О внесении изменений и дополнения в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 31 июля 2024 года № 106/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2024 года № 34846
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13104) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", пунктом 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", пунктом 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (далее – Закон), пунктом 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и определяют порядок приема граждан Республики Казахстан (далее – граждане) на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности (далее – вузы ОНБ) по образовательным программам высшего образования.";
пункты 8, 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"8. Возраст кандидата на учебу по образовательным программам высшего образования и высшего образования с сокращенным сроком обучения определяется в год поступления в вуз ОНБ.

"Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 31 шiлдедегi № 106/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 31 шілдеде № 34846 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13104 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 9) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 3-тармағына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 39-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 9) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 3-тармағына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 39-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарын (бұдан әрі – азаматтар) жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскери, арнаулы оқу орындарына (бұдан әрі – ҰҚО ЖОО) оқуға қабылдау тәртібін белгілейді.";
8, 9, 10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жоғары білім және жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша кандидаттардың жасы ҰҚО ЖОО-ға оқуға түсетін жылы анықталады.

9. Кандидаты на поступление в вузы ОНБ до 1 ноября года, предшествующего году поступления, подают в органы КНБ по месту жительства, учебы или работы (службы) заявление (рапорт) с указанием языка обучения.
В эти же сроки граждане, отслужившие срочную воинскую службу и прошедшие конкурсный отбор в Пограничной службе КНБ, не позднее одного года с момента окончания срочной воинской службы обращаются с заявлением в кадровые подразделения Пограничной службы КНБ об изъявлении желания поступить в вузы ОНБ.
По месту обращения граждане представляют документы согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Кандидаты на учебу по месту их жительства, учебы или работы (службы) проходят специальную проверку, психофизиологическое и медицинское освидетельствование в военно-врачебных комиссиях в соответствии с приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 28 октября 2022 года № 76/дсп "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в органах национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30405) (далее – Правила проведения ВВЭ), а также полиграфологическое исследование.
11. Кадровые подразделения органов КНБ до 20 мая года поступления представляют в вузы ОНБ сформированные личные дела кандидатов на учебу по образовательным программам высшего образования и высшего образования с сокращенным сроком обучения.
Поступившие в вузы ОНБ личные дела кандидатов до начала проведения конкурсного отбора проверяются кадровыми подразделениями вузов ОНБ на предмет соответствия требованиям, предусмотренным пунктом 2 статьи 7 Закона, за исключением материалов специальных проверок граждан, поступающих в Пограничную академию КНБ, которые проверяются сотрудниками Департамента кадров КНБ.
12. Департамент кадров КНБ до 10 июня года поступления извещает кандидатов на учебу о сроках проведения приема в вузы ОНБ через кадровые подразделения органов КНБ.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Кандидаты, участвующие в конкурсном отборе для поступления в вузы ОНБ, по прибытии представляют в организационно-техническую комиссию документы согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Кандидаты, не представившие в организационно-техническую комиссию документы, к участию в конкурсе не допускаются.";
абзац первый пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. Приемная комиссия формируется в составе председателя, двух заместителей, секретаря и состоит не менее чем из четырех членов комисии из числа руководящего состава.";
в пункт 40 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 41 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 44 изложить в следующей редакции:

9. ҰҚО ЖОО-ға түсуге кандидаттар оқуға қабылдау жылына дейінгі жылдың 1 қарашасына дейін тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша ҰҚК органдарына оқу тілін көрсете отырып, өтініш (баянат) жазады.
Осы мерзімде ҰҚК Шекара қызметінде мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтар мерзімді әскери қызмет аяқталған сәттен бастап бір жылдан кешіктірмей ҰҚК Шекара қызметінің кадр бөлімшелеріне ҰҚК ЖОО-ға түсуге ниет білдіру туралы өтінішпен жүгінеді.
Өтініш берген жері бойынша азаматтар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құжаттарды тапсырады.
10. Оқуға кандидаттар "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 76/ҚБП бұйрығына (бұдан әрі – ӘДС өткізу қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30405 болып тіркелген) сәйкес олардың тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша әскери-дәрігерлік комиссиялардан, психофизиологиялық және медициналық куәландырудан, сондай-ақ полиграфологиялық зерттеуден өтеді.
11. ҰҚК органдарының кадр бөлімшелері ҰҚО ЖОО-ға жоғары білімнің және жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсуге кандидаттардың жинақталған жеке істерін оқуға түсетін жылдың 20 мамырына дейін ұсынады.
ҰҚК Кадрлар департаментінің қызметкерлері тексеретін ҰҚК Шекара академиясына қабылданатын азаматтардың арнайы тексеру материалдарын қоспағанда, ҰҚО ЖОО-ға түскен кандидаттардың жеке істерін конкурстық іріктеу басталғанға дейін ҰҚО ЖОО-ның кадр бөлімшелері Заңның 7-бабының 2-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігіне тексереді.
12. ҰҚК Кадрлар департаменті оқуға түсетін жылдың 10 маусымына дейін оқуға түсетін кандидаттарға ҰҚО ЖОО-ға қабылдау мерзімі туралы ҰҚК органдарының кадр бөлімшелері арқылы хабарлайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. ҰҚО ЖОО-ға түсу үшін конкурстық іріктеуге қатысатын кандидаттар келген кезде ұйымдастыру-техникалық комиссиясына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттарды тапсырады.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясына құжаттарды тапсырмаған кандидаттар конкурсқа қатысуға жіберілмейді.";
27-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қабылдау комиссиясы төраға, екі орынбасары, хатшы және басшылық құрам қатарынан комиссияның төрт мүшесінен кем болмайтын құрамнан құрылады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. "Құқық негіздері" пәні немесе саясаттану бойынша білім ауызша емтихан түрінде тексеріледі және арнайы (пәндік) комиссия осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бағалайды.
Комиссия құрамына үш адамнан кем болмайтын, жоғары заң білімі немесе әлеуметтік (саясаттану) білімі бар ҰҚО қызметкерлері (әскери қызметшілері) енеді.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Жазбаша дағдылар жазба жұмысты (эссе) орындау түрінде тексеріледі және арнайы (пәндік) комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бағалайды.
Комиссия құрамына үш адамнан кем болмайтын, жоғары филологиялық білімі бар ҰҚО қызметкерлері (әскери қызметшілері) енеді.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"44. Зачисление в вузы ОНБ производится по решению приемной комиссии на основании рейтинга кандидата по итогам конкурсного отбора:
по образовательным программам высшего образования рейтинг кандидата определяется путем сложения баллов Единого национального тестирования (далее – ЕНТ) и показателей окончательного профессионального отбора, за исключением граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор в Пограничной службе КНБ;
по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения рейтинг кандидата определяется путем сложения показателей окончательного профессионального отбора.";
дополнить пунктом 45-1 следующего содержания:
"45-1. Лица, отслужившие срочную воинскую службу в ОНБ и прошедшие конкурсный отбор в Пограничной службе КНБ, зачисляются в вузы ОНБ при условии соответствия требованиям пунктов 6, 7, 9, 10, 22 настоящих Правил в количестве, не превышающим 10% от ежегодного планового набора в Пограничную академию КНБ и 5% в Академию КНБ.
При этом кандидаты, поступающие в Академию КНБ, проходят проверку на профессиональную пригодность и письменных навыков в форме написания эссе.";
приложения 1, 2 и 3 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. С приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 31 июля 2024 года № 106/қе
Приложение 1
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные учебные
заведения органов национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Перечень документов, предоставляемых в ОНБ по месту жительства, учебы или работы (службы)
1. Лица, поступающие в вузы ОНБ по образовательным программам высшего образования, к заявлению (рапорту) прилагают:
1) документ, удостоверяющий личность, свидетельство о рождении;

"44. ҰҚО ЖОО-ға қабылдау конкурстық іріктеудің қорытындылары бойынша кандидаттың рейтингі негізінде қабылдау комиссиясының шешімімен жүргізіледі:
жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша кандидаттың рейтингі ҰҚК Шекара қызметінде мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтарды қоспағанда, Ұлттық бірыңғай тестілеудің (бұдан әрі – ҰБТ) балдары мен соңғы кәсіби іріктеу көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады;
жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша кандидаттың рейтингі соңғы кәсіби іріктеу нәтижелерін қосу арқылы айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 45-1-тармақпен толықтырылсын:
"45-1. ҰҚО-да мерзімді әскери қызмет өткерген және ҰҚК Шекара қызметінде конкурстық іріктеуден өткен адамдар осы Қағидаларының 6, 7, 9, 10, 22-тармақтарының талаптарына сәйкес келген жағдайда ҰҚК Шекара академиясына жыл сайынғы қабылдау жоспарының 10%-ынан және ҰҚК Академиясына 5%-нан аспайтын мөлшерінде оқуға қабылданады.
Бұл ретте ҰҚК Академиясына түсетін кандидаттар кәсіби жарамдылығын және жазбаша дағдыларын эссе жазу түрінде тексеруден өтеді.";
осы Қағидаларға 1, 2, 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 106/қе
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери, арнаулы
оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
1-қосымша
Тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша ҰҚО-ға ұсынылатын құжаттар тізбесі
1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша ҰҚО ЖОО-ға түсетін адамдар өтінішке (баянатқа) қосымша мыналарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, туу туралы куәлік;

2) военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку (при наличии), либо электронные документы из сервиса цифровых документов;
3) свидетельство о заключении брака (при его наличии);
4) аттестат об общем среднем образовании (с приложением) или диплом о техническом и профессиональном, послесреднем образовании (с приложением), выданный в соответствии с государственными образцами;
5) фотографии (без головного убора) размером 9х12 в количестве двух штук, размером 3х4 – в количестве четырех штук;
6) анкету и автобиографию (написанные собственноручно);
7) копии удостоверений личности и свидетельств о рождении близких родственников (родителей, детей (при наличии), усыновителей, полнородных и неполнородных братьев и сестер, супруги (супруга) или ее (его) родителей, усыновителей, полнородных и неполнородных братьев и сестер (при наличии));
8) справку о прохождении воинской службы (для лиц, отслуживших срочную воинскую службу).
2. Лица, поступающие в вузы ОНБ по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения, к заявлению (рапорту) прилагают:
1) документ, удостоверяющий личность, свидетельство о рождении;
2) военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку (при наличии), либо электронные документы из сервиса цифровых документов;
3) свидетельство о заключении брака (при его наличии);
4) шесть фотографий (без головного убора) размером 9х12 в количестве двух штук, размером 3х4 – в количестве четырех штук;
5) документ, подтверждающий трудовую деятельность;
6) анкету и автобиографию (написанные собственноручно);
7) копии удостоверений личности и свидетельств о рождении близких родственников (родителей, детей (при наличии), усыновителей, полнородных и неполнородных братьев и сестер, супруги (супруга) или ее (его) родителей, усыновителей, полнородных и неполнородных братьев и сестер (при наличии);
8) справку о приеме декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу;
9) копию диплома о высшем образовании, копию приложения к диплому (транскрипт).
Кандидаты, получившие документы об образовании в зарубежных организациях образования, а также в международных и иностранных учебных заведениях (их филиалах), созданных и действующих в Республике Казахстан, представляют соответствующее удостоверение, выданное в соответствии с Правилами признания документов о среднем, техническим и профессиональном, послесреднем образовании, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33219), если иное не предусмотрено действующим законодательством Республики Казахстан и международными договорами (соглашениями), при этом документы об образовании, выданные зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами и лабораториями гражданам Республики Казахстан – обладателям международной стипендии "Болашак", признаются в Республике Казахстан без прохождения процедур признания документов об образовании.
Приложение 2
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные учебные
заведения органов национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Перечень документов, представляемых для поступления в вузы ОНБ

2) әскери билет немесе әскери шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік (болған кезде) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар;
3) неке қию туралы куәлiк (болған кезде);
4) мемлекеттік үлгіге сәйкес берілген жалпы орта білім туралы (қосымшасымен) аттестат немесе техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі білім туралы (қосымшасымен) диплом;
5) көлемі 9х12 – екі, көлемі 3х4 – төрт фотосурет (бас киімсіз);
6) сауалнама мен өмірбаян (өз қолымен жазылған);
7) жақын туыстарының (ата-анасы, балалары (болған кезде), асырап алушылары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, не зайыбы (жұбайы) немесе оның ата-анасы, асырап алушылары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, қарындастары (болған кезде) жеке басын куәландыратын құжаттары мен туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
8) әскери қызмет өткергені туралы анықтама (мерзімді әскери қызмет өткерген адамдар үшін).
2. Жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламасы бойынша ҰҚО ЖОО-ға түсетін адамдар өтінішке (баянатқа) мыналарды қоса ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат, туу туралы куәлік;
2) әскери билет немесе әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік (болған кезде) не болмаса цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар;
3) неке қию туралы куәлiк (болған кезде);
4) көлемі 9х12 – екі, көлемі 3х4 – төрт фотосурет (бас киімсіз);
5) еңбек қызметін растайтын құжат;
6) сауалнама мен өмірбаян (өз қолымен жазылған);
7) жақын туыстарының (ата-анасы, балалары (болған кезде), асырап алушылары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, зайыбы (жұбайы) немесе оның ата-анасы, асырап алушылары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, қарындастары (бар болса) жеке басын куәландыратын құжаттары мен туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
8) жеке табыс салығы мен мүлік туралы декларациясын қабылдау туралы анықтамасы;
9) жоғары білімі туралы дипломның көшірмесі, дипломға қосымшаның көшірмесі (транскрипт).
Шетелдік білім беру ұйымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасында құрылған және жұмыс жасайтын халықаралық және шетелдік білім беру ұйымдарында (олардың филиалдарында) білімі туралы құжаттар алған кандидаттар, егер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларында және халықаралық шарттарында (келісімдерде) өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларына сәйкес берілген тиісті куәлікті ұсынады, сонымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтарына – "Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлеріне шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтары және зертханалары берген білім туралы құжаттары білімі туралы құжаттарын тану рәсімін өткізбей Қазақстан Республикасында танылады.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери, арнаулы
оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
2-қосымша
ҰҚО ЖОО-ға оқуға түсу үшін ұсынылатын құжаттар тізбесі

1. Лица, поступающие в вузы ОНБ по образовательным программам высшего образования, представляют:
1) документ, удостоверяющий личность (подлинник);
2) сертификат ЕНТ (за исключением граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор в Пограничной службе КНБ) с результатами тестирования не ниже порогового уровня, установленного Правилами присуждения образовательного гранта для оплаты высшего или послевузовского образования с присуждением степени "бакалавр" или "магистр", утвержденными приказом и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 443 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33345), в том числе не менее пяти баллов по истории Казахстана и двум профильным предметам (творческому экзамену), а также не менее трех баллов по предметам грамотности чтения и математической грамотности. Для поступления в вузы ОНБ кандидат выбирает любые два профильных предмета общеобразовательной учебной программы общего среднего образования, образовательной программы технического и профессионального (начального профессионального или среднего профессионального), послесреднего образования.

1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша ҰҚО ЖОО-ға түсуші адамдар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқа);
2) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2023 жылғы 25 тамыздағы № 443 бұйрығымен бекітілген "Бакалавр" немесе "магистр" дәрежелері берілетін жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33345 болып тіркелген) белгіленген шектік деңгейден төмен емес, соның ішінде Қазақстан тарихы және екі бейіндік пән (шығармашылық емтихан) бойынша бес балдан төмен емес, сондай-ақ оқу сауаттылығы және математикалық сауаттылық бойынша үш балдан төмен емес тестілеу нәтижелерімен ҰБТ сертификатын (ҰҚК Шекара қызметінде мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтарды қоспағанда). ҰҚО ЖОО-ға оқуға түсу үшін кандидат жалпы орта білімнің жалпы білім беру, техникалық және кәсіптік (бастауыш және орта кәсіптік), орта білім беруден кейінгі білім беру бағдарламаларының кез келген екі пәнін таңдайды.

2. Лица, поступающие в вузы ОНБ по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения, предоставляют:
1) документ, удостоверяющий личность (подлинник);
2) военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку (при наличии), либо электронные документы из сервиса цифровых документов.
Приложение 3
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные учебные
заведения органов национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Нормативы физической подготовленности кандидатов, поступающих в вузы ОНБ

2. Жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ҰҚО ЖОО-ға түсуші адамдар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқа);
2) әскери билет немесе әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік (болған кезде) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери, арнаулы
оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
3-қосымша
ҰҚО ЖОО-ға түсуші кандидаттардың денешынықтыру дайындығының нормативтері

2) челночный бег 10х10 метров проводится на ровной площадке, размеченной двумя линиями на расстоянии 10 метров друг от друга. Упражнение выполняется из положения "высокий старт". По команде "марш" (условному сигналу) пробежать 10 метров, коснуться рукой линии, вернуться назад, коснуться рукой другой линии. Всего необходимо пробежать 10 отрезков по 10 метров;
3) берпи выполняется из исходного положения: ноги на ширине плеч, руки вдоль туловища. Из исходного положения увести таз назад, совершить наклон, опираясь на ладонь (руки на ширине плеч). При наклоне не отрывать пятки от пола. В полупрыжке перенести вес тела на руки, одновременно выбросить ноги назад. Принять положение лежа, опираясь на согнутые руки. Бедра и грудь должны коснуться поверхности одновременно. После чего оторвать ладони от пола, в полупрыжке подтянуть ноги внутрь, возвращаясь в позицию полуприседа. Совершить прыжок вверх с отрывом стопы от земли и выполнением хлопка руками над головой, при этом корпус прямой;
4) комплексное силовое упражнение выполняется в течение одной минуты: первые 30 секунд – из исходного положения: лежа на спине, руки согнуты в локтях перед грудью и прижаты. Выполнить максимальное количество подъемов корпуса с выпрямлением рук (с касанием пальцами рук пальцев ног), ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками, затем по команде "смена" повернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течение последующих 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до угла 90 градусов, при этом опустив тело до параллели с полом);
5) подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения: вис, хватом сверху (большой палец снизу), руки прямые, не касаясь ногами опоры. Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины и возвращении в исходное положение на прямые руки. Допускается отклонение тела от неподвижного состояния, незначительное сгибание и разведение ног. Запрещается выполнять упражнение с прыжка, рывками и махами.

2) 10х10 метрге сырғымалы жүгіру бір бірінен 10 метр қашықтыққа орналасқан екі сызықпен белгіленген тегіс жерде орындалады. Жаттығу "жоғары мәре" қалпынан басталады. "Марш" командасы бойынша (шартты белгі бойынша) 10 метрді жүгіріп өтіп, мәре сызығына қолын (аяғын) тигізу керек, артқа оралып, мәре сызығына қолын (аяғын) тигізу керек. Барлығы 10 метрден тұратын 10 бөлікті жүгіріп өту қажет;
3) берпи бастапқы қалыпта аяқты түзу иықтың деңгейінде, қолды денені бойлай ұстап орындалады. Бастапқы позициядан жамбасты артқа алып, алақанға сүйене отырып (қолдар иықтың енінде), еңкею қажет. Еңкейген кезде өкше еденнен көтерілмейді. Жартылай секіруде дененің салмағы қолдарға беріліп, бір мезгілде аяқ артқа тасталады. Бүгілген қолдарға сүйене отырып, жату позициясы жасалады. Жамбас пен кеуде бір уақытта еденге жанасады. Содан кейін, жартылай секіруде алақан еденнен жұлынып алынып, аяқтар ішке қарай тартылып, жартылай отыру күйіне оралады. Жерге өкшені тигізбей жоғарыға секіреді және осы сәтте қолдарымен бастың үстінен шапалақ жасалады, дене түзу қалыпта болады;
4) кешенді күш жаттығулары бір минут ішінде жасалады: алғашқы 30 секундта – бастапқы қалыпта арқада жатып, білекте бүгілген қолдарын кеудесінде бір-біріне түйістіріп қояды. Қолды түзу ұстап (қолдың саусақтарын аяқтың саусақтарына тигізіп) мүмкіндігінше көбірек кеудені көтереді, аяқтар бүгілмейді (аяқтарды елеусіз бүгуге рұқсат етіледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тірекке жауырынмен жанасу қажет, одан әрі "ауыс" командасы бойынша тоқтамаған күйі қалған 30 секундта ауысып жерге қарап жатып тіреніп қолды бүгеді және жазады (дене тік, қолдар 90 градус бұрышқа дейін бүгіледі, кеуде еденнен параллель көтеріледі);
5) биік белағашқа тартылу бастапқы жағдайда жоғарыдан ұстап асылып тұрып (бас бармақ төменде), қолдарын түзу ұстап аяқ тірекке тимей жасалады. Иекті белағаштың үстіңгі деңгейіне көтерген кезде және қол түзуленген бастапқы жағдайға қайта оралғанда жаттығу орындалған болып саналады. Қозғалыссыз жағдайдағы дененің аздаған иілуі мен аяқты алшақтатуға рұқсат етіледі. Жаттығуды секіріп барып жасауға, жұлқынуға және серпілуге рұқсат етілмейді.