользования или ограниченного целевого пользования – землепользователи и обладатели сервитутов.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Копия решения местного исполнительного органа о резервировании земель в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его принятия направляется в государственные органы и в Государственную корпорацию для внесения его в течение 3 (трех) рабочих дней в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Копия решения о прекращении действий по резервированию земель в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его принятия направляется в Государственную корпорацию для исключения в течение 3 (трех) рабочих дней сведений о зарезервированных землях из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости.".

"7. Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға резервте қалдырылатын жер учаскелері бойынша мәліметтерді, сондай-ақ олардың орналасқан жерінің ахуалдық схемасын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінен ұсынады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жергілікті атқарушы орган жерді резервке қою туралы ұсынысты қарау үшін құрамы жергілікті атқарушы органның өкілдерінен, жергілікті өкілді органның депутаттарынан, жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган, сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері, қоршаған ортаны қорғау, ауыл және орман шаруашылығы, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органдардың тиісті аумақтық бөлімшелері, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдары (олар бар болса) және жергілікті агломерация кеңесі өкілдерінен (олар бар болса) тұратын комиссия құрады.
Жергілікті атқарушы органның қалауы бойынша комиссияның құрамына басқа да адамдар енгiзiлуi мүмкiн.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган комиссияның теріс қорытындысы шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде көрсетілген қорытындының көшірмесін қоса бере отырып, мемлекеттік органдарға еркін нысанда хабарлама жібереді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жерлерді резервте қалдыру туралы жергілікті атқарушы органның шешімінде:
1) резервке қою негіздемесі;
2) резервке қоюдың мақсаттары мен мерзімдері;
3) жерлердің жалпы ауданы мен санаты;
4) жерлерді пайдаланудағы шектеулер;
5) бұрын берілген жер учаскелерін жер пайдалану немесе шектеулі нысаналы пайдалану құқығымен резервке қою кезінде – жер пайдаланушылар және сервитут иелері көрсетіледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Жергілікті атқарушы органның жерді резервке қою туралы шешімінің көшірмесі ол қабылданған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органдарға және Мемлекеттік корпорацияға оны 3 (үш) күні ішінде жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне енгізу үшін жіберіледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Жерлерді резервке қою жөніндегі іс-қимылды тоқтату туралы шешімнің көшірмесі ол қабылданған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінен резервке қойылған жерлер туралы мәліметтерді 3 (үш) жұмыс күні ішінде алып тастау үшін Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.".

2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі