О внесении изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № 91 "О утверждении Правил государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 июня 2024 года № 141. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2024 года № 34628
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № 91 "Об утверждении Правил государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27301) следующие изменения и дополнения:
в Правилах государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов, утвержденных указанным приказом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В целях разработки Национального плана, оператор системы торговли углеродными единицами использует данные по объему произведенной продукции за два последовательных года, предшествующих году разработки Национального плана.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Углеродные квоты для установок, распределяемые на основе применения бенчмарков в Национальном плане на один год, рассчитываются путем умножения среднего значения объема продукции за годы, определяемые Национальным планом, на соответствующий бенчмарк и снижения полученного значения на соответствующий процент сокращения углеродной квоты.";
главу 3 "Глава 3. Углеродное квотирование" дополнить пунктом 29-1 следующего содержания:
"29-1. В случае, если в соответствии с отчетом об инвентаризации выбросов парниковых газов за отчетный год выбросы диоксида углерода квотируемой установки составили менее двадцати тысяч тонн в год, субъект квотирования вправе обратиться в уполномоченный орган за исключением квотируемой установки из углеродного квотирования.
В целях исключения из углеродного квотирования, субъект квотирования в течение 10 (десяти) рабочих дней после заполнения электронной формы отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов обращается в уполномоченный орган.
Оператор системы рассматривает заполненную форму отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов соответствующей установки в сроки, указанные в пункте 6 статьи 294 Кодекса.
Оператор системы уведомляет уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты регистрации отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов в бумажной или электронной форме.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней направляет соответствующие уведомления субъекту квотирования и Оператору системы с указанием субъекта квотирования, установки, подлежащей исключению из углеродного квотирования, неиспользованного объема квот, категорию резерва Национального плана для переноса в него неиспользованного объема квот.
Неиспользованный объем квот указанной установки подлежит переносу в резерв Национального плана в соответствии с уведомлением уполномоченного органа.";

"Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 28 наурыздағы № 91 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2024 жылғы 27 маусымдағы № 141 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 маусымда № 34628 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 28 наурыздағы № 91 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27301 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларында:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ұлттық жоспарды әзірлеу мақсатында көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы Ұлттық жоспарды әзірлеу жылының алдындағы қатарынан екі жыл ішінде өндірілген өнім көлемі бойынша деректерді пайдаланады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұлттық жоспарда эталондарды бір жылға қолдану негізінде бөлінетін қондырғыларға арналған көміртегі квоталары Ұлттық Жоспарда айқындалған жылдар ішіндегі өнім көлемінің орташа мәнін тиісті бенчмаркқа көбейту және алынған мәнді көміртегі квотасын қысқартудың тиісті пайызына төмендету жолымен есептеледі.";
3-тарау "3 тарау. Көміртекті квоталау" мынадай мазмұндағы 29-1 тармақпен толықтырылсын:
"29-1. Егер есепті жылдағы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепке сәйкес квоталанатын қондырғының көмірқышқыл газының шығарындылары жылына жиырма мың тоннадан кем болған жағдайда, квоталау субъектісі көміртегі квоталауынан квоталанатын қондырғыны қоспағанда, уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Көміртекті квоталаудан шығару мақсатында квоталау субъектісі парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептің электрондық нысанын толтырғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жүгінеді.
Жүйе операторы Кодекстің 294-бабының 6-тармағында көрсетілген мерзімдерде тиісті қондырғының парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептің толтырылған нысанын қарайды.
Жүйе операторы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті қағаз немесе электрондық нысанда тіркеген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етеді.
Уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде квоталау субъектісіне және Жүйе операторына квоталау субъектісін, көміртекті квоталаудан алып тастауға жататын қондырғыны, пайдаланылмаған квота көлемін, оған пайдаланылмаған квота көлемін көшіру үшін Ұлттық жоспар резервінің санатын көрсете отырып, тиісті хабарламалар жібереді.
Көрсетілген қондырғы квоталарының пайдаланылмаған көлемі уәкілетті органның хабарламасына сәйкес Ұлттық жоспардың резервіне көшірілуге тиіс.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Для зачисления углеродной квоты оператор системы углеродными единицами открывает счет в Реестре в соответствии с Правилами формирования и ведения государственного реестра углеродных единиц, утвержденными приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 251 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23555).";
пункт 32 исключить;
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Субъект квотирования до 15 апреля первого года действия Национального плана углеродных квот заполняет и валидирует электронную форму плана мониторинга в государственном углеродном кадастре. В случае не заполнения электронной формы плана мониторинга в установленный частью первой настоящего пункта срок счет субъекта квотирования в государственном реестре углеродных единиц в течение 5 (пяти) рабочих дней подлежит блокированию до исполнения указанных требований.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Оператор системы торговли углеродными единицами блокирует счет субъекта квотирования в течение 5 (пяти) рабочих дней при отсутствии заполненной и валидированной формы плана мониторинга в государственном углеродном кадастре после 15 апреля первого года действия Национального плана, а также уведомляет уполномоченный орган о блокировании счета субъекта квотирования в течение 3 (трех) рабочих дней после блокирования.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Оператор системы торговли углеродными единицами в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения от субъекта квотирования валидированного плана мониторинга рассматривает его на полноту и соответствие Форме плана мониторинга.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. В случае выявления неполноты и (или) несоответствия плана мониторинга по Форме Плана мониторинга, оператор системы торговли углеродными единицами в течение 1 (одного) рабочего дня направляет его на доработку и в течение 3 (трех) рабочих дней после завершения рассмотрения всех планов мониторинга, уведомляет уполномоченный орган о блокировании счета субъекта квотирования до представления доработанного плана мониторинга.
После предоставления субъектом квотирования доработанного плана мониторинга оператор системы торговли углеродными единицами в течение 1 (одного) рабочего дня уведомляет уполномоченный орган о разблокировании счета субъекта квотирования";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Выдача квот для новой квотируемой установки из резерва Национального плана осуществляется на год введения ее в эксплуатацию. Со следующего отчетного года новая квотируемая установка подлежит включению в категорию квотируемых установок.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"31. Көміртегі квотасын есепке алу үшін көміртегі бірліктері жүйесінің операторы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шілдедегі № 251 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23555 болып тіркелген) бекітілген Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес тізілімде шот ашады.";
32-тармақ алып тасталсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Квоталау субъектісі Ұлттық көміртегі квоталары жоспарының қолданылу жылының бірінші жылының 15 сәуіріне дейін мемлекеттік көміртегі кадастрындағы мониторинг жоспарының электрондық нысанын толтырады және валидациялайды. Мониторинг жоспарының электрондық нысаны осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде толтырылмаған жағдайда квоталау субъектісінің көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі шоты 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілген талаптар орындалғанға дейін бұғатталуға тиіс.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы Ұлттық жоспар қолданысының бірінші жылының 15 сәуірінен кейін мемлекеттік көміртегі кадастрында мониторинг жоспарының толтырылған және валидацияланған нысаны болмаған кезде 5 (бес) жұмыс күні ішінде квоталау субъектісінің шотын бұғаттайды, сондай-ақ квоталау субъектісінің шотын бұғаттаудан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұғаттау туралы уәкілетті органды хабардар етеді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы квоталау субъектісінен мониторингтің валидацияланған жоспарын алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде оның толықтығын және мониторинг жоспарының нысанына сәйкестігін қарайды.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Мониторинг жоспарының нысаны бойынша мониторинг жоспарының толық еместігі және (немесе) сәйкес еместігі анықталған жағдайда, көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы оны 1 (бір) жұмыс күні ішінде пысықтауға жібереді және мониторингтің барлық жоспарларын қарау аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде пысықталған мониторинг жоспары ұсынылғанға дейін квоталау субъектісінің шотын бұғаттау туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
Квоталау субъектісі пысықталған мониторинг жоспарын ұсынғаннан кейін көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы 1 (бір) жұмыс күні ішінде квоталау субъектісінің шотының құлпын ашу туралы уәкілетті органды хабардар етеді.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Ұлттық жоспардың резервінен жаңа квоталанатын қондырғы үшін квоталар беру оны пайдалануға берген жылға жүзеге асырылады. Келесі есепті жылдан бастап жаңа квоталанатын қондырғы квоталанатын қондырғылар санатына енгізілуге жатады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"40. При отсутствии соответствующих бенчмарков в Перечне, субъект квотирования подает в уполномоченный орган прогнозируемый объем выбросов парниковых газов для распределения квоты для новой установки. Прогноз выбросов основан на данных о деятельности установки, подтвержденных в проектных документах новой установки и рассчитан путем применения формул, указанных в Методиках по расчету выбросов и поглощения парниковых газов, утвержденных приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 9 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31735) (далее – Методики по расчету выбросов и поглощений парниковых газов).";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Субъект квотирования в течение 10 (десяти) рабочих дней дорабатывает форму плана мониторинга, заполняет и валидирует ее в государственном углеродном кадастре и представляет в уполномоченный орган. Уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 42 настоящих Правил.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Выдача квот квотируемому субъекту администрирования осуществляется на основе бенчмарков.
Квотируемый субъект администрирования в валидированном плане мониторинга рассчитывает объем запрашиваемой квоты для отчетного периода, следующего за годом представления верифицированного отчета, подтверждающего превышение двадцати тысяч тонн диоксида углерода, и остальных отчетных периодов действия Национального плана путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на бенчмарк в соответствии с Перечнем.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Для получения углеродной квоты квотируемый субъект администрирования в течение 3 (трех) месяцев после представления верифицированного отчета, согласно которому выбросы соответствующей установки превышают двадцать тысяч тонн двуокиси углерода в год, подает в уполномоченный орган валидированный план мониторинга, расчеты запрашиваемой квоты на каждый год периода действия Национального плана, Заявление.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Выдача квот для ранее не учтенной квотируемой установки, выявленной в год разработки или в период действия соответствующего Национального плана из резерва Национального плана осуществляется на отчетный период в соответствии с представленным верифицированным отчетом, подтверждающим, что выбросы установки превышают двадцать тысяч тонн диоксида углерода и следующий за ним отчетный период в соответствии с расчетами валидированного плана мониторинга установки.
По остальным отчетным периодам соответствующего Национального плана, данная установка подлежит включению в категорию квотируемых установок.
Оператор выявленной квотируемой установки в валидированном плане мониторинга рассчитывает объем запрашиваемой квоты для отчетного периода, следующего за годом представления верифицированного отчета, подтверждающего превышение двадцати тысяч тонн диоксида углерода и остальных отчетных периодов действия Национального плана путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на бенчмарк в соответствии с Перечнем.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:

"40. Тізбеде тиісті бенчмарктер болмаған кезде квоталау субъектісі уәкілетті органға жаңа қондырғы үшін квотаны бөлу үшін парниктік газдар шығарындыларының болжамды көлемін береді. Шығарындылар болжамы жаңа қондырғының жобалық құжаттарында расталған қондырғының қызметі туралы деректерге негізделген және Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 9 бұйрығымен бекітілген Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу жөніндегі әдістемелерде көрсетілген формулаларды қолдану жолымен есептелген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31735 болып тіркелген) (бұдан әрі – Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу жөніндегі әдістемелер).";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Квоталау субъектісі 10 (он) жұмыс күні ішінде мониторинг жоспарының нысанын жөнге келтіреді, оны мемлекеттік көміртегі кадастрында толтырады, валидациялайды және уәкілетті органға ұсынады. Уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген мерзімдерде сәйкес қарайды.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне квоталар беру бенчмарктер негізінде жүзеге асырылады.
Квоталанатын әкімшілендіру субъектісі валидацияланған мониторинг жоспарында тізбеге сәйкес Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде жоспарланған өнім өндіру көлемін бенчмаркке көбейту жолымен жиырма мың тонна көмірқышқыл газының артқанын растайтын верификацияланған есепті және Ұлттық жоспардың қолданысының қалған есепті кезеңдерін ұсынған жылдан кейінгі есепті кезең үшін Сұрау салынатын квота көлемін есептейді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Көміртегі квотасын алу үшін әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі тиісті қондырғының шығарындылары жылына көміртегі қостотығының жиырма мың тоннадан асатын верификацияланған есепті ұсынғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде уәкілетті органға мониторингтің валидацияланған жоспарын, Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінің әрбір жылына сұратылатын квотаның есептерін, Өтініш береді.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Ұлттық жоспардың резервінен әзірленген жылы немесе тиісті Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде анықталған бұрын есепке алынбаған квоталанатын қондырғы үшін квоталар беру қондырғының шығарындылары жиырма мың тонна көмірқышқыл газынан асатынын растайтын ұсынылған верификацияланған есепке сәйкес есепті кезеңге және қондырғының валидацияланған мониторинг жоспарының есептеріне сәйкес одан кейінгі есепті кезеңге жүзеге асырылады.
Тиісті Ұлттық жоспардың қалған есепті кезеңдері бойынша бұл қондырғы квоталанатын қондырғылар санатына енгізілуге тиіс
Анықталған квоталанатын қондырғы операторы мониторингтің валидацияланған жоспарында Тізбеге сәйкес Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде жоспарланған өнім өндіру көлемін бенчмаркқа көбейту жолымен жиырма мың тонна көмірқышқыл газының және Ұлттық жоспардың қолданысының қалған есепті кезеңдерінің асып кеткенін растайтын верификацияланған есепті ұсынған жылдан кейінгі есепті кезең үшін сұратылған квота көлемін есептейді.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"54. Для получения углеродной квоты оператор выявленной квотируемой установки в течение 3 (трех) месяцев после представления верифицированного отчета, согласно которому выбросы соответствующей установки превышают двадцать тысяч тонн двуокиси углерода в год, подает в уполномоченный орган валидированный план мониторинга, расчеты запрашиваемой квоты на каждый год периода действия Национального плана, Заявление.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. В соответствии с пунктом 1 Статьи 293 Кодекса, субъект квотирования разрабатывает обязательный для исполнения план мониторинга на период действия Национального плана, заполняет и валидирует форму плана мониторинга в государственном углеродном кадастре.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Субъект квотирования вносит изменения в план мониторинга в следующих случаях:
1) изменение метода (уравнения) или параметров расчета выбросов от любой деятельности (источника);
2) добавление новой деятельности (источники), мониторинг которой отличается от валидированного плана мониторинга;
3) добавление топлива, мониторинг которого (данные и коэффициенты) не отражены в валидированном плане мониторинга.
В случае добавления нового вида топлива, которое занимает менее одного процента от общего баланса топлива, изменения в план мониторинга не вносятся;
4) данные, полученные в результате ранее применявшейся методологии мониторинга, были признаны неверными уполномоченным органом;
5) внедрение новых процедур, связанных с отбором и анализом проб или калибровкой измерительных приборов, если изменение этих процедур оказывает непосредственное влияние на точность данных о выбросах;
6) отзыв лицензии у органа, валидировавшего предыдущий план мониторинга;
7) улучшение точности отчетных данных субъекта квотирования или в ответ на заключение органа по валидации.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Оператор системы торговли углеродными единицами рассматривает изменения в план мониторинга в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня подачи плана мониторинга с внесенными в него изменениями.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. По итогам ежегодного мониторинга оператор установки в государственном углеродном кадастре до 15 апреля года, следующего за отчетным, заполняет и верифицирует электронный отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам или заполняет электронный отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования согласно приложению 4 к настоящим Правилам в государственном углеродном кадастре до 15 апреля года, следующего за отчетным.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:

"54. Анықталған квоталанатын қондырғы операторы көміртегі квотасын алу үшін тиісті қондырғының шығарындылары жылына жиырма мың тонна көміртегі қос тотығынан асатын верификацияланған есепті ұсынғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде уәкілетті органға мониторингтің валидацияланған жоспарын, Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінің әрбір жылына сұратылатын квотаның есептерін, Өтініш береді.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Кодекстің 293-бабының 1-тармағына сәйкес квоталау субъектісі Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне орындалуы міндетті мониторинг жоспарын әзірлейді, мемлекеттік көміртегі кадастрындағы мониторинг жоспарының нысанын толтырады және валидациялайды.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Квоталау субъектісі мониторинг жоспарына келесі жағдайларда өзгерістер енгізеді:
1) кез келген қызметтен (көзден) шығарындыларды есептеу әдісін (теңдеуін) немесе параметрлерін өзгерткенде;
2) мониторингі валидацияланған мониторинг жоспарынан Ерекшеленетін жаңа қызметті (көздерді) қосқанда;
3) мониторингі (деректер мен коэффициенттер) валидацияланған жоспарда көрсетілмеген отынды қосқанда.
Отынның жалпы балансының бір пайызынан азын алатын отынның жаңа түрі қосылған жағдайда, мониторинг жоспарына өзгерістер енгізілмейді;
4) бұрын қолданылған мониторинг әдіснамасы нәтижесінде алынған деректерді уәкілетті орган дұрыс емес деп таныған жағдайларда;
5) егер осы рәсімдердің өзгеруі шығарындылар туралы деректердің дәлдігіне тікелей әсер етсе, сынамаларды іріктеумен және талдаумен немесе өлшеу аспаптарын калибрлеумен байланысты жаңа рәсімдерді енгізу;
6) алдыңғы мониторинг жоспарын валидациялаған органнан лицензияны қайтарып алу;
7) квоталау субъектісінің есептік деректерінің дәлдігін жақсарту немесе валидация жөніндегі органның қорытындысына жауап ретінде.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы мониторинг жоспарына өзгерістерді оған енгізілген өзгерістермен мониторинг жоспары берілген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қарайды.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Жыл сайынғы мониторинг қорытындылары бойынша мемлекеттік көміртегі кадастрындағы қондырғы операторы есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы электрондық есепті толтырады және верификациялайды немесе осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көміртегі кадастрында есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы электрондық есепті толтырады.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"73. Оператор системы уведомляет уполномоченный орган и субъекта квотирования о блокировании счета субъекта квотирования.
В случае непредставления отчета в срок, указанный в пункте 68 либо в четвертом абзаце пункта 70 настоящих Правил, оператор системы блокирует счет субъекта квотирования и уведомляет уполномоченный орган и субъекта квотирования о блокировании счета субъекта квотирования до представления отчета.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. В целях получения дополнительной квоты субъект квотирования не ранее 15 апреля, но не позднее 1 августа года, следующего за отчетным, подает в уполномоченный орган заявление на изменение объема углеродной квоты по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Заявления на изменение объема углеродной квоты) и расчеты, обосновывающие изменение углеродной квоты.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. В случае обращения за дополнительной углеродной квотой за период последнего года действия Национального плана субъект квотирования подает в уполномоченный орган указанные в пункте 75 документы не ранее 15 апреля, но не позднее 1 июля года, следующего за отчетным.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Дополнительная углеродная квота выдается ежегодно.
Уполномоченный орган ежегодно принимает заявления на изменение углеродной квоты в сроки, установленные в пунктах 75-76 настоящих Правил.
Уполномоченный орган до первого сентября года, следующего за отчетным, рассматривает документы, представленные субъектом квотирования для получения дополнительной углеродной квоты.
Исходя из объема резерва, определенного по каждому году действия Национального плана и объемов, запрашиваемых дополнительных углеродных квот согласно заявлениям от операторов установок, уполномоченный орган определяет объем дополнительной углеродной квоты, подлежащей бесплатной выдаче в равном процентном соотношении для каждой установки.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. В случаях представления неполного пакета документов согласно пункту 75 настоящих Правил и (или) их несоответствия пунктам 75, 76 и 77 настоящих Правил, уполномоченный орган направляет их на доработку в течение 3 (трех) рабочих дней со дня представления документов.
После представления субъектом квотирования доработанных документов уполномоченный орган рассматривает их в сроки, указанные в пункте 79 настоящих Правил.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. В случае, когда при смене субъекта квотирования происходит изменение объема квоты, установленного Национальным планом, субъект квотирования заполняет и валидирует электронную форму плана мониторинга в государственном углеродном кадастре. После заполнения и валидирования формы плана мониторинга субъект квотирования представляет в уполномоченный орган копию валидированного плана мониторинга и заявление на изменение объема углеродной квоты по форме Заявления на изменение объема углеродной квоты.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:

"73. Жүйе операторы уәкілетті органды және квоталау субъектісін квоталау субъектісінің шотын бұғаттау туралы хабардар етеді.
Есеп осы Қағидалардың 68-тармағында немесе 70-тармағының 2 тармақшасында көрсетілген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, жүйе операторы квоталау субъектісінің шотын бұғаттайды және уәкілетті органға және квоталау субъектісіне есепті ұсынғанға дейін квоталау субъектісінің шотын бұғаттау туралы хабарлайды.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Қосымша квота алу мақсатында квоталау субъектісі 15 сәуірден ерте емес, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 тамызынан кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көміртегі квотасының көлемін өзгертуге арналған өтінішті (бұдан әрі-көміртегі квотасының көлемін өзгертуге арналған өтініштер) және көміртегі квотасының өзгеруін негіздейтін есептерді береді.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Ұлттық жоспар қолданылатын соңғы жыл кезеңінде қосымша көміртегі квотасына өтініш жасалған жағдайда, квоталау субъектісі уәкілетті органға 75-тармақта көрсетілген құжаттарды 15 сәуірден ерте емес, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей береді.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Қосымша көміртегі квотасы жыл сайын беріледі.
Уәкілетті орган жыл сайын осы Қағидалардың 75-76-тармақтарында белгіленген мерзімдерде көміртегі квотасын өзгертуге өтініштер қабылдайды.
Уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші қыркүйегіне дейін қосымша көміртегі квотасын алу үшін квоталау субъектісі ұсынған құжаттарды қарайды.
Ұлттық жоспардың әр жылы бойынша айқындалған резерв көлеміне және қондырғы операторларының өтініштеріне сәйкес қосымша көміртегі квоталары сұратылатын көлемдерге сүйене отырып, уәкілетті орган әрбір қондырғы үшін тең пайыздық қатынаста тегін берілуге жататын қосымша көміртегі квотасының көлемін айқындайды.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Осы Қағидалардың 75-тармағына сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) олар осы Қағидалардың 75, 76 және 77-тармақтарына сәйкес келмеген жағдайларда уәкілетті орган оларды құжаттар ұсынылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде пысықтауға жібереді.
Квоталау субъектісі пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган оларды осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген мерзімдерде қарайды.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Квоталау субъектісі ауысқан кезде Ұлттық Жоспарда белгіленген квота көлемі өзгерген жағдайда, квоталау субъектісі мемлекеттік көміртегі кадастрындағы мониторинг жоспарының электрондық нысанын толтырады және валидациялайды. Мониторинг жоспарының нысанын толтырғаннан және валидациялағаннан кейін квоталау субъектісі уәкілетті органға валидацияланған мониторинг жоспарының көшірмесін және көміртегі квотасының көлемін өзгертуге өтініш нысаны бойынша көміртегі квотасының көлемін өзгертуге өтінішті ұсынады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"86. Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 85 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям, установленным настоящими Правилами. В случае выявления неполноты и несоответствия представленных документов, направляет их на доработку.";
главу 3 "Глава 3. Углеродное квотирование" дополнить пунктами 87-1, 87-2 следующего содержания:
"87-1. Субъект квотирования самостоятельно распределяет имеющиеся у него единицы углеродной квоты между своими установками в пределах периода квотирования.
Самостоятельное распределение единиц углеродной квоты между своими установками субъект квотирования осуществляет после проведения процедуры изъятия, указанной в пунктах 89, 90, 91 настоящих Правил.
Для целей перераспределения единиц углеродной квоты субъект квотирования направляет Оператору системы заявление в произвольной форме.";
"87-2. Субъект квотирования для целей переноса непогашенных углеродных единиц между отчетными периодами в соответствии с пунктом 8 статьи 289 Кодекса, направляет Оператору системы заявление в произвольной форме. Оператор системы рассматривает заявление и производит перенос непогашенных углеродных единиц в течение 10 (десяти) рабочих дней.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Оператор системы ежегодно изымает единицы углеродной квоты, указанные в пункте 89 настоящих Правил.
Оператор системы ежегодно изымает единицы углеродной квоты на основе зарегистрированных в установленном порядке верифицированных отчетов в течение 10 (десяти) рабочих дней после даты регистрации отчетов.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. Оператор системы уведомляет субъектов квотирования об изъятии объема квот, образованного в результате снижения мощности установки, в течение 3 (трех) рабочих дней после проведения изъятия.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. Субъект администрирования в срок до 15 апреля текущего года заполняет в государственном углеродном кадастре электронную форму отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов администрируемой установки за предыдущий год.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту климатической политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"86. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 85-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық истігі және сәйкестігі анықталған жағдайда оларды пысықтауға жібереді.";
3-тарау "3-тарау. Көміртекті квоталау" мынадай мазмұндағы 87-1, 87-2-тармақтармен толықтырылсын:
"87-1. Квоталау субъектісі квоталау кезеңішегінде ондағы көміртегі квотасының бірліктерін қондырғылар арасында дербес бөледі.
Өз қондырғылары арасында көміртегі квотасының бірліктерін дербес бөлуді квоталау субъектісі осы Қағидалардың 89, 90, 91-тармақтарында көрсетілген квоталарды алу рәсімі жүргізілгеннен кейін жүзеге асырады.
Көміртегі квотасының бірліктерін қайта бөлу мақсатында квоталау субъектісі жүйе операторына еркін нысанда өтініш жібереді.";
"87-2. Квоталау субъектісі Кодекстің 289-бабының 8-тармағына сәйкес есепті кезеңдер арасында өтелмеген көміртегі бірліктерін тасымалдау мақсаттары үшін жүйе операторына еркін нысанда өтініш жібереді. Жүйе операторы өтінішті қарайды және 10 (он) жұмыс күні ішінде өтелмеген көміртегі бірліктерін тасымалдайды.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Жүйе операторы жыл сайын осы Қағидалардың 89-тармағында көрсетілген көміртегі квотасының бірліктерін алып қояды.
Жүйе операторы есептер тіркелген күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде белгіленген тәртіппен тіркелген верификацияланған есептер негізінде жыл сайын көміртегі квотасының бірліктерін алып қояды.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Жүйе операторы квоталау субъектілерін алып қою жүргізілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қондырғы қуатының төмендеуі нәтижесінде құрылған квоталар көлемін алып қою туралы хабардар етеді.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Әкімшілік ету субъектісі ағымдағы жылдың 15 сәуіріне дейінгі мерзімде мемлекеттік көміртегі кадастрында әкімшілендірілетін қондырғының өткен жылғы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептің электрондық нысанын толтыруға міндетті.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
Цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 июня 2024 года № 141
Приложение 1
к Правилам государственного
регулирования в сфере
выбросов и поглощений
парниковых газов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: оператору системы.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.ecogeo.gov.kz
План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки
Индекс:1-КУ
Периодичность: разрабатывается на период действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период.
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления формы административных данных: до пятнадцатого апреля действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период.
1. Наименование субъекта квотирования
_____________________________________________________________
2. Бизнес-идентификационный номер субъекта квотирования
_____________________________________________________________
3. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район,
населенный пункт (город\поселок\прочее))
_____________________________________________________________
4. Телефон/факс
_____________________________________________________________

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Исполняющий обязанности
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 27 маусымдағы
№ 141 бұйрығына
1-қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік
реттеу қағидаларына
1 қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторына.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.ecogeo.gov.kz
Квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу жоспары
Индексі: 1-КҚ
Кезеңділігі: тиісті кезеңге бекітілген көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне әзірленеді
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес квоталау субъектілері
Ұсыну мерзімі: тиісті кезеңге бекітілген көміртегі квоталарының Ұлттық жоспары қолданылатын бірінші жылдың он бесінші сәуіріне дейін
1. Квоталау субъектісінің толық атауы_____________________________
2. Квоталау субъектісінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе
жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________
3. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облыс/республикалық маңызы
бар қала/астана, аудан, елді мекен (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда)
_____________________________________________________________
4.Телефон/факс________________________________________________

5. Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
6. Основной вид деятельности субъекта квотирования по общему классификатору
видов экономической деятельности
_____________________________________________________________
7. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя установки
_____________________________________________________________
8. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица за подготовку плана
мониторинга, контактные данные (телефон, мобильный телефон, e-mail)
__________________________________________________________________

5. Электрондық пошта мекенжайы________________________________
6. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша квоталау
субъектісі қызметінің негізгі түрі______________________________________
7. Қондырғы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________
8. Мониторинг жоспарын дайындауға жауапты тұлғаның аты-жөні,
байланыс деректері (телефон, ұялы телефон, e-mail) ______________________

16. Расчеты, обосновывающие получение объема углеродных квот *.
*- Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных
квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования.
17. Распределение ответственности за мониторинг и отчетность на уровне установки
______________________________________________________________________
18. Подпись руководителя субъекта квотирования (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
______________________________________________________________________
19. Подтвержден аккредитованным органом по валидации и верификации (далее – аккредитованный орган)
____________________________________________________________________
1) полное наименование аккредитованного органа;
__________________________________________________________________
2) бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
3) номер и срок аттестата об аккредитации;
__________________________________________________________________
4) юридический адрес аккредитованного органа;
__________________________________________________________________
5) телефон, факс; ______________________________________________
6) электронная почта; __________________________________________
7) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) валидатора;
__________________________________________________________________
8) Подтверждение выбросов парниковых газов в следующем объеме*:
____________________________________ тонн двуокиси углерода;
____________________________________ тонн общих выбросов парниковых газов
в эквиваленте двуокиси углерода;
9) Подпись руководителя аккредитованного органа (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии) __________________________________________
Наименование
__________________________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (при ее наличии)
________________________________________________________________
Приложение
к Плану мониторинга
выбросов парниковых газов
квотируемой установки
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки (индекс 1-КУ, периодичность: на период действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период)

16. Көміртегі квоталарының көлемін алуды негіздейтін есептер*.
*- Осы тармақты жаңа қондырғылар, анықталған квоталанатын қондырғылар
операторлары, сондай-ақ әкімшілендірудің квоталанатын субъектілері толтырады.
17. Орнату деңгейінде мониторинг және есептілік үшін жауапкершілікті бөлу
______________________________________________________________
18. Дәйексөз келтіретін субъекті басшысының қолы (тегі, аты, әкесінің аты)
(бар болса) ____________________________________________________
19. Валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органмен
(бұдан әрі – аккредиттелген орган) расталған) ___________________________
1) аккредиттелген органның толық атауы,
2) аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі;
4) аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
5) телефон, факс;
6) электрондық пошта;
7) валидатордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
8) парниктік газдар шығарындыларын мынадай көлемде растау* :
_________________________________ тонна көміртегі қос тотығы;
________________________________ көміртегі эквивалентіндегі парниктік
газдардың жалпы шығарындылары _ тонна
9) аккредиттелген орган басшысының қолы (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
Атауы________________________________________________________
Мекен-жайы___________________________________________________
Телефон______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы
__________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
_____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөрге арналған орын (болған жағдайда)_
______________________________________
Квоталанатын қондырғының
парниктік газдар
шығарындылары
мониторингінің жоспарына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу жоспары (индексі 1-КҚ, кезеңділігі: тиісті кезеңге бекітілген көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне)

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки" (далее – форма) разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 293 Кодекса.
2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 293 Кодекса.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается бизнес-идентификационный номер субъекта квотирования;
в разделе 3 указывается юридический адрес субъекта квотирования, включая область, район, населенный пункт (город/поселок/прочее));
в разделе 4 указывается контактный телефон и факс субъекта квотирования;
в разделе 5 указывается электронный адрес субъекта квотирования;
в разделе 6 указывается основной вид деятельности субъекта квотирования по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 7 указываются данные руководителя субъекта квотирования (фамилия, имя, отчество – при его наличии);
в разделе 8 указываются указывается ответственное лицо по плану – фамилия, имя и отчество – при его наличии, и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;
в разделе 9 указывается период действия Плана мониторинга;
в разделе 10 указывается описание установки и деятельности, осуществляемой на установке и подлежащей мониторингу. Описание включает в себя наименование установки, общие выводы о деятельности, осуществляемой установкой, краткую характеристику каждого вида выполняемой деятельности, а также технические сооружения, используемые для каждого вида деятельности.
4. В разделе 11 указываются процессы, по которым будет осуществляться мониторинг парниковых газов по установке:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид деятельности по общему классификатору экономической деятельности" указывается вид деятельности установки по общему классификатору экономической деятельности;
в графе 4 "Географическое месторасположение по общему классификатору административно-территориальных объектов" указывается географическое установки по общему классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 5 "Вид используемого топлива или сырья, являющегося источником выбросов парниковых газов" указывается вид используемого топлива или промышленного процесса установки, являющегося источником выбросов парниковых газов.
5. В разделе 12 указываются характеристики используемой технологии, мощности и временного периода работы для каждого источника (котлы для производства пара или горячей воды, источники тепловой энергии, необходимой для различных технологических процессов, цементные или плавильные печи, стационарные системы для транспортировки углеродного сырья, сжигание попутного газа на факелах, технологические процессы, связанные с выбросами парниковых газов):
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки
в графе 3 "Наименование источника" указывается полное наименование, который является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Характеристика используемой технологии" указываются характеристики используемой технологии, описывающие технологические процессы источников выбросов парниковых газов;
в графе 5 "Установленная мощность (единицы измерения) (при наличии)" указывается установленная мощность источника в единицах измерения, в случае наличия мощности;
в графе 6 "Время работы" указывается количество часов работы источника выбросов парниковых газов в год;
Если компания использует время для расчета потребления топлива, то это должно указываться в пункте 13

1. Парниктік газдар шығарындылары мониторингінің жоспары (бұдан әрі-жоспар) Кодекстің 293-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Квоталау субъектілері жоспарды Кодекстің 293-бабына сәйкес ұсынады.
3. Жоспар келесідей толтырылады:
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде квоталау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3-бөлімде облысты, ауданды, елді мекенді (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда, квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі));
4-бөлімде квоталау субъектісінің байланыс телефоны және факсы көрсетіледі;
5-бөлімде квоталау субъектісінің электрондық мекенжайы көрсетіледі;
6-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қондырғы операторы қызметінің негізгі түрі көрсетіледі;
7-бөлімде квоталау субъектісі басшысының деректері (тегі, аты, әкесінің аты – бар болса) көрсетіледі;
8-бөлімде жоспар бойынша жауапты тұлға - тегі, аты және әкесінің аты бар болған жағдайда және оның байланыс деректері: қызметтік телефоны, ұялы телефоны, e-mail көрсетіледі;
9-бөлімде мониторинг жоспарының қолданылу кезеңі көрсетіледі;
10-бөлімде қондырғыда жүзеге асырылатын және мониторингке жататын қондырғы мен қызметтің сипаттамасы көрсетіледі. Сипаттама қондырғының атауын, қондырғымен жүзеге асырылатын қызмет туралы жалпы қорытындыларды, орындалатын қызметтің әрбір түрінің қысқаша сипаттамасын, сондай-ақ қызметтің әрбір түрі үшін пайдаланылатын техникалық құрылысжайларды қамтиды.
4. 11-бөлімде қондырғы бойынша парниктік газдар мониторингі жүзеге асырылатын процестер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанында жол коды көрсетіледі
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрі" деген 3-бағанда экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қондырғы қызметінің түрі көрсетіледі;
"Әкімшілік-аумақтық объектілердің жалпы жіктеуіші бойынша географиялық орналасуы" деген 4-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жалпы жіктеуіші бойынша географиялық қондырғы көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын пайдаланылатын отынның немесе шикізаттың түрі" деген 5-бағанда парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын пайдаланылатын отынның немесе қондырғының өнеркәсіптік процесінің түрі көрсетіледі.
5. 12-бөлімде әрбір көз үшін пайдаланылатын технологияның, қуаттың және жұмыстың уақытша кезеңінің (бу немесе ыстық су өндіруге арналған қазандар, әртүрлі технологиялық процестер үшін қажетті жылу энергиясының көздері, цемент немесе балқыту пештері, көміртегі шикізатын тасымалдауға арналған стационарлық жүйелер, алауларда ілеспе газды жағу, парниктік газдар шығарындыларымен байланысты технологиялық процестер) сипаттамалары көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген 3-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын толық атауы көрсетіледі;
"пайдаланылатын технологияның сипаттамасы" 4-бағанында парниктік газдар шығарындылары көздерінің технологиялық процестерін сипаттайтын пайдаланылатын технологияның сипаттамалары көрсетіледі;
"белгіленген қуат (өлшем бірлігі) (болған жағдайда)" деген 5-бағанда қуат болған жағдайда, көздің белгіленген қуаты өлшем бірлігінде көрсетіледі;
"жұмыс уақыты, сағат/жыл" деген 6-бағанда парниктік газдар шығарындылары көздерінің жылына жұмыс сағаттарының саны көрсетіледі;
Егер компания отын шығынын есептеу үшін уақытты пайдаланса, онда бұл 13-тармақта көрсетілуі керек.

6. В разделе 13 указывается описание метода, который будет использован для мониторинга выбросов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" указывается полное наименование производственного процесса, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 4 "Наименование топлива или сырья" указывается наименование топлива или сырья, при использовании которого происходят выбросы парниковых газов;
в графе 5 "Уровень коэффициентов выбросов парниковых газов" указывается планируемый уровень методики по каждому источнику, согласно которому рассчитываются коэффициенты выбросов парниковых газов.
В графе 6 "Источник данных о количестве потребляемого топлива или сырья" указываются источники данных о количестве потребляемого топлива или сырья, используемых для расчетов эмиссий. Если количество топлива также получается расчетным способом, например, по количеству отработанного времени источником потребления, указать порядок расчета;
в графе 7 "Источник данных для расчета коэффициента низшей теплотворной способности" указываются данные, которые использованы для расчета коэффициента низшей теплоты сгорания и источники информации для расчетов, например, "расчет по составу топлива согласно паспортам топлива от поставщика";
в графе 8 "Источник данных для расчета коэффициента преобразования (в случае промышленных процессов)" указывается источник непосредственно самого коэффициента преобразования сырья либо источник данных для расчета такого коэффициента;
в графе 9 "Источник данных для расчета коэффициента содержания углерода" указываются данные, которые использованы для расчета коэффициента содержания углерода топливе, например, лабораторные данные о составе топлива или паспорт топлива от поставщика;
в разделе 13. указывается описание метода на основе измерения;
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Вид топлива, сырья или продукции" указывается вид топлива, сырья или продукции;
в графе 3 "Точка отбора проб" указывается точка отбора проб;
в графе 4 "Параметр отбора проб" указывается параметр отбора проб;
в графе 5 "Метод отбора проб (краткое описание метода)" указывается метод отбора проб со ссылкой на методику и дается краткое описание метода;
в графе 6 "Периодичность отбора проб" указывается периодичность отбора проб;
в графе 7 "Периодичность передачи данных для расчетов выбросов парниковых газов" указывается периодичность передачи данных для расчетов выбросов парниковых газов.
Также указывается наименование аккредитованной лаборатории, которая проводит отбор проб. Копию свидетельства об аккредитации требуется приложить к Плану отдельным документом.
В разделе 13 указывается описание измерительных приборов для определения данных вида топлива, сырья или продукции, в случае их наличия:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование измерительного прибора" указывается наименование измерительного прибора;
в графе 3 "Расположение" указывается расположение измерительного прибора в установке и его определение в схеме технологического процесса. Все используемые инструменты четко идентифицируются с помощью уникального идентификатора (например, серийный номер инструмента). Замена инструментов (например, необходимая вследствие повреждения) не будет означать существенного изменения плана мониторинга. Уникальный идентификатор документально фиксируется отдельно от плана мониторинга;

6. 13-бөлімде парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу үшін пайдаланылатын әдістің сипаттамасы көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" деген 3-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын өндірістік процестің толық атауы көрсетіледі;
"Отынның атауы" деген 4-бағанда пайдалану кезінде парниктік газдар шығарындылары болатын отынның немесе шикізаттың атауы көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындылары коэффициенттерінің деңгейі" деген 5-бағанда парниктік газдар шығарындыларының коэффициенттері есептелетін әрбір көз бойынша әдістеменің жоспарлы деңгейі көрсетіледі
"Тұтынылатын отын немесе шикізат мөлшері туралы деректер көзі" 6 бағанында эмиссияларды есептеу үшін пайдаланылатын тұтынылатын отын немесе шикізат мөлшері туралы деректер көздері көрсетіледі. Егер отын мөлшері есептеу әдісімен алынса, мысалы, тұтыну көзі пайдаланған уақыт мөлшері бойынша есептеу тәртібін көрсету керек.
"Төменгі жылу шығару қабілеттілігі коэффициентін есептеуге арналған Деректер көзі" 7 бағанында төмен жану жылуы коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын деректер және есептеулер үшін ақпарат көздері көрсетіледі, мысалы, "жеткізушіден отын паспорттарына сәйкес отын құрамы бойынша есеп";
"Қайта құру коэффициентінің көзі (өнеркәсіптік процестер жағдайында)" деген 8-бағанда шикізатты қайта құру коэффициентінің тікелей көзі не осындай коэффициентті есептеу үшін деректер көзі көрсетіледі;
"Көміртегі құрамының коэффициентін есептеуге арналған деректер көзі" деген 9-бағанда отынның көміртегі құрамының коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын деректер, мысалы, отынның құрамы туралы зертханалық деректер немесе жеткізушіден отын паспорты көрсетіледі;
13-бөлімде өлшеу негізінде әдістің сипаттамасы көрсетіледі;
"Жол коды" деген 1- бағанда жол коды көрсетіледі;
"Отын, шикізат немесе өнім түрі" деген 2-бағанда отын, шикізат немесе өнім түрі көрсетіледі;
"Сынамаларды іріктеу нүктесі" деген 3-бағанда сынамаларды іріктеу нүктесі көрсетіледі;
"Сынамаларды іріктеу параметрі" деген 4-бағанда сынамаларды іріктеу параметрі көрсетіледі;
"Сынамаларды іріктеу әдісі (әдістің қысқаша сипаттамасы)" деген 5-бағанда Әдістемеге сілтеме жасай отырып, сынамаларды іріктеу әдісі көрсетіледі және әдістің қысқаша сипаттамасы беріледі;
"Сынамаларды іріктеу кезеңділігі" деген 6-бағанда сынамаларды іріктеу кезеңділігі көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін деректерді беру кезеңділігі" деген 7-бағанда парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін деректерді беру кезеңділігі көрсетіледі.
Сондай-ақ сынамаларды іріктеуді жүргізетін аккредиттелген зертхананың атауы көрсетіледі. Аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесін жоспарға жеке құжатпен қоса беру талап етіледі.
13-бөлімде олар болған жағдайда отын, шикізат немесе өнім түрлерінің деректерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының сипаттамасы көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Өлшеу құралының атауы" деген 2-бағанда өлшеу құралының атауы көрсетіледі;
"Орналасуы" деген 3-бағанда қондырғыдағы өлшеу аспабының орналасуы және оның технологиялық процесс схемасында айқындалуы көрсетіледі. Пайдаланылған барлық құралдар бірегей идентификатормен нақты анықталады (мысалы, құралдың сериялық нөмірі). Құралдарды ауыстыру (мысалы, зақымдану салдарынан қажет) мониторинг жоспарының айтарлықтай өзгеруін білдірмейді. Бірегей сәйкестендіргіш мониторинг жоспарынан бөлек құжатпен тіркеледі;

графа "Диапазон измерений" разделяется на графы 4, 5 и 6. В графе 4 указываются единицы измерения измерительного прибора, в графе 5 указывается нижний предел измерения прибора, в графе 6 указывается верхний предел измерения прибора;
в графе 7 "Указанная неопределенность (+/- %)" указывается рабочая неопределенность в процентах, согласно указаниям спецификации производителя.
7. В разделе 14 указываются изменения, планируемые по источникам выбросов парниковых газов. Данный пункт заполняется в случае наличия планируемых изменений в источниках выбросов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 4 "Планируемые изменения" указываются планируемые изменения по источникам;
в графе 5 "Год изменения" указывается год планируемого изменения.
8. В разделе 15 указывается описание процедур по сбору и обработке данных с указанием периодичности, обеспечению контроля качества. Данные указываются в произвольной форме.
9. В разделе 16 указываются расчеты, обосновывающие получение объема квот на выбросы парниковых газов.
Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования.
10. В разделе 17 указывается Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лиц, ответственных за мониторинг и отчетность на уровне установки, с указанием определенных этапов мониторинга. Данные указываются в произвольной форме.
11. В разделе 18 указывается подпись руководителя субъекта квотирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
12. В разделе 19 указывается подтверждение Плана аккредитованным органом:
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа;
в подпункте 2) указывается Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
в подпункте 3) указывается номер и срок аттестата об аккредитации;
в подпункте 4) указывается юридический адрес аккредитованного органа;
в подпункте 5) указывается номер телефона, факса лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 6) указывается электронная почта лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 7) указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) валидатора;
в подпункте 8) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов в тоннах двуокиси углерода, а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода.
Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования;
в подпункте 9) указывается подпись руководителя аккредитованного органа с фамилией, именем, отчеством (при его наличии).
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 июня 2024 года № 141
Приложение 3
к Правилам государственного
регулирования в сфере
выбросов и поглощений
парниковых газов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: оператору системы.
Форма, административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.ecogeo.gov.kz
Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования
Индекс: 2-СК
Отчетный период: 20__ год.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты квотирования, подпадающие по углеродному квотированию в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления: до пятнадцатого апреля года, следующего за отчетным периодом.

өлшеу диапазоны бағаны 4, 5 және 6-бағандарға бөлінеді. 4-бағанда өлшеу аспабының өлшем бірлігі көрсетіледі, 5-бағанда аспапты өлшеудің төменгі шегі көрсетіледі, 6-бағанда аспапты өлшеудің жоғарғы шегі көрсетіледі;
"көрсетілген белгісіздік (+/- %)" деген 7-бағанда өндіруші ерекшелігінің нұсқауларына сәйкес пайызбен жұмыс белгісіздігі көрсетіледі;
7. 14-бөлімде парниктік газдар шығарындыларының көздері бойынша жоспарланатын өзгерістер көрсетіледі. Осы тармақ парниктік газдар шығарындыларының көздерінде жоспарланған өзгерістер болған жағдайда толтырылады:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" 3-бағанында парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"Өзгерістер" деген 4-бағанда көздер бойынша жоспарланған өзгерістер көрсетіледі;
"өзгеріс жылы" деген 5-бағанда жоспарланған өзгеріс жылы көрсетіледі.
8. 15-бөлімде кезеңділікті, сапаны бақылауды қамтамасыз етуді көрсете отырып, деректерді жинау және өңдеу жөніндегі рәсімдердің сипаттамасы көрсетіледі. Деректер еркін нысанда көрсетіледі.
9. 16-бөлімде парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін алуды негіздейтін есептер көрсетіледі.
Осы тармақты жаңа қондырғылар операторлары, ұлттық көміртегі квоталары жоспарының тиісті қолданылу кезеңінде квоталанатын қондырғылар санатына өтетін әкімшілендіру субъектілерінің қондырғылары үшін қондырғылар операторлары толтырады.
10. 17-бөлімде мониторингтің жекелеген кезеңдерін көрсете отырып, орнату деңгейінде мониторинг пен есеп беруге жауапты тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі. Деректер кез келген нысанда көрсетіледі.
11. 18-бөлімде квота субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
12. 19-бөлімде аккредиттелген органның жоспарды растауы көрсетіледі:
1) тармақшада аккредиттелген органның толық атауы көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) тармақшада аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі көрсетіледі;
4) тармақшада аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
5) тармақшада валидацияға жауапты тұлғаның телефон, факс нөмірі көрсетіледі;
6) тармақшада валидацияға жауапты адамның электрондық поштасы көрсетіледі;
7) тармақшада валидатордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
8) тармақшада парниктік газдар шығарындыларының көміртегі қостотығы тоннасымен расталған көлемі, сондай-ақ парниктік газдардың көміртегі қостотығы баламасындағы жалпы шығарындыларының көлемі көрсетіледі.
Осы тармақты жаңа қондырғылар, анықталған квоталанатын қондырғылар операторлары, сондай-ақ әкімшілендірудің квоталанатын субъектілері толтырады;
9) тармақшада аккредиттелген орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетілген қолы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 27 маусымдағы
№ 141 бұйрығына
2-қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары
мен сіңірулері саласындағы
мемлекеттік реттеу
қағидаларына
3 қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторына.
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.ecogeo.gov.kz
Парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп квоталау субъектілері үшін
Индекс: 2-КС
Есепті кезең: 20__ г.
Кезеңділігі: жыл сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес көміртекті квоталау жөніндегі талаптарға жататын квоталау субъектілері
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың он бесінші сәуіріне дейін

1. Полное наименование субъекта квотирования
_____________________________________________________________
2. Бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный
номер субъекта квотирования
_____________________________________________________________
3. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область/город республиканского значения/столица, район, населенный пункт (город/поселок/прочее))
_____________________________________________________________
4. Физический адрес установки по международной системе определения
координатWGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1)____________________________________________________________
2)____________________________________________________________
3)____________________________________________________________
4)____________________________________________________________
5. Вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование по
общему классификатору видов экономической деятельности
_________________________________________________________________________
6. Исполнитель по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов
(фамилия, имя и отчество – при его наличии), контактные данные (служебный телефон, моб
ильный телефон e-mail)
___________________________________________________________________

1. Квоталау субъектісінің толық атауы
__________________________________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе квота субъектісінің жеке сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________
3. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облыс/республикалық маңызы бар
қала/астана, аудан, елді мекен (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда)
_____________________________________________________________
4. Координаттарды анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының
физикалық мекенжайы WGS84 (Түрдің ендік/бойлық: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
3) _________________________________________________________________
4) _________________________________________________________________
5. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау
жүзеге асырылатын қызмет түрі
__________________________________________________________________
6. Парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша
орындаушы (тегі, аты және әкесінің аты – бар болса), байланыс деректері
(телефон, ұялы телефоны, e-mail) _____________________________

11. Укажите данные по произведенной продукции за отчетный год и объему выбросов парниковых газов от каждого вида продукции
Код строки
Произведенная продукция за отчетный год
Наименование установки
Вид
Количество **
Единица измерения *
Итого по каждой установке по каждому виду продукции**
Единица измерения *
Объем выбросов парниковых газов (в тоннах) **
двуокись углерода
метан
закись азота
перфторуглероды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
* В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории.
** Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой.
Продолжения таблицы 11
Укажите данные по расходу топлива и сырья при производстве продукции в металлургической сфере деятельности *:
Код строки
Вид
Количество ***
Единица измерения **
1
2
3
4
Производство чугуна, стали, агломератов и окатышей
Удельный расход кокса на производство чугуна
Удельный расход каменного угля на производство чугуна
Удельный расход природного газа на производство чугуна
расход кокса на доменное производство
расход природного газа на производство чугуна
полный расход природного газа на производство чугуна
содержание углерода в чугуне
содержание углерода в природном газе
масса углерода в чугуне
Удельный расход стального лома на производство стали
Удельный расход чугунного лома на производство стали
Удельное потребление природного газа на производство стали
Содержание карбонате кальция в известняке
удельный расход известняка на производство чугуна с учетом агломерации
расход известняка на производство чугуна
Содержание карбонате кальция в известняке
Содержание углерода в карбонате кальция
Удельный расход электродов на производство электростали
Содержание углерода в стали
Удельный расход известняка на производство чугуна с учетом агломерации
расход известняка на производство чугуна
Удельный расход коксовой мелочи на производство агломерата
Расход коксовой мелочи на пр-во агломерата в углерода
содержание углерода в коксе
Удельный расход природного газа на пр-во агломерата
Удельный расход природного газа на производство окатышей
Удельный расход коксовой мелочи на производство окатышей
Производство алюминия
Обожженные аноды
нетто-потребление предварительно обожжҰнных анодов на тонну алюминия
содержание золы в коксе, %
минуты анодного эффекта на ванно-сутки, мин.
потребление кокса, обожженных анодов
Производство ферросплавов
Объем потребленного восстановителя для производства ферросплавов (расписать по типам ферросплавов)
углеродное содержание восстановителя
Объем потребленного шлакообразующего материала
углеродное содержание шлакообразующего материала
углеродное содержание летучих веществ
Производство свинца
Объем свинца полученного по способу прямой плавки
углеродное содержание свинца полученного прямой плавкой, тонн С/тонну свинца
количество восстановителя
углеродное содержание восстановителя
Производство цинка
количество цинка, произведенного в вельц-печи
углеродное содержание вельц-кеков
масса восстановителя
углеродное содержание восстановителя
масса технологического материала
углеродное содержание технологического материала,
*Данные заполняются субъектами квотирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности

11. Есепті жылы өндірілген өнім бойынша деректер және өнімнің әрбір түрінен парниктік газдар шығарындыларының көлем
Жол коды
Есепті жылы өндірілген өнім
Қондырғының атауы
Түрі
Саны **
Өлшем бірлігі *
Өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша жиыны**
Өлшем бірлігі *
Парниктікгаздаршығарындыларыныңкөлемі (тоннамен) **
көміртегі қостотығы
метан
Азот тотығы
перфторкөміртектер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
* Өндірілген өнім мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағаттағы электр энергиясын және Гигакалориядағы жылу энергиясын өндіруді қоспағанда.
** Деректер үтірден кейін үш санға дейін дөңгелектеніп көрсетіледі.
11-кестенің жалғасы
Түсті металлургияда өнім өндіру кезіндегі бастапқы материалдардың шығысы жөніндегі деректер*
Жол коды
Түрі
Саны ***
Өлшем бірлігі **
1
2
3
4
Шойын, болат, агломераттар және шекемтас өндірісі
Шойын өндірісіне кокстың үлестік шығысы
Шойын өндірісіне тас көмірдің меншікті шығыны
Шойын өндірісіне табиғи газдың үлестік шығысы
домна өндірісіне Кокс шығысы
шойын өндіруге жұмсалатын табиғи газ шығыны
шойын өндіруге табиғи газдың толық шығыны
шойынның көміртегі мөлшері
табиғи газдағы көміртегі мөлшері
шойындағы көміртектің массасы
Болат сынықтарының болат өндіруге үлестік шығысы
Болат өндірісіне шойын сынықтарының меншікті шығыны
Болат өндірісіне табиғи газды үлестік тұтыну
Әктастағы кальций карбонатының құрамы
агломерацияны ескере отырып, шойын өндірісіне әктастың үлестік шығысы
шойын өндіруге арналған әктас шығыны
Әктастағы кальций карбонатының құрамы
Кальций карбонатындағы көміртегі мөлшері
Электросталь өндірісіне электродтардың меншікті шығыны
Болаттағы көміртегі мөлшері
Агломерацияны ескере отырып, шойын өндірісіне әктастың үлестік шығысы
шойын өндіруге арналған әктас шығыны
Агломерат өндірісіне Кокс ұнтағының үлестік шығысы
Көміртегідегі агломерат даңғылына Кокс ұнтағының шығысы
кокстегі көміртегі мөлшері
Агломерат даңғылындағы табиғи газдың үлестік шығысы
Шекемтастар өндірісіне табиғи газдың үлестік шығысы
Алюминий өндірісі
Күйдірілген анодтар
алюминий тоннасына алдын ала күйдірілген анодтарды таза тұтыну
кокстегі күлдің мөлшері,%
ваннаға анодтық әсер ету минуттары-тәулік, мин.
коксты тұтыну, т/т күйдірілген анодтар
Ферроқорытпа өндірісі
Ферроқорытпаларды өндіру үшін тұтынылған тотықсыздандырғыштың көлемі (ферроқорытпалардың түрлері бойынша бояу)
көміртекті тотықсыздандырғыш құрамы
Тұтынылған қож түзетін материалдың көлемі
қож түзетін материалдың көміртегі мөлшері
ұшпа заттардың көміртегі мөлшері
Қорғасын өндірісі
Тікелей балқыту әдісімен алынған қорғасын көлемі
тікелей балқыту арқылы алынған қорғасынның көміртегі мөлшері, тонна с / тонна қорғасын
қалпына келтіргіш саны
көміртекті тотықсыздандырғыш құрамы
Мырыш өндірісі
вельц-пеште өндірілген мырыш мөлшері
вельц-кектердің көміртегі құрамы
тотықсыздандырғыштың массасы
көміртекті тотықсыздандырғыш құрамы
технологиялық материалдың массасы
технологиялық материалдың көміртегі мөлшері,
* Деректерді экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургия саласына жататын қондырғылар операторлары толтырады

1) Полное наименование аккредитованного органа, осуществляющего верификацию;
_____________________________________________________________
2) Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
_____________________________________________________________
3) Номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
__________________________________________________________________
4) Юридический адрес аккредитованного органа;
_____________________________________________________________
5) Телефон, факс;
____________________________________________________________
6) Электронная почта;
_____________________________________________________________
7) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за верификацию;
_____________________________________________________________
8) Подтверждение выбросов парниковых газов по каждой установке в следующем объеме:
_____ тонн двуокиси углерода;
_____ тонн общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода
9) Подтверждение каждого вида произведенной продукции (объема добычи,
производства, переработки и (или) транспортировки продукции) в сумме по каждой
установке в необходимых единицах измерения за отчетный год:
_____________________________________________________________
10) подпись руководителя аккредитованного органа (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
_____________________________________________________________
Наименование
__________________________________________________________________
Адрес
__________________________________________________________________
Телефон
__________________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (при ее наличии)
________________________________________
Приложение
к Отчету об инвентаризации
выбросов парниковых газов
для субъектов квотирования
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования
(индекс 2-СК, периодичность: ежегодно)
1. Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 294 Кодекса. В форме указываются данные по квотируемым установкам, объем выбросов парниковых газов которых превышает двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год в регулируемых секторах экономики.

1) верификацияны жүзеге асыратын аккредиттелген органның толық атауы, БСН;
2) аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі немесе аккредиттеу туралы
куәліктің күні, сериясы, нөмірі;
3) аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық пошта;
6) верификация үшін жауапты (аты-жөні) (болған жағдайда);
7) әрбір қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларын мынадай
көлемде растау:
_____ тонна көміртегі қос тотығы;
_____ көміртегі қос тотығы баламасындағы парниктік газдардың жалпы
шығарындыларының тоннасы;
8) есепті жыл үшін қажетті өлшем бірліктерінде әрбір Қондырғы бойынша сомада
өндірілген өнімнің әрбір түрін (өнімдіөндіру, өндіру, қайта өңдеу және (немесе)
тасымалдау көлемін) растау:
9) аккредиттелген орган басшысының қолы (аты-жөні).
Атауы __________________________________________________________
Мекен жайы___________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы __________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
__________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Мөрге арналған орын (субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда
жеке кәсіпкерлік __________________________________________
Парниктік газдар
шығарындыларын
түгендеу туралы есепке квоталау
субъектілері үшін
Қосымша
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме, әкімшілік деректерді жинауға арналған Квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (2-КС индексі, кезеңділігі: жыл сайын)
1. Квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп нысаны (бұдан әрі – Нысан) Кодекстің 294-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді. Нысанда экономиканың реттелетін секторларында парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына жиырма мың тонна көміртегі диоксидінен асатын квоталанатын қондырғылар бойынша деректер ұсынылады.

2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 294 Кодекса, ежегодно до 15 апреля года, следующего за отчетным, Оператору системы.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается бизнес-идентификационный номер субъекта квотирования;
в разделе 3 указывается юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район, населенный пункт (город\поселок\прочее);
в разделе 4 указывается физический адрес установки по международной системе определения координат WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee);
в разделе 5 указывается вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 6 указывается данные исполнителя по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов – фамилия, имя и отчество – при его наличии, и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;
в разделе 7 указывается отчетный год, по итогам которого разработан отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов.
4. В разделе 8 указывается фактический объем выбросов парниковых газов за отчетный год по стационарным источникам или мобильным источникам, приравненным к стационарным:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Наименование сырья, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой;
в графе 5 "Объем выбросов двуокиси углерода, тонн" указывается объем выбросов двуокиси углерода в тоннах по каждому использованному виду сырья;
в графе "Объем выбросов метана" указывается объем выбросов метана по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 6 и 7. В графе 6 указывается объем выбросов метана в тоннах, в графе 7 указывается объем выбросов метана в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе "Объем выбросов закиси азота" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 8 и 9. В графе 8 указывается объем выбросов закиси азота в тоннах, в графе 9 указывается объем выбросов закиси азота в эквиваленте тонны двуокиси углерода;

2. Нысанды квоталау субъектілері Кодекстің 294-бабына сәйкес жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде квоталау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе қондырғы операторының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3-бөлімде квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі (облысты/республикалық маңызы бар қаланы/астананы, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді қоса алғанда));
4-бөлімде WGS84 координаттарын анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының нақты мекенжайы көрсетіледі (түрдің ендік / бойлық: NN.nnnnnn,EE.eeeeee);
5-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі;
6-бөлімде парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша орындаушының – тегі, аты және әкесінің аты-бар болса, және оның байланыс деректері: қызметтік телефоны, ұялы телефоны, e-mail көрсетіледі;
7-бөлімде нәтижесі бойынша парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп әзірленген есепті жыл көрсетіледі.
4. 8-бөлімде стационарлық көздер немесе стационарлыққа теңестірілген ұтқыр көздер бойынша есепті жылдағы парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемі көрсетіледі:
"жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2 бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" 3 бағанында көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Шикізаттың не процестің атауы" 4 бағанында шикізат түрлері не бағанда санамаланған бөлімдерге сәйкес процестер таңдалады;
"көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі, тонна" деген 5-бағанда пайдаланылған шикізаттың әрбір түрі бойынша тоннадағы көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
метан шығарындыларының көлемі деген бағанда әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 6 және 7 бағандарға бөлінеді. 6-бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 7-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасындағы метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Азот шала тотығы" шығарындыларының көлемі бағанында әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8 және 9 бағандарға бөлінеді. 8-бағанда азот шала тотығы шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 9-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасындағы азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;

в графе "Объем выбросов перфторуглеродов" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 10 и 11. В графе 10 указывается объем выбросов перфторуглеродов в тоннах, в графе 11 указывается объем выбросов перфторуглеродов в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 12 "Общий объем выбросов двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов по двуокиси углерода по установке. Объем выбросов двуокиси углерода по установке указывается в тоннах;
в графе 13 "Общий объем выбросов парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов всех парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке;
5. В разделе 9 указываются коэффициенты, использованные для расчетов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе "Потребленное сырье, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый использованный вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой. Графа делится на несколько граф. В графе 4 указывается определенный вид потребленного сырья либо процесса согласно перечисленным видам, в графе 5 указывается фактический объем потребленного сырья либо процесса, в графе 6 указывается единица измерения (в натуральных единицах) с учетом сноски;
в графе "Коэффициенты, использованные для расчетов" указываются коэффициенты, использованные для расчетов выбросов парниковых газов по каждому виду сырья либо процесса. Графа подразделяется на несколько граф. В графе 7 указывается содержание углерода в топливе на рабочую массу представляемый поставщиком топлива в паспорте топлива, либо посредством проведения анализа топлива в собственной аттестованной производственной лабораторией или в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. В графе 8 указывается единица измерения содержания углерода в топливе на рабочую массу. В графе 9 указывается коэффициент низшей теплоты сгорания, предоставляемый поставщиком топлива в паспорте топлива, либо посредством проведения анализа топлива в собственной аттестованной производственной лабораторией или в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. В графе 10 указывается единица измерения коэффициента низшей теплоты сгорания; в графе 11 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 12 указывается единица измерения окисления либо коэффициент преобразования;

"перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі" бағанында әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 10 және 11 бағандарға бөлінеді. 10-бағанда тоннамен перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі, 11-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының эквивалентіндегі перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының жалпы көлемі" деген 12-бағанда қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы бойынша шығарындылардың жалпы көлемі көрсетіледі. Қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі;
"парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі Қондырғы бойынша көміртегі қостотығы тоннасының баламасында" деген 13-бағанда қондырғы бойынша көміртегі қостотығы тоннасының баламасында барлық парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі;
"ескертпеде" кестеге қосымша ескертпелер, түсініктемелер көрсетіледі.
5. 9-бөлімде парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" деген 3-бағанда көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Тұтынылған шикізат не процесс" бағанында бағанда санамаланған бөлуге сәйкес шикізат түрлері толтырылады. Шикізаттың немесе процестің әрбір пайдаланылған түрі жеке жолмен толтырылады. Граф бірнеше бағандарға бөлінеді. 4-бағанда санамаланған түрлерге сәйкес тұтынылған шикізаттың не процестің белгілі бір түрі көрсетіледі, 5-бағанда тұтынылған шикізаттың не процестің нақты көлемі көрсетіледі, 6-бағанда сілтемені ескере отырып, өлшем бірлігі (заттай бірліктерде) көрсетіледі;
"Есептеулер үшін пайдаланылған коэффициенттер" бағанында шикізаттың немесе процестің әрбір түрі бойынша парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі. Граф бірнеше бағандарға бөлінеді. 7-бағанда отынның паспортында отын беруші ұсынатын жұмыс массасына отынның көміртегі құрамы не Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында немесе тәуелсіз зертханада отынға талдау жүргізу арқылы көрсетіледі. 8-бағанда жұмыс массасына отындағы көміртегі мөлшерінің өлшем бірлігі көрсетіледі. 9-бағанда отын беруші отын паспортында не Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында немесе тәуелсіз зертханада отынға талдау жүргізу арқылы беретін төмен жану жылуының коэффициенті көрсетіледі. 10-бағанда жанудың төменгі жылуы коэффициентінің өлшем бірлігі көрсетіледі; 11-бағанда отын жағылған жағдайда тотығу коэффициенті не өнеркәсіптік процестер жағдайында түрлендіру коэффициенті көрсетіледі, 12-бағанда тотығуды өлшеу бірлігі не түрлендіру коэффициенті көрсетіледі;

графа "коэффициент выбросов" подразделяется на графы 13, 14 и 15. В графе 13 указывается коэффициент выбросов двуокиси углерода, в графе 14 указывается коэффициент выбросов метана, в графе 15 указывается коэффициент выбросов закиси азота. В графе 16 указывается единица измерения коэффициентов выбросов;
6. В разделе 10. указываются коэффициенты окисления топлива, использованные для расчетов парниковых газов в секторе "Энергетика" и "Промышленность":
в графе "Коэффициент окисления" указываются данные, рассчитанные/полученные в соответствии с действующей методикой расчета выбросов парниковых газов в сектора "Энергетика" и заполняются лишь по одному из выбранных вариантов;
в графе "Вариант А" указываются данные, использующиеся для определения коэффициента окисления топлива при помощи показателей потери тепла вследствие механической неполноты сгорания, указанной в графе 5, и химической в графе 7. В графе 6 указывается единица измерения потери тепла от механической неполноты сгорания, в графе 8 указывается единица измерения потери тепла от химической неполноты сгорания. Показатель потери тепла вследствие механической неполноты сгорания топлива рассчитывается субъектом квотирования в собственной аттестованной производственной лаборатории, либо в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. Показатель потери тепла вследствие химической неполноты сгорания топлива определяется согласно Методике расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 7 статьи 294 Кодекса, либо по нормативным энергетическим характеристикам котлов. При отсутствии данных показатель принимается равным нулю;
в графе "Вариант Б" указываются данные, использующиеся для определения коэффициента окисления топлива при помощи показателей содержания углерода в шлаке, соответствующей графе 10, количество шлака, образованного за период 1 заполняемый в графу 11, и расход топлива в натуральном виде за период 1 расположенный в графе 13. В графах 10, 12 и 14 указываются единицы измерения показателей, описанных в графе "Вариант Б";
7. В разделе 10 указываются коэффициенты выбросов, использованные для расчетов парниковых газов в секторе "Энергетика" и "Промышленность" в случае использования собственных данных для расчета коэффициентов выбросов метана и закиси азота.

"Шығарындылар коэффициенті" бағаны 13, 14 және 15-бағандарға бөлінеді. 13-бағанда көміртегі қос тотығы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 14-бағанда метан шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 15-бағанда азот шала тотығы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі. 16-бағанда шығарындылар коэффициенттерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 10-бөлімде. "Энергетика" және "Өнеркәсіп" секторларында парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған отынның тотығу коэффициенттері көрсетіледі:
"Тотығу коэффициенті" бағанында "Энергетика" секторында парниктік газдар шығарындыларын есептеудің қолданыстағы әдістемесіне сәйкес есептелген/алынған деректер көрсетіледі және таңдалған нұсқалардың біреуі бойынша ғана толтырылады;
"А нұсқасы" бағанында 5-бағанда көрсетілген жанудың механикалық толық болмауы және 7-бағанда химиялық салдарынан жылу жоғалту көрсеткіштерінің көмегімен отынның тотығу коэффициентін анықтау үшін пайдаланылатын деректер көрсетіледі. 6-бағанда жанудың механикалық толық еместігінен жылу шығынының өлшем бірлігі көрсетіледі, 8-бағанда жанудың химиялық толық еместігінен жылу шығынының өлшем бірлігі көрсетіледі. Отынның жануы механикалық толық болмауы салдарынан жылу жоғалту көрсеткішін квоталау субъектісі өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында не Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген тәуелсіз зертханада есептейді. Отынның жануының химиялық толық болмауы салдарынан жылу жоғалту көрсеткіші Кодекстің 294-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес не қазандықтардың нормативтік энергетикалық сипаттамалары бойынша айқындалады. Деректер болмаған кезде көрсеткіш нөлге тең болып қабылданады;
"Б нұсқасы" бағанында 10-бағанға сәйкес келетін шлактағы көміртегі құрамы көрсеткіштерінің көмегімен отынның тотығу коэффициентін анықтау үшін пайдаланылатын деректер, 11-бағанда толтырылатын 1-кезеңде пайда болған шлактың мөлшері және 13-бағанда орналасқан 1-кезеңде табиғи түрдегі отын шығысы көрсетіледі. 10, 12 және 14-бағандарда "Б нұсқасы" бағанында сипатталған көрсеткіштердің өлшем бірліктері көрсетіледі.;
7. 10-бөлімде метан және азот шала тотығы шығарындыларының коэффициенттерін есептеу үшін меншікті деректерді пайдаланған жағдайда "Энергетика" және "Өнеркәсіп" секторларында парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған шығарындылар коэффициенттері көрсетіледі.

В случае использования коэффициентов выбросов по умолчанию, в соответствии с Методикой расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса, данная таблица не заполняется;
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе "Коэффициент выбросов" указывается в графе 5 указывается измеренная объемная концентрация метана в выхлопных газах при коэффициенте избытка воздуха, на основе произведенных инструментальных замеров, в графе 6 указывается единица измерения измеренной объемной концентрации метана в выхлопных газах; в графе 7 указывается измеренная объемная концентрация закиси азота в выхлопных газах при коэффициенте избытка воздуха, на основе произведенных инструментальных замеров, в графе 8 указывается единица измерения измеренной объемной концентрации закиси азота в выхлопных газах; в графе 9 указывается измеренная концентрация кислорода в месте отбора пробы дымовых газов для определения количества парниковых газов (метана и закиси азота), в графе 10 указывается единица измерения измеренной концентрации кислорода в месте отбора пробы дымовых газов; в графе 11 указывается коэффициент учитывающий характер топлива, соответствующий каждому из трех видов топлива и указанный в Методике расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса; в графе 12 указывается удельная масса закиси азота, рассчитанная в соответствии с Методикой расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса; в графе 13 указывается удельная масса метана, рассчитанная в соответствии с действующей Методикой по расчету выбросов парниковых газов в секторе "Энергетика";
8. В разделе 11 указываются Данные по произведенной продукции за отчетный год и объем выбросов парниковых газов от каждого вида продукции:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид" указывается вид произведенной продукции по установке за отчетный год;
в графе 4 "Количество" указывается количество произведенной продукции. Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой;
в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе 6 "Итого по каждой установке по каждому виду продукции" указывается итоговый объем продукции в сумме по каждой установке по каждому виду продукции;
в графе 7 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;

Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес шығарындылардың әдепкі коэффициенттері пайдаланылған жағдайда, осы кесте толтырылмайды;
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" деген 3-бағанда көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
5-бағанда пайдаланылған газдардағы метанның өлшенген көлемдік концентрациясының өлшем бірлігі көрсетіледі; 6-бағанда шығарылған газдардағы азот шала тотығының өлшенген көлемдік концентрациясы, жүргізілген аспаптық өлшеулер негізінде ауаның артық коэффициенті кезінде көрсетіледі; 7-бағанда пайдаланылған газдардағы азот шала тотығының өлшенген көлемдік концентрациясының өлшем бірлігі көрсетіледі; 8-бағанда парниктік газдар (метан және азот шала тотығы) мөлшерін анықтау үшін түтін газдарының сынамасын алу орнында оттегінің өлшенген шоғырлануы көрсетіледі, 9-бағанда түтін газдарының сынамасын алу орнында оттегінің өлшенген шоғырлануының өлшем бірлігі көрсетіледі; 10-бағанда отынның үш түрінің әрқайсысына сәйкес келетін және Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесінде; 11-бағанда Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының қазандықтарынан және қазандықтардан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес есептелген азот шала тотығының үлестік массасы көрсетіледі; 12-бағанда "Энергетика" секторында парниктік газдар шығарындыларын есептеу жөніндегі қолданыстағы әдістемеге сәйкес есептелген метанның үлестік массасы көрсетіледі;
8. 11-бөлімде есепті жылы өндірілген өнім бойынша деректер және өнімнің әрбір түрінен парниктік газдар шығарындыларының көлемі көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Түрі" 3-бағанында есепті жылы қондырғы бойынша өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі;
"Саны" 4-бағанында өндірілген өнімнің саны көрсетіледі. Деректер үтірден кейін үш санға дейін дөңгелектеніп көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" 5-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі. Өндірілген өнім көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағатта электр энергиясын және Гигакалорияда жылу энергиясын өндіруді қоспағанда;
"Өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір қондырғы бойынша жиыны" 6-бағанында өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша сомада өнімнің қорытынды көлемі көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" 7-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі. Өндірілген өнім көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағатта электр энергиясын және Гигакалорияда жылу энергиясын өндіруді қоспағанда;

в графе "Объем выборов парниковых газов (в тоннах)" указывается объем выбросов каждого парникового газа по произведенной продукции. Графа делится на графы 8, 9, 10 и 11. В графе 8 указывается объем двуокиси углерода в тоннах, в графе 9 указывается количество выбросов метана в тоннах, в графе 10 указывается закись азота в тоннах, в графе 11 указываются перфторуглероды в тоннах;
9. В разделе 11 указываются данные по расходу топлива и сырья при производстве продукции в металлургической сфере деятельности. Данные пункты заполняют только субъекты квотирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности:
в графе 4 указываются единицы измерения топлива.
10. В разделе 12 указывается изменение данных установок, которые произошли за отчетный год:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается установка по которой произошли изменения;
в графе 3 "Вид деятельности" указывается вид деятельности, по которому произошли изменения;
в графе 4 "Изменение данных установок за отчетный год" описываются изменения установки, которые произошли за отчетный год;
в графе 5 "Примечание" указываются примечания;
в строке 1 "приобретение" указывается, было ли приобретение установки за отчетный год;
в строке 2 "отчуждение" указывается, было ли отчуждение установки за отчетный год;
в строке 3 "аутсорсинг" указывается, осуществлялся ли аутсорсинг установки за отчетный год;
в строке 4 "сокращение производства" указывается, было ли произведено сокращение производства на установке;
в сроке 5 "расширение производства" указывается, было ли произведено расширение производства на установке;
в строке 6 "осуществление мероприятий по энергоэффективности и энергосбережению, переход на другую технологию или топливо" указываются мероприятия по энергоэффективности и энергосбережению на установке, переход на другую технологию или топливо;
в строке 7 "осуществление углеродных офсетов (объем парниковых газов)" указывается объем парниковых газов, который был сокращен и (или) увеличен в результате осуществления углеродных офсетов;
в строке 8 "изменение методологии расчетов (плана мониторинга) (да/нет)" указывается, было или не было произведено изменение методологии расчетов;
в строке 9 "другие" указываются иные причины изменений, которые произошли по установкам в течение отчетного года.
11. В разделе 13 указываются сведения по углеродным единицам (полученным, приобретенным, отчужденным и переданным) по каждой установке:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид углеродной единицы" указывается вид углеродной единицы;

"Парниктік газдарды таңдау көлемі (тоннамен)" бағанында өндірілген өнім бойынша әрбір парниктік газ шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8, 9, 10 және 11-бағандарға бөлінеді. 8-бағанда көміртегі қос тотығының көлемі тоннамен көрсетіледі, 9-бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 10-бағанда азот тотығы тоннамен көрсетіледі, 11-бағанда тоннамен перфторкөміртектер көрсетіледі;
9. 11-бөлімде қызметтің металлургия саласында өнім өндіру кезіндегі отын мен шикізат шығысы жөніндегі деректер көрсетіледі. Бұл тармақтарды экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургия саласына жататын квоталау субъектілері ғана толтырады:
3-бағанда тиісті өнімді өндіру кезінде Б бағанында көрсетілген тиісті отынның шығысы көрсетіледі;
4-бағанда отынның өлшем бірлігі көрсетіледі.
10. 12-бөлімде есепті жылы болған осы қондырғылардың өзгеруі көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда өзгерістер болған қондырғы көрсетіледі;
"Қызмет түрі" деген 3-бағанда өзгерістер болған қызмет түрі көрсетіледі;
"Есепті жыл ішіндегі осы қондырғылардың өзгеруі" 4-бағанында есепті жыл ішінде болған қондырғының өзгерістері сипатталады;
"Ескерту" 5-бағанында ескертулер көрсетіледі;
"Сатып алу" деген 1-жолда есепті жылы қондырғыны сатып алу болды ма, жоқ па көрсетіледі;
"Иеліктен шығару" деген 2-жолда есепті жыл ішінде қондырғыны иеліктен шығару болған-болмағаны көрсетіледі;
"Аутсорсинг" деген 3-жолда қондырғы аутсорсингінің есепті жылы жүзеге асырылғандығы көрсетіледі;
"Өндірісті қысқарту" деген 4-жолда қондырғыда өндірісті қысқарту жүргізілген-жүргізілмегені көрсетіледі;
"Өндірісті кеңейту" деген 5-жолда қондырғыда өндірісті кеңейту жүргізілгені көрсетіледі;
"Энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі" іс-шараларды жүзеге асыру, басқа технологияға немесе отынға көшу" деген 6-жолда қондырғыда энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі іс-шаралар, басқа технологияға немесе отынға көшу көрсетіледі;
"Көміртегі офсеттерін жүзеге асыру (парниктік газдардың көлемі)" деген 7-жолда көміртегі офсеттерін жүзеге асыру нәтижесінде қысқартылған және (немесе) ұлғайтылған парниктік газдардың көлемі көрсетіледі;
"Есеп айырысу әдіснамасын (мониторинг жоспарын) өзгерту (иә/жоқ)" деген 8-жолда есеп айырысу әдіснамасын өзгерту жүргізілгені немесе жүргізілмегені көрсетіледі;
"Басқалары" деген 9-жолда есепті жыл ішінде қондырғылар бойынша болған өзгерістердің өзге де себептері көрсетіледі.
11. 13-бөлімде әрбір Қондырғы бойынша көміртегі бірліктері (алынған, сатып алынған, иеліктен шығарылған және берілген) бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көміртегі бірлігінің түрі" деген 3-бағанда көміртегі бірлігінің түрі көрсетіледі;

графе "Полученные единицы квоты на период действия Национального плана" подразделяется на графы 4 и 5. В графе 4 указывается объем единиц квот, полученный посредством бесплатного распределения. В графе 5 указывается объем единиц квот, полученный посредством продажи на аукционе;
в графе 6 "Остаток углеродных единиц на период действия Национального плана углеродных квот" указывается остаток углеродных единиц на период действия Национального плана с учетом погашенных углеродных единиц за прошлый отчетный период;
в графе 7 "Планируемый к получению дополнительный объем квот за отчетный год" указывается дополнительный объем единиц квоты, который планируется получить от уполномоченного органа за отчетный год;
в графе 8 "Приобретенные углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, приобретенный на отчетный год;
в графе 9 "Планируемые к приобретению углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, планируемый к приобретению за отчетный год;
в графе 10 "Планируемые к получению офсетные единицы за отчетный год" указывается объем офсетных единиц, планируемый к получению за отчетный год;
в графе 11 "Отчужденные углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, отчужденный (проданные углеродные единицы, распределенные углеродные единицы на другую установку) на отчетный год;
в графе 12 "Планируемые к отчуждению углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, планируемый к отчуждению (к продаже, к распределению на другую установку) за отчетный год;
в графе 13 "Переданные для погашения углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, переданный для погашения обязательств за отчетный год;
в графе 14 "Планируемые к передаче углеродные единицы для погашения за отчетный год" указывается объем единиц квот, планируемый к передаче для погашения обязательств за отчетный год в случае планируемого получения дополнительного объема углеродных единиц либо объема углеродных единиц, планируемого к покупке;
в строке 1 "Единицы квоты" указывается объем углеродных единиц;
в строке 2 "Офсетные единицы" указывается объем офсетных единиц согласно графе 10;
в строке 3 "Всего" указывается общий объем углеродных единиц;
в "Примечании" указываются дополнительные заметки, объяснения и другие к таблице.
12. В разделе 14 указываются изменения в плане мониторинга за отчетный год:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование процесса" указывается наименование процесса, который является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Периодичность в соответствии с планом мониторинга" указывается периодичность мониторинга в соответствии с планом мониторинга;
в графе 5 "Отклонения от плана мониторинга" указываются отклонения от плана мониторинга;
в графе 6 "Причины отклонения" указываются причины отклонения от плана мониторинга;
в графе 7 "Примечание" указываются примечания.

"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған квота бірліктері" деген бағанда 4 және 5-бағандарға бөлінеді. 4-бағанда тегін бөлу арқылы алынған квота бірліктерінің көлемі көрсетіледі. 5-бағанда аукционда сату арқылы алынған квота бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне көміртегі бірліктерінің қалдығы" деген 6-бағанда өткен есепті кезеңде өтелген көміртегі бірліктерін ескере отырып, ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне көміртегі бірліктерінің қалдығы көрсетіледі;
"Есепті жыл үшін алуға жоспарланып отырған квоталардың қосымша көлемі" деген 7-бағанда есепті жыл үшін уәкілетті органнан алу жоспарланып отырған квота бірліктерінің қосымша көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылы сатып алынған көміртегі бірліктері" деген 8-бағанда есепті жылға сатып алынған көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылға сатып алуға жоспарланған көміртегі бірліктері" деген 9-бағанда есепті жылға сатып алуға жоспарланған көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылға алуға жоспарланған офсеттік бірліктер" деген 10-бағанда есепті жылға алуға жоспарланған офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылы иеліктен шығарылған көміртегі бірліктері" 11-бағанында есепті жылға иеліктен шығарылған (сатылған көміртегі бірліктері, басқа қондырғыға бөлінген көміртегі бірліктері) көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылы иеліктен шығаруға жоспарланған көміртегі бірліктері" деген 12-бағанда есепті жылы иеліктен шығаруға (сатуға, басқа қондырғыға бөлуге) жоспарланған көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жыл ішінде өтеуге берілген көміртегі бірліктері" деген 13-бағанда есепті жыл ішінде міндеттемелерді өтеуге берілген көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жыл үшін өтеу үшін беруге жоспарланған көміртегі бірліктер" деген 14-бағанда көміртегі бірліктерінің қосымша көлемін не сатып алуға жоспарланған көміртегі бірліктерінің көлемін алу жоспарланған жағдайда есепті жыл үшін міндеттемелерді өтеу үшін беруге жоспарланған квота бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Квота бірліктері" деген 1-жолда көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Офсеттік бірліктер" деген 2-жолда 10-бағанға сәйкес офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Барлығы" деген 3-жолда көміртегі бірліктерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
"Ескертпеде" кестеге қосымша ескертпелер, түсініктемелер және басқалар көрсетіледі.
12. 14-бөлімде есепті жыл үшін мониторинг жоспарындағы өзгерістер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Процестің атауы" деген 3-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы көрсетіледі;
"Мониторинг жоспарына сәйкес кезеңділік" деген 4-бағанда мониторинг жоспарына сәйкес мониторинг кезеңділігі көрсетіледі;
"Мониторинг жоспарынан ауытқулар" деген 5-бағанда мониторинг жоспарынан ауытқулар көрсетіледі;
"Ауытқу себептері" 6-бағанында мониторинг жоспарынан ауытқу себептері көрсетіледі;
"Ескерту" 7-бағанында ескертулер көрсетіледі.

13. В разделе 15 указывается подпись руководителя субъекта квотирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
14. В разделе 16 указывается подтверждение отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов аккредитованным органом по валидации и верификации:
указывается уровень заверения (разумный или ограниченный);
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, осуществляющего верификацию;
в подпункте 2) указывается Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
в подпункте 3) номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
в подпункте 4) указывается юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
в подпункте 5) указывается номер телефона, факса верификатора;
в подпункте 6) указывается электронная почта верификатора;
в подпункте 7) указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за верификацию;
в подпункте 8) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов по каждой установке отдельно в тоннах двуокиси углерода; а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода по каждой установке отдельно;
в подпункте 9) указывается подтверждаемый объем каждого вида произведенной продукции в сумме по каждой установке в необходимых единицах измерения за отчетный год;
в подпункте 10) указывается подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с фамилией, именем, отчеством при его наличии.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 июня 2024 года № 141
Приложение 4
к Правилам государственного
регулирования в сфере
выбросов и поглощений
парниковых газов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: оператору системы.
Форма, административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.ecogeo.gov.kz
Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования
Индекс: 3-СА
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: 20__ год.
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты администрирования
в соответствии со статьей 301 Кодекса.
Срок представления: до пятнадцатого апреля года, следующего за отчетным периодом.
1. Полное наименование субъекта администрирования
__________________________________________________________________
2. Бизнес идентификационный номер
__________________________________________________________________
3. Юридический адрес субъекта администрирования (включая область, район,
населенный пункт (город\поселок\прочее))
_____________________________________________________________

13. 15-бөлімде квоталау субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
14. 16-бөлімде валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті растауы, куәландыру деңгейі көрсетіледі (ақылға қонымды немесе шектеулі);
1) тармақшада верификацияны жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) тармақшадағы аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі немесе аккредиттеу туралы куәліктің күні, сериясы, нөмірі;
4) тармақшада валидациялау және верификациялау жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
5) тармақшада верификатордың телефон, факс нөмірі көрсетіледі;
6) тармақшада верификатордың электрондық поштасы көрсетіледі;
7) тармақшада тексеруге жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
8) тармақшада әрбір қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларының расталған көлемі көміртегі қос тотығының тоннасында жеке көрсетіледі; сондай-ақ әрбір қондырғы бойынша жеке көміртегі қос тотығының баламасында парниктік газдардың жалпы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
9) тармақшада есепті жыл үшін қажетті өлшем бірліктерінде әрбір қондырғы бойынша сомада өндірілген өнімнің әрбір түрінің расталатын көлемі көрсетіледі;
10) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты бар болған кезде қолы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 27 маусымдағы
№ 141 бұйрығына
3-қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
4 қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторына.
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.ecogeo.gov.kz
Әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп
Индекс: 3-ӘС
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Кодекстің 301-бабына сәйкес әкімшілік ету субъектілері
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі жылдың он бесінші сәуіріне дейін.
1. Квоталау субъектісінің толық атауы
_____________________________________________
2. Қондырғы операторының Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру
нөмірі _____________________________________________________________
3. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облыс/республикалық маңызы бар
қала/астана, аудан, елді мекен (қала/кент/өзгелері) қоса
алғанда)________________________________

4. Физический адрес установки по международной системе определения координат
WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn, EE.eeeeee)
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
5. Вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование по
общему классификатору видов экономической деятельности
_____________________________________________________________
6. Исполнитель по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов
(фамилия, имя и отчество – при его наличии), контактные данные (служебный телефон,
мобильный телефон, e-mail)
_____________________________________________________________

4. Координаттарды анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының
физикалық мекенжайы WGS84 (Түрдің ендік / бойлық: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
5. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау
жүзеге асырылатын қызмет түрі
_____________________________________________________________
6. Парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша
орындаушы (тегі, аты және әкесінің аты – бар болса (Аты-жөні.)), байланыс деректері
(телефон, ұялы телефон, e-mail)
______________________________________________________________

12. Укажите сведения по офсетным единицам (полученным, отчужденным)
Код строки
Наименование установки
Вид углеродной единицы
Полученные офсетные единицы на период действия Национального плана
Остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана
Отчужденные углеродные единицы за отчетный год
1
2
3
4
5
6
1
Офсетные единицы
13. Подпись руководителя организации (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
__________________________________________________________________
Наименование _____________________________________________________
Адрес _____________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (при ее наличии)
_________________________________________
Приложение
к Отчету об инвентаризации
выбросов парниковых газов для
субъектов администрирования
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования
(индекс 3-СА, периодичность: ежегодно)
1. Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 301 Кодекса.
2. Форма представляется субъектами администрирования в соответствии со статьей 301 Кодекса ежегодно до 15 апреля года, следующего за отчетным, Оператору системы.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта администрирования
в разделе 2 указывается бизнес-идентификационный номер субъекта администрирования;
в разделе 3 указывается юридический адрес субъекта администрирования (включая область, район, населенный пункт (город\поселок\прочее);
в разделе 4 указывается физический адрес установки по международной системе определения координат WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee);
в разделе 5 указывается вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 6 указывается исполнителя по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов – фамилия, имя и отчество – (при его наличии), и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;
в разделе 7 указывается отчетный год, по итогам которого разработан отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов.

12. Офсеттік бірліктер бойынша мәліметтер (алынған, иеліктен шығарылған)
Жол коды
Көміртегі бірлігінің түрі
Алынған офсеттік бірліктер
Есепті жылы иеліктен шығарылғандар
Алынған офсеттік бірліктердің қалдығы
1
2
3
4
5
1
Офсеттік бірліктер
13. Ұйым басшысының қолы (аты-жөні)
Атауы __________________________________________________________________
Мекен жайы__________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы __________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
_____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Мөрге арналған орын (субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда жеке
кәсіпкерлік _______________________________________________
Әкімшілендіру субъектілері
үшін парниктік газдар
шығарындыларын
түгендеу туралы есепке
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (индекс 3-ӘС, кезеңділігі: жыл сайын)
1. Әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (бұдан әрі – нысан) Кодекстің 301-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Әкімшілік ету субъектілері нысанды Кодекстің 301-бабына сәйкес жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін жүйе операторына ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде квоталау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе қондырғы операторының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3-бөлімде квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі (облысты/республикалық маңызы бар қаланы/астананы, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді қоса алғанда));
4-бөлімде WGS84 координаттарын анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының нақты мекенжайы көрсетіледі (түрдің ендік / бойлық: NN.nnnnnn, EE.eeeeee);
5-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі;
6-бөлімде парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша орындаушының – тегі, аты және әкесінің аты-бар болса, және оның байланыс деректері: қызметтік телефоны, ұялы телефоны, e-mail көрсетіледі;
7-бөлімде нәтижесі бойынша парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп әзірленген есепті жыл көрсетіледі.

4. В разделе 8 указывается фактический объем выбросов парниковых газов за отчетный год по стационарным источникам или мобильным источникам, приравненным к стационарным:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Наименование сырья, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой;
в графе 5 "Объем выбросов двуокиси углерода, тонн" указывается объем выбросов двуокиси углерода в тоннах по каждому использованному виду сырья;
в графе "Объем выбросов метана" указывается объем выбросов метана по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 6 и 7. В графе 6 указывается объем выбросов метана в тоннах, в графе 7 указывается объем выбросов метана в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе "Объем выбросов закиси азота" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 8 и 9. В графе 8 указывается объем выбросов закиси азота в тоннах, в графе 9 указывается объем выбросов закиси азота в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе "Объем выбросов перфторуглеродов" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 10 и 11. В графе 10 указывается объем выбросов перфторуглеродов в тоннах, в графе 11 указывается объем выбросов перфторуглеродов в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 12 "Общий объем выбросов двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов по двуокиси углерода по установке. Объем выбросов двуокиси углерода по установке указывается в тоннах;
в графе 13 "Общий объем выбросов парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов всех парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке;
5. В разделе 9 указываются коэффициенты, использованные для расчетов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;

4. 8-бөлімде стационарлық көздер немесе стационарлыққа теңестірілген ұтқыр көздер бойынша есепті жылдағы парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемі көрсетіледі:
"жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" 3-бағанында көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Шикізаттың не процестің атауы" 4-бағанында шикізат түрлері не бағанда санамаланған бөлімдерге сәйкес процестер таңдалады;
"Көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі, тонна" деген 5-бағанда пайдаланылған шикізаттың әрбір түрі бойынша тоннадағы көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Метан шығарындыларының көлемі" деген бағанда шикізаттың әрбір пайдаланылған түрі бойынша метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 6 және 7-бағандарға бөлінеді. 6-бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі, 7-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасында метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Азот шала тотығы шығарындыларының көлемі" бағанында әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8 және 9-бағандарға бөлінеді. 8-бағанда азот шала тотығы шығарындыларының тоннадағы көлемі көрсетіледі, 9-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасындағы азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі" бағанында әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 10 және 11-бағандарға бөлінеді. 10-бағанда тоннамен перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі, 11-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасында перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындыларының көлемі көміртегі қос тотығы тоннасының баламасында, барлығы" деген 12-бағанда әрбір көз бойынша барлық парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі. Парниктік газдар шығарындыларының көлемі көміртегі қос тотығының тонна баламасында көрсетіледі;
"Қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының жалпы көлемі" деген 13-бағанда қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы бойынша шығарындылардың жалпы көлемі көрсетіледі. Қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі;
5. 9-бөлімде парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
қондырғының атауы 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"өндірістік процестің атауы" деген 3-бағанда көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;

в графе "Потребленное сырье, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый использованный вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой. Графа делится на несколько граф. В графе 4 указывается определенный вид потребленного сырья либо процесса согласно перечисленным видам, в графе 5 указывается фактический объем потребленного сырья либо процесса и в графе 6 указывается единица измерения (в натуральных единицах) с учетом сноски;
в графе "Коэффициенты, использованные для расчетов" указываются коэффициенты, использованные для расчетов выбросов парниковых газов по каждому виду сырья либо процесса. Графа подразделяется на несколько граф. В графе 7 указывается коэффициент теплотворного нетто-значения, в графе 8 указывается единица измерения коэффициента теплотворного-нетто значения; в графе 9 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 10 указывается единица измерения окисления либо коэффициент преобразования. Графа "коэффициент выбросов" подразделяется на графы 11, 12 и 13. В графе 11 указывается коэффициент выбросов двуокиси углерода, в графе 12 указывается коэффициент выбросов метана, в графе 13 указывается коэффициент выбросов закиси азота.
В графе 14 указывается единица измерения коэффициентов выбросов.
6. В разделе 10 указываются Данные по произведенной продукции за отчетный год и объем выбросов парниковых газов от каждого вида продукции:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид" указывается вид произведенной продукции по установке за отчетный год;
в графе 4 "Количество" указывается количество произведенной продукции. Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой;
в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе 6 "Итого по каждой установке по каждому виду продукции" указывается итоговый объем продукции в сумме по каждой установке по каждому виду продукции;
в графе 7 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе "Объем выборов парниковых газов (в тоннах)" указывается объем выбросов каждого парникового газа по произведенной продукции. Графа делится на графы 8, 9, 10 и 11. В графе 8 указывается объем двуокиси углерода в тоннах, в графе 9 указывается количество выбросов метана в тоннах, в графе 10 указывается закись азота в тоннах, в графе 11 указываются перфторуглероды в тоннах.

"тұтынылған шикізат не процесс" бағанында бағанда санамаланған бөлуге сәйкес шикізат түрлері толтырылады. Шикізаттың немесе процестің әрбір пайдаланылған түрі жеке жолмен толтырылады. Граф бірнеше бағандарға бөлінеді. 4-бағанда санамаланған түрлерге сәйкес тұтынылған шикізаттың не процестің белгілі бір түрі көрсетіледі, 5-бағанда тұтынылған шикізаттың не процестің нақты көлемі көрсетіледі және 6-бағанда сілтемені ескере отырып, өлшем бірлігі (заттай бірліктерде) көрсетіледі;
"Есептеулер үшін пайдаланылған коэффициенттер" бағанында шикізаттың немесе процестің әрбір түрі бойынша парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі. Граф бірнеше бағандарға бөлінеді. 7-бағанда жылу шығару нетто-мәнінің коэффициенті көрсетіледі, 8-бағанда жылу шығару коэффициентінің өлшем бірлігі-нетто мәні көрсетіледі; 9-бағанда отын жағылған жағдайда тотығу коэффициенті не өнеркәсіптік процестер жағдайында түрлендіру коэффициенті көрсетіледі, 10-бағанда тотығуды өлшеу бірлігі не түрлендіру коэффициенті көрсетіледі. Шығарындылар коэффициенті деген баған 11, 12 және 13-бағандарға бөлінеді. 11-бағанда көміртегі қос тотығы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 12-бағанда метан шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 13-бағанда азот шала тотығы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі.
14-бағанда шығарындылар коэффициенттерінің өлшем бірлігі көрсетіледі.
6. 10-бөлімде парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2 бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"түрі" 3-бағанында есепті жылы Қондырғы бойынша өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі;
"саны" 4-бағанында өндірілген өнімнің саны көрсетіледі. Деректер үтірден кейін үш санға дейін дөңгелектеніп көрсетіледі;
"өлшем бірлігі" 5-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі. Өндірілген өнім көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағатта электр энергиясын және Гигакалорияда жылу энергиясын өндіруді қоспағанда;
"өнімнің әрбір түрі" бойынша әрбір Қондырғы бойынша жиыны деген 6-бағанда өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша сомада өнімнің қорытынды көлемі көрсетіледі;
"өлшем бірлігі" 7-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі. Өндірілген өнім көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағатта электр энергиясын және Гигакалорияда жылу энергиясын өндіруді қоспағанда;
"парниктік газдарды сайлау көлемі (тоннамен)" деген бағанда өндірілген өнім бойынша әрбір парниктік газ шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8, 9, 10 және 11 бағандарға бөлінеді. 8-бағанда көміртегі қос тотығының көлемі тоннамен көрсетіледі, 9-бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 10-бағанда азот тотығы тоннамен көрсетіледі, 11-бағанда тоннамен перфторкөміртектер көрсетіледі.

7. В разделе 11 указываются данные по расходу топлива при производстве продукции в металлургической сфере деятельности. Данные пункты заполняют только субъекты администрирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности:
в графе 3 указывается расход соответствующего топлива;
в графе 4 указываются единицы измерения топлива.
8. В разделе 12 указываются сведения по офсетным единицам (полученным, отчужденным):
В графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид углеродной единицы" указывается вид углеродной единицы;
в графе 4 "Полученные офсетные единицы на период действия Национального плана" указывается объем офсетных единиц, полученный на период действия Национального плана;
в графе 5 "Остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана" указывается остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана;
в графе 6 "Отчужденные за отчетный год" указывается объем офсетных единиц, отчужденный за отчетный год.
9. В разделе 13 указывается подпись руководителя субъекта администрирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).

7. 11-бөлімде қызметтің металлургия саласында өнім өндіру кезіндегі отын шығысы жөніндегі деректер көрсетіледі. Бұл тармақтарды Экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургия саласына жататын әкімшілендіру субъектілері ғана толтырады:
3-бағанда тиісті отын шығысы көрсетіледі;
4-бағанда отынның өлшем бірлігі көрсетіледі.
8. 12-бөлімде офсеттік бірліктер (алынған, иеліктен шығарылған) бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
қондырғының атауы 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"көміртегі бірлігінің түрі" деген 3-бағанда көміртегі бірлігінің түрі көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде алынған офсеттік бірліктер" деген 4-бағанда Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде алынған офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктердің қалдығы" деген 5-бағанда Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктердің қалдығы көрсетіледі;
"есепті жылы иеліктен шығарылғандар" деген 6-бағанда есепті жылы иеліктен шығарылған офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі.
9. 13-бөлімде әкімшілік ету субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.