Об утверждении Реестра пространственных данных
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 января 2024 года № 32/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2024 года № 33927
В соответствии с подпунктом 213-15) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Реестр пространственных данных.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 22 января 2024 года № 32/НҚ
Реестр пространственных данных
№ п/п
Наименование пространственных данных
Вид пространственных данных
Подвиды пространственных данных
Собственники пространственных данных (наименование центрального государственного органа либо местного исполнительного органа)
Точность оцифрованных данных *
1
Совокупность систем государственного геодезического обеспечения, государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей, математической основы
Базовый
Координаты геодезических пунктов
МЦРИАП
Не более 5 см
Высота геодезических пунктов
МЦРИАП
H(см либо м)=
Параметры трансформации
МЦРИАП
В плане - 0,2 мм определяемого масштаба, по высоте - 1/3 м высоты сечения рельефа определяемого масштаба
Сырые данные CORS
МЦРИАП
До 3 м
модели геоида
МЦРИАП
1'х1'
Сервисы корректирующей информации
МЦРИАП
1 мм + 1 ppm
Сервисы трансформации координат
МЦРИАП
В плане - 0,2 мм определяемого масштаба, по высоте - 1/3 м высоты сечения рельефа определяемого масштаба
2
Рельеф Земли
Базовый
Цифровая модель рельефа
МЦРИАП

Кеңістіктік деректер тізілімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 22 қаңтардағы № 32/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 қаңтарда № 33927 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 213-15) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кеңістіктік деректер тізілімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2024 жылғы 22 қаңтардағы
№ 32/НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Кеңістіктік деректер тізілімі
№ р/н
Кеңістіктік деректердің атаулары
Кеңістіктік деректердің түрі
Кеңістіктік деректердің кіші түрлері
Кеңістіктік деректер иелері (орталық мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы)
Цифрланған кеңістіктік деректердің дәлдігі
1
Мемлекеттік геодезиялық қамтамасыз ету жүйесі, мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілер, математикалық негіз жиынтығы
Базалық
Геодезиялық пункттер координаттары
ЦДИАӨМ
5 см артық емес
Геодезиялық пункттердің биіктіктері
ЦДИАӨМ
H(см не м)=
Трансформация параметрлері
ЦДИАӨМ
Жоспарда – анықталған масштабтың 0,2 мм, биіктікте – анықталған масштабтағы релеф қимасы биіктігінің 1/3 м бөлігі
CORS шикі деректері
ЦДИАӨМ
3 м дейін
Геоидтық модельдері
ЦДИАӨМ
1'х1'
Ақпаратты түзетуші сервистері
ЦДИАӨМ
1 мм + 1 ppm
Координаттар трансформациясы сервистері
ЦДИАӨМ
Жоспарда – анықталған масштабтың 0,2 мм, биіктікте – анықталған масштабтағы бедер қимасы биіктігінің 1/3 м бөлігі
2
Жер бедері
Базалық
Цифрлық бедер моделі
ЦДИАӨМ

Для территорий за пределами населенных пунктов – средняя ошибка 1,5 м
3
Государственная граница Республики Казахстан и границы административно-территориальных единиц
Базовый
Границы Республики Казахстан
МЦРИАП
1 м
Границы административно-территориальных единиц
МЦРИАП
Для границ областей, районов, сельских округов – 2,5 м
Для границ населенных пунктов – 0,2 м
4
Земельные участки
Базовый
Границы участков, права на участки
МСХ
В рамках масштаба 1: 2000
5
Здания и сооружения
Базовый
Границы зданий
МПС
В рамках масштаба 1: 500
6
Минеральные ресурсы, недра
Тематический
Границы недропользователей, геологические отчеты
МПС
В рамках масштаба 1: 25 000
7
Объекты транспортной инфраструктуры
Базовый
Автодороги международного значения
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Автодороги республиканского значения
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Автодороги областного значения
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Автодороги районного значения
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Базовый
Объекты придорожного сервиса
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Строительство и ремонт автодорог
МТ
В рамках масштаба 1: 5 000 – 1:500
Базовый
Железные дороги
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Вокзалы и станции
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Строительство и ремонт железных дорог
МТ
В рамках масштаба 1: 5 000 – 1:500
Базовый
Пути авиасообщения
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Аэропорты
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
Базовый
Пути водного сообщения
МТ
В рамках масштаба 1: 25 000
8
Инженерные коммуникации
Базовый
Магистральные газопроводы
МЭ
От 0,5 до 3 м
Магистральные нефтепроводы
МЭ
От 3 до 5 м
Магистральные электросети
МЭ
От 3 до 5 м
Водопровод
МПС
Не более 5 см
Газопровод
МПС
Не более 5 см
Электричество
МПС
Не более 5 см
Водоотведение
МПС
Не более 5 см
Ливневая канализация
МПС
Не более 5 см
Телекоммуникацинные сети
МПС
Не более 5 см
Тепловые сети
МПС
Не более 5 см
9
Растительность, почва
Базовый
Сельскохозяйственные угодья
МСХ
В рамках масштаба 1:10 000 - 1: 25 000
Растительный покров
МСХ
В рамках масштаба 1: 25 000 - 1: 50 000
Кормоемкость
МСХ
В рамках масштаба 1: 25 000 - 1: 50 000
Балл бонитета
МСХ
В рамках масштаба 1: 25 000
Разделение по почвенным контурам (тип почвы)
МСХ
В рамках масштаба 1: 25 000
Разделение по качественной характеристике земель
МСХ
В рамках масштаба
1: 500 - 1: 500 000
10
Наименование географических объектов
Базовый
Географические наименования
МЦРИАП
7,5 м
11
Ортофотопланы дистанционного зондирования Земли
Базовый
Космоснимки
МЦРИАП
3 м
Аэроснимки
МЦРИАП
Для территорий за пределами населенных пунктов – средняя ошибка 5 м
Аэроснимки
МЦРИАП, акиматы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
Для территорий населенных пунктов – средняя ошибка 0,1 – 0,5 м
12
Адреса
Тематические
Адреса, сервис геокодирования
МЦРИАП
В рамках масштаба 1: 2000
13
Предупреждение чрезвычайных ситуаций
Тематические
Селеопасные участки
МЧС
Не более 1 м
Оползнеопасные участки
МЧС
Не более 1 м
Лавиноопасные участки
МЧС
Не более 1 м
Моренные озера
МЧС
Не более 1 м
Пожарные части
МЧС
Не более 1 м
Пожарные посты МИО
МЧС
Не более 1 м
Планируемые пожарные посты МИО
МЧС
Не более 1 м
Сейсмостанции
МЧС
Не более 1 м
Населенные пункты под угрозой паводков
МЧС
Не более 1 м
Биологически опасные объекты
МЧС
Не более 1 м
Опасные производственные объекты
МЧС
Не более 1 м
Система оповещения
МЧС
Не более 1 м
Спасательные отряды
МЧС
Не более 1 м
Центр Медицины катастроф
МЧС
Не более 1 м
Пункты обогрева на автомобильных дорогах
МЧС
Не более 1 м
Разрешенные места для купания
МЧС
Не более 1 м
Формирования гражданской защиты
МЧС
Не более 1 м
Эвакуационные пункты
МЧС
Не более 1 м
Радиационно опасные объекты
МЧС
Не более 1 м
Химически опасные объекты
МЧС
Не более 1 м
14
Особо охраняемые природные территории
Базовый
Границы особо охраняемых природных территории
МЭПР
В рамках масштаба 1: 10 000 - 1: 50 000, отклонение от 1 до 10 м
15
Гидрография и гидротехнические сооружения
Базовый
Реки
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Моря
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Озера
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Болота
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Гидрологические посты
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Метеостанции
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Групповые водопроводы
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Каналы:
магистральные; межхозяйственные; внутрихозяйственные
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Водозаборные сооружения (бесплотинные и плотинные с механическим подъемом)
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Дамбы
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Насосные станции
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Водохозяйственные сооружения на оросительных каналах
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Водохозяйственные и гидротехнические сооружения расположенные на водных объектах
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Водоохранные зоны и полосы
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
Подземные воды
МВРИ
В рамках масштаба 1: 25 000
МПС

Елді-мекендерден тыс аумақтар үшін – орташа қателік 1,5 м
3
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы және әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекарасы
Базалық
Қазақстан Республикасының шекарасы
ЦДИАӨМ
1 м
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекарасы
ЦДИАӨМ
Облыс, аудан, ауылдық округ шекаралары үшін – 2,5 м. Елді-мекендер шекаралары үшін – 0,2 м
4
Жер учаскелері
Базалық
Учаске шекаралары, учаскелерге құқықтар
АШМ
1: 2000 масштаб аясында
5
Ғимараттар мен құрылыстар
Базалық
Ғимараттар шекаралары
ӨҚМ
1: 500 масштаб аясында
6
Пайдалы қазбалар, жер қойнауы
Тақырыптық
Жер қойнауын пайдаланушылардың шекаралары, геологиялық есептер
ӨҚМ
1: 25 000 масштаб аясында
7
Көлік инфрақұрылымы объектілері
Базалық
Халықаралық маңызы бар автожолдар
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Республикалық маңызы бар автожолдар
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Облыстық маңызы бар автожолдар
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Аудандық маңызы бар автожолдар
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Елді мекен аумағындағы сервис
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Автожолдардағы құрылыс және жөндеу
КМ
1: 5 000 – 1:500 масштаб аясында
Базалық
Темір жолдар
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Вокзалдар мен станциялар
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Құрылыс және жөндеу
КМ
1: 5 000 – 1:500 масштаб аясында
Базалық
Әуехабарлама жолдары
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Әуежайлар
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
Су хабарлама жолдары
КМ
1: 25 000 масштаб аясында
8
Инженерлік коммуникация
Базалық
Магистральдық газ құбырлары
МЭ
0,5-ден 3 м дейін
Магистральдық мұнай құбырлары
МЭ
3-тен 5 м дейін
Магистральдық электр желілері
МЭ
3-тен 5 м дейін
Су құбырлары
ӨҚМ
5 см аспайтын
Газ құбырлары
ӨҚМ
5 см аспайтын
Электр
ӨҚМ
5 см аспайтын
Су жүргізу
ӨҚМ
5 см аспайтын
Құйылма кәріз
ӨҚМ
5 см аспайтын
Телекоммуникациялар желілері
ӨҚМ
5 см аспайтын
Жылыту желілері
ӨҚМ
5 см аспайтын
9
Өсімдіктер, топырақ
Базалық
Ауыл шаруашылық жерлері
АШМ
1: 10 000 - 1: 25 000 масштаб аясында
Өсімдік жамылғысы
АШМ
1: 25 000 -
1: 50 000 масштаб аясында
Жем-шөп сыйымдылығы
АШМ
1: 25 000 -
1: 50 000 масштаб аясында
Бонитет балы
АШМ
1: 25 000 масштаб аясында
Топырақ контурлары бойынша бөлу (топырақ түрі)
АШМ
1: 25 000 масштаб аясында
Жерлердің сапалық сипаттамалары бойынша бөлу
АШМ
1: 5 00 – 1:500 000 масштаб аясында
10
Географиялық объектілердің атаулары
Базалық
Географиялық атаулары
ЦДИАӨМ
7,5 м
11
Жерді қашықтықтан зондтау ортофотопландары
Базалық
Ғарыштық түсірілімдер
ЦДИАӨМ
3 м
Аэрофототүсірілімдер
ЦДИАӨМ
Елді-мекендерден тыс аумақтар үшін – орташа қателік 5 м
Аэрофототүсірілімдер
ЦДИАӨМ, Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыс әкімдіктері
Елді-мекендер аумақтары үшін – орташа қателік 0,1 – 0,5 м
12
Мекенжайлар
Тақырыптық
Мекенжайлар, Геокодтау сервистері
МЦРИАП
1: 2 000 масштаб аясында
13
Төтенше жағдайлардың алдын алу
Тақырыптық
Сел қаупі бар учаскелер
ТЖМ
1 м артық емес
Көшкін қаупі бар учаскелер
ТЖМ
1 м артық емес
Су көшкіні қаупі бар учаскелер
ТЖМ
1 м артық емес
Мореналдық көлдер
ТЖМ
1 м артық емес
Өрт сөндіру бөлімшелері
ТЖМ
1 м артық емес
ЖАО өрт сөндіру бекеттері
ТЖМ
1 м артық емес
ЖАО-ның жоспарлы өрт сөндіру бекеттері
ТЖМ
1 м артық емес
Сейсмикалық станциялар
ТЖМ
1 м артық емес
Су тасқыны каупі бар елді мекендер
ТЖМ
1 м артық емес
Биологиялық қауіпті объектілер
ТЖМ
1 м артық емес
Қауіпті өндірістік объектілер
ТЖМ
1 м артық емес
Ескерту жүйесі
ТЖМ
1 м артық емес
Құтқару жасақтары
ТЖМ
1 м артық емес
Апаттық медицина орталығы
ТЖМ
1 м артық емес
Автокөлік жолдарындағы жылу пункттері
ТЖМ
1 м артық емес
Рұқсат етілген шомылу аймақтары
ТЖМ
1 м артық емес
Азаматтық қорғаныс құрылымдары
ТЖМ
1 м артық емес
Эвакуациялық пункттер
ТЖМ
1 м артық емес
Радиациялық қауіпті объектілер
ТЖМ
1 м артық емес
Химиялық қауіпті объектілер
ТЖМ
1 м артық емес
14
Ерекше қорғалатын табиғи объектілер
Базалық
Ерекше қорғалатын табиғи объектілер шекаралары
ЭТРМ
1: 10 000 -
1: 50 000 масштаб аясында, 1-ден 10 метрге дейін ауытқу
15
Гидрография және гидротехникалық құрылыстар
Базалық
Өзендер
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Теңіздір
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Көлдер
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Батпақтар
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Гидрологиялық бекеттер
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Метеостанциялар
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Топтық су құбырлары
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Каналдар:
магистральдық; шаруашылықаралық;
шаруашылық ішілік
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Су тарту құрылыстары (бөгетсіз және механикалық көтергіші бар бөгет)
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Бөгеттер
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Сорғы станциялары
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Суармалы каналдардағы су шаруашылығы құрылымдары
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Су объектілерінде орналасқан су шаруашылығы және гидротехникалық құрылыстар
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Су қорғау аймақтары мен жолақтары
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
Жер асты сулары
СРИМ
1: 25 000 масштаб аясында
ӨҚМ

В рамках масштаба 1: 100 000
16
Лесное хозяйство
Тематический
Границы лесных хозяйств
МЭПР
В рамках масштаба 1: 10 000 - 1: 50 000, отклонение от 1 до 10 м
Вырубки
МЭПР
В рамках масштаба 1: 10 000 - 1: 50 000, отклонение от 1 до 10 м
* мм – милиметр;
см – сантиметр;
м – метр;
км – километр;
H – высота;
' – минута;
ppm – миллионная доля.
Примечание:
Физические и юридические лица могут руководствоваться данным реестром
при создании, обновлении и предоставлении тематических пространственных
данных в Национальный фонд пространственных данных.
расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан;
МПС - Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МВРИ - Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан.
___________________________

1: 100 000 масштаб аясында
16
Орман шаруашылығы
Тақырыптық
Орман шаруашылығы шекаралары
ЭТРМ
1: 10 000 -
1: 50 000 масштаб аясында, 1-ден 10 метрге дейін ауытқу
Кесу аймақтары
ЭТРМ
1: 10 000 -
1: 50 000 масштаб аясында, 1-ден 10 метрге дейін ауытқу
* мм – милиметр;
см – сантиметр;
м – метр;
км – километр;
H – биіктік;
' – минут;
ppm – миллиондық бөлік.
Ескерту:
Жеке және заңды тұлғалар тақырыптық кеңістіктік деректерді құру, жаңарту және Ұлттық кеңістіктік деректер қорына ұсыну кезінде осы тізілімді басшылыққа ала алады.
аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
СРИМ – Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
ЭМ - Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі.