Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат по договору предпенсионного аннуитетного страхования, Требований к договору предпенсионного аннуитетного страхования и допустимого уровня расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам предпенсионного аннуитетного страхования, Правил расчета страховой премии по договору предпенсионного аннуитетного страхования
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 декабря 2023 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 января 2024 года № 33876.
В соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 23-1 и пунктом 7 статьи 23-2 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат по договору предпенсионного аннуитетного страхования согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Требования к договору предпенсионного аннуитетного страхования и допустимый уровень расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам предпенсионного аннуитетного страхования согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Правила расчета страховой премии по договору предпенсионного аннуитетного страхования согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 29 декабря 2023 года № 98
Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат по договору предпенсионного аннуитетного страхования

Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын, Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шартына қойылатын талаптарды және сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейін, Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы есебінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 98 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 3 қаңтарда № 33876 болып тіркелді
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-1-бабының 4 және 5-тармақтарына және 23-2-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шартына қойылатын талаптарды және сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейі;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы есебінің қағидалары бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 98 Қаулыға
1-қосымша
Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат по договору предпенсионного аннуитетного страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 23-2 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" и определяют порядок осуществления, приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат по договору предпенсионного аннуитетного страхования (далее – договор предпенсионного аннуитета).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) автоматизированная информационная система "Е-макет" (далее – АИС "Е-макет") – автоматизированная информационная система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий";
2) информационный портал "Электронная биржа труда" – объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс).
3. Обмен информацией при заключении и исполнении договоров предпенсионного аннуитета между страховой организацией и информационной системой уполномоченного государственного органа по труду (далее – уполномоченный орган по труду) осуществляется через организацию по формированию и ведению единой базы данных по страхованию.
Глава 2. Порядок осуществления страховой выплаты по договору предпенсионного аннуитета
4. Страховые выплаты по договору предпенсионного аннуитета (далее – страховая выплата) осуществляются работникам, занятым на работах с вредными условиями труда (далее – работник, получатель), при наступлении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 195-1 Социального кодекса, посредством заключения договора предпенсионного аннуитета.
5. Работодатель (страхователь) обращается к страховой организации с заявлением на осуществление страховых выплат в пользу работника в течение 7 (семи) рабочих дней после внесения в информационную систему уполномоченного органа по труду информации о прекращении трудового договора либо об изменениях условий трудового договора.
Заявление на осуществление страховых выплат представляется работодателем (страхователем) страховой организации, с которым у работодателя (страхователя) имеется действующий на дату подачи заявления договор обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-2-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты (бұдан әрі – зейнетақы алдындағы аннуитет шарты) бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Е-макет" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
2) "Электрондық еңбек биржасы" ақпараттық порталы – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) сәйкес жұмыс іздеуді және қызметкерлерді іріктеуге жәрдемдесуді, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін ізденушілер мен жұмыс берушілер үшін жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы болып табылатын ақпараттандыру объектісі.
3. Сақтандыру ұйымы мен еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі – еңбек жөніндегі уәкілетті орган) ақпараттық жүйесі арасында зейнетақы алдындағы аннуитет шарттарды жасасу және орындау кезінде ақпарат алмасу сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемін жүзеге асыру қағидалары
4. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемдері (бұдан әрі – сақтандыру төлемі) Әлеуметтік кодекстің 195-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін қызметкерлерге (бұдан әрі – қызметкер, алушы) зейнетақы алдындағы аннуитет шартын жасасу арқылы жүзеге асырылады.
5. Жұмыс беруші (сақтанушы) еңбек жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне еңбек шартының тоқтатылуы не еңбек шарты талаптарының өзгеруі туралы ақпарат енгізілгеннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қызметкердің пайдасына сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға өтінішпен сақтандыру ұйымына жүгінеді.
Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға өтінішті жұмыс беруші (сақтанушы) өтініштің берілген күні жұмыс берушіде (сақтанушыда) қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты қолданыста бар сақтандыру ұйымына береді.

6. После получения заявления на осуществление страховых выплат страховой организацией осуществляется проверка соответствия работника условиям получения страховой выплаты, предусмотренным пунктом 1 статьи 195-1 Социального кодекса, посредством направления соответствующего запроса в информационную систему уполномоченного органа по труду.
7. При получении страховой организацией из информационной системы уполномоченного органа по труду уведомления о несоответствии работника условиям получения страховой выплаты, страховая организация отказывает в осуществлении страховых выплат в течение 3 (трех) рабочих дней со дня представления заявления на осуществление страховых выплат.
8. При получении страховой организацией из информационной системы уполномоченного органа по труду уведомления о соответствии работника условиям получения страховой выплаты между страховой организацией и работодателем (страхователем) заключается договор предпенсионного аннуитета в пользу работника.
9. Страховые выплаты осуществляются путем ее перечисления страховой организацией в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) с обязательным указанием периода страховых выплат и приложением списка получателей страховых выплат.
Страховые выплаты перечисляются в Государственную корпорацию ежемесячно не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, за который осуществляется страховая выплата.
При поступлении заявления на осуществление страховых выплат после 5 (пятого) рабочего дня месяца, страховая выплата перечисляется страховой организацией в Государственную корпорацию с учетом причитающейся страховой выплаты за месяц, пропорционально дням, оставшимся до окончания месяца.
Государственная корпорация не позднее последнего рабочего дня месяца переводит страховой организации излишне зачисленные (выплаченные) суммы страховых выплат, поступившие в Государственную корпорацию.
10. Страховые выплаты осуществляются страховой организацией за период со дня получения им заявления на осуществление страховых выплат от работодателя (страхователя) и до достижения работником пенсионного возраста, установленного статьей 207 Социального кодекса.
В случае смерти получателя, страховая выплата осуществляется по месяц смерти включительно, при выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан – по месяц выезда включительно.
11. Ежемесячный размер страховой выплаты составляет одну величину прожиточного минимума, установленную на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Страховая выплата осуществляется с учетом изменения величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.

6. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға өтінішті алғаннан кейін сақтандыру ұйымы қызметкердің Әлеуметтік кодекстің 195-1-бабының 1-тармағында көзделген сақтандыру төлемін алу шарттарына сәйкестігін еңбек жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне тиісті сұрату жіберу арқылы тексеруді жүзеге асырады.
7. Сақтандыру ұйымы еңбек жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесінен қызметкердің сақтандыру төлемін алу шарттарына сәйкес келмеуі туралы хабарлама алған кезде сақтандыру ұйымы сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сақтандыру төлеміндерін жүзеге асырудан бас тартады.
8. Сақтандыру ұйымы еңбек жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесінен қызметкердің сақтандыру төлемін алу шарттарына сәйкестігі туралы хабарлама алған кезде сақтандыру ұйымы мен жұмыс беруші (сақтанушы) арасында қызметкердің пайдасына зейнетақы алдындағы аннуитет шарты жасалады.
9. Сақтандыру төлемдері оны сақтандыру ұйымы "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) міндетті түрде сақтандыру төлемдерінің кезеңін көрсете отырып және сақтандыру төлемдерін алушылардың тізімін қоса бере отырып аудару жолымен жүзеге асырылады.
Сақтандыру төлемдері Мемлекеттік корпорацияға ай сайын сақтандыру төлемі жүзеге асырылатын айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірілмей аударылады.
Айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кейін сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға өтініш түскен кезде сақтандыру төлемін сақтандыру ұйымы ай аяқталғанға дейін қалған күндерге барабар ай үшін тиесілі сақтандыру төлемін ескере отырып, Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Мемлекеттік корпорация айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру ұйымына Мемлекеттік корпорацияға түскен сақтандыру төлемдерінің артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.
10. Сақтандыру төлемдері сақтандыру ұйымы жұмыс берушіден (сақтанушыдан) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға өтініш алған күннен бастап және қызметкер Әлеуметтік кодекстің 207-бабында белгіленген зейнетақы жасқа толғанға дейінгі кезең үшін жүзеге асырылады.
Алушы қайтыс болған жағдайда сақтандыру төлемі қайтыс болған айды қоса алғанда, алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен кезде – кету айын қоса алғанда жүзеге асырылады.
11. Сақтандыру төлемінің ай сайынғы мөлшері республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің бір шамасын құрайды.
Сақтандыру төлемі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің өзгеруін ескере отырып жүзеге асырылады.

Глава 3. Порядок приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат по договору предпенсионного аннуитета
12. Страховые выплаты приостанавливаются страховой организацией с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя страховых выплат. При этом страховые выплаты возобновляются со дня приостановления;
2) выезде получателя страховых выплат на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан. При этом страховые выплаты возобновляются с даты прибытия на постоянное проживание на территорию Республики Казахстан, но не ранее даты приостановления;
3) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства. При этом страховые выплаты возобновляются со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, но не ранее даты приостановления;
4) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий по розыску безвестно исчезнувшего лица или вступившего в законную силу решения суда о признании лица безвестно отсутствующим в отношении получателя страховых выплат. При этом страховые выплаты возобновляются с даты прекращения оперативно-розыскных мероприятий по розыску безвестно исчезнувшего лица или вступления в законную силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица безвестно отсутствующим, но не ранее даты приостановления.
13. Страховые выплаты приостанавливаются и (или) возобновляются страховой организацией на основании сведений, полученных из АИС "Е-макет" по форме согласно приложению к Правилам.
14. При приостановлении и (или) возобновлении страховых выплат работодателю и работнику из АИС "Е-макет" направляется уведомление в личный кабинет информационного портала "Электронная биржа труда" о приостановлении и (или) возобновлении страховых выплат.
15. Условия приостановления и (или) возобновления страховых выплат являются частью договора предпенсионного аннуитета. Приостановление страховых выплат не влечет прекращения договора предпенсионного аннуитета.
16. Страховые выплаты прекращаются с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений о:

3-тарау. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемдерін тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібі
12. Сақтандыру төлемдері сақтандыру ұйымы келесі мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) сақтандыру төлемдерін алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операциялары болмаған жағдайда. Бұл ретте сақтандыру төлемдері тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
2) сақтандыру төлемдерін алушының Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге тұрақты тұруға кетуі. Бұл ретте сақтандыру төлемдері Қазақстан Республикасының аумағына тұрақты тұруға келген күннен бастап қайта басталады, бірақ тоқтата тұру күнінен ерте емес;
3) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданыс мерзімі өткеннен кейін. Бұл ретте сақтандыру төлемдері Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап, бірақ тоқтатыла тұрған күннен ерте емес қайта басталады;
4) сақтандыру төлемдерін алушыға қатысты хабарсыз кеткен адамды іздестіру жөніндегі жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы растаушы құжаттың немесе адамды хабарсыз жоғалды деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы. Бұл ретте сақтандыру төлемдері хабарсыз жоғалған адамды іздестіру жөніндегі жедел-іздестіру іс-шаралары тоқтатылған не адамды хабарсыз жоғалды деп тану жөнінде сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап, бірақ тоқтата тұру күнінен ерте емес қайта басталады.
13. Сақтандыру төлемдері сақтандыру ұйымы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Е-макет" ААЖ-дан алынған мәліметтер негізінде тоқтатыла тұрады және (немесе) қайта басталады.
14. Сақтандыру төлемдерін тоқтата тұру және (немесе) қайта бастау кезінде жұмыс берушіге және қызметкерге "Е-макет" ААЖ-дан "Электрондық еңбек биржасы" ақпараттық порталының жеке кабинетіне сақтандыру төлемдерін тоқтата тұру және (немесе) қайта бастау туралы хабарлама жіберіледі.
15. Сақтандыру төлемдерін тоқтата тұру және (немесе) қайта бастау талаптары Зейнетақы алдындағы аннуитет шартының бөлігі болып табылады. Сақтандыру төлемдерін тоқтата тұру зейнетақы алдындағы аннуитет шартын тоқтатуға әкеп соқпайды.
16. Сақтандыру төлемі мыналар:

1) смерти получателя страховых выплат;
2) выявлении факта прекращения гражданства Республики Казахстан;
3) выявлении факта уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в пользу получателя страховых выплат.
17. Страховые выплаты прекращаются страховой организацией на основании сведений, полученных из АИС "Е-макет" по форме согласно приложению к Правилам.
18. Наступление обстоятельств, вызвавших прекращение страховых выплат, влечет прекращение соответствующего договора предпенсионного аннуитета.
Приложение
к Правилам осуществления,
приостановления, возобновления
и прекращения страховых выплат
по договору предпенсионного
аннуитетного страхования
Форма
Параметры
1
Номер договора предпенсионного аннуитетного страхования
2
Номер заявления на выплату
3
ИИН
4
Фамилия
5
Имя
6
Отчество (при наличии)
7
Вид выплаты
8
Статус выплаты (приостановление/возобновление/прекращение)
9
Период возобновления (__.__.____г. - __.__.____г.)
10
Причина приостановления или возобновления, или прекращения
11
ЭЦП
Примечание:
В строке 8 указывается одно из следующих условий:
приостановление/возобновление/прекращение страховых выплат;
выезд получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
отсутствие расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя;
признание получателя безвестно отсутствующим;
прекращение гражданства Республики Казахстан получателем, не имеющего разрешения на постоянное место жительства в Республике Казахстан;
истечение срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства;
уплата обязательных профессиональных пенсионных взносов в пользу получателя страховых выплат;
смерть получателя страховых выплат.
Приложение 2
к постановлению
Требования к договору предпенсионного аннуитетного страхования и допустимый уровень расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам предпенсионного аннуитетного страхования
1. Настоящие Требования к договору предпенсионного аннуитетного страхования и допустимый уровень расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам предпенсионного аннуитетного страхования (далее – Требования) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 23-1 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее – Закон) и определяют требования к договору предпенсионного аннуитетного страхования (далее – договор предпенсионного аннуитета) и допустимый уровень расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам предпенсионного аннуитета.

1) сақтандыру төлемдерін алушының қайтыс болуы;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату фактісі анықталғаны;
3) сақтандыру төлемдерін алушының пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу фактісі анықталғаны туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
17. Сақтандыру төлемдері сақтандыру Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Е-макет" ААЖ-дан алынған мәліметтер негізінде тоқтатылады.
18. Сақтандыру төлемдерінің тоқтатылуына себеп болған мән-жайлардың басталуы тиісті зейнетақы алдындағы аннуитет шартының тоқтатылуына әкеп соғады.
Зейнетақы алдындағы
аннуитеттік сақтандыру шарты
бойынша сақтандыру
төлемдерін жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта бастау және
тоқтату қағидаларына қосымша
Нысан
Өлшемдер
1
Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шартының нөмірі
2
Төлемге өтініштің нөмірі
3
ЖСН
4
Тегі
5
Аты
6
Әкесінің аты (бар болса)
7
Төлем түрі
8
Төлем мәртебесі (тоқтата тұру/қайта бастау/тоқтату)
9
Қайта бастау (__.__.____ж. - __.__.____ж.)
10
Тоқтата тұру немесе қайта бастау немесе тоқтату себебі
11
ЭЦҚ
Ескерту:
8-жолда мынадай талаптардың бірі көрсетіледі:
сақтандыру төлемдерді тоқтата тұру/қайта бастау/тоқтату;
алушының Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге тұрақты тұруға кетуі;
алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойында шығыс операцияларының болмауы;
алушыны хабарсыз кетті деп тану;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаты жоқ алушының Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы;
шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданыс мерзімінің аяқталуы;
сақтандыру төлемдерін алушының пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу;
сақтандыру төлемдерін алушының қайтыс болуы.
Қаулыға
2-қосымша
Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шартына қойылатын талаптар және сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейі
1. Осы Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шартына қойылатын талаптар және сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейі (бұдан әрі – Талаптар) "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 23-1-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шартына (бұдан әрі – зейнетақы алдындағы аннуитет шарты) қойылатын талаптарды және сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы алдындағы аннуитет шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейін айқындайды.

2. Договор предпенсионного аннуитета заключается в письменной форме работодателем (страхователем) и страховой организацией в пользу работника, занятого во вредных условиях труда (далее – работник), в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей (далее – обязательное страхование от несчастных случаев).
3. Договор предпенсионного аннуитета заключается при наличии согласия работника на сбор, обработку и передачу персональных данных организации по формированию и ведению единой базы данных по страхованию и страховой организации в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" (далее – Закон о персональных данных).
Страховая организация обеспечивает получение согласия работника на сбор и обработку персональных данных способами, предусмотренными Законом о персональных данных.
4. Договор предпенсионного аннуитета считается заключенным со дня получения страховой организацией от страхователя подписанного им договора предпенсионного аннуитета.
Подписанный договор предпенсионного аннуитета направляется страхователем в страховую организацию в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения от страховой организации подписанного ею договора предпенсионного аннуитета.
Подписанный страховой организацией договор предпенсионного аннуитета направляется страховой организацией страхователю в течение 4 (четырех) рабочих дней со дня представления страхователем заявления на осуществление страховой выплаты в пользу работника.
5. При недостаточности страховой суммы по договору обязательного страхования от несчастных случаев для заключения договора предпенсионного аннуитета страхователь производит оплату суммы страховой премии, равной разнице между страховой премией по договору предпенсионного аннуитета и оставшиеся части страховой суммы по договору обязательного страхования от несчастных случаев.
При наступлении события, предусмотренного частью первой настоящего пункта, договор предпенсионного аннуитета вступает в силу с даты поступления от страхователя в страховую организацию страховой премии в полном размере.
6. Информация о заключенном договоре предпенсионного аннуитета направляется страховой организацией в информационную систему уполномоченного государственного органа по труду по форме согласно приложению к Требованиям в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его заключения.
7. Договор предпенсионного аннуитета содержит следующие сведения:
1) номер договора предпенсионного аннуитета;

2. Зейнетақы алдындағы аннуитет шартын жұмыс беруші (сақтанушы) мен сақтандыру ұйымы еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін қызметкердің (бұдан әрі – қызметкер) пайдасына қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру (бұдан әрі – жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру) шеңберінде жазбаша нысанда жасалады.
3. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты қызметкердің "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – дербес деректер туралы Заң) талаптарына сәйкес дербес деректерін жинауға, өңдеуге және сақтандыру бойынша бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға және сақтандыру ұйымына беруге келісімі болған кезде жасалады.
Сақтандыру ұйымы қызметкердің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімін дербес деректер туралы Заңда көзделген тәсілдермен алуды қамтамасыз етеді.
4. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты сақтандыру ұйымы сақтанушыдан өзі қол қойған зейнетақы алдындағы аннуитет шартын алған күннен бастап жасалған болып саналады.
Қол қойылған зейнетақы алдындағы аннуитет шартын сақтанушы сақтандыру ұйымынан өзі қол қойған зейнетақы алдындағы аннуитет шартын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сақтандыру ұйымына жібереді.
Сақтандыру ұйымы қол қойған зейнетақы алдындағы аннуитет шартын сақтандыру ұйымы сақтанушы қызметкердің пайдасына сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға өтініш берген күннен бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде сақтанушыға жібереді.
5. Зейнетақы алдындағы аннуитет шартын жасасу үшін жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы жеткіліксіз болған кезде сақтанушы зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы мен жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасының қалған бөлігі арасындағы айырмаға тең сақтандыру сыйлықақысының сомасын төлейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген оқиға болған кезде зейнетақы алдындағы аннуитет шарты сақтанушыдан сақтандыру ұйымына сақтандыру сыйлықақысы толық мөлшерде түскен күннен бастап күшіне енеді.
6. Жасалған зейнетақы алдындағы аннуитет шарты туралы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратты сақтандыру ұйымы шарт жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне жібереді.
7. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты мына мәліметтерді қамтиды:
1) зейнетақы аннуитет шартының нөмірі;

2) наименование, место нахождения, телефон и банковские реквизиты страховой организации;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства (резидент/нерезидент) и сектора экономики, место жительства страхователя (для физических лиц), контактные номера телефонов;
4) наименование, бизнес-идентификационный номер, признак резидентства (резидент/нерезидент) и сектора экономики, место нахождения, контактные номера телефонов страхователя (для юридических лиц);
5) указание о застрахованном (выгодоприобретателе) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства (резидент/нерезидент), место жительства, контактные номера телефонов);
6) сведения о дате выдачи, серии и номере лицензии на право осуществления аннуитетного страхования, выданной страховой организации уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
7) предмет договора предпенсионного аннуитета (осуществление страховых выплат по договору предпенсионного аннуитета в пользу лица, являющегося выгодоприобретателем по договору обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей в соответствии с Законом);
8) указание объекта страхования;
9) размер, порядок и сроки уплаты страховой премии;
10) размер, порядок и сроки осуществления страховой выплаты, в том числе дата начала и окончания осуществления страховых выплат, условия приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат;
11) права и обязанности сторон;
12) территория действия договора предпенсионного аннуитета;
13) срок действия договора предпенсионного аннуитета;
14) случаи и порядок внесения изменений и дополнений в договор предпенсионного аннуитета;
15) случаи и порядок расторжения и прекращения договора предпенсионного аннуитета;
16) подписи сторон;
17) дата заключения договора предпенсионного аннуитета.

2) сақтандыру ұйымының атауы, орналасқан орны, телефоны және банктік деректемелері;
3) сақтанушының (жеке тұлғалар үшін) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жеке басын куәландыратын құжатты берген органның нөмірі, күні, жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі (резидент/бейрезидент) және экономика секторы, тұрғылықты жері, байланыс телефон нөмірлері;
4) сақтанушының (заңды тұлғалар үшін) атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі (резидент/бейрезидент) және экономика секторы, орналасқан жері, байланыс телефон нөмірлері;
5) сақтандырылушы (пайда алушы) жөнінде нұсқау (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жеке басын куәландыратын құжатты берген органның нөмірі, күні, жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі (резидент/бейрезидент), тұрғылықты жері, байланыс телефон нөмірлері);
6) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган сақтандыру ұйымына берген аннуитеттік сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензияны берген күні, сериясы және нөмірі туралы мәліметтер;
7) зейнетақы алдындағы аннуитет шартының мәні (Заңға сәйкес қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде жазатайым жағдайлардан оны мiндеттi сақтандыру шарты бойынша пайда алушы болып табылатын тұлғаның пайдасына зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру);
8) сақтандыру объектісін көрсету;
9) сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, тәртібі және төлеу мерзімі;
10) сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудың мөлшері, тәртібі мен мерзімдері, оның ішінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудың басталу және аяқталу күні, сақтандыру төлемдерін тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату шарттары;
11) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
12) зейнетақы алдындағы аннуитет шартының қолданылу аумағы;
13) зейнетақы алдындағы аннуитет шартының қолданылу мерзімі;
14) зейнетақы алдындағы аннуитет шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жағдайы мен тәртібі;
15) зейнетақы алдындағы аннуитет шартын бұзу және тоқтату жағдайы мен тәртібі;
16) тараптардың қолтаңбалары;
17) зейнетақы алдындағы аннуитет шартының жасалған күні.

Тип договора (1-основной/2-дополнительное соглашение)
13
Сумма страховой выплаты по договору предпенсионного аннуитета
14
Дата начала страховых выплат по договору предпенсионного аннуитета
15
Дата последней страховой выплаты по договору предпенсионного аннуитета
16
Тип изменения условий договора предпенсионного аннуитета (прекращение/расторжение)
17
Дата изменения условий договора предпенсионного аннуитета
(прекращен с __.__.____ г./расторгнут с __.__.____ г.)
18
Примечание на случай изменения условий договора предпенсионного аннуитета (причины прекращения /расторжения)
Приложение 3
к постановлению
Правила расчета страховой премии по договору предпенсионного аннуитетного страхования

Шарт түрі (1-негізгі/2-қосымша келісім)
13
Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемінің сомасы
14
Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша соңғы сақтандыру төлемінің күні
15
Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша соңғы аннуитеттік төлемнің күні
16
Зейнетақы алдындағы аннуитет шартының талаптарын өзгерту түрі (тоқтата тұру/бұзу)
17
Зейнетақы алдындағы аннуитет шартының талаптарын өзгерту күні (__.__.____ ж. тоқтатылды/ __.__.____ ж. бұзылды)
18
Зейнетақы алдындағы аннуитет шартының талаптары өзгерген жағдайда ескерту (тоқтата тұру/бұзу)
Қаулыға
3-қосымша
Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы есебінің қағидалары

1. Настоящие Правила расчета страховой премии по договору предпенсионного аннуитетного страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 23-1 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" и определяют порядок расчета страховой премии по договору предпенсионного аннуитетного страхования (далее – договор предпенсионного аннуитета).
2. Для расчета размера страховой премии по договору предпенсионного аннуитета используется фактор текущей стоимости с учетом расходов на ведение дела.
3. При расчете размера страховой премии по договору предпенсионного аннуитета используется эффективная годовая процентная ставка доходности в размере не более 10 (десяти) процентов годовых в национальной валюте.
4. Страховая премия по договору предпенсионного аннуитета определяется как произведение страховой выплаты по договору предпенсионного аннуитета и фактора текущей стоимости в соответствующем возрасте застрахованного, рассчитанного согласно Правилам.
5. Расчет страховой премии по договору предпенсионного аннуитета производится на основе данных о смертности населения, прогнозируемого уровня прожиточного минимума и размера процентной ставки доходности с учетом условий договора предпенсионного аннуитета.
6. Фактор текущей стоимости определяется как сумма произведений показателя (показателей) дожития застрахованного от возраста на дату заключения договора предпенсионного аннуитета до достижения пенсионного возраста, установленного статьей 207 Социального кодекса Республики Казахстан, и дисконтирующего фактора в соответствующей степени. Дисконтирующий фактор равен обратной величине от суммы эффективной процентной ставки доходности, используемой для расчета страховой премии по договору предпенсионного аннуитета, и 1.
7. Страховая организация при расчете фактора текущей стоимости будущих страховых выплат по договору предпенсионного аннуитета использует показатели смертности, указанные в приложении 1 к Правилам расчета аннуитетных выплат по договору аннуитета и о требованиях к договору аннуитета и допустимому уровню расходов страховщика на ведение дела по заключаемым договорам аннуитета, утвержденным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 28, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6156, для лиц, утративших профессиональную трудоспособность на 5 - 29%.

1. Осы Зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы есебінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты (бұдан әрі – зейнетақы алдындағы аннуитет шарты) бойынша сақтандыру сыйлықақысы есебінің тәртібін айқындайды.
2. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін есептеу үшін істі жүргізуге арналған шығыстарды ескере отырып ағымдағы құн факторы пайдаланылады.
3. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін есептеген кезде ұлттық валютадағы жылдық 10 (он) пайыздан аспайтын мөлшердегі кірістіліктің тиімді жылдық пайыздық мөлшерлемесі пайдаланылады.
4. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемінің және Қағидаларға сәйкес есептелген сақтандырылған адамның тиісті жасындағы ағымдағы құн факторының көбейтіндісі ретінде айқындалады.
5. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының есебі халықтың өлім-жітімі туралы деректер, болжамды ең төмен күнкөріс деңгейі және кірістіліктің пайыздық мөлшерлемесінің мөлшері негізінде зейнетақы алдындағы аннуитет шартының талаптары ескеріле отырып жүргізіледі.
6. Ағымдағы құн факторы Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 207 бабында белгіленген зейнетақы жасқа жеткенге дейінгі зейнетақы алдындағы аннуитет шартын жасау күнгі жастан сақтандырылушының өмірінің соңына дейінгі көрсеткіші (көрсеткіштері) сомасының және тиісті дәрежедегі дисконтталушы фактордың көбейтіндісі ретінде анықталады. Дисконтталушы фактор зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін пайдаланылатын кірістіліктің тиімді пайыздық мөлшерлемесі сомасының кері шамасына және 1-ге тең.
7. Сақтандыру ұйымы зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша болашақ сақтандыру төлемдерінің ағымдағы құн факторын есептеу кезінде кәсіптік еңбек ету қабілетінен 5 - 29%-ға айырылған адамдар үшін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6156 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 28 қаулысымен бекітілген Аннуитет шарты бойынша аннуитеттік төлемдерді есептеу және аннуитет шарты мен сақтандырушының жасалатын аннуитет шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейіне қойылатын талаптар туралы қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген өлім-жітім көрсеткіштерін пайдаланады.

8. При определении страховой премии по договору предпенсионного аннуитета в факторе текущей стоимости учитывается индексация страховой выплаты по договору предпенсионного аннуитета прогнозируемому уровню изменения прожиточного минимума путем корректировки каждого слагаемого на размер прогнозного изменения, который определяется актуарием страховой организации, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.

8. Зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын анықтау кезінде сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру ұйымының актуарийі айқындайтын ағымдағы құн факторында болжамды өзгеріс мөлшеріне әрбір қосылғышты түзету жолымен ең төменгі күнкөріс деңгейінің өзгеруінің болжамды деңгейі бойынша зейнетақы алдындағы аннуитет шарты бойынша сақтандыру төлемін индекстеу ескеріледі.