Об утверждении Правил внедрения и эксплуатации автоматизированной системы управления дорожным движением в городе Алматы
Постановление акимата города Алматы от 4 августа 2023 года № 3/425. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 7 августа 2023 года № 1732
В соответствии с подпунктом 9-16) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внедрения и эксплуатации автоматизированной системы управления дорожным движением в городе Алматы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Алматы.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима А. Амрин
Приложение к постановлению
Исполняющий обязанности
акима от 4 августа 2023 года
№ 3/425
Правила внедрения и эксплуатации автоматизированной системы управления
дорожным движением в городе Алматы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внедрения и эксплуатации автоматизированных систем управления дорожным движением в городе Алматы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-16) статьи 4 Закона Республики "Об особом статусе города Алматы" и определяет порядок внедрения и эксплуатации автоматизированной системы управления дорожным движением в городе Алматы.
2. В Правилах используется следующее понятие:
1) управляющая компания – компания, осуществляющая функции внедрения и эксплуатации автоматизированной системы управления дорожного движения.
Глава 2. Цель и задачи внедрения автоматизированных систем управления
дорожного движения
3. Целью внедрения автоматизированных систем управления дорожного движения является обеспечения транспортной доступности для жителей города Алматы, в том числе повышения пропускной способности улично-дорожной сети, сокращения аварийности, повышения эффективности функционирования общественного транспорта.
4. Задачи автоматизированных систем управления дорожного движения:
1) повышение эксплуатационной эффективности транспортной системы;
2) увеличение удобства и комфорта в пути;
3) обеспечение безопасности дорожного движения;
5. Внедрение, эксплуатация и управление автоматизированных систем управления дорожным движением осуществляется управляющей компанией.
Глава 3. Функции управляющей компании
6. Управляющая компании осуществляет:
1) разработку и согласование технических условий при реконструкции и строительстве дорог по вопросам организации дорожного движения и автоматизированных систем управления дорожным движением;

Алматы қаласының жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 4 тамыздағы № 3/425 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2023 жылғы 7 тамызда № 1732 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4-бабы 9-16) тармақшасына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласының жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкімнің міндетін атқарушы А. Амрин
Қаулыға қосымша
Әкімнің міндетін атқарушы
2023 жылғы 4 тамыздағы
№ 3/425
Алматы қаласының жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу
және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласынның жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4-бабы 9-16) тармақшасына сәйкес әзірленді және Алматы қаласының жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу және пайдалануды тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі ұғым пайдаланылады:
1) басқарушы компания – жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енізу және пайдалану функцияларын жүзеге асыратын компания.
2-тарау. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізудің
мақсаты және міндеттері
3. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізудің мақсаты Алматы қаласының тұрғындары үшін көліктік қолжетімділікті қамтамасыз ету, оның ішінде көше-жол желісінің өткізу қабілеттілігін жоғарлату, апаттық жағдайларды азайту, қоғамдық көліктің жұмыс істеу тиімділігін арттыру болып табылады.
4. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесінің міндеттері:
1) көлік жүйесінің пайдалану тиімділігін арттыру;
2) жолдағы ыңғайлық пен жайлылықты арттыру;
3) жол жүрісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
5. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу, пайдалану және басқару басқарушы компаниямен жүзеге асырылады.
3-тарау. Басқарушы компанияның функциясы
6. Басқарушы компания:
1) жол жүрісін ұйымдастыру және жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесі мәселелері бойынша жолдарды қайта жаңғырту және салу кезінде техникалық шарттарды әзірлеу және келісуді;

2) транспортный анализ существующей и прогнозируемой организации дорожного движения на улично-дорожной сети с учетом строительства и реконструкции жилых объектов, коммерческой недвижимости, производственных предприятий, других объектов инфраструктуры;
3) разработку и согласование технических спецификации вновь разрабатываемых и внедряемых автоматизированных систем управления дорожным движением;
4) интеграция автоматизированных систем управления дорожным движением.
Глава 4. Требования к внедрению автоматизированных систем управления
дорожным движением
7. Порядок внедрения автоматизированных систем управления дорожным движением:
1) разработка технико-экономического обоснования;
2) разработка проектно-сметной документации;
3) производство строительно-монтажных работ;
4) тестовые испытания;
5) ввод в эксплуатацию системы управления дорожным движением.
8. При разработке автоматизированных систем управления дорожным движением, управляющей компании необходимо изучить:
1) паспорт улично-дорожной сети;
2) план создания и реконструкции улично-дорожной сети;
3) предварительные данные об интенсивности и скорости движения по видам транспорта и типам транспортных средств;
4) плановую схему пассажирских перевозок и статистики пассажиропотоков;
5) статистику по очагам затруднений движения и дорожно-транспортных происшествии;
6) топологическую карту зоны внедрения интеллектуальной транспортной системы;
7) схему спроса на пропускную способность участков улично-дорожной сети.
Глава 5. Требования к эксплуатации автоматизированных систем
управления дорожным движением
9. Содержание, эксплуатация, текущий и плановый ремонт центрального и периферийного оборудования интеллектуальной транспортной системы должны обеспечиваться в соответствии с инструкциями заводов-изготовителей.
В целях долгосрочной эксплуатации объектов автоматизированных систем управления дорожным движением должна быть обеспечена их постоянная функциональная исправность на весь период эксплуатации.
10. Текущий и плановый ремонт центрального и периферийного оборудования осуществляется управляющей компанией.

2) тұрғын үй объектілерін, коммерциялық жылжымайтын мүлікті, өндірістік кәсіпорындарды, өзге де инфрақұрлым объектілерін қайта жаңғырту мен салуды ескере отырып, көше-жол желісіндегі жол жүрісін қолданыстағы және болжамды ұйымдастыруды көліктік талдауды;
3) жаңадан әзірленетін және енгізілетін жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық ерекшеліктерін әзірлеу мен келісуді;
4) жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесімен біріктіруді жүзеге асырады.
4-тарау. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізуге
қойылатын талаптар
7. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу тәртібі:
1) техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу;
2) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу;
4) тестік сынаулар;
5) жол жүрісін басқару жүйесін пайдалануға енгізу.
8. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін әзірлеу және енгізу туралы шешім қабылдағанға дейін басқарушы компания:
1) көше-жол желісінің паспорттарына;
2) көше-жол желісін құру және қайта жаңғырту жоспарына;
3) көлік түрлері мен көлік құралдарының түрлері бойынша қозғалыс қарқындылығы мен жылдамдығы туралы алдын ала деректеріне;
4) жолаушыларды тасымалдаудың жоспарлы сызбанұсқасы мен жолаушылар ағынының статистикасына;
5) жол қозғалысының қиындау және жол-көлік оқиғаларының ошақтары бойынша статистикасына;
6) интелектуалды көлік жүйесін енгізу аймағының топологиялық картасына;
7) көше-жол желісі учаскелерінің өткізу қабілеттілігіне сұраныс сызбасына зерттеу жүргізуі тиіс.
5-тарау. Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйесін
пайдалануға қойылатын талаптар
9. Интеллектуалды көлік жүйесінің орталық және перифериялық жабдығын күтіп-ұстау, пайдалану, ағымдағы және жоспарлы жөндеу жұмыстары өндіруші зауыт нұсқаулықтарына сәйкес қамтамасыз етілуі тиіс.
Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйе объектілерін ұзақ мерзімді пайдалану мақсатында жабдықтың толығымен қолданыста болу кезеңіндегі олардың тұрақты функционалдық жарамдылығы қамтамасыз етілуі тиіс.
10. Орталық және перифериялық жабдықты ағымдағы және жоспарлы жөндеу жұмыстарын басқарушы компания жүзеге асырады.