О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 108 "Об утверждении Правил содержания общего имущества объекта кондоминиума"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 20 января 2024 года № 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2024 года № 34042
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года №108 "Об утверждении Правил содержания общего имущества объекта кондоминиума" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10528) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума.";
Правила по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 20 января 2024 года № 29
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 февраля 2015 года № 108
Правила
по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-10) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее - Закон) и регулируют отношения, возникающие в процессе управления объектом кондоминиума и содержания общего имущества объекта кондоминиума, входящих в жилищный фонд Республики Казахстан.

"Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 108 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 20 қаңтардағы № 29 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 23 ақпанда № 34042 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10528 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау қағидаларды бекіту туралы";
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау қағидаларды бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2024 жылғы 20 қаңтардағы
№ 29 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 19 ақпандағы
№ 108 бұйрығымен
бекітілген
Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-2-бабының 10-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының үй қорына кіретін кондоминиум объектісін басқару және тұрғын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау процесінде туындайтын қатынастарды реттейді.

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) общее имущество объекта кондоминиума – части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, крыши, чердаки, технические этажи, подвалы, общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;
2) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс своевременных технических мероприятий и работ по замене или восстановлению составных частей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, установленных нормативной и технической документацией, проводимых с целью предотвращения их преждевременного износа и устранения неисправности;
3) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления ресурса многоквартирного жилого дома;
4) придомовой земельный участок многоквартирного жилого дома (далее – придомовой земельный участок) – земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому и предназначенный для благоустройства, озеленения, размещения спортивных, игровых площадок, подъездных дорог, парковок, тротуаров, малых архитектурных форм;
5) расходы на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума – обязательные затраты собственников квартир, нежилых помещений, установленные решением собрания в соответствии с методикой расчета сметы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также методикой расчета минимального размера расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума;
6) управление объектом кондоминиума – комплекс мероприятий, направленных на создание безопасных и комфортных условий проживания (пребывания) собственников квартир, нежилых помещений, надлежащее содержание общего имущества объекта кондоминиума, решение вопросов пользования общим имуществом объекта кондоминиума и предоставление коммунальных услуг;

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан басқа, кондоминиум объектісінің бөліктері (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, холдар, дәліздер, баспалдақ марштары мен баспалдақ алаңдары, лифтілер, шатырлар, шатырастылар, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік пошта жәшіктері, көппәтерлі тұрғын үй тұрған жер учаскесі және (немесе) үй жанындағы жер учаскесі, абаттандыру элементтері және ортақ пайдаланылатын басқа да мүлік);
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу – мерзімінен бұрын тозуын болғызбау және ақауларын жою мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің нормативтік және техникалық құжаттамада белгіленген құрама бөліктері мен инженерлік жабдықтарын ауыстыру немесе қалпына келтіру жөніндегі уақтылы техникалық іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйдің ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік жабдықтарын жаңа немесе анағұрлым мықты және үнемді, жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын түрлеріне ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
4) көппәтерлі тұрғын үйдің үй жанындағы жер учаскесі (бұдан әрі – үй жанындағы жер учаскесі) – көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан және абаттандыруға, көгалдандыруға, спорт, ойын алаңдарын, кірме жолдарды, орынтұрақтарды, тротуарларды, шағын сәулет нысандарын орналастыруға арналған жер учаскесі;
5) кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар – кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесіне, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес жиналыс шешімімен белгіленген пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің міндетті шығындары;
6) кондоминиум объектісін басқару – пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің қауіпсіз және жайлы тұруына (болуына) жағдайлар жасауға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін тиісінше күтіп-ұстауға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалану мәселелерін шешуге және коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға бағытталған іс-шаралар кешені;

7) содержание общего имущества объекта кондоминиума – комплекс работ или услуг по технической эксплуатации, санитарному содержанию и текущему ремонту общего имущества объекта кондоминиума;
8) субъект сервисной деятельности – физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по содержанию общего имущества объекта кондоминиума на основании заключенного договора;
9) общее имущество объекта кондоминиума ограниченного пользования – часть общего имущества объекта кондоминиума, переданная в определяемом настоящим Законом порядке в пользование собственнику квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки или третьему лицу;
10) многоквартирный жилой дом – отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, которое является общей долевой собственностью, и двух и более квартир, нежилых помещений, имеющих самостоятельные выходы на земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому, либо в иные части общего имущества объекта кондоминиума;
11) управляющий многоквартирным жилым домом – гражданин Республики Казахстан, не являющийся собственником квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки в управляемом многоквартирном жилом доме, соответствующий квалификационным требованиям, утвержденным уполномоченным органом;
12) совет многоквартирного жилого дома (далее – Совет дома) – коллегиальный орган управления объектом кондоминиума, избираемый из числа собственников квартир, нежилых помещений;
13) кондоминиум многоквартирного жилого дома (далее – кондоминиум) – форма собственности, зарегистрированная в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, при которой квартиры, нежилые помещения, парковочные места, кладовки находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, а те части, которые не находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, принадлежат собственникам квартир, нежилых помещений парковочные места, кладовки на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
14) объединение собственников имущества многоквартирного жилого дома (далее – объединение собственников имущества) – юридическое лицо, являющееся некоммерческой организацией, образованное собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома, осуществляющее управление объектом кондоминиума, финансирующее его содержание и обеспечивающее его сохранность;
15) объекты информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (далее – объекты информатизации ЖКХ) - электронные информационные ресурсы и информационные системы в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;

7) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық пайдалану, санитариялық күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер кешені;
8) сервистік қызмет субъектісі – жасалған шарт негізінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі қызметтерді көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
9) кондоминиум объектісінің шектеулі пайдаланылатын ортақ мүлкі – кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің осы Заңда айқындалатын тәртіппен пәтер, тұрғын емес үй-жайдың, орынтұрақ орнының, қойманың меншік иесінің немесе үшінші тұлғаның пайдалануына берілген бір бөлігі;
10) көппәтерлі тұрғын үй – ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан жер учаскесіне не кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің өзге де бөліктеріне дербес шығатын жерлері бар екі және одан көп пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан тұратын, біртұтас бөлінбейтін жер учаскесінде біртұтас іргетасы бар жеке тұрған ғимарат;
11) көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы – басқаратын көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, орынтқрақ орнының, қойманың меншік иесі болып табылмайтын, уәкілетті орган бекіткен біліктілік талаптарына сай келетін Қазақстан Республикасының азаматы;
12) көппәтерлі тұрғын үй кеңесі (бұдан әрі – үй кеңесі) – пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері қатарынан сайланатын кондоминиум объектісін басқарудың алқалы органы;
13) көппәтерлі тұрғын үй кондоминиумы (бұдан әрі – кондоминиум) – Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен тіркелген меншік нысаны, бұл ретте пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, орынтұрақ орындары, қоймалар дара (бөлек) меншікте болады, ал дара (бөлек) меншікте емес бөліктер пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орнының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болады;
14) көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігі (бұдан әрі – мүліктің меншік иелері бірлестігі) – коммерциялық емес ұйым болып табылатын, бір көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған, кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын, оны күтіп-ұстауды қаржыландыратын және оның сақталуын қамтамасыз ететін заңды тұлға;
15) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері (бұдан әрі – ТКШ ақпараттандыру объектілері) – тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелер;

16) субъекты информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (далее – субъекты информатизации ЖКХ) - уполномоченный орган, местные исполнительные органы, центр развития жилищно-коммунального хозяйства, субъекты естественных монополий, объединения собственников имущества, простые товарищества, управляющие многоквартирным жилым домом, управляющие компании, субъекты сервисной деятельности, собственники квартир, нежилых помещений и иные субъекты;
17) собрание собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома (далее – собрание) – высший орган управления объектом кондоминиума, обеспечивающий коллективное обсуждение и принятие решений собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с управлением объектом кондоминиума и содержанием общего имущества объекта кондоминиума, путем голосования, в том числе посредством объектов информатизации ЖКХ;
18) кладовка – место, предусмотренное проектно-сметной документацией многоквартирного жилого дома, не являющееся нежилым помещением, предназначенное для хранения имущества с соблюдением норм пожарной безопасности и иных требований, располагаемое вне квартиры, не имеющее в совокупности общедомовых инженерных систем, а также отдельной входной группы и находящееся в индивидуальной (раздельной) собственности;
19) парковочное место – место для стоянки автотранспортного средства в паркинге, не являющееся нежилым помещением и находящееся в индивидуальной (раздельной) собственности.
Глава 2. Управление объектом кондоминиума
3. Для управления объектом кондоминиума, финансирования его содержания и обеспечения сохранности общего имущества объекта кондоминиума собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома создается одно объединение собственников имущества либо одно простое товарищество многоквартирного жилого дома (простое товарищество), если количество собственников квартир, нежилых помещений не превышает тридцати, либо осуществляется непосредственное совместное управление всеми собственниками квартир, нежилых помещений, если количество собственников квартир, нежилых помещений не превышает шестнадцати.
4. В многоквартирных жилых домах, расположенных на едином фундаменте либо имеющих единые общедомовые инженерные системы или единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, собственники квартир, нежилых помещений создают одно простое товарищество либо одно объединение собственников имущества при согласии большинства собственников квартир, нежилых помещений каждого многоквартирного жилого дома.

16) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру субъектілері (бұдан әрі – ТКШ ақпараттандыру субъектілері) - уәкілетті орган, жергілікті атқарушы органдар, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту орталығы, табиғи монополиялар субъектілері, мүліктің меншік иелерінің бірлестіктері, көппәтерлі тұрғын үйді басқаратын жай серіктестіктер, басқарушы компаниялар, сервистік қызмет субъектілері, пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері және өзге де субъектілер;
17) көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы (бұдан әрі – жиналыс) – пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға байланысты шешімдерді ұжымдық талқылауын және дауыс беру арқылы қабылдауын қамтамасыз ететін кондоминиум объектісін басқарудың жоғарғы органы;
18) қойма – көппәтерлі тұрғын үйдің жобалау-сметалық құжаттамасында көзделген, тұрғын емес үй-жай болып табылмайтын, өрт қауіпсіздігінің нормалары мен өзге де талаптарды сақтай отырып мүлікті сақтауға арналған, пәтерден тыс орналасқан, жиынтығында үйге ортақ инженерлік жүйелер, сондай-ақ жеке кіретін жері жоқ және дара (бөлек) меншіктегі орын;
19) орынтұрақ орны – паркингте автокөлік құралын қоюға арналған, тұрғын емес үй-жай болып табылмайтын және дара (бөлек) меншіктегі орын.
2-тарау. Кондоминиум объектісін басқару
3. Кондоминиум объектісін басқару, оны күтіп-ұстауды қаржыландыру және кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің сақталуын қамтамасыз ету үшін бір көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, егер пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің саны отыздан аспаса, көппәтерлі тұрғын үйдің жай серіктестігі (жай серіктестік) егер пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің саны он алтыдан аспаса, пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелерінің тікелей бірлесіп басқаруы жүзеге асырылады.
4. Бір іргетаста орналасқан не үйге ортақ бірыңғай инженерлік жүйелері немесе көппәтерлі тұрғын үйдің және (немесе) үй жанындағы жер учаскесінің астындағы бірыңғай бөлінбейтін жер учаскесі бар көппәтерлі тұрғын үйлерде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың иелері әрбір көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің көпшілігінің келісімімен бір қарапайым серіктестік не мүлік иелерінің бір бірлестігін құрады.

5. Управление объектом кондоминиума осуществляется путем:
1) планирования, составления текущих и перспективных планов для содержания общего имущества объекта кондоминиума;
2) расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума;
3) расчета годовой сметы расходов на содержание парковочных мест, кладовки;
4) организации и проведения собраний;
5) контроля за исполнением договоров, заключенных с субъектами сервисной деятельности и организациями, предоставляющие коммунальные услуги.
6. На управление объектом кондоминиума включаются следующие расходы:
оплата труда (услуг) за управление объектом кондоминиума;
оплата труда (услуг) за ведение бухгалтерского учета, статистической и налоговой отчетности;
обязательные платежи в бюджет (налоги, взносы, отчисления и другое);
банковские услуги;
оплата за расчетно-кассовое обслуживание;
расходы на содержание офиса (аренда, связь, интернет, канцелярские товары, оргтехника и ее содержание);
обязательное страхование работников от несчастных случаев;
оплата услуг за печать и обработку платежей по расходам на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также накопление за капитальный ремонт, целевой взнос;
расходы, связанные с принудительным взысканием задолженности (нотариальные услуги, услуги почты, государственная пошлина и другое).
7. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом, либо управляющая компания, либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении осуществляют функции управления, определенные Законом без заключения договора с собственниками.
8. Управляющий многоквартирным жилым домом или управляющая компания оказывает услуги по управлению объектом кондоминиума при наличии в своем составе специалистов, прошедших обучение и обладающих документом, подтверждающим квалификацию на осуществление функций по управлению объектом кондоминиума.
9. В целях проведения электронного голосования при проведении собрания по инициативе совета дома либо председателя объединения собственников имущества, либо доверенного лица простого товарищества либо по требованию ревизионной комиссии (ревизора), либо по требованию не менее десяти процентов собственников квартир, нежилых помещений, либо по инициативе жилищной инспекции данные лица принимают решение о выборе объекта информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.

5. Кондоминиум объектісін басқару:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау үшін ағымдағы және перспективалық жоспарларды жоспарлау, жасау;
2) кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу;
3) орынтұрақ орындарын, қоймаларды ұстауға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу;
4) жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу;
5) сервистік қызмет субъектілерімен және коммуналдық қызмет көрсететін ұйымдармен жасалған шарттардың орындалуын бақылау арқылы жүзеге асырылады.
6. Кондоминиум объектісін басқаруда мынадай шығыстар:
кондоминиум объектісін басқару үшін еңбекақы (қызметтер) төлемі;
бухгалтерлік есепті , статистикалық және салық есептілігін жүргізу үшін еңбекақы (қызметтер) төлемі;
бюджетке төленетін міндетті төлемдер (салықтар, жарналар, аударымдар және басқалар);
банктік қызметтер;
есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету үшін төлем;
офисті ұстауға (жалға алу, байланыс, интернет, кеңсе тауарлары, ұйымдастыру техникасы және оны ұстау) арналған шығыстар қамтылады;
қызметкерлерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру;
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар бойынша төлемдерді басып шығару және өңдеу, сондай-ақ күрделі жөндеу үшін жинақтау, нысаналы жарна қызметтері үшін ақы төлеу;
берешекті мәжбүрлеп өндіріп алуға байланысты шығыстар (нотариаттық қызметтер, почта қызметтері, мемлекеттік баж және басқалар).
7. Мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген тұлғасы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері тікелей бірлескен басқару кезінде меншік иелерімен шарт жасаспай, Заңда айқындалған басқару функцияларын жүзеге асырады.
8. Көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы немесе басқарушы компания өз құрамында оқудан өткен және кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыру біліктілігін растайтын құжаты бар мамандар болған кезде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсетеді.
9. Электрондық дауыс беруді өткізу мақсатында жиналысты өткізу кезінде үй кеңесінің не мүлік иелері бірлестігі төрағасының не жай серіктестіктің сенім білдірілген тұлғасының бастамасы бойынша не тексеру комиссиясының (тексерушінің) талабы бойынша не пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің кемінде он процентінің талабы бойынша не тұрғын үй инспекциясының бастамасы бойынша бұл адамдар тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында ақпараттандыру объектісін таңдау туралы шешім қабылдайды.

10. Управление объектом кондоминиума осуществляется электронно посредством объектов информатизации ЖКХ субъектами информатизации ЖКХ, где на собрании собственники квартир, нежилых помещений принимают решение о выборе объекта информатизации ЖКХ либо делегировать такие полномочия совету дома.
11. Председатель объединения собственников имущества в течение пятнадцати рабочих дней со дня избрания государственной регистрации объединения собственников имущества открывает в банке второго уровня:
текущий счет для зачисления денег по расходам на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума (текущий счет);
сберегательный счет для накопления денег на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума (сберегательный счет).
12. При управлении объектом кондоминиума осуществляется собственниками квартир, нежилых помещений самостоятельно без образования юридического лица в форме простого товарищества, открытие счетов в банках второго уровня осуществляется доверенным лицом простого товарищества на основании простой письменной доверенности, которой доверенное лицо простого товарищества уполномочено всеми собственниками квартир, нежилых помещений на открытие счетов в банках второго уровня. Доверенное лицо простого товарищества открывает текущий и сберегательный счета только в целях, определенных Законом, в течение пятнадцати рабочих дней со дня подписания договора простого товарищества.
Непосредственное совместное управление всеми собственниками квартир, нежилых помещений осуществляется без открытия текущих и сберегательных счетов в банках второго уровня.
13. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом, либо управляющая компания, либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении комиссионно в составе членов совета дома, проводят осмотр и составляют Инвентарный перечень общего имущества объекта кондоминиума в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам акт осмотра объекта кондоминиума согласно приложения 2 к настоящим Правилам.
Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом либо управляющая компания либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении по результатам осмотра объекта кондоминиума представляет информацию о многоквартирном жилом доме, согласно приложениям 1, 2 в объект информатизации ЖКХ либо в информационную систему централизованного сбора и хранения электронных информационных ресурсов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в соответствии с Правилами формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства утвержденных приказом исполняющего обязанности. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 172 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20245).

10. Кондоминиум объектісін басқаруды ТКШ ақпараттандыру субъектілері ТКШ ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық түрде жүзеге асырады, онда жиналыста пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың иелері ТКШ ақпараттандыру объектісін таңдау туралы шешім қабылдайды немесе мұндай өкілеттіктерді үй кеңесіне береді.
11. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы мүлік иелері бірлестігі мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банкте:
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар бойынша ақшаны есепке жатқызуға арналған ағымдағы шотты (ағымдағы шот);
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға арналған жинақ шотын (жинақ шоты) ашады.
12. Кондоминиум объектісін басқаруды пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері заңды тұлға құрмай-ақ жай серіктестік нысанында дербес жүзеге асырған жағдайда, екінші деңгейдегі банктерде шоттар ашуды жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы жай серіктестіктің сенім білдірілген адамына пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері екінші деңгейдегі банктерде шоттар ашуға уәкілеттік берген қарапайым жазбаша сенімхат негізінде жүзеге асырады. Жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы ағымдағы және жинақ шоттарын осы Заңда айқындалған мақсаттарда ғана, жай серіктестік шартына қол қойылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде ашады.
Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелерін тікелей бірлесіп басқару екінші деңгейдегі банктерде ағымдағы және жинақ шоттарын ашпай-ақ жүзеге асырылуы мүмкін.
13. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық иелері тікелей бірлескен басқару кезінде үй кеңесі мүшелерінің құрамында комиссиялық түрде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне тексеріп қарау жүргізеді және түгендеу тізбесін және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес кондоминиум объектісін қарау актісін жасайды.
Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері тікелей бірлескен басқару кезінде кондоминиум объектісін қарау нәтижелері бойынша ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес ТКШ ақпараттандыру объектісіне не тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинау мен сақтаудың ақпараттық жүйесіне Қағидалардың 1, 2-қосымшаларына және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 31 наурыздағы № 172 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20245 болып тіркелген) көппәтерлі тұрғын үй туралы ақпарат береді.

14. На основании Инвентарного перечня и акта осмотра объекта кондоминиума председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом либо управляющая компания либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении составляют годовую смету расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума и годовую смету на содержание парковочных мест, кладовок в соответствии с Методикой расчета сметы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума и определяет размер расходов, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 166 "Об утверждении Методики расчета сметы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также методики расчета минимального размера расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №20284).
15. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом либо управляющая компания либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении представляют на рассмотрение Совету дома проекты годовых смет расходов и размеры ежемесячных взносов на управление объекта кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также на содержание парковочного места, кладовок которая утверждается на собрании собственников квартир, нежилых помещений, и на собрании собственников парковочных мест, кладовок в том числе путем голосования посредством объектов информатизации ЖКХ, выбранного на собрании либо Советом дома при условии делегирования.
16. Размеры расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также размер оплаты за содержание парковочного места, кладовки устанавливаются соразмерно доле собственника квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки в общем имуществе.
17. Дополнительные расходы, не относящиеся к расходам на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, не возлагается на собственников квартир, нежилых помещений без их письменного согласия и (или) решения собрания.

14. Түгендеу тізбесі мен кондоминиум объектісін қарау актілері негізінде мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания немесе пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық иелері, тікелей бірлескен басқару кезінде "Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 166 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20284 болып тіркелген) Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесіне сәйкес кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың жылдық сметасын және орынтұрақ орындарын, қоймаларды ұстауға арналған жылдық сметаны жасайды және шығыстар мөлшерін айқындайды.
15. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенімді адамы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания не тікелей бірлескен басқару кезінде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері Үй кеңесінің қарауына шығыстардың жылдық сметасы жобасы мен кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, сондай-ақ орынтұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшерін ұсынады, ол пәтердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің жиналысында, және орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің жиналысында оның ішінде жиналыста не ұсыну шартымен Үй кеңесі таңдаған ТКШ ақпараттандыру объектілері арқылы дауыс беру жолымен бекітіледі.
16. Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың мөлшері, сондай-ақ орынтұрақ орнын, қойманы күтіп-ұстауға арналған төлем мөлшері пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, орынтұрақ орнының, қойманың меншік иесінің ортақ мүліктегі үлесіне мөлшерлес белгіленеді.
17. Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстарға жатпайтын қосымша шығыстар пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне олардың жазбаша келісімінсіз және (немесе) жиналыстың шешімінсіз жүктелмейді.

18. При необходимости проведения дополнительных ремонтных работ и иных мероприятий по содержанию общего имущества объектов кондоминиума, не предусмотренных в годовых сметах расходов, собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на собраниях, принимают решение о сборе целевых взносов и их размере, который оформляется протоколом.
19. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом либо управляющая компания предоставляет на рассмотрение Совету дома ежемесячные и годовые отчеты по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума электронно через объекты информатизации ЖКХ и/или бумажно и представляет собственникам квартир, нежилых помещений до десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, и размещается в общедоступных местах.
20. Коммунальные услуги, расходуемые на общедомовые нужды, определяются на основании показаний общедомовых приборов учета, а при их отсутствии - по установленной мощности либо по нормам потребления, утвержденным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
21. Не допускается выставление счетов (квитанций) собственникам квартир, нежилых помещений на оплату за коммунальные услуги, расходуемые на общедомовые нужды без указания показаний общедомовых счетчиков и количества потребления за оплачиваемый период.
22. Не допускается использование средств, предусмотренных на коммунальные услуги, расходуемые на общедомовые нужды на другие цели, кроме как на оплату организациям предоставляющим коммунальные услуги электроснабжения, водоснабжения на основании заключенных договоров.
Глава 3. Порядок передачи финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума
23. Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо всеми собственниками квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении с момента создания юридического лица либо образования простого товарищества или при изменении формы управления объектом кондоминиума направляет в течение 3 рабочих дней кооперативу собственников помещений (квартир), потребительскому кооперативу собственников квартир, нежилых помещений, потребительскому кооперативу, выборным или наемным физическим лицам - управляющим жилыми домами (менеджерам) либо юридическим лицам, управляющим таким домом уведомление по форме согласно приложению 3 настоящих Правил.

18. Шығыстардың жылдық сметасында көзделмеген кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі қосымша жөндеу жұмыстарын және өзге де іс-шараларды жүргізу қажет болған жағдайда, жиналыстарда пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері нысаналы жарналарды жинау және олардың мөлшері туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді.
19. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенімді адамы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания Үй кеңесіне кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептерді қарау үшін ТКШ ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық және/немесе қағаз түрінде береді және есептік кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне дейін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне ұсынады және жалпыға қолжетімді орындарда орналастырады.
20. Үйге ортақ мұқтаждарға жұмсалатын коммуналдық қызметтер үйге ортақ есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде, ал олар болмаған кезде - белгіленген қуат бойынша не табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен тұтыну нормалары бойынша айқындалады.
21. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне үйге ортақ есептегіштердің көрсеткіштерін және ақылы кезең үшін тұтыну санын көрсетпей, үйге ортақ мұқтаждарға жұмсалатын коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеуге шоттар (түбіртектер) ұсынуға жол берілмейді.
22. Жасалған шарттар негізінде электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау коммуналдық қызметтерін ұсынатын ұйымдарға ақы төлеуден басқа мақсаттарға үйге ортақ мұқтаждарға жұмсалатын коммуналдық қызметтерге көзделген қаражатты пайдалануға жол берілмейді.
3-тарау. Кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды беру тәртібі
23. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері, тікелей бірлескен басқару кезінде заңды тұлға құрылған не жай серіктестік құрылған кезден бастап немесе кондоминиум объектісін басқару нысаны өзгерген кезде 3 жұмыс күні ішінде үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің кооперативіне, пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің тұтыну кооперативіне, тұтыну кооперативіне, сайланбалы немесе жалдамалы жеке тұлғаларға – тұрғын үйлерді басқарушыларға (менеджерлерге) не осындай үйді басқаратын заңды тұлғаларға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жібереді.

24. При переходе от одной формы управления, в другую форму управления предусмотренной статьей 42-1 Закона, в течение 3 рабочих дней направляется уведомление в жилищную инспекцию о создании объединения собственников имущества или об образовании простого товарищества или о непосредственном совместном управлении всеми собственниками квартир, нежилых помещений либо об изменении формы управления объектом кондоминиума.
25. Уведомление, предусмотренное пунктом 24 настоящих Правил, должно содержать наименование формы управления объектом кондоминиума, образованной собственниками квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома и место нахождения объекта кондоминиума.
26. Лицо, с момента получения уведомления, а также его направившее, предусмотренные пунктом 23 настоящих Правил, в течение в 3 рабочих дней совместно составляют акт приема-передачи финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума, утвержденной по форме согласно приложению 4 настоящих Правил.
Передача совету дома или председателю объединения собственников имущества либо доверенному лицу простого товарищества финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума и подписание акта приема-передачи осуществляется не позднее 3 рабочих дней с момента получения лицом уведомления, предусмотренное пунктом 23 настоящих Правил.
Передача и (или) не передача новой форме управления объектом кондоминиума финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума не освобождает от ответственности по:
гарантийным обязательствам Заказчика (застройщика);
действиям (бездействию) действующей (ранее действовавшей) формы управления объектом кондоминиума, приведшим к порче и (или) присвоению и (или) растрате вверенного общего имущества объекта кондоминиума.
27. Имеющиеся разногласия по количественному и (или) качественному составу финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума подлежащих передаче, отражаются в акте приема-передачи согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
28. Лицам, указанным в пункте 23 настоящих Правил, не допускается использовать с текущего счета средства, предусмотренные на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, на содержание парковочного места, кладовки на иные цели не указанные в годовых сметах расходов.
Глава 4. Содержание общего имущества объекта кондоминиума
29. Общее имущество объекта кондоминиума должно содержаться в соответствии с требованиями Закона, строительных, санитарных, экологических, противопожарных и других обязательных норм и правил в состоянии, обеспечивающем:

24. Заңның 42-1-бабында көзделген басқарудың бір нысанынан басқарудың басқа нысанына ауысқан жағдайда 3 жұмыс күні ішінде тұрғын үй инспекциясына мүліктің меншік иелерінің бірлестігін құру туралы немесе жай серіктестік құру туралы не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелерін тікелей бірлесіп басқару туралы не кондоминиум объектісін басқару нысанын өзгерту туралы хабарлама жіберіледі.
25. Осы Қағидалардың 24-тармағында көзделген хабарламада пәтерлердің, көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған кондоминиум объектісін басқару нысанының атауы және кондоминиум объектісінің орналасқан жері қамтылады.
26. Хабарламаны алған сәттен бастап, сондай-ақ осы Қағидалардың 23-тармағында көзделген хабарламаны жіберген адам 3 жұмыс күні ішінде бірлесіп осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітілген кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды қабылдау-беру актісін жасайды.
Үй кеңесіне немесе мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасына не жай серіктестіктің сенім білдірілген тұлғасына кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды беру және қабылдау-беру актісіне қол қою осы Қағидалардың 23-тармағында көзделген хабарламаны алған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Кондоминиум объектісін басқарудың жаңа нысанын кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды беру және (немесе) бермеу:
Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) кепілдік міндеттемелері;
кондоминиум объектісінің сеніп тапсырылған ортақ мүлкін бүлдіруге және (немесе) иемденуге және (немесе) ысырап етуге әкеп соққан кондоминиум объектісін басқарудың қолданыстағы (бұрын қолданыста болған) нысанының әрекеттері (әрекетсіздігі) бойынша жауапкершіліктен босатпайды.
27. Беруге жататын кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманың және өзге де техникалық құралдардың сандық және (немесе) сапалық құрамы бойынша орын алған келіспеушіліктер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қабылдау-беру актісінде көрсетіледі.
28. Осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген тұлғаларға ағымдағы шоттан кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін, орынтұрақ орнын, қойманы күтіп-ұстауға көзделген қаражатты шығыстардың жылдық сметаларында көрсетілмеген өзге де мақсаттарға пайдалануға жол берілмейді.
4-тарау. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау
29. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі Заңның, құрылыс, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да нормалар мен қағидалардың талаптарына сәйкес:

1) соблюдение прав и законных интересов собственников квартир, нежилых помещений, а также лиц участвующих в содержании общего имущества объекта кондоминиума;
2) безопасность для жизни и здоровья граждан, сохранность имущества физических или юридических лиц и государственного имущества;
3) постоянную готовность общедомовых инженерных систем и оборудований по предоставлению коммунальных услуг собственникам квартир, нежилых помещений в соответствии с Правилами предоставления коммунальных услуг, утверждаемые местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, согласно статьи 10-3 Закона;
4) соблюдение требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергетической эффективности.
30. Содержание общего имущества объекта кондоминиума осуществляется субъектом сервисной деятельности на основании договора на срок не более одного года, заключенным между председателем объединения собственников имущества или доверенным лицом простого товарищества либо управляющим многоквартирным жилым домом либо управляющей компанией либо временной управляющей компанией и субъектом сервисной деятельности.
Выбор субъектов сервисной деятельности осуществляется собственниками квартир, нежилых помещений на собрании либо советом дома при условии делегирования таких полномочий.
Председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом либо управляющая компания ежегодно выносит вопросы о перезаключении договора с действующим субъектом сервисной деятельности или выборе нового субъекта сервисной деятельности на собрание путем электронного голосования через объект информатизации ЖКХ или бумажно либо советом дома при условии делегирования таких полномочий.
31. Содержание общего имущества объекта кондоминиума в зависимости от состава, конструктивных особенностей, степени физического износа и технического состояния, а также в зависимости от геодезических и природно-климатических условий расположения, включает в себя:
1) дератизация, дезинсекция, дезинфекция подвальных помещений, паркингов и других мест пользования общего имущества объекта кондоминиума;
2) техническое обслуживание, локализация аварийных случаев общедомовых инженерных систем (отопления, горячего и холодного водоснабжения, водоотведения, электроснабжения, газоснабжения, вентиляции) и оборудования объекта кондоминиума;

1) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің, сондай-ақ кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға қатысатын адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау;
2) азаматтардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіздікті, жеке немесе заңды тұлғалар мүлкінің және мемлекеттік мүліктің сақталуын;
3) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-3-бабына сәйкес республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары бекітетін Коммуналдық қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне коммуналдық қызметтер көрсету бойынша үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтардың тұрақты дайындығын;
4) Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергетикалық тиімділікті арттыру туралы заңнамасының талаптарын сақтауды қамтамасыз ететін жай-күйде ұсталады.
30. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания не уақытша басқарушы компания және сервистік қызмет субъектілері арасында бір жылдан аспайтын мерзімге жасалған шарттарға сәйкес сервистік қызмет субъектісі жүзеге асырады.
Сервистік қызмет субъектілерін таңдауды пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жиналыста не үй кеңесі осындай өкілеттіктерді берген жағдайда жүзеге асырады.
Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенімді адамы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания жыл сайын қолданыстағы шарт аяқталғанға дейін бір ай бұрын ТКШ ақпараттандыру объектісі немесе қағаз түрінде электрондық дауыс беру жолымен не осындай өкілеттіліктерді берген жағдайда үй кеңесі арқылы сервистік қызметтің қолданыстағы субъектісімен қайта шарт жасасу немесе сервистік қызметтің жаңа субъектісін таңдау туралы мәселелерді қояды.
31. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау құрамына, конструктивтік ерекшеліктеріне, физикалық тозу дәрежесіне және техникалық жай-күйіне байланысты, сондай-ақ орналасудың геодезиялық және табиғи-климаттық жағдайларына байланысты мыналар қамтылады:
1) кондоминиум объектісінің жертөле үй-жайларын, паркингтерін және басқа да ортақ пайдалану орындарын дератизациялау, дезинсекциялау, дезинфекциялау;
2) кондоминиум объектісінің үйге ортақ инженерлік жүйелеріне (жылу беру, ыстық және суық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, желдету) және жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, авариялық жағдайларды оқшаулау;

3) подготовка общедомовых инженерных систем и оборудований к сезонной эксплуатации (промывка, опрессовка, регулировка, наладка и другое);
4) обеспечение надлежащего санитарного состояния мест общего пользования общего имущества объекта кондоминиума (влажная уборка, подметание и мытье подъездов, холлов, лестничных маршей, лестничных площадок, лифтовых кабинок и другие санитарные мероприятия);
5) обеспечение надлежащего санитарного состояния земельного участка придомовой территории объекта кондоминиума (озеленение (посадка, уход, снос, обрезка зеленых насаждений и газонов), санитарная очистка мусоропровода, очистка выгребных ям, уборка и побелка дворовых уборных, уборка листьев, снега и наледи, в том числе с крыши);
6) приобретение, установка, сервисное обслуживание и поверка общедомовых приборов учета, а также систем учета теплопотребления и элементов автоматизированных систем регулирования (при необходимости);
7) обеспечение безопасной эксплуатации опасных технических устройств, текущему ремонту и локализации аварийных случаев (обслуживание лифтов);
8) противопожарные мероприятия, включая содержание противопожарного оборудования, приобретение и зарядку, перезарядку огнетушителей, пожарных рукавов, осуществление специальных надписей, указателей, оформление планов и схем эвакуации, за исключением приобретения и установки систем пожаротушения;
9) содержание и техническое обслуживание слаботочных инженерных систем, состоящие из устройств сигнализации загазованности, задымления и затопления, систем автоматической пожарной сигнализации, систем автоматизации и диспетчеризации инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума (домофонные системы и оборудование, видеонаблюдение), систем по оказанию услуг телефонной связи, телевидения и интернета, за исключением оборудования и кабеля, расположенного в квартире, нежилом помещении, кладовке;
10) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума (на основании дефектного акта);
11) оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
12) установка домофонного оборудования (при необходимости);
13) хозяйственные расходы (приобретение инвентаря, оборудования и материалов необходимого для содержания общего имущества объекта кондоминиума;
14) вывоз крупногабаритного мусора (при необходимости).
32. На каждый вид услуг по содержанию общего имущества объекта кондоминиума заключается отдельный договор с субъектами сервисной деятельности.
Не допускается оказание услуг по содержанию общего имущества объекта кондоминиума путем заключения индивидуального договора между собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок и субъектом сервисной деятельности, если иное не предусмотрено Законом.

3) үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтарды маусымдық пайдалануға дайындау (жуу, престеу, реттеу, баптау және басқалар);
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ортақ пайдалану орындарының тиісті санитариялық жағдайын қамтамасыз ету (кіреберістерді, залдарды, баспалдақтарды, баспалдақ алаңдарын, лифт кабиналарын ылғалды жинау, сыпыру және жуу және басқа да санитариялық іс-шаралар);
5) кондоминиум объектісінің үй маңындағы аумағының жер учаскесінің тиісті санитариялық жағдайын қамтамасыз ету (көгалдандыру (жасыл желектер мен көгалдарды отырғызу, күту, бұзу, кесу), қоқыс құбырын санитариялық тазалау, қазылған шұңқырларды тазалау, аула дәретханаларын жинау және ақтау, жапырақтарды, қар мен мұздақтарды, оның ішінде шатырдан тазалау);
6) үйге ортақ есепке алу аспаптарын сатып алу, орнату, сервистік қызмет көрсету және тексеру, сондай-ақ жылу тұтынуды есепке алу жүйелері мен автоматтандырылған реттеу жүйелерінің элементтері (қажет болған жағдайда);
7) қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету, авариялық жағдайларды ағымдағы жөндеу және оқшаулау (лифтілерге қызмет көрсету);
8) Өрт сөндіру жүйелерін сатып алуды және орнатуды қоспағанда, өртке қарсы жабдықты ұстауды, өрт сөндіргіштерді, өрт жеңдерін сатып алуды және зарядтауды, қайта зарядтауды, арнайы жазуларды, көрсеткіштерді жүзеге асыруды, эвакуациялау жоспарлары мен схемаларын ресімдеуді қоса алғанда, өртке қарсы іс-шаралар;
9) газдану, түтіндеу және су басу дабылы құрылғыларынан, автоматты өрт дабылы жүйелерінен, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін көппәтерлі тұрғын үйдің инженерлік жабдықтарын автоматтандыру және диспетчерлеу жүйелерінен (домофон жүйелері мен жабдықтары, бейнебақылау), телефон байланысы, теледидар және интернет қызметтерін көрсету жүйелерінен тұратын төмен токты инженерлік жүйелерді күтіп-ұстау және оларға техникалық қызмет көрсету, пәтерде, тұрғын емес үй-жайда, қоймада орналасқан жабдық пен кабельді қоспағанда;
10) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу (ақау актісі негізінде);
11) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерге ақы төлеу;
12) домофон жабдығын орнату (қажет болған жағдайда);
13) шаруашылық шығыстар (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау үшін қажетті мүкәммал, жабдықтар мен материалдарды сатып алу);
14) ірі көлемді қоқысты шығару (қажет болған жағдайда).
32. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі қызметтердің әрбір түріне сервистік қызмет субъектілерімен жеке шарт жасалады.
Егер Заңда өзгеше көзделмесе, пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері мен сервистік қызмет субъектісі арасында жеке шарт жасасу жолымен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау бойынша қызметтер көрсетуге жол берілмейді.

33. Сумма договора об оказании услуги по содержанию общего имущества объекта кондоминиума и содержанию парковочных мест, кладовок не превышает суммы, утвержденных годовыми сметами;
34. Текущий ремонт многоквартирного жилого дома проводится в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства утвержденных, согласно статьи 28 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
35. При проведении текущего ремонта общего имущества объекта кондоминиума председатель объединения собственников имущества или доверенное лицо простого товарищества либо управляющий многоквартирным жилым домом либо управляющая компания либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении составляют дефектный акт с участием совета дома.
После окончания текущего ремонта организация, проводившая текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума направляет акт выполненных работ для принятия выполненных работ совету дома, и предоставляет на подписание председателю объединения собственников имущества или доверенному лицу простого товарищества либо управляющему многоквартирным жилым домом либо управляющей компании либо ответственными лицами из числа собственников квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении либо посредством объекта информатизации.
36. Капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его частей проводится в соответствии со статьей 50-3 Закона, а также в соответствии с порядком проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума утвержденным уполномоченным органом.
Принятие решения о проведении капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума (модернизации, реконструкции, реставрации), об утверждении сметы расходов и расходование денег, накопленных на сберегательном счете, осуществляется только по решению собрания, принятому при согласии большинства от общего числа собственников квартир, нежилых помещений и закрепленному протоколом собрания.
37. Субъект сервисной деятельности при заключении договора с председателем объединения собственников имущества или доверенным лицом простого товарищества либо управляющим многоквартирным жилым домом либо управляющей компанией обеспечивает качественное оказание услуг по содержанию общего имущества объекта кондоминиума.
Глава 5. Участие собственников квартир, нежилых помещений, нанимателей (поднанимателей) квартиры, арендаторов нежилого помещения в расходах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума

33. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау және орынтұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстау бойынша қызмет көрсету туралы шарттың сомасы жылдық сметалармен бекітілген сомадан аспайды.
34. Көппәтерлі тұрғын үйді ағымдағы жөндеу "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабына сәйкес бекітілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
35. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы жөндеу жүргізу қажет болған жағдайда мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері тікелей бірлескен басқару кезінде Үй кеңесінің қатысуымен ақау актісін жасайды.
Ағымдағы жөндеу аяқталғаннан кейін кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы жөндеу жүргізген ұйым орындалған жұмыстарды қабылдау үшін орындалған жұмыстардың актісін Үй кеңесіне жібереді және мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасына немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамына не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушыға не басқарушы компанияға не тікелей бірлескен басқару кезінде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері қатарындағы жауапты адамдарға немесе ақпараттандыру объектісі арқылы қол қоюға ұсынады.
36. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген бөліктерін күрделі жөндеу Заңның 50-3-бабына сәйкес, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу (жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтіру) жүргізу туралы, жинақ шотында жинақталған шығыстар сметасын бекіту және ақшаны жұмсау туралы шешім қабылдау пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің жалпы санының көпшілігінің келісімімен қабылданған және жиналыс хаттамасымен бекітілген жиналыстың шешімі бойынша ғана жүзеге асырылады.
37. Сервистік қызмет субъектісі мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасымен немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамымен не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушымен не басқарушы компаниямен үлгілік шарт жасасқан кезде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөнінде сапалы қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.
Сервистік қызмет субъектісіне кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсетуге тыйым салынады.
5-тарау. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің және пәтерді жалдаушылардың (қосымша жалдаушылардың), тұрғын емес үй-жайды жалға алушылардың кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау шығындарына қатысуы

38. Собственники квартир, нежилых помещений принимают меры по содержанию общего имущества объекта кондоминиума и обеспечению его безопасной эксплуатации, включая проведение текущего и капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
39. Заказчик (застройщик) многоквартирного жилого дома, являющийся собственником квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок не входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума, оплачивает расходы на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, расходы на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за содержание парковочного места, кладовки, а также целевые взносы.
40. Собственники квартир, нежилых помещений:
1) используют части общего имущества объекта кондоминиума ограниченного пользования, закрепленные за ними на условиях, установленных договором имущественного найма (аренды) о передаче имущества в ограниченное пользование, с зачислением арендной платы на текущий счет объединения собственников имущества или простого товарищества;
2) участвуют во всех расходах на управление объектом кондоминиума, а также в целевых взносах и содержание общего имущества объекта кондоминиума;
3) заключают индивидуальные договоры с поставщиками на каждый вид предоставляемых коммунальных услуг;
4) обеспечивают сохранность общего имущества объекта кондоминиума;
5) для накопления денег на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума ежемесячно перечисляют на сберегательный счет деньги в размере не менее 0,005-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади принадлежащих ему квартиры, нежилого помещения.
41. Собственники парковочных мест, кладовок:
1) используют части общего имущества объекта кондоминиума ограниченного пользования, закрепленные за ними на условиях, установленных договором имущественного найма (аренды) о передаче имущества в ограниченное пользование, с зачислением арендной платы на текущий счет объединения собственников имущества или простого товарищества;
2) участвуют во всех расходах по содержанию парковочных мест, кладовок, а также в целевых взносах;
3) обеспечивают сохранность общего имущества объекта кондоминиума.
42. При переоборудовании и (или) перепланировке квартир, нежилых помещений требуется письменное согласие не менее двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений, если изменения затрагивают:
несущие и (или) ограждающие конструкции;
общедомовые инженерные системы;
общее имущество объекта кондоминиума;
функциональное назначение квартир, нежилых помещений.
Когда изменения, указанные в части первой настоящего пункта, связаны с обеспечением доступа к жилищу лиц с инвалидностью, письменное согласие собственников квартир, нежилых помещений не требуется.

38. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізуді қоса алғанда, оның қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
39. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі құрамына кірмейтін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иесі болып табылатын көппәтерлі тұрғын үйдің тапсырыс берушісі (құрылыс салушысы) кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстарды, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге, орынтұрақ орнын, қойманы күтіп-ұстауға арналған шығыстарды, сондай-ақ жарналарды төлейді.
40. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері:
1) кондоминиум объектісінің шектеулі пайдаланылатын ортақ мүлкінің өздеріне бекітіліп берілген бөліктерін мүліктің меншік иелері бірлестігінің немесе жай серіктестіктің ағымдағы шотына жалға алу ақысын есепке жатқыза отырып, мүлікті шектеулі пайдалануға беру туралы мүліктік жалдау (жалға беру) шартында белгіленген талаптарда пайдаланады;
2) кондоминиум объектісін басқаруға, сондай-ақ нысаналы жарналарға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған барлық шығыстарға қатысады;
3) көрсетілетін коммуналдық қызметтің әрбір түріне жеткізушілермен жеке шарттар жасайды;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің сақталуын қамтамасыз етеді;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге ақша жинақтау үшін өзіне тиесілі пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың пайдалы алаңының бір шаршы метріне есептегенде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштіктің кемінде 0,0005 еселенген мөлшеріндегі ақшаны ай сайын жинақ шотына аударады.
41. Отыртұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері:
1) кондоминиум объектісінің шектеулі пайдаланылатын ортақ мүлкінің өздеріне бекітіліп берілген бөліктерін мүліктің меншік иелері бірлестігінің немесе жай серіктестіктің ағымдағы шотына жалға алу ақысын есепке жатқыза отырып, мүлікті шектеулі пайдалануға беру туралы мүліктік жалдау (жалға беру) шартында белгіленген талаптарда пайдаланады;
2) орынтұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстауға арналған барлық шығыстарға, сондай-ақ нысаналы жарналарға қатысады;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің сақталуын қамтамасыз етеді.
42. Пәтерлерді, тұрғын емес үй-жайларды қайта жабдықтау және (немесе) қайта жоспарлау кезінде, егер өзгерістер:
тіреуіш және (немесе) қоршау конструкцияларын;
үйге ортақ инженерлік жүйелерді;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін;
пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың функционалдық мақсатын қозғайтын жағдайларда, пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің жазбаша келісімі талап етіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өзгерістер мүгедектігі бар адамдардың тұрғынжайға кіруін қамтамасыз етуге байланысты болған жағдайда, пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жазбаша келісімі талап етілмейді.

43. Изменение собственником квартиры, нежилого помещения конструктивной части и (или) общедомовых инженерных сетей, включая переоборудование и (или) перепланировку квартиры, нежилого помещения, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
44. Изменение конструктивной части и функционального назначения паркинга, входящего в состав общего имущества объекта кондоминиума, или парковочного места либо кладовки не допускается.
45. Наниматель (поднаниматель) квартиры, арендатор нежилого помещения из частного жилищного фонда не голосует на собрании и не участвует в управлении объектом кондоминиума.
Приложение 1
к Правилам по управлению
объектом кондоминиума и
содержанию общего
имущества объекта
кондоминиума
Инвентарный перечень общего имущества объекта кондоминиума
Местонахождение объекта кондоминиума: _________________________
Наименование
единица измерения
Количественные характеристики
Качественные характеристики
Год постройки,
год
Дата ввода в эксплуатацию
Регистрация кондоминиума
Общая площадь
метр2
Жилая площадь
метр2
Площадь нежилых помещений
метр2
подвал
метр2
чердак
метр2
технический этаж
метр2
Общая площадь земельного участка
метр2
Количество этажей
единица
Количество подъездов
единица
Количество секций
единица
Мансарды
метр2
Паркинг
метр2
Дата проведения энергоаудита
класс энергоэффективности
Дата последнего капитального ремонта
Балансовая принадлежность
Заключение организации, проводившее техническое обследование объекта кондоминиума
1.
Наружные стены (общая площадь):
метр2
кирпич
метр2
блоки
панели
другое
2.
Фасад:
метр2
облицовочный материал:
кирпич
кирпич силикатный
керамогранит
алюкобонд
ракушечник
другое
3.
Фундамент (общая площадь):
метр2
материал:
свайный
ленточный
монолит
фундаментные блоки строительные
другое….
4.
Стены подвала (общая площадь):
метр2
материал:
фундаментные блоки строительные
монолит
другое
5.
Перекрытия:
метр2
материал:
монолит
железобетон
дерево
другое
6.
Лестницы:
Перила:
Ступени:
7.
Крыша (чердак)
метр2
Тип:
скатная
плоская
другое….
Материал:
дерево
другое
8.
Кровля
Материал:
металл
черепица
шифер
рубероид
другое…
9.
Мусоропровод
единица
10.
Подъезды
единица
ступени
перила
козырьки
входные двери
наличие энергосберегающих ламп:
единица
11.
Подъездные окна
единица
материал:
дерево
пластик
12.
Лифты
единица
тип оплаты:
13.
Теплоснабжение
погонный метр
автономное
центральное
печное
Количество тепловых вводов
Наличие автоматизированного теплового пункта (АТП):
наличие ОПУТЭ (счетчик учета тепла)
14.
Водопровод
погонный метр
материал:
металл
пластик
диаметр водопровода
наличие общедомового прибора учета
марка общедомового прибора учета
15.
Водоотведение
погонный метр
диаметр трубопровода
материал:
металл
пластик
16.
Газоснабжение
погонный метр
наличие общедомового прибора учета:
да
нет
17.
Электроснабжение
погонный метр
наличие общедомового прибора учета
количество приборов учета
марка общедомового прибора учета
Токопроводящие жилы кабелей и проводов:
медь
алюминий
шкаф распределительный силовой
единица
18.
Другое имущество
Председатель объединение собственников имущества, доверенное лицо простого товарищетсва (управляющий многоквартирным жилым домом или управляющая компания):
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Совет дома:______________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Совет дома: _____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Совет дома: _____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество подпись (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам по управлению
объектом кондоминиума и
содержанию общего
имущества объекта
кондоминиума
АКТ осмотра объекта кондоминиума
город_________________________             "_____" ______________20____год
Местонахождение объекта кондоминиума:___________________________
1 Общие сведения:

43. Пәтер, тұрғын емес үй-жай меншік иесінің пәтерді, тұрғын емес үй-жайды қайта жабдықтауды және (немесе) қайта жоспарлауды қоса алғанда, конструкциялық бөлігін және (немесе) үйге ортақ инженерлік желілерді өзгертуі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
44. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін паркингтің немесе орынтұрақ орнының не қойманың конструктивтік бөлігін және функционалдық мақсатын өзгертуге тыйым салынады.
45. Пәтерді жалдаушы (қосымша жалдаушы), жеке тұрғын үй қорынан тұрғын емес үй-жайды жалдаушы жиналыста дауыс бермейді және кондоминиум объектісін басқаруға өзгеше түрде қатыспайды.
Кондоминиум объектісін
басқару және кондоминиум
объектісінің ортақ мүлкін күтіп-
ұстау қағидаларына
1-қосымша
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін түгендеу тізбесі
Кондоминиум объектісінің орналасқан жері:_________________________
Атауы
Өлшем бірлігі
Сандық сипаттамасы
Сапалық сипаттамасы
Салынған жылы
жыл
Пайдалануға берілген күні
Кондоминиумды тіркеу
Жалпы алаңы
метр2
Тұрғын алаңы
метр2
Тұрғын емес үй-жайлардың алаңы
метр2
жертөле
метр2
шатырасты
метр2
техникалық қабат
метр2
Жер учаскесінің жалпы алаңы
метр2
Қабаттар саны
бірлік
Кіреберіс саны
бірлік
Секциялар саны
бірлік
Мансард
метр2
Паркинг
метр2
Энергия аудитін өткізу күні
Энергия тиімділігі сыныбы
Соңғы күрделі жөндеу күні
Баланстық тиістілігі
Кондоминиум объектісіне техникалық зерттеп-қарау жүргізген ұйымның қорытындысы
1.
Сыртқы қабырғалар (жалпы алаңы):
метр2
кірпіш
метр2
блоктар
панельдер
басқа....
2.
Қасбет:
метр2
қамтама материал:
кірпіш
силикатты кірпіш
керамогранит
алюкобонд
ұлутас
басқа
3.
Іргетас (жалпы алаңы):
метр2
материал:
қадалық
таспалы
монолит
ІҚБ (іргетастық құрылыс блоктары)
басқа....
4.
Жертөле қабырғалары (жалпы алаңы):
метр2
материал:
ІҚБ (іргетастық құрылыс блоктары)
монолит
басқа....
5.
Аражабын:
метр2
материал:
монолит
темір бетон
ағаш
басқа....
6.
Баспалдақтар:
Таяныш:
Саты:
7.
Төбе (шатырасты)
метр2
Түрі:
қатарлы
жалпақ
басқа....
Материал:
ағаш
басқа
8.
Шатыр
Материал:
металл
жабынқыш
шифер
рубероид
басқа…
9.
Қоқыс құбыры
бірлік
10.
Кіре-берістер
бірлік
сатылар
таяныштар
күнқағарлар
кіру есіктері
энергия үнемдейтін шамдардың болуы:
бірлік
11.
Кіреберіс терезелері
бірлік
материал:
ағаш
пластик
12.
Лифтілер
бірлік
төлем түрі:
13.
Жылумен жабдықтау
қума метр
дербес
орталық
пеш арқылы
Жылу кіре берістерінің саны
Автоматтандырылған жылу пунктінің болуы:
жылуды есепке алу аспаптары
14.
Сумен жабдықтау
қума метр
материал:
металл
пластик
құбыр диаметрі
үйге ортақ есепке алу аспабы бар
үйге ортақ есепке алу аспабының маркасы
15.
Су бұру
құбыр диаметрі
материал:
металл
пластик
16.
Газбен жабдықтау
қума метр
үйге ортақ есепке алу аспабының болуы:
Иә
Жоқ
17.
Электрмен жабдықтау
қума метр
үйге ортақ есепке алу аспабының болуы
есепке алу аспабының саны
үйге ортақ есепке алу аспабының маркасы
Кабельдер мен сымдардың ток өткізгіш желілері:
мыс
алюминий
күш беретін тарату шкафы (КТШ)
бірлік
18.
Басқа мүлік
мүліктің меншік иелері бірлестігі төрағасы, жай серіктестік сенімді
тұлғасы (КТҮ басқарушы немесе басқарушы компания):
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) Үй кеңесі
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы Үй кеңесі
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) Үй кеңесі
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы,)
Кондоминиум объектісін
басқару және кондоминиум
объектісінің ортақ мүлкін күтіп-
ұстау қағидаларына
2-қосымша
Кондоминиум объектісін қарау актісі
қала__________                   ______20__жылғы "__" ___________
Кондоминиум объектісінің орналасқан жері:_________________________
1 Жалпы мәліметтер:

1.1 Год постройки ________________________________________________
1.2 Материал стен ________________________________________________
1.3 Количество этажей ____________________________________________
1.4 Наличие технического подполья (этажа) ______________, электрощитовой ______,
Бойлера ____________________________, теплового узла_______________
1.5 Объем здания _________________________________________________________ метр3
1.6 Стоимость восстановительная здания __________________ тысяч тенге
Балансовая стоимость __________________________________ тысяч тенге
1.7 Общая площадь здания ____________________________________метр2
1.8 Общая площадь квартир ___________________________________ метр2
1.9 Количество квартир/нежилых помещений _________________________
1.10 Площадь нежилых помещений ____________________________ метр2
Состав комиссии: _________________________________
должность, фамилия, инициалы_____________________________________ произвели общий осмотр здания.
Проверкой установлено:
1. Техническое состояние конструктивных элементов здания следующее:
Части зданий и конструкций
Оценка технического состояния
Наименование дефектов, выявленных в период осмотра
Необходимый объем работ
Вид
Единица измерения
Количество
1
2
3
4
5
6
Фундаменты
Цоколь
Стены наружные
Стены внутренние
Фасад
Балконы, балконные ограждения и карнизы
Водосточные трубы
Внутренние водостоки
Перекрытия
Полы
Перегородки
Подвальные помещения
Отмостка вокруг здания
Крыша
Окна
Двери
Лестничные клетки
Отмостка и тротуары
Система отопления
Система горячего водоснабжения
Система холодного водоснабжения
Групповые приборы учета тепла, холодной и горячей воды
Система регулирования подачи тепловой энергии и учета
Система канализации
Системы электроснабжения и освещения
Лифты
Мусоропроводы, мусорокамеры
Площадки контейнерные для сбора мусора
Система дымоудаления
Система вентиляции
Циркуляционные установки
Антенны на крыше
Котельные помещения, оборудование
Тепловые элеваторные узлы
Бойлер, водоподогреватель
Отопительные печи и газовые котлы, газовые водогрейные колонки, в том числе:
дымоходы, выходы от газового оборудования (даты составления актов допуска к эксплуатации печей)
Утепление общее, в том числе:
чердаков
подвалов
окон
дверей
мусоропроводов
инженерного оборудования
2. На основании результатов осмотра комиссия считает, что:
2.1 Здание находится в удовлетворительном состоянии и нуждается только в текущем ремонте.
2.2 Здание требует капитального ремонта.
Нужное подчеркнуть.
3. Наличие актов за подписью представителей тепловых сетей и энергонадзора
_________________________________________________________________
номера актов и дата подписи
Выводы и предложения____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Председатель комиссии ______________________________ подпись, инициалы, фамилия
Члены комиссии: ____________________________________подпись, инициалы, фамилия
______________________ _____________________________подпись, инициалы, фамилия
Примечание - В зависимости от назначения здания перечень элементов уточняется.
Приложение 3
к Правилам по управлению
объектом кондоминиума и
содержанию общего имущества
объекта кондоминиума
УВЕДОМЛЕНИЕ
город __________                                     "____" _________20___ года
Кому:____________________
(наименование формы
управления объектом
кондоминиума, Фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
адрес
Настоящим уведомляем Вас, что на состоявшемся собрании собственников квартир, нежилого помещения многоквартирного жилого дома по адресу: ________________ от "____" ______________20__ года (протокол №___) для управления многоквартирным жилым домом создано/образовано "Объединение собственников имущества/Простое товарищество", которое в установленном законом порядке зарегистрировано в территориальном органе юстиции города/района ________ (копия регистрационного документа прилагается) либо зарегистрировано в реестре жилищной инспекции.

1.1 Салынған жылы ______________________________________________
1.2 Қабырғалар материалы ________________________________________
1.3 Қабаттар саны _______________________________________________
1.4 Техникалық еденастының (қабат) __________________, электр
қалқандары _______, бойлер (сукөтергіш құрылғы) ________________________
_____________________________, жылу торабы______________________ болуы
1.5 Ғимарат көлемі__________________________________________ метр3
1.6 Ғимаратты қалпына келтіру бағасы __________________мың теңге
Баланстық бағасы ______________мың теңге
1.7 Ғимараттың жалпы алаңы _________________________________метр2
1.8 Пәтерлердің жалпы алаңы _________________________________метр2
1.9 Пәтерлер тұрғын емес үй-жайлар саны ___________________________
1.10 Тұрғын емес үй-жай алаңы _______________________________метр2
Комиссия құрамы:_______________________________________________
______________________________ лауазымы, тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері ғимаратқа жалпы қарау жүргізді.
Қарау кезінде, мыналар анықталды:
1. Ғимараттың конструктивтік элементтерінің техникалық жай-күйі мынадай:
Ғимараттың бөлшектері және конструкциялары
Техникалық жай-күйді бағалау
Қарау кезінде анықталған ақаулардың атауы
Қажетті жұмыс көлемі
Түрі
Өлшем бірлігі
Саны
1
2
3
4
5
6
Іргетастар
Цоколь
Сыртқы қабырғалар
Ішкі қабырғалар
Қасбет
Балкондар және карниздер
Суағар құбырлар
Ішкі суағарлар
Аражабындылар
Едендер
Арақабырғалар
Шатыр
Терезе
Есіктер
Баспалдақ торлары
Еденасты және тротуарлар
Жылыту жүйесі
Ыстық сумен жабдықтау жүйесі
Суық сумен жабдықтау жүйесі
Жылуды, суық және ыстық суды есепке алатын топтық аспаптар
Жылу энергиясын беруді реттейтін және есепке алатын жүйе
Кәріз жүйесі
Электрмен жабдықтау жүйесі және жарықтандыру
Лифттер
Қоқыс құбыры
Қоқыс жинағыш контейнер алаңы
Түтін айдағыш жүйе
Желдету жүйесі
Сукөтергіш және циркуляциялық қондырғылар
Төбеде орналасқан антенналар
Қазандық үй-жайлар, жабдықтар
Жылу элеваторлық тораптар
Бойлер, су жылытқыш
Жылыту пештері мен газ қазандары, газды су жылыту колонкалары, оның ішінде: мұржалар, газ жабдықтары шығатын орындар (пештерді пайдалануға беру актілері жасалған күні)
Жалпы жылыту, оның ішінде: шатырлар жертөлелер терезелер есіктер қоқыс құбырлары инженерлік жабдықтар
2. Тексеру нәтижелері негізінде комиссия:
2.1 Ғимарат қанағаттанарлық жағдайда және тек ағымдағы жөндеуді қажет етеді.
2.2 Ғимарат күрделі жөндеуді қажет етеді.
Керегінің астын сызу керек.
3. Жылу желілері мен энергия қадағалау өкілдерінің қолы қойылған актілердің болуы
__________________________________________________________________________
актілердің нөмірі және қол қойылған күні
Қорытындылар мен ұсыныстар _______________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы______________________________ қолы, аты-жөні,
тегі Комиссия мүшелері: _____________________________ қолы, аты-жөні, тегі
______________________ ___________________________ қолы, аты-жөні, тегі
Ескертпе - Ғимараттың мақсатына байланысты элементтер тізбесі нақтылануы мүмкін.
Кондоминиум объектісін
басқару және кондоминиум
объектісінің ортақ мүлкін
күтіп-ұстау қағидаларына
3-қосымша
ХАБАРЛАМА
қала__________                               ______20__жылғы "__" ___________
Кімге:______________________
(кондоминиум объектісін
басқару нысанының атауы,
тегі, аты, әкесінің аты (бор
болса) мекенжайы
Осы арқылы Сізге көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің 20__ жылғы "___" ______________ мынадай мекенжай бойынша: ________________________________ өткен жиналысында (№___ хаттама) көппәтерлі тұрғын үйді басқару үшін "Мүліктің меншік иелерінің бірлестігі/жай серіктестік" құрылғанын, ол заңда белгіленген тәртіппен қаланың/ауданның аумақтық әділет органында тіркелгенін (тіркеу құжатының көшірмесі қоса беріліп отыр) не тұрғын үй инспекциясының тізілімінде тіркелгенін хабарлаймыз.

В соответствии с вышеизложенным, просим Вас в течение 3 рабочих дней с момента составления акта приема -передачи обеспечить передачу финансовой, технической документации и иные технические средства согласно приложению 4 Правил по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума, утвержденых приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года №108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10528).
Председатель Объединение
собственников имущества /
доверенное лицо простого
товарищества
(подпись, фамилия,
инициалы)
Член Совета дома
(подпись, фамилия,
инициалы)
Член Совета дома
(подпись, фамилия,
инициалы)
Член Совета дома
(подпись, фамилия,
инициалы)
Приложение 4
к Правилам по управлению
объектом кондоминиума и
содержанию общего имущества
объекта кондоминиума
город_______________                               "____" _____________год
Акт приема-передачи финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума, расположенному по адресу: ______________________
Кооператив собственников помещений (квартир), потребительский кооператив собственников квартир, нежилых помещений, потребительский кооператив, выборные или наемные физические лица - управляющий жилыми домами (менеджерам) либо юридические лица, управляющий таким домом,
Председатель объединения собственников имущества/ доверенное лицо
Простого товарищества в лице
______________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _____________ передает, а _______________________ (лицо уполномоченное собственниками) в соответствии с решением общего собрания собственников квартир и нежилых помещений протокол №_________ от _____________г. принимает следующие документы, связанные с управлением объектом кондоминиума, расположенного по адресу:_________________________________________________________
Наименование
Количество передаваемых документов
сдал
принял
оригинал
нотариальная копия
оригинальная копия
ксерокопия
1.
Техническая документация
1.1
Документация:

Жоғарыда баяндалғанға сәйкес, Сізден қабылдап алу-беру актісі жасалған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 108 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10528 болып тіркелген) Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау қағидаларының 4-қосымшасына сәйкес қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды беруді қамтамасыз етуді сұраймыз.
МИБ төрағасы/ ЖС-ның
сенім білдірілген адамы
(қолы, тегі, аты-жөні)
Үй кеңесінің мүшесі
(қолы, тегі, аты-жөні)
Үй кеңесінің мүшесі
(қолы, тегі, аты-жөні)
Үй кеңесінің мүшесі
(қолы, тегі, аты-жөні)
Кондоминиум объектісін
басқару және кондоминиум
объектісінің ортақ мүлкін күтіп-
ұстау қағидаларына
4-қосымша
қала__________                                     ____20__жылғы "____" _____
_________________________________ мекенжай бойынша орналасқан кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды қабылдау-беру актісі
Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің кооперативі, пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің тұтыну кооперативі, тұтыну кооперативі, сайланбалы немесе жалдамалы жеке тұлғалар – тұрғын үйлерді басқарушы (менеджерлер) не заңды тұлғалар, осындай үйді басқарушы, мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы/жай серіктестіктің сенімді адамы
_______________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
атынан ______________________________ негізінде әрекет ететін
___________________________________________________________
береді, ал ___________________________ (меншік иелері уәкілеттік берген тұлға
пәтерлер және тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы жиналысының
шешіміне сәйкес __ жылғы ________________ №_________ хаттама
бойынша кондоминиум объектісін басқаруға байланысты мынадай құжаттарды
қабылдайды: ____________________________________________________
Атауы
Берілетін құжаттардың саны
тапсырды
қабылдады
түпнұсқа
нотариалдық көшірме
түпнұсқа көшірмесі
ксерокөшірме
1.
Техникалық құжаттама
1.1
Құжаттама:

1.1.1
- технические паспорта
1.1.2
-экспликации
1.1.3
-поэтажные планы
1.2
Чертежи и схемы инженерных коммуникаций
1.3
Схемы механического оборудования
1.4
Схемы электрического оборудования
1.5
Схемы санитарно-технического оборудования
1.6
Схемы иного оборудования, обслуживающего более одного помещения в доме
1.7
Схемы и акты установки и приемки в эксплуатацию общедомовых приборов учета ресурсов
1.8
Паспорта на инженерное, электрическое, механическое, санитарно-техническое оборудование и др.
1.9
Акты разграничения эксплуатационной ответственности инженерных сетей электроснабжения, холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, газоснабжения с организациями предоставляющие коммунальные услуги
1.10
Отчеты о произведенных замерах сопротивления, изоляции и фазыноль
1.11
Исполнительная и проектная документация, предъявляемая приемочной комиссии, в соответствии с которой осуществлено строительство дома
1.12
Акты осмотра отдельных конструктивных элементов (крыши, ограждающих конструкций)
1.13
Государственный акт на земельный участок
1.14
Акт приемки объекта в эксплуатацию с обязательными приложениями
1.15
Документы, в которых указываются содержание и сфера сервитута с приложением заверенной соответствующей организацией (органом) по государственному учету объектов недвижимого имущества планом, на котором отмечена сфера (граница) действия сервитута, относящегося к части земельного участка
1.16
Паспорта технологического оборудования (инструкции по эксплуатации) многоквартирного жилого дома
1.17
Документы (акты) о приемке результатов работ по капитальному ремонту общего имущества (при наличии)
1.18
Документы (акты) о приемке результатов работ по текущему ремонту общего имущества
1.19
Акты освидетельствования скрытых работ
1.20
Протокол измерения шума и вибрации
2.
Иная документация
2.1
Письменные заявления, жалобы и предложения по вопросам качества содержания общего имущества в доме и предоставления коммунальных услуг, актуальные на дату передачи
2.2
Журнал (книга) учета заявлений, жалоб и предложений по вопросам качества содержания общего имущества в доме и предоставления коммунальных услуг, актуальные на дату передачи
2.3
Трудовой договор найма
2.4
Акты подготовки дома к сезонной эксплуатации, паспорта
2.5
Акты устранения замечаний и нарушений от жилищной инспекции, имеющихся до момента передачи дома в управление
2.6
Акты по передаче материальных ценностей, относящихся к общему имуществу дома (пожарные шланги, светильники, кожухи, аншлаги, номерные знаки, почтовые ящики и пр.)
2.7
Копии заключенных договоров об оказании коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума с организациями, предоставляющими коммунальные услуги
2.8
Копии заключенных договоров об оказании услуг с субъектами сервисной деятельности
2.9
Договоры с управляющим или управляющей компанией

1.1.1
- техникалық паспорттар
1.1.2
- экспликациялар
1.1.3
- әр қабаттың жоспары
1.2
Инженерлік коммуникациялардың сызбалары мен схемалары
1.3
Механикалық жабдықтардың схемалары
1.4
Электр жабдықтарының схемалары
1.5
Санитариялық-техникалық жабдықтардың схемалары
1.6
Үйдегі бір үй-жайға қызмет көрсететін өзге де жабдықтардың схемалары
1.7
Ресурстарды есепке алудың үйге ортақ аспаптарын орнату және пайдалануға қабылдау схемалары мен актілері
1.8
Инженерлік, электрлік, механикалық, санитариялық-техникалық жабдықтарға паспорттар және
1.9
Инженерлік электрмен жабдықтау, суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау желілерінің ресурсты жабдықтаушы ұйымдармен пайдалану жауапкершілігін шектеу актілері
1.10
Қуаттарды энергиямен жабдықтаушы ұйымның желісіне қосуға рұқсат беру
1.11
Үй құрылысы жүзеге асырылған қабылдау комиссиясына ұсынылатын атқарушы және жобалау құжаттамасы
1.12
Жекелеген конструктивтік элементтерді (шатырлар, қоршау конструкциялары және) қарау актілері)
1.13
Жер учаскесіне мемлекеттік акт
1.14
Міндетті қосымшалары бар объектіні пайдалануға қабылдау актісі
1.15
Жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік есепке алу жөніндегі тиісті ұйым (орган) куәландырған жер учаскесінің бөлігіне жататын сервитуттың қолданылу саласы (шекарасы) белгіленген жоспармен қоса берілген сервитуттың мазмұны мен саласы көрсетілетін құжаттар
1.16
көппәтерлі тұрғын үйдің технологиялық жабдықтарының паспорттары (пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар)
1.17
Ортақ мүлікті күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың нәтижелерін қабылдау туралы құжаттар (актілер) (болған кезде)
1.18
Жалпы мүлікті ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардың нәтижелерін қабылдау туралы құжаттар (актілер)
1.19
Жасырын жұмыстарды куәландыру актілері
1.20
Шу мен дірілді өлшеу хаттамасы
2.
Өзге құжаттама
2.1
Үйдегі ортақ мүлікті күтіп-ұстау және коммуналдық қызметтерді көрсету сапасы мәселелері бойынша жазбаша өтініштердің, шағымдардың және ұсыныстардың көшірмелері, берілген күнге өзекті
2.2
Беру күнгі өзекті, үйдегі ортақ мүлікті ұстау және коммуналдық қызметтерді ұсыну сапасы мәселелері бойынша өтініштерді, шағымдар мен ұсыныстарды есепке алу журналы (кітабы)
2.3
Еңбек жалдау шарты
2.4
Үйді маусымдық пайдалануға дайындау актілері, паспорттар
2.5
Үйді басқаруға берген сәтке дейін бар тұрғын үй инспекциясынан ескертулер мен бұзушылықтарды жою актілері
2.6
Үйдің ортақ мүлкіне жататын материалдық құндылықтарды беру жөніндегі актілер (өрт шлангтары, шырақтар, қаптамалар, аншлагтар, нөмірлік белгілер, пошта жәшіктері және)
2.7
Коммуналдық қызметтерді ұсынатын ұйымдармен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтерді көрсету туралы жасалған шарттардың көшірмелері
2.8
Сервистік қызмет субъектілерімен қызмет көрсету туралы жасалған шарттардың көшірмелері
2.9
Басқарушы немесе басқарушы компаниямен шарттар

2.10
Финансовая документация (первичные учетные документы, финансовую отчетность, документы, связанные с операциями по текущему счету) а также копии финансовой документации
2.11
Денежные средства, при наличии на сберегательном счете, а также при сборе целевых взносов (по решению собрания)
2.12
Протоколы собраний, листы голосования
2.13
Копии актов приемки оказанных услуг по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума

2.10
Қаржылық құжаттама (бастапқы есепке алу құжаттары, қаржылық есептілік, ағымдағы шот бойынша операцияларға байланысты құжаттар), сондай-ақ қаржылық құжаттаманың көшірмелері
2.11
Жинақ шотында болған кезде, сондай-ақ нысаналы жарналарды жинау кезінде ақша қаражаты (жиналыстың шешімі бойынша)
2.12
Жиналыс хаттамалары, дауыс беру парақтары
2.13
Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау бойынша көрсетілген қызметтерді қабылдау актілерінің көшірмелері

2.14
Ключи от помещений, входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума
2.15
Электронные коды доступа к оборудованию, входящему в состав общего имущества объекта кондоминиума
2.16
Иные технические средства и оборудование, необходимые для управления объектом кондоминиума и эксплуатации общего имущества объекта кондоминиума
2.17
Заверенные проектной организацией копии проектной документации многоквартирного жилого дома (без сметного раздела), получившей положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы

2.14
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін үй-жайлардың кілттері
2.15
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін жабдықтарға қол жеткізудің электрондық кодтары
2.16
Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалану үшін қажетті өзге де техникалық құралдар мен жабдықтар
2.17
Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған көп пәтерлі тұрғын үйдің жобалау құжаттамасының (сметалық бөлімсіз) жобалау ұйымы куәландырған көшірмелері

2.18
Копии положительного заключения неведомственной экспертизы проектно-сметной документации и всех ее корректировок
Сторона
________________________________
(наименование)
Адрес:__________________________
________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись_________________________
________________________________
Сторона
_______________________________
(наименование)
Адрес:__________________________
________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись _______________________

2.18
Жобалау-сметалық ұжаттаманың ведомстводан тыс сараптамасының оң қорытындысының және оның барлық түзетулерінің көшірмелері
Тарап
______________________________
(атауы)
Мекенжайы:
______________________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы ____________________________
Тарап
___________________________________
(атауы)
Мекенжайы:
_____________________________________
_____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бор болса)
Қолы ___________________