О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584 "Об утверждении фитосанитарных нормативов, форм фитосанитарного учета, а также Правил их представления"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 августа 2023 года № 318. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2023 года № 33363
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584 "Об утверждении фитосанитарных нормативов, форм фитосанитарного учета, а также Правил их представления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11913) следующие изменения и дополнение:
в фитосанитарных нормативах, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 151-1 следующего содержания:
"
151-1
Луговой мотылек
гусеницы
сельскохозяйственные культуры
всходы, молодые растения
5-10 гусениц на 1 квадратный метр
период вегетации
20 гусениц на 1 квадратный метр
";
пункт 153 исключить;
в Правилах представления форм фитосанитарного учета, утвержденных указанным приказом:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Субъекты фитосанитарного учета ведут фитосанитарный учет и представляют фитосанитарную отчетность в районные территориальные подразделения Комитета (далее – районная инспекция) по формам согласно приложению 2 к настоящему приказу по месту производства, реализации, применения, движения, хранения, обезвреживания пестицидов, биоагентов.
6. Формы фитосанитарного учета представляются субъектами фитосанитарного учета в районные инспекции по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 10 июля и до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 10 июля и до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"Фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитариялық есепке алу нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-02/584 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 28 тамыздағы № 318 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 тамызда № 33363 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитариялық есепке алу нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-02/584 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11913 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген фитосанитариялық нормативтерде:
мынадай мазмұндағы 151-1-тармақпен толықтырылсын:
"
151-1
Шабындық көбелегі
жұлдызқұрттар
ауыл шаруашылығы дақылдары
өскіндер, жас өсімдіктер
1 шаршы метрге 5-10 жұлдызқұрт
вегетациялық кезеңі
1 шаршы метрге 20 жұлдызқұрт
";
153-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидаларында:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Фитосанитариялық есепке алу субъектілері фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және Комитеттің аудандық аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аудандық инспекция) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша пестицидтерді, биоагенттерді өндіру, өткізу, қолдану, қозғалысы, сақтау, залалсыздандыру орны бойынша фитосанитариялық есептілікті ұсынады.
6. Әкімшілік деректерді жинауға арналған фитосанитариялық есепке алу нысандарын фитосанитариялық есепке алу субъектілері аудандық инспекцияларға есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 10 шілдесіне дейін және 10 қаңтарына дейін;
2) пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 10 шілдесіне дейін және 10 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 10 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулер жүргізуі туралы есеп ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін;
5) тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 10 қаңтарына дейін.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором районной инспекции в областные инспекции по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором областной инспекции в Комитет по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным.".
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

"9. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын аудандық инспекцияның мемлекеттік инспекторы облыстық инспекцияларға есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
2) пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 15-күніне дейін;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 қаңтарына дейін.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын облыстық инспекцияның мемлекеттік инспекторы Комитетке есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
2) пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 20 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 20-күніне дейін;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 20 қаңтарына дейін.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі