О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2021 года № 514 "Об утверждении Правил повышения квалификации аудиторов, порядка получения и формы сертификата о прохождении курсов по повышению квалификации аудиторов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 897. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2023 года № 33340
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2021 года № 514 "Об утверждении Правил повышения квалификации аудиторов, порядка получения и формы сертификата о прохождении курсов по повышению квалификации аудиторов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22921) следующие изменения и дополнение:
в Правилах повышения квалификации аудиторов, порядок получения и форма сертификата о прохождении курсов по повышению квалификации аудиторов, утвержденных указанным приказом:
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Аудиторы проходят курсы повышения квалификации в количестве 120 (сто двадцати) часов обучения за 3 (три) года, но не менее 20 (двадцати) часов в год. Данный период начинается с года, следующего за годом получения квалификационного свидетельства "аудитор". В трехлетний период не включается, перерыв в стаже работы аудитора в экономической, финансовой, контрольно-ревизионной или в правовой сферах, или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в высших учебных заведениях, а также отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста.
3. Целью постоянного повышения квалификации аудиторов является углубление профессиональных знаний и навыков, которыми обладают аудиторы, дальнейшее совершенствование полученных ранее знаний, а также повышение качества предоставляемых услуг по аудиту.
4. Курсы повышения квалификации по обязательным часам обучения проходят в профессиональной организации или в определенных ею организациях, оказывающих услуги по повышению квалификации аудиторов, и остальные дополнительные часы проходят в порядке, установленном пунктом 8 настоящих Правил.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Дополнительные часы курсов повышения квалификации проводятся в целях более углубленного развития профессиональных навыков аудиторов.
8. В зачет по дополнительным часам принимается прохождение курсов повышения квалификации в профессиональной организации или организациях, определенных профессиональными организациями, оказывающими услуги по повышению квалификации аудиторов, а также следующая деятельность в профессиональных сферах: защита и (или) написание или опубликование научных работ, статей, докладов, книг, участие и (или) выступление на конференциях, форумах, брифингах, тренингах, семинарах, курсах и мероприятиях, участие и работа в специальных рабочих группах, а также в сфере преподавательской и исследовательской деятельности.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"Аудиторлардың біліктілігін арттыру Қағидаларын, аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификат алу тәртібі мен нысанын бекіту туралы" 2021 жылғы 1 маусымдағы № 514 Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 897 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 тамызда № 33340 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аудиторлардың біліктілігін арттыру Қағидаларын, аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификат алу тәртібі мен нысанын бекіту туралы" 2021 жылғы 1 маусымдағы № 514 Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22921 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аудиторлардың біліктілігін арттыру қағидалары, аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификат алу тәртібі және нысанда:
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аудиторлар 3 (үш) жыл ішінде 120 (жүз жиырма) сағат оқыту мөлшерінде, бірақ жылына 20 (жиырма) сағаттан кем емес біліктілікті арттыру курстарынан өтеді. Бұл кезең "аудитор" біліктілік куәлігін алған жылдан кейінгі жылдан басталады. Экономикалық, қаржылық, бақылау-тексеру немесе құқық салаларындағы немесе жоғары оқу орындарындағы бухгалтерлік есеп және аудит жөніндегі ғылыми-оқытушылық қызмет саласындағы аудитордың жұмыс өтіліндегі үзіліс, сондай-ақ бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақы сақталмайтын демалыс үш жылдық кезеңге енгізілмейді.
3. Аудиторлардың біліктілігін үнемі арттырудың мақсаты аудиторлардың кәсіби білімдері мен дағдыларын тереңдету, бұрын алған білімдерін одан әрі жетілдіру, сондай-ақ аудит бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру болып табылады.
4. Міндетті оқу сағаттары бойынша біліктілікті арттыру курстары кәсіби ұйымда немесе ол айқындаған аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша қызмет көрсететін ұйымдарда өтеді және қалған қосымша сағаттар осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген тәртіппен өтеді.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Біліктілікті арттыру курстарының қосымша сағаттары аудиторлардың кәсіби дағдыларын неғұрлым тереңдетіп дамыту мақсатында өткізіледі.
8. Қосымша сағаттар бойынша есепке алуға кәсіби ұйымда немесе аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша қызметтерді көрсететін кәсіби ұйымдар айқындаған ұйымдарда біліктілікті арттыру курстарынан өту, сондай-ақ кәсіби салаларда: ғылыми жұмыстарды, мақалаларды, баяндамаларды, кітаптарды қорғау және (немесе) жазу немесе жариялау, конференцияларда, форумдарда, брифингтерде, тренингтерде, семинарларда және іс-шараларда сөз сөйлеу, арнайы жұмыс топтарында, оқытушылық және зерттеу саласындағы қызметке қатысу және онда жұмыс істеу қабылданады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Профессиональная организация ведет список аудиторов, прошедших повышение квалификации, осуществляет мониторинг по прохождению повышения квалификации аудиторами. Целью мониторинга является выявление фактов несвоевременного и/или недостаточного (по количеству часов) прохождения аудитором курсов повышения квалификации.
Профессиональная организация определяет потребность в профессиональном развитии, публикует на своем интернет-ресурсе списки организаций, определенных ею для оказания услуг по повышению квалификации аудиторов и списки своих членов (с их согласия), а также устанавливает требование постоянного повышения квалификации аудиторов в качестве обязательного условия продолжения их членства.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Профессиональные организации и (или) определенные ими организации, оказывающие услуги по повышению квалификации аудиторов:
1) обучают аудиторов в соответствии с пунктами 6 и 8 настоящих Правил;
2) обеспечивают слушателей надлежащими учебными материалами;
3) создают современную учебно-материальную базу.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Допускается проведение курсов повышения квалификации аудиторов в режиме онлайн. При проведении курсов повышения квалификации аудиторов в режиме онлайн профессиональная организация и (или) определенная ею организация, оказывающая услуги по повышению квалификации аудиторов, имеет собственный и (или) арендованный дистанционный веб-портал (платформу), обеспечивающую непрерывный и качественный порядок проведения курсов в режиме онлайн.
Аудитор при прохождении повышения квалификации в режиме онлайн соответствует всем нижеперечисленным требованиям:
1) иметь компьютер или ноутбук, а также возможность подключится к интернету с проходимостью не менее 70кбт/с;
2) обеспечить подключение камеры для идентификации личности.";
пункт 15 исключить;
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"11. Кәсіби ұйым біліктілікті арттырудан өткен аудиторлардың тізімін жүргізеді, аудиторлардың біліктілікті арттырудан өтуіне қатысты мониторингті жүзеге асырады. Мониторингтің мақсаты аудитордың біліктілікті арттыру курстарынан уақытылы және/немесе жеткіліксіз өту (сағат саны бойынша) фактілерін анықтау болып табылады.
Кәсіби ұйым кәсіби даму қажеттілігін айқындайды, өзінің интернет-ресурсында аудиторлардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметтерді көрсету үшін өзі айқындаған ұйымдардың тізімдерін және өз мүшелерінің тізімдерін (олардың келісімімен) жариялайды, сондай-ақ аудиторлардың біліктілігін олардың мүшелігін жалғастырудың міндетті шарты ретінде тұрақты арттыру талабын белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Кәсіби ұйым және (немесе) аудиторлардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметтерді көрсететін өзі айқындаған ұйымдар:
1) аудиторларды осы Қағидалардың 6 және 8 тармақтарына сәйкес оқытады;
2) тыңдаушыларды тиісті оқу материалдарымен қамтамасыз етеді;
3) заманауи оқу-материалдық базасын құрады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын онлайн режимінде өткізуге жол беріледі. Аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын онлайн режимінде өткізу кезінде кәсіби ұйымның және (немесе) аудиторлардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметтерді көрсететін өзі айқындаған ұйымдардың онлайн режимде курстар өткізудің үздіксіз және сапалы тәртібін қамтамасыз ететін меншікті және (немесе) жалға алынған қашықтықтан веб-порталы (платформасы) болады.
Аудитор онлайн режимінде біліктілікті арттырудан өту кезінде төменде көрсетілген барлық талаптарға сәйкес келеді:
1) компьютердің немесе ноутбуктың болуы, сондай-ақ 70кбт/с кем емес жүріп өту мүмкіндігі бар интернетке қосылу мүмкіндігі;
2) жеке басын сәйкестендіру үшін камера қосылымын қамтамасыз ету.";
15-тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген Қағидалардың қосымшасы осы бұйрықтын қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 25 августа 2023 года № 897
Приложение
к Правилам повышения
квалификации аудиторов,
порядок получения и форма
сертификата о прохождении
курсов по повышению
квалификации аудиторов
форма
Сертификат о прохождении курсов по повышению квалификации аудиторов
выдан _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он(а) с " ___" _______ по " ___" ________ 20__ года прошел(а)
повышение квалификации по курсу ______________________________________
в общем объеме ______________ часов
при _________________________________________________________________
(название профессиональной организации и (или) организации, определенной
ею для оказания услуг по повышению квалификации аудиторов)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя профессиональной
организации и (или) организации, определенной профессиональной организацией)
Место печати (при наличии)
Дата выдачи " ___" ____________ 20___ года

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 25 тамыздағы
№ 897 бұйрығына
қосымша
Аудиторлардың біліктілігін
арттыру, аудиторлардың
біліктілігін арттыру
курстарынан өткені туралы
сертификатты алу тәртібі және
нысаны қағидаларына қосымша
нысаны
Аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы сертификат
__________________________________________________________________берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
ол 20____ жылғы "___" ____________ бастап "___" ___________ қоса алғанда
____________________________________________________________________
(кәсіби ұйымның және (немесе) аудиторлардың біліктілігін арттыру
жөніндегі қызметтерді көрсету үшін өзі айқындаған ұйымның атауы)
жалпы көлемі ___________________________________________________ сағат
_______________________________________________________________курсы
бойынша біліктілігін арттырудан өтті
__________________________________________________________________________
(Кәсіби ұйым және (немесе) аудиторлардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметтерді
көрсету үшін өзі айқындаған ұйым басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда), қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Берілген күні 20___ жылғы "___" ____________