О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 280 "Об утверждении Правил предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 мая 2024 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 мая 2024 года № 34372
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 280 "Об утверждении Правил предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32983) следующие изменения и дополнения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом, утвержденных вышеуказанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 1) пункта 2 исключить;
в пункт 5 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 6 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 7 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня, после дня поступления заявления для проверки на наличие компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации, в том числе его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям посредством АИС "Кандас", направляет запросы:
1) в территориальные подразделения органов внутренних дел;
2) органы национальной безопасности соответствующих регионов;
Сотрудник местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения самостоятельно проверяет на наличие компрометирующих сведений через информационную систему Комитета правовой статистики и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 9-2 следующего содержания:
"9-2. Территориальные подразделения органов внутренних дел, органов национальной безопасности в течение пяти рабочих дней, после дня получения документов этнических казахов, направляют в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения информацию о наличии или отсутствии компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации, в том числе его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. После генерации ИИН местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение трех рабочих дней принимает решение о предоставлении либо отказе в предоставлении карты "Ата жолы" согласно приложению 4 к настоящим Правилам в АИС "Кандас" и посредством ИС "Құтты мекен" уведомляет заявителя о своем решении.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня после дня поступления информации от территориальных подразделений органов внутренних дел и органов национальной безопасности на основании решения, принятого в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил выдает карту "Ата жолы" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам посредством ИС "Құтты мекен", либо после прибытия заявителя нарочно.";
в пункт 17 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
верхний правый угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"приложение 2 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма";
верхний правый угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"приложение 3 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма";
верхний правый угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
"приложение 4 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма";
верхний правый угол приложения 5 изложить в следующей редакции:
"приложение 5 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма";
верхний правый угол приложения 6 изложить в следующей редакции:
"приложение 6 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма".

"Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 280 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 15 мамырдағы № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 16 мамырда № 34372 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 280 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32983 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидаларын бекіту туралы.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
осы бұйрықпен бекітілген Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну тәртібінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидалары.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 9-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады.";
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
5 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Ата жолы" картасын ұсыну туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) құжаттарды қоса бере отырып, өтініш беруші (бұдан әрі – өтініш беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Құтты мекен" АЖ жанындағы мобильдік қосымша арқылы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға береді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган "Құтты мекен" АЖ жанындағы мобильді қосымша арқылы этникалық қазақты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның өтінішін кіріс хат-хабар ретінде тіркеу туралы хабардар етеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Өтініш беруші қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, жергілікті атқарушы органның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қызметкері "Құтты мекен" АЖ жанындағы мобильді қосымша арқылы құжаттарды қабылдаған күні өтініш берушіні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы хабарлайды.";
мынадай мазмұндағы 9-1 тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және өзге де ақпараттың, оның ішінде оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға жататыны туралы ақпараттың болуына тексеру үшін өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде "Қандас" ААЖ арқылы:
1) ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне;
2) тиісті өңірлердің ұлттық қауіпсіздік органдарына сұрау салулар жібереді.
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның қызметкері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық жүйесі арқылы әшкерелейтін мәліметтердің болуын өз бетінше тексереді.";
мынадай мазмұндағы 9-2 тармақпен толықтырылсын:
"9-2. Ішкі істер органдарының, ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелері этникалық қазақтардың құжаттарын алған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және өзге де ақпараттың, оның ішінде оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға жататыны туралы ақпараттың болуы немесе болмауы туралы ақпарат жібереді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. ЖСН генерацияланғаннан кейін халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Қандас" ААЖ-ға "Ата жолы" картасын ұсыну немесе ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және "Құтты мекен" АЖ арқылы өтініш берушіні өзінің шешімі туралы хабардар етеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ішкі істер органдары мен ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелерінен ақпарат келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 11-тармағына сәйкес қабылданған шешім негізінде "Ата жолы" картасын "Құтты мекен" АЖ арқылы не өтініш беруші келгеннен кейін қолма-қол осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. "Ата жолы" картасының қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Ата жолы" картасының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін үш айдан кешіктірілмей беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан"
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан"
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан"
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Нысан"
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Нысан"

2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
Приложение к приказу
от 15 мая 2024 года № 150
Приложение 1 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма
_________________________
_________________________
(наименование региона)
от ______________________
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя)
_________________________
_________________________
(проживающего по адресу)
Заявление на предоставления карты "Ата жолы"
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (телефон, электронная почта)
Имею следующий состав семьи:
Ф.И.О.
(при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Прошу предоставить мне карту "Ата жолы" в связи с планируемым прибытием
в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения карты "Ата жолы" в соответствии со статьей 8 Закона
"О персональных данных".
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________;
3) ______________________________________;
4) ______________________________________:
..) ______________________________________
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения являются достоверными.
Информирован, что не достоверные сведения могут послужить основанием
для отказа в получении карты "Ата жолы".
Осведомлен о применяемых мерах, в случае невыполнении мною данных обязательств.
Способ получения решения
(электронная почта, мобильное приложение при ИС "Құтты мекен").
"__" _________ 20__ года
_________________________ (подпись заявителя)

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 150 бұйрығына
қосымша
Шетелде тұратын
этникалық қазақтар үшін
"Ата жолы" картасын
ұсыну қағидалдарына
1-қосымша
Нысан
_________________________
_________________________
(өңірдің атауы)
_________________________
_________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
_________________________
_________________________
(мекенжайы бойынша тұратын)
"Ата жолы" картасын ұсыну өтініш
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Байланыс деректері (телефон, электрондық пошта)
Келесі отбасы құрамы бар:
Т.А.Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
Тарихи Отанда тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келуді жоспарлауыма байланысты маған "Ата жолы" картасын ұсынауды сұраймын.
"Дербес деректер туралы" Заңның 8-бабына сәйкес "Ата жолы" картасын ұсыну бойынша қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1)___________________________________;
2)___________________________________;
3)___________________________________;
4)__________________________________ ;
..)___________________________________
Мен келтірген мәліметтердің дұрыс екенін куәландырамын. дұрыс емес мәліметтер "Ата жолы" картасын ұсынудан бас тартуға негіз бола алатыны туралы хабардар етілді.
Мен осы міндеттемелерді орындамаған жағдайда қолданылатын шаралар туралы хабардармын.
Шешімді алу тәсілі (электрондық пошта, "Құтты мекен" АЖ жанындағы мобильді қосымшасы).
20__жылғы "__" ________________
_____________________
(өтініш берушінің қолы)