О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 апреля 2024 года № 246/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2024 года № 34287
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10730) следующие изменения:
в Правилах присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденных указанным приказом:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Выдача, аннулирование, продление и переоформление разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан является государственной услугой (далее – государственная услуга).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, изложен согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет в Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – услугодатель) в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал):
1) заявку (в том числе для судов, плавающих под флагом Республики Казахстан, включая присвоение позывного сигнала) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении топологии и архитектуре планируемой радиосети (радиолинии), месте расположения ее центра управления относительно территории Республики Казахстан (в пределах либо за ее пределами), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС, планируемых к применению. В том числе, к пояснительной записке прилагаются:
для организации спутниковой связи копия письма оператора спутниковой связи с указанием номиналов (полосы) выделяемых радиочастот, эффективной изотропно излучаемой мощности, класса излучения, типа VSAT-станций;

"Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 22 сәуірдегі № 246/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 23 сәуірде № 34287 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10730 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларында:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беру, жою, ұзарту және қайта ресімдеу мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылады (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес баяндалған.
5. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитетіне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде жолдайды:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім (оның ішінде шақыру сигналын беруді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзетін кемелер үшін);
2) сұратылған радиожиілік белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) топологиясы мен архитектурасы, оның басқару орталығы Қазақстан Республикасының аумағына қатысты орналасу мекенжайы (аумағында немесе аумақтан тыс) пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолдануға жоспарланған РЭҚ техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер егжей-тегжейлі баяндалады. Оның ішінде түсіндірме жазбаға қоса беріледі:
спутниктік байланысты ұйымдастыру үшін бөлінетін радиожиілік номиналдарын (жолағын), тиімді изотропты сәулелену қуаты, сәуле шығару класы, VSAT-станциялар үлгісін көрсете отырып, спутниктік байланыс операторы хатының көшірмесі;

3) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL – wireless local loop), на стационарное радиоэлектронное средство ультракороткие волны (далее - УКВ), короткие волны (далее - КВ), транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7, либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. После выдачи разрешения на РЧС или разрешения на РЧС для судовой станции, территориальное подразделение в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый Кодекс) направляет (за оставшийся период года) услугополучателю извещение на уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В случае изменения технических параметров, в том числе места установки РЭС (изменения географических координат, изменения высоты подвеса антенны, изменения направленности антенны) для получения заключения электромагнитной совместимости (далее – ЭМС) услугополучатель подает в Государственную радиочастотную службу заявку согласно приложению 13 к настоящим Правилам с предоставлением следующих документов и сведений:
1) пояснительная записка, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении топологии и архитектуры планируемой радиосети (радиолинии), месте расположения ее центра управления относительно территории Республики Казахстан (в пределах либо за ее пределами), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС, планируемых к применению, схема организации связи, сетка частот (радиоканалов);
2) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL – wireless local loop), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам;

3) радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL – wireless local loop), ультра-қысқа толқындар (бұдан әрі – УҚТ), қысқа толқындар (бұдан әрі – ҚТ), транкингтік радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама) толтырылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Кеме станциясы үшін РЖС-ға рұқсат немесе РЖС-ға рұқсат берілгеннен кейін аумақтық бөлімше "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төлем төлеуге хабарлама жібереді.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Техникалық параметрлер, оның ішінде РЭҚ орнату орны өзгерген жағдайда (географиялық координаттар өзгерген, антеннаның іліну биіктігі өзгерген, антеннаның бағыты өзгерген) электромагниттік үйлесімділік (бұдан әрі – ЭМҮ) қорытындысын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік радиожиілік қызметіне мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсына отырып, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес өтінім береді:
1) сұратылған радиожиілік белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) топологиясы мен архитектурасы, оның басқару орталығы Қазақстан Республикасының аумағына қатысты орналасу мекенжайы (аумағында немесе аумақтан тыс), пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолдануға жоспарланып отырған РЭҚ техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер, байланысты ұйымдастыру сұлбасы, жиіліктер торы (радиоарналар) егжей-тегжейлі баяндалады;
2) радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL – wireless local loop), УҚТ, ҚТ, транкингтік радиобайланыс және деректер беру стационарлық радиоэлектрондық құралдарына) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және т. б.) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын тарату таратқышына сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады.

3) сведения из договора о совместном использовании радиочастотного спектра (основной пользователь радиочастотного спектра, пользователь получивший право на использование частот по данному договору, полоса радиочастот, которая определена для совместного использования, срок, номер и дата подписания договора).";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Требования, предъявляемые к участникам:
1) не находиться на стадии ликвидации или банкротства;
2) обладать опытом деятельности в области связи не менее 5 (пяти) лет;
3) внести оплату гарантийного взноса для участия в торгах (квитанция).";
в приложении 1:
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"
22.
РЭС технологии LPWAN
863-868 МГц
≤25 мВт э.и.и.м.
≤500 кГц
не допускается
использование в пределах аэропортов (аэродромов)
";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"
24.
SRD (широкополосные системы передачи данных) WAS/RLAN Системы передачи данных/локальные радиосети
2400.0–2483.5 МГц
100 мВт
э.и.и.м.
Для Широкополосных видов модуляции, кроме ППРЧ (FHSS), максимальная спектральная плотность ЭИИМ 10мВт/1 МГц
5150–5350 МГц
200 мВт, максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5470–5725 МГц
100 мВт / максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5725-5850
100 мВт / максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
57–66 ГГц
40 дБм э.и.и.м.
Только для использования внутри здания.
Максимальная средняя плотность э.и.и.м. должна быть ограничена до 13 дБм/ МГц.
";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"
26.
SRD (интегрированные средства передачи и обработки информации для автомобильного транспорта и управления дорожным движением (RTTT))
76–77 ГГц
55 дБм пиковая э.и.и.м.
Уровень мощности: 55 дБм – пиковая мощность, 50 дБм – средняя мощность, 23,5 дБм – средняя мощность только для импульсного радара. Промышленные и транспортные радиолокационные системы
24.050–24.075 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров
24.075–24.150 ГГц
0.1мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров
100 мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров (только транспортное средство).
Доступ к спектру и требования к снижению помех для устройств, смонтированных за бампером – максимальное время задержки 4µc/40кГц каждые 3 миллисекунд. Если они смонтированы вне бампера, то требование должно быть: максимальное время задержки 3µc/40кГц каждые 3 миллисекунд. Требования для устройств, смонтированных за бампером или без бампера – максимальное время задержки 1мc/40кГц каждые 40 миллисекунд.
Требования к минимальному диапазону частот модуляции (применимо к FMCW или к сигналам с шагом частоты) или мгновенной ширине полосы 250 кГц (применимо к импульсным сигналам) применяется в дополнение к требованию по максимальному времени задержки

3) радиожиілік спектрін бірлесіп пайдалану туралы шарттан алынған мәліметтер (осы шарт бойынша жиіліктерді пайдалану құқығын алған пайдаланушы, радиожиілік спектрінің негізгі пайдаланушысы, бірлесіп пайдалану үшін белгіленген радиожиілік жолағы, шарттың мерзімі, нөмірі және қол қойылған күні).";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Қатысушыларға қойылатын талаптар:
1) тарату немесе банкроттық сатысында болмауға тиіс;
2) байланыс саласындағы қызмет тәжірибесі 5 (бес) жылдан кем болмауы тиіс;
3) Сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарнаны төлеу (түбіртек).";
1-қосымшада:
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
22.
LPWAN технологиясының РЭҚ
863-868
МГц
≤25 мВт э.и.с.қ.
≤500 кГц
Аэропорт (аэродром)
аумақтарында қолдануға жол берілмейді
";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
24.
SRD (деректерді таратудың кең жолақты жүйелері) WAS/RLAN Деректерді тарату жүйелері\ жергілікті радиожүйелер
2400.0–2483.5 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
Модуляцияның кең жолақты түрлері үшін, ЖЖПҚ (FHSS)–дан басқа, ЭИСҚ максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/1 МГц
5150–5350 МГц
200 мВт, э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5470–5725 МГц
100 мВт э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5725-5850
МГц
100 мВт э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
57–66 ГГц
40 дБм э.и.с.қ.
Тек ғимараттың ішінде қолдануға арналған.
э.и.с.қ. максималды орташа тығызыдығы 13
дБм/МГц–ке
дейін шектелуі
тиіс.
";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
26.
SRD (жол қозғалыстарын басқару және автомобиль көлігіне арналған (RTTT) ақпаратты өңдеудің және таратудың интеграцияланған құрылғылары)
76–77 ГГц
55 dBm шыңдық э.и.с.қ.
Қуат деңгейі: 55 дБм – шыңдық қуаты, 50 дБм – орташа қуаты, 23,5 дБм – орташа қуат тек импульстік радар үшін. Өндірістік және көліктік радиолокациялық жүйелер.
24.050–24.075 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін
24.075–24.150 ГГц
0.1мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін (тек көлік құралы). Спектрге қолжетімділік және кедергілерді азайтуға талаптар бампердің артында құрастырылған құрылғылар үшін – кідірудің максималды уақыты әр 3 миллисекунд сайын 4µc/40кГц. Егер олар бамперден тыс құрастырылса, талап келесідей болуы қажет: кідірудің максималды уақыты әр 3 миллисекунд сайын 3µc/40кГц. Бампердің артында немесе бамперсіз құрастылырған құрылығыларға талап - кідірудің максималды уақыты әр 40 миллисекунд сайын 1мс/40кГц. Модуляцияның минималды жиіліктер диапазонына (FMCW немесе жиілік адымы бар сигналдарға қолданылады) немесе 250 кГц лездік жолақ еніне (импульсті сигналдарға қолданылады) талаптар кідірудің максималды уақыты бойынша талапқа қосымша қолданылады.

24.150–24.250 ГГц
100мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров (только транспортное средство)
";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: основные сокращения, указанные в перечне:
*Радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, на эксплуатацию которых не требуются разрешительные документы:
*Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);
При эксплуатации радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, указанные в Перечне, не должны создавать радиопомехи РЭС и ВЧУ, работающим на основании разрешительных документов в соответствии с Национальной таблицей, а их пользователи требовать защиты от помех;
SRD – Short Range Devices, устройства малого радиуса;
дБм – децибел-милливатт;
WLL – wireless local loop (система беспроводного радиодоступа);
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication.
ГГц – гигагерц;
МГЦ – мегагерц;
GBSAR – Ground-based Syntkhetic Aperture Radar
(наземные радиолокаторы с синтезированной апертурой антенны);
мВт – милливатт;
э.и.м. – эффективная излучаемая мощность;
э.и.и.м. – эффективная изотропно-излучаемая мощность;
кГц – килогерц;
ГЛОНАСС – Глобальная навигационная спутниковая система;
GPS – Global Position System (система глобального позиционирования).";
в приложении 2:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"
4.
Стационарные приемо-передающие РЭС, предназначенные для: УKB-радиосвязи, транкинговой системы радиосвязи, подвижные РЭС УКВ-радиосвязи**
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (За исключением маломощных носимых РЭС до 2 Ватт (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"
8.
Станции радиорелейной линии, том числе абонентские терминалы системы беспроводного радиодоступа, эксплуатируемые в режиме радиомоста с топологией "точка-точка"
Частоты, предназначенные для фиксированной службы согласно Национальной таблице*
";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС, на которые требуется проведения расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение разрешения на РЧС, заключения ЭМС РЭС и ВЧУ:

24.150–24.250 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін (тек көлік құралы)
";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: тізбеде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Пайдалануға рұқсат беру құжаттары талап етілмейтін радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар.
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
Пайдалану кезінде Тізбеде көрсетілген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар ұлттық кестеге сәйкес рұқсат беру құжаттарының негізінде жұмыс істейтін РЭК және ЖЖҚ-ға радио кедергілер тудырмауға, ал оларды пайдаланушылар кедергілерден қорғауды талап етуі тиіс.
SRD – Short Range Devices, радиусы аз құрылғылар;
дБм – децибел-милливатт;
WLL – wireless local loop (сымсыз радиоқолжетімділік жүйесі);
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication;
ГГц – гигагерц;
МГЦ – мегагерц;
GBSAR – Ground-based Syntkhetic Aperture Radar (синтезделген апертурасы бар жерүсті радары);
мВт – милливат;
э.с.қ. – тиімді сәуле шығару қуаты;
э.и.и.м. – тиімді изотропты-сәуле шығару қуаты;
кГц – килогерц;
ГЛОНАСС – Ғаламдық навигациялық спутниктік жүйе;
GPS – Global Position System (жаһандық позициялау жүйесі).";
2-қосымшада:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
Стационарлық қабылдау-тарату РЭҚ, мыналарға арналған: УҚТ радиобайланысы, транкингтік радиобайланыс жүйесі, УҚТ
радиобайланысың жылжымалы РЭҚ**
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ-тан басқа 151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Радиорелелік станциялар, оның ішінде "нүкте-нүкте" топологиясы бар
радиокөпір режиміндегі қолданылатын сымсыз радиоқолжеткізу жүйесінің абоненттік терминалдары
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: РЭҚ және ЖЖҚ есебін жүргізу, РЖС рұқсаты және РЭҚ және
ЖЖҚ қорытынды алу талап етілетін РЭҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:

* Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);
** Для подвижных РЭС УКВ-радиосвязи проведение расчетов и оформление заключения экспертизы ЭМС РЭС не требуется;
*** Для VSAT-станций, работающих по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
Использование присвоенных радиочастот для VSAT-станций должно осуществляться без претензий на помехи от РЭС различного назначения, а также не должно ограничивать функционирование действующих РЭС других назначений, частотные присвоения которым присвоены (назначены) в установленном порядке.
В случае установления факта создания недопустимых помех со стороны, введенной в эксплуатацию VSAT-станций, ее владельцам необходимо принять меры по устранению помех и обеспечению ЭМС своей станции с РЭС других назначений в районе их совместного использования;
Проведение расчета ЭМС для VSAT-станций и оформление заключения экспертизы ЭМС сохраняется, за исключением VSAT-станций с HUB-технологией, с мощностью передатчика 2Вт и менее, ЭИИМ 50 дБВт и менее, диаметр антенн 2,4 метра и менее, работающих с космическими объектами, наземный комплекс управления которых расположен на территории Содружества Независимых Государств.
Подпунктом 5 пункта 6 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О национальной безопасности Республики Казахстан" запрещается создание и эксплуатация на территории Республики Казахстан сетей связи, центр управления которыми расположен за ее пределами.
ВЧУ – высокочастотные устройства;
ДВ – длинные волны;
КВ – короткие волны;
РЧС – радиочастотный спектр;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
ЭИИМ – эффективная изотропная излучаемая мощность;
ЭМС – электромагнитная совместимость;
HUB – центральная станция;
VSAT – Very Small Aperture Terminal
(земная станция спутниковой связи с малой апертурой антенны);
WLL – wireless local loop (беспроводной абонентский доступ);
Единицы измерения:
ГГц – гигагерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
дБВт – децибел-ватт.";

* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
** УҚТ-радиобайланысы үшін жылжымалы РЭҚ-қа есептеуді жүргізу және ЭМҮ РЭҚ сарапатамалық қорытындыны рәсімдеу қажет етілмейті.
*** VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB-технология бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялар үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
VSAT-станциялары үшін иелікке берілген радиожиіліктерді пайдалану түрлі мақсаттағы РЭҚ-дан туындайтын бөгеуілдерге наразылықсыз қамтамасыз етілуі тиіс, сондай-ақ иелікке берілген жиіліктер белгіленген тәртіппен берілген (тағайындалған) басқа мақсаттағы қолданыстағы РЭҚ жұмысын шектемеуге тиіс.
Пайдалануға енгізілген VSAT-станциясы жағында жол берілмейтін бөгеуілдердің орын алу фактісі айқындалған жағдайда, оның иеленушісі бөгеуілдерді жою және өз станциясының олар бірге пайдаланылатын аудандағы басқа мақсаттағы РЭҚ-мен ЭМҮ қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауға қажет.
Жердегі басқару кешені Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы аумағында орналасқан ғарыш объектілерімен HUB-технологиясы бойынша жұмыс істейтін, таратқыш қуаты 2 Вт және одан төмен, ЭИСҚ 50 дБВт және одан төмен, антенна диаметрі 2,4 метр және одан кем VSAT-станцияларын қоспағанда, VSAT-станциялар үшін ЭМҮ есептеуді жүргізу мен ЭМҮ сараптама қорытындысын ресімдеу сақталады.
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 6-тармағының 5-тармақшасымен басқару орталығы одан тысқары орналасқан Қазақстан Республиксының аумағында байланыс желілерін құруға және пайдалануға тыйым салынады.
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
ОТ – орта толқындар;
РЖС – радиожиілік спектрі;
РЭС – радиоэлектрондық құрал;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
ЭИСҚ – эффективті изотропты сәулелену қуаты;
ЭМҮ – электромагниттік үйлесімділік;
HUB – орталық станция;
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз абоненттік қолжетімділік).
Өлшем бірліктері:
ГГц – гигагерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
дБВт – децибел-ватт.";

приложение 3 изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 14 изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в приложении 15:
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ:
*Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);
**на фемтосоты не требуется получение разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ;
***для VSAT-станций, работающие по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
ВЧУ – высокочастотные устройства;
ГГц – гигагерц;
ДВ – длинные волны;
КВ – короткие волны;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
HUB – центральная станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication
(Технология улучшенной цифровой беспроводной связи);
SCPC – Single Channel per Carrier (один канал на несущую).
VSAT – Very Small Aperture Terminal
(наземная станция спутниковой связи с малой апертурой);
WLL – Wireless local loop (система беспроводного радиодоступа).".
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
15-қосымшада:
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: РЭҚ пен ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ пен ЖЖҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
** фемтосоттарға РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
***VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB-технологиясы бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялары үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ГГц – гигагерц;
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал;
ОТ – орта толқындар;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
HUB – орталық станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication (цифрлық сымсыз байланыстың жақсартылған технологиясы);
SCPC – Single Channel per Carrier (тасымалдаушыға бір арна).
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз қолжетімділік жүйесі).".
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 22 апреля 2024 года № 246/НҚ
Приложение 3
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача, аннулирование, продление и переоформление разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
1) выдача разрешения на использование радиочастотного спектра (далее – РЧС) Республики Казахстан – 20 (двадцать) рабочих дней, в том числе разрешение судовой станции на использование радиочастотного спектра – 5 (пять) рабочих дней. При случае проведения международной координации срок продлевается не более чем на шесть месяцев.
2) разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении пользователем РЧС подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года;
3) переоформление разрешения на использование РЧС Республики Казахстан – 10 (десять) рабочих дней;
4) аннулирование разрешения на использование РЧС – 10 (десять) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Разрешение, на использование РЧС Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам; аннулирование, продление, переоформление разрешения на использование РЧС Республики Казахстан; мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронно цифровой подписи (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
В приложении к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги указаны ставки сбора за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям, а также годовые ставки платы для видов радиосвязи в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Оплата осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. Оплата также осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7.
График работы услугодателя и объектов информации

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2024 жылғы 22 сәуірдегі
№ 246/НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
"Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беру, күшін жою, ұзарту және қайта ресімдеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауын
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитеті
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін
Өтінішті қабылдау және нәтижесін беру түрде "электронды үкімет" веб-порталы: www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін
1) Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін (бұдан әрі – РЖС) пайдалануға рұқсат беру – 20 (жиырма) жұмыс күні, оның ішінде кеме станциясының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаты – 5 (бес) жұмыс күні. Халықаралық үйлестіру жүргізілген жағдайда мерзім алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
2) РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
3) Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу – 10 (он) жұмыс күн;
4) РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою – 10 (он) жұмыс күн.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысанын
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсат; Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою, ұзарту, қайта ресімдеу; Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне қосымшада телевизиялық және радиохабар тарату ұйымдарына радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат бергені үшін алым ставкалары, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) сәйкес радиобайланыс түрлері үшін жылдық төлем ставкалары көрсетілген.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады. Төлем сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан: www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai, в разделе "Государственные услуги";
2) веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) выдача разрешения на использование РЧС: заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам; пояснительную записку, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС планируемых к применению. В том числе, к пояснительной записке прилагаются: для организации спутниковой связи с HUB-станцией, копия письма оператора спутниковой связи с указанием номиналов (полосы) выделяемых радиочастот, эффективная изотропно излучаемая мощность, класса излучения, типа VSAT-станций; для эксплуатации негеостационарных спутников на территории Республики Казахстан, копия положительного заключения Международного союза электросвязи заявки на регистрацию негеостационарной спутниковой сети в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи; для целей телерадиовещания положительный результат проведенного конкурса по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов); для дипломатических и консульских представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан, копия письма Министерства иностранных дел Республики Казахстан о согласия на получение разрешения на РЧС на территории Республики Казахстан; в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетейпередачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил).

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. 2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы ОМО және (немесе) ЖАО-ға жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai "Мемлекеттік
көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) "электрондық үкімет" веб-порталында www.egov.kz ескерту.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін
1) РЖС пайдалануға рұқсат беру: осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; сұралып отырған радиожиіліктер белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолданылуы жоспарланып отырған радиоэлектрондық құралдардың (бұдан әрі – РЭҚ) техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер егжей-тегжейлі баяндалады; HUB-станциясымен спутниктік байланысты ұйымдастыру үшін бөлінетін радиожиілік номиналдарын (жолағын), ЭИСҚ, сәуле шығару класы, VSAT-станциялар үлгісін көрсете отырып, спутниктік байланыс операторы хатының көшірмесін; Қазақстан Республикасының аумағында геостационарлық емес спутниктерді пайдалану үшін Халықаралық электр байланыс одағының Радио байланыс регламентіне сәйкес геостационарлық емес спутниктік желісін тіркеуге Халықаралық электр байланыс одағының оң қорытындысының көшірмесі; телерадио хабарларын тарату мақсатында жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілікті арналарды) бөлу бойынша өткізілген конкурстың оң нәтижесі; Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері үшін Қазақстан Республикасының аумағында РЖС рұқсатын алуға келісім туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі хатының көшірмесі қоса беріледі; радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама);

2) продление разрешения на использование РЧС: продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении услугополучателем подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
3) переоформление разрешения на РЧС: заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам; пояснительная записка. Для разрешения судовой станции, необходимо предоставить свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан; копия разрешения на РЧС (при получении на бумажном носителе); при получении разрешения на РЧС в электронном виде (посредством портала), копия разрешения на РЧС не требуется; документ, подтверждающий правопреемство, - в случае реорганизации юридического лица; в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил); документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС. В случае переоформления разрешений на РЧС, полученных в электронном виде (посредством портала), анкета на РЭС не требуется;
4) аннулирование разрешения на РЧС: заявление в произвольной форме с указанием причины отказа и даты аннулирования разрешения на РЧС; разрешение на РЧС (в случае получения разрешения на РЧС в электронном виде посредством Портала, данный документ не требуется); документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС по регионам до момента подачи заявки, в соответствии с выставленным извещением.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) национальной Таблице распределения полос частот;
2) несоответствие параметров излучения и приема заявленных радиоэлектронных средств требованиям, нормам в области обеспечения электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;

2) РЖС пайдалануға рұқсатты ұзарту: РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады
3). РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу: осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім; түсіндірме жазба. Кеме станциясының рұқсаты үшін теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлігін ұсыну қажет; РЖС рұқсатының көшірмесі (қағаз тасығышта алған жағдайда); РЖС рұқсаты электрондық түрде алынған жағдайда (портал арқылы) РЖС-ға рұқсат көшірмесі талап етілмейді. заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, құқықтық мұрагерлікті растайтын құжат; радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама); РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжат. РЖС-ға электрондық түрде (портал арқылы) алынған рұқсаттарды қайта ресімдеген жағдайда РЭҚ-қа сауалнама талап етілмейді;
4) РЖС күшін жою: РЖС рұқсатын алуға бас тарту себептерін және жою күнін көрсете отырып, ерікті нысандағы өтініш; РЖС-не рұқсат (егер РЖС рұқсат электрондық түрде Портал арқылы алынған болса, аталған құжат талап етілмейді); ұсынылған хабарлама бойынша өтінім берілген мерзімге дейінгі РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке аумақ бойынша төлемақы төленгенін растайтын құжат.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымшаны
1) мәлімделген жиіліктер белдеуі, радиожиіліктер (радиожиілік арнасы) Жиіліктер белдеулерін бөлудің ұлттық кестесіне сәйкес келмесе;
2) мәлімделген радиоэлектрондық құралдардың сәулелену және қабылдау параметрлері радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз ету саласындағы талаптарға, нормаларға сәйкес келмесе;

3) отрицательное заключение экспертизы электромагнитной совместимости с действующими и планируемыми для использования радиоэлектронными средствами;
4) занятость гражданскими пользователями заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала), ранее присвоенных пользователям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) отсутствие соответствующей лицензии на вид предпринимательской деятельности в области связи с использованием радиочастот, выдаваемой лицензиаром в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) отрицательные результаты проведения согласования полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме.
1) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

3) қолданыстағы және пайдалану үшін жоспарланып отырған радиоэлектрондық құралдармен электромагниттік үйлесімділік сараптамасының оң қорытындысы болмаса;
4) пайдаланушыларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен бұрын иелікке берілген, мәлімделген жиілік белдеулері, радиожиіліктер (радиожиілік арнасы) азаматтық пайдаланушылардың қарамағында болса;
5) радиожиілік пайдаланылатын, байланыс саласындағы кәсіпкерлік қызмет түріне лицензиар Қазақстан Республикасының заңдарына белгіленген тәртіппен беретін тиісті лицензия болмаса;
6) жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасы) Қазақстан Республикасының әскери басқару орталық атқарушы органымен келісу жүргізудің оң нәтижелері болмаса, бас тартылады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптарды көздейді
1) Көрсетілетін қызметті алушының, ОМО және (немесе) ЖАО мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

2) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
Приложение к перечню
основных требований
к оказанию
государственной услуги
"Выдача, аннулирование,
продление и переоформление
разрешения на использование
радиочастотного спектра
Республики Казахстан"
Ставки сбора за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям

2) Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда қызмет алу мүмкіндігі бар.
3) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің:
www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Қазақстан Республикасының
радиожиілілік спектрін
пайдалануға рұқсат беру, жою,
ұзарту және қайта ресімдеу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
қосымша
Телевизия және радио хабарларын тарату ұйымдарына радиожиiлiк спектрiн пайдалануға рұқсат бергені үшін алым мөлшерлемелері

605
область
110
2.4.
Мощность передающего радиоэлектронного средства до 1 000 Вт включительно
город республиканского значения и столица
855
область
155
2.5.
Мощность передающего радиоэлектронного средства свыше 1 000 Вт
город республиканского значения и столица
1 481
область
269
Приложение 2 к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 22 апреля 2024 года № 246/НҚ
Приложение 5
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной
(на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G) на радиоэлектронное средство
системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство
УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб
(береговые, радиолокационные станции, радиомаяки)
Раздел 1. Общие данные
1-a, 1-b, 1-c. Территория деятельности:*
1-d. Улица:*
1-e. Дом (строение):
1-f. Общее количество секторов:*
1-g. Стандарт связи:*
1-h. Планируемый радиус зоны обслуживания, км:*
1- Скорость передачи данных, Мбит/с:*
1-j. Дуплексный разнос, МГц:
Раздел 2. Технические данные
2-a. Производитель приемопередатчика:*
2-b. Модель приемопередатчика:*
2-c. Серийный номер оборудования:
2-d. Чувствительность, мкВ:*
2-e. Вид модуляции:*
2-f. Класс излучения
Необходимая ширина полосы:*
Ед.изм.:*
Тип модуляции основной несущей:*
Характер сигнала(ов), модулирующего(их)
основную несущую:*
Тип передаваемой информации:*
Подробные данные о сигнале (ах):
Характер уплотнения:
2-g. Избирательность по соседнему каналу, дБ:*
2-h. Избирательность интермодуляционная, дБ:*
2-i. Поляризация:*
2-j. Тип антенны:*
2-j. Направленность антенны:*
2-j. Номер сектора*
2-k. Производитель антенны*
2-l. Модель антенны*
2-m. Количество indoor антенн*
2-n. Коэффициент усиления, дБи*
1-o. Географические координаты С.Ш.:*
1-o. Географические координаты В.Д.:*
2-p. Азимут макс. излучения, град*
2-q. Высота подвеса антенны над уровнем Земли, м*
2-r. Угол места, град*
2-s. Потери в АФУ, дБ*
2-t. Мощность передатчика (на сектор), Вт*
2-u. Частота приема (мин.граница), МГц*
2-u. Частота приема (макс.граница), МГц*
2-v. Частота передачи (мин.граница), МГц*
2-v. Частота передачи (макс.граница), МГц*
2-w. Несущая частота приема, МГц* (каналы согласно частотному плану**)
2-w. Несущая частота передачи, МГц* (каналы согласно частотному плану**)
2-x. Идентификатор соты базовой станции* (Cell ID/CI)/Код зоны обслуживания (SAC)***
2-y. Поляризация:*
Раздел 3. Идентификационные данные***
3-a. Идентификационный номер базовой станций (BSIC)
Цветовой код сети (NCC):*
Цветовой код базовой станции (BCC):*
3-b. Идентификатор местоположения (LAI)
Код страны (MCC):*
Код мобильной сети (MNC):*
Код местности (LAC)/ Код зоны отслеживания (TAC):*
Раздел 4. Дополнительная информация
Номер разрешения на использование РЧС:
Дата выдачи разрешения:
Срок действия разрешения:
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
(Фамилия, имя отчество при его наличии)
Подпись
Должность
Дата
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на радиоэлектронное средство системы подвижной радиосвязи:
* – обязательные поля к заполнению;

605
облыс
110
2.4.
Таратушы радиоэлектрондық құралдың қуаты 1000 Вт-ты қоса алғанға дейін
республикалық маңызы бар қала және астана
855
облыс
155
2.5.
Таратушы радиоэлектрондық құралдың қуаты 1000 Вт-тан жоғары
республикалық маңызы бар қала және астана
1 481
облыс
269
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2024 жылғы 22 сәуірдегі
№ 246/НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондық
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Құрлықтағы жылжымалы (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, ҚТ, транкингтік радиобайланыс пен деректерді тарату желілерінің стационарлы радиоэлектронды құралына) және теңіз қызметтерінің (жағалау, радиолокация станциялары, радиомаяктар және т.б.) стационарлы радиоэлектрондық құралына сауалнама
1 Бөлім – Жалпы деректер
1-a, 1-b, 1-c. Қызмет аумағы:*
1-d. Көше:*
1-e. Үй\Құрылыс:
1-f. Жалпы секторлар саны:*
1-g. Байланыс стандарты:*
1-h. Қызмет көрсету аймағының жоспарланған радиусы, км:*
1-i Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с:*
1-j. Дуплекстік алшақтау, МГц:
2 Бөлім – Техникалық деректер
2-a. Қабылдап-таратқышты өндіруші:*
2-b. Қабылдап-таратқыштың моделі:*
2-c. Құрылғының сериялық нөмірі::
2-d. Сезімталдылығы, мкВ:*
2-e. Модуляция түрі:*
2-f. Сәуле шығару классы
Қажетті жолақ ені:*
Өлш. бірл.:*
Негізгі тасымалдаушының модуляция типі:*
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал (дар) дың сипаты:*
Жіберілетін ақпарат типі:*
Сигнал (дар) туралы толық мәліметтер:
Тығыздалу сипаты:
2-g. Көрші арна бойынша таңдау, дБ:*
2-h. Интермодуляциялық таңдау, дБ:*
2-i. Поляризация:*
2-j. Антенна типі:*
2-j. Антеннаның бағыттылығы:*
2-j. Сектор нөмірі*
2-k. Антеннаны
өндіруші *
2-l. Антеннаның
моделі *
2-m. Indoor
антенналар саны*
2-n. Күшейту
коэффициенті, дБи*
1-o. Географиялық координаттар С.Е.:*
1-o. Географиялық координаттар Ш.Б.:*
2-p. Максималды
сәуле шығару
азимуты, град*
2-q. Жер
деңгейінен
жоғары
антеннаның
іліну биіктігі, м*
2-r. Бұрыш орны, град*
2-s. АФҚ шығындары, дБ*
2-t. Таратқыштың
қуаты (секторға), Вт*
2-u. Қабылдау жиілігі (
мин.шекарасы), МГц*
2-u. Қабылдау жиілігі (макс.шекарасы), МГц*
2-v. Тарату жиілігі (
мин.шекарасы), МГц*
2-v. Тарату жиілігі (макс.шекарасы), МГц*
2-w. Қабылдаудың
тасымалдаушы
жиілігі, МГц* (жиілік жоспарына
сәйкес арналар **)
2-w. Таратудың
тасымалдаушы
жиілігі, МГц* (жиілік жоспарына
сәйкес арналар **)
2-x. Базалық станция сотасының сәйкестендіргіші*(Cell ID/CI)/Қызмет
көрсету аймағының коды (SAC)***
2-y. Поляризация:*
3 Бөлім – Сәйкестендіру деректері***
3-a. Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі (BSIC)**
Желінің түстік коды (NCC):*
Базалық станцияның түстік коды (BCC):*
3-b. Орналасу мекенін сәйкестендіргіш (LAI)
Мемлекет коды (MCC):*
Мобильді желі коды (MNC):*
Елді мекен коды (LAC)/ Бақылау аймағының коды (TAC):*
4 Бөлім – Қосымша ақпарат
РЖС пайдалануға берілген рұқсаттың нөмірі:
Рұқсат берілген күн:
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі:
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қолы
Лауазымы
Күні
Ескертпе: жылжымалы радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына арналған сауалнамада көрсетілген негізгі қысқартулар:
* – толтырылуы міндетті жолдар;

** – каналы согласно частотному плану - GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800, LTE, Wi-Fi;
*** – поля и разделы исключительно для базовых станций сотовой связи;
АФУ – антенно-фидерное устройство;
АЧХ – амплитудно-частотная характеристика;
Вт – ватт;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
м – метр;
км – километр;
мкВ – микровольт;
РЭС – радиоэлектронное средство;
BCC- Base station Colour Code (Цветовой код базовой станции);
BSIC – Base Station Identity Code (Идентификационный номер базовой станций);
CDMA – Code Division Multiple Access (Множественный доступ с кодовым разделением);
Cell ID - Cell Identifier (Идентификатор соты. Указывается для стандартов GSM и LTE);
GSM – Global System for Mobile Communications (Глобальная система мобильной связи);
LAC - Location Area Code (Код местности. Указывается только для стандартов GSM и UMTS);
LAI- Location Area Identification (Идентификатор местоположения);
LTE – Long Term Evolution (Долгосрочное развитие);
MCC - Mobile Country Code (Код страны);
MNC - Mobile Network Code (Код мобильной сети. Указывается для всех стандартов);
NCC- Network Colour Code (Цветовой код сети);
SAC - Service Area Code (Код зоны обслуживания. Указывается для стандарта UMTS);
TAC - Tracking Area Code (Код зоны отслеживания. Указывается только для стандарта LTE);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Универсальная мобильная телекоммуникационная система);\
Wi-Fi – WirelessFidelity (беспроводная точность).
Приложение 3 к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 22 апреля 2024 года № 246/НҚ
Приложение 14
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Заключение экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства №
Выдано: _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
на радиоэлектронное средство (РЭС)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Пункт установки:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полный адрес)
Вид связи:
Стандарт связи: _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Чувствительность, дБм/мкВ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Количество секторов:
Диаметр антенны, метров:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Долгота: (градус, мин., сек.)
Широта: (градус, мин., сек.)
Антенна (Производитель/Модель)
Количество indoor антенн
Поляризация (прием/передача)
Высота подвеса антенны над уровнем Земли
Азимут максимального излучения
Угол места
Коэффициент усиления антенны
Мощность передатчика
Частоты ПРМ/ПРД
Класс излучения
Вид модуляции
Географические координаты
шт.
м
градус
градус
дБи
Вт
МГц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
2.
Дополнительная информация:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(заполняется в зависимости от вида связи)
Данные по искусственному спутнику земли (для земной станции спутниковой связи):
Искусственный спутник земли, точка стояния, градус.
___________________________________________________________________
Название луча ______________________________________________________
Данные по телерадиовещательной службе:
___________________________________________________________________
Программа вещания _________________________________________________
Номер канала _______________________________________________________
___________________________________________________________________
Способ подачи программы на передатчик _______________________________
Способ приема программы ____________________________________________
Прием по эфиру _____________________________________________________
Планируемое радиоэлектронное средство (РЭС) совместимо с радиоэлектронными
средствами, действующими в радиусе __ км, при условии соответствия его
эксплуатационных параметров расчетным данным. _______________________
_______________________________________________________ ____________
(Руководитель) Фамилия, имя, отчеcтво (при его наличии) (дата выдачи)

** – жиілік жоспарына сәйкес арналар - GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800, LTE, Wi-Fi;
*** – ұялы байланыстың базалық станцияларына ғана арналған жолдар мен бөлімдер;
АФҚ – антендік-фидерлік құрылғы;
АЖС – амплитудалық-жиіліктік сипаттама;
Вт – ватт;
С.Е. және Ш.Б. – солтүстік ендік және шығыс бойлық;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
м – метр;
км – километр;
мкВ – микровольт;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал;
BCC- Base station Colour Code (Базалық станцияның түстік коды);
BSIC – Base Station Identity Code (Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі);
CDMA – Code Division Multiple Access (Кодтық бөлінуі бар көптік қолжетімділік);
Cell ID - Cell Identifier (Сота сәйкестендіргіші. GSM және LTE стандарттары үшін көрсетіледі);
GSM – Global System for Mobile Communications (Мобильді байланыстың жаһандық жүйесі);
LAC - Location Area Code (Елді мекен коды. GSM және UMTS стандарттары үшін көрсетіледі);
LAI- Location Area Identification (Орналасу сәйкестендіргіші);
LTE - Long Term Evolution (Ұзақ мерзімді даму);
MCC - Mobile Country Code (Мемлекет коды);
MNC - Mobile Network Code (Мобильді желі коды. Барлық стандарттар үшін көрсетіледі);
NCC- Network Colour Code (Желінің түстік коды);
SAC - Service Area Code (Қызмет көрсету аймағының коды. UMTS стандарты үшін көрсетіледі);
TAC - Tracking Area Code (Бақылау аймағының коды. LTE стандарты үшін көрсетіледі);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Әмбебап мобильді телекоммуникациялық жүйе);
Wi-Fi – Wireless Fidelity (сымсыз дәлдік).
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2024 жылғы 22 сәуірдегі
№ 246/НҚ Бұйрыққа
3-қосымша
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен
жоғары жиілікті құрылғыларды
пайдалану, сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондық
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Радиоэлектрондық құралдың электромагниттік үйлесімділігін сараптау қорытындысы №
Берілді:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
радиоэлектрондық құралға (РЭҚ)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орнату пункті:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(толық мекенжайы)
Байланыс түрі:                         Байланыс стандарты:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сезімталдығы, дБм/мкВ:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Секторлар саны: Антенна диаметрі, метрлер:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бойлық: (градус, мин., сек.)
Ендік: (градус, мин., сек.)
Антенна (Өндіруші/ Моделі)
Indoor антенналар саны
Поляризация (қабылдау/тарату)
Антеннаның жер деңгейінен іліну биіктігі
Максималды сәуле шығару азимуты
Орын бұрышы
Антеннаның күшейту коэффициенті
Таратқыш қуаты
Қабылдау/Тарату
жиіліктері
Сәуле шығару классы
Модуляция түрі
Географиялық координаттар
д.
м
градус
градус
дБи
Вт
МГц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
2.
Қосымша ақпарат:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(байланыс түріне байланысты толтырылады)
Жердің жасанды серігі бойынша деректер (спутниктік байланыстың жер станциясы үшін):
жердің жасанды серігі, тұру нүктесі, градус
Сәуле атауы
__________________________________________________________________________
Телерадио хабарын тарату қызметі бойынша мәліметтер:
__________________________________________________________________________
Хабар тарату бағдарламасы ___________________________ Арна нөмірі
Бағдарламаны таратқышқа тарату тәсілі
__________________________________________________________________________
Бағдарламаны қабылдау тәсілі
__________________________________________________________________________
Эфир бойынша қабылдау
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жоспарланған радиоэлектрондық құралдардықтың (РЭҚ) пайдалану өлшемдерінің
есептік деректеріне сәйкес келуі жағдайында, ол __ км радиуста жұмыс істейтін
радиоэлектрондық құралдармен үйлесімді.
___________ ______________________________________ ______________
(Басшы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (берілген күні)