Об утверждении Правил ведения медико-социального учета
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2024 года № 34553.
В соответствии с подпунктом 34-2) статьи 18 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Правила ведения медико-социального учета.
2. Департаменту специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
от 21 июня 2024 года № 211
Правила ведения медико-социального учета
Глава 1. Общие положения
1. Правила ведения медико-социального учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-2) статьи 18 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ведения медико-социального учета.
2. Ведение медико-социального учета осуществляется в целях оказания медицинской, психологической, социальной помощи, адаптации и реабилитации лиц, в отношении которых проводятся меры индивидуальной профилактики, а также координации по оказанию психологической, социальной и иной помощи, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, подвергшихся насилию, жестокому обращению и буллингу, либо несовершеннолетних, в присутствии которых совершены правонарушения против личности, а равно координации в реализации программы помощи несовершеннолетним, в отношении которых совершено насилие.
Глава 2. Порядок ведения медико-социального учета

Медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 211 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 маусымда № 34553 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 18 бабының 34-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Бұйрығымен бекітілген
от 21 июня 2024 года
№ 211
Медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 18-бабының 34-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізу оларға қатысты жеке профилактика шаралары жүргізілетін адамдарды медициналық, психологиялық, әлеуметтік көмек көрсету, бейімдеу және оңалту, сондай-ақ психологиялық, әлеуметтік және өзге де көмек көрсету, зорлық-зомбылыққа, қатыгездікке және буллингке ұшыраған кәмелетке толмағандарды не олардың қатысуымен болған кәмелетке толмағандарды бейімдеу және оңалту жөніндегі үйлестіру мақсатында жүзеге асырылады жеке адамға қарсы құқық бұзушылықтар жасалды, сол сияқты оларға қатысты зорлық-зомбылық жасалған кәмелетке толмағандарға көмек көрсету бағдарламасын іске асыруда үйлестіру жүргізілді.
2 тарау. Медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізу тәртібі

3. Ведение медико-социального учета осуществляется местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, районов в городе (далее – местный исполнительный орган) согласно пункту 2 статьи 19-6 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности".
4. Основанием для постановки на медико-социальный учет является уведомление о постановке на профилактический учет несовершеннолетних органами внутренних дел, а также их родителей или законных представителей, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних и отрицательно влияющих на их поведение.
5. Медико-социальный учет осуществляется в течение периода, в котором лицо нуждается в специальных социальных услугах, но не менее чем на период проведения мер индивидуальной профилактики.
6. Местный исполнительный орган со дня получения уведомления о постановке на учет органов внутренних дел в течение одного рабочего дня со дня взятия на медико-социальный учет передает данные сведения электронным документом, подписанным посредством электронной цифровой подписи, в Центр поддержки семьи (далее – Центр).
7. Социальный работник Центра направляет лицу, взятому на медико-социальный учет и (или) его законным представителям уведомление о взятии на медико-социальный учет согласно приложению к настоящим Правилам (далее – уведомление).
Уведомление вручается нарочно либо направляется в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении.
8. Основанием для снятия лица с медико-социального учета является уведомление Центра о завершении работы с данным лицом в местный исполнительный орган и органы внутренних дел.
Приложение
к Правилам ведения
медико-социального учета
от 21 июня 2024 года № 211
Уведомление о взятии на медико-социальный учет
Руководствуясь пунктом 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности", а также уведомление о взятии на учет органов внутренних дел от __ "_____" 20__ г. уведомляем Вас о взятие на медико-социальный учет вашего ребенка ________________________________________________________________________________ от __ "_____" 20__ г. до от __ "_____" 20__ г.
Для получения консультации просим Вас обратиться в Центр поддержки семьи.
А также, со дня получения уведомление, в течение 5 рабочих дней сотрудники Центра поддержки семьи будет проводить оценку и определение потребности по месту проживание
Получил: __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг или законного представителя, подпись) "___" ____________ 20___ года.

3. Медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізуді "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу және балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-6 - бабының 2-тармағына сәйкес республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - Жергілікті атқарушы орган) жүзеге асырады.
4. Ішкі істер органдарының, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) күтіп-бағу жөніндегі өз міндеттерін орындамайтын және олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін олардың ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің кәмелетке толмағандарды профилактикалық есепке қою туралы хабарламасы медициналық-әлеуметтік есепке қою үшін негіз болып табылады.
5. Медициналық-әлеуметтік есепке алу адамға арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж кезең ішінде, бірақ кемінде жеке профилактика шараларын жүргізу кезеңіне жүзеге асырылады.
6. Жергілікті атқарушы орган Ішкі істер органдарын есепке қою туралы хабарламаны алған күннен бастап медициналық-әлеуметтік есепке алынған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы мәліметтерді электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған электрондық құжатпен отбасын қолдау орталығына (бұдан әрі – Орталық) береді.
7. Орталықтың әлеуметтік қызметкері медициналық-әлеуметтік есепке алынған адамға және (немесе) оның заңды өкілдеріне осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік есепке алу туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді.
Хабарлама қолма-қол тапсырылады не тапсырылғаны туралы хабарламамен бірге тапсырысты пошта жөнелтілімі нысанында жіберіледі.
8. Адамды медициналық-әлеуметтік есептен шығаруға Орталықтың Жергілікті атқарушы органға және ішкі істер органдарына осы адаммен жұмысты аяқтағаны туралы хабарламасы негіз болып табылады.
Медициналық-әлеуметтік
есепке алуды жүргізу
қағидаларына
қосымша
от 21 июня 2024 года
№ 211
Медициналық-әлеуметтік есепке алу туралы хабарлама
"Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу және балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, сондай-ақ ішкі істер органдарын есепке алу туралы __ "_____" 20__ ж. хабарламасына Сіздің балаңыз _____________________________________________________________________________ ___ "_____" 20__ ж. бастап __ "_____" 20__ ж. дейін медициналық-әлеуметтік есебіне алынғандығы жөнінде хабардар етеміз
Кеңес алу үшін Отбасын қолдау Орталығына хабарласуыңызды сұраймыз.
Сондай-ақ, хабарламаны алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде Отбасын қолдау орталығының қызметкерлерімен тұрғылықты жері бойынша қажеттілікті бағалауды және айқындауды жүргізетін болады.
Алды: ______________________________________________________
______________________________________________________________
(есепке алынған тұлғаның ата-анасы немесе заңды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) өкілдің қолы)
"___" ____________ 20___ жыл.