О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2023 года № 33686
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 79) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"79) магистральный трубопровод –единый производственно-технологический комплекс, состоящий из линейной части и объектов, обеспечивающих безопасную транспортировку продукции, соответствующий требованиям технических регламентов и национальных стандартов;";
подпункт 145) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"145) нежилое помещение – отдельное внутреннее пространство в многоквартирном жилом доме, соответствующее строительным, санитарным, экологическим, противопожарным и другим обязательным нормам и правилам, предусмотренное на стадии проекта, границами которого являются внутренние поверхности стен, пола и потолка (межэтажных перекрытий), если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан, используемое в иных, чем постоянное проживание, целях (офис, магазин, кафе, гостиница, хостел и другие объекты сферы услуг населению) и находящееся в индивидуальной (раздельной) собственности, за исключением общего имущества объекта кондоминиума;";
пункты 645 и 646 изложить в следующей редакции:
"645. Максимальный уровень тарифа, определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей определяется ведомством уполномоченного органа по следующей формуле:
Imax = (Pt+ДУПtнецельt-ОДвнt)/Дt, где:
Imax – максимальный уровень тарифа определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей;
Pt – сумма расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе на год t, тенге;
ДУПt – допустимый уровень прибыли на предоставление услуг магистральных железнодорожных сетей, определенный в соответствии с Правилами определения допустимого уровня прибыли субъекта согласно главе 11 настоящих Правил;
Дt – прогнозируемая сумма дохода по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе на год t, тенге;
ОДвнt – основной долг по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей, на планируемый период утверждения тарифа, тенге;

"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 қарашада № 33686 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
3-тармақтың 79) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"79) магистральдық құбыр – өнімді қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ететін желілік бөліктен және объектілерден тұратын, техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен;";
3-тармақтың 145) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"145) тұрғын емес үй-жай – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін қоспағанда, көппәтерлі тұрғын үйдегі құрылыс, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да міндетті нормалар мен қағидаларға сәйкес келетін, жоба сатысында көзделген, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, шекаралары қабырғалардың, еденнің және төбенің (қабатаралық жабындылардың) ішкі беттері болып табылатын, тұрақты тұрудан өзге мақсаттарда (офис, дүкен, дәмхана, қонақүй, хостел және халыққа қызмет көрсету саласының басқа да объектілері) пайдаланылатын және дара (бөлек) меншіктегі жеке ішкі кеңістік;";
645 және 646-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"645. Магистральдық темiржол желiлерінiң көрсетілетін қызметтерiне белгiлi бiр бағыттар, жүктердің түрлерi, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай тарифтерге ең жоғары индекс түрiнде айқындалған тарифтiң ең жоғары деңгейiн уәкiлеттi органның ведомствосы мына формула бойынша айқындайды:
Imax = (Шt+ПЖДt-Кмақсатқа сай емесt -НБішкt)/Кt ,мұндағы:
Imax – магистральдық темiржол желiлерiнiң көрсетілетін қызметтерiне белгiлi бiр бағыттар, жүктердің түрлерi, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай тарифтерге ең жоғары индекс түрiнде айқындалған тарифтiң ең жоғары деңгейi;
Шt – t жылға бекітілген тарифте ескерілген, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты белгiлi бiр бағыттар, жүктердің түрлерi, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай субъект шығыстарының сомасы, теңге;
ПЖДt – осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес Cубъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалған магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынуға пайданың жол берілетін деңгейі;
Кt – t жылға бекітілген тарифте ескерілген, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынудан белгiлi бiр бағыттар, жүктердің түрлерi, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай кірістің болжанатын сомасы, теңге;
НБішкt – тарифті бекітудің жоспарланған кезеңіне магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынудан белгiлi бiр бағыттар, жүктердің түрлерi, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай негізгі борыш, теңге;

Днецельt – сумма фактических доходов, от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и направленных на нецелевое использование, определенная в соответствии с пунктом 651-2 настоящих Правил".
646. Целями применения ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей являются:
1) создание благоприятных условий для осуществления перевозок грузов железнодорожным транспортом;
2) привлечение новых грузопотоков, ранее не осуществлявшихся железнодорожным транспортом;
3) стимулирование роста объемов перевозок железнодорожным транспортом;
4) получение доходов для возврата основного долга по привлеченным кредитным ресурсам для реализации мероприятий, направленных на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг, обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности и повышение качества предоставляемых регулируемых услуг, не учтенных в составе тарифа.";
дополнить пунктом 648-1 следующего содержания:
"648-1. Для изменения утвержденных ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети субъект в срок до 1 октября календарного года обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.";
пункт 651 изложить в следующей редакции:
"651. Ведомство уполномоченного органа по итогам рассмотрения проекта ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей принимает решение об утверждении ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или отказе в утверждении (корректировке) ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей.";
дополнить пунктами 651-1 и 651-2 следующего содержания:
"651-1. Изменение индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети производится ведомством уполномоченного органа по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год по формам 1 и 2 согласно приложению 134-1 к настоящим Правилам с приложением обосновывающих материалов и расчетов (копии договоров и платежных поручений, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, инвентарные карточки, а также иные документы).
В случае необходимости изменения индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети по инициативе ведомства уполномоченного органа, субъект в месячный срок со дня получения субъектом соответствующего требования представляет заявление об изменении величин индексов к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
В случае необходимости изменения индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети по инициативе субъекта, субъект представляет в ведомство уполномоченного органа заявление об изменении величин индексов к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
Ведомство уполномоченного органа по итогам рассмотрения заявления субъекта об изменении величин индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети принимает решение об утверждении индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети или об отказе в утверждении величин индексов к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в срок не более сорока пяти календарных дней со дня ее представления. Решение об утверждении индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети вступает в силу в срок, установленный уполномоченным органом.
Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа субъекту не позднее десяти календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.

Кмақсатқа сай емесt – осы Қағидалардың 651-2-тармағына сәйкес айқындалған, магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетін және мақсатқа сай пайдаланбауға бағытталған нақты кірістер сомасы".
646. Магистральдық темiржол желiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектерiн қолданудың мақсаты:
1) теміржол көлігімен жүктерді тасуды жүзеге асыру үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) бұрын теміржол көлігімен жүзеге асырылмаған жаңа жүк ағындарын тарту;
3) теміржол көлігімен тасу көлемінің өсуін ынталандыру;
4) қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын жаңа активтерді құруға, энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыру мен тариф құрамында ескерілмеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру үшін тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі берешекті өтеу үшін кірістер алу болып табылады.";
Мынадай мазмұндағы 648-1-тармақпен толықтырылсын:
"648-1. Магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген баға шектерін өзгерту үшін субъект магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін өзгерту туралы өтінішпен уәкілетті органның ведомствосына күнтізбелік жылғы 1 қазанға дейінгі мерзімде жүгінеді.";
651-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"651. Уәкілетті органның ведомствосы магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері жобаларын қараудың қорытындылары бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін бекіту туралы немесе магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін бекітуден (түзетуден) бас тарту туралы шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 651-1 және 651-2-тармақтармен толықтырылсын:
"651-1. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге индексті өзгертуді уәкілетті органның ведомствосы субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен асырмай немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай, осы Қағидалардың 134-1-қосымшасына сәйкес 1 және 2-нысан бойынша, негіздеуші материалдар мен есептемелерді (шарттардың және төлем тапсырмаларының көшірмелері, теңгерімдік және қалдық құны, қызмет ету мерзімі, жылдық амортизациясы көрсетілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілік тізбесін, түгендеу карточкасын, сондай-ақ өзге де құжаттарды) қоса бере отырып жүргізеді.
Уәкiлеттi орган ведомствосының бастамасы бойынша магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді өзгерту қажет болған жағдайда субъект тиiстi талапты алған күнінен бастап бiр ай мерзімде магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтерге индекстер шамасын өзгерту туралы өтiнiш бередi.
Субъектiнiң бастамасы бойынша магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді өзгерту қажет болған жағдайда, субъект уәкiлеттi органның ведомствосына магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтерге индекстер шамасын өзгерту туралы өтiнiш бередi.
Уәкілетті органның ведомствосы магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстер шамасын өзгерту туралы субъектінің өтiнiшін қараудың қорытындысы бойынша магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді бекіту туралы немесе магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтерге индекстер шамасын бекітуден бас тарту туралы шешімді оны ұсынған күннен бастап күнтізбелік қырық бес күннен аспайтын мерзімде қабылдайды. Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді бекіту туралы шешім уәкілетті орган белгілеген мерзімде күшіне енеді.
Уәкілетті орган ведомствосының магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді бекіту туралы шешімі уәкілетті органның ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосы субъектіге оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей жібереді.

651-2. Субъект в соответствии с пунктом 42 настоящих Правил ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет в ведомство уполномоченного органа отчет о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети по 3 форме согласно приложению 134-1 к настоящим Правилам с приложением обосновывающих материалов и расчетов, подтверждающих фактические затраты.
В случае нецелевого использования фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети ведомство уполномоченного органа принимает решение о снижении максимального индекса к тарифу в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети на сумму нецелевого использования фактического уровня доходов от применения максимального индекса в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
Снижение максимального индекса к тарифу в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем завершения рассмотрения отчета субъекта о целевом использовании фактического дохода от применения к тарифам в рамках ценовых пределов максимального индекса на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
Субъект доводит до сведения потребителя информацию о снижении максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети не позднее, чем за десять календарных дней до введения его в действие.
Решение ведомства уполномоченного органа о снижении максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети оформляется в виде приказа ведомства уполномоченного органа. Информация о принятом решении размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в течение 5 календарных дней с момента принятия решения.";
пункт 652 изложить в следующей редакции:
"652. Ведомство уполномоченного органа отказывает в утверждении ценовых пределов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в случае, если:
утверждение ценовых пределов приводит к уменьшению объемов и доходов субъекта, за исключением случаев изменения уровня тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в рамках утвержденного максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей на основании пункта 655 настоящих Правил;
создают дискриминационные условия для потребителей;

651-2. Субъект осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес, жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылғы 1 мамырдан кешіктірмей, уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 134-1-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түскен кірістердің нақты деңгейінің мақсатқа сай пайдаланылуы туралы есепті нақты шығындарды растайтын негіздемелік материалдарды және есептемелерді қоса бере отырып ұсынады.
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетiн кiрiстердiң нақты деңгейiн мақсатқа сай пайдаланбаған жағдайда, уәкiлеттi органның ведомствосы магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифке ең жоғары индексті магистральдық темiржол желiсiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде қолданудан түсетін кірістің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдаланбау сомасына төмендету туралы шешім қабылдайды.
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифке ең жоғары индексті төмендету магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне ең жоғары индексті баға шектері шеңберінде тарифтерге қолданудан түскен нақты кірісті мақсатқа сай пайдалану туралы субъектінің есебін қарау аяқталған айдан кейінгі екінші айдың бірінші күні жүзеге асырылады.
Субъект магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті төмендету туралы ақпаратты ол қолданысқа енгiзiлгенге дейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей тұтынушының назарына жеткізді.
Уәкiлеттi орган ведомствосының магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті төмендету туралы шешімі уәкiлеттi орган ведомствосының бұйрығы түрінде ресiмделедi. Қабылданған шешім туралы ақпарат уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 5 күн ішінде орналастырылады.";
652-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"652 Уәкiлеттi органның ведомствосы егер:
баға шектерін белгілеу осы Қағидалардың 655-тармағының негізінде магистральдық темiржол желiлерiнiң көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтерге бекітілген ең жоғары индекстің шеңберінде магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тариф деңгейін өзгерту жағдайларын қоспағанда, субъектінің көлемдері мен кірістерінің төмендеуіне апарып соқса;
тұтынушылар үшін кемсітушілік жағдайлар жасаса;

субъектом не представлены подтверждающие материалы и расчеты, предусмотренные пунктом 651-1 настоящих Правил.";
пункты 655, 656, 657, 658 и 659 изложить в следующей редакции:
"655. Субъект принимает решение о применении максимального индекса к тарифу в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в целях реализации подпункта 4) пункта 646 настоящих Правил и при выполнении одного из следующих критериев:
улучшение конъюнктуры на внешнем или внутреннем рынках сбыта товара потребителя;
получение доходов для возврата основного долга по привлеченным кредитным ресурсам для реализации мероприятий, направленных на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг, обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности и повышение качества предоставляемых регулируемых услуг, не учтенных в составе тарифа.
Улучшение конъюнктуры означает повышение цены перевозимого товара, стоимость которого определяется по данным биржевых котировок товарных бирж, ведущих международных независимых ценовых агентств или данным, публикуемым в статистических справочниках уполномоченного органа в области государственной статистики, за период не менее шести месяцев текущего года периода действия тарифа относительно средней цены товара, определенной за аналогичные периоды в течение пяти лет, предшествующих текущему году периода действия тарифа.
656. Решение по снижению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа на услуги магистральных железнодорожных сетей принимается субъектом по заявке потребителя.
Заявка потребителя на снижение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа на услуги магистральных железнодорожных сетей подается субъекту с приложением документов и информации в соответствии с пунктом 1 приложения 132 к настоящим Правилам.
По результатам рассмотрения заявки потребителя субъект в течение пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявки выносит:
1) решение о снижении уровня тарифов на регулируемые услуги железнодорожной сети;

субъект осы Қағидалардың 651-1-тармағында көзделген растайтын материалдар мен есептемелерді ұсынбаса, магистральдық темiржол желiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге баға шектерін бекітуден бас тартады.";
655, 656, 657, 658 және 659-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"655. Субъект осы Қағидалардың 646-тармағының 4) тармақшасын іске асыру мақсатында және мынадай:
тұтынушы тауарларын өткізудің сыртқы немесе ішкі нарықтарындағы конъюнктураны жақсарту;
қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын жаңа активтерді құруға, энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға және тариф құрамында ескерілмеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру үшін тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі берешекті өтеу үшін кірістер алу өлшемшарттарының бірі орындалған жағдайда, магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифке ең жоғары индексті қолдану туралы шешім қабылдайды.
Конъюнктураны жақсарту құны тауардың тауар биржаларының, жетекші халықаралық тәуелсіз баға агенттіктерінің биржалық баға белгіленімдерінің деректері немесе тарифтің қолданылу кезеңінің ағымдағы жылының алдындағы бес жылы ішінде ұқсас кезеңдерге айқындалған тауардың орташа бағасына қатысты тарифтің қолданыстағы кезеңінің ағымдағы жылының кем дегенде алты айындағы кезеңіне мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның статистикалық анықтамалықтарында жарияланатын деректер бойынша айқындалатын тасымалданатын тауар бағасының артуын білдіреді.
656. Магистральдық темiржол желiлерiнің реттеліп көрсетілетін қызметтерiне тарифтiң ең төменгі деңгейi шеңберінде магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн төмендету жөніндегі шешiмдi тұтынушының өтiнімі бойынша субъект қабылдайды.
Тұтынушының магистральдық темiржол желiлерінің көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтің ең төменгі деңгейi шеңберінде магистральдық темiржол желiсiнің реттелiп көрсетілетін қызметтерiне тарифтердің деңгейін төмендетуге өтінімі субъектіге осы Қағидаларға 132-қосымшаның 1-тармағына сәйкес құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып беріледi.
Тұтынушының өтінімін қарау нәтижелері бойынша субъект өтінім берілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде:
1) теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендету туралы шешім;

2) мотивированное заключение об отказе в снижении уровня тарифов на регулируемые услуги железнодорожной сети.
657. Субъект по рекомендации Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, образованной в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан" (далее - комиссия), применяет минимальный или (и) максимальный уровень тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в рамках утвержденного индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей.
Для вынесения на рассмотрение комиссией вопроса о применении минимального или (и) максимального уровня тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в рамках утвержденного индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей, субъектом обеспечивается получение положительного заключения соответствующего отраслевого уполномоченного органа, содержащего отраслевую оценку, а также экономический эффект на развитие соответствующей отрасли.
658. Решение об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов принимается в виде приказа руководителя субъекта, либо лица, исполняющего его обязанности по форме согласно приложению 133 к настоящим Правилам.
При отказе в снижении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа на услуги магистральных железнодорожных сетей направляется заявителю мотивированное заключение об отказе в снижении уровня тарифов на регулируемые услуги железнодорожной сети в произвольной форме.
659. Приказ субъекта об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов опубликовывается в течение пяти календарных дней со дня его вынесения на интернет-ресурсе субъекта.";
пункт 661 изложить в следующей редакции:
"661. Субъект при принятии решения об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов в срок не позднее, чем за десять календарных дней до введения в действие такого решения:
уведомляет ведомство уполномоченного органа о принятом решении и условиях изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети;
направляет потребителю результаты рассмотрения заявки на снижение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа.";
пункт 665 изложить в следующей редакции:

2) теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендетуден бас тарту туралы дәлелді қорытынды шығарады.
657. Субъект "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығына сәйкес құрылған Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның (бұдан әрі - комиссия) ұсынымы бойынша магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге бекітілген индекс шеңберінде магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің ең төменгі немесе (және) ең жоғары деңгейін қолданады.
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге бекітілген индекс шеңберінде магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің ең төменгі немесе (және) ең жоғары деңгейін қолдану туралы мәселені комиссияның қарауына шығару үшін субъект салалық бағалауды, сондай-ақ тиісті саланың дамуына экономикалық әсерді қамтитын тиісті салалық уәкілетті органның оң қорытындысын алуы қамтамасыз етеді.
658. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін баға шектері шеңберінде өзгерту туралы шешім осы Қағидалардың 133-қосымшасына сәйкес нысан бойынша субъект басшысының немесе оның міндеттерін атқарушы тұлғаның бұйрығы түрінде қабылданады.
Магистральдық темiржол желiлерінiң көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтің ең төменгі деңгейі шеңберінде магистральдық темiржол желiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтерiне тарифтер деңгейін төмендетуден бас тартылған кезде өтініш берушіге еркін нысанда темiржол желісінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн төмендетуден бас тарту туралы дәлелді қорытынды жіберіледі.
659. Субъектiнiң магистральдық темiржол желiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн баға шектері шеңберінде өзгерту туралы бұйрығы ол шығарылған күннен бастап күнтiзбелiк бес күн iшiнде субъектiнiң интернет-ресурсында жарияланады.";
661-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"661. Субъект магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн баға шектері шеңберінде өзгерту туралы шешiм қабылдаған кезде, осындай шешiм күшiне енгенге дейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей:
уәкілетті органның ведомствосын қабылданған шешім және магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту шарттары туралы хабардар етеді;
тұтынушыға тарифтің ең төменгі деңгейі шеңберінде магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн төмендетуге өтінімді қараудың нәтижелерін жібереді.";
665-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"665. Субъект отменяет (пересматривает) решение о повышении уровня тарифов в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети до истечения срока действия данного решения в случае возврата основного долга по привлеченным кредитным ресурсам для реализации мероприятий, направленных на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг, обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности и повышение качества предоставляемых регулируемых услуг, не учтенных в составе тарифа.";
пункт 668 изложить в следующей редакции:
"668. Для продления действия решения по снижению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа на услуги магистральной железнодорожной сети потребитель или соответствующее подразделение субъекта до истечения действия решения подает субъекту заявку с приложением документов и информации, подтверждающих соблюдение критериев по снижению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети, предусмотренных настоящими Правилами.";
пункт 671 изложить в следующей редакции:
"671. Изменение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов осуществляется как по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава (контейнеров, контрейлеров и иных транспортных единиц (средств)), так и в зависимости от расстояния перевозки.";
дополнить приложением 134-1 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
Планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 ноября 2023 года № 179

"665. Субъект қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын жаңа активтерді құруға, энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыру мен тариф құрамында ескерілмеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру үшін тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі берешекті қайтарған жағдайда, осы шешімнің қолданылу мерзімі өткенге дейін магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтер деңгейiн арттыру туралы шешiмнiң күшiн жояды (қайта қарайды).";
668-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"668. Магистральдық темiржол желiсiнiң көрсетілетін қызметтерiне тарифтiң ең төменгі деңгейi шеңберінде магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн төмендету бойынша шешiмнiң қолданылуын ұзарту үшін тұтынушы немесе субъектiнiң тиiстi бөлiмшесi шешiмнiң қолданылуы аяқталғанға дейiн осы Қағидаларда көзделеген магистральдық темiржол желiciнiң реттеліп көрсетілетін қызметтерiне тарифтердiң деңгейін төмендету бойынша өлшемшарттардың сақталуын растайтын құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып субъектіге өтiнiм бередi.";
671-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"671. Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн баға шектері шеңберінде өзгерту белгiлi бiр бағыттар, жүктердің түрлерi, жылжымалы құрамның типтері (контейнерлер, контрейлерлер және өзге көлiк бiрлiктерi (құралдары)) бойынша және тасудың арақашықтығына қарай жүзеге асырылады.";
Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 134-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 27 қарашадағы
№ 179 Бұйрыққа
қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына

Приложение 134-1
к Правилам формирования тарифов
Форма 1
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Сведения по изменению (корректировке) максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: 1 – максимальный тариф (МЖС)
Периодичность: по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей
Срок представления формы административных данных: до 1 октября календарного года по инициативе субъекта и в месячный срок со дня получения субъектом соответствующего требования по инициативе ведомства уполномоченного органа
________________________________________________
Наименование субъекта
№ п/п
Показатель
Единица измерения
Период
год 1
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
5
6
7
1
Объемы перевозок грузов
тыс. тонн
2
Грузооборот перевозок грузов
млн.т-км
3
Сумма расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей (Pt)
тысяч тенге
4
Допустимый уровень прибыли на предоставление услуг магистральных железнодорожных сетей (ДУПt)
тысяч тенге
5
Сумма доходов по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (Дt)
тысяч тенге
6
Основной долг по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (ОДвнt)
тысяч тенге
7
Сумма фактических доходов, от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и направленных на нецелевое использование, определенная в соответствии с пунктом 651-2 настоящих Правил (Днецельt)
тысяч тенге
8
Максимальный уровень тарифа определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей (Imax)
Индекс
Руководитель субъекта естественной монополии:
____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
Приложение к форме 1,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения по изменению (корректировке) максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети (индекс – 1 – максимальный тариф (МЖС), периодичность: по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год)

134-1-қосымша
1-нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті өзгерту (түзету) бойынша мәлiметтер
Есептік кезең: 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1 – ең жоғары тариф (МТЖ)
Кезеңділігі: субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен артық емес немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен артық емес
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар шеңбері: магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: субъектінің бастамасы бойынша күнтізбелік жылғы 1 қазанға дейін және уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша субъект тиісті талап алған күннен бастап бір ай мерзімінде
________________________________________________
Субъектінің атауы
Р/с №
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Кезең
1-жыл
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
6
7
1
Жүктерді тасу көлемдері
мың тонна
2
Жүктерді тасудың жүк айналымы
млн т-км
3
Субъектінің жекелеген бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай шығыстар сомасы (Рt)
мың теңге
4
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынуға пайданың жол берілетін деңгейі (ПЖДt)
мың теңге
5
Жекелеген бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай кірістер сомасы (Кt)
мың теңге
6
Жекелеген бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай негізгі борыш (НБішкіt)
мың теңге
7
Магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан және осы Қағидалардың 651-2-тармағына сәйкес айқындалған мақсатқа сай пайдаланбауға бағытталған нақты кірістер сомасы (К мақсатқа сай емесt)
мың теңге
8
Белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және тасудың арақашықтығына қарай магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индекс түрінде айқындалған тарифтің ең жоғары деңгейі (Imax)
Индекс
Табиғи монополия субъектісінің басшысы:
________________________________________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні: 20 жылғы " ___ " ______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 1-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шегiнде тарифтерге ең жоғары индексті өзгерту (түзету) бойынша мәлiметтер (индекс – 1 – ең жоғары тариф (МТЖ), кезеңділігі: субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен асырмай немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектом естественной монополий, представляющими услуги магистральной железнодорожной сети сведений по изменению (корректировке) максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Форма подписывается руководителем. Форма представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей.
5. Данная форма заполняется для предоставления в ведомство уполномоченного органа сведений по изменению (корректировке) максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
6. В графах 4 и 6 указываются значения показателей по графе 2, учтенных в утвержденном тарифе.
7. В графах 5 и 7 указываются значения показателей по графе 2, предлагаемые субъектом естественной монополии.
8. В строках "Объемы перевозок грузов" и "Грузооборот перевозок грузов" субъектом естественной монополии указываются значения показателей объемов обеспечения регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети перевозочной работой по доставке грузов.
9. В строке "Сумма расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей (Pt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм расходов по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок учтенная в утвержденном тарифа.
10. В строке "Допустимый уровень прибыли на предоставление услуг магистральных железнодорожных сетей (ДУПt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей, рассчитанных в соответствии с Правилами определения допустимого уровня прибыли субъекта согласно главе 11 настоящих Правил.
11. В строке "Сумма доходов по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (Дt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок учтенная в утвержденном тарифа.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша осы түсіндірме магистральдық теміржол желісіне қызмет ұсынатын табиғи монополия субъектісінің магистральдық теміржол желісінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті өзгерту (түзету) бойынша мәліметтерді дайындауына арналған.
2. Құндылық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы қол қояды. Нысан уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғары бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғары бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге тиіс. Мәліметті субъект магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылуы кезеңіне толтырады.
5. Осы нысан уәкілетті органның ведомствосына магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті өзгерту (түзету) бойынша мәліметтерді ұсыну үшін толтырылады.
6. 4 және 6-бағандарда бекітілген тарифте ескерілген 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
7. 5 және 7-бағандарда табиғи монополия субъектісі ұсынатын 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
8. "Жүктерді тасу көлемдері" және "Жүктерді тасудың жүк айналымы" жолдарында табиғи монополия субъектісі магистральдық теміржол желісінің жүктерді жеткізу жөніндегі тасу жұмысы реттеліп көрсетілетін қызметтерінің көлемдері көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
9. "Субъектінің белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай шығыстар сомасы (Рt)" жолында табиғи монополия субъектісі белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және бекітілген тарифте ескерілген тасудың арақашықтығына қарай шығыстар сомасы көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
10. "Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынуға пайданың жол берілетін деңгейі (ПЖДt)" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес Субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес есептелген көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
11. "Белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай кірістер сомасы (Кt)" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген белгілі бір бағыттар бағыттар, жүктердің түрi, жылжымалы құрам типі бойынша және тасудың арақашықтығына қарай кірістер сомасы көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.

12. В строке "Основной долг по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (ОДвнt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей основного долга находящихся на бухгалтерском балансе субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок исключающихся из расчетов максимального индекса к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
13. В строке "Сумма фактических доходов, от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и направленных на нецелевое использование, определенная в соответствии с пунктом 651-2 настоящих Правил (Днецельt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов, направленных на нецелевое использование, определенная в соответствии с пунктом 651-2 настоящих Правил.
14. В строке "Максимальный уровень тарифа определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей (Imax)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей рассчитанных в соответствии с пунктом 645 настоящих Правил.
форма 2
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Сведения по изменению (корректировке) минимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: 2 – минимальный тариф (МЖС)
Периодичность: по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей
Срок представления формы административных данных: до 1 октября календарного года по инициативе субъекта и в месячный срок со дня получения субъектом соответствующего требования по инициативе ведомства уполномоченного органа
________________________________________________
Наименование субъекта
№ п/п
Показатель
Единица
измерения
Период
год 1
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
5
6
7
1
Объемы перевозок грузов
тыс. тонн
2
Грузооборот перевозок грузов
млн.т-км
3
Сумма расходов субъекта, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей (Pt)
тысяч тенге
4
Амортизационные отчисления (At)
тысяч тенге
5
Затраты субъекта по реализации инвестиционных проектов, направленные на обеспечение безопасности, источником финансирования которых является прибыль субъекта ()
тысяч тенге
6
Затраты субъекта, направленные на инвестиционные проекты, реализуемые с привлечением заемных средств, источником финансирования которых является прибыль субъекта ()
тысяч тенге
7
Прогнозируемая сумма доходов от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (Дt)
тысяч тенге
8
Минимальный уровень тарифа в виде минимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей (Imin)
Индекс
Руководитель субъекта естественной монополии:
__________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
Приложение к форме 2,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения по изменению (корректировке) минимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети (индекс – 2 – минимальный тариф (МЖС), периодичность: по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год)

12. "Белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай негізгі борыш (НБішкіt)" жолында табиғи монополия субъектісі белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай субъектінің бухгалтерлік теңгеріміндегі негізгі борыш көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
13. "Магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан және осы Қағидалардың 651-2-тармағына сәйкес айқындалған мақсатқа сай пайдаланбауға бағытталған нақты кірістер сомасы (Кмақсатқа сай емесt)" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 651-2-тармағына сәйкес айқындалған мақсатқа сай пайдаланбауға бағытталған кірістер сомалары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
14. "Белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және тасудың арақашықтығына қарай магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индекс түрінде айқындалған тарифтің ең жоғары деңгейі (Imax)" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 645-тармағына сәйкес есептелген көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
2-нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең төмен индексті өзгерту (түзету) бойынша мәлiметтер
Есептік кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2 – ең төмен тариф (МТЖ)
Кезеңділігі: субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен артық емес немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен артық емес
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар шеңбері: магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: субъектінің бастамасы бойынша күнтізбелік жылғы 1 қазанға дейін және уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша субъект тиісті талап алған күннен бастап бір ай мерзімінде
________________________________________________
Субъектінің атауы
Р/с №
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Кезең
1-жыл
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
6
1
Жүктерді тасу көлемдері
мың тонна
2
Жүктерді тасудың жүк айналымы
млн т-км
3
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты шығыстар сомасы (Рt)
мың теңге
4
Амортизациялық аударымдар (At)
мың теңге
5
Субъектінің қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша, қаржыландыру көзі субъектінің пайдасы болып табылатын шығындары ()
мың теңге
6
Субъектінің қарыз қаражаттын тартумен іске асырылатын инвестициялық жобаларға бағытталған, қаржыландыру көзі субъектінің пайдасы болып табылатын шығындары ()
мың теңге
7
Магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынудан түсетін кірістің болжанатын сомасы (Кt)
мың теңге
8
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең төмен индекс түріндегі тарифтің ең төмен деңгейі (Imin)
Индекс
Табиғи монополия субъектісінің басшысы:
________________________________________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні: 20 жылғы " ___ " ______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 2-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шегiнде тарифтерге ең төмен индексті өзгерту (түзету) бойынша мәлiметтер (индекс – 2 – ең төмен тариф (МТЖ), кезеңділігі: субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен асырмай немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектом естественной монополий, представляющими услуги магистральной железнодорожной сети сведений по изменению (корректировке) минимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Форма подписывается руководителем. Форма представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей.
5. Данная форма заполняется для предоставления в ведомство уполномоченного органа сведений по изменению (корректировке) минимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
6. В графах 4 и 6 указываются значения показателей по графе 2, учтенных в утвержденном тарифе.
7. В графах 5 и 7 указываются значения показателей по графе 2, предлагаемые субъектом естественной монополии.
8. В строках "Объемы перевозок грузов" и "Грузооборот перевозок грузов" субъектом естественной монополии указываются значения показателей объемов обеспечения регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети перевозочной работой по доставке грузов.
9. В строке "Сумма расходов субъекта, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей (Pt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм расходов, связанных с предоставлением регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе.
10. В строке "Амортизационные отчисления (At)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей амортизационных отчислений основных средств и нематериальных активов, учтенных в утвержденном тарифе.
11. В строке "Затраты субъекта по реализации инвестиционных проектов, направленные на обеспечение безопасности, источником финансирования которых является прибыль субъекта ()" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм затрат по реализации мероприятий инвестиционной программы, направленных на обеспечение безопасности и финансируемый за счет прибыли, учтенная в утвержденном тарифе.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша осы түсіндірме магистральдық теміржол желісіне қызмет ұсынатын табиғи монополия субъектісінің магистральдық теміржол желісінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең төмен индексті өзгерту (түзету) бойынша мәліметтерді дайындауына арналған.
2. Құндылық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы қол қояды. Нысан уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғары бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғары бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге тиіс. Мәліметті субъект магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылуы кезеңіне толтырады.
5. Осы нысан уәкілетті органның ведомствосына магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең төмен индексті өзгерту (түзету) бойынша мәліметтерді ұсыну үшін толтырылады.
6. 4 және 6-бағандарда бекітілген тарифте ескерілген 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
7. 5 және 7-бағандарда табиғи монополия субъектісі ұсынатын 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
8. "Жүктерді тасу көлемдері" және "Жүктерді тасудың жүк айналымы" жолдарында табиғи монополия субъектісі магистральдық теміржол желісінің жүктерді жеткізу жөніндегі тасу жұмысы реттеліп көрсетілетін қызметтерінің көлемдері көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
9. "Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты шығыстар сомасы (Рt)" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты шығыстар сомасы көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
10. "Амортизациялық аударымдар (At)" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген негізгі қаражат пен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
11. "Субъектінің қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша, қаржыландыру көзі субъектінің пайдасы болып табылатын шығындары ()" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген, қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған және пайда есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарлама іс шараларының іске асырылуы бойынша шығындар сомалары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.

12. В строке "Затраты субъекта, направленные на инвестиционные проекты, реализуемые с привлечением заемных средств, источником финансирования которых является прибыль субъекта ()" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм затрат по реализации мероприятий инвестиционной программы за счет заемных средств и финансируемые за счет прибыли, учтенная в утвержденном тарифе.
13. В строке "Сумма дохода от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (Дt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов от предоставления регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей на период планируемого изменения (корректировки) минимального индекса к тарифу на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе.
14. В строке "Минимальный уровень тарифа в виде минимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей (Imin)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей, рассчитанных в соответствии с пунктом 644 настоящих Правил.
форма 3
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: 3 – тариф (МЖС)
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей
Срок представления формы административных данных: – ежегодно до 1 мая, следующего за отчетным периодом
________________________________________________
Наименование субъекта
№ п/п
Показатель
Ед.изм.
Период
год
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Фактически сложившиеся показатели
1
2
3
4
5
1
Объемы перевозок грузов
тыс. тонн
2
Грузооборот перевозок грузов
млн.т-км
3
Сумма доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети до применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей
тысяч тенге
4
Сумма доходов от повышения тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети после применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей
тысяч тенге
Х
4.1
направляемые на следующие цели…
тысяч тенге
Х
5
Сумма прироста доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети от применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей
тысяч тенге
Х
6
Сумма нецелевого использования фактического дохода, полученного от применения максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей
тысяч тенге
Х
7
Максимальный индекс к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей, в том числе:
индекс
7.1
по направлениям перевозок грузов, родам грузов, типу подвижного состава, расстоянию перевозок грузов
индекс
7.2
индекс
Руководитель субъекта естественной монополии:
__________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
Приложение к форме 3,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети (индекс – 3 – тариф (МЖС), периодичность: годовая)

12. "Субъектінің қарыз қаражаттын тартумен іске асырылатын инвестициялық жобаларға бағытталған, қаржыландыру көзі субъектінің пайдасы болып табылатын шығындары ()" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген, қарыз қаражаты есебінен және пайда есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру шығындары сомалары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
13. "Магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынудан түсетін кірістің болжанатын сомасы (Кt)" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген, магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жоспарланған тарифке ең төмен индексті өзгерту (түзету) кезеңіне магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну сомалары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
14. "Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең төмен индекс түріндегі тарифтің ең төмен деңгейі (Imin)" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 644-тармағына сәйкес есептелген көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
3-нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетін кірістің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдалану туралы есеп
Есептік кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 3 – тариф (МТЖ)
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар шеңбері: магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын есептік кезеңнен кейінгі 1 мамырға дейін
________________________________________________
Субъектінің атауы
Р/н №
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Кезең
1-жыл
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Нақты қалыптасқан көрсеткіштер
1
2
3
4
5
1
Жүктерді тасу көлемдері
мың тонна
2
Жүктерді тасудың жүк айналымы
млн т-км
3
Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолдануға дейін магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер сомасы
мың теңге
4
Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан кейін магистральдық темiржол желiсiнің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті көтеруден түсетін кірістер сомасы
мың теңге
Х
4.1
мынадай мақсаттарға бағытталған…
мың теңге
Х
5
Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерiн көрсетуден түсетін кірістер өсімінің сомасы
мың теңге
Х
6
Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан алынған нақты кірісті мақсатқа сай пайдаланбау сомасы
мың теңге
Х
7
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индекс, оның ішінде:
индекс
7.1
жүктерді тасу бағыттары, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі, жүктерді тасу арақашықтығы бойынша
индекс
7.2
индекс
Табиғи монополия субъектісінің басшысы:
________________________________________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні: 20 жылғы " ___ " ______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 3-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шегiнде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетін кірістің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдалану туралы есеп (индекс – 3 – тариф – (МТЖ), кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектом естественной монополий, представляющими услуги магистральной железнодорожной сети отчета о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
5. Данная форма заполняется для предоставления в ведомство уполномоченного органа отчета о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
6. В графе 4 указываются значения показателей по графе 2, утвержденных ведомством уполномоченного органа.
7. В графе 5 указываются значения показателей по графе 2, сложившиеся по итогам деятельности субъекта за отчетный год.
8. В строках "Объемы перевозок грузов" и "Грузооборот перевозок грузов" субъектом естественной монополии указываются значения показателей объемов обеспечения регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети перевозочной работой по доставке грузов.
9. В строке "Сумма доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети до применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов от оказания регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей без применения максимального индекса к тарифу.
10. В строке "Сумма доходов от повышения тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети после применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов от оказания регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей с учетом применения максимального индекса к тарифу.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша осы түсіндірме магистральдық теміржол желісіне қызмет ұсынатын табиғи монополия субъектісінің магистральдық теміржол желісінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетін кірістердің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдалану туралы есепті дайындауына арналған.
2. Құндылық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке басшы қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғары бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғары бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге тиіс. Мәліметті субъект алдыңғы күнтізбелік жылға толтырады.
5. Осы нысан уәкілетті органның ведомствосына магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түскен кірістердің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдалану туралы есеп беру үшін толтырылады.
6. 4-бағанда уәкілетті органның ведомствосы бекіткен 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
7. 5-бағанда есептік жылға субъект қызметінің қорытындылары бойынша қалыптасқан 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
8. "Жүктерді тасымалдау көлемдері" және "Жүктерді тасымалдау жүк айналымы" жолдарында табиғи монополия субъектісі магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің жүктерді жеткізу жөніндегі тасу жұмысының көлемдері көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
9. "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолдануға дейін магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер сомасы" жолында табиғи монополия субъектісі тарифке ең жоғары индексті қолданусыз магистральдық темiржол желiлерiнің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуден түскен кірістер сомасы көрсеткіштерінің мәнін көрсетеді.
10. "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан кейін магистральдық темiржол желiсiнің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті көтеруден түсетін кірістер сомасы" жолында табиғи монополия субъектісі тарифке ең жоғары индексті қолдануды ескеріп, магистральдық темiржол желiлерiнің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуден түскен кірістер сомасы көрсеткіштерінің мәнін көрсетеді.

11. В строке "направляемые на следующие цели…" субъектом естественной монополии указываются значения показателей о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей в соответствии с пунктом 646 настоящих Правил.
12. В строке "Сумма прироста доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети от применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей" субъектов естественной монополии указываются значения показателей как разница между строками "Сумма доходов от повышения тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети после применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей" и "Сумма доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети до применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей".
13. В строке "Сумма нецелевого использования фактического дохода, полученного от применения максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей" субъектом естественной монополии указываются значения показателей о нецелевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей, определенная в соответствии с пунктом 646 настоящих Правил.
14. В строке "по направлениям перевозок грузов, родам грузов, типу подвижного состава, расстоянию перевозок грузов" субъектом естественной монополии указываются значения показателей величин максимального индекса к тарифу применяемых как по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава (контейнеров, контрейлеров и иных транспортных единиц (средств)), так и в зависимости от расстояния перевозки.

11. "мынадай мақсаттарға бағытталған…" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 646-тармағына сәйкес магистральдық теміржол желілерінің қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан түскен кірістердің нақты деңгейінің мақсатқа сай пайдаланылуы туралы көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
12. "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерiн көрсетуден түсетін кірістер өсімінің сомасы" жолында табиғи монополия субъектісі "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан кейін магистральдық темiржол желiсiнің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті көтеруден түсетін кірістер сомасы" және "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолдануға дейін магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер сомасы" жолдары арасындағы айырмашылық ретінде көрсеткіштердің мәнін көрсетеді.
13. "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан алынған нақты кірісті мақсатқа сай пайдаланбау сомасы" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 646-тармағына сәйкес айқындалған магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түскен кірістің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдаланбау туралы көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
14. "жүктерді тасу бағыттары, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі, жүктерді тасу арақашықтығы бойынша" жолында табиғи монополия субъектісі жекелеген бағыттар, жүктер түрлері, жылжымалы құрам типтері (контейнерлер, контрейлерлер және өзге де көлік бірліктері (құралдары) бойынша қолданылатын тарифтерге ең жоғары индекс шамаларына, сондай-ақ тасымалдар арақашықтығына байланысты көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.