О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 мая 2024 года № 162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2024 года № 34369
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12183) следующие изменения и дополнения:
в Правилах субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган (услугодатель));
2) местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства – структурное подразделение местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства (далее – МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель));
3) банк – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, которое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" правомочно осуществлять банковскую деятельность;
4) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (заемщика, гаранта/страховой организации, МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя) в электронном реестре заявок на субсидирование;
5) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в электронном реестре заявок на субсидирование, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок на субсидирование и учета операций по ним;
6) гарант – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная на предоставление гарантий;
7) гарантия – документ, подтверждающий частично солидарную ответственность гаранта перед кредитором по обязательствам заемщика;

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2024 жылғы 15 мамырдағы № 162 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 15 мамырда № 34369 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган – агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті беруші));
2) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші));
3) банк – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банк қызметiн жүзеге асыруға құқылы коммерциялық ұйым болып табылатын заңды тұлға;
4) жеке кабинет – пайдаланушының (қарыз алушының, кепілгердің/сақтандыру ұйымының, ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің))/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) субсидиялауға арналған электрондық тізілімдегі жеке веб-парақшасы;
5) жеке шот – субсидиялауға арналған электрондық тізілімде қамтылған, субсидиялауға арналған өтінімдерді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жазбалар жиынтығы;
6) кепілгер – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдіктер беруге уәкілетті еншілес ұйымы;
7) кепілдік – кепілгердің қарыз алушының міндеттемелері бойынша кредитордың алдындағы ортақ жауапкершілігін ішінара растайтын құжат;

8) объем гарантии/страховая сумма – сумма денег, на которую выдана гарантия или застрахована часть займа, являющаяся предельным объемом ответственности гаранта/страховой организации перед кредитором при наступлении права требования;
9) договор гарантии – письменное соглашение, заключаемое между заемщиком, кредитором (-ами) и гарантом;
10) выплата по гарантии/страховая выплата – сумма денежных средств, выплачиваемая гарантом/страховой организацией кредитору в пределах объема гарантии/страховой суммы при наступлении права требования;
11) комиссия по гарантии/страховая премия – сумма денежных средств, оплачиваемая заемщиком и (или) МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем)/уполномоченным органом (услугодателем) гаранту/страховой организации в виде выплат за принятие последними обязательств произвести выплату кредитору гарантированной/застрахованной части кредита при наступлении права требования;
12) предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию – электронная заявка гаранта на резервирование суммы субсидии в государственной информационной системе субсидирования до подачи заявки на получение субсидии по гарантированию;
13) заявка на получение субсидии по гарантированию – электронная заявка гаранта на субсидирование части комиссии за выданные гарантии по кредитам заемщика;
14) кредит – заемные средства, предоставляемые банком, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, кредитными товариществами заемщику по кредитному договору в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;
15) кредитор – банки второго уровня, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций (далее – дочерние организации), а также лизинговые компании, кредитные товарищества и микрофинансовые организации в сфере агропромышленного комплекса;
16) кредитное товарищество – юридическое лицо, созданное физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
17) кредитный договор – письменное соглашение, заключенное между кредитором и заемщиком, по условиям которого кредитор предоставляет кредит заемщику. К кредитному договору также относится соглашение об открытии кредитной линии.
Для исламского банка кредитный договор понимается как договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и заемщиком, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит заемщику-покупателю или продавцу товара. К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и заемщиком заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования). Под коммерческим кредитом понимается финансирование исламскими банками торговой деятельности заемщика в качестве торгового посредника путем продажи заемщику товара с отсрочкой или рассрочкой платежа по цене продажи товара, складывающейся из цены товара и наценки на товар;

8) кепілдік көлемі/сақтандыру сомасы – оған кепілдік берілген немесе талап ету құқығы басталған кезде кепілгердің/сақтандыру ұйымының кредитор алдындағы жауапкершілігінің шекті көлемі болып табылатын қарыздың бір бөлігі сақтандырылған қаражат сомасы;
9) кепілдік шарты – қарыз алушы, кредитор (-лар) және кепілгер арасында жасалған жазбаша келісім;
10) кепілдік бойынша төлем/сақтандыру төлемі – талап ету құқығы басталған кезде кепілдік/сақтандыру сомасы көлемі шегінде кепілгер/сақтандыру ұйымы кредиторға төлейтін қаражат сомасы;
11) кепілдік жөніндегі комиссия/сақтандыру сыйлықақысы – қарыз алушы және (немесе) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)/уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті беруші) кепілгерге/сақтандыру ұйымына соңғылардың талап ету құқығы басталған кезде кредиторға кредиттің кепілдендірілген/сақтандырылған бөлігін төлеуді жүргізу міндеттемелерін қабылдағаны үшін төлемдер түрінде төлейтін қаражат сомасы;
12) кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінім – кепілдендіру бойынша субсидия алуға өтінім бергенге дейін кепілгердің субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде субсидия сомасын резервке қоюға арналған электрондық өтінімі.
13) кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім – қарыз алушының кредиттері бойынша берілген комиссияның бір бөлігін субсидиялауға берілетін кепілгердің электрондық өтінімі;
14) кредит – банктің, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарының, кредиттік серіктестіктердің Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы мақсат шарттарымен кредит шарты бойынша қарыз алушыға беретін қарыз қаражаты;
15) кредитор – екінші деңгейдегі банктер, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына тиісті лицензиясы бар еншілес ұйымдары (бұдан әрі − еншілес ұйымдар), сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы лизингтік компаниялар, кредиттік серіктестіктер мен микроқаржы ұйымдары;
16) кредиттiк серiктестiк – жеке және (немесе) заңды тұлғалар өз қатысушыларының кредиттерге және басқа қаржылық, соның iшiнде банктiк қызмет көрсетуге деген қажеттерiн олардың ақшаларын жинақтау жолымен және Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да көздер есебiнен қанағаттандыру үшiн құрған заңды тұлға;
17) кредиттік шарт – банк пен кәсіпкер арасындағы жазбаша келісім, оның шарты бойынша банк кәсіпкерге кредит береді. Кредит шартына кредиттік желіні ашу туралы келісім де кіреді;
Ислам Банкі үшін кредиттік шарт деп қаржыландыру шарты түсініледі – ислам банкі мен қарыз алушы арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша ислам банкі қарыз алушыға -сатып алушыға немесе тауар сатушыға коммерциялық кредит береді. Қаржыландыру шартына сондай-ақ бас қаржыландыру келісімі жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен қарыз алушы коммерциялық кредит (қаржыландыру) беру туралы жекелеген шарттар жасасады. Коммерциялық кредит деп исламдық банктердің қарыз алушының сауда делдалы ретінде қарыз алушының сауда қызметін қарыз алушыға тауар бағасынан және тауарға үстеме бағадан қалыптасатын тауарды сату бағасы бойынша төлемді кейінге қалдыра отырып немесе бөліп-бөліп төлей отырып тауарды сату жолымен қаржыландыруы түсініледі;

18) заемщик – физическое или юридическое лицо, а также индивидуальный предприниматель (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившее с кредитором кредитный договор;
19) портфельное гарантирование – форма предоставления гарантий заемщикам в рамках установленного гарантом лимита для кредитора;
20) страховая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
21) государственная информационная система субсидирования (далее – ГИСС) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение субсидии, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;
22) веб-портал государственной информационной системы субсидирования (далее – веб-портал ГИСС) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к ГИСС;
23) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на получение субсидии, а также о заемщиках, кредиторах, и иные сведения, отраженные в ГИСС;
24) право требования – событие, с наступлением которого договор гарантии/страхования предусматривает осуществление выплаты по гарантии/страховой выплате;
25) предложение – совместное электронное предложение заемщика и страховой организации на заключение договора субсидирования, подписанное электронными цифровыми подписями;
26) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
27) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса при выделении средств из местного бюджета осуществляется МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем). Субсидирование в рамках гарантирования займов субъектов агропромышленного комплекса при выделении средств из республиканского бюджета и из резерва Правительства осуществляется уполномоченным органом (услугодателем).";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:

18) қарыз алушы – кредитормен кредиттік шартты жасасқан жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы);
19) портфельдік кепілдендіру – кепілгер кредитор үшін белгілеген лимит шеңберінде қарыз алушыларға кепілдіктер беру нысаны;
20) сақтандыру ұйымы – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
21) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) – "электрондық үкіметтің" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасау, субсидия алуға арналған өтінімді тіркеу, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігін автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеу мүмкіндігін беретін, субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
22) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – СМАЖ веб-порталы) – Интернет желісінде орналастырылған, СМАЖ-ға қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
23) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидия алуға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, кредиторлар туралы мәліметтер жиынтығы және СМАЖ-да көрсетілген өзге де мәліметтер;
24) талап ету құқығы – оның басталуымен кепілдендіру/сақтандыру шарты кепілдік бойынша төлемді/сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін оқиға;
25) ұсыныс – электрондық цифрлық қолтаңбалар қойылған, қарыз алушы мен сақтандыру ұйымының субсидиялау шартын жасасуға арналған бірлескен электрондық ұсынысы;
26) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
27) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесiлiлiгiн және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын, электрондық цифрлық символдар жиынтығы.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде, жергілікті бюджеттен қаражат бөлу кезінде субсидиялауды ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті берушімен) жүзеге асырады. Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру шеңберінде республикалық бюджеттен және Үкімет резервінен қаражат бөлу кезінде уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті берушімен) жүзеге асырады.";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"1) выдаваемые кредитором на инвестиции и пополнение оборотных средств (в том числе на возобновляемой основе), при этом размер оборотных средств составляет не более 50 (пятидесяти) процентов (далее – %) от суммы кредита. Допускается субсидирование гарантии по кредиту, 100 (сто) % которого направлено на пополнение оборотных средств;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) ставка вознаграждения или ставка доходности, применяемая к финансированию на исламских принципах, в размере не более базовой ставки вознаграждения, установленной Национальным Банком Республики Казахстан с увеличением на 7,5 (семь целых пять десятых) % годовых;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) срок гарантии – не более срока кредита;";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Субсидирование части комиссии по гарантии на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ осуществляется по кредитным договорам, соответствующим следующим условиям:
1) выдаваемые банками, дочерними организациями и кредитными товариществами на пополнение оборотных средств;
2) срок кредита – не более 12 (двенадцати) месяцев, с возможностью пролонгации;
3) ставка вознаграждения в размере не более базовой ставки вознаграждения, установленной Национальным Банком Республики Казахстан с увеличением на 7,5 (семь целых пять десятых) % годовых;
4) валюта кредита – тенге;
5) погашение кредита – осуществление платежей в соответствии с условиями кредитного договора;
6) с максимальной суммой кредита не более 1 500 000 000 (один миллиард пятьсот миллионов) тенге;
7) целевым назначением является пополнение оборотных средств на проведение весенне-полевых и уборочных работ;
8) срок гарантии – срок, превышающий на 4 (четыре) месяца срок кредитного договора, с возможностью пролонгации;
9) размер гарантии – 85 (восемьдесят пять) % от суммы основного долга, но не более 1 275 000 000 (одного миллиарда двухсот семидесяти пяти миллионов) тенге;
10) комиссия за гарантирование составляет не более 10 (десять) % от суммы гарантии, при этом осуществляется единовременное субсидирование не более 9,99 (девять целых девяносто девять сотых) % от суммы гарантии и заемщиком оплачивается 0,01 (ноль целых одна сотая) % от суммы гарантии;
11) конечный заемщик принимает обязательства по страхованию посевных площадей, по которому одобрено выделение кредитных средств.
Условие, указанное в части первой настоящего подпункта, действует при наличии бюджетных средств на субсидирование страховых премий в рамках Правил субсидирования страховых премий, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 172 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20673), и действующего страхового лимита.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"1) кредитордың инвестицияларға және айналым қаражатын толықтыруға (оның ішінде жаңартылатын негізде) беретін, бұл ретте айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 50 (елу) пайызынан (бұдан әрі – %) аспайды. 100 (жүз) % айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредит бойынша кепілдікті субсидиялауға жол беріледі;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сыйақы мөлшерлемесі немесе ислам қағидаттарында қаржыландыруға қолданылатын кірістілік мөлшерлемесі жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) %-ға ұлғайта отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерде;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды;";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1) Көктемгі дала және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдік беру бойынша комиссияның бір бөлігін субсидиялау мынадай талаптарға сәйкес келетін кредиттік шарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) банктер, еншілес ұйымдар және кредиттік серіктестіктер айналым қаражатын толықтыруға беретін;
2) кредит мерзімі – ұзарту мүмкіндігімен, 12 (он екі) айдан аспайды;
3) сыйақы мөлшерлемесі жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) %-ға ұлғайта отырып Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген сыйақының базалық мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерде;
4) кредит валютасы – теңге;
5) кредитті өтеу – кредиттік шарттың талаптарына сәйкес төлемдерді жүзеге асыру;
6) кредиттің ең жоғарғы сомасы 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңге;
7) нысаналы мақсаты көктемгі дала және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге айналым қаражатын толықтыру;
8) кепілдік мерзімі – ұзарту мүмкіндігімен, кредиттік шарттың мерзімінен 4 (төрт) айға асатын мерзім;
9) кепілдік мөлшері – негізгі борыш сомасының 85 (сексен бес) %, бірақ 1 275 000 000 (бір миллиард екі жүз жетпіс бес миллион) теңгеден аспайды;
10) кепілдік бергені үшін комиссия кепілдік сомасының 10 (он) %-нан аспайды, бұл ретте кепілдік сомасының 9,99 (тоғыз бүтін жүзден тоқсан тоғыз) %-нан аспайтын бір реттік субсидиялау жүзеге асырылады, ал қарыз алушы кепілдік сомасының 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) %-ын төлейді;
11) соңғы қарыз алушы кредит қаражатын бөлу мақұлданған егіс алаңдарын сақтандыру бойынша міндеттемелерді қабылдайды;
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген шарт Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 172 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20673 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау қағидалары шеңберінде сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялауға бюджет қаражаты және қолданыстағы сақтандыру лимиті болған кезде қолданылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Размер гарантии по приоритетным инвестиционным проектам до ввода проекта в эксплуатацию составляет до 85 (восьмидесяти пяти) % (включительно) от суммы основного долга, но не более 2 550 000 000 (двух миллиардов пятисот пятидесяти миллионов) тенге. После ввода в эксплуатацию проекта и представления заемщиком его в залог кредитору размер гарантии снижается до размеров согласно пункту 4 настоящих Правил.
Перечень приоритетных инвестиционных проектов определен согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Вводом проекта в эксплуатацию считается регистрация в уполномоченном органе акта ввода в эксплуатацию зданий и сооружений по проекту и (или) регистрации в уполномоченном органе техники и (или) подписание акта приема передачи оборудований и (или) биологических активов, стоимость которых составляет не менее 50 (пятидесяти) % от стоимости проекта.
Гарант применяет метод портфельного гарантирования с заключением двухстороннего рамочного соглашения и установлением максимальной суммы гарантии. Выбор кредитора осуществляется гарантом самостоятельно.";
дополнить пунктами 5-1, 5-2 и 5-3 следующего содержания:
"5-1. Если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения/ненадлежащего исполнения заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору, кредитору допускается предъявлять требование к гаранту. По кредитным договорам в рамках гарантирования на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ, срок предъявления требований к гаранту составляет 90 (девяносто) календарных дней с даты неисполнения/ненадлежащего исполнения заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору.
Кредитор предоставляет реструктуризацию по займам конечных заемщиков в соответствии с требованиями действующих внутренних документов.
5-2. Гарант оплачивает гарантии по кредитным договорам в течение 20 (двадцати) рабочих дней с момента получения требования, а по кредитным договорам в рамках гарантирования на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ – в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения требования.
При этом, в случае, если кредиторами по кредитным договорам выступают дочерние организации и кредитные товарищества, профинансированные за счет средств дочерних организаций, с целью дальнейшего финансирования заемщиков, выплата по гарантии производится гарантом в пользу дочерних организаций.

"5. Басым инвестициялық жобалар бойынша кепілдік мөлшері жоба пайдалануға берілгенге дейін негізгі қарыз сомасынан 85 (сексен бес) %-ға (қоса алғанда) дейін, бірақ 2 550 000 000 (екі миллиард бес жүз елу миллион) теңгеден аспайды. Жоба пайдалануға берілгеннен кейін және оны қарыз алушы кредиторға кепілге бергеннен кейін кепілдік мөлшері осы қағидалардың 4-тармағына сәйкес мөлшерге дейін төмендейді.
Басым инвестициялық жобалардың тізбесі осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалған.
Жоба бойынша ғимараттар мен құрылыс-жайларды пайдалануға беру актісін уәкілетті органда тіркеу және (немесе) уәкілетті органда техниканы тіркеу және/немесе құны жоба құнының кемінде 50 (елу) %-ын құрайтын жабдықтарды және (немесе) биологиялық активтерді қабылдау-беру актісіне қол қою жобаны пайдалануға беру болып есептеледі.
Кепілгер екі жақты негіздемелік келісім жасай отырып және кепілдіктің ең жоғары сомасын белгілей отырып, портфельдік кепілдендіру әдісін қолданады. Кредиторды таңдауды кепілгер дербес жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 5-1, 5-2 және 5-3-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Егер қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (жүз жиырма) күн ішінде қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған болса, онда кредиторға кепілгерге талап қоюға жол беріледі. Көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдік беру шеңберінде кредиттік шарттар бойынша кепілгерге талаптар қою мерзімі қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күнді құрайды.
Кредитор түпкілікті қарыз алушылардың қарыздары бойынша қайта құрылымдауды қолданыстағы ішкі құжаттардың талаптарына сәйкес ұсынады.
5-2. Кепілгер кредиттік шарттар бойынша кепілдіктерді талап қойылған сәттен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, ал кредиттік шарттар бойынша көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдік беру шеңберінде–шарттар алынған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде төлейді.
Бұл ретте, кредиттік шарттар бойынша кредиторлар еншілес ұйымдардың қаражаты есебінен қаржыландырылған еншілес ұйымдар мен кредиттік серіктестіктер болған жағдайда, қарыз алушыларды одан әрі қаржыландыру мақсатында кепілдік бойынша төлемді кепілгер еншілес ұйымдардың пайдасына жүргізеді.

5-3. При выявлении фактов нецелевого использования кредита, гарант принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
В случае полного нецелевого использования кредита гарант аннулирует гарантию. В иных случаях гарантия не может быть отозвана/аннулирована.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Комиссия за гарантирование составляет не более 30 (тридцати) % от суммы гарантии, при этом осуществляется единовременное субсидирование не более 29,99 (двадцать девять целых девяносто девять сотых) % от суммы гарантии и заемщиком оплачивается 0,01 (ноль целых одна сотая) % от суммы гарантии.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель)/уполномоченный орган (услугодатель) в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения индивидуального помесячного плана финансирования по субсидированию в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса (далее – План финансирования)/ индивидуального помесячного плана финансирования по субсидированию в рамках гарантирования займов субъектов агропромышленного комплекса (далее – План финансирования) размещает его на веб-портале.";
подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) подачи гарантом, после заключения договора, заявки на получение субсидии по гарантированию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и заявки на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам в электронном виде посредством взаимодействия веб-портала "электронного правительства" с ГИСС;";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. В случае сбоя ГИСС, содержащей необходимые сведения для выдачи субсидий, МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) незамедлительно уведомляет уполномоченный орган (услугодателя) о возникшей ситуации, которое приступает к ее устранению.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя уполномоченный орган (услугодатель) в течение 3 (трех) рабочих дней составляет протокол о технической проблеме и размещает его в ГИСС.
МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель)/уполномоченный орган (услугодателя) обеспечивает внесение данных о стадии получения субсидий в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.

5-3. Кредитті нысаналы пайдаланбау фактілері анықталған кезде, кепілгер кепілдік сомасын нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған кредит сомасына барабар төмендету туралы шешім қабылдайды.
Кредит толықтай нысаналы мақсатына сай пайдаланылмаған жағдайда, кепілгер кепілдіктің күшін жояды. Өзге жағдайларда кепілдік қайтарып алынбайды/жойылмайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кепілдік беру үшін комиссия кепілдік сомасының 30 (отыз) %-нан аспайды, бұл ретте кепілдік сомасының 29,99 (жиырма тоғыз бүтін жүзден тоқсан тоғыз) % -нан аспайтын бір реттік субсидиялау жүзеге асырылады, ал қарыз алушын кепілдік сомасының 0,01 (нөл бүтін жүзден бір)% төлейді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)/уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті беруші) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау жөніндегі жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары)/агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау жөніндегі жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) бекіткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны веб-порталда орналастырады.";
15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кепілгердің кепілдік шарты жасалғаннан кейін осы қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді және осы қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді "электрондық үкіметтің" веб-порталының СМАЖ-бен өзара іс-қимылы арқылы электронды түрде беруі.";
18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Субсидиялар беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын СМАЖ істен шыққан жағдайда, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) туындаған жағдай туралы уәкілетті органды (көрсетілетін қызметті берушіні) дереу хабардар етеді, ол оны жоюға кіріседі.
Бұл ретте, туындаған ақауды жою бойынша жұмыстар жүргізілгеннен кейін уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті беруші) 3 (үш) жұмыс күні ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оны СМАЖ-ға орналастырады.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)/уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті беруші) субсидия алу сатысы туралы деректердің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.

19. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) гарант получает ЭЦП, для самостоятельной регистрации в ГИСС;
2) гарант ежегодно направляет в уполномоченный орган (услугодатель) актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) ежегодно до 20 января направляет в уполномоченный орган (услугодатель) актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.";
пункты 21, 22, 23, 24, 25 и 25-1 изложить в следующей редакции:
"21. Формирование и регистрация предварительной заявки на получение субсидии по гарантированию по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и предварительной заявки на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ по форме приложению 7-1 к настоящим Правилам, производится в личном кабинете в следующем порядке:
1) при поступлении заявки к кредитору на получение кредита (с намерением дальнейшего обращения к гаранту с заявкой на гарантирование) кредитор информирует гаранта с приложением документов, необходимых для гарантирования.
Для рассмотрения вопроса о представлении гарантии кредитор предоставляет гаранту перечень документов, определенных внутренними нормативными документами гаранта.
Гарант после получения документов от кредитора и заявления от заемщика в течение 5 (пять) рабочих дней по кредитам не более 750 000 000 (семисот пятидесяти миллионов) тенге и 10 (десять) рабочих дней по кредитам более 750 000 000 (семисот пятидесяти миллионов) тенге рассматривает их и выносит инвестиционный проект на рассмотрение уполномоченного органа гаранта для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии.
В случае установления неполноты представленных сведений и (или) документов, гарант в течение 3 (трех) рабочих дней возвращает кредитору представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки. При этом, общий срок рассмотрения заявки приостанавливается и возобновляется со дня получения полного пакета документов.
В случае несоответствия проекта заемщика и (или) представленных документов условиям предоставления гарантии и требованиям настоящих Правил, гарант направляет мотивированный отказ с указанием конкретных причин.
Отказ гаранта в предоставлении гарантии допускается в случае несоответствия проекта условиям настоящих Правил, а также несоответствия конечных заемщиков требованиям к конечным заемщикам, установленным решением кредитора.
В случае принятия гарантом положительного решения о предоставлении гарантии, формируется в ГИСС предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию/ предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ;

19. Веб-портал (бұдан әрі – жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) кепілгер СМАЖ-да өз бетінше тіркеу үшін ЭЦҚ алады;
2) кепілгер жыл сайын уәкілетті органға (көрсетілетін қызметті беруші) ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімін жолдайды.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) жыл сайын 20 қаңтарға дейін уәкілетті органға (көрсетілетін қызметті берушіге) ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімін жолдайды.";
21, 22, 23, 24, 25 және 25-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Осы қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінімді және осы қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) кредиторға кредит алуға өтінім келіп түскен кезде (кепілгерге кепілдік беру өтінімімен одан әрі жүгіну ниетімен) кредитор кепілдендіру бойынша субсидия алуға алдын ала өтінім қалыптастырылатын кепілгерге хабарлайды.
Кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін кредитор кепілгерге кепілгердің ішкі нормативтік құжаттарында айқындалған құжаттардың тізбесін ұсынады.
Кепілгер кредитордан құжаттарды және қарыз алушыдан өтінішті алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде 750 000 000 (жеті жүз елу миллион) теңгеден аспайтын кредиттер бойынша және 10 (он) жұмыс күні ішінде 750 000 000 (жеті жүз елу миллион) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша алынған құжаттарды қарайды және кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін инвестициялық жобаны кепілгердің уәкілетті органының қарауына шығарады.
Ұсынылған мәліметтердің және (немесе) құжаттардың толық емес екені анықталған жағдайда, кепілгер 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін кредиторға қайтарады. Бұл ретте өтінімді қараудың жалпы мерзімі құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап тоқтатылады және қайта басталады.
Қарыз алушының жобасы және (немесе) ұсынылған құжаттар кепілдік беру шарттарына және осы қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, кепілгер нақты себептерді көрсете отырып, уәжді бас тартуды жібереді.
Кепілгердің кепілдік беруден бас тартуына жобаның осы қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген, сондай-ақ түпкілікті қарыз алушылар кредитордың шешімімен белгіленген түпкілікті қарыз алушыларға қойылатын талаптарға сәйкес келмеген жағдайда жол беріледі.
Кепілгер кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, СМАЖ-да кепілдік беру бойынша субсидия алуға алдын ала өтінім/ көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдік беру бойынша субсидия алуға алдын ала өтінім қалыптастырылады;

2) предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию/ предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ регистрируется в ГИСС путем ее подписания гарантом с использованием ЭЦП и становится доступной в личном кабинете МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя). На электронный адрес МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя) направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение предварительной заявки на получение субсидии по гарантированию.
После заключения договора гарантии, гарант отзывает предварительную заявку на получение субсидии по гарантированию/ предварительную заявку на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ и подает заявку на получение субсидии по гарантированию/ заявку на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ.
22. Формирование и регистрация заявки на получение субсидии по гарантированию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам/заявки на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам, производится в личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка на получение субсидии по гарантированию/заявка на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС;
2) заявка на получение субсидии по гарантированию/заявка на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ регистрируется в ГИСС путем ее подписания гарантом с использованием ЭЦП и становится доступной в личном кабинете МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя). На электронный адрес МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя) направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки на получение субсидии по гарантированию.
23. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя) в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации заявки на получение субсидии по гарантированию/заявки на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ подтверждает ее принятие путем подписания ЭЦП соответствующего уведомления. Уведомление о подтверждении заявки на субсидирование направляется в форме электронного документа в личный кабинет гаранта в ГИСС.
Если до момента формирования МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем)/уполномоченным органом (услугодателем) счетов к оплате выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке на получение субсидии по гарантированию/заявке на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ, гарант отзывает заявку на получение субсидии по гарантированию/заявку на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ с указанием причины отзыва.

2) кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінім/ көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдік беру бойынша субсидия алуға алдын ала өтінім кепілгердің ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қоюы арқылы СМАЖ-да тіркеледі және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жеке кабинетінде қолжетімді болады. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық мекенжайына кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінімнің қарауға келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Кепілдік шартын жасасқаннан кейін кепілгер кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінімді/көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдік беру бойынша субсидия алуға алдын ала өтінімді қайтарып алады және кепілдендіру бойынша субсидия алуға өтінім/көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдік беру бойынша субсидия алуға алдын ала өтінім береді.
22. Осы қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді және осы қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) СМАЖ-ды тексеру үшін қажетті мәліметтерді енгізе отырып, кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім/көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім қалыптастырылады;
2) кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім/ көктемгі дала және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім кепілгердің ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, қол қоюы арқылы СМАЖ-да тіркеледі және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жеке кабинетінде қолжетімді болады. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық мекенжайына кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімнің қарауға келіп түскені туралы электронды хабарлама жіберіледі.
23. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім/көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім тіркелген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ қою арқылы оның қабылданғанын растайды. Субсидиялауға арналған өтінімді растау туралы хабарлама электрондық құжат түрінде СМАЖ-да кепілгердің жеке кабинетіне жіберіледі.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)/уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті беруші) төлем шоттарын қалыптастырған кезде кепілдендіру бойынша субсидиялауға тіркелген өтінімде/көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алуға тіркелген өтінімде деректердің сәйкессіздігінің болуы анықталса, кепілгер кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, кепілдік беру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді кері қайтарып алады.

24. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента подачи заявки на субсидирование по гарантированию/ заявки на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ осуществляет проверку ее соответствия требованиям, установленным настоящими Правилами, и по итогам проверки в соответствии с Планом финансирования формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидии по гарантированию, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент".
Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя) в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, готовит уведомление о перечислении субсидии по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – уведомление о перечислении субсидии), либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 9 Перечня (далее – уведомление об отказе в оказании государственной услуги).
Уведомление о перечислении субсидии либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги направляется в форме электронного документа на адрес электронной почты, указанный гарантом при регистрации в ГИСС, а также в личный кабинет гаранта в ГИСС.
25. В случае образования недостатка бюджетных средств для гарантирования проектов, гарант приостанавливает гарантирование проектов до получения дополнительных бюджетных средств.
25-1. Гарант ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, а также ежегодно, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным годом, представляет в уполномоченный орган (услугодателю) отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов по форме согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Заявка на субсидирование по страхованию подается страховой организацией начиная с 1 февраля соответствующего года.
Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) в течение 1 (одного) рабочего дня с момента получения заявки на субсидирование по страхованию подтверждает ее принятие путем подписания ЭЦП соответствующего уведомления. Уведомление о подтверждении заявки на субсидирование направляется в форме электронного документа в личный кабинет страховой организации в ГИСС.
Если до момента формирования МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем) счетов к оплате выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке на субсидирование по страхованию, страховая организация отзывает заявку на субсидирование по страхованию с указанием причины отзыва.";

24. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы кепілдендіру бойынша субсидиялауға өтінім/көктемгі егіс және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидиялауға өтінім берілген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады және тексеру қорытындылары бойынша Қаржыландыру жоспарына сәйкес СМАЖ-да "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін кепілдендіру бойынша субсидияны төлеуге арналған төлем шотын қалыптастырады.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде осы қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияны аудару туралы хабарламаны (бұдан әрі – субсидияны аудару туралы хабарлама) не Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша осы қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама) дайындайды.
Субсидияны аудару туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама электрондық құжат нысанында СМАЖ-да тіркеу кезінде кепілгер көрсеткен электрондық почта мекенжайына, сондай-ақ кепілгердің СМАЖ-дағы жеке кабинетіне жіберіледі.
25. Жобаларға кепілдік беру үшін бюджет қаражаты жетіспеген жағдайда, кепілгер қосымша бюджет қаражатын алғанға дейін жобаларға кепілдік беруді тоқтата тұрады.
25-1. Кепілгер тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей, сондай-ақ жыл сайын, есептік жылдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей уәкілетті органға (көрсетілетін қызметті берушіге) осы қағидаларға 9-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп береді.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінімді сақтандыру ұйымы тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап береді.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінімді алған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ қою арқылы оның қабылданғанын растайды. Субсидиялауға арналған өтінімді растау туралы хабарлама электрондық құжат нысанында СМАЖ-ғы сақтандыру ұйымының жеке кабинетіне жіберіледі.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) төлем шоттарын қалыптастырғанға дейін сақтандыру бойынша субсидиялауға тіркелген өтінімде деректердің сәйкессіздігінің болуы анықталса, сақтандыру ұйымы кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінімді кері қайтарып алады.";

пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. Жалоба на решение, действие (бездействие) МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)/уполномоченного органа (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган), уполномоченного органа (услугодателя), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель)/уполномоченный орган (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем)/уполномоченным органом (услугодателем) не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
46. Жалоба заемщика, гаранта, страховой организации, поступившая в адрес местного исполнительного органа, уполномоченного органа (услугодателя) в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба заемщика, гаранта, страховой организации, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.";
приложения 2 и 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложения 6 и 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 4 и 5 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7-1 согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 9-1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушіге) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) басшысының атына, уәкілетті органға (көрсетілетін қызметті беруші), мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен жағдайда, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)/уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті беруші)/уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) шағымы қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға жіберілмейді.
46. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы органның, уәкілетті органның (көрсетілетін қызметті берушінің) атына келіп түскен қарыз алушының, кепілгердің, сақтандыру ұйымының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қарыз алушының, кепілгердің, сақтандыру ұйымының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР Әкімшілік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қағидаларға 6 және 7-қосымшалар осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 7-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қағидаларға 9-1-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятьдесят третьего и пятьдесят четвертого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 мая 2024 года № 162
Приложение 2
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования
и страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Перечень приоритетных инвестиционных проектов
№ п/п
Наименование
1
Молочно-товарные фермы
2
Разведение птицы на мясо
3
Интенсивное садоводство
4
Теплицы
5
Выращивание сахарной свеклы и производство свекловичного сахара
6
Производство круп
7
Переработка и/или хранение овощей, фруктов и сельскохозяйственной продукции
8
Производство растительного масла и (или) масложировой продукции
9
Выращивание кормовых культур, картофеля и (или) овощной продукции, в том числе с использованием оросительных систем
10
Строительство племенного репродуктора в птицеводстве
11
Предприятия мясного животноводства
12
Рыбоводство
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 мая 2024 года № 162
Приложение 3
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования
и страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Заявка на получение субсидии по гарантированию
В _________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского значения,
столицы / уполномоченный орган)
от _________________________________________________________________
(полное наименование гаранта)
Настоящим дочерняя организация акционерного общества "Национальный
управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная на предоставление гарантий
(далее – Гарант) сообщает, что в соответствии с Правилами субсидирования в рамках
гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса,
утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 9-1/71 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 12183), подписан договор гарантии
между Гарантом,
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – ФИО)/наименование заемщика)
и __________________________________________________________________.
(наименование кредитора (далее – кредитор)
Гарантия предоставлена в качестве обеспечения исполнения обязательств
____________________________________________________________________
(ФИО/наименование заемщика)
перед _______________________________________________________________
(наименование кредитора)
по кредитному договору.
В связи с вышеизложенным, просим вас перечислить субсидии в размере

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының елу үшінші және елу төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 162 бұйрығына
1-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Басым инвестициялық жобалардың тізбесі
Р/c №
Атауы
1
Тауарлық сүт фермалары
2
Құстарды ет үшін өсіру
3
Қарқынды бақ шаруашылығы
4
Жылыжайлар
5
Қант қызылшасын өсіру және қызылша қантын өндірісі
6
Жарма өндірісі
7
Жемістер, көкөністерді және ауыл шаруашылығы өнімерін өңдеу және/немесе сақтау
8
Өсімдік май және (немесе) тоң-май өнімдерінің өндірісі
9
Жемшөп дақылдары, картоп және (немесе) көкөніс өнімдерін өсіру,оның ішінде суару жүйелерін пайдалану
10
Құс шаруашылығында асыл тұқымды репродуктор салу
11
Етті бағыттағы мал шаруашылығы кәсіпорындарын
12
Балық шаруашылғы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 162 бұйрығына
2-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім
(кімге) ______________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы /
уәкілетті орган)
(кімнен) _________________________________________________________
(кепілгердің толық атауы)
Осымен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы (бұдан әрі – Кепілгер) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына сәйкес Кепілгер,
_________________________________________________________________
(қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (бұдан әрі – қарыз алушының аты-жөні)/атауы)
және__________________________________ арасында (кредитордың атауы (бұдан әрі – кредитор) кепілдік шартына қол қойылғанын хабарлайды.
Кепілдік кредиттік шарт бойынша _________ (қарыз алушының аты-жөні/атауы) ____________ (кредитордың атауы) алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде берілді.

_____________ 29,99 (двадцать девять целых девяносто девять сотых)
по следующим реквизитам:
Просим в назначении платежа указывать ФИО/наименование заемщика и дату
договора гарантии, по которому перечисляется стоимость гарантии.
1. Сведения о заявителе.
ФИО/наименование __________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ________________________
ФИО руководителя __________________________________________________
адрес: _____________________________________________________________
номер телефона (факса): _____________________________________________
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД):
___________________________________________________________________
2. Сведения по счету в кредиторе второго уровня:
БИН _______________________________________________________________
Код бенефициара (далее – Кбе) ________________________________________
Реквизиты кредитора: ________________________________________________
Наименование кредитора: _____________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) ______________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) _________________________
БИН _______________________________________________________________
Кбе ________________________________________________________________

Жоғарыда баяндалғанға байланысты сізден _________ (кепілдеме сомасынан 29,99 (жиырма тоғыз бүтін жүзден тоқсан тоғыз) пайыз (бұдан әрі – %) мөлшеріндегі субсидияны мынадай деректемелер бойынша аударуды сұраймыз:
Төлемді тағайындаған кезде қарыз алушының аты-жөні/атауын және кепілдік құны аударылатын кепілдік шартының күнін көрсетуді сұраймыз.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер.
аты-жөні/атауы____________________________________________жеке сәйкестендіру
нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі –БСН)
________________________________________________________
басшының аты-жөні ________________________________________________
мекенжайы: _______________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ______________________________________________
2. Кредитордың шот бойынша мәліметтер:
БСН______________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ___________________________________
Кредитор деректемелері: ____________________________________________
Кредитор атауы: ____________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ____________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) _____________________________________
БСН _____________________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________

3. Сведения о кредитном договоре, заключенного между кредитором и заемщиком
(далее – КД):
№ п/п
КД
(номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/БИН заемщика
Вид продукта (финансирования) (кредит или кредитная линия)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сумма и валюта кредита/кредитной линии
Цель кредитования
Срок кредита/кредитной линии
Ставка вознаграждения, %
6
7
8
9
4. Сведения о договоре гарантии (далее – ДГ):
№ п/п
ДГ
(номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/ БИН заемщика
Сумма гарантии, тенге
Срок гарантии, лет
1
2
3
4
5
6
Подтверждаем достоверность представленной информации, осведомлены
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даем согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку
персональных данных.
Подписано и отправлено гарантом в ____ часов "__" _____ 20__ года.
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в ____ часов "_____" _________ 20__ года.
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 мая 2024 года № 162
Приложение 3-1
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования
и страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Заявка на получение субсидии по гарантированию на проведение весенне- полевых и/или уборочных работ
В _________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского значения,
столицы / уполномоченный орган)
От ________________________________________________________________
(полное наименование гаранта)
Настоящим дочерняя организация акционерного общества "Национальный
управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная на предоставление гарантий
(далее – Гарант) сообщает, что в соответствии с Правилами субсидирования в рамках
гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса,
утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 9-1/71 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 12183), подписан договор гарантии
между Гарантом,
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)(далее – ФИО)/наименование заемщика)
и __________________________________________________________________.
(наименование кредитора (далее – кредитор)
Гарантия предоставлена в качестве обеспечения исполнения обязательств
__________________________________________________________________
(ФИО/наименование заемщика)
перед _____________________________________________________________
(наименование кредитора)
по кредитному договору.
В связи с вышеизложенным, просим вас перечислить субсидии в размере

3. Кредитор пен қарыз алушы арасында жасалған кредит шарты (бұдан әрі – КШ) туралы мәліметтер:
Р/с №
КШ (№ және күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-сы/БСН-сы
Өнім (қаржыландыру) түрі (кредит немесе микрокредит)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Кредиттің/ кредит желісінің сомасы және валютасы
Кредит беру мақсаты
Кредиттің/ кредит желісінің мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі, %
6
7
8
9
4. Кепілдік шарты (бұдан әрі – КепШ) туралы мәліметтер:
Р/с №
КепШ (№ және күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-сы/ БСН-сы
Кепілдік сомасы, теңге
Кепілдік мерзімі, жыл
1
2
3
4
5
6
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймыз, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғанымыз үшін жауапкершілік туралы хабардармыз және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге келісім береміз.
Кепілгер 20__ жылы "__" __________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылы "__" ___________сағат ____ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 162 бұйрығына
3-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
3-1-қосымша
Нысан
Көктемгі дала және/немесе егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім
(кімге)_______________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы /
уәкілетті орган)
(кімнен)________________________________________________________
(Кепілгердің толық атауы)
Осымен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы (бұдан әрі – Кепілгер) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына сәйкес ____________________________________________________________________
(қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (бұдан әрі – аты-жөні)/атауы)
____________ (кредитордың (бұдан әрі – кредит) атауы) кредитке өтінім берді,
ол өтінім мақұлданған жағдайда кепілдендіруге өтінім беру жоспарланады.
Кепілдік кредиттік шарт бойынша _______ (қарыз алушының аты-жөні/атауы) _______ (кредитордың атауы) алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде берілді.

_____________ 9,99 (девять целых девяносто девять сотых)
по следующим реквизитам:
Просим в назначении платежа указывать ФИО/наименование заемщика и дату
договора гарантии, по которому перечисляется стоимость гарантии.
1. Сведения о заявителе.
ФИО/наименование _________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _______________________
ФИО руководителя _________________________________________________
адрес: ____________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД):
_________________________________________________________________
2. Сведения по счету в кредиторе второго уровня:
БИН _____________________________________________________________
Код бенефициара (далее – Кбе) ______________________________________
Реквизиты кредитора: ______________________________________________
Наименование кредитора: __________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) ___________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) ______________________
БИН _____________________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________

Жоғарыда баяндалғанға байланысты Сізден _________ (кепілдеме сомасынан 9,99 (тоғыз бүтін жүзден тоқсан тоғыз) пайыз (бұдан әрі – %) ) мөлшерінде субсидия (сомасын ағымдағы жылға арналған бюджетте көздеуді сұраймыз;
Өтінім беруші туралы мәліметтер.
аты-жөні/атауы____________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН) ______________________________________________
Басшының аты-жөні___________________________________________________
мекенжайы: __________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ________________________________________________
2. Кредитор шот бойынша мәліметтер:
БСН________________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ______________________________________
Кредитор деректемелері: ______________________________________________
Кредитор атауы: _____________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ______________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) ________________________________________
БСН ________________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________________

3. Сведения о кредитном договоре, заключенного между кредитором и заемщиком
(далее – КД):
№ п/п
КД
(номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/БИН заемщика
Вид продукта (финансирования) (кредит или кредитная линия)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сумма и валюта кредита/кредитной линии
Цель кредитования
Срок кредита/кредитной линии
Ставка вознаграждения, %
6
7
8
9
4. Сведения о договоре гарантии (далее – ДГ):
№ п/п
ДГ
(номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/ БИН заемщика
Сумма гарантии, тенге
Срок гарантии, лет
1
2
3
4
5
6
Подтверждаем достоверность представленной информации, осведомлены
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даем согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку
персональных данных.
Подписано и отправлено гарантом в ____ часов "__" _____ 20__ года.
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в ____ часов "_____" _________ 20__ года.
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 4 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 мая 2024 года № 162
Приложение 6
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования
и страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель)/ уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
С момента обращения на портал:
по заявкам на получение субсидии по гарантированию – 2 (два) рабочих дня;
по заявкам на субсидирование по страхованию – 2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о перечислении субсидии, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня.
Форма представления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации

3. Кредитор мен қарыз алушы арасындағы жасалған кредиттік шарт (бұдан әрі – КШ) туралы мәліметтер:
Р/с №
КШ (номері мен күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-сы/БСН-сы
Өнім (қаржыландыру) түрі (кредит немесе микрокредит)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Кредиттің/ кредит желісінің сомасы және валютасы
Кредит беру мақсаты
Кредиттің/ кредит желісінің мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі, %
6
7
8
9
4. Кепілдік шарт туралы мәліметтер: (бұдан әрі – КепШ)
Р/с №
КепШ (номері мен күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-сы/ БСН-сы
Кепілдік сомасы, теңге
Кепілдік мерзімі, жыл
1
2
3
4
5
6
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймыз, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғанымыз үшін жауапкершілік туралы хабардармыз және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім береміз.
Кепілгер 20__ жылы "__" __________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылы "__" ___________сағат ____ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 162 бұйрығына
4-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)/ агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Порталға жүгінген сәттен бастап:
кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімдер бойынша – 2 (екі) жұмыс күні;
сақтандыру бойынша субсидиялауға өтінімдер бойынша – 2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша субсидияны аудару туралы хабарлама не мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынудан бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения субсидии по гарантированию подается заявка на получение субсидии по гарантированию по форме согласно приложению 3 к Правилам субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12183) (далее – Правила) / заявка для получения субсидии по гарантированию на проведение весенне-полевых и/или уборочных работ по форме согласно приложению 3-1 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица гаранта.
Для получения субсидии по страхованию подается заявка на субсидирование по страхованию по форме согласно приложению 4 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица страховой организации.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных гарантом/страховой организацией для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие гаранта/страховой организации и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилам;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель при подписании договора субсидирования в рамках страхования субъектов агропромышленного комплекса, дает согласие на сбор, обработку персональных данных, а также их передачу по запросу в уполномоченный орган по исполнению бюджета в рамках проекта по созданию информационной системы по субъектного мониторинга мер государственной поддержки бизнеса.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале и единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Кепілдік беру бойынша субсидия алу үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес/көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге кепілдендіру бойынша субсидия алу үшін 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілгердің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында кепілдік беру бойынша субсидия алуға өтінім беріледі.
Сақтандыру бойынша субсидия алу үшін сақтандыру ұйымының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінім беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін кепілгер/сақтандыру ұйымы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) кепілгердің/сақтандыру ұйымының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын сақтандыру шеңберінде субсидиялау шартына қол қою кезінде дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ оларды бизнесті мемлекеттік қолдау шараларының субъектілік мониторингінің ақпараттық жүйесін құру жөніндегі жоба шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға сұраным бойынша беруге келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті" және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 77 77.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов.
Приложение 5 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 мая 2024 года № 162
Приложение 7
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования
и страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию
В __________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области / уполномоченный орган)
от __________________________________________________________________
(полное наименование Гаранта) Настоящим дочерняя организация акционерного
общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная
на предоставление гарантий (далее – Гарант) сообщает, что в соответствии
с Правилами субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов
субъектов агропромышленного комплекса, утвержденными приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов № 12183),
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – ФИО)/наименование заемщика)
подана заявка на кредитование в __________________________________________
(наименование кредитора (далее – кредитора),
в случае одобрения которой, планируется подача заявки на гарантирование.
Гарантия предоставлена в качестве обеспечения исполнения обязательств
_______________________________________________________________________
(ФИО/наименование заемщика)
перед __________________________________________________________________
(наименование кредитора)
по кредитному договору.
В связи с вышеизложенным, просим Вас предусмотреть (зарезервировать)
в бюджете на текущий год сумму субсидии в размере _____________ 29,99
(двадцать девять целых девяносто девять сотых) процентов (далее – %)
от суммы гарантии).
1. Сведения о заявителе.
ФИО/наименование ______________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________________
ФИО руководителя _______________________________________________________
адрес: __________________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________________

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77 77.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) мемлекеттік органдардың www.gov.kz интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында орналастырылған.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 162 бұйрығына
5-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінім
(кімге)_______________________________________________________________
(облыстық жергілікті атқарушы орган / уәкілетті орган)
(кімнен)________________________________________________________
(Кепілгердің толық атауы)
Осымен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы (бұдан әрі – Кепілгер) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына сәйкес ____________________________________________________________________
(қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (бұдан әрі – аты-жөні)/атауы)
____________ (кредитордың (бұдан әрі – кредитор) атауы) кредитке өтінім берді,
ол өтінім мақұлданған жағдайда кепілдендіруге өтінім беру жоспарланады.
Кепілдік кредиттік шарт бойынша _______ (қарыз алушының аты-жөні/атауы) _______ (кредитордың атауы) алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде берілді.
Жоғарыда баяндалғанға байланысты Сізден _________ (кепілдеме сомасынан 29,99 (жиырма тоғыз бүтін жүзден тоқсан тоғыз) пайыз (бұдан әрі – %) ) мөлшерінде субсидия (сомасын ағымдағы жылға арналған бюджетте көздеуді сұраймыз;
Өтінім беруші туралы мәліметтер.
аты-жөні/атауы__________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
______________________________________________________________
Басшының аты-жөні___________________________________________________
мекенжайы: _________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: _______________________________________________

2. Сведения по счету у кредитора:
БИН ___________________________________________________________________
Код бенефициара (далее – Кбе) ____________________________________________
Реквизиты кредитора: ____________________________________________________
Наименование кредитора: _________________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) __________________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) _____________________________
БИН ___________________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________________

2. Кредитор шот бойынша мәліметтер:
БСН________________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ______________________________________
Кредитор деректемелері: ______________________________________________
Кредитор атауы: ______________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ______________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) ________________________________________
БСН _______________________________________________________________
Кбе ________________________________________________________________

в бюджете на текущий год сумму субсидии в размере _____________9,99
(девять целых девяносто девять сотых) процентов (далее – %) от суммы гарантии).
1. Сведения о заявителе.
ФИО/наименование ___________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/
бизнес-идентификационный номер
(далее – БИН) ________________________________________________________
ФИО руководителя ___________________________________________________
адрес: _______________________________________________________________
номер телефона (факса): _______________________________________________

Жоғарыда баяндалғанға байланысты сізден _________ (кепілдеме сомасынан 9,99 (тоғыз бүтін жүзден тоқсан тоғыз) пайыз (бұдан әрі – %) мөлшеріндегі субсидияны мынадай деректемелер бойынша аударуды сұраймыз:
Төлемді тағайындаған кезде қарыз алушының аты-жөні/атауын және кепілдік құны аударылатын кепілдік шартының күнін көрсетуді сұраймыз.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер.
аты-жөні/атауы_______________________________________________жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі –БСН) ________________________________________________________
басшының аты-жөні ________________________________________________
мекенжайы: _______________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ______________________________________________

2. Сведения по счету у кредитора:
БИН ________________________________________________________________
Код бенефициара (далее – Кбе) _________________________________________
Реквизиты кредитора: _________________________________________________
Наименование кредитора: ______________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) _______________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) __________________________
БИН ________________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________________

2. Кредитордың шот бойынша мәліметтер:
БСН______________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ___________________________________
Кредитор деректемелері: ____________________________________________
Кредитор атауы: ____________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ____________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) _____________________________________
БСН _____________________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________

3. Сведения о кредитном договоре, заключенного между кредитором и заемщиком
(далее – КД):
№ п/п
КД (номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/ БИН заемщика
Вид продукта (финансирования) (кредит или кредитная линия)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сумма и валюта кредита/кредитной линии
Цель кредитования
Срок кредита/кредитной линии
Ставка вознаграждения, %
6
7
8
9
4. Сведения о договоре гарантии (далее – ДГ):
№ п/п
ДГ (номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/ БИН заемщика
Сумма гарантии, тенге
Срок гарантии, лет
1
2
3
4
5
6
Подтверждаем достоверность представленной информации, осведомлены
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даем согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку
персональных данных.
Подписано и отправлено гарантом в ____ часов "__" __________ 20__ года:
Данные ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в __ часов "__" ____ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 7 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 мая 2024 года № 162
Приложение 9-1
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования
и страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов
Индекс формы административных данных: № 1-ГЗ
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: ___ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: дочерная организация акционерного
общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная
на предоставление гарантий
Срок предоставления формы административных данных: ежеквартально, не позднее
15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно,
не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным годом
п/п
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика
Наименование кредитора
Цель финансирования
Номер договора о предоставлении гарантии
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Дата договора о предоставлении гарантии
Размер гарантии от суммы основного долга, %
Сумма кредита,
тысяч тенге
Сумма гарантии,
тысяч тенге
Сумма комиссии,
тысяч тенге
7
8
9
10
11
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов" приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование _____________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о фактическом
использовании субсидий
по гарантированию займов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов"

3. Кредитор пен қарыз алушы арасында жасалған кредит шарты (бұдан әрі – КШ) туралы мәліметтер:
Р/с №
КШ (№ және күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-сы/БСН-сы
Өнім (қаржыландыру) түрі (кредит немесе микрокредит)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Кредиттің/ кредит желісінің сомасы және валютасы
Кредит беру мақсаты
Кредиттің/ кредит желісінің мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі, %
6
7
8
9
4. Кепілдік шарты (бұдан әрі – КепШ) туралы мәліметтер:
Р/с №
КепШ (№ және күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-сы/ БСН-сы
Кепілдік сомасы, теңге
Кепілдік мерзімі, жыл
1
2
3
4
5
6
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймыз, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғанымыз үшін жауапкершілік туралы хабардармыз және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге келісім береміз.
Кепілгер 20__ жылы "__" __________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылы "__" ___________сағат ____ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 162 бұйрығына
7-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
9-1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: № 1-ГЗ нысан
Кезеңділік: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20 __ жылғы ___ тоқсан, 20 __ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдіктер беруге уәкілетті еншілес ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей
Р/с№
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Кредитордың атауы
Қаржыландыру мақсаты
Кепілдік беру туралы шарттың нөмірі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Кепілдік беру туралы шарттың күні
Негізгі борыш сомасынан кепілдік мөлшері, %
Кредит сомасы,
мың теңге
Кепілдік сомасы,
мың теңге
Комиссия сомасы,
мың теңге
7
8
9
10
11
"Қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________
__________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
(аты және әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
________________________________________________________________
(аты және әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Қарыздарға кепілдік
беру жөніндегі субсидиялардың
нақты пайдаланылуы туралы
есеп" туралы нысанға
қосымша
"Қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется дочерней организацией акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченной на предоставление гарантий (далее – гарант).
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется: гарантом в уполномоченный орган (услугодателю) ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, не позднее двадцатого января календарного года.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается наименование заемщика.
8. В графе 3 указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика.
9. В графе 4 указывается наименование кредитора.
10. В графе 5 указывается цель финансирования.
11. В графе 6 указывается номер договора о предоставлении гарантии.
12. В графе 7 указывается дата договора о предоставлении гарантии.
13. В графе 8 указывается размер гарантии от суммы основного долга.
14. В графе 9 указывается сумма кредита.
15. В графе 10 указывается сумма гарантии.
16. В графе 11 указывается сумма комиссии.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдіктер беруге уәкілетті еншілес ұйымы (бұдан әрі – гарант) толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды: гарант уәкілетті органға (көрсетілетін қызметті берушіге) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей, сондай-ақ жыл сайын, күнтізбелік жылдың 20 (жиырмасыншы) қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. 4-бағанда кредитордың атауы көрсетіледі.
10. 5-бағанда қаржыландыру мақсаты көрсетіледі.
11. 6-бағанда кепілдік беру туралы шарттың нөмірі көрсетіледі.
12. 7-бағанда кепілдік беру туралы шарттың күні көрсетіледі.
13 8-бағанда негізгі борыш сомасынан кепілдік мөлшері көрсетіледі.
14. 9-бағанда кредит сомасы көрсетіледі.
15. 10-бағанда кепілдік сомасы көрсетіледі.
16. 11-бағанда комиссия сомасы көрсетіледі.