Об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования республиканского значения Уральск – граница Российской Федерации (на Саратов) на платной основе
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 3 ноября 2023 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2023 года № 33617.
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Уральск – граница Российской Федерации (на Саратов) километр (далее – км) 4 + 000 – км 104 + 000 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения II категории Уральск – граница Российской Федерации (на Саратов) (далее – платная дорога (участок) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: участок "Уральск – Чапаево" автомобильной дороги республиканского значения "Атырау – Уральск", автомобильная дорога республиканского значения "Чапаево – Жалпактал – Казталовка – граница Российской Федерации";
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 4 + 000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 104 + 000;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория II, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 1 полоса в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 100 км;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 09.01.2025 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.

Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын (жол учаскесін) Орал - Ресей Федерациясының шекарасы (Саратовқа) ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2023 жылғы 3 қарашадағы № 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 9 қарашада № 33617 болып тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының ІI санатты Орал - Ресей шекарасы (Саратовқа дейін) Орал - Ресей Федерациясының шекарасы (Саратовқа дейін) 4 + 000 – км (бұдан әрі – км) 104 + 000 км учаскесі ақылы негізде (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) пайдаланылады;
2) жүріп өту мынадай баламалы жол арқылы жүзеге асырылуы мүмкін: "Атырау – Орал" республикалық маңызы бар автомобиль жолының "Орал-Чапаев" учаскесі, "Чапаев – Жалпақтал – Казталовка – Ресей Федерациясының шекарасы" республикалық маңызы бар автомобиль жолы;
3) Ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті-4 + 000 км, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті-104 + 000 км;
4) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – ІI санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту белдеуінің ені – кемінде 3,75 метр;
автомобиль жолындағы қозғалыс белдеулерінің саны – екі бағытта 1 белдеу;
6) Ақылы жолдың (учаскенің) ұзындығы - 100 км;
7) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері айқындалады;
8) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 09.01.2025 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 3 ноября 2023 года № 54
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + метров
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Байтерекский район
км 15 + 637
село Ростоши
км 21 + 117
поселок Озерное
км 30 + 364
село Переметное
км 31 + 517
село Большой Чаган
км 42 + 513
село Усихино
км 47 + 462
село Зеленый
Таскалинский район
км 59 + 745
село Мерей
км 72 + 356
зона дорожно-эксплуатационного участка
км 73 + 000
поселок Таскала
км 75 + 252
город Александров Гай (влево),
поселок Таскала (вправо)
км 76 + 275
поселок Таскала
км 81 + 662
село Бирлик
км 94 + 595
село Достык
Приложение 2 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 3 ноября 2023 года № 54
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 09.01.2025 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уральск – граница Российской Федерации (на Саратов) километр (далее – км) 4+000 – км 104+000 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения II категории Уральск-Таскала-граница Российской Федерации (на Саратов):
месячный расчетный показатель (далее - МРП):
Зона
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 тонны (далее - т)
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
Пост.
оплата
Пред.
оплата
Пост.
оплата
Пред.
оплата
Пост.
оплата
Пред.
оплата
Пост.
оплата
Пред.
оплата
Пост.
оплата
Пред.
оплата
1

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
2023 жылғы 3 қарашадағы
№ 54 Бұйрыққа
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі
Қиылысулар мен қосылулар мекенжайы км + метр
Көзделген қиылысу мен қосылу бойынша елді мекендердің атауы
Бәйтерек ауданы
км 15 + 637
Ростоши ауылы
км 21 + 117
ОзҰрное кенті
км 30 + 364
ПеремҰтное ауылы
км 31 + 517
Үлкен Шаған ауылы
км 42 + 513
Усихино ауылы
км 47 + 462
ЗелҰный ауылы
Тасқалы ауданы
км 59 + 745
Мерей ауылы
км 72 + 356
Жолдарды күтіп ұстау аймағы
км 73 + 000
Тасқала кенті
км 75 + 252
Александров Гай қаласы (сол жағы),
Тасқала кенті (оң жағы)
км 76 + 275
Тасқала кенті
км 81 + 662
Бірлік ауылы
км 94 + 595
Достық ауылы
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2023 жылғы 3 қарашадағы
№ 54 бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 09.01.2025 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының ІI санатты Орал - Ресей Федерациясының шекарасы (Саратовқа) Орал – Тасқала - Ресей шекарасы (Саратовқа) 4 + 000 километр (бұдан әрі-км) –104 + 000 км учаскесі:
Айлық есептік көрсеткіштер (бұдан әрі - АЕК):
№ Р/с
Аймақтар
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі – тн) дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері
32 орыннан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары жүк автокөліктер, оның ішінде тіркемелері бар, ершікті тартқыштар
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
1