О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2022 года № 344 "Об утверждении Правил составления и представления финансовой отчетности о состоянии задолженности"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 10 августа 2023 года № 845. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2023 года № 33269
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2022 года № 344 "Об утверждении Правил составления и представления финансовой отчетности о состоянии задолженности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27339) следующие изменения:
в Правилах составления и представления финансовой отчетности о состоянии задолженности, утвержденных указанным приказом:
абзац четвертый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"ведомством – финансовая отчетность о состоянии задолженности республиканского и местного (сводная финансовая отчетность о состоянии задолженности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения и столицы) бюджетов и финансовая отчетность о состоянии задолженности, образовавшейся за счет прочих средств структурному подразделению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственному за формирование отчета об исполнении государственного бюджета соответственно – не позднее 25 августа, за отчетный финансовый год – до 25 февраля, следующего за отчетным финансовым годом.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Информация о причинах образования задолженности в годовой и полугодовой финансовой отчетности о состоянии задолженности формируется с указанием номера счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность.
В отчетности за 31 марта и 30 сентября номера счетов не указываются.";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. Форма ФО-1-ДЗ-Б заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается код администратора бюджетных программ;
в графах 2, 3, 4 и 5 заполняются функциональная группа, программа, подпрограмма и специфика;
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с Единой бюджетной классификацией РК, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3, 4 и 5;
в графе 8 показывается план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год;
в графе 9 показывается дебиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего года. Сумма дебиторской задолженности, отражаемая в графе 9, не меняется в течение текущего финансового года, за исключением случаев реорганизации;

"Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары–Қаржы министрінің 2022 жылғы 31 наурыздағы № 344 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 10 тамыздағы № 845 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 тамызда № 33269 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 31 наурыздағы № 344 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27339 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті жасау және ұсыну қағидаларында:
6-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ведомство – республикалық және жергілікті (облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар және астана бюджеттері берешегінің жай-күйі туралы жиынтық қаржылық есептiлiгі) бюджеттер берешегінің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті және өзге қаражат есебінен пайда болған берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есепті қалыптастыруға жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне тиісінше – 25 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 25 ақпанға дейін ұсынады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Берешектің жай-күйі туралы жылдық және жартыжылдық қаржылық есептілікте берешектің пайда болу себептері туралы ақпарат берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірін көрсете отырып қалыптастырылады.
31 наурыздағы және 30 қыркүйектегі есептерде шот нөмірлері көрсетілмейді.";
18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ҚЕ-1-ДБ-Б нысаны мынадай түрде толтырылады:
1-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2, 3, 4 және 5-бағандарда функционалдық топ, бағдарлама, кіші бағдарлама және ерекшелік толтырылады;
6-бағанда берешек қалыптасқан бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда 1, 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін ҚР Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспары көрсетіледі;
9-бағанда ағымдағы жылдың басында жағдай бойынша өткен жылдардың дебиторлық берешегі көрсетіледі. Қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, 9-бағанда көрсетілетін дебиторлық берешектің сомасы ағымдағы қаржы жылының ішінде өзгермейді;

в графе 10 показывается сумма дебиторской задолженности прошлых лет, перечисленная в текущем финансовом году в соответствии со статьей 97 Бюджетного кодекса в доход соответствующего бюджета;
в графе 11 указывается сумма дебиторской задолженности прошлых лет, погашенной за счет полученных в текущем году товаров (работ, услуг), а также списанной, в том числе по решению суда;
в графе 12 отражается сумма дебиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 13 отражается остаток дебиторской задолженности прошлых лет после погашения ее части в текущем финансовом году;
в графе 14 показывается сумма дебиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;
в графе 15 показывается общая дебиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 13 и 14);
в графе 16 показывается сумма авансовых платежей (предоплата) в соответствии с условиями договоров, заключенных с поставщиками и подрядчиками на приобретение товаров и работ (услуг) за счет средств бюджета;
в графе 17 показывается процентное отношение суммы задолженности текущего года к плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год;
в графе 18 показывается сумма дебиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности. Указанная задолженность включается в отчет после проведения инвентаризации активов, расчетов и других статей баланса государственного учреждения, и составления акта инвентаризации в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. Сумма дебиторской задолженности, отражаемая в графе 16, входит в сумму дебиторской задолженности, отражаемую в графе 15.
19. Форма ФО-1-ДЗ-П заполняется следующим образом:
графах 1, 2, 3, 4 и 5 указываются коды расходов в соответствии с классификацией расходов бюджета и Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 мая 2009 года № 215 (далее – Классификатора платных услуг), для отражения задолженности в соответствии с Единой бюджетной классификацией РК, образовавшейся за счет расходования денег от реализации товаров (работ, услуг);
код 901 "Деньги, полученные на расходы за счет филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине" для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
код 902 "Недостачи" для отражения задолженности, образовавшейся вследствие недостач и хищений, в том числе за счет бюджетных средств;
код 903 "Прочие" для отражения задолженности, образовавшейся за счет прочих средств (консульские сборы, ссуды, полученные работниками, заработная плата осужденных);
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;

10-бағанда Бюджет кодексінің 97-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылында тиісті бюджеттің кірісіне аударылған өткен жылдардың дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы жылы алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) есебінен өтелген, сондай-ақ есептен шығарылған, оның ішінде сот шешімі бойынша өткен жылдардағы дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
12-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
13-бағанда өткен жылдардың дебиторлық берешегінің оның бір бөлігі ағымдағы қаржы жылында өтелгеннен кейінгі қалдығы көрсетіледі;
14-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
15-бағанда есепті күнге қалыптасқан жалпы дебиторлық берешек (13 және 14-бағандардың сомасы) көрсетіледі;
16-бағанда бюджет қаражаты есебінен тауарлар мен жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға өнім берушілермен және мердігерлермен жасалған шарттардың талаптарына сәйкес аванстық төлемдердің (алдын ала төлеудің) сомасы көрсетіледі;
17-бағанда ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарына ағымдағы жылғы берешек сомасының пайыздық қатынасы көрсетіледі;
18-бағанда талап қою мерзімі өткен дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі. Көрсетілген берешек активтерді, есеп айырысуларды және мемлекеттік мекеме балансының басқа да баптарын түгендеу жүргізілгеннен және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен түгендеу актісі жасалғаннан кейін есепке енгізіледі. 16-бағанда көрсетілген дебиторлық берешек сомасы 15-бағанда көрсетілген дебиторлық берешек сомасына қосылады.
19. ҚЕ-1-ДБ-Ө нысаны мынадай түрде толтырылады:
1, 2, 3, 4 және 5-бағандарда тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсету үшін ҚР Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының сыныптамасына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 25 мамырдағы № 215 бұйрығымен бекітілген Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түсетін ақшасы өзінің иелігінде қалатын тауарларының (жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің) тізбесінің сыныптауышына (бұдан әрі – Ақылы қызметтер сыныптауышына) сәйкес шығыстардың кодтары көрсетіледі;
филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған 901 "Филантропиялық қызмет және (немесе) демеушілік қызмет және (немесе) меценаттық қызмет және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызмет есебінен шығыстарға алынған ақша" коды;
жетіспеушілік және талан-таражға салу салдарынан, оның ішінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған 902 "Жетіспеушіліктер" коды;
басқа да қаражат (консулдық алымдар, қызметкерлер алған несиелер, сотталғандардың жалақысы және басқалар) есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған 903 "Өзгелері" коды;
6-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;

в графе 7 наименования, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3, 4 и 5;
в графе 8 указывается дебиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего. Сумма дебиторской задолженности, отражаемая в графе 8, не меняется в течение текущего финансового года за исключением случаев реорганизации;
в графе 9 указывается сумма дебиторской задолженности прошлых лет, перечисленная в текущем финансовом году в соответствии со статьей 97 Бюджетного кодекса в доход соответствующего бюджета;
в графе 10 указывается сумма дебиторской задолженности прошлых лет, погашенной за счет полученных в текущем году товаров (работ, услуг), а также списанной, в том числе по решению суда;
в графе 11 отражается сумма дебиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 12 отражается остаток дебиторской задолженности прошлых лет после погашения ее части в текущем финансовом году;
в графе 13 указывается сумма дебиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;
в графе 14 указывается общая сумма дебиторской задолженности, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 12 и 13);
в графе 15 указывается сумма авансовых платежей (предоплата) в соответствии с условиями договоров, заключенных с поставщиками и подрядчиками на приобретение товаров и работ (услуг);
в графе 16 указывается сумма дебиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности. Указанная задолженность включается в отчет после проведения инвентаризации активов, расчетов и других статей баланса государственного учреждения, и составления акта инвентаризации.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Форма ФО-2-КЗ-Б заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается код администратора бюджетных программ;
в графах 2, 3, 4 и 5 заполняются функциональная группа, программа, подпрограмма, специфика;
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с Единой бюджетной классификацией РК, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3, 4 и 5;
в графе 8 показывается план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год;
в графе 9 показывается кредиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего года. Сумма кредиторской задолженности, отражаемая в графе 9, не меняется в течение текущего финансового года за исключением случаев реорганизации;
в графе 10 отражается сумма кредиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 11 отражается остаток кредиторской задолженности прошлых лет после погашения части задолженности в текущем финансовом году;
в графе 12 показывается сумма кредиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;

7-бағанда 1, 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін атаулар көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы жылдың басындағы жағдай бойынша өткен жылдардың дебиторлық берешегі көрсетіледі. Қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, 8-бағанда көрсетілетін дебиторлық берешектің сомасы ағымдағы қаржы жылының ішінде өзгермейді;
9-бағанда Бюджет кодексінің 97-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылында тиісті бюджеттің кірісіне аударылған өткен жылдардың дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі;
10-бағанда ағымдағы жылы алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) есебінен өтелген, сондай-ақ есептен шығарылған, оның ішінде сот шешімі бойынша өткен жылдардағы дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
11-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
12-бағанда өткен жылдардың дебиторлық берешегінің оның бір бөлігі ағымдағы қаржы жылында өтелгеннен кейінгі қалдығы көрсетіледі;
13-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
14-бағанда есепті күнге қалыптасқан дебиторлық берешектің жалпы сомасы көрсетіледі (12 және 13-бағандардың сомасы);
15-бағанда тауарлар мен жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға өнім берушілермен және мердігерлермен жасалған шарттардың талаптарына сәйкес аванстық төлемдердің (алдын ала төлеудің) сомасы көрсетіледі;
16-бағанда талап қою мерзімі өткен дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі. Көрсетілген берешек мемлекеттік мекеменің активтеріне, есеп айырысуларына және балансының басқа да баптарына түгендеу жүргізілгеннен және түгендеу актісі жасалғаннан кейін есепке енгізіледі.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. ҚЕ-2-КБ-Б нысаны мынадай түрде толтырылады:
1-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2, 3, 4 және 5-бағандарда функционалдық топ, бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік толтырылады;
6-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда 1, 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін ҚР Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспары көрсетіледі;
9-бағанда ағымдағы жылдың басында жағдай бойынша өткен жылдардың кредиторлық берешегі көрсетіледі. 9-бағанда көрсетілетін кредиторлық берешек сомасы қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, ағымдағы қаржы жылы ішінде өзгермейді;
10-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы қаржы жылында берешектің бір бөлігін өтегеннен кейін өткен жылдардың кредиторлық берешегінің қалдығы көрсетіледі;
12-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;

в графе 13 показывается кредиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 11 и 12);
в графе 14 показывается сумма задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым еще не наступил;
графе 15 показывается сумма кредиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности (срок истечения исковой давности задолженности определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан);
в графе 16 показывается сумма задолженности, сложившаяся на отчетную дату (графа 13), за вычетом суммы задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым не наступил (графа 14);
в графе 17 указывается процентное отношение суммы кредиторской задолженности к годовому плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм).
24. Форма ФО-2-КЗ-П заполняется следующим образом:
в графах 1, 2, 3, 4 и 5 указываются коды расходов в соответствии с классификацией расходов бюджета Единой бюджетной классификацией РК и Классификатором платных услуг для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег от реализации товаров (работ, услуг);
код 901 "Деньги, полученные на расходы за счет филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине" для отражения задолженности, образовавшейся за счет расходования денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
код 902 "Недостачи" для отражения задолженности, образовавшейся вследствие недостач и хищений, в том числе за счет бюджетных средств;
код 903 "Прочие" для отражения задолженности, образовавшейся за счет прочих средств, не отраженных в предыдущих строках (консульские сборы, ссуды, полученные работниками, заработная плата осужденных и прочие).
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 указываются наименования, соответствующие кодам в графах 1, 2, 3, 4 и 5.
в графе 8 указывается кредиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего. Сумма кредиторской задолженности, отражаемая в графе 8, не меняется в течение текущего финансового года за исключением случаев реорганизации;
в графе 9 отражается сумма кредиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 10 показывается кредиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего года;
в графе 11 показывается сумма кредиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;

13-бағанда есепті күнге қалыптасқан кредиторлық берешек көрсетіледі (11 және 12-бағандардың сомасы);
14-бағанда төлеу мерзімі әлі басталмаған міндеттемелер бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
15-бағанда талап қою мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі (берешектің талап қою мерзімінің аяқталу мерзімі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады);
16-бағанда төлеу мерзімі басталмаған міндеттемелер бойынша берешек сомасы (14-баған) шегеріле отырып, есепті күнге қалыптасқан берешек сомасы (13-баған) көрсетіледі;
17-бағанда бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық жоспарына кредиторлық берешек сомасының пайыздық қатынасы көрсетіледі.
24. ҚЕ-2-КБ-Ө нысаны мынадай түрде толтырылады:
1, 2, 3, 4 және 5-бағандарда ҚР Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсету үшін ақылы қызметтер сыныптауышына бюджет шығыстарының сыныптамасына сәйкес шығыстардың кодтары көрсетіледі;
901 "Филантропиялық қызмет және (немесе) демеушілік қызмет және (немесе) меценаттық қызмет және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызмет есебінен шығыстарға алынған ақша" коды филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен ақшаны жұмсау есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған;
902 "Жетіспеушіліктер" коды жетіспеушілік және талан–таражға салу салдарынан, оның ішінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған;
903 "Өзгелер" коды алдыңғы жолдарда көрсетілмеген басқа да қаражат есебінен пайда болған берешекті көрсетуге арналған (консулдық алымдар, қызметкерлер алған несиелер, сотталғандардың жалақысы және басқалар).
6-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағандарда 1, 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін атаулар көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы жылдың басындағы жағдай бойынша өткен жылдардың кредиторлық берешегі көрсетіледі. 8-бағанда көрсетілетін кредиторлық берешек сомасы қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, ағымдағы қаржы жылы ішінде өзгертілмейді;
9-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
10-бағанда ағымдағы жылдың басында жағдай бойынша өткен жылдардың кредиторлық берешегі көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы қаржы жылында қалыптасқан кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;

в графе 12 показывается кредиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 10 и 11);
в графе 13 показывается сумма задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым еще не наступил;
в графе 14 показывается сумма кредиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности (срок истечения исковой давности задолженности определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан).";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Отчет по форме ФО-3-КЗ-ДО заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается код администратора бюджетных программ;
в графах 2, 3, 4 и 5 заполняются функциональная группа, программа, подпрограмма, специфика;
в графе 6 указывается номер счета бухгалтерского учета, по которому образовалась задолженность;
в графе 7 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с Единой бюджетной классификацией РК, соответствующие кодам в графах 2, 3, 4 и 5;
в графе 8 показывается кредиторская задолженность прошлых лет по состоянию на начало текущего года. Сумма кредиторской задолженности, отражаемая в графе 8, не меняется в течение текущего финансового года за исключением случаев реорганизации;
в графе 9 отражается остаток кредиторской задолженности прошлых лет после погашения части задолженности в текущем финансовом году;
в графе 10 отражается сумма кредиторской задолженности, перенесенной с одного счета задолженности (-) на другой счет задолженности (+);
в графе 11 показывается сумма кредиторской задолженности, образовавшейся в текущем финансовом году;
в графе 12 показывается кредиторская задолженность, сложившаяся на отчетную дату (сумма граф 9 и 11);
в графе 13 показывается сумма задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым еще не наступил;
графе 14 показывается сумма кредиторской задолженности с истекшим сроком исковой давности (срок истечения исковой давности задолженности определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан);
в графе 15 показывается сумма задолженности, сложившаяся на отчетную дату (графа 12), за вычетом суммы задолженности по обязательствам, срок оплаты по которым не наступил (графа 13);
в графе 16 указывается процентное отношение суммы кредиторской задолженности к годовому плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм).";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Государственные учреждения представляют финансовую отчетность о состоянии задолженности в сроки, установленные администраторами бюджетных программ и доведенные ими до государственных учреждений до даты представления финансовой отчетности.
Финансовая отчетность государственных учреждений представляется в электронном виде и/или на бумажном носителе с пронумерованными страницами и оглавлением.
Администраторы местных бюджетных программ представляют финансовую отчетность о состоянии задолженности соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

12-бағанда есепті күнге кредиторлық берешек көрсетіледі (10 және 11-бағандардың сомасы);
13-бағанда төлеу мерзімі әлі келмеген міндеттемелер бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
14-бағанда талап қою мерзімі өтіп кеткен кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі (берешек бойынша талап қою мерзімі Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады).";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. ҚЕ-3-КБ-ҰМ нысаны бойынша есеп мынадай түрде толтырылады:
1-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2, 3, 4 және 5-бағандарда функционалдық топ, бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік толтырылады;
6-бағанда берешек пайда болған бухгалтерлік есеп шотының нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда 2, 3, 4 және 5-бағандардағы кодтарға сәйкес келетін ҚР Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
8-бағанда ағымдағы жылдың басында жағдай бойынша өткен жылдардың кредиторлық берешегі көрсетіледі. 8-бағанда көрсетілген кредиторлық берешек сомасы қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, ағымдағы қаржы жылы ішінде өзгермейді;
9-бағанда ағымдағы қаржы жылында берешектің бір бөлігін өтегеннен кейін өткен жылдардың кредиторлық берешегінің қалдығы көрсетіледі;
10-бағанда бір берешек шотынан (-) екінші берешек шотына (+) ауыстырылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
11-бағанда ағымдағы қаржы жылында пайда болған кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
12-бағанда есепті күнге қалыптасқан кредиторлық берешек көрсетіледі (9 және 11-бағандардың сомасы);
13-бағанда төлеу мерзімі әлі басталмаған міндеттемелер бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
14-бағанда талап қою мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі (берешектің талап қою мерзімінің аяқталу мерзімі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады);
15-бағанда төлеу мерзімі басталмаған міндеттемелер бойынша берешек сомасы (13-баған) шегеріле отырып, есепті күнге қалыптасқан берешек сомасы (12-баған) көрсетіледі;
16-бағанда бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық жоспарына кредиторлық берешек сомасының пайыздық қатынасы көрсетіледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Мемлекеттік мекемелер берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілеген және олар қаржылық есептілікті ұсынған күнге дейін мемлекеттік мекемелердің назарына жеткізген мерзімде ұсынады.
Мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігі электронды түрде және/немесе қағаз тасығышта беттері нөмірленіп және мазмұнымен ұсынылады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті тиісті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Финансовая отчетность о состоянии задолженности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения) и районного (города областного значения) бюджета представляется в полном объеме форм в электронном виде посредством ИС уполномоченного органа по исполнению бюджета. Датой представления отчета считается дата его передачи через ИС.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр финансов Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
-
Министр финансов
Республики Казахстан
от 10 августа 2023 года
№ 845
Приложение 1
Правила составления и
представления
финансовой отчетности о
состоянии задолженности
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Отчет о дебиторской задолженности
________________________________________
отчетный период
на ____________________
года
Представляется:
администратору бюджетных программ/ уполномоченному органу по исполнению бюджета/ведомству
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www. minfin.gov.kz
Индекс: форма ФО-1-ДЗ-Б
Периодичность: квартальная и годовая
Круг лиц, представляющих:
государственное учреждение _______________________________________________
администратор бюджетных программ ________________________________________
аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа __________
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ________________________
ведомство _________________________________________________________________
Срок представления:
для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местным уполномоченным органом по исполнению бюджета;

"35. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің бюджетін, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетін және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті нысандарды толық көлемде электронды түрде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның АЖ арқылы ұсынады. Есепті АЖ арқылы беру күні оны ұсыну күні болып есептеледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 10 тамыздағы
№ 845 бұйрыққа
1-қосымша
1-қосымша
Берешек жай–күйi туралы
қаржылық есептiлiктi жасау
және ұсыну қағидалары
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Дебиторлық берешек туралы есеп __________ жылдарға арналған
________________________________ есепті кезең
Ұсынылады:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға/ ведомствоға
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. minfin.gov.kz
Индекс: ҚЕ-1-ДБ-Б нысаны
Мерзімділігі: тоқсандық, жылдық
Ұсынатын тұлғалар тобы:
мемлекеттік мекеме ________________________________________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ____________________________________________
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ___________
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган _____________________________
ведомство_________________________________________________________________
Ұсынылу мерзімі:
мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді;

для администраторов республиканских бюджетных программ за период, заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – устанавливается ведомством;
для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов устанавливается уполномоченными органами по исполнению бюджета района (города областного значения);
для местных уполномоченных органов района, города областного значения устанавливается местным уполномоченным органом области по исполнению бюджета;
для местных уполномоченных органов области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета за период, заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Для местных уполномоченных органов области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета за период заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – не позднее 20 августа, за отчетный финансовый год – до 15 февраля, следующего за отчетным финансовым годом;
для ведомства за период заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
для ведомства за период заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – не позднее 25 августа, за отчетный финансовый год – до 22 февраля, следующего за отчетным финансовым годом.
Вид бюджета _________________
Единица измерения: тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Функциональная группа
Программа
Подпрограмма
Специфика
Счет
Наименование
План финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Всего задолженность
Задолженность прошлых лет
Задолженность текущего года

республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге – есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-інен кешіктірмей, 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – ведомство белгілейді;
аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттары үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы белгiлейді;
ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы үшін облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы белгiлейді;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге –есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-нан кешіктірмей.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары үшін 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – 20 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 15 ақпанға дейін;
ведомство үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-нен кешіктірмей;
ведомство үшін 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – 25 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 22 ақпанға дейін.
Бюджеттің түрі ___________________________________________________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Функционалдық топ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шот
Атауы
Ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспары
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Берешектің барлығы
Өткен жылдардың берешегі
Ағымдағы жылдың берешегі

Итого (графа 13+ графа 14)
в том числе:
на начало года
Сумма задолженности, погашенной в текущем году
Остаток с учетом погашения в текущем году (графа 9- графа 10- графа 11+/- графа 12)
сумма авансовых платежей (предоплата)
отношение суммы задолженности текущего года к плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год (графа 16/ графа 8х100), %*
сумма задолженности с истекшим сроком исковой давности
перечислено в доход бюджета
по отдельным основаниям
перенесено со счета на счет
(+,-)
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель местного исполнительного органа или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
**Руководитель ведомства/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета /аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
**Руководитель структурного подразделения, ответственного за составление данных или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Главный бухгалтер государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* графа заполняется только уполномоченными органами по исполнению бюджета/ аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
** подписи ведомства предусмотрены только для форм республиканского бюджета.
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 18 настоящих Правил.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
-
Министр финансов
Республики Казахстан
от 10 августа 2023 года
№ 845
Приложение 2
Правила составления и
представления
финансовой отчетности о
состоянии задолженности
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Отчет о дебиторской задолженности
__________________________________
отчетный период
на____________________
года
Представляется:
администратору бюджетных программ/уполномоченному органу по исполнению бюджета/ведомству
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www. minfin.gov.kz
Индекс: форма ФО-1-ДЗ-П
Периодичность: квартальная и годовая
Круг лиц, представляющих:
государственное учреждение _______________________________________________
администратор бюджетных программ ________________________________________
аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ___________
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ________________________
ведомство _________________________________________________________________
Срок представления:
для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местным уполномоченным органом по исполнению бюджета;

Жиыны (13-баған +14-баған)
оның ішінде:
жыл басына
Ағымдығы жылы өтелген берешек сомасы
Ағымдағы жылы өтелгенін ескергендегі қалдық (9-баған – 10-баған -11-баған +/- 12-баған)
аванстық төлем сомасы (алдын ала төлеу)
ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарына аванстық төлемдер сомасының қатынастары (16-баған /8-баған х 100) %, *
талап ету мерзімі өткен берешек сомасы
бюджеттің кірісіне аударылғаны
өзге негіздемелер бойынша
шоттан шотқа ауыстырылды
(+,-)
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Жергілікті атқарушы органның басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________       __________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
**Ведомствоның /бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның/ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының басшысы немесе оны алмастыратын адам
_____________________       ____________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
**Деректерді жасауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________       __________________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________       __________________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бас бухгалтері немесе оны алмастыратын адам
______________       __________________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Ескертпе:
* бағанды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар / аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ғана толтырады;
** ведомствоның қолтаңбасы тек республикалық бюджеттің нысандары үшін көзделген.
Осы Қағидалардың 18-тармағында нысанды толтыру бойынша түсіндірме келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 10 тамыздағы
№ 845 бұйрыққа
2-қосымша
2-қосымша
Берешек жай–күйi туралы
қаржылық есептiлiктi жасау
және ұсыну қағидалары
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Дебиторлық берешек туралы есеп __________ жылдарға арналған
________________________________ есепті кезең
Ұсынылады:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға/ ведомствоға
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. minfin.gov.kz
Индекс: ҚЕ-1-ДБ-Ө нысаны
Мерзімділігі: тоқсандық, жылдық
Ұсынатын тұлғалар тобы:
мемлекеттік мекеме ________________________________________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ___________________________________________
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ___________
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ____________________________
ведомство _________________________________________________________________
Ұсынылу мерзімі:
мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді;