О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2024 года № 34547
ПРИКАЗЫВАЮ:

"Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2024 жылғы 19 маусымдағы № 120 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 маусымда № 34547 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:

1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9881) следующие изменения:
в возрасте спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденном указанным приказом:
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
"
13.
Вольная борьба

1. "Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы:
реттік нөмірі 13-жол, мынадай редакцияда жазылсын:
"
13.
Еркін күрес

10-14 лет
-
14-15 лет
-
16-17 лет
-
18-20 лет
-
с 21 года
-
";
строки, порядковые номера 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"
18.
Греко-римская борьба
10-14 лет
-
14-15 лет
-
16-17 лет
-
18-20 лет
-
с 21 года
-
19.
Дзюдо
10-12 лет
10-12 лет
13-17 лет
13-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-22 лет
21-22 лет
с 23 лет
с 23 лет
20.
Женская борьба
-
10-14 лет
-
14-15 лет
-
16-17 лет
-
18-20 лет
-
с 21 года
";
строку, порядковый номер 60, изложить в следующей редакции:
"
60.
Шорт-трек
5-7 лет
5-7 лет
8-15 лет
8-15 лет
16-19 лет
16-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
";
строку, порядковый номер 113, исключить;
в Примечании:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) в детско-юношеских спортивных школах, спортивных школах для лиц с инвалидностью осуществляют подготовку спортсмены детского, юношеского, юниорского и молодежного (с учетом специфики вида спорта) возрастов.
В случае отсутствия в административно-территориальной единице физкультурно-спортивных организаций для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсменов с инвалидностью всех возрастных групп;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
6) в детско-юношеских клубах физической подготовки осуществляют спортивную подготовку спортсмены детских и юношеских возрастов;".
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. МАРЖИКПАЕВ
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

10-14 жас
-
14-15 жас
-
16-17 жас
-
18-20 жас
-
21 жастан
-
";
реттік нөмірлері 18, 19 және 20-жолдары, мынадай редакцияда жазылсын:
"
18.
Грек-рим күресі
10-14 жас
-
14-15 жас
-
16-17 жас
-
18-20 жас
-
21 жастан
-
19.
Дзюдо
10-12 жас
10-12 жас
13-17 жас
13-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-22 жас
21-22 жас
23 жастан
23 жастан
20.
Әйелдер күресі
-
10-14 жас
-
14-15 жас
-
16-17 жас
-
18-20 жас
-
21 жастан
";
реттік нөмірі 60-жол, мынадай редакцияда жазылсын:
"
60.
Шорт-трек
5-7 жас
5-7 жас
8-15 жас
8-15 жас
16-19 жас
16-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
";
реттік нөмірі 113-жол алып тасталсын;
Ескертуде:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептерінде, мүгедектерге арналған спорт мектептерінде балалар, жасөспірімдер, юниорлар және жастар (спорт түрінің өзіне тән ерекшелігін ескеріп) жасындағы спортшыларды даярлау жүзеге асырылады.
Әкімшілік-аумақтық бірлікте спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдары болмаған жағдайда балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептері, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт мектептері барлық жас топтарындағы мүгедектігі бар спортшыларды спорттық даярлауды жүзеге асырады;";
6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) балалар мен жасөспірімдерге арналған дене шынықтыру даярлығы клубтарында балалар мен жасөспірімдер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;".
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрі
Е. МАРЖИКПАЕВ
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі