О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 ноября 2016 года № 41 "Об утверждении Правил конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27 марта 2024 года № 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2024 года № 34202
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 ноября 2016 года № 41 "Об утверждении Правил конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14487) следующие изменения:
В Правилах конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) от специальных транспортных средств, либо легковых служебных транспортных средств – к камерам для содержания в зданиях судов, в режимную зону изолятора временного содержания (далее – ИВС), следственного изолятора (далее – СИ), к месту производства следственных действий, в лечебные учреждения;";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. После помещения задержанного или лица, заключенного под стражу, в комнату временного содержания в зданиях суда конвоир ведет постоянное наблюдение за ним, не разрешает ему разговаривать с другими лицами, принимать или передавать какие – либо предметы.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. При доставлении в административное здание органа антикоррупционной службы, старший конвоя производит в дежурной части регистрацию доставленных конвоируемых задержанных и лиц, заключенных под стражу, при убытии отметку о выходе.
Для проведения следственных действий конвой выдает следователю, направившему заявку, с регистрацией в журнале приема-сдачи задержанных и лиц, заключенных под стражу, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с препровождением в специальные помещения – кабинеты для производства следственных действий.
Кабинеты для проведения следственных действий располагаются на первых этажах зданий (расположение в цокольных, подвальных этажах категорически не допускается), оборудуются системами безопасности (металлические решетки на окнах, видеонаблюдение с выводом на мониторы дежурной части, тревожная кнопка вызова наряда), а также рабочими местами следователя, защитника (общественного представителя), отдельным местом для подозреваемого, обвиняемого, других участников следственного действия, конвоя.
Старший конвоя производит осмотр кабинета для производства следственных действий, принимает меры к устранению выявленных недостатков.
По требованию следователя обеспечивает личное присутствие конвоя, при этом конвоиры располагаются у окон, старший конвоя – у дверей.
Во время производства следственных действий на местности, старший конвоя осматривает местность (помещение), где намечено проведение следственного действия, и определяет по согласованию с лицом его производящим, охрану задержанных и лиц, заключенных под стражу, конвоиры неотлучно находятся рядом с ними, применяют наручники, сопровождают при всех их перемещениях, обусловленных характером следственного действия, производит личный обыск перед посадкой в специальное транспортное средство.
Об окончании следственного действия следователь (лицо, производящее дознание) производит отметку в заявке на конвоирование и скрепляет ее своей подписью.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:

"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 3 қарашадағы № 41 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2023 жылғы 27 наурыздағы № 65 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2023 жылғы 1 сәуірде № 34202 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 3 қарашадағы № 41 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14487 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидаларында:
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) арнайы көлік құралдарынан не қызметтік жеңіл көлік құралдарынан соттардың ғимараттарындағы ұстауға арналған камераларға, уақытша ұстау изоляторының (бұдан әрі – УҰИ), тергеу изоляторының (бұдан әрі – ТИ) режимдік аймағына, тергеу әрекеттерін жүргізу орындарына, емдеу мекемелеріне дейін;";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Ұсталған адамды және күзетпен қамауға алынған адамды соттың ғимараттарында уақытша ұстау бөлмесіне орналастырғаннан кейін айдауылшы оны үнемі қағалайды, оның басқа тұлғалармен (туыстары, қорғаушылары) сөйлесуіне, қандай да бір заттарды қабылдауына немесе беруіне рұқсат етпейді.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының әкімшілік ғимаратына тұлғаны алып келгеннен кейін, айдауыл басшысы алып келген ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды кезекші бөлімде тіркейді, кететін кезінде шыққаны туралы белгі қояды.
Тергеу әрекеттерін жүргізу үшін айдауыл тек ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес форма бойынша қабылдау-тапсыру журналына тіркеп, арнайы үй-жайлар – тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмеге жеткізу талабын жіберген тергеушіге береді.
Тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмелер ғимараттың бірінші қабатында (шатырасты, жертөле қабаттарында орналасуына үзілді-кесілді жол берілмейді) орналастырылады, қауіпсіздік жүйелерімен (терезелерінде металл торлары, кезекші бөлімнің мониторына шығарылған бейне-бақылау, нарядты шақыратын дабыл тетігі), сондай-ақ тергеушінің, қорғаушының (қоғамдық өкілдің) жұмыс орнымен, сезікті, айыпталушыға арналған жеке орындармен, тергеу әрекетінің екі қатысушысының, айдауылдың жеке орындарымен жабдықталған болуға тиіс.
Айдауыл басшысы тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмені тексереді, анықталған кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды.
Тергеушінің талабы бойынша айдауылшы өзінің қатысуын қамтамасыз етеді, бұл ретте, айдауылшылар терезелердің, айдауыл басшысы есіктің жанында тұрады.
Жергілікті жерде тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде айдауыл басшысы тергеу әрекеттерін жүргізу белгіленген жергілікті жерді (үй-жайды) қарап шығады және оны жүргізетін адамның келісуі бойынша ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қорғау тәртібін белгілейді, айдауылшылар ешқайда кетпестен айдауылмен жүрушілердің қасында болады, қолкісендерді қолданады, әрбір ұсталған адамды және күзетпен қамауға алынған адамды тергеу әрекеттеріне байланысты олардың барлық орын ауыстыруларында еріп жүреді, арнайы көлік құралына отырғызу алдында жеке басын тінтуді жүргізеді.
Тергеу әрекеттерінің аяқталғаны туралы тергеуші (анықтау жүргізетін тұлға) айдауылмен алып жүруге берілген өтінімге белгі қояды және оған өзі қол қойып бекітеді.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"70. После окончания следственных действий в здании органа антикоррупционной службы старший конвоя принимает задержанного или лицо, заключенное под стражу, от следователя для конвоирования обратно в специальные учреждения (СИ, ИВС).";
пункт 71 исключить.
2. Организационно-контрольному департаменту (Штабу) Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
А. Жұмағали

"70. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органының ғимаратында тергеу әрекеттері аяқталғаннан кейін айдауыл басшысы ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды, арнаулы мекемелерге (УҰИ, ТИ) қайта айдауылдау үшін тергеушіден қабылдап алады.";
71-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ұйымдастыру-бақылау департаменті (Штаб) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасы
А. Жұмағали