О внесении изменений и дополнений в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 17 июля 2023 года № 283-НҚ "Об утверждении Правил присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары"
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 11 июля 2024 года № 302-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2024 года № 34757
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 17 июля 2023 года № 283-НҚ "Об утверждении Правил присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33114) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 253) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 253) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866, и определяют порядок присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары" (далее – грант).";
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) "Наука" – для реализации новых научных проектов и исследований;";
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) "Бизнес" – для реализации новых бизнес-идей;
5) "Медиа" – для реализации новых медиа-проектов, в том числе проектов по созданию познавательного, полезного, интересного контента для молодежи;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) Волонтерство – для реализации волонтерских проектов (инициатив), направленных на решение актуальных, социальных проблем.";
Дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Повторное присуждение гранта не допускается. Претендент на конкурс подает 1 (один) конкурсную заявку по одному направлению.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Итоговое заседание конкурсной комиссии проводится на принципах открытости и прозрачности с использованием аудио- и (или) видео фиксации.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Конкурсные заявки принимаются и рассматриваются уполномоченным органом на соответствие пункту 17 настоящих Правил.

"Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 17 шiлдедегi № 283-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 11 шілдедегі № 302-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 18 шілдеде № 34757 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 17 шілдедегі № 283-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33114 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 253) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 253) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын (бұдан әрі – грант) беру тәртібін айқындайды.";
6-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Ғылым" – жаңа ғылыми жобаларды және зерттеулерді іске асыруға арналған;";
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Бизнес" – жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған;
5) "Медиа" – жаңа медиа жобаларды, оның ішінде жастар үшін танымдық, пайдалы, қызықты контент құру жөніндегі жобаларды іске асыруға арналған;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Волонтерлік – өзекті, әлеуметтік проблемаларды шешуге бағытталған волонтерлік жобаларды (бастамаларды) іске асыруға арналған.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Грантты қайтадан беруге жол берілмейді. Конкурсқа үміткер бір бағыт бойынша 1 (бір) конкурстық өтінім береді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Конкурстық комиссияның қорытынды отырысы аудио- және (немесе) бейнетіркеуді пайдалана отырып, ашықтық және айқындық қағидаттарында өткізіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Уәкілетті орган конкурстық өтінімдерді қабылдайды және олардың осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкестігін қарайды.

При представлении неполного пакета документов, в срок не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения конкурсной заявки уполномоченный орган направляет претенденту на электронный адрес, указанный в конкурсной заявке претендента, уведомление о необходимости приведения конкурсной заявки не более 1 (один) раза в соответствие с пунктом 17 настоящих Правил.
При неприведении конкурсной заявки в соответствие с пунктом 17 настоящих Правил в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения уведомления, уполномоченный орган возвращает конкурсную заявку претенденту.
Конкурсные заявки рассматриваются уполномоченным органом на соответствие пункту 17 настоящих Правил не более 1 (один) месяца после завершения срока приема конкурсных заявок, указанного в информационном сообщении о проведении конкурса.
Конкурсные заявки, соответствующие пункту 17 настоящих Правил, направляются в течение 5 (пять) рабочих дней после завершения срока рассмотрения конкурсных заявок уполномоченным органом на рассмотрение конкурсной комиссии.";
пункт 22 исключить;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Лицевой счет в банках второго уровня, открывается грантополучателем отдельно для перечисления гранта.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Направление проекта гранта (выбрать одно из указанных направлений: "Наука", "Культура", "Информационные технологии", "Бизнес", "Медиа", "Волонтерство")".
2. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

Уәкілетті орган құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған кезде конкурстық өтінімді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде үміткерге конкурстық өтінімді 1 (бір) реттен аспайтын мөлшерде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес келтіру қажеттігі туралы хабарламаны үміткердің конкурстық өтінімінде көрсетілген электрондық мекенжайына жібереді.
Конкурстық өтінім хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес келтірілмеген кезде уәкілетті орган конкурстық өтінімді үміткерге қайтарады.
Конкурстық өтінімдерді уәкілетті орган конкурс өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 1 (бір) айдан аспайтын мерзімде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкестігін қарайды.
Осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес келетін конкурстық өтінімдерді уәкілетті орган конкурстық өтінімдерді қарау мерзімі аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурстық комиссияның қарауына жібереді.";
22-тармақ алып тасталсын;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Екінші деңгейдегі банктердегі жеке шотты грант алушы грантты аудару үшін бөлек ашады.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Грант жобасының бағыты (көрсетілген бағыттардың бірін таңдаңыз: "Ғылым", "Мәдениет", "Ақпараттық технологиялар", "Бизнес", "Медиа", "Волонтерлік")".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі