О внесении изменений и дополнения в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 13 ноября 2023 года № 577. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2023 года № 33628
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33056), следующие изменения и дополнение:
в Методике подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденной указанным приказом:
подпункты 3) и 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) Nzm – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре рассчитывается по следующей формуле:
Nzm = (Ez + L + A + Dp)*km,
где:
km – корректирующий коэффициент, применяемый при расчете норматива подушевого финансирования одного обучающегося в магистратуре организаций высшего и (или) послевузовского образования.
km в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,432069;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 0,481575;
"Педагогические науки" – 0,457822;
"Искусство и гуманитарные науки" – 0,492148;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 0,490353;
km в прочих организациях высшего и (или) послевузовского образования по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,2984118;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 0,3378027;
"Искусство и гуманитарные науки" – 0,3463756;

"Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 13 қарашадағы № 577 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 қарашада № 33628 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33056 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде:
4-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Nzm – магистратурада бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzm = (Ez + L + A + Dp)*km ,
мұндағы:
km – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының магистратурасында бір білім алушыны жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу кезінде қолданылатын түзету коэффициенті.
Ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша km мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,432069;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 0481575;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,457822;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" - 0,492148;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 0,490353;
Басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша km мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,2984118;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 0,3378027;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 0,3463756;

"Педагогические науки" – 0,3206474;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 0,3449167;
4) Nzd – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в докторантуре рассчитывается по следующей формуле:
Nzd = (Ez + L + A + Dp) * Kd,
где:
Kd – корректирующий коэффициент, применяемый при расчете норматива подушевого финансирования одного обучающегося в докторантуре в организациях высшего и (или) послевузовского образования.
Kd в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,9501326;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 1,0282479;
"Искусство и гуманитарные науки" – 1,0443469;
"Педагогические науки" – 0,9913422;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 1,0416288;
Kd в прочих организациях высшего и (или) послевузовского образования по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 1,093388;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 1,1981331;
"Искусство и гуманитарные науки" – 1,2200478;
"Педагогические науки" – 1,1533504;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 1,2163399.";
подпункт 7) пункта 4 изложить в новой редакции:
"7) W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц рассчитывается по следующей формуле:
W = (ДО + БДО * f) + БДО * u,
где:
ДО – должностной оклад ППС в месяц определяется путем умножения БДО на коэффициент 18,3743;
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате ППС – 4,88;
u – коэффициент доплаты за ученую степень – 0,685;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений: на 2023-2024 годы – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и пенсионных взносов работодателя в пенсионный фонд:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045;
на 2025 год - 1,055;
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:

"Педагогикалық ғылымдар" – 0,3206474;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 0,3449167;
4) Nzd – докторантурада бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzd = (Ez + L + A + Dp) * Kd ,
мұндағы:
Kd – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында докторантурада бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативті есептеу кезінде қолданылатын түзету коэффициенті.
Ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша Kd мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,9501326;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 1,0282479;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 1,0443469;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,9913422;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 1,0416288;
Басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша Kd мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 1,093388;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 1,1981331;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 1,2200478;
"Педагогикалық ғылымдар" – 1,1533504;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 1,2163399.";
4-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) W – ӘБП мен ОПҚ-ның айына еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
W = (ЛА + БЛА * f) + БЛА * u,
мұндағы:
ЛА – БЛА-ны 18,3743 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын ОПҚ-ның лауазымдық айлықақысы;
f – ӘБП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 4,88;
u – ғылыми дәреже үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,685.
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті: 2023-2024 жылдарға – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының және жұмыс берушінің зейнетақы қорына зейнетақы жарналарының коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 және одан кейінгі жылдарға – 1,08";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:

"8. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и норматива подушевого финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования на основании международных договоров на территории Республики Казахстан по программам зарубежных организаций высшего и послевузовского образования, производится по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат и магистратура) рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
где:
Nb – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Nm – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре;
Контb – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате;
Контm – среднегодовой контингент обучающихся в магистратуре;
Контb, Контm, рассчитываются по следующей формуле:
Контb,m = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся;
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
2) Nb/m – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре состоит из суммы норматива расходов, приходящихся на обучение в Республике Казахстан (далее – РК) и на обучение в Российской Федерации (далее – РФ), рассчитывается по следующей формуле:
Nb/m = Nb/mkz+ Nb/mrus,
где:
Nb/m kz – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре в РК рассчитывается по формуле:
Nb/mkz = F + K + S + U + А;
Nb/m rus – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре в РФ рассчитывается по формуле:
Nb/m rus = O + Kс + М;
3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала: административно-управленческого (далее - АУП), профессорско-преподавательского (далее - ППС) и учебно-вспомогательного персонала (далее - УВП) в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по формуле:
F = Тппс + Тауп + Q,
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Tппс/ауп = Tосн ппс/ауп + Tкомп ппс/ауп,
где:
Tосн ппс/ауп – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС без учета компенсационных выплат рассчитывается по формуле:

"8. Шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық шарттар негізінде Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі (бакалавриат және магистратура) білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Vжқ = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
мұндағы:
Nb – бакалавриатта бір білім алушыға бір жылға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nm – магистратурада бір білім алушыға бір жылға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контb – бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контm – магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контb, Контm, мына формула бойынша есептеледі:
Контb, m = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 – күтілетін түлектер санының 1/2 – оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны;
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары және білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;
2) Nb/m – бакалавриатта/магистратурада бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі Қазақстан Республикасында (бұдан әрі – ҚР) және Ресей Федерациясында (бұдан әрі – РФ) оқуға байланысты шығыстар нормативінің сомасынан тұрады, мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m = Nb/m kz+ Nb/m rus,
мұндағы:
Nb/m kz – ҚР-да бакалавриатта/ магистратурада бір жылда бір білім алушыға шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m kz = F + K + S + U + А;
Nb/m rus – РФ-да бакалавриатта/ магистратурада бір жылда бір білім алушыға шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m rus = O + Kс + М;
3) F – жылына бір білім алушыға есептегендегі әкімшілік-басқарушы персоналдың (бұдан әрі – ӘБП) және профессорлық-оқытушылық (бұдан әрі – ОПҚ) персоналдың және оқу-қосалқы персоналдың (бұдан әрі – ОҚП) бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры және ол мына формула бойынша есептеледі:
F = Топқ + Тәбп + Q ,
Т – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі ӘБП және ОПҚ-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі;
Tопқ/әбп = Tнег опқ/әбп + Tөтем опқ/әбп ,
мұндағы:
Tнег опқ/әбп – ӘБП және ОПҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:

Тосн ппс = 12 * Wппс * sno * mp * mv1,
Тосн ауп = 12 * Wауп * sno * mp * mv2,
Ткомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников рассчитывается по формуле:
Ткомп ппс = ДО * sno * mp * mv1,
Ткомп ауп = БДО * f * sno * mp * mv2,
где:
Wппс/ауп – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений: на 2023-2024 годы – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045;
на 2025 год – 1,055;
на 2026 года – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08;
Wппс / ауп – месячный фонд оплаты труда ППС и АУП рассчитывается по следующей формуле:
Wппс = ДО + (БДО * u),
Wауп = БДО * f,
Q – годовой фонд оплаты труда УВП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Q = Qосн.увп + Qкомп.увп,
где:
Qосн.увп – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат рассчитывается по формуле:

Тнег опқ = 12 * Wопқ * sno * mp * mv1,
Тнег әбп = 12 * Wауп * sno * mp * mv2,
Төтем. – қызметкерлердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Төтем опқ = ЛА * sno * mp * mv1,
Төтем әбп = БЛА * f * sno * mp * mv2,
мұндағы:
Wопқ/әбп – ӘБП мен ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті: 2023-2024 жылдарға– 1,0836;
2025 және келесі жылдарға – 1,0968;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 және келесі жылдарға – 1,08;
Wопқ/әбп – ӘБП мен ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
WОПҚ = ЛА + (БЛА * u),
Wәбп = БЛА * f,
Q – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі ОҚП-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q = Qнег. оқп + Qөтем. оқп ,
мұндағы:
Qнег.оқп – ОҚП-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:

Qосн.увп = 12 * Wувп * sno * mp * mv3,
где:
Wувп – месячный фонд оплаты труда УВП рассчитывается по формуле:
Wувп = БДО * q,
Qкомп.увп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
Qкомп.увп = БДО * q * sno * mp * mv3,
где коэффициенты к вышеуказанным формулам приведены ниже в таблице:
Наименование
Казахстанский филиал "Российский государственный университет нефти и газа имени И.М. Губкина"
(далее – КФ РГУ им. И.М. Губкина)
Казахстанский филиал "Национальный исследовательский ядерный университет "МИФИ"
(далее – КФ НИЯУ МИФИ)
mv1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя:
в бакалавриате;
в магистратуре;

Q нег.оқп = 12 * Wоқп * sno * mp * mv3 ,
мұндағы:
Wоқп – ОҚП-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Wоқп = БЛА * q ,
Qөтем.оқп – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Q өтем.оқп = БЛА * q * sno * mp * mv3 ,
мұнда жоғарыдағы формулаларға коэффициенттер төмендегі кестеде көрсетілген:
Атауы
"И.М.Губкин атындағы Ресей мемлекеттік университеті" Қазақстандық филиалы (бұдан әрі – И.М. Губкин атындағы РМУ ҚФ)
"МИФИ" Ұлттық ядролық зерттеу университеті" Қазақстандық филиалы (бұдан әрі - МИФИ ҰЯЗУ ҚФ)
mv1 – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриатта:
магистратурада:

22,5674
22,7408
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате ППС
19,78
18,21
u – коэффициент доплаты за ученую степень
2,69
2,576
q – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате ППС
9,89
11,73
4) K – норма расходов, связанных с командированием ППС и АУП с целью организации и проведения образовательного процесса, из расчета на одного обучающегося в год:
по программам бакалавриата:

22,5674
22,7408
f – ӘБП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті
19,78
18,21
u – ғылыми дәреже үшін қосымша ақы коэффициенті
2,69
2,576
q – ОҚП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті
9,89
11,73
4) K – білім беру процесін ұйымдастыру және жүргізу мақсатында ОПҚ және ӘБП-ны іссапарға жіберуге байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде мынаған сәйкес:
бакалавриат бағдарламалары бойынша:

для КФ РГУ им. И.М. Губкина – 32,06 МРП;
для КФ НИЯУ МИФИ – 33,95 МРП;
по программам магистратуры:
для КФ НИЯУ МИФИ – 63,83 МРП.
5) S – норма расходов на текущее содержание из расчета на одного обучающегося в год (S):
по программам бакалавриата:
для КФ РГУ им. И.М. Губкина – 30,93 МРП;
для КФ НИЯУ МИФИ – 32,04 МРП;
по программам магистратуры:
для КФ НИЯУ МИФИ – 23,84 МРП.
6) U – норма расходов на приобретение учебно-методической литературы и научной литературы из расчета на одного обучающегося в год – 5 МРП.

И.М. Губкин атындағы РМУ ҚФ үшін – 32,06 АЕК;
МИФИ ҰЯЗУ ҚФ үшін – 33,95 АЕК;
магистратура бағдарламалары бойынша:
МИФИ ҰЯЗУ ҚФ үшін – 63,83 АЕК.
5) S – ағымдағы күтіп-ұстауға арналған шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес (S):
бакалавриат бағдарламалары бойынша:
И.М. Губкин атындағы РМУ ҚФ үшін – 30,93 АЕК;
МИФИ ҰЯЗУ ҚФ үшін – 32,04 АЕК;
магистратура бағдарламалары бойынша:
МИФИ ҰЯЗУ ҚФ үшін – 23,84 АЕК.
6) U – жылына бір білім алушыға есептегендегі оқу-әдістемелік әдебиеттер мен ғылыми әдебиеттерді сатып алуға байланысты шығыстар нормасы – 5 АЕК.

154,41
-
143,72
156,56
М
Норма расходов на медицинскую страховку
3,16
-
3,16
3,30
Кс
Норма расходов на проживание и транспортные расходы студентов:
50,09
-
18,42
36,07
Итого:
207,66
-
165,3
195,93
МРП – месячный расчетный показатель, установленный по состоянию на 1 января 2023 года;
9) объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (K * Ncred * Конт),
где:
K – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;

154,41
-
143,72
156,56
М
Медициналық сақтандыру шығыстарының нормасы
3,16
-
3,16
3,30
Кс
Студенттердің тұру және көлік шығыстарының нормасы:
50,09
-
18,42
36,07
Барлығы:
207,66
-
165,3
195,93
АЕК – 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген айлық есептік көрсеткіш;
9) Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі (Vk) мына формула бойынша есептеледі:
Vk = ∑ (K * Ncred * Конт),
мұндағы:
K – бір білім алушыға жоспарланатын жылдық кредиттер саны;
Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағытынан артық іске асырылған жағдайда оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен айқындалады;

10) Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
Ncred = N /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО.".
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

10) Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Ncred = N /60 ,
мұндағы:
60 – МЖМБС-ға сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі