О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 марта 2024 года № 90. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2024 года № 34139
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20209) следующие изменения и дополнение:
в Правилах субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Финансирование осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан в соответствии с направлениями, указанными в пункте 3 настоящих Правил, в пределах средств, предусмотренных в областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы на соответствующий год.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Электронная счет-фактура запрашивается из информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) в режиме "запрос – ответ" с подтверждением контрагента в ИС ЭСФ до подачи заявки в ГИСС (запрошенная электронная счет-фактура автоматически блокируется в ИС ЭСФ при подтверждении использования электронной счет-фактуры для получения мер государственной поддержки).
В случае неполучения сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) субсидий (при неиспользовании электронной счета-фактуры для получения мер государственной поддержки), по обращению сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) руководителем Управления посредством ГИСС в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляется разблокировка электронных счетов-фактур.
В случае отзыва, аннулирования и корректировки электронных счетов-фактур, связанных с изменением суммы и использованных для получения субсидий, получатель субсидий возвращает полученные субсидии в МИО.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Прием заявок осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 20 декабря соответствующего года.
Прием заявок на получение субсидий на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур в закрытом грунте по предварительным заявкам, поданным в 2023 году, осуществляется с 1 февраля по 1 июля 2024 года.
МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок, в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок.";
пункт 39 исключить;

"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 7 наурыздағы № 90 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 12 наурызда № 34139 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен облыстық бюджетте, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жылға арналған бюджетінде көзделген қаражат шегінде, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген бағыттарға сәйкес жүзеге асырылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Субсидиялар алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Электрондық шот-фактура электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) СМАЖ-ға өтінім бергенге дейін ЭШФ АЖ-да контрагентті растай отырып, "сұрақ-жауап" режимінде сұратылады (сұратылған электрондық шот-фактура мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін электрондық шот-фактураны пайдалануды растау кезінде ЭШФ АЖ-да автоматты түрде бұғатталады).
Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) субсидияларды алмаған (мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін электрондық шот-фактураны пайдаланбаған) жағдайда, ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) өтініші бойынша басқарма басшысы СМАЖ арқылы 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық шот-фактураларды бұғаттан шығаруды жүзеге асырады.
Соманың өзгеруіне байланысты және субсидияларды алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактуралар қайтарып алынған, жойылған және түзетілген жағдайда, субсидия алушы алынған субсидияларды ЖАО-ға қайтарады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Өтінімдерді қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 20 желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
2023 жылы берілген алдын ала өтінімдер бойынша жабық топырақта басым дақылдарды өндіру шығындардын ішінара өтеуге субсидиялар алуға өтінімдерді қабылдау 2024 жылғы 1 ақпаннан 1 шілдеге дейін жүзеге асырылады.
ЖАО өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.";
39-тармақ алынып тасталсын;

пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Субсидии, указанные в подпункте 2) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются при подаче семхозом, сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки на получение субсидий за фактически приобретенные элитные семена по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
При этом субсидии выплачиваются на объем элитных семян, приобретенных на площадь не более 15 (пятнадцати) процентов от посевной площади культуры, для элитных семян картофеля – на площадь не более 50 (пятидесяти) процентов от посевной площади, за исключением элитных семян томата, огурца и хлопчатника.
При условии наличия бюджетных средств в необходимом объеме, субсидии на элитные семена выплачиваются на площадь до 30 (тридцати) процентов от посевной площади культуры. Доля посевной площади, подлежащей субсидированию, устанавливается один раз в год до начала приема заявок.
Семхозу одновременно являющемуся элитсемхозом не выплачиваются субсидии за фактически приобретенные элитные семена сортов, по которым данный семхоз в качестве элитсемхоза в текущем году или в предыдущие три года осуществлял производство и реализацию элитных семян в соответствии с Правилами аттестации.
Сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) одновременно являющемуся элитсемхозом не выплачиваются субсидии за фактически приобретенные элитные семена сортов, по которым данный сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) в качестве элитсемхоза в текущем году или в предыдущие три года осуществлял производство и реализацию элитных семян в соответствии с Правилами аттестации.
45. Субсидии, указанные в подпункте 3) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются при подаче сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки на получение субсидий за фактически приобретенные семена первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
При этом субсидии выплачиваются на объем семян первой репродукции, приобретенных на площадь не более 20 (двадцати) процентов от посевной площади культуры, для семян картофеля первой репродукции – на площадь не более 50 (пятидесяти) процентов от посевной площади, за исключением семян хлопчатника первой и второй репродукции.
При условии наличия бюджетных средств в необходимом объеме, субсидии на семена первой репродукции выплачиваются на площадь до 40 (сорока) процентов от посевной площади культуры. Доля посевной площади, подлежащей субсидированию, устанавливается один раз в год до начала приема заявок.
Сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) одновременно являющемуся семхозом не выплачиваются субсидии за фактически приобретенные семена первой репродукции сортов, по которым данный сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) в качестве семхоза в текущем году или в предыдущие два года осуществлял производство и реализацию семян первой репродукции в соответствии с Правилами аттестации.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:

44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Осы Қағидалардың 42-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген субсидиялар тұқымшар, ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған элиталық тұқымдарға субсидиялар алуға арналған өтінімді берген жағдайда төленеді.
Бұл ретте субсидиялар қызанақтың, қиярдың және мақтаның элиталық тұқымдарын қоспағанда, дақылдың егіс алаңынан 15 (он бес) пайыздан аспайтын алаңға, картоптың элиталық тұқымдары үшін егіс алаңынан 50 (елу) пайыздан аспайтын алаңға сатып алынған элиталық тұқым көлеміне төленеді.
Бюджет қаражаты қажетті көлемде болған жағдайда, элиталық тұқымдарға арналған субсидиялар дақылдың егіс алаңының 30 (отыз) пайызына дейінгі алаңға төленеді. Субсидиялауға жататын егіс алқабының үлесі өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін жылына бір рет белгіленеді.
Бір мезгілде элиталық тұқым шаруашылығы болып табылатын тұқымшарға ағымдағы жылы элиталық тұқым ретінде немесе алдыңғы үш жылда Аттестаттау қағидаларына сәйкес элиталық тұқым өндіруді және өткізуді жүзеге асырған сорттардың нақты сатып алынған элиталық тұқымдары үшін субсидиялар төленбейді.
Бір мезгілде элиттұқымшар болып табылатын ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) осы ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) ағымдағы жылы немесе алдыңғы үш жылда элиттұқымшар ретінде Аттестаттау қағидаларына сәйкес элиталық тұқымдарды өндіруді және өткізуді жүзеге асырған сорттардың нақты сатып алынған элиталық тұқымдары үшін субсидиялар төленбейді.
45. Осы Қағидалардың 42-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген субсидиялар ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған бірінші репродукция тұқымдарына және (немесе) екінші репродукцияның мақта тұқымдарына субсидиялар алуға арналған өтінім берген жағдайда төленеді.
Бұл ретте субсидиялар мақтаның бірінші және екінші репродукция тұқымдарын қоспағанда, дақылдың егіс алаңынан 20 (жиырма) пайыздан аспайтын алаңға сатып алынған бірінші репродукция тұқымдарының көлеміне, картоптың бірінші репродукция тұқымдары үшін егіс алаңынан 50 (елу) пайыздан аспайтын алаңға сатып алынған тұқым көлеміне төленеді.
Бюджет қаражаты қажетті көлемде болған жағдайда, бірінші репродукция тұқымдарына субсидиялар дақылдың егіс алаңының 40 (қырық) пайызына дейінгі алаңға төленеді. Субсидиялауға жататын егіс алаңының үлесі өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін жылына бір рет белгіленеді.
Бір мезгілде тұқымшар болып табылатын ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) осы ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) ағымдағы жылы немесе алдыңғы екі жылда тұқымшар ретінде Аттестаттау қағидаларына сәйкес бірінші репродукция тұқымдарын өндіруді және өткізуді жүзеге асырған сорттардың бірінші репродукциясының нақты сатып алынған тұқымдары үшін субсидиялар төленбейді.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"55. Прием заявок (переводных заявок) осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 1 декабря соответствующего года за приобретенные семена в текущем году и в 4 (четвертом) квартале предыдущего года.
Прием заявок (переводных заявок) за приобретенные семена в 2023 году осуществляется с 1 февраля по 1 декабря 2024 года.
Семена томатов и огурцов субсидируются для использования не более двух культурооборотов томатов и огурцов в защищенном грунте: первый – с 1 января по 15 июня и второй – с 1 сентября по 30 ноября текущего года (зимне-весенний и осенне-зимний периоды). Допускается отклонение от установленных дат начала и завершения культурооборота на 15 календарных дней.
При этом, МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок (переводных заявок), в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок (переводных заявок).";
пункты 62, 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"62. Управление в соответствии с Планом финансирования формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение двух рабочих дней:
после подтверждения Управлением принятия заявки согласно пунктам 60 и 61 настоящих Правил;
после внесения элитсемхозом (семхозом, реализатором) в реестр сведений по фактически реализованным субсидируемым семенам согласно требованиям подпункта 3) пункта 49 настоящих Правил.
При этом уведомление о перечислении субсидий направляется в форме электронного документа в Личный кабинет элитсемхоза, семхоза, сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива).
63. Перечень производителей, поставщиков и иностранных производителей удобрений и производимой (реализуемой) ими продукции (далее – перечень поставщиков) предоставляется уполномоченным органом в области промышленности Министерству и МИО не позднее 1 ноября текущего года на последующий год и не позднее 1 июня соответствующего года.
При этом в течение трех рабочих дней после его получения перечень поставщиков размещается Министерством на официальном интернет-ресурсе Министерства и в ГИСС, МИО – на официальном интернет-ресурсе МИО.
64. Продавцы удобрений не позднее 1 ноября текущего года на последующий год и не позднее 1 июня соответствующего года представляют в МИО ценовые предложения (прайс-листы) на соответствующие виды удобрений.

"55. Өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша ағымдағы жылы және өткен жылдың 4 (төртінші) тоқсанында сатып алынған тұқымдар үшін тиісті жылдың 1 ақпанынан 1 желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
2023 жылы сатып алынған тұқымдар үшін өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау 2024 жылғы 1 ақпаннан 1 желтоқсанға дейін жүзеге асырылады.
Қызанақ және қияр тұқымдары қорғалған топырақта қызанақтың және қиярдың екеуден аспайтын: біріншісі – ағымдағы жылғы 1 қаңтардан 15 маусымға дейін және екіншісі – 1 қыркүйектен 30 қарашаға дейін (қысқы-көктемгі және күзгі-қысқы кезеңдер) дақыл айналымын пайдалану үшін субсидияланады. Дақыл айналымының белгіленген басталу және аяқталу күндерінен күнтізбелік 15 күнге ауытқуға жол беріледі.
Бұл ретте, ЖАО өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.";
62, 63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Басқарма Қаржыландыру жоспарына сәйкес СМАЖ-да "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидия төлеуге арналған төлем шотын екі жұмыс күні ішінде:
осы Қағидалардың 60 және 61-тармақтарына сәйкес Басқарма өтінімді қабылдағанын растағаннан кейін;
элиттұқымшар (тұқымшар, өткізуші) осы Қағидалардың 49-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес нақты өткізілген субсидияланатын тұқымдар бойынша мәліметтерді тізілімге енгізгеннен кейін қалыптастырады.
Бұл ретте, субсидиялардың аударылғаны туралы хабарлама электрондық құжат нысанында элиттұқымшардың, тұқымшардың, ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетіне жіберіледі.
63. Тыңайтқыштарды өндірушілер, жеткізушілер және шетелдік өндірушілер және олар өндіретін (өткізетін) өнімдер тізбесін (бұдан әрі – жеткізушілер тізбесі) өнеркәсіп саласындағы уәкiлеттi орган Министрлікке және ЖАО-ға ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей және кейінгі жылға тиісті жылдың 1 маусымынан кешіктірмей ұсынады.
Бұл ретте жеткізушілер тізбесі алынғаннан кейін оны Министрлік үш жұмыс күні ішінде Министрліктің ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да, ЖАО – ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырады.
64. Тыңайтқыштарды сатушылар келесі жылға ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей және тиісті жылдың 1 маусымынан кешіктірмей тыңайтқыштардың тиісті түрлеріне арналған баға ұсыныстарын (прайс-парақтарды) ЖАО-ға ұсынады.

Управление до 1 декабря текущего года на последующий год и до 1 июля соответствующего года вносит в ГИСС цены на виды удобрений (с указанием содержания действующих веществ), имеющиеся в перечне поставщиков, в соответствующем регионе для определения минимальной стоимости удобрения по республике.
Перечень и нормы субсидий на удобрения утверждаются постановлением МИО ежегодно не позднее 1 февраля соответствующего года и в течение трех рабочих дней размещаются в ГИСС и на официальном интернет-ресурсе МИО.
Постановление, предусматривающее внесение изменений и (или) дополнений в перечень и нормы субсидий на удобрения, утверждается не позднее 1 августа соответствующего года.
При этом, перечень и нормы субсидий на удобрения формируются на основе:
наличия продавцов и производимых (реализуемых) ими удобрений в перечне поставщиков удобрений;
анализа сложившихся цен на удобрения с использованием функционала ГИСС для установления норм субсидий.
Нормы настоящего пункта не распространяются на условия получения субсидий авансовым платежом, установленные в параграфе 3-1 главы 4 настоящих Правил.";
главу 4 дополнить параграфом 3-1 следующего содержания:
"Параграф 3-1. Условия получения субсидий авансовым платежом
66-1. В случае планируемого приобретения сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) удобрения по удешевленной стоимости у производителя удобрений с применением механизма авансового субсидирования, перечисление субсидий производителю удобрений авансовым платежом осуществляется на специальный счет производителя удобрений в банке второго уровня, на который перечисляются объемы субсидий (далее – специальный счет).
66-2. Для получения субсидий на специальный счет производитель удобрений составляет план, устанавливающий помесячные объемы реализации удобрений по удешевленной стоимости (далее – план реализации удобрений).
Производитель удобрений до 1 декабря текущего года на последующий год посредством ГИСС направляет в Управление план реализации удобрений, с указанием цен без учета налога на добавленную стоимость. При этом, для субсидирования в 2024 году производитель удобрений направляет в Управление план реализации удобрений до 1 апреля 2024 года.
План финансирования формируется Управлением с учетом плана реализации удобрений. В течение 10 (десяти) рабочих дней после утверждения Плана финансирования Управление направляет в Личный кабинет производителя удобрений уведомление об объемах бюджетных средств, планируемых к перечислению на специальный счет. Перечисление субсидий на специальный счет производится в объемах не более 60 (шестидесяти) процентов от предусмотренных в Плане финансирования средств на соответствующий месяц.
Управление осуществляет перечисление субсидий производителю удобрений авансовым платежом в размере 60 (шестидесяти) процентов от стоимости удобрений в соответствии с утвержденным Планом финансирования.

Басқарма республика бойынша тыңайтқыштың ең төменгі құнын айқындау үшін тиісті өңірдегі жеткізушілер тізбесінде бар тыңайтқыштардың түрлеріне (әсер етуші заттардың құрамын көрсете отырып) арналған бағаларды ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына дейін және тиісті жылдың 1 шілдесіне дейін СМАЖ-ға енгізеді.
Тыңайтқыштарға арналған субсидиялардың тізбесі мен нормалары жыл сайын тиісті жылдың 1 ақпанынан кешіктірілмей ЖАО қаулысымен бекітіледі және үш жұмыс күні ішінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да орналастырады.
Тыңайтқыштарға арналған субсидиялардың тізбесі мен нормаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін қаулы тиісті жылдың 1 тамызынан кешіктірілмей бекітіледі.
Бұл ретте тыңайтқыштарға арналған субсидиялардың тізбесі мен нормалары:
тыңайтқыштарды жеткізушілер тізбесінде сатушылардың және олар өндіретін (өткізетін) тыңайтқыштардың болуы;
субсидия нормаларын белгілеу үшін СМАЖ функционалын қолдана отырып, тыңайтқыштардың қалыптасқан бағаларын талдау негізінде қалыптастырылады.
Осы тармақтың нормалары осы Қағидалардың 4-тарауының 3-1-параграфында белгіленген субсидияларды аванстық төлеммен алу шарттарына қолданылмайды.";
4-тарау мынадай мазмұндағы 3-1-параграфпен толықтырылсын:
"3-1-параграф. Субсидияларды аванстық төлеммен алу шарттары
66-1. Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) тыңайтқышты аванстық субсидиялау тетігін қолдана отырып, тыңайтқыш өндірушіден арзандатылған құны бойынша жоспарлап сатып алған жағдайда, тыңайтқыш өндірушінің екінші деңгейлі банктегі субсидиялар көлемі аударылатын арнайы шотына (бұдан әрі – арнайы шот) тыңайтқыш өндірушіге субсидияларды аванстық төлеммен аудару жүзеге асырылады.
66-2. Арнайы шотқа субсидиялар алу үшін тыңайтқыш өндіруші тыңайтқыштарды арзандатылған құны бойынша ай сайынғы өткізу көлемін белгілейтін жоспар (бұдан әрі – тыңайтқыштарды өткізу жоспары) жасайды.
Тыңайтқыш өндіруші ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына дейін келесі жылға СМАЖ арқылы Басқармаға қосылған құн салығын есепке алмай бағаларды көрсете отырып, тыңайтқыштарды өткізу жоспарын жібереді. Бұл ретте, 2024 жылы субсидиялау үшін тыңайтқыш өндіруші Басқармаға тыңайтқыштарды өткізу жоспарын 2024 жылғы 1 сәуірге дейін жібереді.
Басқарма қаржыландыру жоспарын тыңайтқыштарды өткізу жоспарын ескере отырып қалыптастырады. Қаржыландыру жоспары бекітілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Басқарма тыңайтқыш өндірушінің Жеке кабинетіне арнайы шотқа аудару жоспарланып отырған бюджет қаражатының көлемдері туралы хабарлама жібереді. Арнайы шотқа субсидияларды аудару тиісті айға Қаржыландыру жоспарында көзделген қаражаттың 60 (алпыс) пайызынан аспайтын көлемде жүргізіледі.
Басқарма бекітілген Қаржыландыру жоспарына сәйкес тыңайтқыш өндірушіге тыңайтқыш құнының 60 (алпыс) пайызы мөлшерінде аванстық төлеммен субсидиялар аударуды жүзеге асырады.

66-3. Сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает в электронном виде переводную заявку об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам посредством веб-портала "электронного правительства".
Прием переводных заявок осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 20 августа соответствующего года за приобретенные удобрения в текущем году.
Расчет и выплата субсидий по переводным заявкам осуществляются в порядке, установленном пунктами 67, 68, 72, 73, 74 и 75 настоящих Правил.
66-4. Производитель удобрений не использует средства, находящиеся на специальном счете, до исполнения условия, предусмотренного в подпункте 4) пункта 66 настоящих Правил. При этом, после подтверждения Управлением переводной заявки в Личный кабинет производителя удобрений направляется электронное извещение для снятия средств со специального счета.
При наличии остатков неиспользованных средств на специальном счете на 20 сентября соответствующего года, производитель удобрений до 1 октября соответствующего года возвращает их на счет Управления.
В случае полного освоения бюджетных средств, перечисленных на специальный счет, прием переводных заявок в рамках механизма авансового субсидирования прекращается. В таком случае, прием переводных заявок осуществляется в соответствии с пунктом 71 настоящих Правил.
Сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) отзывает переводную заявку в случае, если до момента внесения производителем удобрений сведений по фактически реализованным удобрениям в переводную заявку бюджетные средства, находящиеся на специальном счете, исчерпаны.
66-5. Нормы настоящего параграфа действуют на производителей удобрений, у которых имеется полный цикл производства удобрений от добычи сырья, его глубокой переработки до выпуска готовой продукции, имеющих лицензию либо контракт на недропользование и лицензию на осуществление деятельности по эксплуатации горных и химических производств по подвиду эксплуатация химических производств. Перечень производителей удобрений предоставляется уполномоченным органом в области промышленности Министерству и МИО до 1 ноября текущего года на последующий год. При этом, для субсидирования в 2024 году перечень производителей удобрений предоставляется до 1 апреля 2024 года.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Субсидии рассчитываются, исходя из заявленных сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) видов и объема удобрений (с учетом предельных норм внесения удобрений по группам сельскохозяйственных культур на указанную в заявках посевную площадь), перечня удобрений и норм субсидий, по следующей формуле:
С = Nв х S х Nc,
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
Nв – предельная норма внесения удобрения на 1 гектар, размещенная в ГИСС для расчета субсидий (тонна/гектар, килограмм/гектар, литр/гектар в физическом весе);
S – площадь применения удобрения, гектар (данная площадь не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности);
Nc – норма субсидий на удобрение, тенге (определяется в соответствии с пунктом 68 настоящих Правил).
При приобретении ниже норм внесения удобрений субсидии рассчитываются по фактически приобретенным удобрениям, в случае превышения норм внесения удобрений субсидии рассчитываются по установленным нормам внесения удобрений.
Предельные нормы внесения удобрений по группам сельскохозяйственных культур размещаются Управлением в ГИСС на основе заключений республиканского государственного учреждения "Республиканский научно-методический центр агрохимической службы" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – РГУ). В случае отсутствия заключения РГУ, расчет предельных норм внесения удобрений используется на основе данных одной из научных организаций аграрного профиля, имеющей аккредитацию в сфере научной и научно-технической деятельности и являющейся резидентом Республики Казахстан.

66-3. Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тыңайтқыштарды отандық тыңайтқыш өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алу кезінде тиесілі субсидияларға ақы төлеу туралы өтпелі өтінімді электрондық түрде береді.
Өтпелі өтінімдерді қабылдау ағымдағы жылы сатып алынған тыңайтқыштар үшін тиісті жылдың 1 ақпанынан 20 тамызына дейін жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
Өтпелі өтінімдер бойынша субсидияларды есептеу және төлеу осы Қағидалардың 67, 68, 72, 73, 74 және 75-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
66-4. Тыңайтқыштарды өндіруші осы Қағидалардың 66-тармағының 4) тармақшасында көзделген шартты орындағанға дейін арнайы шоттағы қаражатты пайдаланбайды. Бұл ретте, өтпелі өтінімді Басқарма растағаннан кейін тыңайтқыш өндірушінің Жеке кабинетіне арнайы шоттан қаражат алу үшін электрондық хабарлама жіберіледі.
Тиісті жылдың 20 қыркүйегіне арнайы шотта пайдаланылмаған қаражаттың қалдықтары болған кезде тыңайтқыш өндіруші оларды тиісті жылдың 1 қазанына дейін Басқарманың шотына қайтарады.
Арнайы шотқа аударылған бюджет қаражаты толық игерілген жағдайда, аванстық субсидиялау тетігі шеңберінде өтпелі өтінімдерді қабылдау тоқтатылады. Мұндай жағдайда өтпелі өтінімдерді қабылдау осы Қағидалардың 71-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) егер тыңайтқыш өндіруші нақты өткізілген тыңайтқыштар бойынша мәліметтерді аударым өтініміне енгізген сәтке дейін арнайы шоттағы бюджет қаражаты таусылса, онда өтпелі өтінімді кері қайтарып алады.
66-5. Осы параграфтың нормалары тыңайтқыштар өндірудің шикізат өндіруден, оны тереңдете өңдеуден бастап дайын өнім шығарғанға дейінгі толық циклі бар, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиясы не келісімшарты және тау-кен және химия өндірістерін пайдалану қызметінің химия өндірістерін пайдалану деген кіші түрі бойынша қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар тыңайтқыштар өндірушілерге қолданылады. Тыңайтқыштар өндірушілердің келесі жылға арналған тізбесін өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган Министрлікке және ЖАО-ға ағымдағы жылдың 1 қарашасына дейін ұсынады. Бұл ретте, 2024 жылы субсидияланатын тыңайтқыш өндірушілердің тізбесі 2024 жылғы 1 сәуірге дейін беріледі.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Субсидиялар ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) мәлімдеген тыңайтқыштардың түрлері мен көлеміне (өтінімдерде көрсетілген егіс алаңына ауыл шаруашылығы дақылдарының топтары бойынша тыңайтқыштарды енгізудің шекті нормаларын ескере отырып), тыңайтқыштар тізбесі мен субсидиялар нормаларына сүйене отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
С = Nе х S х Nc,
мұнда:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
Nе – субсидияларды есептеу үшін СМАЖ-да орналастырылған, 1 гектарға тыңайтқыш енгізудің шекті нормасы (физикалық салмақта тонна/гектар, килограмм/гектар, литр/гектар);
S – тыңайтқышты қолдану алаңы, гектар (аталған алаң осы ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесiлi ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды);
Nс – тыңайтқышқа арналған субсидиялар нормасы, теңге (осы Қағидалардың 68-тармағына сәйкес айқындалады).
Тыңайтқыштарды енгізу нормаларынан төмен сатып алған кезде субсидиялар нақты сатып алынған тыңайтқыштар бойынша есептеледі, тыңайтқыштар енгізу нормаларынан асқан жағдайда, субсидиялар белгіленген тыңайтқыштар енгізу нормалары бойынша есептеледі.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының топтары бойынша тыңайтқыштар енгізудің шекті нормаларын Басқарма СМАЖ-да Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Агрохимиялық қызметтің республикалық ғылыми-әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – РММ) қорытындылары негізінде орналастырады. РММ қорытындысы болмаған жағдайда, тыңайтқыштарды енгізудің шекті нормаларын есептеу ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласында аккредиттелген және Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, аграрлық бейіндегі ғылыми ұйымдардың бірінің деректері негізінде пайдаланылады.

68. Нормы субсидий на удобрения, за исключением механизма авансового субсидирования, устанавливаются без учета налога на добавленную стоимость в абсолютном выражении (тенге) в размере соответствующем половине минимальной рыночной стоимости удобрений.
Норма субсидий на удобрения при применении механизма авансового субсидирования составляет 60 (шестьдесят) процентов от стоимости фактического приобретенного удобрения без учета налога на добавленную стоимость.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Прием заявок (переводных заявок) осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 1 декабря соответствующего года за приобретенные удобрения в текущем году и в 4 (четвертом) квартале предыдущего года.
Прием заявок (переводных заявок) за приобретенные удобрения в 2023 году осуществляется с 1 февраля до 1 декабря 2024 года.
МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок (переводных заявок), в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок (переводных заявок).";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Поставщик пестицидов, биоагентов (энтомофагов) не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июля соответствующего года представляет в МИО ценовые предложения (прайс-листы) на соответствующие виды пестицидов, биоагентов (энтомофагов).
Управление до 1 января и до 1 августа соответствующего года вносит в ГИСС цены на пестициды, имеющиеся в Списке пестицидов (согласно составу и концентрации действующих веществ), а также цены на биоагенты (энтомофаги) в соответствующем регионе для определения минимальной стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов) по республике.
Перечень и нормы субсидий на пестициды, биоагенты (энтомофаги), утверждаются постановлением МИО ежегодно не позднее 1 апреля соответствующего года и в течение трех рабочих дней размещаются в ГИСС и на официальном интернет-ресурсе МИО.
Постановление, предусматривающее внесение изменений и (или) дополнений в перечень и нормы субсидий на пестициды, биоагенты (энтомофаги), утверждается не позднее 1 сентября соответствующего года.
При этом, перечень и нормы субсидий на пестициды, биоагенты (энтомофаги) формируются на основе:
наличия пестицидов в Списке пестицидов, а также наличия биоагентов (энтомофагов) в перечне поставщиков биоагентов (энтомофагов);
анализа сложившихся цен на пестициды, биоагенты (энтомофаги) с использованием функционала ГИСС для установления норм субсидий.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:

68. Аванстық субсидиялау тетігін қоспағанда, тыңайтқыштарға арналған субсидиялар нормалары тыңайтқыштарға қосылған құн салығы есепке алынбай, тыңайтқыштардың ең төменгі нарықтық құнының жартысына сәйкес келетін мөлшерде абсолютті мәнде (теңге) белгіленеді.
Аванстық субсидиялау тетігін қолдану кезінде тыңайтқыштарға арналған субсидиялар нормасы қосылған құн салығын есепке алмағанда, нақты сатып алынған тыңайтқыштар құнының 60 (алпыс) пайызын құрайды.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша ағымдағы жылы және өткен жылдың 4 (төртінші) тоқсанында сатып алынған тыңайтқыштар үшін тиісті жылдың 1 ақпанынан 1 желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
2023 жылы сатып алынған тыңайтқыштар үшін өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау 2024 жылғы 1 ақпаннан 1 желтоқсанға дейін жүзеге асырылады.
ЖАО өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) жеткізуші келесі жылға ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей және тиісті жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей ЖАО-ға пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) тиісті түрлеріне баға ұсыныстарын (прайс-парақтарды) ұсынады.
Басқарма республика бойынша пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) ең төменгі құнын айқындау үшін тиісті өңірдегі Пестицидтер тізіміндегі пестицидтердің (әсер етуші заттардың құрамы мен концентрациясын көрсете отырып), биоагенттердің (энтомофагтардың) бағаларын тиісті жылдың 1 қаңтарына және 1 тамызына дейін СМАЖ-ға енгізеді.
Пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) арналған субсидиялардың тізбесі мен нормалары ЖАО қаулысымен жыл сайын тиісті жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмей бекітіледі және үш жұмыс күні ішінде СМАЖ-да және ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) арналған субсидиялардың тізбесі мен нормаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін қаулы тиісті жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірілмей бекітіледі.
Бұл ретте пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) арналған субсидиялар тізбесі мен нормалары:
Пестицидтердің тізімінде пестицидтердің болуы, сондай-ақ биоагенттерді (энтомофагтарды) жеткізушілер тізбесінде биоагенттердің (энтомофагтардың) болуы;
субсидиялар нормаларын белгілеу үшін СМАЖ функционалын пайдалана отырып, пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) қалыптасқан бағаларды талдау негізінде қалыптастырылады.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"85. Прием заявок (переводных заявок) осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 апреля до 1 декабря соответствующего года за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) в текущем году и в 4 (четвертом) квартале предыдущего года.
Прием заявок (переводных заявок) за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) в 2023 году осуществляется с 1 апреля до 1 декабря 2024 года.
МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок (переводных заявок), в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок (переводных заявок).";
приложения 12 и 13 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложение 16 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 20 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли
и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 марта 2024 года № 90
Приложение 12
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий за фактически приобретенные элитные семена
В __________________________________________________________________,
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от __________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя), адрес, номер телефона
(факса), (сведения подтягиваются из информационной системы))
Прошу выплатить субсидии за приобретенные элитные семена
____________________________________________________________________
(культура, сорт)
в объеме ___ тонн (штук, посевных единиц) , в размере _______________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)

"85. Ағымдағы жылы және өткен жылдың 4 (төртінші) тоқсанында сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тиісті жылдың 1 сәуірі мен 1 желтоқсаны аралығында жүзеге асырылады.
2023 жылы сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау 2024 жылғы 1 сәуірден 1 желтоқсанға дейін жүзеге асырылады.
ЖАО өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.";
12 және 13-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
20-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 7 наурыздағы
№ 90 бұйрығына
1-қосымша
Өсімдік шаруашылығы өнімінің
шығымдылығы мен сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Нақты сатып алынған элиталық тұқымдарға субсидиялар алуға арналған өтiнiм
Кімге: ________________________________________________________________,
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi
атқарушы органының толық атауы)
кімнен: _______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, мекенжайы, телефон (факс) нөмірі (мәліметтер ақпараттық
жүйеден алынады))
____________________________ тонна (дана, егіс бірліктері) көлемінде сатып алынған
_____________________________________________________________________
(дақыл, сұрып)
элиталық тұқымдарға __________________________________________________
(сомасы цифрлармен және жазбаша)
теңге мөлшерінде субсидия төлеуді сұраймын.

1. Сведения текущего счета в банке второго уровня или национальном операторе почты:
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________
код бенефициара (далее – Кбе) _____________________________________
реквизиты банка или оператора почты: ______________________________
наименование банка или оператора почты: ___________________________
банковский идентификационный код ________________________________
индивидуальный идентификационный код ___________________________
БИН ____________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
ИИН/БИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
3. Сведения по договору купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством
(реализатором семян, иностранным производителем семян) и семеноводческим
хозяйством, сельскохозяйственным товаропроизводителем
(сельскохозяйственным кооперативом):
ИИН/БИН покупателя ___________________________________________
номер договора _________________________________________________
дата заключения договора ________________________________________
цена без налога на добавленную стоимость, тенге ____________________
наименование и БИН элитно-семеноводческого хозяйства
(реализатора семян, иностранного производителя семян)
_______________________________________________________________
адрес местонахождения элитно-семеноводческого хозяйства
(реализатора семян, иностранным производителем семян)
_______________________________________________________________
наименование культуры, сорта ____________________________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) ________________________
всего стоимость реализации ______________________________________
срок оплаты ___________________________________________________
пункт назначения (отпуска) ______________________________________
4. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта)
о поставке элитных семян, подтверждающих понесенные затраты
(на момент подачи заявки) на приобретение элитных семян:
номер платежного документа ____________________________________
дата выдачи платежного документа _______________________________
номер счета-фактуры ___________________________________________
дата выписки __________________________________________________
номер накладной на перевозку ___________________________________
номер накладной на отпуск ______________________________________

1. Екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың мәліметтері:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
__________________________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ________________________________
банктің немесе почта операторының деректемелері____________________
банктің немесе почта операторының атауы __________________________
банктік сәйкестендiру коды _______________________
жеке сәйкестендiру коды ________________________
БСН _________________________________________
Кбе __________________________________________
2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН-сы/ БСН-сы
1
2
3
3. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өткізуші, шетелдік тұқым өндіруші) мен тұқым өсіру шаруашылығы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) арасындағы сатып алу-сату шарты бойынша мәліметтер:
сатып алушының ЖСН/БСН __________________________
шарттың нөмірі ____________________________________
шарттың жасалған күні ____________________________
қосылған құн салығынсыз бағасы, теңге __________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік тұқым өткізушінің) атауы және БСН-сы __________________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік тұқым өндірушінің) орналасқан жерінің мекенжайы ________________
дақылдың, сұрыптың атауы _______________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері) _______________________
өткізу құны, барлығы ______________________________________
төлеу мерзімі________________________________
межелі (босату) пункті ___________________________
4. Элиталық тұқым сатып алуға жұмсалған шығындарды (өтінім берген сәтте) растайтын төлем құжаттарының, шот-фактураның және элиталық тұқымдарды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі __________________________
төлем құжатының берілген күні ___________________
шот-фактура нөмірі ___________________________
берілген күні ____________________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі______________________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі______________________________

5. Сведения из декларации на товары (при приобретении элитных семян
из стран, не входящих в Евразийский экономический союз):
номер декларации ______________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________
наименование культуры, сорта ___________________________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) ________________________
цена, тенге ____________________________________________________
всего стоимость реализации ______________________________________
наименование иностранного производителя семян ___________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян ___________
6. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что элитные семена ввезены из стран
Евразийского экономического союза:
номер документа _______________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________
наименование культуры, сорта ___________________________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) ________________________
цена, тенге ____________________________________________________
всего стоимость реализации _____________________________________
наименование иностранного производителя семян __________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян __________
7. Сведения о наличии промышленного тепличного комплекса
с соответствующим размером рабочей площади теплицы:
адрес ________________________________________________________
кадастровый номер ____________________________________________
инвентарный номер ____________________________________________
целевое назначение ____________________________________________
категория фонда ______________________________________________
размер рабочей площади теплицы _______________________________
8. Сведения о документах:
документ, подтверждающий сортовые и посевные качества элитных семян:
наименование документа _______________________________________
номер документа ______________________________________________
дата выдачи __________________________________________________
кем выдан ____________________________________________________
удостоверение о кондиционности
(акт клубневого анализа, результат анализа семян)
элитных семян, выданное аккредитованной лабораторией
по экспертизе качества семян:
номер документа ______________________________________________
дата выдачи __________________________________________________
кем выдан ____________________________________________________
номер аттестата аккредитации (область аккредитации по экспертизе
посевных качеств семян соответствующей культуры) ________________
акты апробации посевов по семенам, реализованным элитно-семеноводческим
хозяйством:
номер документа _______________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________
кем выдан _____________________________________________________

5. Тауарларға арналған декларацияның (элиталық тұқымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
декларацияның нөмірі ________________________
берілген күні ________________________________
дақылдың, сұрыптың атауы ________________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері)____________________
бағасы, теңге _________________________________
өткізу құны, барлығы _____________________________
шетелдік тұқым өндірушінің атауы ____________________________
шетелдік тұқым өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы
_________________________________________
6. Мемлекеттік кірістер органы берген, элиталық тұқымдардың Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі _________________________________
берілген күні ______________________________
дақылдың, сұрыптың атауы ______________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері)____ ____________________
бағасы, теңге _________________________________
өткізу құны, барлығы _____________________________
шетелдік тұқым өндірушінің атауы ___________________________
шетелдік тұқым өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _____
7. Тиісті өлшемдегі жылыжайдың жұмыс алаңы бар өнеркәсіптік жылыжай кешенінің бар-жоғы туралы мәліметтер:
мекенжайы ____________________________________
кадастрлық нөмірі ______________________________
түгендеу нөмірі __________________________________
нысаналы мақсаты ____________________________
қордың санаты ___________________________________
жылыжайдың жұмыс алаңының өлшемі _______________
8. Құжаттар туралы мәліметтер:
элиталық тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасын растайтын құжат:
құжаттың атауы ________________________________
құжаттың нөмірі_________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді _______________________________________
тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана берген элиталық тұқымдардың кондициялылығы туралы куәлік (түйнекті талдау актісі, тұқымды талдау нәтижесі):
құжаттың нөмірі_________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді _______________________________________
аккредиттеу аттестатының нөмірі (тиісті дақылдың тұқым сапасына сараптама жүргізу бойынша аккредиттеу саласы) ____________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығы өткізген тұқымдар бойынша егістерді апробациядан өткізу актілері:
құжаттың нөмірі_________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді _______________________________________

9. Сведения сертификата о происхождении товара или декларации
о происхождении товара
(при приобретении элитных семян из стран, не входящих в Евразийский
экономический союз):
номер и дата выдачи ____________________________________________
наименование товара ___________________________________________
экспортер/грузоотправитель _____________________________________
импортер/грузополучатель ______________________________________
10. Расчет причитающихся субсидий:
Наименование культуры, сорт
Кадастровый номер земельного участка
Кадастровый номер поля (теплицы)
Площадь поля (теплицы), гектар
Площадь поля (теплицы), фактически используемая для расчета субсидий, гектар
Доля посевной площади культуры, %
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Норма высева, тонн (штук, посевных единиц)/гектар
Приобретено семян, тонн (штук, посевных единиц)
Фактическая цена 1 тонны (штуки, посевной единицы) семян, тенге
Норматив субсидий на 1 тонну (штуку, посевную единицу), тенге
Сумма причитающейся субсидии, тенге
8
9
10
11
12
В 2023, 2024, 2025 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется,
площадь поля указывается семеноводческим хозяйством, сельскохозяйственным
товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно.
При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков
сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному семеноводческому
хозяйству, сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному
кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
В случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан
норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости
с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле ((графа 6 х графу 7)/100 %)
х графу 8 х графу 10 х 0,7.
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан
норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается
по формуле ((графа 6 х графу 7)/100 %) х графу 8 х графу 11.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении
элитных семян членами сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения,
и производится расчет причитающихся субсидий на каждого члена
сельскохозяйственного кооператива.
Подтверждаю, что обеспечу использование просубсидированных:
элитных семян (за исключением семян томата, огурца и хлопчатника)
для производства семян первой репродукции;
семян томата, огурца и хлопчатника для возделывания соответствующей
сельскохозяйственной культуры в соответствующем году с целью производства
сельскохозяйственной продукции и ее реализации, переработки либо сдачи
на перерабатывающее предприятие или в хлопкозаготовительную организацию.
В случае неиспользования согласен вернуть полученные субсидии.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение,
выгрузку и использование персональных данных, а также на передачу данных
по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" _____ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 марта 2024 года № 90
Приложение 13
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий за фактически приобретенные семена
первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции
В _________________________________________________________________,
(полное наименование местного исполнительного органа области,
города республиканского значения, столицы)
от _________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя), адрес, номер телефона
(факса), (сведения подтягиваются из информационной системы))
Прошу выплатить субсидии за приобретенные семена первой репродукции и (или)
семена хлопчатника второй репродукции ________________________________
в объеме __________________________________ тонн (штук, посевных единиц),
в размере (культура, сорт)
______________________________ тенге, использованные на проведение посевных
работ. (сумма цифрами и прописью)

9. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу тегі туралы декларацияның (элиталық тұқымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
нөмірі мен берілген күні __________________________
тауардың атауы ________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші __________________
импорттаушы/жүк алушы_____________________
10. Тиесілі субсидиялар есептемесі:
Дақылдың, сұрыптың атауы
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Танаптың (жылыжайдың) кадастрлық нөмірі
Танаптың (жылыжайдың) алаңы, гектар
Субсидияларды есептеу үшін нақты пайдаланылатын танап (жылыжай) ауданы, гектар
Дақылдың егіс алаңының үлесі, %
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Себу нормасы, тонна (дана, егіс бірліктері) /гектар
Сатып алынған тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері)
1 тонна (дана, егіс бірліктері) тұқымның нақты бағасы, теңге
1 тоннаға (дана, егіс бірлігіне) субсидиялар нормативі, теңге
Тиесілі субсидия сомасы, теңге
8
9
10
11
12
2023, 2024, 2025 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын тұқым өсіру шаруашылығы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы тұқым өсіру шаруашылығына, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, онда субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі және ((6-баған х 7-баған)/100 %) х 8-баған х 10-баған х 0,7 формуласы бойынша есептеледі.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болса, онда субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және ((6-баған х 7-баған)/100 %) х 8-баған х 11-баған формуласы бойынша есептеледі.
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері элиталық тұқымдарды сатып алғанда ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне мәліметтер толтырылады және тиесілі субсидиялар есептемесі жүргізіледі.
Субсидияланған:
бірінші репродукциялы тұқымдарды өндіру үшін элиталық тұқымдардың (қызанақ, қияр және мақта тұқымын қоспағанда);
ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және оны өткізу, өңдеу не өңдеу кәсіпорнына немесе мақта дайындау ұйымына тапсыру мақсатында тиісті жылы тиісті ауыл шаруашылығы дақылын өсіруге арналған қызанақ, қияр және мақта тұқымдарының пайдаланылуын қамтамасыз ететінімді растаймын.
Пайдаланылмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20____ жылғы "____" _____________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _____________ сағат ______ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 7 наурыздағы
№ 90 бұйрығына
2-қосымша
Өсімдік шаруашылығы өнімінің
шығымдылығы мен сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Нақты сатып алынған бірінші репродукция тұқымдары және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдары үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Кімге: __________________________________________________________________,
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы
органының толық атауы)
кімнен: __________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, мекенжайы, телефон (факс) нөмірі (мәліметтер ақпараттық
жүйеден алынады))
__________________________________________________ тонна (дана, егіс бірліктері)
(дақыл, сұрып)
көлемінде сатып алынған бірінші репродукция тұқымдары және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдары үшін
__________________________________________________________________________
(сомасы цифрлармен және жазбаша) теңге мөлшерінде субсидия төлеуді сұраймын.

1. Сведения текущего счета в банке второго уровня или национальном операторе почты:
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ________________________________________
реквизиты банка или оператора почты: _________________________________
наименование банка или оператора почты: ______________________________
банковский идентификационный код ___________________________________
индивидуальный идентификационный код ______________________________
БИН _______________________________
Кбе _______________________________
2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
ИИН/БИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
3. Сведения по договору купли-продажи между семеноводческим хозяйством
(реализатором семян, иностранным производителем семян)
и сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом):
ИИН/БИН покупателя _______________________________________________
номер договора _____________________________________________________
дата заключения договора ____________________________________________
цена без налога на добавленную стоимость, тенге ________________________
наименование и БИН семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранного производителя семян) ____________________________________
адрес местонахождения семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранным производителем семян) ___________________________________
наименование культуры, сорт __________________________________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) _____________________________
всего стоимость реализации ___________________________________________
срок оплаты _________________________________________________________
пункт назначения (отпуска) ____________________________________________
4. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
семян первой репродукции и (или) семян хлопчатника второй репродукции,
подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки) на приобретение
семян первой репродукции и (или) семян хлопчатника второй репродукции:
номер платежного документа __________________________________________
дата выдачи платежного документа _____________________________________
номер счета-фактуры _________________________________________________
дата выписки ________________________________________________________
номер накладной на перевозку _________________________________________
номер накладной на отпуск ____________________________________________

1. Екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың мәліметтері:
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
_______________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) _________________
банктің немесе почта операторының деректемелері ____________________
банктің немесе почта операторының атауы ___________________________
банктік сәйкестендiру коды ________________________
жеке сәйкестендiру коды _________________________
БСН ________________________________________
Кбе _________________________________________
2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН-сы/ БСН-сы
1
2
3
3. Тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өткізуші, шетелдік тұқым өндіруші) мен ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
сатып алушының ЖСН/БСН __________________________
шарттың нөмірі ____________________________________
шарттың жасалған күні _________________________
қосылған құн салығынсыз бағасы, теңге __________________
тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік тұқым өндірушінің) атауы және БСН-сы __________________________________
тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік тұқым өндірушінің) орналасқан жерінің мекенжайы ___________________________
дақылдың, сұрыптың атауы _______________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері) _______________________
өткізу құны, барлығы ______________________________________
төлеу мерзімі ___________________________________
межелі (босату) пункті __________________________
4. Бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарын сатып алуға жұмсалған шығындарды (өтінім берген сәтте) растайтын төлем құжаттарының, шот-фактураның және тұқымдарды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі ________________________
төлем құжатының берілген күні ___________________
шот-фактураның нөмірі _____________________________
берілген күні _______________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі _________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі ____________

5. Сведения из декларации на товары (при приобретении семян первой репродукции
и (или) семян хлопчатника второй репродукции из стран, не входящих в Евразийский
экономический союз):
номер декларации ___________________________________________________
дата выдачи ________________________________________________________
наименование культуры, сорт _________________________________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) _____________________________
цена, тенге __________________________________________________________
всего стоимость реализации ___________________________________________
наименование иностранного производителя семян ________________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян ________________
6. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что семена первой репродукции и (или) семена хлопчатника
второй репродукции ввезены из стран Евразийского экономического союза:
номер документа _____________________________________________________
дата выдачи _________________________________________________________
наименование культуры, сорта _________________________________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) ______________________________
цена, тенге __________________________________________________________
всего стоимость реализации ___________________________________________
наименование иностранного производителя семян _________________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян _________________
7. Сведения о наличии промышленного тепличного комплекса:
адрес ________________________________________________________________
кадастровый номер ____________________________________________________
инвентарный номер ____________________________________________________
целевое назначение ____________________________________________________
категория фонда _______________________________________________________
размер рабочей площади теплицы ________________________________________
8. Сведения о документах:
документ, подтверждающий сортовые и посевные качества семян первой
репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции:
наименование документа ________________________________________________
номер документа _______________________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________________
кем выдан _____________________________________________________________
удостоверение о кондиционности (акт клубневого анализа, результат анализа семян)
семян первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции,
выданное аккредитованной лабораторией по экспертизе качества семян:
номер документа ______________________________________________________
дата выдачи __________________________________________________________
кем выдан ____________________________________________________________
номер аттестата аккредитации (область аккредитации по экспертизе посевных
качеств семян соответствующей культуры) ________________________________
акты апробации посевов, по семенам, реализованным производителем семян
первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции:
номер документа ______________________________________________________
дата выдачи __________________________________________________________
кем выдан ____________________________________________________________

5. Тауарларға арналған кедендік декларацияның (бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
декларацияның нөмірі __________________________
берілген күні __________________________________
дақылдың, сұрыптың атауы ________________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері) ____________________________
бағасы, теңге __________________________________
өткізу құны, барлығы ____________________________
шетелдік тұқым өндірушінің атауы ___________________________
шетелдік тұқым өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _____
6. Мемлекеттік кірістер органы берген, бірінші репродукция тұқымдарының және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарының Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі _____________________________
берілген күні _________________________________
дақылдың, сұрыптың атауы _________________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері) __________________________
бағасы, теңге __________________________________
өткізу құны, барлығы ___________________________
шетелдік тұқым өндірушінің атауы _________________________
шетелдік тұқым өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _____
7. Өнеркәсіптік жылыжай кешенінің бар-жоғы туралы мәліметтер:
мекенжайы ____________________________________
кадастрлық нөмірі ______________________________
түгендеу нөмірі _______________________
қордың санаты ________________________
жылыжайдың жұмыс алаңының өлшемі _______________
8. Құжаттар туралы мәліметтер:
бірінші репродукция тұқымдарының және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарының сұрыптық және егістік сапасын растайтын құжат:
құжаттың атауы ________________________________
құжаттың нөмірі _________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді _______________________________________
тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана берген бірінші репродукция тұқымдарының және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарының кондициялылығы туралы куәлік (түйнекті талдау актісі, тұқымдарды талдау нәтижесі):
құжаттың нөмірі _________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді _______________________________________
аккредиттеу аттестатының нөмірі (тиісті дақылдың тұқым сапасына сараптама жүргізу бойынша аккредиттеу саласы) ____________________
бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) екінші мақтаның репродукция тұқымын өндіруші өткізген тұқымдар бойынша егістерді апробациядан өткізу актілері:
құжаттың нөмірі _________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді _______________________________________

9. Сведения сертификата о происхождении товара или декларации о происхождении
товара (при приобретении семян первой репродукции и (или) семян хлопчатника
второй репродукции из стран, не входящих в Евразийский экономический союз):
номер и дата выдачи ____________________________________________________
наименование товара ____________________________________________________
экспортер/грузоотправитель ______________________________________________
импортер/грузополучатель _______________________________________________

9. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу тегі туралы декларацияның (бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
нөмірі мен берілген күні __________________________
тауардың атауы _____________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші _____________________
импорттаушы/жүк алушы __________________________

10. Расчет причитающихся субсидий:
Наименование культуры, сорта
Кадастровый номер земельного участка
Кадастровый номер поля
Площадь поля (теплицы), гектар
Площадь поля (теплицы), фактически используемая для расчета субсидий, гектар
Доля посевной площади культуры, %
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Норма высева, тонн (штук, посевных единиц)/гектар
Приобретено семян, тонн (штук, посевных единиц)
Фактическая цена 1 тонны (штуки, посевной единицы) семян, тенге
Норматив субсидий на 1 тонну (штуку, посевную единицу), тенге
Сумма причитающейся субсидии, тенге
8
9
10
11
12
В 2023, 2024, 2025 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь
поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем
(сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля
не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения,
принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю
(сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной
собственности.
В случае если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан
норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости
с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле ((графа 6 х графу 7) /
100 %) х графу 8 х графу 10 х 0,5.
В случае если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан
норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий, и рассчитывается
по формуле ((графа 6 х графу 7) /100 %) х графу 8 х графу 11.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении
семян первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции членами
сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, и производится расчет
причитающихся субсидий на каждого члена сельскохозяйственного кооператива.
Подтверждаю, что обеспечу использование просубсидированных:
семян первой репродукции (за исключением семян томата, огурца и хлопчатника)
для производства семян второй репродукции;
семян томата, огурца и хлопчатника для возделывания соответствующей
сельскохозяйственной культуры в соответствующем году с целью производства
сельскохозяйственной продукции и ее реализации, переработки либо сдачи
на перерабатывающее предприятие или в хлопкозаготовительную организацию.
В случае неиспользования согласен вернуть полученные субсидии.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение,
выгрузку и использование персональных данных, а также на передачу данных
по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 марта 2024 года № 90
Приложение 16
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Переводная заявка об оплате причитающихся субсидий при приобретении по удешевленной стоимости субсидируемых семян
В ____________________________________________________________,
(полное наименование местного исполнительного органа области,
города республиканского значения, столицы)
от ____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица (индивидуального предпринимателя),
адрес, номер телефона (факса))
Настоящим заявляю, что мною заключен договор купли-продажи субсидируемых
семян по удешевленной стоимости с
_______________________________________________________________
(наименование элитно-семеноводческого хозяйства
(семеноводческого хозяйства, реализатора семян))
в объеме _____________________________ тонн (штук, посевных единиц)
___________________________________________ (культура, гибрид/сорт)
и прошу перечислить элитно-семеноводческому хозяйству
(семеноводческому хозяйству, реализатору семян)
________________________________________________________________
(наименование элитно-семеноводческого хозяйства
(семеноводческого хозяйства, реализатора семян))
причитающиеся мне субсидии, в размере _______________________ тенге
(сумма цифрами и прописью) (расшифровка в приложении к заявке)
после внесения элитно-семеноводческим хозяйством
(семеноводческим хозяйством, реализатором семян)
________________________________________________________________
(наименование элитно-семеноводческого хозяйства
(семеноводческого хозяйства, реализатора семян))
в электронный реестр заявок на субсидирование сведений по фактически
реализованным субсидируемым семенам.

10. Тиесілі субсидиялар есептемесі:
Дақылдың, сұрыптың атауы
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Танаптың кадастрлық нөмірі
Танаптың алаңы (жылыжайдың), гектар
Субсидияларды есептеу үшін нақты пайдаланылатын танап (жылыжай) ауданы, гектар
Дақылдың егіс алаңының үлесі, %
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Себу нормасы, тонна (дана, егіс бірліктері)/гектар
Сатып алынған тұқымдар, тонна (дана, егіс бірліктері)
1 тонна (дана, егіс бірліктері) тұқымның нақты бағасы, теңге
1 тоннаға (дана, егіс бірлігіне) субсидиялар нормативі, теңге
Тиесілі субсидия сомасы, теңге
8
9
10
11
12
2023, 2024, 2025 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып олардың нақты құнынан жүргізіледі және ((6-баған х 7-баған)/100 %) х 8-баған х 10-баған х 0,5 формуласы бойынша есептеледі.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және ((6-баған х 7-баған)/100 %) х 8-баған х 11-баған формуласы бойынша есептеледі.
Бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарын сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әрбір мүшесі мәліметтерді толтырады және ауыл шаруашылығы кооперативінің әрбір мүшесіне тиесілі субсидиялардың есептемесі жүргізіледі.
Субсидияланған:
екінші репродукция тұқымдарын өндіру үшін бірінші репродукция тұқымдарының (қызанақ, қияр және мақта тұқымын қоспағанда);
ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және оны өткізу, өңдеу не өңдеу кәсіпорнына немесе мақта дайындау ұйымына тапсыру мақсатында тиісті ауыл шаруашылығы дақылын өсіруге арналған қызанақ, қияр және мақта тұқымдарының пайдаланылуын қамтамасыз ететінімді растаймын.
Пайдаланылмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ______ сағат _____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "__" _____сағат _____ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 7 наурыздағы
№ 90 бұйрығына
3-қосымша
Өсімдік шаруашылығы өнімінің
шығымдылығы мен сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Субсидияланатын тұқымдарды арзандатылған құнмен сатып алу кезінде тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтiнiм
Кімге: ___________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы
органының толық атауы)
кімнен: __________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, мекенжайы, телефон (факс) нөмірі)
Осымен _________________________________________________________________
(элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының,
тұқым өткізушінің атауы))
________________________________________________________________________
тонна (дана, егіс бірліктері) көлемінде _______________________________________
(дақыл, будан/сұрып)
субсидияланатын тұқымдарды арзандатылған құнмен сатып алу-сату шартын
жасасқанымды мәлімдеймін және элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өсіру
шаруашылығы, тұқым шаруашылығы)
_________________________________________________________________
(элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының,
тұқым өткізушінің атауы))
нақты өткізілген субсидияланатын тұқымдар бойынша мәліметтерді субсидиялауға
арналған өтінімдердің электрондық тізіліміне енгізгеннен кейін маған тиесілі
__________________________________ теңге мөлшеріндегі субсидияны ___________
(осы өтінімге қосымшада (сома санмен және жазбаша) толық жазу)
__________________________________________________________________________
(элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым
өткізушінің атауы))
элиталық тұқым өсіру шаруашылығына (тұқым өсірушаруашылығына, тұқым
өткізушіге) аударуды сұраймын.

1. Сведения о текущем счете элитно-семеноводческого хозяйства
(семеноводческого хозяйства, реализатора семян) в банке второго уровня:
наименование банка: _____________________________________________
банковский идентификационный код (далее – БИК)
________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный код (далее – ИИК)
________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
________________________________________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) _____________________________________

1. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым
өткізушінің) екінші деңгейдегіі банктегі ағымдағы шоты туралы мәліметтер:
Банктің атауы _______________________________________________________
банктік сәйкестендiру коды – (бұдан әрі – БСК) ___________________________
жеке сәйкестендiру коды (бұдан әрі – ЖСК) ______________________________
бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – БСН) ___________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ____________________________________

2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) / БИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
3. Расчет причитающихся субсидий:
№ пп
Наименование элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого хозяйства, реализатора семян)
Место нахождения элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого хозяйства, реализатора семян) (юридический адрес)
ИИН/БИН элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого хозяйства, реализатора семян)
Наименование культуры
Наименование сорта
Репродукция
Сведения договора купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством (семеноводческим хозяйством, реализатором семян) и сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом)
номер договора
дата заключения договора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке субсидируемых семян, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
Сведения о документе, подтверждающем сортовые и посевные качества субсидируемых семян
номер платежного документа
дата выдачи платежного документа
дата выписки
номер счета-фактуры
номер накладной на перевозку
номер накладной на отпуск
номер
дата выдачи
кем выдано
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Сведения об удостоверении о кондиционности субсидируемых семян (акте клубневого анализа, результате анализа семян), выданного аккредитованной лабораторией по экспертизе качества семян
Сведения об акте апробации посевов по семенам по реализованным аттестованными субъектами семеноводства
Кадастровый номер земельного участка
номер
дата выдачи
кем выдано
номер
дата выдачи
кем выдано
19
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы
Кадастровый номер поля
Площадь поля (теплицы), гектар
Доля от посевной площади культуры, %
Схема посадки, метров
Норма высева (количество), тонн (штук, посевных единиц)/гектар
Приобретено семян (саженцев), тонн (штук, посевных единиц)
Фактическая цена 1 тонны (штуки, посевной единицы) семян, тенге
Норматив субсидий на 1 тонну (штуку, посевную единицу), тенге
Сумма причитающейся субсидии, тенге
26
27
28
29
30
31
32
33
34
В 2023, 2024, 2025 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь
поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем
(сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля
не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения,
принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю
(сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной
собственности.
По семенам, реализованным элитно-семеноводческим хозяйством, указываются
сведения об аттестате на семена, сортовом свидетельстве и удостоверении
о кондиционности семян (акте клубневого анализа).
По семенам, реализованным семеноводческим хозяйством, указываются сведения
о свидетельстве на семена и удостоверении о кондиционности семян
(акте клубневого анализа);
В случае если фактическая стоимость субсидируемых семян ниже стоимости,
от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится
от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий.
В случае если фактическая стоимость субсидируемых семян выше стоимости,
от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении
субсидируемых семян членами сельскохозяйственного кооператива на каждого члена
сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, и производится расчет
причитающихся субсидий на каждого члена сельскохозяйственного кооператива.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку,
хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" ___ 20_ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее - ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "_" ___ 20_ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 марта 2024 года № 90
Приложение 20
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) по полной стоимости

2. Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН-сы)/ БСН-сы
1
2
3
3. Тиесілі субсидиялар есептемесі:
Р/с
Элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым өткізушінің) атауы
Элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым өткізушінің) орналасқан жері (заңды мекенжайы)
Элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым өткізушінің) ЖСН/БСН-сы
Дақылдың атауы
Сұрыптың атауы
Репродукциясы
Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші) мен ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері
шарттың нөмірі
шарттың жасалған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Жұмсалған шығындарды (өтінім беру сәтіне) растайтын төлем құжаттарының, шот-фактуралардың субсидияланатын тұқымдарын жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері
Субсидияланатын тұқымдардың сұрыптық сапасын растайтын құжат туралы мәліметтер
төлем құжатының нөмірі
төлем құжатының берілген күні
жазылған күні
шот-фактура нөмірі
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі
нөмірі
берілген күні
кім берді
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана берген субсидияланатын тұқымдардың кондициялылығы туралы куәліктің (түйнекті талдау актінің, тұқымды талдау нәтижелерінің) мәліметтері
Тұқым шаруашылығының аттестатталған субъектілер өткізген тұқымдар бойынша егістерді апробациядан өткізу актілерінің мәліметтері
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
нөмірі
берілген күні
кім берді
нөмірі
берілген күні
кім берді
19
20
21
22
23
24
25
кестенің жалғасы
Танаптың кадастрлық нөмірі
Танаптың алаңы (жылыжайдың), гектар
Дақылдың егіс алаңының үлесі, %
Отырғызу схемасы, метр
Себу нормасы (мөлшері), тонна (дана, егіс бірліктері)/гектар
Сатып алынған тұқымдар (көшеттер), тонн (дана, егіс бірліктері)
1 тонна (дана, егіс бірлігі) тұқымның (көшеттің) нақты бағасы, теңге
Тұқымның (көшеттің) 1 тоннаға (дана, егіс бірлігіне) субсидиялар нормативі, теңге
Тиесілі субсидияның сомасы, теңге
26
27
28
29
30
31
32
33
34
2023, 2024, 2025 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Элиталық тұқым шаруашылығы өткізген тұқымдар бойынша тұқымдарға арналған аттестат, сұрыптық куәлік және тұқымның кондициялылығы туралы куәлік (түйнектік талдау актісі) туралы мәліметтер көрсетіледі.
Тұқым шаруашылығы өткізген тұқымдар бойынша тұқым куәлігі және тұқымдардың кондициялылығы туралы куәлік (түйнектік талдау актісі) туралы мәліметтер көрсетіледі;
Субсидияланатын тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі.
Субсидияланатын тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады.
Ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда элиталық көшеттерді сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері мәліметтерді толтырады және ауыл шаруашылығы кооперативінің әрбір мүшесіне тиесілі субсидиялардың есебін жүргізеді.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат _____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі - ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "__" _____сағат _____ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 7 наурыздағы
№ 90 бұйрығына
4-қосымша
Өсімдік шаруашылығы өнімінің
шығымдылығы мен сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Толық құны бойынша сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін субсидиялар алуға арналған өтінім

1. В ___________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области,
города республиканского значения, столицы)
от ____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица (индивидуального предпринимателя))
2. Прошу выплатить мне субсидии за приобретенные пестициды, биоагенты
(энтомофаги) в объеме _____________ литров (килограммов, граммов, штук)
_______________________________________________________________,
(вид пестицида, биоагента (энтомофага))
в размере ________________________ тенге. (сумма цифрами и прописью)
3. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование ___________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ____________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя __________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
_______________________________________________________________
адрес: _________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________
4. Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
наименование __________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________
ИИН __________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _________________________________________________________
кем выдано_____________________________________________________
дата выдачи____________________________________________________
адрес: _________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального
предпринимателя – для физического лица:
местонахождение _______________________________________________
дата уведомления _______________________________________________

1. Кімге _________________________________________________________________,
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
кімнен __________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
2. Маған _______________ литр (килограмм, грамм, дана) көлемiнде сатып алынған
_________________________________________________________________________
(пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) түрi) пестицид, биоагент (энтомофаг) үшiн
_____________________________________________________________________ теңге
(сома санмен және жазбаша)
мөлшерінде субсидия төлеуді сұраймын.
3. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін: атауы _________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ________________________
мекенжайы: ____________________________________
телефон (факс) нөмірі: _____________________
4. Жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
атауы __________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________________________________
ЖСН ____________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі __________________________________________
кім берді _______________________________________
берілген күні ___________________________________
мекенжайы: ______________________________________
телефон (факс) нөмірі: _____________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ________________________________
хабарлама күні ___________________________________

5. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
6. Сведения о земельном участке:
Кадастровый номер земельного участка
Площадь всего, гектар
В том числе, пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
Сведения о наличии рабочей площади теплицы (для сельскохозяйственных товаропроизводителей или сельскохозяйственных кооперативов, возделывающих сельскохозяйственные культуры в защищенном грунте)
1
2
3
4
5
6
7
Для сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного
кооператива), имеющего в лизинге готовый объект, указываются:
Кадастровый номер: _____________________________________________
Площадь всего, гектар: ___________________________________________
в том числе пашни: ______________________________________________
Целевое назначение: _____________________________________________
Наименование лизинговой компании: _______________________________
Номер и дата договора лизинга сельскохозяйственного товаропроизводителя
(сельскохозяйственного кооператива) с лизинговой компанией
_______________________________________________________________

5. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
6. Жер учаскесi туралы мәліметтер:
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Барлық алаң, гектар
Оның ішінде егістіктер
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
Жылыжайдың жұмыс алаңының болуы туралы мәліметтер (қорғалған топырақта көкөніс өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерi үшін)
1
2
3
4
5
6
7
Лизингте дайын объектісі бар ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) үшін көрсетіледі:
Кадастрлық нөмірі: ______________________________
Барлық алаң, гектар: ____________________________
оның ішінде егістік: _____________________________
Нысаналы мақсаты: ___________________________
Лизингтік компанияның атауы: _____________________
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің) лизингтік компаниямен жасаған лизинг шартының нөмірі мен күні:
________________________________________________

7. Сведения о наличии текущего счета у сельскохозяйственного
товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива
в банке второго уровня:
ИИН/БИН ______________________________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) _____________________________________
реквизиты банка: ________________________________________________
наименование банка: _____________________________________________
банковский идентификационный код _______________________________
индивидуальный идентификационный код __________________________
БИН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
8. Сведения договора купли-продажи между сельскохозяйственным
товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом)
и производителем/поставщиком пестицидов, биоагентов (энтомофагов):
номер договора _________________________________________________
дата заключения договора ________________________________________
цена без налога на добавленную стоимость (далее – НДС) (тенге) _______
наименование и БИН производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
_______________________________________________________________
адрес местонахождения производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
________________________________________________________________
наименование пестицида, биоагента (энтомофага) _____________________
объем пестицида, биоагента (энтомофага), литров (килограммов, граммов, штук)
________________________________________________________________
срок оплаты _____________________________________________________
пункт назначения (отпуска) ________________________________________
9. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
товаров, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
на приобретение пестицидов, биоагентов (энтомофагов):
номер платежного документа _______________________________________
дата выдачи платежного документа __________________________________
номер счет-фактуры _______________________________________________
дата выписки _____________________________________________________
номер накладной на перевозку ______________________________________
номер накладной на отпуск _________________________________________
10. Сведения из декларации на товары (для сельскохозяйственного
товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива, который приобрел
пестицид, биоагент (энтомофаг) из стран, не входящих в Евразийский
экономический союз):
номер таможенной декларации на товары _____________________________
дата выдачи ______________________________________________________
наименование пестицида, биоагента (энтомофага) ______________________
единица измерения ________________________________________________
количество (объем) ________________________________________________
цена без НДС (тенге) _______________________________________________
всего стоимость реализации _________________________________________
наименование иностранного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
__________________________________________________________________
адрес местонахождения иностранного производителя пестицидов, биоагентов
(энтомофагов) ____________________________________________________

7. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының бар-жоғы туралы мәліметтер:
ЖСН/БСН _______________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) __________________
банктің деректемелері: _______________________
банктің атауы: ______________________________
банктік сәйкестендіру коды _____________________
жеке сәйкестендіру коды ____________________
БСН____________________________________________
Кбе_____________________________________________
8. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) және пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндіруші/жеткізуші арасындағы сатып алу- сату шартының мәліметтері:
шарттың нөмірі _______________________________
шарт жасалған күн ______________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) бағасы (теңге) __________________
пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің/жеткізушінің атауы және
БСН-сы ____________________
пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің/жеткізушінің орналасқан
жерінің мекенжайы _________________________
пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) атауы
________________________________________________________
пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) көлемі, литр (килограмм, грамм, дана)
________________________________________________
төлеу мерзімі ___________________________________
межелі (босату) пункті ____________________________
9. Пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алуға (өтінім берген сәтте) жұмсалған шығындарды растайтын төлем құжаттарының, шот-фактуралардың, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі __________________________
төлем құжатының берілген күні ___________________
шот-фактураның нөмірі ______________________________
берілген күні __________________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі ______________________________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі ___________________________________
10. Тауарларға арналған кедендік декларациядан алынған мәліметтер (Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден пестицид, биоагент (энтомофаг) сатып алған ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші немесе ауыл шаруашылығы кооперативі үшін):
тауарларға арналған кедендік декларацияның нөмірі ____________________
берілген күні ____________________________________
пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) атауы __________________________
өлшем бірлігі ___________________________________
саны (көлемі)___________________________________
ҚҚС-сыз бағасы (теңге) _____________________
өткізу құны, барлығы ___________________________
шетелдік пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің атауы
____________________________________
шетелдік пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің орналасқан
жерінің мекенжайы __________________

11. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что товар ввезен из стран Евразийского экономического союза:
номер документа __________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________
наименование иностранного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
__________________________________________________________________
адрес местонахождения иностранного производителя пестицидов, биоагентов
(энтомофагов) _____________________________________________________
количество (объем) _________________________________________________
цена без НДС (тенге) ________________________________________________
всего стоимость реализации __________________________________________
12. Сертификат соответствия на приобретенные пестициды:
номер сертификата __________________________________________________
дата выдачи сертификата _____________________________________________
срок действия сертификата ___________________________________________
идентифицированная продукция (наименование, страна происхождения)
___________________________________________________________________
заявитель (наименование, адрес) _______________________________________
кем выдан __________________________________________________________
При этом, срок действия сертификата соответствия на приобретенные
пестициды учитывается на момент приобретения пестицида.
13. Сведения сертификата о происхождении товара или декларации
о происхождении товара (для сельскохозяйственного товаропроизводителя
или сельскохозяйственного кооператива, который приобрел пестицид, биоагент
(энтомофаг) иностранного производства):
номер и дата выдачи _________________________________________________
наименование товара _________________________________________________
страна происхождения ________________________________________________
экспортер/грузоотправитель ___________________________________________
импортер/грузополучатель ____________________________________________

11. Тауар Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын, мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі ________________________________
берілген күні _________________________________
шетелдік пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің атауы
________________________________________________
шетелдік пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің орналасқан
жерінің мекенжайы _________________________________________
саны (көлемі) ___________________________________
ҚҚС-сыз бағасы (теңге) _________________________________
өткізу құны, барлығы _______________________________
12. Сатып алынған пестицидтерге арналған сәйкестiк сертификаты:
сертификаттың нөмірі _______________________________
сертификаттың берілген күні ________________________________________
сертификаттың қолданылу мерзімі ________________________________
сәйкестендірілген өнім (атауы, шығарушы ел) ____________________________
өтінім беруші (атауы, мекенжайы) ______________________________________
кім берді _______________________________________
Бұл ретте сатып алынған пестицидтерге сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімі пестицидті сатып алу сәтінде ескеріледі.
13. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу тегі туралы декларацияның мәліметтері (шетелде өндірілген пестицидті, биоагентті (энтомофагты) сатып алған ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші немесе ауыл шаруашылығы кооперативі үшін):
нөмірі мен берілген күні ___________________________
тауардың атауы ________________________________
шыққан елі ________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші ______________
импорттаушы/жүк алушы ______________________

14. Сведения регистрационного удостоверения на пестицид:
срок действия удостоверения __________________________________________
торговое название пестицида __________________________________________
кем выдан __________________________________________________________
15. Расчет причитающихся субсидий:
Торговое название пестицида, биоагента (энтомофага)
Производство пестицида, биоагента (энтомофага) (отчественное/ иностранное)
Наименование сельскохозяйственной культуры (обрабатываемый объект), пар
Кадастровый номер земельного участка и его площадь, гектар
Кадастровый номер поля и его площадь, гектар
Норма расхода (применения) пестицида, биоагента (энтомофага), литр (килограмм, грамм, штук) на 1 гектар
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Обрабатываемая площадь, гектар
Фактический объем использования пестицида, биоагента (энтомофага) (литр, килограмм, грамм, штук)
Фактический объем использования пестицида, биоагента (энтомофага) на 1 гектар (литр, килограмм, грамм, штук)
Цена 1 литра (килограмма, грамма, штуки), тенге
Норма субсидий на 1 литр (килограмм, грамм, штук), тенге
Сумма причитающейся субсидии, тенге
8
9
10
11
12
13

14. Пестицидтерді тіркеу куәлігінің мәліметтері:
куәліктің қолданылу мерзімі_____________________
пестицидтің сауда атауы _______________________
кім берді _______________________________________
15. Тиесілі субсидиялар есептемесі:
Пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) саудалық атауы
Пестицидті, биоагентті (энтомофагты) өндіруші (отандық/ шетелдік)
Ауыл шаруашылығы дақылының атауы (өңделетін объект), сүрі жер
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі және алаңы, гектар
Танаптың кадастрлық нөмірі және алаңы, гектар
1 гектарға пестицид, биоагент (энтомофаг) шығысының (қолдану) нормасы, литр (килограмм, грамм, дана)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Өңделетін алаң, гектар
Пестицидті, биоагентті (энтомофагты) пайдаланудың нақты көлемі (литр, килограмм, грамм, дана)
1 гектарға пестицидті, биоагентті (энтомофагты) пайдаланудың нақты көлемі (литр, килограмм, грамм, дана)
1 литрдің (килограмм, грамм, дана) бағасы, теңге
1 литрге (килограмм, грамм, дана) арналған субсидиялар нормасы, теңге
Тиесілі субсидия сомасы, теңге
8
9
10
11
12
13

В 2023, 2024, 2025 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь
поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем
(сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля
не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения,
принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю
(сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной
собственности.
При приобретении ниже норм расхода пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сумма
причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 8 х графу 10 х графу 12,
в случае превышения норм расхода сумма причитающейся субсидии рассчитывается
по формуле графа 7 х графу 8 х графу 12.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку
персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной
услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подтверждаю, что обеспечу применение приобретенных пестицидов, биоагентов
(энтомофагов) в целях защиты растений для проведения обработок против вредных
(сорняков, пшеничный трипс, луговой мотылек, карадрина и прибрежная муха)
и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога
вредоносности (за исключением стадных и нестадных саранчовых по отношению
к которым мероприятия по обработке осуществляются за счет бюджетных средств)
и карантинных объектов (за исключением карантинных объектов, по отношению
к которым мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения
осуществляются за счет бюджетных средств). В случае неприменения приобретенных
пестицидов, биоагентов (энтомофагов), согласен вернуть полученные субсидии.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Сведения пунктов 10 и 11 настоящей заявки заполняются сельскохозяйственным
товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) при приобретении
пестицида напрямую у иностранного производителя пестицидов, биоагентов
(энтомофагов).
В случае подачи настоящей заявки сельскохозяйственным кооперативом
при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сельскохозяйственным
кооперативом на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются

2023, 2024, 2025 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Тұтыну нормативтерінен төмен пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алу кезінде төленетін субсидия сомасы 8-баған х 10-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі, тұтыну нормативтерінен асып кеткен жағдайда, төленуге жататын субсидия сомасы 8-баған формуласы бойынша есептеледі. 7-баған х 8-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өсімдіктерді қорғау мақсатында саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды (арамшөптер, бидай трипсі, шалғын көбелегі, карадрина және жағалау шыбыны) және аса қауіпті зиянды организмдерге (өңдеу жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын саяқ және үйірлі шегіртке тұқымдастарын қоспағанда) және карантинді объектілерге (таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын карантиндік объектілерді қоспағанда) қарсы өңдеу жүргізу үшін сатып алынған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) қолданылуын қамтамасыз ететінімді растаймын. Сатып алынған пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) қолданбаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "__" _____сағат _____ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Осы өтінімнің 10 және 11-тармақтарының мәліметтері ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) пестицидті тікелей шетелдік пестицидті, биоагенті (энтомофагты) өндірушіден сатып алған кезде толтырады.

сведения, указанные в пунктах 5 и 6 настоящей заявки.
В случае подачи настоящей заявки сельскохозяйственным кооперативом
при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) членами
сельскохозяйственного кооператива на каждого члена сельскохозяйственного
кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 5, 6, 7, 8 и 9 настоящей заявки.
Настоящая заявка на получение субсидий за приобретенные пестициды, биоагенты
(энтомофаги) по полной стоимости заполняется на каждый вид пестицида,
биоагента (энтомофага).

Ауыл шаруашылығы кооперативі пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі осы өтінімді берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне осы өтінімнің 5 және 6-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі осы өтінімді берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне осы өтінімнің 5, 6, 7, 8 және 9- тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Толық құны бойынша сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін субсидиялар алуға арналған осы өтінім пестицидтің, биоагенттің (энтомофагтың) әр түріне толтырылады.