О внесении изменений и дополнения в приказ министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении перечня медицинских специальностей программ резидентуры" от 25 мая 2021 года № ҚР ДСМ - 43 и "Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" от 9 января 2023 года № 4
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2023 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2023 года № 33629
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № ҚР ДСМ - 43 "Об утверждении перечня медицинских специальностей программ резидентуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22844) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 222 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Перечень медицинских специальностей программ резидентуры, утвержденных приложением к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 4 "Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31672) следующие изменения и дополнение:
в типовых учебных программах послевузовского образования по медицинским и фармацевтическим специальностям, утвержденных приложением 4 к указанному приказу:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Предшествующий уровень образования лиц, желающих освоить образовательные типовые учебные программы резидентуры – базовое медицинское образование, высшее медицинское образование, наличие интернатуры или документа, подтверждающего квалификацию "Врач".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Типовые учебные программы резидентуры включают теоретическую и клиническую подготовку, промежуточные и итоговую аттестации.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей специальности согласно приложениям 1-49 к настоящей типовой учебной программе.
Клиническая практика врачей-резидентов планируется и организуется в сельских, городских, областных и республиканских организациях здравоохранения по соответствующей специальности общей продолжительностью не менее сроков, указанных в приложении 50 к настоящей типовой учебной программе.
Организации медицинского и фармацевтического образования, научные организации в области здравоохранения самостоятельно определяют периодичность клинической практики врача-резидента в зависимости от дисциплин (модулей), при этом клиническая практика врача-резидента осуществляется в рамках освоения дисциплин (модулей).";
Приложение 1 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Акушерство и гинекология (взрослая, детская)";
Приложение 2 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)";
Приложение 3 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)";
Приложение 4 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)";
Наименование приложения 5 к Типовым учебным программам на казахском языке излагается в новой редакции, наименование на русском языке не меняется;
Приложение 7 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Гастроэнтерология (взрослая, детская)";
Приложение 8 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Гематология (взрослая)";
Приложение 9 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Дерматовенерология (взрослая, детская)";
Приложение 11 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)";
Приложение 12 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)";
Приложение 13 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Кардиология (взрослая, детская)";
Приложение 14 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)";
Наименование приложения 15 к Типовым учебным программам на казахском языке излагается в новой редакции, наименование на русском языке не меняется;
Приложение 18 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Неврология (взрослая, детская)";
Приложение 19 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)";
Приложение 21 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Нефрология (взрослая, детская)";
Приложение 22 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Онкология (взрослая)";
Приложение 23 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Онкология и гематология (детская)";
Приложение 29 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)";
Приложение 30 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)";
Приложение 33 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)";
Приложение 34 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)";
Приложение 35 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Пульмонология (взрослая, детская)";
Приложение 37 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Ревматология (взрослая, детская)";
Приложение 42 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Травматология-ортопедия (взрослая, детская)";
Приложение 43 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)";
Приложение 44 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)";
Приложение 45 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)";
Приложение 47 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)";
Приложение 48 к Типовым учебным программам:
наименование изложить в следующей редакции:
"Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Эндокринология (взрослая, детская)";

"Резидентура бағдарламаларының медициналық мамандықтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № ҚР ДСМ - 43 бұйрығына және "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 10 қарашадағы № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 қарашада № 33629 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Резидентура бағдарламаларының медициналық мамандықтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № ҚР ДСМ-43 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22844 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 222-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрыққа қосымшамен бекітілген резидентура бағдарламаларының медициналық мамандықтарының тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31672 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшамен бекітілген Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Резидентураның білім беру бағдарламаларын меңгеру үшін алдыңғы білім деңгейі – базалық медициналық білім, жоғары медициналық білім, интернатураның немесе "Дәрігер" біліктілігін растайтын құжаттың болуы.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Резидентураның үлгілік білім беру бағдарламалары теориялық және клиникалық дайындықты, аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы бағдарламаға 1-49-қосымшаларға сәйкес тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
Резидент-дәрігерлердің клиникалық практикасы тиісті мамандық бойынша ауылдық, қалалық, облыстық және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында жалпы ұзақтығы осы Үлгілік оқу бағдарламасына 50-қосымшада көрсетілген мерзімдерден кем емес жоспарланады және ұйымдастырылады.
Медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдары, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдары пәндерге (модульдерге) байланысты резидент-дәрігердің клиникалық практикасының кезеңділігін дербес айқындайды, бұл ретте резидент-дәрігердің клиникалық практикасы пәндерді (модульдерді) игеру шеңберінде жүзеге асырылады.";
Үлгілік оқу бағдарламасына 1-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Акушерия және гинекология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 2-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 3-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 4-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 5-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Балалар жасындағы стоматология" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 7-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Гастроэнтерология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 8-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 9-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Дерматовенерология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 11-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 12-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 13-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кардиология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 14-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 15-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 18-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Неврология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 19-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 21-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нефрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 22-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ересектер онкологиясы" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 23-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Балалар онкологиясы және гематологиясы" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 29-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 30-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 33-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 34-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 35-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Пульмонология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 37-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 42-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Травматология-ортопедия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 43-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 44-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 45-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 47-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";
Үлгілік оқу бағдарламасына 48-қосымша:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Эндокринология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы";

дополнить приложением 50 к Типовым учебным программам согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2023 года № 164
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 мая 2021 года
№ ҚР ДСМ - 43
Перечень медицинских специальностей программ резидентуры
1. Акушерство и гинекология (взрослая, детская).
2. Аллергология и иммунология (взрослая, детская).
3. Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская).
4. Ангиохирургия (взрослая, детская).
5. Стоматология детского возраста.
6. Детская хирургия.
7. Гастроэнтерология (взрослая, детская).
8. Гематология (взрослая).
9. Дерматовенерология (взрослая, детская).
10. Общая хирургия.
11. Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская).
12. Инфекционные болезни (взрослые, детские).
13. Кардиология (взрослая, детская).
14. Кардиохирургия (взрослая, детская).
15. Клиническая лабораторная диагностика.
16. Клиническая фармакология.
17. Медицинская генетика.
18. Неврология (взрослая, детская).
19. Нейрохирургия (взрослая, детская).
20. Неонатология.
21. Нефрология (взрослая, детская).
22. Онкология (взрослая).
23. Онкология и гематология (детская).
24. Онкология радиационная.
25. Онкология химиотерапевтическая.
26. Ортодонтия.
27. Ортопедическая стоматология.
28. Семейная медицина.
29. Оториноларингология (взрослая, детская).
30. Офтальмология (взрослая, детская).

осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес үлгілік білім беру бағдарламаларына 50-қосымшамен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 10 қарашадағы
№ 164 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 25 мамырдағы
№ ҚР ДСМ - 43 бұйрығына
қосымша
Резидентура бағдарламаларының медициналық мамандықтар тізбесі
1. Акушерия және гинекология (ересектер, балалар).
2. Аллергология және иммунология (ересектер, балалар).
3. Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар).
4. Ангиохирургия (ересектер, балалар).
5. Балалар жасындағы стоматология.
6. Балалар хирургиясы.
7. Гастроэнтерология (ересектер, балалар).
8. Гематология (ересектер).
9. Дерматовенерология (ересектер, балалар).
10. Жалпы хирургия.
11. Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар).
12. Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар).
13. Кардиология (ересектер, балалар).
14. Кардиохирургия (ересектер, балалар).
15. Клиникалық зертханалық диагностика.
16. Клиникалық фармакология.
17. Медициналық генетика.
18. Неврология (ересектер, балалар).
19. Нейрохирургия (ересектер, балалар).
20. Неонатология.
21. Нефрология (ересектер, балалар).
22. Ересектер онкологиясы.
23. Балалар онкологиясы және гематологиясы.
24. Радиациялық онкология.
25. Химиотерапиялық онкология.
26. Ортодонтия.
27. Ортопедиялық стоматология.
28. Отбасы медицинасы.
29. Оториноларингология (ересектер, балалар).
30. Офтальмология (ересектер, балалар).

31. Патологическая анатомия.
32. Педиатрия.
33. Пластическая хирургия (взрослая, детская).
34. Психиатрия (взрослая, детская).
35. Пульмонология (взрослая, детская).
36. Радиология.
37. Ревматология (взрослая, детская).
38. Судебно-медицинская экспертиза.
39. Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф.
40. Терапия.
41. Терапевтическая стоматология.
42. Травматология-ортопедия (взрослая, детская).
43. Урология и андрология (взрослая, детская).
44. Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская).
45. Фтизиатрия (взрослая, детская).
46. Хирургическая стоматология.
47. Неотложная медицина (взрослая, детская).
48. Эндокринология (взрослая, детская).
49. Ядерная медицина.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2023 года № 164
Приложение 50
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим специальностям
Продолжительность клинической практики врача-резидента в разрезе медицинских организаций
Специальность
Продолжительность клинической практики, не менее месяцев (кредитов)
В сельских организациях здравоохранения
(не ниже ЦРБ, МРБ)
В городских организациях здравоохранения
В областных организациях здравоохранения
В республиканских организациях здравоохранения
1.
Акушерство и гинекология (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
2.
Аллергология и иммунология (взрослая, детская)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
3.
Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
4.
Ангиохирургия (взрослая, детская)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
5.
Стоматология детского возраста
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
6.
Детская хирургия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
7.
Гастроэнтерология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
8.
Гематология (взрослая)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
1 (6)
9.
Дерматовенерология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
10.
Общая хирургия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
11.
Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
12.
Инфекционные болезни (взрослые, детские)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
13.
Кардиология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
14.
Кардиохирургия (взрослая, детская)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
15.
Клиническая лабораторная диагностика
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
16.
Клиническая фармакология
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
17.
Медицинская генетика
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
18.
Неврология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
19.
Нейрохирургия (взрослая, детская)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
20.
Неонатология
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
21.
Нефрология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
22.
Онкология (взрослая)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
23.
Онкология и гематология (детская)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
24.
Онкология радиационная
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
25.
Онкология химиотерапевтическая
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
26.
Ортодонтия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
27.
Ортопедическая стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
28.
Семейная медицина
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
29.
Оториноларингология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
30.
Офтальмология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
31.
Патологическая анатомия
-
2 (12)
3 (18)
2 (12)
32.
Педиатрия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
33.
Пластическая хирургия (взрослая, детская)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
34.
Психиатрия (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
35.
Пульмонология (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
36.
Радиология
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
37.
Ревматология (взрослая, детская)
2 (12)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
38.
Судебно-медицинская экспертиза
-
2 (12)*
2 (12)*
-
39.
Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
40.
Терапия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
2 (12)
41.
Терапевтическая стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
42.
Травматология-ортопедия (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
43.
Урология и андрология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
44.
Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
1 (6)
45.
Фтизиатрия (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
46.
Хирургическая стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
47.
Неотложная медицина (взрослая, детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
48.
Эндокринология (взрослая, детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
49.
Ядерная медицина
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
Примечание:
* в территориальных подразделениях Республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз" Министерства юстиции Республики Казахстан
ЦРБ – центральная районная больница
МРБ – межрайонная больница

31. Патологиялық анатомия.
32. Педиатрия.
33. Пластикалық хирургия (ересектер, балалар).
34. Психиатрия (ересектер, балалар).
35. Пульмонология (ересектер, балалар).
36. Радиология.
37. Ревматология (ересектер, балалар).
38. Сот-медициналық сараптама.
39. Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы.
40. Терапия.
41. Терапиялық стоматология.
42. Травматология-ортопедия (ересектер, балалар).
43. Урология және андрология (ересектер, балалар).
44. Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар).
45. Фтизиатрия (ересектер, балалар).
46. Хирургиялық стоматология.
47. Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар).
48. Эндокринология (ересектер, балалар).
49. Ядролық медицина.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 10 қарашадағы
№ 164 Бұйрыққа
2-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
50-қосымша
Медициналық ұйымдар бөлінісінде резидент-дәрігердің клиникалық практикасының ұзақтығы
Мамандық
Клиникалық практикасының ұзақтығы, кемінде ай (кредиттер)
Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, ААА төмен емес)
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында
1.
Акушерия және гинекология (ересектер, балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
2.
Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
3.
Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
4.
Ангиохирургия (ересектер, балалар)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
5.
Балалар жасындағы стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
6.
Балалар хирургиясы
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
7.
Гастроэнтерология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
8.
Гематология (ересектер)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
1 (6)
9.
Дерматовенерология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
10.
Жалпы хирургия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
11.
Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
12.
Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
13.
Кардиология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
14.
Кардиохирургия (ересектер, балалар)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
15.
Клиникалық зертханалық диагностика
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
16.
Клиникалық фармакология
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
17.
Медициналық генетика
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
18.
Неврология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
19.
Нейрохирургия (ересектер, балалар)
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
20.
Неонатология
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
21.
Нефрология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
22.
Ересектер онкологиясы
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
23.
Балалар онкологиясы және гематологиясы
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
24.
Радиациялық онкология
1 (6)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
25.
Химиотерапиялық онкология
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
26.
Ортодонтия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
27.
Ортопедиялық стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
28.
Отбасы медицинасы
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
29.
Оториноларингология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
30.
Офтальмология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
31.
Патологиялық анатомия
-
2 (12)
3 (18)
2 (12)
32.
Педиатрия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
33.
Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
34.
Психиатрия (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
35.
Пульмонология (ересектер, балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3(18)
36.
Радиология
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
37.
Ревматология (ересектер, балалар)
2 (12)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
38.
Сот-медициналық сараптама
-
2 (12)*
2 (12)*
-
39.
Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы
1 (6)
3 (18)
3 (18)
-
40.
Терапия
3 (18)
3 (18)
3 (18)
2 (12)
41.
Терапиялық стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
42.
Травматология-ортопедия (ересектер, балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
43.
Урология және андрология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
44.
Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
1(6)
45.
Фтизиатрия (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
46.
Хирургиялық стоматология
3 (18)
3 (18)
3 (18)
-
47.
Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар).
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
48.
Эндокринология (ересектер, балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
49.
Ядролық медицина
1 (6)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
Ескертпе:
* Қазақстан республикасы Әділет министрілігінің "Сот сараптамалары орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының аумақтық бөлімшелерінде
АОА - аудандық орталық аурухана
ААА - ауданаралық аурухана