О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 92 "Об утверждении форм отчетов о работе судов по рассмотрению административных дел, электронных информационных учетных документов, и Инструкции по их вводу и формированию"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 20 февраля 2024 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2024 года № 34021
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 92 "Об утверждении форм отчетов о работе судов по рассмотрению административных дел, электронных информационных учетных документов, и Инструкции по их вводу и формированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23196) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 37) пункта 19 Положения о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в форме № 5 "Отчет по рассмотрению административных дел судами первой инстанции", утвержденной указанным приказом:
раздел 1 "Движение и результаты рассмотрения административных дел":
дополнить графами 50, 51, 52 в следующей редакции:
"
по искам лиц с инвалидностью
по искам, заявленным в интересах несовершеннолетних
по искам лиц женского пола
50
51
52
.";
раздел 2 "Движение административных дел в отношении административных органов, должностных лиц" изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в форме № 5К "Отчет по рассмотрению административных дел в кассационной инстанции", утвержденной указанным приказом:
раздел 2 "Результаты рассмотрения дел (не вступившие в законную силу судебные акты)":
дополнить графами 77, 78, 79 в следующей редакции:
"
по искам лиц с инвалидностью
по искам, заявленным в интересах несовершеннолетних
по искам лиц женского пола
77
78
79
.";
в Инструкции о вводе электронных информационных учетных документов в информационную систему судебных органов Республики Казахстан и формировании отчетов о работе судов по рассмотрению административных дел, утвержденной указанным приказом:

"Әкімшілік істерді қарау бойынша соттардың жұмысы туралы есептердің, электронды ақпараттық есепке алу құжаттарының нысандарын және оларды енгізу мен қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 22 маусымдағы № 92 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2024 жылғы 20 ақпандағы № 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 ақпанда № 34021 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкімшілік істерді қарау бойынша соттардың жұмысы туралы есептердің, электронды ақпараттық есепке алу құжаттарының нысандарын және оларды енгізу мен қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 22 маусымдағы № 92 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23196 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы ереженің 19-тармағының 37) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бірінші сатыдағы соттардың әкімшілік істерді қарауы жөніндегі есеп" № 5-нысаны;
1-бөлім "Әкімшілік істерді қарау нәтижелері және қозғалысы":
50, 51, 52-бағандар мынадай редакцияда толықтырылсын:
"
Мүгедектігі бар адамдардың талап қоюлары бойынша
кәмелетке толмағандардың мүддесіне берілген талап қоюлар бойынша
әйел адамдардың талап қоюлары бойынша
50
51
52
"і с";
"Әкімшілік органдарға, лауазымды адамдарға қатысты әкімшілік істердің қозғалысы" деген 2-бөлім осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Кассациялық сатыда әкімшілік істерді қарау бойынша есеп" № 5-нысаны:
2-бөлім "Істерді қарау нәтижелері (заңды күшіне енбеген сот актілері)":
77, 78, 79-бағандар мынадай редакцияда толықтырылсын:
"
Мүгедектігі бар адамдардың талап қоюлары бойынша
кәмелетке толмағандардың мүддесіне берілген талап қоюлар бойынша
әйел адамдардың талап қоюлары бойынша
77
78
79
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне электронды ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу және әкімшілік істерді қарау жөніндегі соттардың жұмысы туралы есептерді қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықта:

пункты 1, 2, 3, 4, 5 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция о вводе электронных информационных учетных документов (далее – ЭИУД) в информационную систему судебных органов Республики Казахстан (далее – ИС СО РК) и формировании отчетов о работе судов по рассмотрению административных дел определяет основные положения ввода ЭИУД и формирования на их основе отчетов по рассмотрению административных дел судами первой, апелляционной и кассационной инстанций (далее - отчеты).
2. Разработка и введение единых форм ЭИУД осуществляется Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) по согласованию с Судебной администрацией Республики Казахстан (далее – Судебная администрация).
3. Ввод и учет ЭИУД в ИС СО РК ведется Судебной администрацией и его территориальными подразделениями в областях, городах республиканского значения и столице (далее – канцелярии судов).
4. Отчеты на основании данных ЭИУД ИС СО РК формируются Комитетом и его территориальными органами.
5. Формирование отчетов осуществляется на основании следующих форм ЭИУД:
1) "ЭИУД 1 на административное дело (иск), рассмотренное судом первой инстанции" (далее – ЭИУД 1);
2) "ЭИУД 2 на административное дело (иск), рассмотренное судом апелляционной инстанции" (далее – ЭИУД 2);
3) "ЭИУД 3 на административное дело (иск), рассмотренное судом кассационной инстанции" (далее – ЭИУД 3).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Корректировка реквизитов ЭИУД, внесенных в ИС СО РК, производится по инициативе Судебной администрации, канцелярии судов, по письму Комитета, его территориальных и приравненных к ним органов (далее – территориальные органы).";
пункты 47, 48, 49 изложить в следующей редакции:
"47. Отчеты формируются Комитетом и его территориальными органами в АИС Комитета на основании данных ИС СО РК из ЭИУД в соответствии с алгоритмом расчета показателей ИС СО РК.
48. Отчеты формируются ежеквартально с нарастающим итогом.
49. Статистические данные по отчетам (далее – статистический срез) территориальными органами Комитета подтверждаются в 15:00 часов 6 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по времени города Астаны.
Сводные отчеты по республике Комитет представляет для подписания председателю Комитета 8 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Сводные отчеты после подписания, но не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляются в Судебную администрацию.
Сводные отчеты по областям, городам республиканского значения и столице подписываются начальниками территориальных органов Комитета (после утверждения статистического среза Комитетом), которые обеспечивают их сохранность на местах (без направления в Комитет).".

1, 2, 3, 4, 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – ҚР СО АЖ) электронды ақпараттық есепке алу құжаттарын (бұдан әрі – ЭАЕҚ) енгізу және әкімшілік істерді қарау бойынша соттардың жұмысы туралы есептерді қалыптастыру жөніндегі нұсқаулық ЭАЕҚ енгізудің және олардың негізінде бірінші, апелляциялық және кассациялық сатыдағы соттардың әкімшілік істерді қарауы жөніндегі есептерді қалыптастыруының негізгі ережелерін айқындайды (бұдан әрі - есептер).".
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) ЭАЕҚ біріңғай нысандарын әзірлеуді және енгізуді Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігімен (бұдан әрі – Сот әкімшілігі) келісе отырып жүзеге асырады.
3. ЭАЕҚ-ны ҚР СО АЖ-ға енгізу есепке алуды Сот әкімшілігі және оның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – соттар кеңсесі) жүргізеді.
4. Есептерді ҚР СО АЖ ЭАЕҚ-ның деректері негізінде Комитет және оның аумақтық органдары қалыптастырады.
5. Есептерді қалыптастыру ЭАЕҚ-ның мынадай нысандары негізінде іске асырылады:
1) "Бірінші сатыдағы сот қараған әкімшілік іске (талап қою) 1-ЭАЕҚ" (бұдан әрі – 1-ЭАЕҚ);
2) "Апелляциялық сатыдағы сот қараған әкімшілік іске 2-ЭАЕҚ" (бұдан әрі – 2-ЭАЕҚ);
3) "Кассациялық сатыдағы сот қараған әкімшілік іске (талап қою) 3-ЭАЕҚ" (бұдан әрі – 3-ЭАЕҚ)";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. ҚР СО АЖ-да енгізілген ЭАЕҚ-ның деректемелерін түзету Сот әкімшілігінің, соттар кеңсесінің бастамасы бойынша, Комитеттің, оның аумақтық және оларға теңестірілген органдарының (бұдан әрі – аумақтық органдар) хаты бойынша жүргізіледі.";
47, 48, 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Есептер Комитет және оның аумақтық органдары комитеттің ААЖ-да ҚР СО АЖ-да көрсеткіштерін есептеу алгоритміне сәйкес ЭАЕҚ-тен ҚР СО АЖ деректері негізінде қалыптастырылады.
48. Есептер тоқсан сайын өсіп келе жатқан нәтижемен қалыптастырылады.
49. Комитеттің аумақтық органдары есептер бойынша статистикалық деректерді (бұдан әрі – статистикалық кесім) Астана қаласының уақыты бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 6-күні сағат 15:00-де расталады.
Комитет республика бойынша жиынтық есептерді есептік кезеңнен кейінгі айдың 8-күні Комитет төрағасына қол қою үшін ұсынылады.
Жиынтық есептерге қол қойылғаннан кейін, бірақ есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей Сот әкімшілігіне жолданады.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және Астана бойынша жиынтық есептерге Комитеттің аумақтық органдарының бастықтары (Комитет статистикалық бөлімді бекіткеннен кейін) қол қояды, олар жергілікті жерлерде олардың сақталуын қамтамасыз етеді (Комитетке жіберілмей).".

2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, территориальным органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАН"
Судебная администрация
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 20 февраля 2024 года № 24
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 22 июня 2021 года № 92
форма
Форма № 5 "Отчет по рассмотрению административных дел судами первой инстанции"
Раздел 2 "Движение административных дел в отношении административных органов, должностных лиц"
Наименование
Остаток неоконченных дел на начало отчетного периода
Поступило дел за отчетный период
Возобновлено производств по делам в связи с отменой первоначальных судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам

2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне, Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Рсепубликасы
Сот әкімшілігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2024 жылғы 20 ақпандағы
№ 24 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2021 жылғы 22 маусымдағы
№ 92 бұйрығына
1-қосымша
нысан
"Бірінші сатыдағы соттардың әкімшілік істерді қарауы жөніндегі есеп" № 5-нысаны
"Әкімшілік органдарға, лауазымды адамдарға қатысты әкімшілік істердің қозғалысы" 2-бөлім
Атауы
Есептік кезеңнің басындағы аяқталмаған істердің қалдығы
Есептік кезеңде келіп түскен істер
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша бастапқы сот актілерінің күші жойылуына байланысты істер бойынша қайта жаңартылған іс жүргізулер