О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 1326. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2023 года № 33824
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16508) следующие изменения:
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) Правила включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин согласно приложению 6 к настоящему приказу;";
в Правилах применения контрольно-кассовых машин, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней после регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан направляет информацию о внесении изменений в порядок оказания государственной услуги в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин (ККМ)" указан в приложении 1 к настоящим Правилам.";
часть третью пункта 16 изложить в следующей редакции:
"При представлении услугополучателем на бумажном носителе налогового заявления о постановке на учет контрольно-кассовой машины без передачи данных с неполным пакетом документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня согласно приложению 1 к настоящим Правилам, услугодатель отказывает в приеме документов.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение новых моделей контрольно-кассовых машин в Государственный реестр контрольно-кассовых машин" указан в приложении 2 к настоящим Правилам.";

"Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 1326 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 желтоқсанда № 33824 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 6) тармақшасы мындай редакцияда жазылсын:
"6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) қағидалары;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде көрсетілген қызметті беруші Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібіне өзгерістер енгізу туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
""Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген";
16-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбенің 8-тармағында көзделген толық құжаттар топтамасын ұсынбай деректерді бермей бақылау-касса машинасын есепке қою туралы салықтық өтінішті қағаз жеткізгіште ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдаудан бас тартады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6 "Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне бақылау-касса машиналарының жаңа модельдерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.";

подпункт 7) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7) сертификат соответствия или иной документ, подтверждающий соответствие установленным техническим требованиям модели контрольно-кассовой машины с указанием QR-кода, выданный в электронном виде либо их нотариально засвидетельствованная копия, при выдаче на бумажном носителе.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в приложении 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Правилах приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Организация работы оператора фискальных данных заключается в реализации следующих функций, способствующих выполнению его задач в полной мере:
1) создание и эксплуатация в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан программно-аппаратного комплекса для приема, обработки, хранения и передачи в неизменном виде в органы государственных доходов сведений о денежных расчетных операциях, осуществляемых с применением контрольно-кассовой машины;
2) обеспечение функционирования информационно-телекоммуникационной сети на территории Республики Казахстан, позволяющей осуществлять VPN подключение контрольно-кассовых машин к программно-аппаратному комплексу оператора фискальных данных;
3) подключение контрольно-кассовых машин, включенных в государственный реестр контрольно-кассовых машин к программно-аппаратному комплексу (серверу) оператора фискальных данных и оказания услуг по приему, обработке и хранению сведений о денежных расчетах, осуществляемых с применением контрольно-кассовой машины на возмездной или безвозмездной основе. Подключение на возмездной основе производится по тарифам, согласованным в порядке, установленном в соответствии со статьей 20 Закона Республики Казахстан "О связи";
4) разработка и ввод в эксплуатацию системы приема, хранения и передачи данных контрольно-кассовых машин;
5) обеспечение создания и технического сопровождения портала оператора фискальных данных для интерактивного взаимодействия с пользователями услуг оператора фискальных данных, а также разработка для них дополнительных сервисов и размещение на портале;

7-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бақылау-касса машинасы моделінің белгіленген техникалық талаптарына сәйкестігін растайтын сәйкестік сертификатының немесе QR-код көрсетілген электронды түрде берілген өзге құжаттың не қағаз жеткізгіште берілген кезде олардың нотариат куәландырған көшірмесі қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағыштағы салықтық өтінішті ұсынады.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды мемлекеттік кірістер органдарына фискалдық деректер операторымен беру қағидаларында:
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Фискалдық деректер операторының жұмысын ұйымдастыру оның міндеттерін толық көлемде орындалуына ықпал ететін мына функцияларды іске асыруды:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бақылау-касса машинасын қолданумен жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысу операциялары туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу, сақтау және мемлекеттік кірістер органдарына өзгеріссіз түрде беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешенін құруды және пайдалануды;
2) бақылау-касса машиналарын фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кешеніне VPN қосуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін Қазақстан Республикасының аумағындағы ақпараттық-телекоммуникациялық желінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуді;
3) бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген бақылау-касса машиналарын фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кешеніне (серверіне) қосу және өтеулі немесе өтеусіз негізде бақылау-касса машиналарын қолданумен жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу және сақтау бойынша қызметтер көрсету. Өтеулі негізде қосылу "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен келісілген тарифтер бойынша жүргізіледі;
4) бақылау-касса машиналарының деректерін қабылдау, сақтау және беру жүйесін әзірлеу және пайдалануға енгізуді;
5) фискалдық деректер операторының қызметтерін пайдаланушылармен өзара интерактивті іс-қимыл үшін фискалдық деректер операторының порталын құруды және техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету, сондай-ақ олар үшін қосымша сервистерді әзірлеу және порталға орналастыруды;

6) создание службы консультационной и технической поддержки налогоплательщиков, органов государственных доходов и центров технического обслуживания контрольно-кассовых машин по вопросам: работы портала, программно-аппаратного комплекса, информационно-телекоммуникационной сети оператора фискальных данных;
7) утверждение правового акта по вопросам ответственности работников оператора фискальных данных за разглашение, утечку информации, составляющей налоговую, государственную тайну и иную охраняемую законом информацию;
8) реализация услуг по порядку приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных на основе договоров оказания услуг, кроме получателя данных, после регистрации на портале оператора фискальных данных посредством электронной цифровой подписи;
9) обработка фискальных данных включает действия оператора фискальных данных по сбору, записи, систематизации, накоплению, хранению в неизменном виде, извлечению, использованию, предоставлению доступа органам государственных доходов к фискальным данным (а также любой другой информации о налогоплательщике), за исключением их изменения, обезличивания, блокирования, удаления или уничтожения;
10) обеспечение услуги оператора фискальных данных не менее шести областях (географических зонах нумерации), городах республиканского значения и в столице.";
в Правилах передачи сведений о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных оператором фискальных данных в органы государственных доходов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) на бумажном носителе при невозможности передачи сведений о ККМ с ФПД в электронном виде, по формам согласно приложениям 2 "Постановка контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных на учет (изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных)" и 3 "Снятие с регистрационного учета контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных" к настоящим Правилам.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Комитет направляет справочник моделей ККМ с ФПД на электронную почту ОФД по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Фиксация всех временных параметров в процессе приема-передачи сообщений производится по времени города Астана.";

6) фискалдық деректер операторы порталының, бағдарламалық-аппараттық кешені, ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің жұмысы мәселелері бойынша салық төлеушілердің, мемлекеттік кірістер органдарының консультациялық және техникалық қолдау қызметін және бақылау-касса машиналарына техникалық қызмет көрсету орталықтарын құруды;
7) салық, мемлекеттік құпиядан және басқа да заңмен қорғалатын ақпараттан тұратын ақпаратты жариялағаны, таратқаны үшін фискалдық деректер операторы қызметкерлерінің жауаптылығы мәселелері бойынша құқықтық актіні бекітуді;
8) электрондық цифрлық қолтаңба арқылы фискалдық деректер операторының порталында тіркелгеннен кейін, деректерді алушыдан басқа, қызметтер көрсету шарттарының негізінде фискалдық деректер операторының бақылау-касса машиналардан мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды мемлекеттік кірістер органдарына беру тәртібі бойынша қызметтерді іске асыруды;
9) фискалдық деректерді өңдеуге фискалдық деректерді (сондай-ақ салық төлеуші туралы кез келген ақпаратты) өзгертуді, иесіздендіруді, бұғаттауды, өшіруді немесе жоюды қоспағанда, фискалдық деректер операторының оларды жинау, жазып алу, жүйелеу, жинақтау, өзгеріссіз түрде сақтау, алу, пайдалану, мемлекеттік кірістер органдарына қолжетімділік беру бойынша әрекеттер кіретінін;
10) фискалдық деректер операторының қызметін кемінде алты облыста (нөмірлеудың географикалық аймақтарында), республикалық маңызы бар қаладарды және астанада қамтамасыз етуді білдіреді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына фискалдық деректер операторының беру қағидаларында:
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ДБФ бар БКМ туралы мәліметтерді электрондық түрде беру мүмкін болмаған кезде қағаз тасымалдағышта, осы Қағидаларға 2 "Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есепке қою (деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының тіркеу деректерін өзгерту)" және 3 "Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есептен шығару" қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жолдайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын.
"8. Комитет ФДО электрондық поштасына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша ДБФ бар БКМ модельдер анықтамалығын жібереді.";
13-тармақ мындай редакцияда жазылсын:
"13. Хабарламаларды қабылдау-беру процесінде барлық уақыт параметрлерін тіркеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.";

приложения 2, 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 4, 5 и 6 к настоящем приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2023 года № 1326
Приложение 1
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин (ККМ)"
Наименование подвида государственной услуги:
1. Постановка на учет контрольно-кассовых машин (ККМ);
2. Снятие с учета контрольно-кассовых машин (ККМ);
3. Изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины.
1
Наименование услугодателя
территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) через центр оказания услуг услугодателя;
2) посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал).
3
Сроки оказания государственной услуги
1) постановка на учет ККМ – в течение 2 (двух) рабочих дней:
2) изменения сведений, указанных в регистрационной карточке ККМ, – в течение 1 (одного) рабочего дня;
3) снятие с учета ККМ – в течение 1 (одного) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная, электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
1) выдача регистрационной карточки, по форме согласно утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16508);

көрсетілген Қағидаларға 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновация және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 1326 Бұйрыққа
1 қосымша
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидаларына
1-қосымша
"Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Есепке алу бақылау-касса машиналарын (БКМ);
2. Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есептен шығару;
3. Бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтердің өзгеруі.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, арнайы экономикалық аймақтар аумақтарындағы аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің қызмет көрсету орталығы арқылы;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері
1) БКМ есепке қою – 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
2) БКМ тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде – 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
3) БКМ есептен шығаруды – 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз, электрондық (ішінара автоматтандырылған) түрде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығымен бекітілген нысанға сәйкес тіркеу карточкасын беру (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген);

2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего Перечня, при оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга предоставляется бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

2) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде осы Тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақы мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках). Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услогополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги;
1. При постановке ККМ без функции передачи данных:
1) за исключением аппаратно-программных комплексов, представляется:
налоговое заявление о постановке ККМ на учет в налоговом органе по форме (приложение 16), утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 160 "Об утверждении форм налоговых заявлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16425) (далее – Приказ) (далее – налоговое заявление о постановке ККМ на учет);
ККМ, содержащая сведения о услугополучателе, ввод которых возможен без установки фискального режима; пронумерованные, прошнурованные, заверенные подписью и (или) печатью налогоплательщика книга учета наличных денег и книга товарных чеков;
2) являющейся аппаратно-программным комплексом услугодателю предоставляются следующие документы:
налоговое заявление о постановке ККМ на учет;
краткое описание функциональных возможностей и характеристик аппаратно-программного комплекса;
руководство по использованию модуля "Рабочее место налогового инспектора" заявленной для постановки на учет в органе государственных доходов модели аппаратно-программного комплекса. При постановке ККМ с функцией фиксации и (или) передачи данных документы предоставлять услугополучателем не требуется.
2. Для снятия с учета ККМ без функции передачи данных:
1) за исключением аппаратно-программного комплекса, услугодателю по месту ее использования представляются:
налоговое заявление о снятии с учета ККМ по форме (приложение 17), утвержденной Приказом (далее – налоговое заявление о снятии ККМ с учета);
ККМ с блоком фискальной памяти с установленной пломбой услугодателя;
пронумерованная, прошнурованная, заверенная подписью должностного лица и печатью услугодателя книга учета наличных денег и книга товарных чеков;
регистрационная карточка ККМ;

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мерекелер туралы Заң) демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы Заңға сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Деректерді беру функциясы жоқ БКМ есепке қою кезінде:
1) аппараттық-бағдарламалық кешендерді қоспағанда, мыналар ұсынылады:
"Салықтық өтініштердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы №160 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16425 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық) 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша БКМ салық органында есепке қою туралы салықтық өтініш (бұдан әрі – БКМ есепке қою туралы салықтық өтініш);
фискалдық режимді орнатусыз енгізілуі мүмкін көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді қамтитын БКМ;
нөмірленген, тігілген, салық төлеушінің қолымен және (немесе) мөрімен куәландырылған қолма-қол ақшаны есепке алу кітабы және тауар чектері кітабы.
2) аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын, көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттар ұсынылады:
БКМ есепке қою туралы салықтық өтініш;
аппараттық-бағдарламалық кешеннің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипаттамасы;
Мемлекеттік кірістер органында есепке қою үшін мәлімделген аппараттық-бағдарламалық кешен моделінің "Салық инспекторының жұмыс орны" модулін пайдалану жөніндегі нұсқаулық"
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар БКМ қою кезінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттарды ұсынуы талап етілмейді.
2. Деректерді беру функциясы жоқ БКМ есептен шығару үшін:
1) ақпараттық-бағдарламалық кешенді қоспағанда, көрсетілетін қызметті берушіге оны пайдалану орны бойынша ұсынылады:
Бұйрықпен бекітілген 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша БКМ есептен шығару туралы салықтық өтініш (бұдан әрі – БКМ есептен шығару туралы салықтық өтініш);
көрсетілетін қызметті берушінің пломбасы орнатылған фискалдық жады блогы бар БКМ;
нөмірленген, тігілген, көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының қолымен және мөрімен куәландырылған қолма-қол ақшаны есепке алу кітабы және тауар чектері кітабы;
БКМ тіркеу карточкасы.

2) являющейся аппаратно-программным комплексом, услугополучатель представляет услугодателю налоговое заявление о снятии ККМ с учета и обеспечивает доступ к модулю "Рабочее место налогового инспектора".
3. При изменении регистрационных данных ККМ без функции передачи данных представляется налоговое заявление о постановке ККМ на учет в налоговом органе по форме (приложение 16), утвержденной Приказом.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Несоответствие регистрационных сведений услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет способы получения государственной услуги в информационной системе услугодателя:
1) через интернет-ресурс операторов фискальных данных при условии наличия электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) и посредством использования одноразового пароля, полученного посредством SMS-оповещения;
2) через веб-портал "электронного правительства" при условии наличия ЭЦП и посредством использования одноразового пароля, полученного посредством SMS-оповещения: на интернет-ресурсах операторов фискальных данных.
При обнаружении сбоя либо технических неполадок на веб-портале "электронного правительства" необходимо обратиться в единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777 или 1414.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2023 года № 1326
Приложение 2
к Правилам включения
(исключения) моделей
контрольно-кассовых машин
в (из) государственный
(государственного)
реестр (реестра)
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение новых моделей контрольно-кассовых машин в Государственный реестр контрольно-кассовых машин"
1
Наименование услугодателя
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
через канцелярию услугодателя
3
Сроки оказания государственной услуги
в течение 10 (десяти) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Решение о включении (отказе во включении) модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

2) аппараттық–бағдарламалық кешен болып табылатын деректерді беру функциясы жоқ, көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге БКМ есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады және "Салық инспекторының жұмыс орны" модуліне қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
3. Деректерді беру функциясы жоқ БКМ тіркеу деректерін өзгерту кезінде Бұйрықпен бекітілген нысан (16-қосымша) бойынша салық органында БКМ есепке қою туралы салықтық өтініш ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемелері
Көрсетілетін қызметті алушының тіркеу мәліметтерін және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесінде алу әдістері бар:
1) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі –ЭЦҚ) болған жағдайда және SMS-хабарландыру арқылы алынған бір реттік парольді пайдалану арқылы фискалдық деректер операторларының интернет-ресурсы арқылы жүзеге асырылады;
2) ЭЦҚ болған жағдайда "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы және фискалдық деректер операторларының интернет-ресурстарында SMS-хабарландыру арқылы алынған бір реттік парольді пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
"Электрондық үкімет" веб-порталында іркілістер не техникалық ақаулар анықталған жағдайда Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 1326 Бұйрыққа
2-қосымша
Бақылау-касса машиналарының
модельдерін бақылау-касса
машиналарының мемлекеттік
тізіліміне (тізілімнен) енгізу
(алып тастау) қағидаларына
2-қосымша
"Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне бақылау-касса машиналарының жаңа модельдерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері
10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетіледі
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешім
6
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақы мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

С понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) налоговое заявление о включении контрольно-кассовой машины в государственный реестр по форме согласно приложению 1 к Правилам включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин (далее – Правила);
2) эталонный образец модели контрольно-кассовой машины;
3) паспорт завода-изготовителя;
4) техническая документация завода-изготовителя;
5) руководство по эксплуатации контрольно-кассовой машины на бумажном и электронном носителях;
6) руководство для должностного лица услугодателя на бумажном и электронном носителях, содержащее подробное описание действий должностного лица услугодателя при установке фискального режима, перерегистрации контрольно-кассовой машины, снятии фискальных отчетов, отчета о текущем состоянии кассы (Х-отчет), а также введении информации, предусмотренной статьей 166 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", для печати в контрольном чеке;
7) гарантийное обязательство по технической поддержке модели контрольно-кассовой машины или его нотариально засвидетельствованная копия от завода-изготовителя или от его законного представителя;
8) сведения о соответствии технических характеристик модели контрольно-кассовой машины, указанных в документации завода-изготовителя, основным техническим требованиям по форме, установленной уполномоченным органом согласно приложению к Правилам;
9) сертификат соответствия или иной документ, подтверждающий соответствие установленным техническим требованиям модели контрольно-кассовой машины с указанием QR>-кода, выданный в электронном виде либо их нотариально засвидетельствованная копия, при выдаче на бумажном носителе.
Если моделью контрольно-кассовой машины является фискальный регистратор, к налоговому заявлению дополнительно прилагается программное обеспечение на электронном носителе для подключения фискального регистратора к персональному компьютеру.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
В случаях несоблюдения одного из условий, указанных в пункте 8 Правил:

Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін, 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезекпен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсету тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-касса машинасын мемлекеттік тізілімге енгізу туралы салықтық өтініш;
2) бақылау-касса машинасы моделінің эталондық үлгісі;
3) дайындаушы зауыттың паспорты;
4) дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасы;
5) қағаз және электрондық тасымалдағыштағы бақылау-касса машинасын пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
6) фискалды режим орнату, бақылау-касса машинасын қайта тіркеу, фискалдық есептерді, кассаның ағымдағы жай-күйі туралы есепті (Х-есеп) алу, сондай-ақ бақылау чегінде басып шығару үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 166-бабында көзделген ақпаратты енгізу кезіндегі көрсетілетін қызметті беруші лауазымды адамының іс-қимылын егжей-тегжейлі сипаттап көрсететін қағаз және электронды тасымалдағыштағы көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамына арналған нұсқаулық;
7) дайындаушы зауыттың немесе оның заңды өкілінің бақылау-касса машинасы моделіне техникалық қолдау көрсету бойынша кепілдік міндеттемесі немесе оның нотариат куәландырған көшірмесі;
8) дайындаушы зауыттың құжаттамасында көрсетілген бақылау-касса машинасы моделінің техникалық сипаттамасының Қағидаларға қосымшаға сәйкес уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша негізгі техникалық талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер;
9) бақылау-касса машинасы моделінің белгіленген техникалық талаптарына сәйкестігін растайтын сәйкестік сертификатының немесе QR-код көрсетілген электронды түрде берілген өзге құжаттың не қағаз жеткізгіште берілген кезде олардың нотариат куәландырған көшірмесі.
Егер бақылау-касса машинасының моделі фискалдық тіркеуші болып табылса, салықтық өтінішке қосымша фискалдық тіркеушіні дербес компьютерге қосу үшін электронды тасымалдағыштағы бағдарламалық қамтамасыз ету қоса беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемелері
Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шарттардың бірі сақталмаған жағдайларда:

1) наличие налогового заявления о включении контрольно–кассовой машины в государственный реестр услугополучателя и материалов, указанных в пункте 7 Правил;
2) соответствие модели контрольно-кассовой машины техническим требованиям согласно приложению 3 к Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра.
Контактные телефоны Единого контакт-центра: 8-800-080-7777, 1414.
Адрес места оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя.
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2023 года № 1326
Приложение 3
к Правилам включения
(исключения)
моделей контрольно-кассовых
машин в (из) государственный
(государственного) реестр
(реестра)
контрольно-кассовых машин
Технические требования и форма соответствия техническим требованиям
контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей передачу сведений
о денежных расчетах в органы государственных доходов
_________________________________________________
(наименование модели контрольно-кассовой машины)
п/п
Технические требования к контрольно-кассовой машине (далее – ККМ), не являющейся компьютерной системой
Сведения о соответствии основным техническим требованиям технических характеристик модели ККМ
Примечание
Общие требования
для заполнения данной графы используются сведения документации завода-изготовителя с обязательным указанием страницы в документации
1
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи (не менее 99 вариантов), входящие в комплект поставки ККМ (количество ключей определяется конкретной моделью)
2
обеспечивать оформление чековой и контрольной лент (электронного журнала) в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи)
3
иметь фискальную память
4
обеспечивать блокирование ККМ в случае отсутствия ленты, неправильного выполнения операции кассиром, при возникновении аварийных ситуаций или сторнирование (аннулирование проведенных операций), при неисправности, отключении фискальной или оперативной памяти, а также несанкционированном доступе к фискальной или оперативной памяти при работе ККМ в фискальном режиме
5
при переполнении фискальной памяти предотвращать оформление торговых операций и выдачу контрольного чека
6
иметь разрядность счетчика главных Z-отчетов не менее четырех разрядов
7

1) көрсетілетін қызметті алушының бақылау-касса машинасын мемлекеттік тізілімге енгізу туралы Салықтық өтінішінің және Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген материалдардың болуы;
2) бақылау-касса машинасы моделінің Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес техникалық талаптарға сәйкес келуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 8-800-080-7777, 1414.
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылған.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 1326 Бұйрыққа
3-қосымша
Бақылау-касса машиналарының
модельдерін бақылау-касса
машиналарының мемлекеттік
тізіліміне (тізілімнен) енгізу
(алып тастау) Қағидасына
3-қосымша
Ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны
_____________________________________________________
(бақылау-кассалық машиналар үлгілерінің атауы)
№ р/с
Компьютерлік жүйе болып табылмайтын бақылау-кассалық машинаға (бұдан әрі – БКМ) техникалық талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Осы графаны толтыруға зауыт-жасап шығарушы сөзсіз құжаттамадағы бетін нұсқаумен құжаттаманың мәліметтері қолданылады.
1
БКМ жеткізу жиынтығына кіретін бағдарламалық паролі мен (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттер (кемінде 99 нұсқа) (кілттердің саны нақты моделімен анықталады).
2
сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде біртұтас жұмыс айналымында бақылау және чек таспаларын ресімдеуді қамтамасыз ету (электрондық журналды).
3
фискалдық жады бар болуы.
4
таспаның жоқтығы, кассирдің операцияны дұрыс орындамау жағдайында, апатты жағдайлардың пайда болуы немесе қайтару (өткізілген операцияларды жою) кезінде, фискалдық немесе жедел жады жарамсыздығы, сөнуі, сондай-ақ БКМ-нің фискалдық режимінде жұмыс істеуі кезінде фискалдық немесе жедел жадына рұқсатсыз қол жеткізу кезінде БКМ оқшаулауды қамтамасыз ету.
5
фискалдық жады аса толып кетуі кезінде сауда операцияларын ресімдеудің және бақылау чегін берудің алдын алу.
6
төрт белгіден кем емес басты Z-есеп беруінің разрядтылығының болуы.
7

обеспечивать сохранность информации в оперативном запоминающем устройстве ККМ при отключении сетевого питания не менее 1 месяца (720 часов)
8
обеспечивать программирование основных режимов работы
9
иметь автоматическое тестирование
10
иметь кожух, снабженный устройством, исключающим его бесконтрольное снятие, и опломбированный заводом- изготовителем или лицом, проводящим техническое обслуживание ККМ
11
обозначения на клавиатуре, информация, выводимая на печать и индикацию, на государственном или русском языках.
Требование к маркировке ККМ
12
ККМ имеет маркировку, содержащую следующую информацию:

1 айдан кем емеске (720 сағат) желілік қоректендіруді үзіп тастау кезінде БКМ-ның жедел еске сақтау құрылысына БКМ ақпаратты сақтауды қамтамасыз ету.
8
жұмыстың негізгі режимдерінің бағдарламалауын қамтамасыз ету.
9
автоматты тестілеу болуы.
10
оны бақылаусыз алып тастауды болдырмайтын қаптамамен жабдықталуы және өндіруші-зауытпен немесе техникалық БКМ-нің қызмет көрсетуін өткізетін тұлғамен пломбаның салынуы.
11
басуға және индикациялауға шығарылатын ақпарат, клавиатурадағы белгілеулер және ақпаратты тіркеу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде болуы тиіс.
БКМ-ді таңбалауға талаптар
12
БКМ-ның мынадай ақпараттан тұратын таңбалауы болуы тиіс:

1) наименование модели
2) заводской номер
3) дату выпуска
4) фирменный знак производителя. При этом в наименовании модели ККМ должен присутствовать отличительный знак для потребителей Республики Казахстан "KZ", указываемый также в эксплуатационной документации на данную модель ККМ.
13
Способ нанесения маркировки должен обеспечивать ее сохранность в течение срока службы ККМ.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
14
ККМ должна обеспечивать формирование следующих документов:
1) чек ККМ
2) фискальный отчет (краткий и полный)
3) отчет по кассирам
4) отчет по секциям
5) сменный (суточный) отчет
15
ККМ обеспечивает печать в контрольном чеке:
1) наименования налогоплательщика
2) бизнес-идентификационного номера/индивидуального идентификационного номера (БИН/ИИН)
3) заводского номера ККМ
4) регистрационного номера
5) порядкового номера чека
6) наименования товара, работы, услуги
7) даты и времени совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг
8) цены товара, работы, услуги
9) суммы покупки
10) фискального признака
11) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде должна обеспечивать печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок
12) модели ККМ, включенные в государственный реестр ККМ после 1 января 2009 года, обеспечивают печать в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
16
Образец отчета фискальной памяти (далее – ФП) и последовательность действий для его получения должны быть указаны в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
17
Получение отчета ФП включает в себя:
1) введение действующего (установленного ранее) пароля доступа к ФП
2) введение начальной даты (или начального номера закрытия смены) периода, за который получается отчет ФП
3) введение конечной даты (или конечного номера закрытия смены) периода, за который получается отчет ФП
4) введение признака типа отчета ФП (полного или сокращенного).
18
В общем случае может задаваться заведомо больший период, чем фактически зарегистрированный в ФП.
19
Отчет ФП должен содержать следующие реквизиты:
1) наименование пользователя
2) фискальный признак
3) сквозной порядковый номер документа
4) дату получения отчета
5) время получения отчета
6) период, за который формируется отчет
7) заводской номер
8) реквизиты (кроме пароля) фискализации
9) реквизиты (кроме пароля) проведенной перерегистрации
10) все итоги сменных покупок (продаж) за период с указанием даты регистрации конкретного итога и номера закрытия смены *

1) моделінің атауы
2) зауыт нөмірі
3) шығару күні
4) шығарушының фирмалық таңбасы.
Бұл ретте БКМ моделінің атында, сондай-ақ БКМ-нің осы моделіне арналған пайдалану құжаттамасында көрсетілетін, Қазақстан Республикасының тұтынушыларына арналған "KZ" айырмашылық таңбасы болуы тиіс.
13
БКМ-нің қызмет ету мерзімі ішінде таңбаны салу әдісі оның сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге құжаттарға талаптар
14
БКМ мынадай құжаттарды қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс:
1) БКМ-нің чегі
2) фискальдық есеп (қысқаша және толық);
3) кассирлер бойынша есеп
4) секциялар бойынша есеп
5) ауысымғы (тәуіліктік) есеп.
15
БКМ мынадай бақылау чектерінде мөрді қамтамасыз етеді:
1) салық төлеушінің атауы
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
3) БКМ-нің зауыт нөмірі
4) тіркеу нөмірі
5) чектің реттік нөмірі
6) тауар, жұмыс, қызметтің атауы
7) тауарларды сатып алудың, жұмысты орындаудың, қызмет көрсетудің күні мен уақыты
8) тауардың, жұмыстың, қызметтің бағасы
9) сатып алудың сомасы
10) фискалдық белгі
11) Валюта айырбастау, металдар сынығын, шыны ыдысты қабылдау, ломбардтарға қолданылатын БКМ бақылау чегінде сату, сондай-ақ сатып алулар сомасы туралы ақпаратты басып шығаруды қамтамасыз етуі қажет.
12) БКМ-нің 2009 жылдың 1 қаңтарынан кейін қосылған мемлекеттік тізілімге БКМ моделдері, осы тармақта көрcетілген деректемелерді бақылау чегінде басып шығаруды, соның ішінде қазақ тілінде қазақ тілінің ерекше әріптерінің қолдануымен қамтамасыз етеді.
16
Фискалды жады (бұдан әрі – ФЖ) есеп беру үлгісі және оны алу үшін іс-әрекеттердің дәйектілігі БКМ нақты модельіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
17
ФЖ есебін алу мыналардан тұрады:
1) ФЖ-ға енудің қолданыстағы (бұрын белгіленген) паролін енгізу;
2) бастапқы күнді енгізу (немесе ол үшін ФЖ есебі алынатын кезең ауысымын жабудың бастыпқы нөмірі);
3) ол үшін ФЖ есебі алынатын кезеңнің соңғы күнін енгізуі (немесе ауысымды жабудың соңғы нөмірі);
4) ФЖ есеп беруі түрінің белгісін енгізу (толық немесе қысқартылған).
18
Жалпы жағдайда ФЖ-да нақты тіркелгеннен әдейі үлкен кезең берілуі мүмкін.
19
ФЖ есеп беруі мынадай деректемелерден тұрады:
1) қолданушының атауы
2) фискалдық белгі
3) құжаттың өтпелі реттік нөмірі;
4) есеп беруді алу күні
5) есепті алу уақыты
6) ол үшін есеп беру қалыптастырылатын кезең
7) зауыт нөмірі
8) фискальдау (парольді қоспағанда) деректемелері
9) өткізілген қайта тексерудің (парольді қоспағанда) деректемелері
10) ауысымды жабудың нақты қорытындысы мен нөмірін тіркеу күнін көрсете отырып кезең үшін ауысымғы сатып алулардың (сатудың) барлық қорытындысы

11) суммарный итог покупок (продаж) за период **
20
Требования к информации, регистрируемой в фискальной памяти заполняются в Таблице 1 к настоящим Требованиям
Требования к режиму работы и порядку заполнения фискальной памяти
21
ККМ должна обеспечивать работу в не фискальном и фискальном режимах.
22
Первичный пароль доступа к ФП и порядок проведения фискализации и перерегистрации должны быть указаны в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
23
Фискальный режим должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
24
Все документы, оформленные ККМ в фискальном режиме, должны иметь отличительный фискальный признак, выводимый на печать только по завершении формирования контрольного чека.
25
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:

11) кезең үшін сатып алулардың (сатулардың) жиынтық қорытындысы.
20
Фискальдық жадта тіркелетін ақпаратқа талаптар осы Талаптарға қосымша 1-кестесінде толтырылады
Жұмыс режиміне және фискальдық жадты толтыру тәртібіне талаптар.
21
БКМ фискальдық емес және фискальдық режимдердегі жұмысты қамтамасыз етуі тиіс.
22
БКМ фискальдау ФЖ-ға ену паролін енгізгеннен кейін жүргізіледі. ФЖ-ға ену енудің алғашқы паролі және фискальдау мен қайта тіркеуді өткізу тәртібі БКМ-нің нақты модельіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
23
Фискальдық режим пайдалану құжаттамасына сәйкес толық БКМ жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
24
Фискальдық режимдегі БКМ ресімдеген барлық құжаттарда бақылау чегін қалыптастыруды аяқтау бойынша ғана баспаға шығарылатын айрықша фискалдық белгі болуы тиіс.
25
БКМ мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:

1) заводской номер ККМ (если заводской номер ККМ введен в ФП на заводе-изготовителе, то при фискализации он не вводится)
2) БИН/ИИН
3) дата проведения фискализации
4) новый пароль доступа к фискальной памяти
5) регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
26
ККМ обеспечивает ввод данных, указанных в пункте 25 Технических требований и форме соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов (далее – Требования), в соответствии с нижеприведенными аббревиатурами:

1) БКМ зауыт нөмірі (егер БКМ-нің зауыт нөмірі дайындаушы зауыттағы ФЖ-ға енгізілсе, онда фискальдау кезінде ол енгізілмейді)
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
3) фискализацияны өткізу күні
4) фискалдық жадқа енудің жаңа паролі
5) БКМ-нің тіркеу нөмірі.
26
БКМ төменде келтірілген аббревиатураларға сәйкес ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысанының (бұдан әрі – Талаптар) 25-тармағында көрcетілген деректерді енгізуді қамтамасыз етеді:

1) ЗНМ - заводской номер ККМ
2) БИН/ИИН
3) РНМ - регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
4) ФП - фискальный признак ККМ.
27
В процессе перерегистрации ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
1) установленный ранее пароль доступа к фискальной памяти
2) регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
3) БИН/ИИН
4) дата проведения перерегистрации
5) новый пароль доступа к фискальной памяти.
28
При проведении фискализации или перерегистрации все вводимые реквизиты (кроме пароля доступа к фискальной памяти) должны выводиться на печать в чеке или подкладном (вкладном) документе.
29
Данные сменного отчета должны регистрироваться в фискальной памяти при проведении операции закрытия смены (при формировании ККМ сменного отчета с гашением). При этом обнуление денежных сменных регистров оперативного запоминающего устройства должно происходить только после печати сменного отчета и завершения регистрации данных в фискальной памяти.
30
Операции проведения перерегистрации, снятия отчета фискальной памяти и коррекции даты могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены. До этого момента проведение вышеупомянутых операций должно блокироваться.
31
ККМ должна контролировать продолжительность смены. Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену. В случае превышения указанной выше продолжительности смены ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения сменного отчета с гашением.
32
При исправлении текущей даты ККМ должна контролировать корректность вводимой даты, которая не может быть более ранней, чем дата последней записи в фискальной памяти, включая и дату проведения операции фискализации или перерегистрации. При попытке ввода более ранней даты ККМ должна блокировать проведение всех операций до ввода правильной даты. При вводе даты поздней более чем на один день в ККМ должны быть предприняты специальные меры по предупреждению случайной ошибки ввода, например, повторный запрос даты и установка ее только после двукратного совпадения.
33
ККМ должна обеспечивать получение отчета фискальной памяти и проведение перерегистрации исключительно по паролю доступа к фискальной памяти, который вводится и регистрируется в фискальной памяти в процессе фискализации или перерегистрации.
34
Информация, зарегистрированная в блоке фискальной памяти, должна сохраняться не менее 8 лет с момента перевода ККМ в фискальный режим.
Требования к условиям блокирования выполнения операций ККМ
35
ККМ должна блокировать (прекращать) выполнение операций в следующих случаях:

1) МЗН - БКМ зауыт нөмірі
2) БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі
3) МТН - салық органындағы БКМ тіркеу нөмірі
4) ФЖ - БКМ фискалдық белгісі.
27
БКМ қайта тіркеу процесінде мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:
1) ФЖ-ға енудің бұрын белгіленген паролі;
2) БКМ-нің тіркеу нөмірі
3) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
4) қайта тіркеуді өткізудің күні
5) фискалдық жадқа енудің жаңа паролі.
28
Фискальдау немесе қайта тіркеу кезінде барлық енгізілетін деректемелер (Фискалдық жадыға ену паролінен басқа) чекте немесе астына салынатын (салынатын) құжатта басуда шығуы тиіс.
29
Ауысымдық есеп берудің деректері ауысымды жабудың операцияларын өткізу кезінде (Өтеумен ауысымдық есеп беруді БКМ қалыптастыруы кезінде) фискалдық жадыда тіркелуі тиіс.
Бұл ретте жедел есте сақтау құрылысы ауысымдық ақша тіркеушілерін нөлдеу фискалдық жадыға деректерді тіркеуді аяқтаудан және ауысымдық есеп беруді басудан кейін ғана болуы тиіс.
30
Фискалдық жады есеп беруін есептен шығару, қайта тіркеуді өткізу операциялары және күндерді түзету ауысымды жабу операцияларын аяқтау бойынша ғана БКМ-да жүргізілуі мүмкін. Осы сәтке дейін жоғарыда көрсетілген операцияларды жүргізу жабылуы тиіс.
31
БКМ ауысымның ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысымның ұзақтығын есеп берудің басталу сәті деп ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеуді аяқтау саналады.
БКМ ауысымның көрсетілген ұзақтығынан асуы жағдайында өтеумен ауысымдық есеп беруді жүргізуге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін жабуы тиіс.
32
Ағымдағы күнді түзету кезінде БКМ енгізілетін күннің дұрыстылығын бақылауы тиіс, ол фискальдау немесе қайта тіркеу операцияларын жүргізудің күнін қоса ФЖ-ға соңғы жазбаның күніне қарағанда ертерек болуы мүмкін емес.
Ертерек күнді енгізуге тырысу кезінде БКМ дұрыс күнді енгізуге дейін барлық операцияларды жүргізуді жабуы тиіс.
Үлкен жағына бір күннен астамыраққа енгізу кезінде БКМ-да енгізудің кездейсоқ қатесін болдырмау жөніндегі арнайы іс-шаралар қабылдануы тиіс, мысалы, күнді қайта сұрату және оны екі реттік сәйкес келуден кейін ғана орнату.
33
БКМ фискалдық жадыға есеп беруді алуды және фискалдау немесе қайта тіркеу процесінде фискалдық жадыда енгізілетін және тіркелетін фискалдық жадыға ену паролі бойынша ғана қайта тіркеуден өткізуді қамтамасыз етуге жатады.
34
Фискалдық жады блогында тіркелген ақпарат, БКМ-нің фискалдық режимге аударылған мезгілден бастап кемінде 8 жылы сақталуы тиіс.
БКМ операцияларды бұғаттау шарттарына талаптары
35
БКМ мынадай жағдайларда операцияларды орындауға бұғаттауы (тоқтатуы) тиіс:

1) при попытке ввода неправильного пароля доступа к фискальной памяти
2) при попытке проведения торговых операций, программирования параметров ККМ, перерегистрации, снятия фискального отчета и коррекции даты в случае непроведения соответствующих Z-отчетов
3) при попытке проведения операций, приводящих к переполнению или отрицательному результату, а также при неисправности или отключении фискальной памяти. Блокировка регистрирующих функций ККМ должна сниматься после устранения причин, вызвавших блокировку.
36
ККМ должна обеспечивать вывод сообщения о количестве свободных полей в фискальной памяти для записи сменных отчетов. При количестве свободных полей менее 30 вывод сообщения строго обязателен и должен осуществляться автоматически на документе, оформляемом ККМ при операциях закрытия смены или начала смены.
37
Фискальная память должна быть размещена под общим опломбированным кожухом ККМ, а в случае блочной конструкции ККМ — под опломбированным кожухом, накрывающим энергонезависимое оперативное запоминающее устройство, в котором формируются фискальные данные, процессор управления фискальной памяти и печатающее устройство платежных документов. Другие размещения фискальной памяти не допускаются.
38
Фискальная память или блок фискальной памяти должны быть выполнены в виде отдельного модуля (платы). Конструкция этого модуля должна обеспечить невозможность доступа к хранящейся в фискальной памяти информации и замены фискальной памяти (блока фискальной памяти).
39
Конструкция фискальной памяти (блока фискальной памяти) должна предусматривать защиту от механических, электромагнитных и других видов воздействий, как при работе ККМ, так и при техническом обслуживании и ремонте с применением штатных приборов, оборудования и расходных материалов.
Дополнительные требования к ККМ
40
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности фискальных данных. Порядок проведения режима проверки должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
41
Изготовитель ККМ предусматривает при аварии ККМ прочтение работниками органов государственных доходов содержимого ФП на других технических средствах в условиях лица, осуществляющего техническое обслуживание. Порядок прочтения содержимого фискальной памяти для этого случая указан в ремонтной документации на конкретную модель ККМ либо представлен заявителем.
42
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями для конкретной группы ККМ исключать возможность без нарушения пломбировки ККМ:

1) фискалдық жадыға дұрыс емес ену паролін енгізу кезінде;
2) сауда операцияларын өткізу, БКМ параметрлерін бағдарламалау, тиісті Z-есеп берулерін өткізбеу жағдайында күнді түзету және фискальдық есеп беруді есептен шығару, қайта тіркеуге тырысу кезінде;
3) толып кетуге немесе теріс нәтижеге алып келетін операцияларды өткізу кезінде, сондай-ақ, фискалдық жадының ақаулығы немесе үзіп тастауы кезінде. БКМ-ның тіркеуші функцияларын бұғаттау бұғаттауды тудыратын себептерді жоюдан кейін алынуы тиіс.
36
БКМ ауысымдық есеп берулерді жазу үшін ФЖ-ға бос өрістердің саны туралы хабарламаны шығаруды қамтамасыз етуі қажет. 30 шығарулардан кем емес еркін сандар кезінде хабарлау қатаң міндетті және ауысымның жабылуы немесе басталуы операциялары кезінде БКМ ресімдейтін құжатта автоматты түрде жүзеге асырылуы тиіс.
БКМ конструкивті орындауға талаптар
37
Фискалдық жады БКМ пломбаланған жалпы қаптаманың астында, ал БКМ-ның блоктық конструкциясы жағдайында фискальдық деректері, фискалдық жады басқару процессоры және төлем құжаттарының басу құрылғысы қалыптасатын энергияға тәуелсіз жедел сақтайтын құрылғыны жабатын, пломбаланған қаптаманың астында орналастырылуы мүмкін.
38
Фискалдық жады немесе фискалдық жады блогы жеке модуль (төлем) түрінде орындалуы тиіс. Бұл модульдың конструкциясы фискалдық жадыны (фискалдық жады блогын) ауыстыру және ақпаратты фискалдық жадыда сақтауға енудің мүмкін еместігін қамтамасыз етуі тиіс.
39
Фискальдық жадтың конструкциясы (фискалдық жады блогы) БКМ-мен жұмыс кезінде, және штаттық аспаптарды, жабдықты және шығыс материалдарын қолданумен техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде де механикалық, электромагниттік және басқа да әсер етулерден қорғауды көздеуі тиіс.
БКМ-на қосымша талаптар
40
БКМ-да фискальдық деректерді сақтауды тексерудің режимі көзделуі тиіс.
Режимді өткізу тәртібі БКМ-нің нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
41
БКМ-ын жасап шығарушы техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын тұлғаның апатты жағдайлардағы басқа техникалық құралдарға ФЖ мазмұнын мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері оқу мүмкіндігін БКМ авариясы кезінде қарастыруы тиіс. Осы жағдай үшін ФЖ мазмұнын оқу тәртібі. Касса машинасының нақты моделіне жөндеу құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге талаптар
42
БКМ-нің нақты тобы үшін техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен бірге БКМ пломбалауын бұзбастан мыналардың мүмкіндігін болдырмауы тиіс:

1) изменять потребителем той части, которая управляет чтением и регистрацией информации в фискальной памяти
2) формировать фискальные данные в энергонезависимом запоминающем устройстве
3) выводить на документы отличительный признак фискального режима
Примечания: *Реквизиты выводятся только при получении полного фискального отчета. **Если в период, за который снимается фискальный отчет, менялось положение десятичной точки, итоги должны быть пересчитаны и суммируются отдельно по каждому периоду (до и после изменения положения десятичной точки).
Технические требования к ККМ, являющимися компьютерными системами
Сведения о наличии соответствующих технических характеристик в руководстве по эксплуатации
Примечание
43
В ККМ должен быть реализован модуль "Рабочее место налогового инспектора"
44
Модуль "Рабочее место налогового инспектора" должен предусматривать наличие (формирование) руководства по его использованию
45
Модуль "Рабочее место налогового инспектора" должен обеспечивать некорректируемое энергонезависимое хранение всех операций ККМ, связанных с денежными расчетами
46
Модуль "Рабочее место налогового инспектора" должен обеспечивать формирование, выгрузку в формат Excel и печать следующих отчетов:
1) Х-отчет - (промежуточный отчет) - отчет о состоянии кассы на момент снятия отчета, который должен содержать обязательные сведения об остатке кассы на начало смены и момент снятия отчета, служебном приходе и расходе (инкассации) за день, суммах поступлений и выдачи денежных средств за день. Отчет должен формироваться в разрезе касс, кассиров, расчетно-кассовых отделов
2) фискальный отчет за период - отчет о суммах денежных средств по операциям, совершенным за определенный период
3) дополнительные отчеты - отчеты по операциям, кассам (кассирам), валютам
4) журнал отчетов - отчет по предыдущим снятым фискальным отчетам
47
Первичный вход в модуль "Рабочее место налогового инспектора" сопровождается вводом логина и пароля специалиста органа государственных доходов и формированием крипто-ключа для доступа к фискальным данным ККМ. Последующий вход в модуль "Рабочее место налогового инспектора" обеспечивается только с помощью сформированного крипто-ключа, введенного логина и пароля специалиста органа государственных доходов.
48
Алгоритмы, используемые ККМ при формировании крипто-ключа для доступа к фискальным данным должны быть сертифицированы в соответствии с законодательством Республики Казахстан "Об информатизации".
49
Контрольный чек ККМ (за исключением ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций) обеспечивает печать в контрольном чеке:

1) тұтынушының фискалдық жадыға ақпаратты тіркеуді және оқуды басқаратын сол өз бөлігіндегі өзгертуі
2) энергияға тәуелсіз есте сақтайтын құрылғыда фискальдық деректерді қалаптастыру
3) фискальдық режимнің айыру белгісін құжаттарға шығару
Ескерту:
*) Деректемелер толық фискальдық есеп беруді алу кезінде ғана шығарылады.
**) Егер, ол үшін фискальдық есеп беру алынатын кезеңде ондық нүктенің ережесі өзгерсе, қорытынды қайта есептелуі тиіс және әрбір кезең бойынша жинақталады (ондық нүктенің ережелері өзгергенге дейін және кейін).
Техникалық талаптар БКМ-ге, болатын компьютерлік жүйелермен
Пайдалану жөніндегі басшылықта тиісті техникалық мінездемелердің болуы жөніндегі мәліметтер
Ескертулер
43
БКМ-да "салық инспекторының жұмыс орны" модулі іске асырылуы тиіс
44
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі оның қолдану бойынша нұсқаулықтың бар болуын (қалыптасуын) алдын ала қарастыруы қажет
45
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі ақшалай есеп-айырысумен байланысты, БКМ-нің барлық операцияларының түзетілмейтін энергияға тәуелсіз сақтауды қамтамасыз етуі тиіс
46
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі мына есептердің қалыптасуын, Excel қалпына және басып шығаруға қамтамасыз етуі тиіс:
1) X есеп - (аралық есеп) - ауысымның басы және есепті алу сәтіндегі кассаның қалдығы, күніне қызметтік кіріс және шығысы (инкассация), түсулердің және ақшалай қаржыларды сомалары туралы міндетті мәліметтер бар болуы тиіс, есепті алу кезіндегі кассаның жағдайы туралы есеп. Есеп кассалар, кассирлар, есептік-кассалық бөлімдердің кесімінде қалыптасуы тиіс.
2) Кезең үшін фискалдық есеп - белгілі мерзім ішінде жасалған операциялар бойынша ақша қаражаттар сомалары туралы есеп
3) қосымша есептер - операциялар, кассалар (кассирлар), валюталар бойынша есептер
4) есептер журналы - алдыңғы алынған фискалдық есептер бойынша есеп
47
"салық инспекторының жұмыс орны" модуліне бастапқы кіру кезінде мемлекеттік кірістер органы маманның логин және паролін енгізумен және БКМ фискалдық деректеріне қол жеткізу үшін крипто-кілттің қалыптастыруы болуы тиіс.
"салық инспекторының жұмыс орны" модуліне кейінгі кіру тек қана қалыптасқан крипто-кілттің және мемлекеттік кірістер органы маманның енгізілген логин және паролі көмегімен қамтамасыз етілуі тиіс - кілт.
48
фискалдық деректеріне қол жеткізу үшін крипто-кілттің қалыптастыруы кезінде БКМ қолданылатын, алгоритмдер, Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" заңына сәйкес сертификатталған болуы тиіс.
49
БКМ бақылау чегі (компьютерлік жүйелер болып табылатын, банктер мен банктік операциялардың жеке түрлерін орындайтын ұйымдармен қолданылатын БКМ қоспағанда) бақылау чегіндегі мөрді қамтамасыз етеді:

1) наименования налогоплательщика
2) БИН/ИИН
3) заводского номера ККМ
4) регистрационного номера
5) порядкового номера чека
6) наименования операции, товара, работы, услуги
7) даты и времени совершения операции, покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг
8) суммы операции, цены товара, работы, услуги
9) общей стоимости товара, работы, услуги
10) реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
50
Контрольный чек ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, соответствует форме и содержанию, установленным Национальным Банком Республики Казахстан постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 39 "Об установлении формы и содержания контрольного чека аппаратно-программных комплексов, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16639).
Таблица 1
Требования к информации, регистрируемой в фискальной памяти
Вид записи
Реквизит
Разрядность реквизита десятичных разрядов
Количество записей
Установленные требования
Сведения, указанные в документации завода-изготовителя
Установленные требования
Сведения, указанные в документации завода-изготовителя
Номер
Заводской номер контрольно-кассовой машины (далее – ККМ)
12
1
Фискализация ККМ
Регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
8
1
бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер (далее – БИН/ИИН) пользователя ККМ
12
Дата фискализации
6
Пароль для проведения перерегистрации и получения фискального отчета
8
Перерегистрация ККМ
Регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
8
1
БИН/ИИН пользователя ККМ
12
Дата перерегистрации
6
Номер последнего закрытия смены
4
Пароль для проведения перерегистрации и получения фискального отчета
8
Закрытие смены
Дата отчета
6
3000
Номер закрытие смены
4
Итог сменных покупок
7
* Итог сменных продаж
7
Служебная информация (обязательная)
Контрольные суммы записей
Определяется изготовителем
Место положения запятой в регистрируемых в ФП значениях итогов
Служебные индексы, признаки, флаги
Примечание: *Реквизит относится к ККМ для пунктов обмена валюты, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбардов.
Физическое хранение указанных данных осуществляется в блоке фискальной памяти.
Технические требования и форма соответствия техническим требованиям
контрольно-кассовой машины, обеспечивающей передачу сведений
о денежных расчетах в органы государственных доходов
_______________________________________________________________
(наименование модели контрольно-кассовой машины)
№ п/п
Технические требования к контрольно-кассовой машине (далее – ККМ)
Сведения о соответствии основным техническим требованиям технических характеристик модели ККМ
Примечание
Общие требования
Для заполнения данной графы используются сведения документации завода-изготовителя с обязательным указанием названия документа, номера страницы и конкретного пункта документа, в котором описана реализация требования.

1) салық төлеушінің атауы
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
3) БКМ-нің зауыт нөмірі
4) тіркеу нөмірі
5) чектің реттік нөмір
6) операция, тауар, жұмыс, қызметтің атауы
7) тауарларды сатып алудың, операцияны іске асырудың, қызметтерді көрсетудің күні және уақыты
8) операция, тауар, қызметтің, жұмыс сомасы
9) тауар, жұмыс, қызметтің жалпы құны
10) осы тармақта көрcетілген деректемелер, соның ішінде қазақ тілінде қазақ тілінің ерекше әріптерінің қолдануымен қамтамасыз етуі тиіс
50
Компьютерлік жүйелер болып тпбылатын, банктер мен банктік операциялардың жеке түрлерін орындайтын ұйымдармен қолданылатын БКМ бақылау чектері Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісіп "Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын аппараттық-бағдарламалық кешендерінің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының Қаулысымен орнатылған нысандар мен мазмұнына сәйкес болады.
1-кесте
Фискалдық жадта тіркелетін ақпаратқа талаптар
Жазба түрі
Деректемесі
Ондық разряд деректемелерінің разрядтылығы
Жазба саны
Талаптың орнатылуы
Жасап шығарушы зауыт құжаттамасында көрсетілген мәліметтер
Орнатылған талаптар
Жасап шығарушы зауыт құжаттамасында көрсетілген мәліметтер
Нөмір
бақылау-касса машинасының (бұдан әрі – БКМ) зауыт нөмірі
12
1
БКМ фискализациясы
БКМ тіркеу нөмірі
8
1
БКМ үшін қолданушы бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН/ЖСН)
12
Фискализация күні
6
Жаңадан тіркеуін жүргізу және фискалдық есепті алу үшін пароль
8
БКМ жаңадан тіркеу
БКМ тіркеу нөмірі
8
1
БКМ үшін қолданушы БСН/ЖСН-і
12
Жаңадан тіркеу күні
6
Ауысымды жабудың соңғы нөмірі
4
Жаңадан тіркеуін жүргізу және фискалдық есепті алу үшін пароль
8
Ауысымды жабу
Есеп күні
6
3000
Ауысымды жабу нөмірі
4
Ауысымдық сатып алулар қорытындысы
7
*Ауысымдық сатудың қорытындысы
7
Қызметтік ақпарат (міндетті)
Жазбалардың бақылау сомалары
Жасап-шығарушы мен анықталады
ФЖ-де тіркелетін қорытынды мәндеріндегі үтірдің орналасу орны Қызметтік индекстер, белгілер, тулар
Ескерту: *Деректемелер валюта айырбастау, металлдардың сынығын, шыны ыдысты қабылдау пунктері, ломбардтар үшін Касса машиналарына жатады.
Көрсетілген деректерді физикалық сақтау фискалдық жады блогында жүзеге асырылады.
Ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз ететін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны
_______________________________________________________________
(бақылау-кассалық машиналар үлгілерінің атауы)
№ р/с
Бақылау-кассалық машинаға (бұдан әрі – БКМ) техникалық талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Осы бағанды толтыру үшін құжаттың атауын, беттің нөмірін және талапты іске асыру сипатталған құжаттың нақты тармағын міндетті түрде көрсете отырып, дайындаушы зауыт құжаттамасының мәліметтері пайдаланылады.

Раздел 1. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и передачи данных
1.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
1.1
1) режим регистрации продаж;
1.2
2) режим программирования;
1.3
3) режим "Закрытие смены".
2.
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета.
Функционал должен включать в себя:
2.1
Тестирование основных блоков и узлов.
2.2
Тестирование программного обеспечения ККМ.
2.3
Тестирование и контроль целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных путем:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
2.4
Тестирование связи с сервером оператора фискальных данных (путем отправки тестового сообщения и получения ответа).
3.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
3.1
При тестировании основных блоков и узлов.
3.2
При тестировании программного обеспечения ККМ.
3.3
При тестировании и контроле целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных
4.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
5.
Обеспечивать оформление чека ККМ и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
6.
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром чека ККМ покупателю.
6.1.
Иметь возможность подключения сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара
7.
Обеспечивать сохранность информации о чеках ККМ, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ до момента передачи на сервер оператора фискальных данных (далее - ОФД). Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных.
8.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей с проведением периодической их контрольной сверки (при включении ККМ и при снятии Z-отчета).
9.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:

1-бөлім. Деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналарға қойылатын талаптар
1.
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
1.1
1) сатуды тіркеу режимі;
1.2
2) бағдарламалау режимі;
1.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
2.
БКМ ауысым басында жұмысқа қосқан кезде, сондай-ақ ауысым соңында тәуліктік Z-есепті алған кезде автоматты тестілеу функционалы болуы тиіс.
Функционал өзіне қамтуы тиіс:
2.1
Негізгі блоктар мен тораптарды тестілеу.
2.2
БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
2.3
Жинақтауышта сақталған фискалдық деректердің тұтастығын тестілеу және бақылау:
1) Соңғы ауысымда берілген барлық чектер туралы ақпаратты тексеру және соңғы Z-есептің бақылау сомасымен салыстыру;
2) фискалдық деректер жинақтаушысындағы барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын барлық Z-есептердің бақылау жазбаларының сомасымен салыстыру.
2.4
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты тестілеу (мәтіндік хабарлама жіберу және жауап алу арқылы).
3.
Автоматты тестілеуден теріс өткен жағдайда БКМ бұғаттауды қамтамасыз ету:
3.1
Негізгі блоктар мен тораптарды тестілеу кезінде.
3.2
БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу кезінде.
3.3
Жинақтауышта сақталған фискалдық деректер тұтастығын тестілеу және бақылау кезінде
4.
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу*
5.
БКМ чегін ресімдеуді және чектің деректерін сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз ету.
6.
Чек лентасы болмаған немесе үзілген, кассир операцияны дұрыс орындамаған жағдайда және БКМ жұмысында кассирдің БКМ чегін сатып алушыға беру мүмкін еместігіне әкелген басқа да проблемалар туындаған кезде операцияларды жүргізуді оқшаулауды қамтамасыз ету.
6.1.
Тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерін қосу мүмкіндігі болуы тиіс
7.
БКМ автономды режімде БКМ жұмысы кезеңінде жинақталған БКМ чектері туралы ақпараттың ФДО серверіне беру сәтіне дейін сақталуын қамтамасыз ету. БКМ автономды жұмыс режимі байланыс арналарына қолжетімділік болмаған кезде және фискалдық деректер операторының серверіне ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты жіберу сәтіне дейін әрекет етеді.
8.
БКМ-да әрбір жазбаның бақылау сомасын және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын қалыптастыру арқылы БКМ фискалдық деректер жинауышындағы ақпараттың сақталуын тексеру режимі, олардың мерзімдік бақылау салыстыруын жүргізу (БКМ қосу және Z-есепті алу кезінде) көзделуі тиіс.
9.
Жұмыстың негізгі режимдерін бағдарламалауды (конфигурациялауды) қамтамасыз ету:

1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов); режим X и Z отчетов;
2) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ).
10.
Обозначения на клавиатуре и информация, выводимая на индикацию, должны быть на государственном и/или русском языках.
Данное требование не распространяется на ККМ, являющиеся фискальными регистраторами
11.
ККМ должна обеспечивать проведение процедуры закрытия смены и формирования сменного (суточного) отчета (Z отчета).
12.
При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 2.3 настоящих требований.
13.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
14.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека ККМ и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
15.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
16.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
Требования к работе с сервером оператора фискальных данных
17.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
17.1
ККМ, включенная в Государственный реестр ККМ до 1 июля 2015 года, после модернизации поддерживает один или более независимых каналов приема передачи данных.
Модернизация - приведение старой модели ККМ в соответствие с новыми требованиями и нормами, техническими условиями.
18.
Проводить авторизацию ККМ на сервере оператора фискальных данных, согласно порядку, описанному в протоколе передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
19.
Передавать данные о совершаемых кассовых операциях на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
20.
Передавать данные о совершаемых операциях закрытия смены и формирования Z-отчетов на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
21.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
22.

1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу); есептерді X және Z режимі;
2) бағдарламалау режимі (қарау/БКМ параметрлерін өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режимі).
10.
Пернетақтадағы белгілер және индикацияға шығарылатын ақпарат мемлекеттік және / немесе орыс тілдерінде болуы тиіс.
Осы талап фискалды регистратор болып табылатын БКМ таратылмайды
11.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есеп) қалыптастыру рәсімін жүргізуді қамтамасыз етуі тиіс.
12.
Ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есепті) қалыптастыру кезінде БКМ осы Z есептің бақылау сомасы және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы қалыптастырылуы және осы талаптардың 2.3-тармағына сәйкес фискалдық деректер жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау рәсімі іске қосылуы тиіс.
13.
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
14.
БКМ БКМ чегін қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
15.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
16.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
Фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
17.
БКМ деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз арналарын ұстап тұруы тиіс.
17.1
2015 жылғы 1 шілдеге дейін БКМ мемлекеттік тізіліміне енгізілген БКМ жаңғыртудан кейін деректерді берудің бір немесе одан да көп тәуелсіз арналарын қолдайды.
Жаңғырту - БКМ ескі моделін жаңа талаптар мен нормаларға, техникалық шарттарға сәйкес келтіру.
18.
БКМ деректерді фискалдық деректер операторының серверіне берудің хаттамасында сипатталған тәртіпке сәйкес фискалдық деректер операторының серверінде БКМ авторизациялауды жүргізу.
19.
БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверіне жасалатын кассалық операциялар туралы деректерді беру.
20.
Ауысымды жабудың жасалатын операциялары туралы деректерді беру және
фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес z-есептерді қалыптастыру.
21.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгіні алу.
22.

Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к содержанию чека установлены пунктом 6 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее-Налоговый кодекс).
Печатать в чеке ККМ по требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг идентификационный номер покупателя (клиента) получателя согласно пункту 7 статьи 166 Налогового кодекса.
Чек ККМ может дополнительно содержать данные, предусмотренные технической документацией, в том числе сведения реквизитов платежной карточки и (или) мобильного платежа.
23.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
24.
Обеспечивать формирование чеков и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
25.
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению наличности в кассу и изъятию наличности из кассы
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером
26.
ККМ должна иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение не менее 1 месяца (720 часов) с даты записи для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных. Накопитель фискальных данных включает в себя фискальную и оперативную память ККМ.
27.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ:
27.1
1) переходит в автономный режим работы ККМ
27.2
2) сообщает оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;
27.3
3) присваивает чеку собственный уникальный номер - автономный фискальный признак.
Собственный уникальный номер чека должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
27.4
4) печатает автономный фискальный признак на чеке;

Фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар кассалық чекті басып шығару. Чектің мазмұнына қойылатын талаптар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 166-бабының 6-тармағында белгіленген.
Салық кодексінің 166-бабының 7-тармағына сәйкес сатып алушының (клиенттің), тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының талабы бойынша БКМ чегінде сатып алушының (клиенттің) сәйкестендіру нөмірін басып шығару.
БКМ чегі техникалық құжаттамада көзделген деректерді, оның ішінде төлем карточкасының және (немесе) мобильді төлемнің деректемелерінің мәліметтерін қосымша қамтуы мүмкін.
23.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
24.
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылудың уақытша жоғалуы жағдайында чектерді қалыптастыру және чектерді басып шығаруды қамтамасыз ету (БКМ автономды жұмыс режиміне көшуі).
25.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне кассаға қолма-қол ақшаны енгізу және кассадан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі ақпаратты беруді қамтамасыз етеді
Сервермен байланысты уақытша жоғалту жағдайында жұмысқа қойылатын талаптар
26.
БКМ автономды режимде фискалдық белгінің қалыптасуын қамтамасыз ететін фискалдық деректердің жинақтаушысы болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверіне кейіннен беру үшін жазу күнінен бастап кем дегенде 1 ай (720 сағат) ішінде қоректендіру көздерінен энергия тұтынусыз өзгеріссіз түрде фискалдық деректерді жазу, жүйелеу, жинақтау, сақтау. Фискалдық деректер жинауышы БКМ фискалдық және жедел жадынан тұрады.
27.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша болмаған кезде немесе деректерді беру арнасында рұқсат етілген шамадан тыс кідірістер кезінде (фискалдық деректер операторының серверінен жауап алуға 5 секунд), сондай-ақ БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланыс үшін жеткілікті электр қорегі болмаған кезде фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жасауға:
27.1
1) БКМ автономды жұмыс режиміне өтеді
27.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверіне қол жетімділік жоқтығы және БКМ автономды режимге көшкені туралы хабарлайды;
27.3
3) чекке жеке бірегей нөмір - автономды фискалдық белгі береді.
Чектің жеке бірегей нөмірі БКМ пайдалану мерзімі ішінде бірегей болуы тиіс.
27.4
4) чекте автономды фискалды белгіні басып шығарады;

27.5
5) на печатаемых чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме:
Указан термин "Автономный";
27.6
6) блокирует ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
27.7
7) ККМ в автономном режиме работы обеспечивает проведение процедуры "Закрытие смены" с печатью Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
28.
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
28.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
28.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о закрытиях смен (Z-отчетах), накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных в соответствии с протоколом передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*;
28.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный фискальный признак контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека") или метка работы в автономном режиме (поле метки работа в автономном режиме) согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
29.
ККМ должна обеспечивать печать следующих документов:
29.1
1) чек ККМ;
29.2
2) отчет по кассирам;
29.3
3) отчет по секциям;
29.4
4) отчет без гашения (X-отчет).
При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;
29.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.

27.5
5) басып шығарылатын чектерде құрылғының автономды режимде жұмыс істейтіні белгісі болуы тиіс:
"Автономды" термині көрсетілген;
27.6
6) БКМ автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс істеген кезде, кассир-операторды хабардар ете отырып (ең "ескі" автономды чек 72 сағаттан аспауы тиіс) блоктайды.
27.7
7) БКМ автономды жұмыс режимінде Z-есептің мөрімен "Ауысымды жабу" рәсімін жүргізуді қамтамасыз етеді.
БКМ ауысымды автономды кезекке жабуға сұраныс қосып, Z-есепті алу күні мен уақыты бар белгіні қоса отырып, байланысты қалпына келтіру кезінде оны серверге беруі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған жүргізілген ақша операциялары және берілген чектер туралы деректер негізінде БКМ-де жинақталуы тиіс.
28.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты қалпына келтіру кезінде БКМ келесі әрекеттерді орындауы тиіс:
28.1
1) фискалдық деректер операторының серверіне автономды режимде жұмыс істеу ұзақтығы туралы ақпараты бар хабарламаны қалыптастыру және жіберу;
28.2
2) фискалдық деректер операторының серверіне БКМ барлық бақылау чектерін және БКМ автономды режимде жұмыс істеу кезінде жинақталған ауысым жабулары (Z-есептер) туралы белгілерді жіберу, олардың әрқайсысына БКМ деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверінен жауап алу*;
28.3
3) әрбір хабарламада тиісті өрісте дербес жұмыс кезінде БКМ берілген бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі ("Бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі" өрісі) немесе деректерді БКМ-дан фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес автономды режимде жұмыс істеу белгісі (автономды режимде жұмыс белгі өрісі) болуы тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
29.
БКМ келесі құжаттардың басып шығарылуын қамтамасыз етуі тиіс:
29.1
1) БКМ чегі;
29.2
2) кассирлер бойынша есеп;
29.3
3) секциялар бойынша есеп;
29.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп).
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда х-есеп серверден басып шығаруға беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-ге генерацияланады;
29.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z - есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған жүргізілген ақша операциялары және берілген чектер туралы деректер негізінде БКМ-де генерацияланады.

Структура Z-отчета приведена в п. 3.8 "Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
30.
ККМ должна обеспечивать печать реквизитов в контрольном чеке согласно пункту 6 статьи 166 Налогового кодекса, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
30.1
ККМ обеспечивает возможность формирования на чеке QR-кода для автоматизированной проверки подлинности чека на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
30.2
QR-код должен содержать:
URL на данный чек, который включает:
1) фискальный признак полученный с сайта оператора фискальных данных или в автономном режиме сформированный ККМ;
2) регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов;
3) дату и время формирования чека ККМ;

Z-есептің құрылымы 3.8 т. "Есептерді алу - Z-есеп, Х-есеп" фискалдық деректер операторының серверіне БКМ-нан деректерді беру хаттамасына сәйкес келтірілген*.
30.
БКМ Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағына сәйкес бақылау чегінде деректемелерді басып шығаруды, оның ішінде қазақ тілі әліпбиінің ерекше әріптерін пайдалана отырып, қазақ тілінде қамтамасыз етуі тиіс.
30.1
уәкілетті органның интернет-ресурсында чектің түпнұсқалығын автоматтандырылған тексеру үшін чекте QR-кодты қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
30.2
QR-кодта болуы тиіс:
Осы чекке URL, ол келесіні қосады:
1) фискалды деректер операторы сайтынан немесе автономды режимде БКМ-мен қалыптастырылған фискалды белгі;
2) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі;
3) БКМ чекті қалыптастыру күні мен уақыты;

4) итоговую сумму чека ККМ.
30.3
Формат строки формирования QR-кода должен соответствовать следующей маске: Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
30.4
Размер и качество формируемого QR-кода устанавливаются согласно разделам 9 и 10 стандарта СТ РК ISO IEC 18004-2017, и зависят от технических возможностей ККМ.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
31.
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
32.
Режим работы ККМ (как режим с передачей данных на сервер оператора фискальных данных, так и автономный при отсутствии связи с сервером) должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
33.
Все документы, оформленные ККМ (как в режиме с передачей данных на сервер оператора фискальных данных, так и автономном при отсутствии связи с сервером), должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек"), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или формирования ККМ автономного фискального признака, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных.
34.
ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
34.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
34.2
2) регистрационного номера ККМ в органах государственных доходов (не менее 12 знаков);
34.3
3) идентификационного номера ККМ;
34.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером оператора фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
34.5
5) управление приоритетом выбора канала приема-передачи, ввод настроек параметром используемых каналов связи.
35.
Операции программирования (конфигурирования) подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных (за исключением ввода токена) и коррекции даты и времени могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены.
До этого момента проведение данных операций должно блокироваться.
36.
При проведении операции программирования даты и времени ККМ должна контролировать и запрещать ввод значений меньших, чем дата и время последнего сформированного фискального документа.
Требования к программному обеспечению для ККМ
37.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
37.1
1) несанкционированного производителем изменения программной части ККМ;
37.2
2) внесения корректировок в данные контрольных чеков, сохраненных в накопителе фискальных данных;

4) БКМ чегінің жалпы сомасы.
30.3
QR-кодты қалыптастыру жол пішіні келесі маскаға сәйкес болуы қажет: Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
30.4
Қалыптасатын QR-кодтың мөлшері мен сапасы ҚР СТ ISO IEC 18004-2017 стандартының 9 және 10-бөлімдеріне сәйкес белгіленеді және БКМ техникалық мүмкіндіктеріне байланысты болады.
Жұмыс режиміне және серверге фискалдық деректерді беру тәртібіне қойылатын талаптар
31.
БКМ фискалдық деректер серверіне қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
32.
БКМ жұмыс режимі (деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру режимі, сондай-ақ сервермен байланыс болмаған жағдайда автономды) БКМ жұмысын пайдалану құжаттамасына толық сәйкес қамтамасыз етуі тиіс.
33.
БКМ ресімделген барлық құжаттардың (деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру режимінде, сондай-ақ сервермен байланыс болмаған жағдайда автономды түрде) фискалдық режимнің ерекше белгісі болуы тиіс ("фискалдық чек" сөз тіркесі) фискалдық деректер операторының серверінен бақылау чегінің нөмірін алғаннан кейін немесе фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда БКМ автономды фискалдық белгіні қалыптастырғаннан кейін ғана басып шығаруға шығарылатын.
34.
БКМ келесі деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:
34.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге арналған мекенжайлар мен порттар;
34.2
2) мемлекеттік кірістер органдарында БКМ тіркеу нөмірі (12 белгіден кем емес);
34.3
3) БКМ сәйкестендіру нөмірі;
34.4
4) бастапқы инициализациялық токен (деректерді алмасуға рұқсатсыз араласудан қорғау үшін фискалдық деректер операторының серверімен жасалған сандық код);
34.5
5) қабылдау-беру арнасын таңдау басымдығын басқару, пайдаланылатын байланыс арналарының параметрлерін баптау..
35.
Фискалдық деректер операторының серверіне БКМ қосу (токенді енгізуден басқа) және күні мен уақытын түзету операциялары БКМ ауысымды жабу операциясы аяқталғаннан кейін ғана жүргізілуі мүмкін.
Осы сәтке дейін осы операцияларды жүргізу бұғатталуы тиіс.
36.
БКМ күні мен уақытын бағдарламалау операцияларын жүргізу кезінде соңғы қалыптастырылған фискалдық құжаттың күні мен уақытына қарағанда аз мәндерді енгізуге бақылау және тыйым салу қажет.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
37.
Техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен қатар:
37.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өндіруші санкцияланбаған өзгерту;
37.2
2) фискалдық деректер жинақтаушысына сақталған бақылау чектерінің деректеріне түзетулер енгізу;

37.3
3) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или без формирования ККМ автономного кода, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных;
37.4
4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных, а также автономного фискального признака присвоенного чеку ККМ в автономном режиме работы.
Раздел 2. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией передачи данных
38
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи. Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
38.1
1) режим регистрации продаж;
38.2
2) режим конфигурирования
38.3
3) режим "Закрытие смены".
39
Проверка наличия связи с сервером оператора фискальных данных обеспечивается путем отправки сообщения проверки доступности сервера оператора фискальных данных.
40
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром, отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности отправки электронного чека ККМ или выдачи кассиром чека ККМ покупателю.
41
Иметь возможность подключения сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара
42
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
43
Обеспечивать оформление чека на сервере оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
44
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:
1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов); режим X и Z отчетов;
2) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ).
45
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и печати сменного (суточного) отчета (Z отчета), полученного с сервера оператора фискальных данных.
46
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
47
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
48
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
49
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
50
Аппаратная часть ККМ должна поддерживать не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
51
Формировать данные о совершаемых чековых операциях на сервере оператора фискальных данных согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
52
Производить на сервере оператора фискальных данных операцию закрытия смены и формирование Z-отчетов согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
53
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
54

37.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен бақылау чегінің нөмірін алмай немесе БКМ автономды кодын қалыптастырмай, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, фискалдық режимнің ерекшелік белгісін құжаттарға шығару;
37.4
4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің, сондай-ақ автономды жұмыс режимінде БКМ чегіне берілген автономды фискалдық белгінің өзгеруі.
2-бөлім. Деректерді беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналарға қойылатын талаптар
38
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
38.1
1) сатуды тіркеу режимі;
38.2
2) теңшеу режимі
38.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
39
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыстың болуын тексеру фискалдық деректер операторы серверінің қолжетімділігін тексеру хабарламасын жіберу арқылы қамтамасыз етіледі.
40
Чек лентасы болмаған немесе үзілген, кассир операцияны дұрыс орындамаған, фискалдық деректер операторының серверімен қосылмаған жағдайда және БКМ электронды чегін жіберу немесе кассирдің БКМ чегін сатып алушыға беру мүмкін еместігіне әкелген БКМ жұмысында басқа да проблемалар туындаған жағдайда операцияларды жүргізуді бұғаттауды қамтамасыз ету.
41
Тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерін қосу мүмкіндігі болуы тиіс
42
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу*
43
Сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде фискалдық деректер операторының серверінде чекті ресімдеуді қамтамасыз ету.
44
Жұмыстың негізгі режимдерін бағдарламалауды (конфигурациялауды) қамтамасыз ету:
1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу); есептерді X және Z режимі;
2) бағдарламалау режимі (қарау/БКМ параметрлерін өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режимі және).
45
БКМ ауысымды жабу рәсімін және фискалдық деректер операторының серверінен алынған ауысымдық (тәуліктік) есептің (Z есептің) мөрін жүргізуді қамтамасыз етеді.
46
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
47
БКМ чекті қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
48
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
49
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
50
БКМ аппараттық бөлігі деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз каналын ұстауы тиіс.
51
Фискалдық деректер операторының серверіне БКМ-мен деректерді беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверінде жасалатын чектік операциялар туралы деректерді қалыптастыру*.
52
Фискалдық деректер операторының серверінде ауысымдарды жабу операциясын жүргізу және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес Z-есептерді қалыптастыру*.
53
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгіні алу.
54

Печатать чек ККМ и иметь возможность отправки покупателю электронного чека ККМ с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к содержанию чека установлены пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса.
Печатать в чеке ККМ по требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг идентификационный номер покупателя (клиента) получателя согласно пункту 7 статьи 166 Налогового кодекса.
Чек ККМ может дополнительно содержать данные, предусмотренные технической документацией, в том числе сведения реквизитов платежной карточки и (или) мобильного платежа.
55
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
56
Блокировать выполнение кассовых операций при временной потере соединения с сервером оператора фискальных данных.
57
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению и изъятию наличности из кассы
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
58
ККМ обеспечивает печать следующих документов:
58.1
1) чек ККМ;
58.2
2) отчет по кассирам
58.3
3) отчет по секциям
58.4
4) отчет без гашения (X-отчет). X-отчет передается на печать с сервера оператора фискальных данных;
58.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет). Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати.
59
ККМ должна обеспечивать печать реквизитов в контрольном чеке согласно пункту 6 статьи 166 Налогового кодекса, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
60
ККМ обеспечивает возможность формирование на чеке QR-кода для автоматизированной проверки подлинности чека на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
60.1
QR-код должен содержать:
URL на данный чек, который включает:
1) фискальный признак полученный с сайта оператора фискальных данных или в автономном режиме сформированный ККМ;
2) регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов;
3) дата и время формирования чека ККМ;
4) итоговая сумма чека ККМ.
60.2
Формат строки формирования QR-кода должен соответствовать следующей маске: Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
60.3
Размер и качество формируемого QR-кода устанавливаются согласно разделам 9 и 10 стандарта СТ РК ISO IEC 18004-2017, и зависят от технических возможностей ККМ.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер оператора фискальных данных
61
Порядок подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
62
Режим работы ККМ должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
63
Все документы, оформленные ККМ должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек"), выводимый на печать только после получения номера чека ККМ от сервера оператора фискальных данных.
64
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:

Фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар БКМ чегін басып шығару және сатып алушыға БКМ электрондық чегін жіберу мүмкіндігі болуы тиіс. Чектің мазмұнына қойылатын талаптар Салық кодексінің 166-бабының 6-тармағында белгіленген.
Салық кодексінің 166-бабының 7-тармағына сәйкес сатып алушының (клиенттің), тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының талабы бойынша БКМ чегінде сатып алушының (клиенттің) сәйкестендіру нөмірін басып шығару.
БКМ чегі техникалық құжаттамада көзделген деректерді, оның ішінде төлем карточкасының және (немесе) мобильді төлемнің деректемелерінің мәліметтерін қосымша қамтуы мүмкін.
55
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
56
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша жоғалғанда кассалық операцияларды орындауды бұғаттау.
57
БКМ кассадан қолма-қол ақшаны енгізу және алу бойынша ақпаратты фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз етеді
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
58
БКМ келесі құжаттарды басып шығаруды қамтамасыз етеді:
58.1
1) БКМ чегі;
58.2
2) кассирлер бойынша есеп;
58.3
3) секциялар бойынша есеп;
58.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп).
X - есеп фискалдық деректер операторының серверінен басып шығаруға беріледі;
58.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі.
59
БКМ Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағына сәйкес бақылау чегінде деректемелерді басып шығаруды, оның ішінде қазақ тілі әліпбиінің ерекше әріптерін пайдалана отырып, қазақ тілінде қамтамасыз етуі тиіс.
60
уәкілетті органның интернет-ресурсында чектің түпнұсқалығын автоматтандырылған тексеру үшін чекте QR-кодты қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
60.1
QR-кодта болуы тиіс:
Осы чекке URL, ол келесіні қосады:
1) фискалды деректер операторы сайтынан немесе автономды режимде БКМ-мен қалыптастырылған фискалды белгі;
2) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі;
3) БКМ чекті қалыптастыру күні мен уақыты;
4) БКМ чегінің жалпы сомасы.
60.2
QR-кодты қалыптастыру жол пішіні келесі маскаға сәйкес болуы қажет: Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
60.3
Қалыптасатын QR-кодтың мөлшері мен сапасы ҚР СТ ISO IEC 18004-2017 стандартының 9 және 10-бөлімдеріне сәйкес белгіленеді және БКМ техникалық мүмкіндіктеріне байланысты болады.
Фискалдық деректер операторының серверіне фискалдық деректерді беру тәртібі мен жұмыс режиміне қойылатын талаптар
61
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
62
БКМ жұмыс режимі пайдалану құжаттамасына толық сәйкес БКМ жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
63
БКМ ресімделген барлық құжаттардың фискалдық режимнің ерекше белгісі ("Фискалдық чек" сөз тіркесі) болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверінен БКМ чегінің нөмірін алғаннан кейін ғана басып шығаруға шығарылады.
64
БКМ мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етеді:

64.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
64.2
2) регистрационного номера ККМ в органах государственных доходов (не менее 12-знаков);
64.3
3) идентификационного номера ККМ, полученного на сервере оператора фискальных данных
64.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
64.5
5) управление приоритетом выбора канала приема-передачи, ввод настроек параметром используемых каналов связи.
65
ККМ должна следить за временем в системе и запрещать операционную деятельность со временем меньшим, чем последняя зафиксированная операция на сервера оператора фискальных данных.
65-1
Все документы, оформленные ККМ на сервере оператора фискальных данных, должны полностью соответствовать сведениям, полученным от ККМ согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
Требования к программному обеспечению для ККМ
66
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
66.1
1) несанкционированного производителем изменения программной части ККМ
66.2
2) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера чека ККМ от сервера оператора фискальных данных;
66.3
3) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
66.4
4) выполнения кассовых операций на ККМ при получении от сервера
оператора фискальных данных ответа о несоответствии сведений о налогоплательщике и(или) ККМ до устранения такого несоответствия.
Раздел 3. Технические требования к ККМ, являющимися аппаратно-программными комплексами
69.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
69.1
1) режим регистрации продаж;
69.2
2) режим конфигурирования;
69.3
3) режим "Закрытие смены".
70
Иметь функционал автоматического контроля целостности сохраненных фискальных данных и проверки информации, наличия связи с оператором фискальных данных.
Функционал должен включать в себя:
70.1
1. Контроль целостности сохраненных фискальных данных должен обеспечиваться за счет:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
70.2
Проверка наличия связи с сервером оператора фискальных данных обеспечивается путем отправки сообщения проверки доступности сервера оператора фискальных данных.

64.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге арналған мекенжайлар мен порттар;
64.2
2) мемлекеттік кірістер органдарында БКМ тіркеу нөмірі (12 белгіден кем емес);
64.3
3) фискалдық деректер операторының серверінде алынған БКМ сәйкестендіру нөмірі
64.4
4) астапқы инициализациялық токен (деректерді алмасуға рұқсатсыз араласудан қорғау үшін фискалдық деректер серверімен жасалған сандық код);
64.5
5) қабылдау-беру арнасын таңдау басымдығын басқару, пайдаланылатын байланыс арналарының параметрлерін баптау.
65
БКМ жүйедегі уақытты бақылап, фискалдық деректер операторының серверіне тіркелген соңғы операцияға қарағанда аз уақытпен операциялық қызметке тыйым салуы тиіс.
65-1
Фискалдық деректер операторының серверінде БКМ ресімделген барлық құжаттар БКМ-ден фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру хаттамасына сәйкес БКМ-ден алынған мәліметтерге толық сәйкес келуі тиіс*.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
66
Техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен қатар:
66.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өндіруші санкцияланбаған өзгерту
66.2
2) фискалдық деректер операторының серверінен БКМ чегінің нөмірін алмай фискалдық режимнің ерекше белгісін құжаттарға шығару;
66.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің өзгеруі;
66.4
4) серверден алынған кезде БКМ кассалық операцияларды орындау
сәйкессіздікті жойғанға дейін салық төлеуші және (немесе) БКМ туралы мәліметтердің сәйкессіздігі туралы фискалдық деректер операторының жауап беруі.
3-бөлім. Аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын БКМ-ға қойылатын техникалық талаптар
69.
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
69.1
1) сатуды тіркеу режимі;
69.2
2) теңшеу режимі
69.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
70
Сақталған фискалдық деректердің бүтіндігін автоматты бақылау және ақпаратты тексеру, фискалдық деректер операторымен байланыстың болуы функционалының болуы.
Функционал өзіне қамтуы тиіс:
70.1
1. Сақталған фискалдық деректердің тұтастығын бақылау:
1) Соңғы ауысымда берілген барлық чектер туралы ақпаратты тексеру және соңғы Z-есептің бақылау сомасымен салыстыру;
2) фискалдық деректер жинақтаушысындағы барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын барлық Z-есептердің бақылау жазбаларының сомасымен салыстыру.
70.2
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыстың болуын тексеру фискалдық деректер операторы серверінің қолжетімділігін тексеру хабарламасын жіберу арқылы қамтамасыз етіледі.

70.3
Клиентская часть должна иметь функционал автоматического тестирования связи с сервером аппаратно-программного комплекса (далее – АПК).
71.
ККМ должна блокировать работу при отрицательном прохождении тестирования, указанного в пункте 70.1 и 70.3
72.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
73.
Обеспечивать оформление чека ККМ и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
73.1
Обеспечивать возможность выдачи чека в бумажном виде и отправки покупателю чека в электронном виде
74.
Обеспечивать блокирование проведения операции, в случае нарушения кассиром алгоритмов, описанных в руководстве по эксплуатации к данной модели ККМ, а также при не возможности печати чека на бумажном носителе или отправки чека в электронном виде
74.1
Обеспечивать возможность повторной отправки чека на печать или отправки электронного чека.
75.
Обеспечивать сохранность информации о чеках ККМ, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ до момента передачи на сервер ОФД. Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных.
76.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей и с проведением периодической контрольной сверки не реже двух раз в смену (в начале и конце смены).
77.
Обеспечивать конфигурирование основных режимов работы:
1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов);
2) режим X и Z отчетов, режим конфигурирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (печать пробного чека).
77.1
Программная составляющая клиентской части АПК ККМ, используемая на устройстве пользователя должна использовать в качестве внутреннего времени ККМ время сервера АПК ККМ, с учетом часового пояса пользователя.
77.2
Клиентская часть должна иметь возможность подключения или получения данных со сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара
78.
Обозначения в интерфейсе пользователя, а также информация, выводимая на печать и индикация, должны быть на государственном и русском языках.
79.
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и формирования
сменного (суточного) отчета (Z отчета).
80.

70.3
Клиенттік бөлікте Аппараттық-бағдарламалық кешеннің (бұдан әрі – АБК) серверімен автоматты байланыс тестілеу функционалы болуы тиіс.
71.
БКМ 70.1 және 70.3-тармақтарда көрсетілген тестілеуден теріс өту кезінде жұмысты оқшаулауы тиіс.
72.
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу*
73.
БКМ чегін ресімдеуді және чектің деректерін сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз ету.
73.1
Чекті қағаз түрінде беру және сатып алушыға чекті электрондық түрде жіберу мүмкіндігін қамтамасыз ету
74.
Кассир БКМ осы моделіне пайдалану жөніндегі басшылықта сипатталған алгоритмдерді бұзған жағдайда, сондай-ақ қағаз тасығышта чекті басып шығару немесе чекті электронды түрде жіберу мүмкін болмаған жағдайда операция жүргізуді оқшаулауды қамтамасыз ету
74.1
Чекті басып шығаруға қайта жіберу немесе электрондық чекті жіберу мүмкіндігін қамтамасыз ету.
75.
БКМ автономды режімде БКМ жұмысы кезеңінде жинақталған БКМ чектері туралы ақпараттың ФДО серверіне беру сәтіне дейін сақталуын қамтамасыз ету. БКМ автономды жұмыс режимі байланыс арналарына қолжетімділік болмаған кезде және фискалдық деректер операторының серверіне ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты жіберу сәтіне дейін әрекет етеді.
76.
БКМ әрбір жазбаның бақылау сомасын және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын қалыптастыру жолымен БКМ фискалдық деректер жинауышында ақпараттың сақталуын тексеру режимі қарастырылуы тиіс және ауысымында 2 реттен кем емес (ауысым басында және соңында) мерзімдік бақылау тексеруін жүргізу керек.
77.
Жұмыстың негізгі режимдерін конфигурациялауды қамтамасыз ету:
1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу);
2) X және Z есептер режимі, конфигурациялау режимі (БКМ баптауларын қарау/өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (сынақ чегін басып шығару).
77.1
Пайдаланушының құрылғысында қолданылатын БКМ АӨК клиенттік бөлігінің бағдарламалық құраушысы БКМ пайдаланушының сағаттық белдеуін ескере отырып, БКМ АӨК серверінің уақытын БКМ ішкі уақыты ретінде пайдалануы тиіс.
77.2
Клиенттік бөлікте тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерінен деректер алу немесе қосу мүмкіндігі болуы тиіс.
78.
Пайдаланушының интерфейсіндегі белгілер, сондай-ақ баспаға және индикацияға шығарылатын ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде болуы тиіс.
79.
БКМ ауысымды жабу және қалыптастыру рәсімін өткізуді қамтамасыз етеді
есеп (Z есеп).
80.

При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 70.1 настоящих требований.
81.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первой кассовой операции за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления кассовых операций до проведения операции закрытия смены.
82.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
83.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
84.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
Требования к работе аппаратно-программного комплекса с сервером оператора фискальных данных
85.
Серверная часть ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
86.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно протоколу передачи данных на сервер оператора фискальных данных*
87.
Передавать данные о совершаемых операциях на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных на сервер оператора фискальных данных.*
88.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных при наличии связи с сервером оператором фискальных данных.
89.
Печатать чек ККМ или формировать электронный чек ККМ с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных при наличии связи с сервером оператора фискальных данных или автономным фискальным признаком при отсутствии связи с сервером фискальных данных.
90.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
91.
Обеспечивать формирование чеков ККМ и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных.
92.
Серверная часть ККМ должна иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение всего срока эксплуатации ККМ, но не менее 5 лет, для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных.
93.
Накопитель фискальных данных включает в себя энергонезависимую память, для хранения в течение всего срока эксплуатации ККМ, всех контрольных чеков и Z-отчетов сформированных ККМ (как в режиме связи с сервером оператора фискальных данных, так и в автономном режиме).
94.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (не более 5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ обязана:

Ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есепті) қалыптастыру кезінде БКМ осы Z есептің бақылау сомасы және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы қалыптастырылуы және осы талаптардың 70.1-тармағына сәйкес фискалдық деректер жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау рәсімі іске қосылуы тиіс.
81.
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші кассалық операцияны ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін кассалық операцияларды ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
82.
БКМ чекті қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
83.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
84.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
Фискалдық деректер операторының серверімен аппараттық-бағдарламалық кешеннің жұмысына қойылатын талаптар
85.
БКМ серверлік бөлігі деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз арналарын ұстап тұруы тиіс.
86.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру хаттамасына сәйкес серверде БКМ авторизациялауды жүргізу*
87.
Жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру, фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру хаттамасына сәйкес.*
88.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгі алу.
89.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар БКМ чегін басып шығару немесе БКМ электронды чегін қалыптастыру.
90.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
91.
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылудың уақытша жоғалуы жағдайында БКМ чектерін қалыптастыруды және чектерді басып шығаруды қамтамасыз ету (БКМ автономды жұмыс режиміне көшуі).
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылыстың уақытша жоғалуы жағдайында жұмысқа қойылатын талаптар
92.
БКМ серверлік бөлігінде фискалдық белгіні автономды режимде қалыптастыруды, фискалдық деректерді жазуды, жүйелендіруді, жинақтауды, сақтауды қамтамасыз ететін фискалдық деректердің жинақтауышы болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверіне кейіннен беру үшін БКМ пайдаланудың барлық мерзімі ішінде қоректендіру көздерінен энергия тұтынусыз өзгеріссіз, бірақ 5 жылдан кем емес.
93.
Фискалдық деректер жинағышына БКМ барлық пайдалану мерзімі ішінде сақтау үшін, барлық бақылау чектері мен БКМ қалыптасқан Z-есептерді (фискалдық деректер операторының серверімен байланыс режимінде, сондай-ақ автономды режимде) энергияға тәуелді жады кіреді.
94.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша болмаған кезде немесе деректерді беру арнасында рұқсат етілген шамадан артық кідіріс болған кезде (фискалдық деректер операторының серверінен жауап алуға 5 секундтан артық емес), сондай-ақ БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланыс үшін жеткілікті электр қорегі болмаған кезде фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жасауға міндетті:

94.1
1) перейти в автономный режим работы ККМ
94.2
2) сообщить оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;
94.3
3) присвоить чеку собственный уникальный номер - автономный фискальный признак.
Собственный уникальный номер чека должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
94.4
4) напечатать (или отобразить на электронном чеке) автономный фискальный признак на чеке;
94.5
5) на печатаемых и электронных чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме:
Указан термин "Автономный";
94.6
6) блокировать ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
94.7
7) ККМ в автономном режиме работы обеспечивает проведение процедуры "Закрытие смены" с печатью Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
95
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
95.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
95.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных с действительным фискальным признаком контрольного чека в соответствии с протоколом передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*;
95.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный фискальный признак контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека") или метка работы в автономном режиме (поле метки работа в автономном режиме) согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
96
ККМ должен обеспечивать печать следующих документов:
96.1
1) чек ККМ;
96.2
2) отчет по кассирам;
96.3
3) отчет по секциям;
96.4
4) отчет без гашения (X-отчет). При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера оператора фискальных данных, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;

94.1
1) БКМ автономды жұмыс режиміне өту
94.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверіне қол жетімділік жоқтығы және БКМ автономды режимге көшкені туралы хабарлау;
94.3
3) чекке жеке бірегей нөмір - дербес фискалдық белгі беру.
Чектің жеке бірегей нөмірі БКМ пайдалану мерзімі ішінде бірегей болуы тиіс.
94.4
4) чекте автономды фискалды белгіні басып шығару (немесе электрондық чекте көрсету);
94.5
5) басып шығарылатын және электрондық чектерде құрылғының автономды режимде жұмыс істейтіні белгісі болуы тиіс:
"Автономды" термині көрсетілген;
94.6
6) БКМ автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс істеген кезде, кассир-операторды хабардар ете отырып (ең "ескі" автономды чек 72 сағаттан аспауы тиіс) бұғаттауға.
94.7
7) БКМ автономды жұмыс режимінде Z-есептің мөрімен "ауысымды жабу" рәсімін жүргізуді қамтамасыз етеді.
БКМ ауысымды автономды кезекке жабуға сұраныс қосып, Z-есепті алу күні мен уақыты бар белгіні қоса отырып, байланысты қалпына келтіру кезінде оны серверге беруі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған жүргізілген ақша операциялары және берілген чектер туралы деректер негізінде БКМ-де жинақталуы тиіс.
95
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты қалпына келтіру кезінде БКМ келесі әрекеттерді орындауы тиіс:
95.1
1) фискалдық деректер операторының серверіне автономды режимде жұмыс істеу ұзақтығы туралы ақпараты бар хабарламаны қалыптастыру және жіберу;
95.2
2) фискалдық деректер операторының серверіне БКМ барлық бақылау чектерін және БКМ автономды режимде жұмыс істеу кезінде жинақталған алынған Z-есептер туралы белгілерді жіберу, олардың әрқайсысына фискалдық деректер операторының серверінен деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес бақылау чегінің жарамды фискалдық белгісі бар жауап алу*;
95.3
3) әрбір хабарламада тиісті өрісте дербес жұмыс кезінде БКМ берілген бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі ("бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі" өрісі) немесе деректерді БКМ-дан фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес автономды режимде жұмыс істеу белгісі (автономды режимде жұмыс белгі өрісі) болуы тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
96
БКМ келесі құжаттарды басып шығаруды қамтамасыз етеді:
96.1
1) БКМ чегі;
96.2
2) кассирлер бойынша есеп;
96.3
3) секциялар бойынша есеп;
96.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп). Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда х - есеп фискалдық деректер операторының серверінен басып шығаруға беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-де генерацияланады;

96.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати. В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
97
ККМ должна обеспечивать печать реквизитов в контрольном чеке согласно пункту 6 статьи 166 Налогового кодекса, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
ККМ должна обеспечивать печать в чеке ККМ по требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг идентификационный номер покупателя (клиента) получателя согласно пункту 7 статьи 166 Налогового кодекса.
Чек ККМ может дополнительно содержать данные, предусмотренные технической документацией, в том числе сведения реквизитов платежной карточки и (или) мобильного платежа.
98
ККМ обеспечивает возможность формирование на чеке QR-кода для автоматизированной проверки подлинности чека на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
98.1
QR-код должен содержать:
URL на данный чек, который включает:
1) фискальный признак полученный с сайта оператора фискальных данных или в автономном режиме сформированный ККМ;
2) регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов;

96.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі. Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-де генерацияланады.
97
БКМ Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағына сәйкес бақылау чегінде деректемелерді басып шығаруды, оның ішінде қазақ тілі әліпбиінің ерекше әріптерін пайдалана отырып, қазақ тілінде қамтамасыз етуі тиіс.
БКМ Салық кодексінің 166-бабының 7-тармағына сәйкес сатып алушының (клиенттің), тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының талап етуі бойынша БКМ чегінде сатып алушының (клиенттің) сәйкестендіру нөмірін мөрмен қамтамасыз етуге тиіс.
БКМ чегі техникалық құжаттамада көзделген деректерді, оның ішінде төлем карточкасының және (немесе) мобильді төлемнің деректемелерінің мәліметтерін қосымша қамтуы мүмкін.
98
уәкілетті органның интернет-ресурсында чектің түпнұсқалығын автоматтандырылған тексеру үшін чекте QR-кодты қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
98.1
QR-кодта болуы тиіс:
Осы чекке URL, ол келесіні қосады:
1) фискалды деректер операторы сайтынан немесе автономды режимде БКМ-мен қалыптастырылған фискалды белгі;
2) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі;

105.4
4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
105.5
5) изменения автономного кода, сформированного ККМ при работе в автономном режиме.
106
Иметь программный модуль "Рабочее место налогового инспектора" со следующим функционалом:
106.1
Удаленное подключение к серверной части ККМ по логину и паролю по сети Интернет (без ограниченной доступности)
106.2
Формирование отчетов по проведенным операциям за указанный период по указанной ККМ
Требования к техническому оснащению АПК ККМ

105.4
4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің өзгеруі;
105.5
5) автономды режимде жұмыс істеу кезінде БКМ қалыптастырған автономды кодтың өзгеруі.
106
Мынадай функционалы бар "Салық инспекторының жұмыс орны" бағдарламалық модулі болуы:
106.1
Интернет желісі бойынша логин және пароль бойынша БКМ серверлік бөлігіне қашықтан қосылу (қол жетімділігі шектеулі)
106.2
Көрсетілген БКМ бойынша көрсетілген кезеңде жүргізілген операциялар бойынша есептерді қалыптастыру
БКМ АБК техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптар

107
АПК должен соответствовать требованиям не ниже третьего уровня безопасности по СТ РК ГОСТ Р ИСО/МЭК 15408-3-2006 "Методы и средства обеспечения безопасности. Критерии оценки безопасности информационных технологий".
Примечание:
* – протокол передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Приложение 4 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2023 года № 1326
Приложение 2
к Правилам передачи
сведений о контрольно-кассовых
машинах с функцией
фиксации и (или) передачи
данных оператором
фискальных данных в органы
государственных доходов
Форма
Постановка контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных на учет (изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
ИИН/БИН
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Наименование индивидуального предпринимателя, юридического лица, филиала, представительства
Причина подачи сведений о ККМ с ФПД
ККМ с ФПД
Постановка ККМ с ФПД на учет/изменение сведений, указанных в регистрационной карточке
наименование
заводской номер
год выпуска
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы
Место использования ККМ с ФПД
Дата подачи сведений
область/район
Город (аул, село)
улица (микрорайон)
номер дома
номер квартиры
(комнаты, иного помещения)
11
12
13
14
15
16
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ККМ с ФПД – контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных.
Приложение 5 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2023 года № 1326
Приложение 3
к Правилам передачи
сведений о контрольно-кассовых
машинах с функцией
фиксации и (или) передачи
данных оператором
фискальных данных в органы
государственных доходов
Форма
Снятие с регистрационного учета контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
ИИН/БИН
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Наименование индивидуального предпринимателя, юридического лица, филиала, представительства
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Причина подачи сведения:
ККМ с ФПД
Сведения о снятом фискальном отчете:
Дата подачи сведений
1) Прекращение осуществления деятельности, связанной с денежными расчетами, осуществляемыми при торговых операциях, выполнении работ, оказании услуг посредством наличных денег;
2) Невозможность дальнейшего применения в связи с технической неисправностью ККМ;
3) Исключение ККМ из государственного реестра;

107
АБК ҚР СТ МЕМСТ Р ИСО/МЭК 15408-3-2006 "Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық технологиялар қауіпсіздігін бағалау критерийлері" бойынша қауіпсіздіктің үшінші деңгейінен төмен емес талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Ескерту: * - БКМ-нан деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 1326 Бұйрыққа
4-қосымша
Деректерді тіркеу және (немесе)
беру функциясы бар бақылау-
касса машиналары туралы
мәліметтерді мемлекеттік
кірістер органдарына фискалдық
деректер операторымен беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есепке қою (деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының тіркеу деректерін өзгерту)
р/с№
ЖСН/БСН
Тегі
Аты
Әкесінің аты
(ол болған кезде)
Жеке кәсіпкердің, заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктің атауы
ДБФ бар БКМ туралы мәліметтерді беру себебі
Бақылау-кассалық машина
БКМ есепке қою / тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгерту
атауы
зауыттық нөмірі
шығарылған жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы
Бақылау-касса машинасын пайдалану орны
Мәліметтерді беру күні
облыс/
аудан
қала (ауыл)
көше (шағын аудан)
үй нөмірі
пәтер (бөлме, өзге үй-жайлар) нөмірі
11
12
13
14
15
16
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ДБФ бар БКМ – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 1326 Бұйрыққа
5 қосымша
Деректерді тіркеу және (немесе)
беру функциясы бар бақылау-
касса машиналары туралы
мәліметтерді мемлекеттік
кірістер органдарына фискалдық
деректер операторымен беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есептен шығару
р/с№
ЖСН/БСН
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған кезде)
Жеке кәсіпкердің, заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктің атауы
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы
Өтініш беру себебі:
ДБФ бар БКМ
Алынған фискалдық есеп туралы мәліметтер:
Мәліметтерді беру күні
1) Қолма-қол ақша арқылы сауда операциялары, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысуларға байланысты қызметті жүзеге асыруды тоқтату;
2) БКМ техникалық ақаулығына байланысты одан әрі қолданудың мүмкін еместігі;
3) БКМ мемлекеттік тізілімнен алып тастау;

4) Замена технически исправной модели ККМ на новую модель ККМ;
5) Кража, утеря контрольно-кассовой машины;
6) Иные случаи, не противоречащие налоговому законодательству Республики Казахстан.
наименование
заводской номер
год выпуска
период с ______ по_______
итоговые показания счетчика ККМ с ФПД
7
8
9
10
11
12
13
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ККМ с ФПД – контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных;
ККМ – контрольно-кассовая машина.
Приложение 6 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 27 декабря 2023 года № 1326
Приложение 4
к Правилам передачи
сведений о контрольно-кассовых
машинах с функцией
фиксации и (или) передачи
данных оператором фискальных
данных в органы
государственных доходов
Форма
Справочник моделей контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных
№ п/п
Идентификатор записи справочника
Наименование
Тип
Признак ККМ с ФПД 1 – онлайн 0 – не используется
Дата внесения в Государственный реестр моделей ККМ
1
2
3
4
5
6
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ККМ с ФПД – контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных;
ККМ – контрольно-кассовая машина.

4) БКМ техникалық жарамды моделін БКМ жаңа моделіне ауыстыру;
5) БКМ ұрлау, жоғалту;
6) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына қайшы келмейтін өзге де жағдайлар
атауы
зауыттық нөмірі
шығарылған жылы
______ бастап _____ дейінгі кезең
БКМ есептеуішінің қорытынды көрсеткіштері
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ДБФ бар БКМ – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 1326 Бұйрыққа
6 қосымша
Деректерді тіркеу және (немесе)
беру функциясы бар бақылау-
касса машиналары туралы
мәліметтерді мемлекеттік
кірістер органдарына фискалдық
деректер операторымен беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналардың анықтамалығы
р/с
Анықтамалық жазба идентификаторы
Атауы
Түрі
ДБФ бар БКМ белгісі
1-онлайн
0-пайдаланылады
Мемлекеттік тізілімге енгізілген күні
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
ДБФ бар БКМ – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы;
БКМ – бақылау-касса машинасы.