О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 мая 2024 года № 284. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2024 года № 34365
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5962) следующие изменения и дополнения:
пункт 3 приказа изложить в следующей редакции:
"3. Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.";
в Правилах ведения бюджетного учета, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения бюджетного учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок ведения бюджетного учета исполнения республиканского и местных бюджетов.";
в пункте 8:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"расшифровка по счетам по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначена для учета КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, счета Специального государственного фонда, специальных счетов центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетов государственных закупок, счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счетов сумм до выяснения, счета вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете);";
абзац двадцать первый изложить в следующей редакции:
"справка по временно свободным бюджетным средствам (депозитам), размещенным в Национальном банке Республики Казахстан (далее – Национальный банк) с Единого казначейского счета по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам;";
части восьмую и девятую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Баланс Комитета казначейства отражает остатки денег на ЕКС, КСН республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетах местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, на счете Специального государственного фонда, специальных счетах центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, на счете Евразийского экономического союза, на счетах субъектов квазигосударственного сектора, на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, на счетах государственных закупок, счете дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, на счетах в иностранной валюте, на счетах сумм до выяснения, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам местных бюджетов (далее – МБ), по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка.
Баланс исполнения местных бюджетов отражает остатки денег на КСН соответствующих местных бюджетов, на соответствующих КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, на счетах по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка, на счете по внешним займам, счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетах государственных закупок, счетах местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, специальных счетах местных уполномоченных органов соответствующей сферы.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 13 мамырдағы № 284 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 14 мамырда № 34365 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5962 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 122-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын бюджеттік есепке алуды жүргізудің тәртібін анықтайды.";
8-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттардың толық жазылуы (ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналық қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор), Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотын, Арнаулы мемлекеттік қор шоты, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты, Еуразиялық экономикалық одақтың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары, мемлекеттік сатып алу шоттарын, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотын, соманы анықтауға дейінгі шотты, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотын есепке алуға арналған);";
жиырма бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидалардың 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоттан Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіне (бұдан әрі – Ұлттық банк) орналастырылған уақытша бос бюджеттік қаражаттар (депозиттер) бойынша анықтаманы есепке алу;";
10-тармақтың сегізінші және тоғызыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазынашылық комитетінің балансы БҚШ, республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы, Арнаулы мемлекеттік қор шоты, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты, Еуразиялық экономикалық одақтың шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы, шетел валютасының шоттарындағы, соманы анықтауға дейінгі шоттардағы, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, есеп айырысулардағы ақша бойынша, жергілікті бюджет жетіспеушіліктері бойынша (бұдан әрі – ЖБ), Ұлттық Банктің салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы қалдықтарын көрсетеді.
Жергілікті бюджеттерін атқарылу балансы тиісті жергілікті бюджеттердің ҚБШ, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың тиісті ҚБШ, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы, тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоттарындағы ақшаның қалдықтарын көрсетеді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского бюджета (далее – РБ) и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, на счете Специального государственного фонда, специальных счетах центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, на счетах сумм до выяснения, Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счете дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, на счетах государственных закупок, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также учитываются привлеченные деньги местных бюджетов для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "КСН РБ";
301 "КСН МБ";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Счет Евразийского экономического союза";
304 "Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ";
305 "Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ";
307 "КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта";
308 "Счет государственных закупок";
310 "КСН платных услуг РБ";
311 "КСН платных услуг МБ";
320 "КСН благотворительной помощи РБ";
321 "КСН благотворительной помощи МБ";
330 "КСН временного размещения денег РБ";
331 "КСН временного размещения денег МБ";
340 "КСН Национального фонда";
350 "КСН целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
370 "КСН Фонда компенсации потерпевшим";
371 "Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете";
372 "Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки";
373 "Счет гарантированного государством займа";
374 "Счет обслуживания гарантированного государством займа";
375 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования";
376 "Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
377 "Счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования";
378 "Счет Специального государственного фонда";
379 "Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы";
380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ";
381 "Специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы";
390 "Сборный счет поступлений".";

"25. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында ұлттық валютадағы республикалық бюджет (бұдан әрі – РБ) және жергілікті бюджеттер ҚБШ, сыртқы қарыздар бойынша шоттарда, ақылы қызметтердің қайырымдылық көмек, ақшаларды уақытша орналастыру, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарында, Арнаулы мемлекеттік қор шоты, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ, анықтағанға дейінгі сомалар шотында, Еуразиялық экономикалық одақ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарында, мемлекеттік сатып алу шоттарында, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотында, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотында, сондай-ақ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің тартылған ақшалары есепке алынады.
3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "РБ ҚБШ";
301 "ЖБ ҚБШ";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Еуразиялық экономикалық одақтың шоты";
304 "РБ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты";
305 "ЖБ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты";
307 "Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ";
308 "Мемлекеттік сатып алу шоты";
310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
320 "РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
321 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
330 "РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
331 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
340 "Ұлттық қордың ҚБШ";
350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ";
371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты";
372 "Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты";
373 "Мемлекет кепілдік берген қарыз шоты";
374 "Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты";
375 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ";
376 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты";
377 "Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты";
378 "Арнаулы мемлекеттік қор шоты";
379 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты";
380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шот";
381 "Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шоты";
390 "Түсімдердің жинақтау шоты".";

пункт 27-8 исключить;
дополнить пунктами 27-15, 27-16 и 27-17 следующего содержания:
"27-15. На субсчете 378 "Счет Специального государственного фонда" учитывается движение денег на счете Специального государственного фонда.
Поступление денег на счет Специального государственного фонда отражается по дебету субсчета 378 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные со счета Специального государственного фонда, отражаются по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 378.
27-16. На субсчете 379 "Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы" учитывается движение денег на Специальном счете местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
Поступление денег на Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы, отражается по дебету субсчета 379 и кредиту субсчета 624.
Расходы, произведенные со Специального счета местного уполномоченного органа соответствующей сферы, отражаются по дебету 524 и кредиту субсчета 379.
27-17. На субсчете 381 "Специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы" учитывается движение денег на Специальном счете центрального уполномоченного органа соответствующей сферы.
Поступление денег на Специальном счете центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, отражается по дебету субсчета 381 и кредиту субсчета 600.
Расходы, произведенные со Специального счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 381.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. На субсчете 500 "Проведение расходов" Комитетом казначейства учитываются расходы, проведенные с КСН республиканского и местных бюджетов, с КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, со счета Специального государственного фонда, специальных счетов центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, со счета Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счетов государственных закупок.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 500 и кредиту субсчетов 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379 и 381.

27-8-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 27-15, 27-16 және 27-17-тармақтармен толықтырылсын:
"27-15. 378 "Арнаулы мемлекеттік қор шоты" қосалқы шотында Арнаулы мемлекеттік қор шотындағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Арнаулы мемлекеттік қор шотына ақша түсімі 378 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Арнаулы мемлекеттік қор шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 378 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
27-16. 379 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты" қосалқы шотында Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотындағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына ақша түсімі 379 қосалқы шотының дебеті және 624 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотынан жүргізілген шығыстар 524 қосалқы шотының дебеті және 379 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
27-17. 381 "Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шоты" қосалқы шотында Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шотындағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шотына ақша түсімі 381 қосалқы шотының дебеті және 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 381 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Қазынашылық комитеті 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дан, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарынан, Арнаулы мемлекеттік қор шоты, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-нан, Еуразиялық экономикалық одағының шотынан, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарынан, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотынан, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарынан және мемлекеттік сатып алу шоттарынан жүргізілген шығыстарды есепке алады.
Жүргізілген шығыстар сомасына әр күнге 500 қосалқы шотының дебеті және 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379 және 381 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.

Восстановление кассовых расходов на КСН республиканского и местных бюджетов отражается по дебету субсчетов 300, 301 и кредиту субсчета 500.
Проведенные расходы по ЕКС отражаются по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 500.";
пункты 52-1 и 53 изложить в следующей редакции:
"52-1. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлениям на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, на счете Специального государственного фонда, специальных счетах центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счета субъектов квазигосударственного сектора, на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счета государственных закупок.
Счет 6 подразделяется на субсчета:
600 "Зачисление поступлений";
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
621 "Зачисление поступлений по гарантированным государством займам";
622 "Зачисление поступлений по обслуживанию гарантированных государством займов";
623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
624 "Зачисление поступлений на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Комитетом казначейства учитываются поступления на КСН республиканского и местных бюджетов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, на счете Специального государственного фонда, специальном счете центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счета субъектов квазигосударственного сектора, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счета государственных закупок и на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования.

Кассалық шығыстарды республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ қалпына келтіру 300, 301 қосалқы шоттарының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
БҚШ бойынша жүргізілген шығыстар 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шотының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
52-1 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52-1. 6 "Түсімдер" шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы, Арнаулы мемлекеттік қор шотындағы, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотындағы, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейінгі сомалар, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы түсімдер бойынша операциялар есепке алынады.
6 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
600 "Түсімдерді есепке алу";
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
603 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
621 "Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
622 "Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша түсімдерді есепке алу";
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу";
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түсімдерді есепке алу".
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында Қазынашылық комитеті республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, ақылы қызметтер қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қор шотындағы, тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шотындағы, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейінгі сомалар, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы және білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы түсімдер есепке алынады.

Проведенные поступления по ЕКС отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100 "Единый казначейский счет".
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 600 "Зачисление поступлений" поступления на КСН местного бюджета, на счета субъектов квазигосударственного сектора, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счета государственных закупок;
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
624 "Зачисление поступлений на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
На субсчете 601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ" учитываются поступления на КСН платных услуг МБ.
Проведенные поступления по КСН платных услуг МБ отражаются по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
На субсчете 602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ" учитываются поступления на КСН благотворительной помощи МБ.
Проведенные поступления по КСН благотворительной помощи МБ отражаются по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 602.
На субсчете 603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ" учитываются поступления на КСН временного размещения денег МБ.
Проведенные поступления по КСН временного размещения денег МБ отражаются по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 603.
На субсчете 610 "Зачисление поступлений по внешним займам" учитываются поступления на счет по внешним займам.
Проведенные поступления по внешним займам отражаются по дебету субсчета 302 "Счет по внешним займам" и кредиту субсчета 610.
На субсчете 623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования" учитываются поступления на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования.
Поступление денег на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 376 и кредиту субсчета 623.
На субсчете 624 "Зачисление поступлений на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы" учитываются поступления на Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы.

БҚШ бойынша жүргізілген түсімдер 600 қосалқы шотының дебеті және 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар:
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында - жергілікті бюджеттің ҚБШ-на және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары және мемлекеттік сатып алу шоттарына түсімдерді;
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу" есепке алады;
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түсімдерді есепке алу".
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ түсімдер есепке алынады.
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 311 қосалқы шоттың дебеті және 601 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ түсімдер есепке алынады.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 321 қосалқы шоттың дебеті және 602 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түсімдер ескеріледі.
ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 331 қосалқы шоттың дебеті және 603 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шотқа түсімдер есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргізілген түсімдер 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотының дебеті және 610 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдер есепке алынады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына ақша түсімі 376 қосалқы шотының дебеті және 623 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түсімдер есепке алынады.

Поступление денег на Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы отражается по дебету субсчета 379 и кредиту субсчета 624.
53. На счете 9 "Результаты" учитываются результаты исполнения местных бюджетов, по внешним займам, по платным услугам МБ, по благотворительной помощи МБ, по временному размещению денег МБ, по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования, по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
Счет 9 подразделяется на субсчета:
900 "Результат исполнения бюджета";
910 "Результат исполнения по внешним займам";
911 "Результат исполнения по платным услугам МБ";
921 "Результат исполнения по благотворительной помощи МБ";
931 "Результат исполнения по временному размещению денег МБ";
953 "Результат исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования";
954 "Результат исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
Субсчет 900 "Результат исполнения бюджета" предназначен для определения результатов исполнения местных бюджетов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.
Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 900 остатка по субсчету 600, а в дебет субсчета 900 остатка по субсчету 500.
После списания поступлений и расходов бюджета на субсчет 900 закрываются субсчета 600 и 500.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 900 является результатом исполнения бюджета.
Остатки бюджетных средств на начало года остаются на субсчете 900 в соответствии со статьей 104 Бюджетного кодекса.";
дополнить пунктом 53-9 следующего содержания:
"53-9. Субсчет 954 "Результат исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы" предназначен для определения результатов исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 954 остатка по субсчету 624, а в дебет субсчета 954 остатка по субсчету 524.
После списания поступлений и расходов по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы на субсчет 954 закрываются субсчета 624 и 524.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 954 является результатом исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы.";
приложения 8, 9 и 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;

Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына ақша түсімі 379 қосалқы шотының дебеті және 624 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
53. 9 "Нәтижелер" шотында жергілікті бюджеттердің, сыртқы қарыздар бойынша, ЖБ ақылы қызметтері бойынша, ЖБ қайырымдылық көмек бойынша, ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі, тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижелері есепке алынады.
9 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
900 "Бюджеттің атқарылу нәтижесі";
910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі";
911 "ЖБ ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижесі";
921 "ЖБ қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі";
931 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі";
953 "Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі";
954 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижесі".
Жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелерін анықтауға 900 "Бюджеттің атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.
Нәтижелері жылдың аяғында 600 қосалқы шоты бойынша қалдықты 900 қосалқы шоттың кредитіне, ал 500 қосалқы шоты бойынша қалдығы 900 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Бюджет түсімдері мен шығыстарын 900 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 600 және 500 қосалқы шоттары жабылады.
900 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы бюджеттің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Бюджет кодексінің 104-бабына сәйкес жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары 900 қосалқы шотта қалады.";
мынадай мазмұндағы 53-9-тармағымен толықтырылсын:
"53-9. Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға 954 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 624 қосалқы шоты бойынша қалдықты 954 қосалқы шоттың кредитіне, ал 524 қосалқы шоты бойынша қалдығы 954 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Бюджет түсімдері мен шығыстарын 954 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 624 және 524 қосалқы шоттары жабылады.
954 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.";
Көрсетілген Қағидаларға 8, 9 және 10-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

800
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет;
НБ РК –Национальный банк Республики Казахстан.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 13 мая 2024 года № 284
Приложение 20
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Отчет о закрытии операционного дня в Интегрированной информационной системе казначейства за "___" _______ 20 ___ года
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начало года
Входящий остаток
Сальдо
Всего поступлений
Поступления
Возвраты
Переносы
Всего расходов
Расходы
Восстановление
Привлечения/возвраты
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
По банковской выписке КЦМР
2
Всего
3
КСН РБ
4
КСН МБ – итого
5
в том числе по областям
6
РБ
КСН платных услуг
КСН благотворительной помощи
КСН временного размещения денег
КСН целевого финансирования
Счет субъектов квазигосударственного сектора
КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта
Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, Специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
7
МБ
КСН платных услуг
КСН благотворительной помощи
КСН временного размещения денег
Счет субъектов квазигосударственного сектора
Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки
Счета местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы
8
КСН Национального фонда
9
Депозиты Правительства РК
10
Счет временно свободных бюджетных денег
11
Деньги в расчетах
12
Счет сумм до выяснения
13
Счет Евразийского экономического союза
14
Счет государственных закупок
15
КСН Фонда компенсации потерпевшим
16
Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете
18
Счет гарантированного государством займа
19
Счет обслуживания гарантированного государством займа
20
КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
21
Счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования
22
Счет Специального государственного фонда
Продолжение таблицы
Остаток ЕКС на конец дня по внутреннему банковскому счету
Остаток ЕКС на конец дня по внешнему банковскому счету
Отклонения между внешним и внутренним счетами
13
14
15
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ _______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КЦМР – Казахстанский Центр межбанковских расчетов;
КСН – контрольный счет наличности;
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет.
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 13 мая 2024 года № 284
Приложение 24
к Правилам ведения
бюджетного учета
План счетов бюджетного учета
Номер счетов
Наименование счетов
Номер субсчетов
Наименование субсчетов
1
Денежные средства

800
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_______________ _________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ _________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
РБ – республикалық бюджет;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ҚР ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 13 мамырдағы
№ 284 Бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
___________________________ (уәкілетті органның атауы)
Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде операциялық күннің жабылуы туралы есеп 20___жылғы "____" ______________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Жыл басын дағы қалдық
Кіретін қал дық
Сальдо
Барлық түсім дер
Түсімдер
Қайта рулар
Тасымал дар
Барлық шығыстар
Шығыстар
Қалпына келтіру
Тарту/
қайтарулар
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
ҚБАЕО-ның банк көшірме жазбасы бойынша
2
Барлығы
3
РБ ҚБШ
4
ЖБ ҚБШ – жиыны
5
оның ішінде, облыстар бойынша
6
РБ
Ақылы қызметтердің ҚБШ
Қайырымдылық көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты, Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шоты
7
ЖБ
Ақылы қызметтердің ҚБШ
Қайырымдылық көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты, тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты
8
Ұлттық қордың ҚБШ
9
ҚР Үкіметінің депозиттері
10
Уақытша бос бюджеттік ақшалар шоты
11
Есептердегі ақша
12
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
13
Еуразиялық экономикалық одақтың шоты
14
Мемлекеттік сатып алу шоты
15
Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ
16
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты
18
Мемлекеттік кепілдік берген қарыз шоты
19
Мемлекеттік кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты
20
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ
21
Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты
22
Арнаулы мемлекеттік қор шоты
Кестенің жалғасы
Ішкі банктік шот бойынша күн соңындағы БҚШ қалдығы
Сыртқы банктік шот бойынша күн соңындағы БҚШ қалдығы
Ішкі және сыртқы шоттар арасындағы ауытқулар
13
14
15
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
____________ _________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚБАЕО – Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы;
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
РБ – республикалық бюджет;
ЖБ – жергілікті бюджет.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 13 мамырдағы
№ 284 Бұйрығына
5-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
Шоттардың нөмірі
Шоттардың атауы
Қосалқы шоттардың нөмірі
Қосалқы шоттардың атауы
1
Ақшалай қаражат

951
Результат по гарантированным государством займам
952
Результат по обслуживанию гарантированных государством займов
953
Результаты по поддержке местными исполнительными органами инфраструктуры образования
954
Результат исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы
Забалансовые счета
Бюджетные кредиты
013
Задолженность субъектов по бюджетным кредитам
014
Государственный и гарантированный государством долг, обязательства по поручительствам государства

951
Мемлекеттік кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі
952
Мемлекеттік кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі
953
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты бойынша атқарылу нәтижесі
954
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижесі
Баланстан тыс шоттар
Бюджеттік кредиттер
013
Бюджеттік кредиттер бойынша субъектілердің берешегі
014
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша міндеттемелер