Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере культуры
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 июля 2024 года № 334-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2024 года № 34875
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере культуры.
2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 31 июля 2024 года № 334-НҚ
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере культуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере культуры (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и Требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305.
2. Настоящая Инструкция распространяется на объекты, осуществляющие деятельность в сфере культуры, отнесенные к объектам, уязвимым в террористическом отношении (далее - объекты) в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 (далее - Правила).

Мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 31 шілдедегі № 334-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 тамызда № 34875 болып тіркелді
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 334-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарына (бұдан әрі -Қағидалар) сәйкес террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын объектілерге (бұдан әрі - объектілер) қолданылады.

3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) меры первичного реагирования – комплекс первоочередных мероприятий, предпринимаемый персоналом объекта и сотрудниками субъекта охранной деятельности, направленный на своевременное информирование уполномоченных государственных органов об угрозе или совершении акта терроризма, а также действий по минимизации и ликвидации возможных последствий акта терроризма (оказание помощи в осуществлении первичных и следственных действий силами экстренного (первичного) реагирования, оказание первой медицинской помощи пострадавшим, эвакуация и так далее);
2) система связи – совокупность технических средств и специально выделенных каналов связи, предназначенных для передачи (обмена) информации (информацией), оперативного управления деятельностью служб охраны объекта;
3) контрольно-пропускной пункт – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска, досмотра людей и транспортных средств;
4) система видеонаблюдения – совокупность камер видеонаблюдения, линий передачи данных, программных и технических средств и хранения видеозаписей, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
5) инженерно-техническая укрепленность – конструктивные элементы, инженерные, технические средства и (или) их совокупность, обеспечивающие необходимое противодействие несанкционированному проникновению на объект либо его части;
6) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимость людей и транспортных средств на объекте в темное время суток;
7) охраняемая зона (участок) – территория, а также выделенные на объекте зоны (участки), части зданий (строения и сооружения), помещения и их конструктивные элементы, подлежащие охране;
8) система охранной сигнализации – совокупность совместно действующих технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного проникновения в охраняемую зону (участок), нарушения целостности охраняемой зоны (участка), сбора, обработки, передачи и представления информации в заданном виде о нарушении целостности охраняемой зоны (участка);
9) охраняемые объекты – здания, строения и сооружения, предназначенные для пребывания охраняемых лиц, иные здания, строения и сооружения, охраняемые Службой государственной охраны Республики Казахстан, а также прилегающие к ним территория и акватория;
10) система контроля и управления доступом – совокупность технически совместимых аппаратных средств и (или) программного обеспечения, предназначенных для контроля доступа, разграничения прав на вход и (или) выход на объект и (или) его отдельные зоны персонала и посетителей, сбора и хранения информации;

3. Осы Нұсқаулықта келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) алғашқы ден қою шаралары – терроризм актiсiнiң қаупi немесе жасалу қаупi, сондай-ақ әрекеттер туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органдарды уақытылы хабардар етуге бағытталған объектiнiң персоналы мен күзет қызметi субъектiсiнiң қызметкерлерi қабылдайтын бiрiншi кезектегi шаралар кешенi. лаңкестік актінің ықтимал зардаптарын барынша азайту және жою (жедел (алғашқы) әрекет ету күштерінің алғашқы және жедел-іздестіру әрекеттерін жүзеге асыруына жәрдемдесу, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету, эвакуациялау және тағы басқа);
2) байланыс жүйесі – ақпаратты (ақпаратты) беруге (алмасуға), объектінің күзет қызметтерінің қызметін жедел басқаруға арналған техникалық құралдар мен арнайы бөлінген байланыс арналарының жиынтығы;
3) бақылау-өткізу пункті – адамдар мен көлік құралдарын бақылауды, өтуді, тексеруді қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;
4) бейнебақылау жүйесі – бейнебақылау камераларының, деректерді беру желілерінің, бағдарламалық және техникалық құралдардың және бейнежазбаларды сақтау құралдарының, сондай-ақ өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
5) инженерлік-техникалық нығайтылу – объектіге не оның бөліктеріне санкциясыз енуге қарсы қажетті іс-қимылды қамтамасыз ететін құрылымдық элементтер, инженерлік, техникалық құралдар және (немесе) олардың жиынтығы;
6) жарықтандыру жүйесі – бейнебақылау жүйесін жарықтандырудың қажетті деңгейін, қараңғы уақытта объектідегі адамдар мен көлік құралдарының көрінуін қамтамасыз ететін техникалық құралдар кешені;
7) күзет аймағы (учаскесі) – аумақ, сондай-ақ объектіде, ғимараттардың (ғимараттар мен құрылыстардың) бөліктерінде, күзетуге жататын үй-жайларда және олардың құрылымдық элементтерінде бөлінген аймақтар (учаскелер);
8) күзет дабылы жүйесі – бiрлесiп жұмыс iстейтiн техникалық құралдардың жиынтығыерекше қорғалатын табиғи аумаққа (аймаққа) рұқсатсыз кіруді, ерекше қорғалатын табиғи аумақтың (ауданның) тұтастығын бұзуды анықтауға, ерекше қорғалатын табиғи аумақтың (ауданның) тұтастығының бұзылуы туралы ақпаратты белгілі нысанда жинау, өңдеу, беру және ұсыну үшін арналған);
9) күзетілетін объектілер – күзетілетін адамдардың болуына арналған ғимараттар, құрылыстар мен құрылысжайлар, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі күзететін өзге де ғимараттар, құрылыстар мен құрылысжайлар, сондай-ақ оларға іргелес жатқан аумақ пен акватория;
10) қол жеткізуді бақылау және басқару жүйесі – қол жеткізуді бақылауға, объектіге және (немесе) оның жекелеген аумақтарына персонал мен келушілердің кіру және (немесе) шығу құқықтарын шектеуге, жинауға арналған техникалық үйлесімді аппараттық және (немесе) бағдарламалық қамтамасыз ету кешені және сақтау туралы ақпарат;

11) средства ограничения доступа – оборудование и (или) средства, препятствующие несанкционированному доступу на объект, его потенциально опасные участки;
12) персонал объектов – руководители, работники, сотрудники объекта, в том числе осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях;
13) потенциально опасные участки объекта – территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места возможного массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально-экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;
14) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
15) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
16) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
17) система охранная телевизионная – система видеонаблюдения, представляющая собой телевизионную систему замкнутого типа, предназначенную для выявления и фиксирования нарушений;
18) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
19) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимом в террористическом отношении, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действиях в сложившейся обстановке.
Иные понятия, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области противодействия терроризму.

11) қол жеткізуді шектеу құралдары – объектіге, оның ықтимал қауіпті аймақтарына рұқсатсыз кіруді болдырмайтын жабдық және (немесе) құралдар;
12) объектiлердiң персоналы – объектiнiң басшылары, жұмысшылары, қызметкерлерi, оның iшiнде оның жалға алынған учаскелерiнде қызметтi жүзеге асыратындар;
13) объектiнiң қауiптi болуы мүмкiн учаскелерi – жарылыс және өрт қауiптi, қауiптi химиялық заттар, қару-жарақ пен оқ-дәрiлер, улы заттар мен препараттар пайдаланылатын, сақталатын немесе пайдаланылатын объектiнiң аумақтық бөлiнген аймақтары (аудандары), құрылымдық және технологиялық элементтерi;технологиялық тізбектердің, жүйелердің, жабдықтардың немесе құрылғылардың элементтері, объектінің маңызды аймақтары, сондай-ақ объектіде адамдардың жаппай болуы мүмкін, терроризм актісін жасау өмір мен денсаулыққа зиян келтіруі мүмкін орындар, жазатайым оқиғаның туындауы, қауіпті әлеуметтік-экономикалық зардаптары бар төтенше жағдайдың туындау қаупі, қауіпті заттар мен материалдарды террористік актіні жасау үшін одан әрі пайдалану мақсатында ұрлау;
14) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
15) оқу-жаттығу (профилактикалық) іс-шаралар – алғашқы ден қою дағдыларын қалыптастыру мақсатында брифингтер мен сабақтар нысанында жүзеге асырылатын персоналды оқытудың және қауіпсіздікті қамтамасыз етудің профилактикалық әдістері;
16) өткізу режимі – адамдардың рұқсатсыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүліктің кіруі (шығуы), әкелінуі (әкелу) мүмкіндігін болдырмайтын, белгіленген тәртіпті реттейтін қағидалар жиынтығы;
17) телевизиялық күзет жүйесі – бұзушылықты анықтауға және тіркеуге арналған жабық типтегі теледидар жүйесі болып табылатын бейнебақылау жүйесі;
18) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық ақпаратты қамтитын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
19) хабардар ету жүйесі – террористік тұрғыдан осал объектідегі тұлғаларды төтенше жағдайлар (авария, өрт, дүлей апат, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

4. При эксплуатации объектов собственниками, владельцами, руководителями объектов обеспечиваются соблюдение Требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305, а также настоящей Инструкции.
Объекты Республики Казахстан, подлежащие государственной охране, оснащаются инженерно-техническим оборудованием в соответствии с Требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151, а также Требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305.
5. На объекте приказом собственника, владельца, руководителя определяется (определяются) лицо (лица) и (или) подразделение (подразделения), обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
Выбор и назначение ответственного сотрудника за обеспечение проведения мероприятий по антитеррористической защищенности объекта производится с учетом компетенции и должностных обязанностей последнего, наиболее соответствующих специфике антитеррористической деятельности.
Руководителем объекта издается соответствующий приказ, функция сотрудника включается в должностные обязанности.
6. Целью организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, является создание условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма на территории объекта), и минимизация и (или) ликвидация последствий возможных террористических угроз.
7. Антитеррористическая защищенность объектов обеспечивается созданием условий, направленных на:
1) воспрепятствование неправомерному проникновению на объекты, что достигается принятием мер по:
установлению пропускного режима на объектах и его неукоснительного соблюдения;
укреплению объекта в инженерно-техническом отношении средствами, позволяющими выявить неправомерное проникновение на объект;
2) обнаружение признаков подготовки и (или) совершения актов терроризма, что достигается принятием мер по:
контролю за обстановкой на объектах и близлежащей территории на предмет выявления подозрительных лиц и предметов;
профилактике терроризма (правовое просвещение, формирование негативного эмоционального отношения к терроризму) среди работников;
улучшением материально-технической базы в плане инженерно-технического оснащения объектов;

4. Объектілердің меншік иелері, иеленушілері мен басшылары объектілерді пайдалану кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарын, сондай-ақ осы Нұсқаулық талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қорғауға жататын объектілерге жатқызылған Қазақстан Республикасының объектілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік қорғауға жататын объектілерді инженерлік-техникалық нығайтуға қойылатын талаптарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарына сәйкес инженерлік-техникалық жабдықтармен жабдықталады.
5. Объекті меншік иелерінің, иеленушілерінің, басшысының бұйрығымен объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ететін тұлға (тұлғалар) және (немесе) бөлім (бөлімшелер) айқындалады.
Объектінің терроризмге қарсы қорғалу жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету үшін жауапты қызметкерді таңдау және тағайындау терроризмге қарсы іс-қимылдың ерекшеліктеріне барынша сәйкес келетін соңғылардың құзыреті мен лауазымдық міндеттерін ескере отырып жүзеге асырылады.
Объект басшысы тиісті бұйрық шығарады, қызметкердің функциясы лауазымдық міндеттеріне енгізіледі.
6. Террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастырудың мақсаты терроризм актісін жасауды болдырмайтын (объектінің аумағында терроризм актісін жасау қаупін азайтатын) жағдайлар жасау, сондай-ақ оны барынша азайту және (немесе) ықтимал террористік қатерлердің салдарын жою.
7. Объектілердің терроризмге қарсы қауіпсіздігі келесі жағдайларды жасау арқылы қамтамасыз етіледі:
1) шаралар қабылдау арқылы қол жеткізілетін объектілерге заңсыз кірудің алдын алу:
объектілерге кіруге рұқсаттама орнату және оны қатаң сақтау;
объектіге заңсыз кіруді анықтау арқылы объектіні инженерлік-техникалық тұрғыдан нығайту;
2) терроризмге дайындық және (немесе) акт жасау белгілерін анықтау мынадай шараларды қабылдау арқылы жетіледі:
күдікті адамдар мен заттарды анықтау үшін объектілердегі және қоршаған аумақтағы жағдайды бақылау;
қызметкерлер арасындағы терроризм профилактикасы (құқықтық оқыту, терроризмге жағымсыз эмоционалды қарым-қатынасты қалыптастыру);
объектілерді инженерлік-техникалық жарақтандыру тұрғысынан материалдық-техникалық базаны жақсарту;

3) пресечение попыток совершения актов терроризма на объектах, что достигается принятием мер по:
осуществлению охраны объектов силами подготовленных сотрудников объекта или заключением договора с субъектами охранной деятельности;
организацией постоянного контроля за установленным порядком доступа на объекты посетителей и транспортных средств;
формированию у коллектива культуры безопасности, антитеррористического сознания;
контролю всех мероприятий, которыми обеспечивается антитеррористическая безопасность объектов;
4) минимизацию и ликвидацию последствий возможных террористических угроз на объектах, что достигается принятием мер по:
разработке рекомендации действий реагирования на возможные угрозы террористического характера, адекватных особенностям объектов;
соответствующей подготовке сотрудников субъектов охранной деятельности, сотрудников в отношении их действий при совершении акта терроризма и после него;
организации своевременного оповещения уполномоченных органов, в случае совершения акта терроризма на объекте;
своевременному составлению и поддержанию в актуальном состоянии паспорта антитеррористической защищенности объекта, его надлежащим хранением.
Организация мер защиты строится на принципах заблаговременности, дифференцированного подхода, адекватности и комплексности.
8. Собственники, владельцы, руководители или иные должностные лица объектов, при размещении в арендуемом здании (помещении) обеспечивают в договоре аренды определение сторон, разрабатывающих паспорт антитеррористической защищенности объекта, осуществляющих охрану объекта, оснащение объекта современными инженерно-техническими средствами, контроль за их бесперебойным функционированием, организацию пропускного режима и финансирование данных мероприятий.
9. При получении информации об угрозе совершения акта терроризма для своевременного и адекватного реагирования на возникающие террористические угрозы и предупреждения совершения актов терроризма на объектах, уязвимых в террористическом отношении, руководителями объектов осуществляются меры, соответствующие установленному уровню террористической опасности в соответствии с Правилами организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611.
10. Перечень документов в области антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере культуры определен согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.

3) объектілерде терроризм актілерін жасау әрекеттерінің жолын кесу:
объектінің дайындалған қызметкерлерінің күшімен объектілерді күзетуді жүзеге асыру немесе күзет қызметі субъектілерімен шарт жасасу;
келушілердің объектілер мен көлік құралдарына кіруінің белгіленген тәртібін тұрақты бақылауды ұйымдастыру;
ұжымның қауіпсіздік мәдениетін, терроризмге қарсы саналарын қалыптастыру;
объектілердің антитеррорлық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлық іс-шараларды бақылау;
4) объектілердегі ықтимал террористік қатерлердің салдарын азайту және жою, оған келесі шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
объектілердің сипаттамаларына сәйкес келетін террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге жауап беретін іс-қимыл ұсынымдарын әзірлеу;
күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін, қызметкерлерді олардың терроризм актісін жасау кезіндегі және одан кейінгі әрекеттеріне қатысты тиісті дайындығы;
объектіде терроризм актісі жасалған кезде уәкілетті органдарға уақтылы хабарлауды ұйымдастыру;
объектінің терроризмге қарсы қауіпсіздік паспортын уақтылы жасау және жаңарту, оны тиісті түрде сақтау.
Қорғаныс шараларын ұйымдастыру алдын алу, сараланған тәсіл, сәйкестік және күрделілік қағидаттарына негізделген.
8. Объектілердің меншік иелері, иеленушілері, басшылары немесе басқа лауазымды тұлғалары жалға алынған ғимаратқа (бөлмеге) орналасқан кезде объектінің терроризмге қарсы қауіпсіздік паспортын жасайтын, объектіні күзететін, заманауи инженерлік-техникалық құралдармен жабдықтайтын тараптардың жалға алу келісім шартында анықталуын қамтамасыз етеді, олардың тоқтаусыз жұмыс істеуін қадағалайды, өткізу режимін ұйымдастырады және іс-шараларды қаржыландырады.
9. Объектілердің басшылары терроризм актiсiнiн жасалу қаупi туралы ақпарат алған кезде туындайтын террористiк қатерлерге уақтылы және барабар ден қою және террористiк тұрғыдан осал объектiлерде терроризм актiлерi жасалуының алдын алу мақсатында Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығымен бекiтiлген Терроризм актiсi қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингiнiң және халықты хабардар етудiң мемлекеттiк жүйесiн ұйымдастыру және жұмыс iстеу қағидаларына сәйкес шаралар қабылдайды.
10. Мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғау саласындағы құжаттардың тізбесі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес айқындалған.

Глава 2. Требования к организации пропускного режима
11. Пропускной режим на объектах осуществляется частными охранными организациями, имеющими лицензию на оказание охранных услуг, в том числе охрану объектов, уязвимых в террористическом отношении.
Организация пропускного режима на объектах, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране" осуществляется в порядке по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима, устанавливаемый соответствующим уполномоченным государственным органом, ведомством и подразделением, осуществляющий государственную охрану.
Пропускной режим на объектах, подлежащих государственной охране осуществляется специализированными охранными подразделениями органов внутренних дел.
В случае отсутствия договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности руководитель объекта определяет структурное подразделение и лиц ответственных за организацию, контроль и обеспечение пропускного режима.
12. На основании порядка организации пропускного и внутри объектового режима на каждом объекте руководитель предусматривает в должностной инструкции работника ответственного за функцию охраны надлежащие права и обязанности.
13. Договор об оказании охранных услуг с частными охранными организациями заключается в установленном законодательством порядке с организациями, имеющими разрешительные документы на осуществление деятельности по охране объектов, уязвимых в террористическом отношении.
Заключение договора об оказании охранных услуг с частными охранными организациями является обязательным условием для объектов организаций культуры.
14. В целях обеспечения антитеррористической защищенности объектов, пропускной режим направлен на:
1) предупреждение несанкционированного доступа на территорию, а также исключение возможности бесконтрольного передвижения посторонних лиц и автотранспорта;
2) предотвращение несанкционированного перемещения предметов и веществ, запрещенных к свободному обороту, в том числе огнестрельного и холодного оружия, взрывчатых веществ и взрывных устройств;
3) сохранение материальных и информационных ресурсов, недопущение противоправных проявлений, пресечение фактов хищений;
4) обеспечение безопасности лиц, находящихся на объектах.
15.Пропускной режим осуществляется путем:
1) организации пункта пропуска с функцией контроля доступа на объекты;
2) оснащения объектов защиты инженерно-техническими средствами охраны, предназначенными для предотвращения несанкционированного доступа посторонних лиц и автотранспорта, обеспечения сохранности имущества, а также автоматизированными системами контроля и управления доступом, охранной сигнализацией, видеонаблюдением;

2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
11. Объектілерге өткізу режимін бақылауды күзет қызметтерін көрсететін лицензиясы бар, оның ішінде террористік тұрғыдан осал объектілерді күзетуді жеке күзет ұйымдары жүзеге асырады.
"Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 Қаулысымен бекітілген мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерде өткізу режимін ұйымдастыру өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету тиісті уәкілетті мемлекеттік органмен, ведомствомен және құрылымдық бөіліммен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Мемлекеттік күзетке жататын объектілерге өткізу режимін бақылауды ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері жүзеге асырады.
Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт болмаған жағдайда ұйым басшысы өткізу режимін ұйымдастыруға, бақылауға және қамтамасыз етуге жауапты адамдар мен құрылымдық бөлімшені анықтайды.
12. Әрбір объектіде өткізу және объектішілік режимін ұйымдастыру тәртібі негізінде ұйым басшысы күзет функцияларына жауапты қызметкердің лауазымдық нұсқаулығында тиісті құқықтар мен міндеттерді қарастырады.
13. Террористік тұрғыдан осал объектілерді қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсаттары бар ұйымдармен заңнамада белгіленген тәртіппен жеке күзет ұйымдарымен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасалады.
Жеке күзет ұйымдарымен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасау мәдениет ұйымдарының объектілері үшін міндетті шарт болып табылады.
14. Объектілерді терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету мақсатында өткізу режимі бағытталған:
1) аумаққа рұқсатсыз кірудің алдын алу, сондай-ақ бөгде адамдар мен автокөліктің бақылаусыз жүріп-тұру мүмкіндігін болдырмауға;
2) еркін айналымға тыйым салынған заттар мен нәрселердің, оның ішінде атыс қаруы мен суық қарудың, жарылғыш заттар мен жарылғыш құрылғылардың рұқсатсыз қозғалуын болдырмауға;
3) материалдық және ақпараттық ресурстарды сақтау, құқыққа қайшы көріністерге жол бермеу, ұрлық фактілерінің жолын кесуге;
4) объектілерде тұлғалардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге.
15. Өткізу режимі келесі жолдармен жүзеге асырылады:
1) объектілерге кіруді бақылау функциясы бар өткізу бекетін ұйымдастыру;
2) қорғаныс объектілерін бөгде тұлғалардың және автокөліктің рұқсатсыз кіруін болдырмауға, мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге арналған инженерлік-техникалық күзет құралдарымен, сондай-ақ кіруді бақылау мен басқарудың автоматтандырылған жүйелерімен, күзет дабылымен, бейнебақылаумен жарақтандыру;

3) осуществления обхода (патрулирования) территории, проведения визуального осмотра на предмет выявления возможных подозрительных предметов, нахождения посторонних лиц;
4) введения постоянных, временных, разовых и материальных пропусков, дающих их обладателям право доступа на объект, а также вноса/выноса (ввоза/вывоза) товарно-материальных ценностей;
5) определения перечня лиц, имеющих право доступа на объект, ответственных работников, уполномоченных на принятие решений по выдаче пропусков, а также предметов и веществ, запрещенных к вносу/выносу (ввозу/вывозу);
6) ограничения круга лиц, допущенных в режимные помещения для работы с секретными документами;
7) контроля соблюдения внутреннего распорядка.
16. Пропускной режим на объекте осуществляется согласно порядку организации пропускного и внутри объектового режима, который разрабатывается администрацией объекта, и утверждается приказом руководителя.
17. Порядок организации пропускного режима для объектов предусматривает:
график работы сотрудников объектов и порядок их пропуска в рабочее и не рабочее время;
порядок пропуска на объект посетителей;
порядок вноса (выноса), ввоза (вывоза) материальных ценностей;
перечень предметов и веществ, запрещенных к проносу на объекты, если это не предусмотрено иными правовыми актами;
перечень потенциально опасных участков объектов (входные ворота, входная дверь, запасной выход, окна первого этажа, подвальное помещение).
участок доступа устанавливаются не менее двух основных участков: первый участок - здания, территории, помещения доступ в которые сотрудникам, посетителям не ограничен; второй участок - здания и (или) помещения доступ в которые разрешен определенной категории лиц – электрощитовые, котельни.
18. На основании порядка организации пропускного и внутри объектового режимов на каждом объекте, с учетом присущих ему особенностей, руководитель организации или руководитель частной охранной организации (по согласованию с руководителем объекта) разрабатывает должностную инструкцию по обеспечению безопасности, которая в обязательном порядке предусматривает:
1) проверку соответствующих документов на право пребывания на объекте, в том числе с учетом проводимых массовых мероприятий;
2) проверку соответствующих документов и характер ввозимых грузов при пропуске на территорию объекта автотранспортных средств;
3) проверку документов и цели прибытия лиц из других организаций, посещающих объект по служебным делам, делать соответствующие записи в книге посетителей;
4) регулярный обход территории объектов на предмет проверки внутренних помещений, осмотра периметра объекта и обследование ограждений на предмет их повреждений, выявления посторонних, взрывоопасных и подозрительных предметов;

3) аумақты аралауды (патрульдеуді) жүзеге асыру, ықтимал күдікті заттарды, бөгде тұлғалардың болуын анықтау үшін көзбен шолып қарау;
4) тұрақты, уақытша, біржолғы және материалдық рұқсатнамаларды енгізу және олардың иелеріне объектіге кіру, сондай-ақ тауар-материалдық құндылықтарды кіргізу/шығару (әкелу/әкету) құқығын беру;
5) объектіге кіруге құқығы бар тұлғалардың, рұқсатнамалар беру жөнінде шешімдер қабылдауға уәкілетті жауапты қызметкерлердің тізбесін, сондай-ақ кіргізуге/шығаруға (әкелуге/әкетуге) тыйым салынған заттар мен нәрселерді айқындау;
6) құпия құжаттармен жұмыс істеу үшін режимдік орынжайларға кіруге рұқсат берілген тұлғалар тобын шектеу;
7) ішкі тәртіп ережелерінің сақталуын бақылау.
16. Объектіге кіру режимі объекті әкімшілігі әзірлейтін және басшының бұйрығымен бекітілетін кіру және объектішілік режимдерді ұйымдастыру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
17. Объектілерге арналған өткізу режимін ұйымдастыру тәртібінде көздейді:
объектілерде жұмыс істейтін қызметкерлердің жұмыс кестесі және олардың жұмыс уақтында және жұмыстан тыс уақытта кіру тәртібін;
келушілерді объектіге өткізу тәртібін;
материалдық құндылықтарды әкелу (әкету), енгізу (шығару) тәртібін көздейді;
егер өзге құқықтық актілерде көзделмеген болса, объектілерге алып өтуге тыйым салынған нәрселер мен заттардың тізбесін;
объектілердің ықтимал қауіпті учаскелерінің тізбесін (кіру қақпасы, кіру есігі, қосалқы шығу, бірінші қабаттың терезелері, жертөле үй-жайы және тағы басқа);
кіру учаскесіне кемінде екі негізгі аймақтар белгіленеді: бірінші аймақ - қызметкерлерге, келушілерге кіруге шектеу қойылмаған ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар; екінші аймақ - белгіленген санаттағы тұлғаларға ғимараттар мен үй-жайларға кіруге рұқсат етілген электрщиттер, қазандықтар.
18. Әрбір объектіде өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастыру тәртібінің негізінде, оған тән ерекшеліктерді ескере отырып, ұйымның басшысы немесе жеке күзет ұйымының басшысы (объект басшысының келісімі бойынша) қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықты әзірлейді, ол міндетті түрде көздейді:
1) объектіде болу құқығы бар, соның ішінде өткізілетін бұқаралық іс-шараларды ескере отырып, тиісті құжаттарын тексеруді;
2) объектінің аумағына автокөлік құралдарын өткізу кезінде әкелінетін жүктердің тиісті құжаттарын және сипатын тексеруді;
3) қызметтік істер бойынша объектіге баратын адамдардың құжаттарын және басқа ұйымдардан келу мақсаттарын тексеруді, келушілер кітабына тиісті жазбалар жасауды;
4) ішкі үй-жайларды тексеруді, объектінің периметрін қарауды және қоршауларды бүліну тұрғысынан тексеруді, бөгде, жарылу қаупі бар және күдікті заттарды анықтау тұрғысынан объектілердің аумағын үнемі аралауды;

5) немедленный доклад руководителю объекта и своим непосредственным начальникам в охранном предприятии о всех обнаруженных нарушениях;
6) действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта, исходя из оснащенности конкретного объекта при выявлении лиц, пытающихся в нарушение установленных правил проникнуть на территорию объекта и (или) совершить противоправные действия в отношении сотрудников и посетителей при обнаружении неизвестного автотранспорта, длительное время припаркованного в непосредственной близости у периметра объекта.
19. Перечень основных предметов, запрещенных к проносу на объекты, уязвимые в террористическом отношении, осуществляющие деятельность в сфере культуры определен согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
20. В случае заключения договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности собственник, владелец, руководитель объекта указывает в договоре охранных услуг мероприятия, реализуемые субъектом охранной деятельности по обеспечению антитеррористической защиты и должного уровня безопасности, к которым относятся:
1) организация допуска работников и посетителей транспортных средств на объект или его части (зоны);
2) выявление на территории объекта лиц с противоправными намерениями, а также предметов и веществ, запрещенных к вносу (ввозу) на объект;
3) охрана объекта, в том числе исключение бесконтрольного пребывания на объекте посторонних лиц;
4) контроль за местами возможного массового пребывания людей на объекте;
5) организация учебных мероприятий по исполнению мероприятий, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
6) надлежащее использование сотрудниками охранной организации инженерно-технических средств защиты, установленных на объектах и проведение дополнительных занятий по приобретению и (или) совершенствованию навыков их использования.
21. Информация о пропускном режиме размещается администрацией объекта на соответствующей территории в месте доступном для обозрения.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
22. Собственники, владельцы, руководители объектов являются организаторами мероприятий по организации профилактических и учебных мероприятий по обеспечению их антитеррористической защищенности.
23. В целях обеспечения высокого качества организации профилактических и учебных мероприятий руководителем объекта их координация, а также проведение указанных мероприятий с работниками объекта возлагается на лицо, ответственное за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.

5) барлық анықталған бұзушылықтар туралы объект басшысына және күзет кәсіпорнындағы өзінің тікелей басшыларына дереу баяндауды;
6) объектінің периметріне тікелей жақын жерде ұзақ уақыт тұрақтаған белгісіз автокөлік анықталған кезде қызметкерлерге, келушілерге қатысты объектінің аумағына кіруге және (немесе) құқыққа қарсы іс-әрекеттер жасауға белгіленген қағидаларды бұзуға тырысқан тұдғалар анықталған жағдайда нақты объектінің жарақтандырылуын негізге ала отырып, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттерін.
19. Мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерге алып кіруге тыйым салынған негізгі заттардың тізбесі осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес айқындалған.
20. Күзет қызметі субъектілерімен күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан жағдайда ұйым басшысы күзет қызметі шартында терроризмге қарсы қорғалуды қамтамасыз ету бойынша күзет қызметі субъектісі іске асыратын іс-шараларды және тиісті қауіпсіздік деңгейін көрсетуі қажет, оларға жатады:
1) қызметкерлердің, келушілердің көлік құралдарының объектіге немесе оның бөлігіне (аймағына) кіруін ұйымдастыру;
2) объекті аумағында құқыққа қарсы ниеті бар тұлғаларды және кіргізуге (әкелуге) тыйым салынған заттар мен нәрселерді анықтау;
3) объектіні күзету, оның ішінде бөгде тұлғалардың бақылаусыз болуын болдырмау;
4) объектіде адамдар жаппай болуы ықтимал орындарды бақылау;
5) жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындайтын техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған іс-шараларды орындау бойынша оқу іс-шараларын ұйымдастыру;
6) күзет ұйымдарының қызметкерлерімен объектіде орнатылған инженерлік-техникалық қорғау құралдарын тиісінше пайдалану және оларды пайдалану дағдыларын алу мен жетілдіру бойынша қосымша оқу өткізу.
21. Өткізу режимі туралы ақпаратты объектінің әкімшілігі тиісті аумақта көрінетін жерге орналастырады.
3-тарау. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
22. Объектілердің меншік иелері, иеленушілері, басшылары олардың терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралардың ұйымдастырушысы болып табылады.
23. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында объект басшысымен оларды үйлестіру, сондай-ақ объектінің қызметкерлерімен көрсетілген іс-шараларды өткізуге объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізу жауапты тұлғаға жүктеледі.

24. Целью профилактических мероприятий является создание на объектах условий, способствующих минимизации совершения на объекте терроризма.
25. Целью учебных мероприятий является ознакомление сотрудников с основными правилами антитеррористической безопасности, выработки навыков грамотного и рационального поведения при угрозе совершения акта терроризма и после его совершения.
26. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей, занятий (практические и теоретические) и экспериментов с:
1) собственниками, владельцами, персоналом объектов;
2) работниками субъекта охранной деятельности, заключившего договор об оказании охранных услуг по объектам, уязвимым в террористическом отношении.
27. Организация и проведение экспериментов на объектах, осуществляется оперативным штабом по борьбе с терроризмом и заключается в оценке режима, готовности объектов к воспрепятствованию совершению акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий.
28. К проведению инструктажей, занятий (практических и теоретических) привлекаются представители заинтересованных уполномоченных и местных исполнительных органов по согласованию с антитеррористической комиссией административно-территориальной единицы по месту расположения объекта.
Варианты тематик инструктажей, занятий (практических и теоретических) по вопросам антитеррористической безопасности, определены согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
29. Планирование профилактических и учебных мероприятий с субъектами охранной деятельности, заключившими договора об оказании охранных услуг, организуется руководителем субъекта охранной деятельности.
30. Занятия (практические и теоретические) проводятся в соответствии с графиками проведения, утвержденными руководителем объекта по согласованию с руководителем субъекта охранной деятельности.
31. Практические занятия по действиям при возникновении угрозы совершения акта терроризма в помещениях и на территории объекта с охватом всех сотрудников объекта проводятся один раз в год при координации антитеррористической комиссии.
32. Проведению практических занятий с охватом всех сотрудников объекта предшествует проведение теоретических и практических занятий, инструктажей с отдельными группами работников (с учетом специфики работы).
33. С работниками, ответственными за организацию пропускного режима, проводятся дополнительные занятия по приобретению и (или) совершенствованию навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.

24. Профилактикалық іс-шаралардың мақсаты объектіде терроризм актісін жасауды барынша азайтуға ықпал ететін жағдайлар жасау болып табылады.
25. Оқу іс-шараларының мақсаты қызметкерлерді терроризмге қарсы қауіпсіздіктің негізгі қағидаларымен таныстыру, терроризм актісінің жасалу қаупі төнген кезде және ол жасалғаннан кейін сауатты және ұтымды мінез-құлық дағдыларын тұжырымдау болып табылады.
26. Профилактикалық және оқу іс-шаралары нұсқамалар, сабақтар (практикалық және теориялық) және эксперименттер түрінде өткізіледі:
1) объектілердің меншік иелерімен, иелерімен, персоналымен;
2) террористік тұрғыдан осал объектілер бойынша күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен.
27. Объектілерде эксперименттер жүргізуді және ұйымдастыруды терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб жүзеге асырады және ол терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге, салдарларын барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз етуде объектілердің дайындық режимін бағалауды қамтиды.
28. Нұсқамаларды, сабақтарды (практикалық және теориялық) өткізуге объект орналасқан жердегі әкімшілік-аумақтық бірліктің терроризмге қарсы комиссиясының келісімі бойынша мүдделі уәкілетті және жергілікті атқарушы органдардың өкілдері тартылады.
Терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша нұсқамалар, сабақтар (практикалық және теориялық) тақырыптарының нұсқалары осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес айқындалған.
29. Күзет қызметтерін көрсету туралы шарттар жасасқан күзет қызметі субъектілерімен профилактикалық және оқу іс-шараларын жоспарлауды күзет қызметі субъектісінің басшысы ұйымдастырады.
30. Сабақтар (практикалық және теориялық) күзет қызметі субъектісі басшысының келісімі бойынша ұйым басшысы бекіткен өткізу кестелеріне сәйкес жүргізіледі.
31. Объектінің орынжайларында және аумағында терроризм актісін жасау қаупі туындаған кездегі іс-қимылдар бойынша практикалық сабақтар объектінің барлық ұжымын қамти отырып, терроризмге қарсы комиссияның үйлестіруімен жылына бір рет өткізіледі.
32. Объектінің барлық ұжымын қамти отырып, практикалық сабақтарды өткізу үшін алдында қызметкерлердің жекелеген топтарымен (жұмыстың ерекшелігін ескере отырып) теориялық және практикалық сабақтар, нұсқамалар өткізілуі қажет.
33. Өткізу режимін ұйымдастыруға жауапты қызметкерлермен терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану дағдыларын алу және (немесе) жетілдіру, үй-жайларды қарап тексеру әдістемесі, жарылғыш құрылғылардың орнатылуы мүмкін орындарды анықтау бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.

34. По характеру и времени проведения инструктаж подразделяется на плановый и внеплановый.
35. Во время инструктажа до персонала доводятся рекомендации действий различного круга лиц объектов при возникновении акта терроризма, способы минимизации и ликвидации его последствий, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
36. Плановый инструктаж проводится один раз в год. Плановый инструктаж проводится индивидуально или для группы работников.
37. Внеплановый инструктаж проводится руководителями или иными должностными лицами объектов либо представителями государственных органов, задействованных в проводимых учениях, тренировках и экспериментах в случаях:
1) введения в регионе, где находится объект, уровня террористической опасности;
2) наличия информации о возможной угрозе совершения акта терроризма;
3) подготовки к учениям, тренировкам, экспериментам;
4) подготовки к проведению охранных мероприятий.
38. Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
39. Практические и теоретические занятия проводятся в соответствии с графиком проведения, утвержденным руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении, с периодичностью не реже одного раза в год.
Практические и теоретические занятия могут проводиться индивидуально или с группой работников объектов.
В ходе теоретических занятий доводится соответствующая информация, в ходе практических занятий отрабатываются действия персонала:
1) по проведению безопасной и беспрепятственной эвакуации;
2) в случае угрозы акта терроризма;
3) при обнаружении на объекте подозрительных лиц и предметов, а также иных сценариев совершения актов терроризма, характерных для объекта.
40. О проведении инструктажей и занятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий по антитеррористической защите по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью объекта. Заполнение журнала производится с соблюдением строгой последовательности.
Ведение журнала осуществляется лицом, ответственным за проведение мероприятий по антитеррористической защите объекта.
41. Для объектов с большим количеством персонала (более 20 человек) документирование проведения указанных мероприятий может осуществляться в виде протокола или справки.
42. Факт проведения эксперимента на объекте подтверждается актом о результатах проведения эксперимента, который хранится у руководителя объекта.
43. После поступления акта о результатах эксперимента на объекте его руководитель, иное должностное лицо принимают соответствующие меры реагирования, в том числе и внесение изменений в содержание обучения.

34. Нұсқаманы өткізу сипаты мен мерзімі бойынша жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді.
35. Нұсқама беру барысында осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес терроризм актісі туындаған кезде оның салдарларын азайту және жою тәсілдерімен объектілердің тұлғалар тобының іс-қимыл ұсынымдары жеке құрамға дейін жеткізіледі.
36. Жоспарлы нұсқама жылына бір рет өткізіледі. Жоспарлы нұсқама жеке немесе қызметкерлер тобы үшін өткізіледі.
37. Жоспардан тыс нұсқаманы объектілердің басшылары немесе өзге де лауазымды адамдары, күзет қызметі субъектілерінің басшылары не жүргізілетін оқу-жаттығуларға, жаттығулар мен эксперименттерге тартылған мемлекеттік органдардың өкілдері мынадай жағдайларда жүргізеді:
1) объект орналасқан өңірде террористік қауіптілік деңгейі енгізілген;
2) терроризм актісін жасаудың ықтимал қатері туралы ақпарат болған;
3) оқу-жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындалған;
4) күзет іс-шараларын өткізуге дайындалған.
38. Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны оны жүргізу қажеттілігін тудырған себептер мен мән-жайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
39. Практикалық және теориялық сабақтар террористік тұрғыдан осал объектінің басшысы (күзет қызметі субъектісінің басшысы) бекіткен өткізу кестесіне сәйкес жылына кемінде бір рет кезеңділікпен жүргізіледі.
Практикалық және теориялық сабақтар объектінің қызметкерлерімен жеке немесе топтармен өткізілуі мүмкін.
Теориялық сабақтар барысында қажетті ақпарат жеткізіледі, ал практикалық сабақтар барысында персоналдың іс-қимылы пысықталады:
1) қауіпсіз және кедергісіз эвакуация жүргізу бойынша;
2) терроризм актісі қатері төнген жағдайда;
3) объектіде күдікті тұлғалар мен заттар, сондай-ақ объектіге тән терроризм актілерін жасаудың өзге де сценарийлері анықталған кезде.
40. Нұсқамалар мен сабақтарды өткізу туралы осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы қорғау бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналында жазба жүргізіледі.
Журнал нөмірленеді, тігіледі және объектінің мөрімен бекітіледі. Журналды толтыру қатаң бірізділікті сақтай отырып жүргізіледі.
Журналды жүргізуді объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуге жауапты тұлға жүзеге асырады.
41. Жеке құрамы көп (20 адамнан астам) объектілер үшін аталған іс-шараларды өткізуді құжаттау хаттама немесе анықтама түрінде жүзеге асырылуы мүмкін.
42. Объектіде эксперимент жүргізу фактісі эксперимент жүргізу нәтижелері туралы актімен расталады, ол объекті басшысында сақталады.
43. Объектіде эксперимент нәтижелері туралы акт келіп түскеннен кейін оның басшысы, өзге лауазымды адам тиісті ден қою шараларын, оның ішінде оқытудың мазмұнына өзгерістер енгізуді де қабылдайды.

44. Лицо, ответственное за проведение мероприятий по антитеррористической защите, не менее чем за пять суток уведомляет органы национальной безопасности и внутренних дел о планируемых практических занятиях по отработке рекомендации действий различного круга лиц.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
45. Собственники, владельцы, руководители объектов и субъектов охранной деятельности, заключивших договор на охрану объектов, взаимодействуют с территориальными органами внутренних дел, национальной безопасности и оперативными штабами по борьбе с терроризмом в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта терроризма, подготовки и проведения разно уровневых антитеррористических учений, тренировок, антитеррористических операций.
46. Взаимодействие с антитеррористической комиссией устанавливается на этапе планирования профилактических и учебных мероприятий путем уточнения наиболее вероятных для объекта угроз террористического характера.
47. В случае задействования объекта оперативным штабом по борьбе с терроризмом в проведении разно уровневых антитеррористических учений, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и работников объекта, собственники, владельцы, руководитель объекта, а также руководитель субъекта охранной деятельности, заключивший договор об оказании охранных услуг, оказывают содействие, обеспечивают привлечение и участие необходимых групп работников к проведению указанных мероприятий.
48. По итогам проведения разно уровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и работников объекта, в планы, графики и рекомендации вносятся соответствующие изменения и дополнения.
49. Собственники, владельцы, руководители объектов и субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма разрабатывают рекомендации действий персонала объекта, субъектов охранной деятельности:
1) по незамедлительному информированию территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации от уполномоченных государственных органов об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;

44. Тұлғалар тобының іс-қимыл ұсынымдарын пысықтау бойынша жоспарланған практикалық сабақтар туралы терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізуге жауапты тұлға 5 тәуліктен кем емес уақытта ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарын хабардар етеді.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
45. Объектілердің меншік иелері, иеленушілері және объектілерді күзетуге шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісін іске асыру немесе жасау қатерлеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету, терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, машықтандыруларды, терроризмге қарсы операцияларды дайындау және өткізу шеңберінде аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарымен және терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтармен өзара іс-қимыл жасайды.
46. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл объект үшін террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қатерлерді нақтылау арқылы алдын алу және оқу-жаттығу іс-шараларын жоспарлау кезеңінде белгіленеді.
47. Объектіні терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб әртүрлі деңгейдегі терроризмге қарсы сабақтар, жаттығу іс-шараларын өткізуге, күзет бөлімшелері мен объекті персоналының іс-қимылдарын бағалауға тартқан жағдайда, меншік иелері, иеленушілері, ұйым басшысы, сондай-ақ күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің басшысы көрсетілген іс-шараларды өткізуге қызметкерлердің қажетті тобы тартылуын және қатысуын қамтамасыз етеді.
48. Терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі сабақтарды, жаттығу іс-шараларын өткізу, күзет бөлімшелері мен объекті қызметкерлерінің іс-қимылдарын бағалау қорытындылары бойынша тиісті жоспарларға, кестелер мен алгоритмдерге тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
49. Терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатерлеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан объектілердің және күзет қызметі субъектілерінің басшылары объект персоналының, күзет қызметі субъектілерінің іс-қимыл ұсынымдарын әзірлейді:
1) терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатері немесе жасалуы туралы Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету бойынша;
2) терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатері немесе жасалуы туралы уәкілетті мемлекеттік органдардан ақпарат алған кезде;

3) по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма.
50. При установлении уровней террористической опасности, собственники, владельцы, руководители объектов принимают следующие меры:
1) при "желтом" уровне террористической опасности:
усиление пропускного режима на объекте;
проверка и обеспечение работоспособности систем безопасности, оповещения, видеонаблюдения и охранной сигнализации;
досмотр посетителей, персонала и транспортных средств, при необходимости с использованием специальных технических средств;
инструктаж сотрудников охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, персонала объектов, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций с привлечением в зависимости от полученной информации специалистов в соответствующей сфере;
проведение учебных мероприятий с персоналом по действиям при совершении или угрозе совершения акта (актов) терроризма;
отработка вопросов экстренной эвакуации людей, материальных ценностей и документации с определением мест эвакуации;
2) при "оранжевом" уровне террористической опасности (наряду с мерами, принимаемыми при установлении "желтого" уровня террористической опасности):
отработка совместных действий с уполномоченными государственными органами и организациями, оперативными штабами по борьбе с терроризмом по вопросам реагирования на акты терроризма, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
приведение в состояние режима повышенной готовности сотрудников по обеспечению безопасности;
3) при установлении "красного" уровня террористической опасности (наряду с мерами, применяемыми при введении "желтого" и "оранжевого" уровней террористической опасности):
принятие неотложных мер по спасению людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований;
приостановление деятельности объекта (при необходимости).
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
51. Паспорт антитеррористической защиты объекта, уязвимого в террористическом отношении (далее – паспорт) предназначен для использования заинтересованными органами, осуществляющими противодействие терроризму, при планировании ими мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте.
52. Паспорт разрабатывается согласно Типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 51/қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32950), в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.

3) жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша.
50. Террористік қауіптілік деңгейін анықтау кезінде объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары келесі шараларды қабылдайды:
1) террористік қауіптіліктің "сары" деңгейінде:
объектіде өткізу режимін күшейту;
қауіпсіздік, құлақтандыру, бейнебақылау және күзет сигнализациясы жүйелерінің жұмыс қабілеттілігін тексеру және қамтамасыз ету;
келушілерді, персоналды және көлік құралдарын, қажет болған жағдайда арнайы техникалық құралдарды пайдалана отырып тексеру;
алынған ақпаратқа байланысты тиісті саладағы мамандарды тарта отырып, күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілері, дағдарыс жағдайларын жою жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектілердің қызметкерлері арасында нұсқама өткізу;
терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатері төнген кезде персоналмен іс-қимыл бойынша оқу іс-шараларын өткізу;
эвакуациялау орындарын анықтай отырып, адамдарды, материалдық құндылықтарды және құжаттаманы шұғыл эвакуациялау мәселелерін пысықтау;
2) террористік қауіптіліктің "қызғылт сары" деңгейі кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" деңгейі белгіленген кезде қабылданатын шаралармен қатар):
терроризмге қарсы күрес жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, жедел штабтармен бірлескен іс-қимылдарды, терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша пысықтау;
қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметкерлерді жоғары дайындық режиміне келтіру;
3) террористік қауіптіліктің "қызыл" деңгейі белгіленген кезде (террористік қауіптіліктің "сары" және "қызғылт сары" деңгейлері енгізілген кезде қолданылатын шаралармен қатар):
адамдарды құтқару жөнінде шұғыл шаралар қабылдау, құтқару қызметтері мен құралымдарының үздіксіз жұмыс істеуіне жәрдемдесу;
объектінің қызметін тоқтату (қажет болған жағдайда).
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және айналысқа қойылатын талаптар
51. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрі - паспорт) терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мүдделі органдар объектіде терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, олардың салдарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлаған кезде пайдалануға арналған.
52. Паспорт электрондық нұсқада бір мезгілде әзірлене отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 51/қе бірлескен бұйрығымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 32950 болып тіркелген) сәйкес екі данада әзірленеді.

53. Паспорт является документом, содержащим информацию с ограниченным доступом.
На объектах, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере культуры, паспорт является документом, содержащим служебную информацию ограниченного распространения, и имеет пометку "Для служебного пользования", если ему не присваивается гриф секретности. Решение о присвоении паспорту грифа секретности принимается в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области защиты государственных секретов. Собственник, владелец, руководитель объекта, независимо от форм собственности, принимает меры по ограничению доступа к паспорту лицам, не задействованным в его разработке, обеспечении антитеррористической защиты объекта, контроле состояния антитеррористической защиты объектов, в деятельности оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
54. В случаях, когда объект располагается в здании, сооружении (комплекс зданий и сооружении), имеющем несколько правообладателей, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между правообладателями: совместно всеми правообладателями объектов или одним из них.
55. Собственником, владельцем либо руководителем объекта назначается лицо (лица), ответственное (ответственные) за разработку паспорта, его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
56. Проект паспорта составляется в течение сорока пяти рабочих дней с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, городов республиканского значения, столицы (далее – территориальный перечень).
57. Проект паспорта объекта, включенного в территориальный перечень, направляется на согласование с руководителем территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта, в течение десяти календарных дней после разработки.
Срок согласования проекта паспорта не превышает пятнадцати рабочих дней со дня поступления паспорта должностному лицу, указанному в типовом паспорте.
58. В случае наличия замечаний к проекту паспорта, он возвращается лицу, направившему проект паспорта, с указанием причин, послуживших причиной возврата.
Проект паспорта дорабатывается в срок до пятнадцати рабочих дней со дня возврата.
Срок согласования проекта паспорта, поступившего повторно, (во исполнение ранее указанных замечаний) составляет семь рабочих дней.
59. Обжалование замечаний к проекту паспорта и действия (бездействия) должностного лица, согласующего паспорт, осуществляется в порядке, определяемом Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

53. Паспорт қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжат болып табылады.
Объектілерде паспорт таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын құжат болып табылады, егер оған құпиялылық белгісі берілмесе, оның "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі болады. Паспортқа құпиялылық белгісін беру туралы шешім Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес қабылданады. Меншік нысанына қарамастан меншік иелері, иеленушілері, ұйым басшысы паспортты әзірлеуге, объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге, объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылауға, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб қызметіне тартылмаған адамдардың паспортқа қол жеткізуін шектеу бойынша шаралар қабылдайды.
54. Объекті бірнеше құқық иеленушіге тиесілі ғимаратта, құрылыста (ғимараттар мен құрылыстар кешені) орналасқан жағдайда, паспорт жасау барлық құқық иеленушілері арасындағы жазбаша келісімі бойынша жүзеге асырылады: объектілердің барлық құқық иеленушілерімен бірлесіп немесе олардың біреуімен.
55. Объектінің меншік иесі, иесі немесе басшысы паспортты әзірлеуге, сақтауға және оның деректерін уақтылы жаңартуға жауапты тұлғаны (тұлғаларды) тағайындайды.
56. Паспорттың жобасы объект басшысы объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тізбесіне (бұдан әрі – аумақтық тізбе) енгізу туралы тиісті хабарламаны алған кезден бастап қырық бес жұмыс күні ішінде жасалады.
57. Аумақтық тізбеге енгізілген объект паспортының жобасы жасалғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органдары басшысына келісуге жіберіледі.
Паспорттың жобасын келісу мерзімі үлгілік паспортта көрсетілген лауазымды тұлғаға паспорт келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
58. Паспорттың жобасына ескертулер болған жағдайда, ол қайтаруға негіз болған себептерді көрсете отырып, паспорттың жобасын жіберген тұлғаға қайтарылады.
Паспорттың жобасы қайтарылған күннен бастап он бес жұмыс күні дейінгі мерзімде пысықталады.
Қайта келіп түскен паспорт жобасын келісу мерзімі (бұрын көрсетілген ескертулерді орындау үшін) жеті жұмыс күнін құрайды.
59. Паспорттың жобасына ескертулерге және паспортты келісетін лауазымды адамның әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.

60. В течение десяти рабочих дней после согласования паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем объекта.
61. При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми правообладателями объектов, уязвимых в террористическом отношении.
62. При составлении одним правообладателем паспорт утверждается руководителем объекта по согласованию с другими правообладателями объекта.
63. Количество копий (электронных копий) паспорта и их направление другим правообладателям объекта определяется письменным соглашением между их правообладателями.
64. Учет паспортов объекта осуществляется в формате номенклатурных дел.
65. Первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится согласно требованиям, предъявляемым к организации работы с информацией с ограниченным доступом, у ответственного лица или в подразделении объекта, определенного приказом руководителя организации, являющейся правообладателем объекта.
66. В целях обеспечения своевременной выдачи паспорта органам, задействованным в ликвидации и минимизации последствий актов терроризма, на паспорт составляется акт временной передачи документов в двух экземплярах.
67. Один экземпляр акта временной передачи документов вместе с паспортом передается в оперативный штаб, осуществляющему руководство антитеррористической операцией. Второй экземпляр остается у лица, ответственного за хранение паспорта.
68. Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее десяти календарных дней со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан для хранения.
69. Паспорт корректируется в случаях изменения:
1) прав собственности;
2) руководителя объекта;
3) наименования объекта;
4) основного предназначения объекта;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
6) потенциально опасных участков объекта;
7) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
70. Внесение корректив в паспорт осуществляется в течение двадцати рабочих дней с момента возникновения причины его изменения.
71. В паспорт вносятся изменения, заверенные подписью руководителя организации, являющейся правообладателем объекта, или лица, уполномоченного организацией подписывать паспорт. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения. Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя организации, являющейся правообладателем объекта, направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта.

60. Келісілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде паспортты (оның ішінде оны жаңарту кезінде) объектінің құқық иесі болып табылатын объектілердің басшысы бекітеді.
61. Паспортты бірлесіп жасаған кезде террористік тұрғыдан осал объектілердің барлық құқық иелері бекітуге тиіс.
62. Бір құқық иеленуші жасаған кезде паспортты объектінің басқа құқық иеленушілердің келісімі бойынша объектінің басшысы бекітеді.
63. Паспорт көшірмелерінің (электрондық көшірмелерінің) саны және оларды объектінің басқа құқық иеленушілеріне жіберу олардың құқық иеленушілері арасындағы жазбаша келісімімен айқындалады.
64. Объектілердің паспортын есепке алу номенклатуралық іс форматында жүзеге асырылады.
65. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) қол жетімділігі шектеулі ақпаратпен жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес жауапты тұлғада немесе оның басшысының бұйрығымен айқындалатын объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының бұйрығымен айқындалған объектінің бөлімшесінде сақталады.
66. Терроризм актілерінің салдарын жоюға және барынша азайтуға тартылған органдарға паспортты уақытылы беруді қамтамасыз ету мақсатында паспортқа екі данада құжаттарды уақытша беру актісі жасалады.
67. Құжаттарды уақытша беру актісінің бір данасы паспортпен бірге терроризмге қарсы операцияға басшылықты жүзеге асыратын жедел штабқа беріледі. Екінші данасы паспортты сақтауға жауапты адамда қалады.
68. Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (электрондық ақпарат тасығышта PDF форматында) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
69. Паспорт:
1) меншік құқығы;
2) объектінің басшысы;
3) объектінің атауы;
4) объектінің негізгі мақсаты;
5) объектінің жалпы ауданы мен периметрі, іргелес аумақты салу немесе күрделі жөндеу, ғимараттарды (құрылыстар мен құрылыстарды) және инженерлік жүйелерді реконструкциялау аяқталғаннан кейін, егер конструкцияда өзгерістер жүргізілген болса;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар өзгерген жағдайларда түзетіледі.
70. Паспортқа түзетулер енгізу оның өзгеру себебі туындаған сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
71. Паспортқа объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының немесе ұйымның паспортқа қол қоюға уәкілеттік берген тұлғасының қолымен куәландырылған өзгерістер енгізіледі. Өзгерістер болған паспорттың элементтері ғана ауыстырылуға жатады. Бір мезгілде объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың екінші данасына қоса тіркелу үшін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына жіберіледі.

72. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в пять лет;
2) в случае внесения корректив в более чем половину текста паспорта.
Утративший силу паспорт подлежит уничтожению в соответствии с пунктом 49 Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33339).
Акт остается в организации, являющейся правообладателем объекта. Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.
73. Паспорт используется в случае проведения антитеррористической операции, учений, тренировок и экспериментов.
Глава 6. Требования, предъявляемые к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
74. Оснащение объектов инженерно-техническим оборудованием осуществляется в соответствии с Требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 в зависимости от категории объекта и должно обеспечивать должный уровень их безопасности.
75. В случае отнесения объектов, к объектам, подлежащим государственной охране, они независимо от распределения по группам, указанным в пункте 76 настоящей Инструкции, оснащаются в соответствии с Требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151.
76. С учетом возможных последствий совершения акта терроризма объекты делятся на следующие группы:
1) к первой группе относятся организации, осуществляющие деятельность в сфере культуры (театры, концертные организации (филармонии), цирки, кинематографические организации, библиотеки, музеи, культурно-досуговые организации, культурно-исторические центры, центры исследований (институты исследований) в области культуры, центры реставрации, музеи-заповедники, Национальная государственная книжная палата Республики Казахстан), рассчитанные на одновременное пребывание (вместимостью) до 1000 человек;
2) ко второй группе относятся организации, осуществляющие деятельность в сфере культуры (театры, концертные организации (филармонии), цирки), рассчитанные на одновременное пребывание (вместимостью) свыше 1000 человек.
Объекты всех групп в обязательном порядке оснащаются охранными телевизионными системами и системами оповещения.

72. Паспорт:
1) бес жылда бір реттен сиретпей;
2) паспорт мәтінінің жартысынан астамына түзетулер енгізілген жағдайда толық ауыстырылуға жатады.
Күші жойылған паспорт Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларының (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 33339 болып тіркелген) 49-тармағына сәйкес жойылуға тиіс.
Акт объектінің құқық иесі болып табылатын ұйымда қалады. Актінің көшірмесі паспорттың екінші данасының сақталу орны бойынша жіберіледі.
73. Паспорт терроризмге қарсы операция, оқулар, жаттығулар мен эксперименттер кезінде қолданылады.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
74. Объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес объектінің санатына байланысты жүзеге асырылады және олардың қауіпсіздігін тиісті дәрежеде қамтамасыз етуі керек.
75. Объектілер мемлекеттік қорғауға жататын объектілерге жатқызылған жағдайда, олар осы Нұсқаулықтың 76-тармағында көрсетілген топтарға бөлінуіне қарамастан, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік қорғауға жататын объектілерді инженерлік-техникалық нығайтуға қойылатын талаптарға сәйкес жабдықталады.
76. Терроризм актісін жасаудың ықтимал салдарын ескере отырып, объектілердің мынадай топтары белгіленеді:
1) бірінші топқа бір мезгілде 1000 адамға (сыйымдылығы) дейін есептелген мәдениет саласында қызметтерді жүзеге асыратын ұйымдар (театрлар, концерттік ұйымдар (филармониялар), цирктер, кинематографиялық ұйымдар, кітапханалар, музейлер, мәдени-тынығу ұйымдары, мәдени-тарихи орталықтар, мәдениет саласындағы зерттеу орталықтары (зерттеу институттары) реставрациялау орталықтары, музей-қорықтар, Қазақстан Республикасы Ұлттық мемлекеттік кітап палатасы) жатады;
2) екінші топқа бір мезгілде 1000-нан астам адамға (сыйымдылығы) есептелген мәдениет саласында қызметтерді жүзеге асыратын ұйымдар (театрлар, концерттік ұйымдар (филармониялар), цирктер) жатады.
Барлық топтың объектілері міндетті түрде хабардар ету жүйесімен және бейнебақылау жүйесімен жарақтандырылады.

77. Объекты второй группы дополнительно к техническому оснащению, предусмотренные пунктом 76 настоящей Инструкции, оснащаются мобильным либо стационарным средством подачи тревоги (тревожная кнопка) с выводом в дежурные части территориальных органов внутренних дел, либо на пульт централизованного наблюдения субъектов охранной деятельности, системой видеонаблюдения с передачей видеоизображения в Центры оперативного управления либо в дежурные части территориальных органов внутренних дел.
78. Дополнительно к мероприятиям, предусмотренным пунктами 76 и 77 настоящей Инструкции объекты и сооружения, приспособленные для проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий, а также иные не предназначенные специально для этих целей места (парки, скверы, площади, улицы):
1) в целях обнаружения оружия и других предметов и веществ, запрещенных к несанкционированному вносу (выносу), ввозу (вывозу) на (с) объект (объекта) оснащаются техническими средствами досмотра;
2) в целях обеспечения санкционированного доступа к отдельным зданиям, помещениям и зонам объекта, а также выхода из них оборудуются системами контроля и управления доступом;
3) в зависимости от расположения (входных групп, открытых мест возможного массового пребывания людей) и подъездных путей по отношению к путям движения транспортных средств в целях предотвращения риска наезда на посетителей объекта могут оборудоваться противотаранными устройствами;
4) независимо от групп, определенных в пункте 76 настоящей Инструкции, объекты при наличии потенциально опасных участков оборудуются системами и средствами охранной сигнализации в зависимости от наличия потенциально опасных участков оснащаются системой охранной сигнализации.
79. При проектировании, строительстве, реконструкции, модернизации, капитального ремонта объекта собственнику, владельцу (в том числе потенциальному) объекта необходимо определить соответствие объекта критериям отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении и предусмотреть, в случае необходимости, соответствующее инженерно-техническое оснащение, а именно: систему связи, систему видеонаблюдения, средства ограничения доступа, систему контроля и управления доступом, систему охранной сигнализации, а также контрольно-пропускной пункт.
Для проектирования и оснащения объектов инженерно-техническим оборудованием собственники, владельцы, руководители объектов, уязвимых в террористическом отношении, определяют его потенциально опасные участки.
80. К техническим средствам досмотра относятся портативный (ручной, переносный) металлоискатель, рентгено-телевизионная установка, стационарный металлоискатель.

77. Бірінші топтың объектілері осы Нұсқаулықтың 76-тармағында көзделген техникалық жарақтандыруға қосымша аумақтық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне не күзет қызметі субъектілерінің орталықтандырылған бақылау пультіне ұтқыр не стационарлық дабыл беру құралымен (дабыл түймесі), ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтарына не аумақтық кезекші бөлімдеріне бейнені бере отырып, бейнебақылау жүйесімен жарақталады.
78. Осы Нұсқаулықтың 76 және 77-тармақтарында көзделген іс-шараларға қосымша ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге ыңғайластырылған объектілер мен құрылыстар, сондай-ақ осы мақсаттар үшін арнайы жасалмаған өзге де орындар (саябақтар, гүлзарлар, алаңдар, көшелер):
1) объектілерде қаруды, объектіге және объектіден санкциясыз кіргізуге (шығаруға), әкелуге (әкетуге) тыйым салынған басқа да бұйымдар мен заттарды табу мақсатында техникалық тексеріп қарау құралдарымен жарақтандырылады;
2) объектілердің ғимараттарына, үй-жайлары мен аймақтарына санкцияланған кіруді және (немесе) олардан шығуды қамтамасыз ету мақсатында объектілер кіруді бақылау және басқару жүйесімен жабдықталады;
3) объектіге келушілерді басып кету қаупін болдырмау үшін олардың орналасуына (кіру топтары, адамдар жаппай болуы мүмкін ашық орындар) және көлік құралдарының қозғалысы жолдарына қатысты кірме жолдарға байланысты таранға қарсы құрылғылармен жабдықталуы мүмкін;
4) осы Нұсқаулықтың 76-тармағында қарастырылған топтарға қарамастан қауіптілігі ықтимал учаскелердің болуына байланысты күзет сигнализациясы жүйесімен жарақталады.
79. Объектіні жобалау, құрылысын жүргізу, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу кезінде объектінің меншік иесі, иеленушісі (оның ішінде әлеуетті) объекіті террористік тұрғыдан осал объектіге жатқызылатын өлшемшарттарға сәйкестігін анықтау керек, қажет болғанда тиісті инженерлік-техникалық жарықтандыруды қарастыру, атап айтқанда: байланыс жүйесі, бейнебақылау жүйесі, қолжетілміділікті шектеу құралдары, қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесі, күзет сигнализация жүйесі, сондай-ақ бақылау-өткізу пункті.
Объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарықтандыру және жобалау үшін террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иеленушілері, басшылары оның ықтимал қауіпті учаскелерін анықтайды.
80. Техникалық тексеріп қарау құралдарына портативті (ықшам, жылжымалы) металл іздегіш, рентген-телевизия қондырғысы, стационарлық металл іздегіш жатады.

81. Портативный (ручной, переносный) металлоискатель должен:
1) обеспечивать обнаружение металлических предметов (стальная пластинка размером 100х100х1 миллиметров) на расстоянии 0,12-0,15 метров при скорости перемещения устройства 0,2-0,5 метров в секунду, иметь звуковую сигнализацию наличия металлического предмета, обеспечивать нормальную работу в условиях электромагнитной обстановки;
2) иметь гарантийный срок эксплуатации не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы - не менее 3 лет, гарантийный срок хранения - не менее 1 года с момента выпуска изделия;
3) позволять производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
4) при работе от автономного источника питания изделие сохранять обнаружительные характеристики при 60 % разряде (по напряжению) источников питания, обеспечивать длительность непрерывной работы изделия от автономного источника питания не менее 10 часов.
82. Рентгено-телевизионная установка должна:
1) распознавать огнестрельное оружие металлическое и неметаллическое, его детали, боеприпасы всех калибров, гранаты и другие виды оружия осколочного/разрывного действия, ножи, дубинки, мечи, взрывчатые вещества военного и коммерческого назначения, детонаторы и часовые механизмы, электрические и электронные изделия, источники электроэнергии;
2) иметь следующие характеристики генератора рентгеновского излучения и качества изображения в эксплуатационном режиме:
проникающая способность - 27 миллиметров по стали;
разрешающая способность - 0,1 миллиметров;
анодное напряжение: номинальное - 160 киловатт, рабочее - 140 киловатт;
ток трубки - 0,7 миллиампер;
охлаждение трубки в герметичной масляной ванне с принудительной вентиляцией;
3) иметь следующие характеристики генератора рентгеновского излучения и качества изображения в максимальном режиме, при использовании опции "Высокая проникающая способность":
проникающая способность: 35 миллиметров;
разрешающая способность: 0,1 миллиметров;
анодное напряжение: номинальное - 160 киловатт, рабочее - 140 киловатт;
ток трубки - 0,7 миллиампер;
типовой уровень утечки излучения не превышает 0,1 микрорентген в час;
4) скорость конвейера рентгено-телевизионной установки должна быть не менее 0,15 метров в секунду;
5) иметь гарантийный срок эксплуатации не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы - не менее 6 лет, гарантийный срок хранения - не менее 1 года с момента выпуска изделия;
6) позволять производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
7) иметь световую сигнализацию включения рентгеновского излучения, иметь блокировки, обеспечивающие выключение рентгеновского излучения при нарушении целостности защитных экранов и прекращение подачи электрического тока в случае превышения эксплуатационных нагрузок и неисправности;

81. Портативті (ықшам, жылжымалы) металл іздегіш:
1) қондырғыны ауыстыру жылдамдығы секундына 0,2 – 0,5 метр болған кезде 0,12 – 0,15 метр қашықтықтағы металл заттарды табуды қамтамасыз етуге (мөлшері 100х100х1 милиметр болат пластинка), металл зат болғанда дыбыстық сигнал беруге, қазіргі заманғы әуежайлардың электромагнитті жағдайлары шартында қалыпты жұмысты қамтамасыз етуге;
2) пайдалануға берілген сәттен бастап кемінде 1 жыл кепілдік берілген пайдалану мерзімі, орташа қызмет мерзімі – кемінде 3 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл болуға;
3) пайдалану орнында диагностика және жөндеу жүргізуге мүмкіндік беруге;
4) автономды қорек көзінен жұмыс істеу кезінде бұйым қоректену көздерінің 60 % разрядталған кезде (кернеуі бойынша) табу сипаттамаларын сақтауға, кемінде 10 сағат автономды қорек көзінен бұйымның үздіксіз жұмыс істеу ұзақтығын қамтамасыз етуге тиіс.
82. Рентген-телевизия қондырғысы:
1) металл және металл емес атыс қаруын, оның бөлшектерін, барлық калибрдегі оқ-дәріні, гранаталарды және басқа да жарқыншақты/жарылғыш әсері бар қару түрлерін, пышақтарды, келдекті, қылыштарды, әскери және коммерциялық мақсаттағы жарылғыш заттарды, детонаторларды және сағатпен жүретін механизмдерді, электр және электронды бұйымдарды, электр энергиясы көздерін анықтауға;
2) пайдалану режимінде рентгендік сәулелену генераторының сипаттамалары мен көрініс сапасы мынадай:
ену қабілеті – болат бойынша 27 миллиметр;
рұқсат берілетін қабілеті – 0,1 миллиметр;
анодты кернеу: номиналды – 160 киловатт, жұмыс істеу – 140 киловатт;
түтікше тогы - 0,7 миллиампер болуға;
мәжбүрлі желдеткіші бар герметикалы май ваннасында түтікше сууға;
3) "Жоғары ену қабілеті" опциясын пайдалану кезінде ең жоғары режимде рентгендік сәулелену генераторының сипаттамалары мен көрініс сапасы мынадай:
ену қабілеті: 35 миллиметр;
рұқсат берілетін қабілеті: 0,1 миллиметр;
анодты кернеу: 160 киловатт - атаулы, жұмыс - 140 киловатт;
түтікше тогы - 0,7 милиампер болуға;
сәулеленудің азаюының үлгілік деңгейі сағатына 0,1 микрорентгеннен аспайды;
4) рентген-телевизия қондырғысы конвейерінің жылдамдығы кемінде секундына 0,15 метр болуға;
5) пайдалануға берілген сәтінен бастап кемінде 1 жыл кепілдік берілген пайдалану мерзімінің, орташа қызмет мерзімі – кемінде 6 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл болуға;
6) пайдалану орнында диагностика және жөндеу жүргізуге мүмкіндік беруге;
7) рентгендік сәулеленуді қосуда жарықен сигнал беруге, қорғау экрандарының тұтастығы бұзылған кезде рентгендік сәулеленуді ажыратуды және пайдалану жүктемесі асып кеткен және жарамсыз жағдайда электр тогын беруді тоқтатуды қамтамасыз ететін блоктағышы болуға;

8) иметь уровень рентгеновского излучения в рентгено-телевизионной установке не позволяющий нарушить целостность кинофотоматериалов, электронных носителей при десятикратном пропускании их через рабочую зону рентгено-телевизионной установке;
9) иметь уровень мощности дозы рентгеновского излучения на расстоянии 5 сантиметров от внешних панелей рентгеновского оборудования не более 0,03 рентгена в секунду, уровень шума работающего рентгеновского оборудования не более 60 децибел;
10) конструкция рентгеновского оборудования должна обеспечивать защиту от воздействия рентгеновского излучения.
83.Стационарный металлоискатель должен:
1) позволять обнаруживать на теле человека и в его одежде металлические предметы, запрещенные к проносу на объекты, при этом вероятность ложного срабатывания на металлические предметы личного пользования общей массой не более 100 грамм;
2) иметь автоматическую световую и звуковую сигнализацию наличия запрещенного металлического предмета, исключать несанкционированное изменение установленных обнаружительных параметров, его электронная схема изделия должна автоматически возвращаться в исходное положение через 3 секунды после выключения сигнала тревоги (окончание сигнала тревоги должно означать готовность устройства к работе), время выхода на рабочий режим не должно превышать 30 секунд после включения в сеть;
3) обеспечивать нормальную работу совместно с рентгено-телевизионной установкой в условиях электромагнитной обстановки, в составе группы аналогичных устройств в количестве от 2 до 4 штук, установленных в одну линию на расстоянии от 3-х до 8 метров друг от друга, работу в плане при расстоянии между блоками датчиков 1 метр;
4) соответствовать всем требованиям при работе в круглосуточном режиме, наработка на отказ - не менее 6000 часов, время регламентных работ - менее 5 % от времени эксплуатации, гарантийный срок эксплуатации - не менее 1 года с момента ввода в эксплуатацию, средний срок службы - не менее 6 лет, гарантийный срок хранения - не менее 1 года с момента выпуска изделия;
5) позволять производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации, комплектоваться документацией, достаточной для поддержания его нормальной и безопасной эксплуатации, исправного состояния, и ремонта, состоящей из Руководства по эксплуатации и полного технического описания изделия с методами диагностики;
6) иметь проем арки не менее 2 метров в высоту и 0,76 метров в ширину, визуальную и регулируемую звуковую сигнализацию, а также возможность изменять уровень чувствительности в зависимости от меняющихся обстоятельств.
Все техническое средства, применяемые при досмотре, должны отвечать следующим требованиям безопасности:

8) кинофотоматериалдарды, электрондық тасығыштарды ентген-телевизия қондырғысының жұмыс аймағы арқылы он еселенген өткізу кезінде рентген-телевизия қондырғысындағы сәулеленудің олардың тұтастығын бұзуға мүмкіндік бермейтін деңгейі болуға;
9) рентген жабдығының сыртқы панельдерінен 5 сантиметр арақашықтықта рентгендік сәулелену дозасының қуат деңгейі секундына 0,03 рентгеннен аспауға, жұмыс істеп тұрған рентген жабдығының шуылдау деңгейі 60 децибельден аспауға;
10) рентген жабдығының конструкциясы рентгендік сәулеленудің әсерінен қорғауды қамтамасыз етуге тиіс.
83. Стационарлық металл іздегіш:
1) адам денесіндегі және оның киіміндегі әуе кемесінде тасымалдауға тыйым салынған металл заттарды табуға мүмкіндік беруге тиіс, бұл ретте жалпы салмағы 100 грамнан аспайтын өзі пайдаланатын металл заттарға жалған іске қосылу мүмкіндігі бар;
2) тыйым салынған металл зат болғанда автоматты жарықпен және дыбыспен сигнал беруге, орнатылған табу параметрлерінің санкцияланбаған өзгерісін болдырмауға тиіс, оның электрондық бұйым схемасы дабыл сигналы сөнгеннен кейін 3 секундтан соң автоматты түрде бастапқы қалпына келуге тиіс (дабыл белгісінің аяқталуы қондырғының жұмысқа әзір екендігін білдіруге тиіс), жұмыс режиміне шығу уақыты желіге қосылғаннан кейін 30 секундтан аспауға тиіс;
3) датчиктердің блоктары арасындағы қашықтық 1 м болғанда жоспардағы жұмыста бір бірінен 3-тен 8 м-ге дейін арақашықтықта бір желіде орнатылған саны 2-ден 4 данаға дейін ұқсас құрылғылар тобының құрамында қазіргі заманғы әуежайлардың электромагнитті жағдайлар шарттарында рентген-телевизия қондырғыларымен бірге қалыпты жұмысты қамтамасыз етуі тиіс;
4) тәулік бойы режимде жұмыс істеген кезде барлық талаптарға сәйкес болуға тиіс, істен шығуға дейін жұмыс істеу – кемінде 6000 сағат, регламенттік жұмыстар уақыты – пайдалану уақытының кемінде 5%-ы, кепілдік берілген пайдалану мерзімі – пайдалануға берілген сәттен бастап кемінде 1 жыл, орташа қызмет мерзімі – кемінде 6 жыл, кепілдік берілген сақтау мерзімі – бұйым шығарылған сәттен бастап кемінде 1 жыл;
5) пайдалану орнында диагностика мен жөндеуді жүргізуге мүмкіндік беруге, диагностика әдістерімен бірге Бұйымды пайдалану және оның толық техникалық сипаттамасы жөніндегі нұсқаулықтан тұратын оның қалыпты және қауіпсіз пайдаланылуын, жарамды жай-күйін және жөнделуін қолдау үшін жеткілікті құжаттамамен жабдықталуға тиіс;
6) биіктігі кемінде 2 метр және ені 0,76 метр ойығы бар арқасы, шолу және реттелетін дыбыс сигналы, сондай-ақ құбылмалы жағдайларға байланысты сезімгіштік деңгейін өзгерту мүмкіндігі болуға тиіс.
Тексеру кезінде қолданылатын барлық техникалық құралдар мынадай қауіпсіздік талаптарына жауап беруі тиіс:

1) включать в себя контур защитного заземления, исключающий поражение электрическим током;
2) обеспечивать электробезопасность;
3) применяемые в изделиях материалы должны быть безопасны для здоровья человека.
84. Система видеонаблюдения устанавливается в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения, для оценки ситуации и фиксирования действий нарушителей.
85. На объекте, занимающем отдельное здание (комплекс зданий, сооружений), системой видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории, прилегающей к объекту;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) главный и запасные входы;
4) места возможного массового пребывания людей на объекте;
5) территория и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
6) досмотровые помещения (комнаты), участки досмотра транспорта (при наличии);
7) помещения и территории по усмотрению руководителя (собственника) объекта.
86. На объекте, занимающем часть здания, системой видеонаблюдения необходимо охватывать:
1) места возможного массового пребывания людей на объекте;
2) главный и запасные входы (при наличии).
87. Система видеонаблюдения обеспечивает:
1) передачу визуальной информации с телекамер на техническое средство или совокупность технических средств сбора, обработки, отображения и регистрации полученной информации, установленные на посте сотрудника по обеспечению безопасности;
2) работу в автоматизированном режиме;
3) возможность оценки ситуации на объекте в режиме реального времени;
4) срок хранения информации не менее 30 суток.
88. В темное время суток, если освещенность помещений и прилегающих территорий объектов ниже чувствительности телекамер, включается освещение видимого или инфракрасного диапазона света (при его наличии).
89. Технические требования к системам видеонаблюдения соответствуют минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренным Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693).
90. Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования сотрудников и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершении акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.

1) электр тогымен зақымдануды болдырмайтын қорғаныш тұйықталу контурын қамтуға;
2) электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
3) бұйымдарда қолданылатын материалдар адам денсаулығы үшін қауіпсіз болуға тиіс.
84. Бейнебақылау жүйесі объектідегі жағдайға бақылау жүргізу, сондай-ақ санкцияланбаған кіру фактісін көзбен шолып растау мақсатында, жағдайды бағалау және құқық бұзушылардың іс-әрекеттерін тіркеу үшін белгіленеді.
85. Жеке ғимаратта (ғимараттар, құрылыстар кешенінде) орналасқан объектіде бейнебақылау жүйесі мыналармен жабдықталады:
1) объектіге іргелес аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) бас және қосалқы кіру есіктері;
4) объектіде адамдар көп болуы мүмкін орындар;
5) ықтимал қауіпті учаскелері бар аумақ пен үй-жайлар, оларға апаратын үй-жайлар (орындар), дәліздер;
6) тексеріп қарау үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеріп қарау учаскелері (бар болса);
7) объект басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша басқа да үй-жайлар мен аумақтар жатады.
86. Ғимараттың бір бөлігін алып жатқан объектіде бейнебақылау жүйесімен:
1) объектіде адамдардың жаппай болуы мүмкін орындар;
2) негізгі және қосалқы есіктер (бар болса) қамтылуы қажет.
87. Бейнеқылау жүйесі:
1) қауіпсіздікті қамтамасыз ететін қызметкерінің бекетінде орнатылған көрнекі ақпаратты телекамералардан техникалық құралға немесе алынған ақпаратты жинаудың, өңдеудің, көрсетудің және тіркеудің техникалық құралдарының жиынтығына беруді;
2) автоматтандырылған режимдегі жұмысты;
3) қазіргі уақыт режимінде объектідегі жағдайды бағалау мүмкіндігін;
4) 30 тәуліктен кем емес мерзімде ақпаратты сақтауды қамтамасыз етеді.
88. Тәуліктің қараңғы уақтында, егер үй-жайлардың және объектілердің іргелес аумақтарының жарықтандырылуы телекамералардың сезімталдығынан төмен болса, көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының (ол болған жағдайда) жарықтандырылуы қосылады.
89. Бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 21693 болып тіркелген) Бейнемониторингтің ұлттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төмен техникалық шарттарына сәйкес келеді.
90. Объектілер қызметкерлерді және объектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісінің жасалу қаупі немесе жасалуы және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-қимылдарын үйлестіру мақсатында хабардар ету жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.

91. Оповещение сотрудников и посетителей объекта осуществляется по внутренним линиям связи, с помощью других технических и подвижных средств связи (сигнализация) в соответствии с заранее разработанным планом, которые обеспечивают:
1) подачу звуковых и световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации как в автоматическом режиме (чтение ранее записанного текста), так и при помощи микрофона о характере опасности, необходимости и порядке осуществления эвакуации или блокировании в помещениях объектах, а также действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта. Системы оповещения об эвакуации и блокировании помещений отличаются сигналами.
92. Количество оповещателей и их мощность обеспечивают необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей, в случае проведения эвакуации действуют в течение расчетного времени, необходимого для ее проведения.
93. Средство подачи тревоги (мобильное либо стационарное) (тревожная кнопка) устанавливается в целях своевременного оповещения уполномоченных органов об угрозе совершения акта терроризма на объекте.
94. Средством подачи тревоги в обязательном порядке оснащается пост лиц, обеспечивающих безопасность объекта, и входы на объект, предназначенные для массового пропуска.
95. Объекты оснащаются системами контроля и управления доступом и (или) средствами ограничения доступа в целях обеспечения санкционированного входа в здания, помещения и зоны объекта и (или) выхода из них.
Оснащение объекта системой контроля и управления доступом производится по зонам, предусматривающим различный уровень доступа персонала, посетителей на объект и (или) его зоны (участки).
96. Системы контроля и управления доступом должны обеспечивать автоматическую запись и сохранение в течение одного года на носителях информации архива всех событий для их последующей однозначной классификации с целью обеспечения объективного расследования при попытке или возможном совершении акта терроризма, формирования доказательственной базы, проведения расследований при несанкционированных действиях персонала объекта или посторонних лиц.
Турникет обеспечивает ручной и автоматический и (или) дистанционный способ открывания и блокирования устройства.
97. Для объектов с малой проходимостью (посещаемостью) персонала и посетителей допускается оборудование объекта только средствами ограничения доступа на объект и (или) его потенциально опасные участки и критические зоны.

91. Қызметкерлерді және объектіге келушілерді хабардар ету алдын ала әзірленген жоспарға сәйкес басқа да техникалық және жылжымалы байланыс құралдарының (сигнализация) көмегімен ішкі байланыс желілері бойынша жүзеге асырылады, олар мыналарды қамтамасыз етеді:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық (қажет болған жағдайда және жарық сигналдарын) беру;
2) сөйлеу ақпаратын автоматты режимде де (бұрын жазылған мәтінді оқу), сондай-ақ қауіп сипаты, объектілерде үй-жайларда эвакуациялауды немесе бұғаттауды жүзеге асыру қажеттілігі мен тәртібі, объектінің персоналы мен келушілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы микрофон көмегімен де трансляциялау. Үй-жайларды эвакуациялау және бұғаттау туралы хабарлау жүйелері сигналдармен ерекшеленеді.
92. Хабарлағыштардың саны және олардың қуаты адамдар тұрақты немесе уақытша болатын барлық жерлерде қажетті естілуін қамтамасыз ету, эвакуация жүргізілген жағдайда оны жүргізу үшін қажетті есептік уақыт ішінде әрекет етеді.
93. Дабыл беру құралы (мобильді немесе стационарлық) (дабыл түймесі) объектіде терроризм актісінің жасалу қаупі туралы уәкілетті органдарды уақтылы хабардар ету мақсатында орнатылады.
94. Дабыл беру құралы міндетті түрде объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғаның постымен және жаппай өткізуге арналған объектіге кірумен жабдықталады.
95. Объектілердің ғимараттарына, үй-жайлары мен аймақтарына санкцияланған кіруді және (немесе) олардан шығуды қамтамасыз ету мақсатында объектілер кіруді бақылау және басқару жүйелерімен және (немесе) кіруді шектеу құралдарымен жабдықталады.
Объектіні кіруді бақылау және басқару жүйесімен жарақтандыру объектіге және (немесе) оның аймақтарына (учаскелеріне) персонал мен келушілердің әртүрлі кіру деңгейін көздейтін аймақтар бойынша жүргізіледі.
96. Кіруді бақылау және басқару жүйелері терроризм актісін жасауға әрекет ету немесе жасау, дәлелдеме базасын қалыптастыру кезінде объективті тергеп-тексеруді қамтамасыз ету, объект персоналы немесе бөгде адамдар санкцияланбаған іс-қимыл жасаған кезде тергеп-тексеру жүргізу мақсатында кейіннен бірмәнді жіктеу үшін барлық оқиғалар архивін ақпарат жеткізгіштерге автоматты түрде жазуды және бір жыл бойы сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
Турникет құрылғыны қолмен және автоматты және (немесе) қашықтықтан ашу және блоктау тәсілін қамтамасыз етеді.
97. Персонал мен келушілер аз өтетін (келетін) объектілер үшін объектіге және (немесе) оның ықтимал қауіпті учаскелері мен қауіпті аймақтарына кіруді шектеу құралдарымен ғана жабдықтауға жол беріледі.

98. Объекты оснащаются системами и средствами охранной и тревожной сигнализации в целях выявления и выдачи извещений о несанкционированном проникновении или попытки проникновения на объект и (или) охраняемую зону объекта.
Структура системы охранной сигнализации определяется исходя из:
1) режима работы объекта;
2) особенностей расположения помещений внутри зданий;
3) количества охраняемых зон.
По решению собственника, владельца либо руководителя на объекте устанавливается дополнительное инженерно-техническое оборудование, способствующее повышению уровня антитеррористической защищенности объекта.
Инженерно-техническое оборудование объекта всегда поддерживается в рабочем состоянии.
99. В случае невозможности оснастить объекты инженерно-техническим оборудованием в течение 6 месяцев после включения его в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, в соответствии с Правилами, руководством объекта принимаются меры для планирования средств республиканского бюджета, внебюджетных источников на оснащение объекта, а в антитеррористическую комиссию на согласование представляется проект плана мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере культуры
Перечень документов в области антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере культуры
1. Приказ о назначении ответственного лица, обеспечивающего проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов и замещающего лица, на время его отсутствия (с указанием функциональных обязанностей).
2. Правила об организации пропускного и внутри объектового режимов объектов (при его наличии) и приказ руководителя объекта об их утверждении.
3. План организационных и практических мероприятий по укреплению антитеррористической защищенности объектов.
4. Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке.
5. Инструкция (памятка) по действиям сотрудников объектов на возможные угрозы террористического характера.
6. Журнал приема, сдачи дежурств, обхода территории объекта.
7. Список автотранспортных средств, имеющих право въезда на территории объектов (при необходимости).
8. Паспорт антитеррористической защищенности объектов.
9. Планы и порядок эвакуации работников и посетителей учреждения, в случае получения информации об угрозе совершения акта терроризма, и иных чрезвычайных ситуаций.

98. Объектіге және (немесе) объектінің қорғалатын аймағына санкциясыз ену немесе енуге әрекет жасау туралы хабарламаларды анықтау және беру мақсатында объектілер күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
Күзет сигнализациясы жүйесінің құрылымы:
1) осы объектінің жұмыс режиміне;
2) үй-жайлардың ғимарат ішінде орналасу ерекшеліктеріне;
3) күзетілетін аймақтардың санына байланысты айқындалады.
Меншік иесінің, иеленушінің шешімі бойынша объектіде объектінің терроризмге қарсы қорғалу деңгейін арттыруға ықпал ететін қосымша инженерлік-техникалық жабдық орнатылады.
Объектінің инженерлік-техникалық жабдығы әрдайым жұмыс жағдайында ұсталады.
99. Объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбесіне енгізгеннен кейін 6 ай ішінде оны Қағидаларға сәйкес инженерлік-техникалық жабдықпен жабдықтау мүмкін болмаған жағдайда, объекті басшылығы объектіні жарақтандыруға арналған республикалық бюджеттің, бюджеттен тыс көздердің қаражатын жоспарлау үшін шаралар қабылдайды, ал терроризмге қарсы комиссияға объектіні инженерлік-техникалық жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы келісуге ұсынылады.
Мәдениет саласындағы
қызметтерді жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілерді терроризмге қарсы
қорғауды ұйымдастыру
жөніндегі Нұсқаулыққа
1-қосымша
Мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғау саласындағы құжаттардың тізбесі
1. Объектілердің және оның орнындағы адамның терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін жауапты адамды ол болмаған уақытқа (функционалдық міндеттерін көрсете отырып) тағайындау туралы бұйрық.
2. Объектілердің өткізу және объектішілік режимдерін ұйымдастыру туралы ереже (ол болған кезде) және объектілер басшысының оларды бекіту туралы бұйрығы.
3. Объектілерді терроризмге қарсы қорғауды нығайту жөніндегі ұйымдастырушылық және тәжірибелік іс-шаралар жоспары.
4. Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналы.
5. Объектілер тұлғаларының әртүрлі топтарының террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге әрекеттері жөніндегі Нұсқаулық (жадынама).
6. Кезекшілікті қабылдау, тапсыру, объектілердің аумағын айналып өту журналы.
7. Объектілердің аумағына кіруге құқығы бар автокөлік құралдарының тізімі (қажет болған жағдайда).
8. Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының паспорты.
9. Мекеме қызметкерлері мен келушілерді эвакуациялау жоспарлары мен тәртібі, терроризм актісін жасау қаупі және өзге де төтенше жағдайлар туралы ақпарат алған жағдайда.

10. Приказ о проведении практических занятий по безопасной и своевременной эвакуации персонала объектов и посетителей объектов из зданий, с графиком проведения практических и теоретических занятий, утвержденный руководителями объектов.
11. Программы, протоколы обучения персонала объектов способам защиты и действиям при угрозе совершения террористического акта или при его совершении.
12. Договора на охрану объектов (копии лицензий организации, осуществляющей охранную деятельность), обслуживание систем охранной сигнализации, видеонаблюдения.
13. Инструкция, рекомендации по действиям персонала объектов при установлении уровней террористической опасности.
14. Схема оповещения персонала и посетителей объектов при установлении уровней террористической опасности.
Приложение 2
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в террористическом
отношении, осуществляющих
деятельность в сфере культуры
Перечень основных предметов, запрещенных к проносу на объекты, уязвимые в террористическом отношении, осуществляющие деятельность в сфере культуры
1. Оружие:
1) огнестрельное;
2) бесствольное с патронами травматического, газового и светозвукового действия;
3) холодное, а также ножи различных видов, не относящиеся к холодному оружию;
4) метательное;
5) пневматическое;
6) газовое;
7) электрическое;
8) сигнальное;
9) оружие, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия;
10) оружие, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения.
2. Механические и аэрозольные распылители и устройства, снаряженные слезоточивым, раздражающим и негативным воздействием на организм человека.
3. Вещества:
1) взрывчатые;
2) ядовитые;
3) отравляющие;
4) радиоактивные;
5) едкие;
6) пиротехнические;
7) легковоспламеняющиеся.
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере культуры
Варианты тематик профилактических и учебных мероприятий по вопросам антитеррористической безопасности
№ п/п
Наименование тем
Форма проведения
Контингент обучаемых
1.
Ознакомление с требованиями о запрете разглашений информаций по порядку охраны объекта и другой информации, которая может быть использована для совершения акта терроризма
Лекция
Сотрудники объекта, впервые принятые на работу
2.
Особенности объекта, уязвимых в террористическом отношении, возможные последствия в случае совершения на него акта терроризма
Лекция
Все сотрудники объекта
3.
Техника осмотра помещений, выявления возможных мест закладки взрывных устройств
Лекция
Сотрудники, привлекаемые к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
4.
Порядок проведения мероприятий по предотвращению акта терроризма на объектах и недопущения проникновения на территорию объекта посторонних лиц
Лекция
Руководство объекта
5.
Ответственность сотрудников в случаях совершении акта терроризма на объекте
Лекция
Все сотрудники объекта
6.
Порядок действий сотрудников объекта при получении анонимного телефонного звонка об угрозе проведения акта терроризма
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
7.
Порядок действий сотрудников объекта при обнаружении подозрительного предмета
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
8.
Порядок действий сотрудников объекта при обнаружении вблизи объекта или на ее территории подозрительных лиц
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
9.
Порядок действий сотрудников объекта при вооруженном нападении на объект
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
10.
Порядок действий сотрудников объекта при обнаружении подозрительных почтовых отправлений
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
11.
Порядок действии сотрудников объекта при захвате заложников
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
12.
Правила использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты
Практические занятия
Сотрудники, привлекаемые к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
13.
Порядок проведения осмотра и досмотра транспортных средств и людей на контрольно-пропускном пункте
Практические занятия
Сотрудники, привлекаемые к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
14.
Правила безопасного поведения
Лекция
Обучающиеся
15.
Антитеррористическая безопасность в специализированных школах, школах-интернатах, колледжах и ВУЗ.
Лекция
Обучающиеся
16.
Современный терроризм и борьба с ним
Лекция
Обучающиеся
17.
О повышении бдительности и мерах по предупреждению террористических актов на объектах.
Лекция
Обучающиеся
18.
Защита от терроризма
Лекция
Обучающиеся
19.
Правила поведения обучающихся при совершенном теракте
Лекция
Обучающиеся
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере культуры
Алгоритмы действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера

10. Объектілердің персоналын және объектілерге келушілерді практикалық және теориялық сабақтар өткізу кестесімен ғимараттардан қауіпсіз және уақтылы эвакуациялау бойынша практикалық сабақтар өткізу туралы бұйрық.
11. Объектілердің персоналын террористік акт жасау қаупі төнген кезде немесе ол жасалған кезде қорғау тәсілдері мен іс-қимылдарға оқыту бағдарламалары, хаттамалары.
12. Объектілерді күзетуге арналған шарттар (күзет қызметін жүзеге асыратын ұйым лицензияларының көшірмелері), күзет сигнализациясы, бейнебақылау жүйелеріне қызмет көрсету.
13. Террористік қауіптілік деңгейлерін белгілеу кезіндегі объектілер персоналының іс-қимылдары жөніндегі Нұсқаулық, ұсынымдар.
14. Террористік қауіптілік деңгейлерін белгілеу кезінде объектілердің персоналы мен келушілерін хабардар ету схемасы.
Мәдениет саласындағы
қызметтерді жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілерді терроризмге қарсы
қорғауды ұйымдастыру
жөніндегі Нұсқаулыққа
2-қосымша
Мәдениет саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерге алып кіруге тыйым салынған негізгі заттардың тізбесі
1. Қару:
1) атыс;
2) травматикалық, газ және жарық дыбыстық әсер ететін патрондары бар ұңғысыз;
3) суық, сондай-ақ суық қаруға жатпайтын түрлі пышақтар;
4) лақтыру;
5) пневматикалық;
6) газ;
7) электр;
8) сигнал беру;
9) зақымдайтын әрекеті радиоактивті сәулеленуді және биологиялық әсерді пайдалануға негізделген қару;
10) зақымдайтын әрекеті электромагниттік, жарық, жылу, инфрақызыл немесе ультрадыбыстық сәулеленуді пайдалануға негізделген қару.
2. Механикалық және аэрозольді бүріккіштер мен көзден жас ағызатын, тітіркендіргіш және адам ағзасына теріс әсер ететін құрылғылар.
3. Заттар:
1) жарылғыш;
2) улы;
3) уландырғыштар;
4) радиоактивті;
5) каустикалық;
6) пиротехникалық;
7) жанғыш.
Мәдениет саласындағы
қызметтерді жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілерді терроризмге қарсы
қорғауды ұйымдастыру
жөніндегі Нұсқаулыққа
3-қосымша
Терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша профилактикалық және оқу іс-шаралар тақырыптарының нұсқалары
№ п/п
Тақырыптардың атауы
Өткізу нысаны
Білім алушылар контингенті
1.
Терроризм актісін жасау үшін пайдаланылуы мүмкін объектіні және басқа ақпаратты қорғау тәртібі бойынша ақпаратты жария етуге тыйым салу туралы талаптармен танысу
Лекция
Жұмысқа алғаш қабылданған объектінің қызметкерлері
2.
Террористік тұрғыдан осал объектінің ерекшеліктері, оған терроризм актісі жасалған жағдайда ықтимал салдары
Лекция
Объектінің барлық қызметкерлері
3.
Үй-жайларды тексеру, жарылғыш құрылғыларды төсеу орындарын анықтау техникасы
Лекция
Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлер
4.
Объектілерде терроризм актісін болғызбау және объектінің аумағына бөгде адамдардың кіруіне жол бермеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібі
Лекция
Объектінің басшылығы
5.
Объектіде терроризм актісі жасалған жағдайларда қызметкерлердің жауапкершілігі
Лекция
Объектінің барлық қызметкерлері
6.
Терроризм актісін өткізу қаупі туралы анонимді телефон қоңырауын алған кезде объект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқау-әдістемелік сабақтар
Объектінің барлық қызметкерлері
7.
Күдікті зат анықталған кезде объект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқау-әдістемелік сабақтар
Объектінің барлық қызметкерлері
8.
Объектінің жанында немесе оның аумағында күдікті адамдар табылған кезде объект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқау-әдістемелік сабақтар
Объектінің барлық қызметкерлері
9.
Объектіге қарулы шабуыл жасау кезінде объект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқау-әдістемелік сабақтар
Объектінің барлық қызметкерлері
10.
Күдікті пошта жөнелтілімдері анықталған кезде объект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқау-әдістемелік сабақтар
Объектінің барлық қызметкерлері
11.
Кепілге алынған кезде объект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқау-әдістемелік сабақтар
Объектінің барлық қызметкерлері
12.
Терроризмге қарсы қорғаныстың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану қағидалары
Тәжірибелік сабақтар
Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлер
13.
Бақылау-өткізу пунктінде көлік құралдары мен адамдарды тексеру және тексеру тәртібі
Тәжірибелік сабақтар
Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлер
14.
Қауіпсіз тәртіп ережелері
Лекция
Білім алушылар
15.
Қазіргі терроризм және онымен күрес
Лекция
Білім алушылар
16.
Мектептегі терроризмге қарсы қауіпсіздік
Лекция
Білім алушылар
17.
Объектілерде террористік актілердің алдын алу және сақтық шаралары туралы
Лекция
Білім алушылар
18.
Терроризмнен қорғау
Лекция
Білім алушылар
19.
Террористік шабуыл кезінде білім алушылардың іс-әрекеттері
Лекция
Білім алушылар
Мәдениет саласындағы
қызметтерді жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілерді терроризмге қарсы
қорғауды ұйымдастыру
жөніндегі Нұсқаулыққа
4-қосымша
Террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объектілер тұлғаларының әртүрлі топтарының іс-қимыл АЛГОРИТМДЕРІ

1. Действия посетителей при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности;
2) информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
2. Действия персонала при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) информировать любым способом территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности.
3. Действия сотрудников частной охранной организации объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) выявить вооруженного злоумышленника;
2) блокировать его продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте вооруженного нападения;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте;
5) обеспечить собственную безопасность.
4. Действия руководства объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) организовать мероприятие по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) обеспечить взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.
5. Действия посетителей при возникновении угрозы захвата заложников:
1) защититься, избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка или возможности безопасности покинуть здание;
2) информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности правоохранительные и(или) территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
6. Действия персонала объекта при возникновении угрозы захвата заложников:

1. Қарулы шабуыл қаупі туындаған кезде келушілердің әрекеттері:
1) қорғану, ғимараттан абайлап шығу немесе үй-жайда паналау, есікті бұғаттау, аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің келуін күту;
2) құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар етуге міндетті.
2. Қарулы шабуыл қаупі туындаған кезде персоналдың іс-әрекеті:
1) қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарын, күзетшілерді, персоналды, объектінің басшылығын кез келген тәсілмен хабардар етуге міндетті;
2) қорғану, ғимараттан абайлап шығу немесе үй-жайда паналау, есікті бұғаттау, аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің келуін күту.
3. Қарулы шабуыл қаупі туындаған кезде объектінің жеке күзет ұйымы қызметкерлерінің әрекеттері:
1) Қарулы қаскүнемді анықтау;
2) оның объектідегі адамдардың жаппай болатын орындарына ілгерілеуіне тосқауыл қою;
3) объектінің басшылығын, аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарын Қарулы шабуыл фактісі туралы хабардар етуге міндетті;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға;
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
4. Қарулы шабуыл қаупі туындаған кезде объект басшылығының әрекеттері:
1) аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарын Қарулы шабуыл фактісі мен мән-жайлары туралы дереу хабардар етуге міндетті;
2) объектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараны ұйымдастыруға (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау, объектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау);
3) объект персоналының терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге міндетті.
5. Кепілге алу қаупі туындаған кезде келушілердің әрекеттері:
1) қорғану, кепілге алудан аулақ болу, ғимараттан абайлап кету немесе үй-жайда паналау, есікті құлыптау, құқық қорғау органдарының қызметкерлері келгенге дейін немесе ғимараттан кету қауіпсіздігі мүмкіндігіне дейін ұстау;
2) Құқық қорғау және (немесе) аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарын кепілге алу мән-жайлары мен шабуылдаушылар (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап возраст, ұлты) туралы кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдендірілген қамтамасыз ету шартымен ғана хабардар етуге міндетті.
6. Кепілге алу қаупі туындаған кезде объект персоналының әрекеттері:

1) защититься, избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности;
2) информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
7. Действия сотрудников частной охранной организации объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) выявить вооруженных злоумышленников;
2) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать любым способом руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах покушения на захват заложников;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте;
5) обеспечить собственную безопасность (избежать попадания в заложники);
6) при этом охрана не должна покидать свой пост в соответствии с договором на оказание охранных услуг.
8. Действия руководства объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности доступным способом о факте и обстоятельствах попытки захвата заложников;
2) организовать принятие мер обеспечения безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) организовать взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.
9. Действия посетителей и (или) персонала объекта при захвате в заложники:
1) необходимо взять себя в руки, успокоится, не паниковать, разговаривать спокойным голосом;
2) необходимо стойко и сдержанно переносить лишения и оскорбления террористов, не смотреть в глаза преступникам, не вести себя вызывающе. Не допускать действий, которые спровоцирует преступников к применению физической силы или оружия;
3) выполнять требования преступников, не противоречить им, не допускать истерик и паники;
4) подготовьтесь физически и морально к возможному суровому испытанию;
5) не выражать внешней ненависти и пренебрежения к похитителям;
6) с самого начала (особенно в первый час) выполняйте все указания бандитов. Спрашивать разрешения у захватчиков на совершение любых действий: сесть, встать, попить, сходить в туалет;
7) не привлекайте внимания террористов своим поведением, не оказывайте активного сопротивления. Это может усугубить ваше положение;

1) қорғануға, кепілге алынудан аулақ болуға, ғимараттан абайлап кетуге немесе үй-жайда паналауға, есікті бұғаттауға, аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері келгенге дейін ұстап тұруға;
2) кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілді қамтамасыз ету шартымен ғана аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын кепілге алу мән-жайлары мен шабуылдаушылар (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақапки, ұлты) туралы хабардар етуге міндетті.
7. Объектінің жеке күзет ұйымы қызметкерлерінің кепілге алу қаупі туындаған кездегі іс-әрекеттері:
1) қарулы шабуылдаушыларды анықтау;
2) оның объектідегі адамдардың жаппай болатын жерлеріне қарай жылжуына тосқауыл қою;
3) объектінің басшылығын, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын кепілге алуға оқталу фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар етуге міндетті;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға;
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету (кепілге алынбау);
6) бұл ретте күзет қызметін көрсетуге арналған шартқа сәйкес күзет өзінің орнын қалдырмау қажет.
8. Кепілге алу қаупі туындаған кезде объект басшылығының әрекеттері:
1) аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарын кепілге алу әрекетінің фактісі мен мән-жайлары туралы қолжетімді тәсілмен дереу хабардар етуге міндетті;
2) объектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдауды ұйымдастыруға (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау, объектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау);
3) объект персоналының терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын ұйымдастыруға міндетті.
9. Кепілге алу кезінде объектіге келушілердің және (немесе) персоналдың іс-әрекеттері:
1) "өзіңізді ұстаңыз", тынышталыңыз, үрейленбеңіз, тыныш дауыспен сөйлесіңіз;
2) террористерді айыру мен қорлауға табанды және ұстамды түрде шыдау, қылмыскерлердің көзіне қарамау, арандатушылықпен әрекет етпеу қажет. Қылмыскерлерді физикалық күш немесе қару қолдануға итермелейтін әрекеттерге жол бермеу;
3) қылмыскерлердің талаптарын орындауға, оларға қайшы келмеуге, ашуланшақтық пен дүрбелеңге жол бермеуге;
4) мүмкін болатын қатал сынаққа физикалық және психикалық тұрғыдан дайындалыңыз;
5) ұрлаушыларға сыртқы жеккөрушілік пен немқұрайлылық білдірмеңіз;
6) басынан бастап (әсіресе бірінші сағатта) қарақшылардың барлық нұсқауларын орындаңыз. Басқыншылардан кез-келген әрекетті жасауға рұқсат сұрау: отыру, тұру, ішу, дәретханаға бару;
7) өз мінез-құлқыңызбен террористердің назарын аудармаңыз, белсенді қарсылық көрсетпеңіз. Бұл сіздің жағдайыңызды нашарлатуы мүмкін;

8) не бежать, если нет полной уверенности в успехе побега;
9) запомнить, как можно больше информации о террористах (их количество, вооружение, как выглядят, особенно внешности, телосложения, акцент, тематика разговора, темперамент, манера поведения);
10) постараться определить место своего нахождения (заточения);
11) при наличии возможности, используя любой доступный способ связи, без риска для жизни, проявляя осторожность, сообщить о произошедшем в территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности или службу охраны объекта;
12) не пренебрегать пищей, какой бы она ни была. Это поможет сохранить силы и здоровье;
13) при ранении, постараться самостоятельно оказать себе первую помощь;
14) главное не паниковать, даже если бандиты перестали себя контролировать;
15) расположитесь подальше от окон, дверей и самих террористов. Это необходимо для обеспечения вашей безопасности в случае штурма помещения, стрельбы снайперов для поражения преступников.
10. Действия посетителей и (или) персонала объекта при проведении сотрудниками специальных подразделений операции по освобождению заложников:
1) лечь на пол лицом вниз, прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
2) не бежать навстречу сотрудникам правоохранительных органов или от них, так как они могут принять бегущего за преступника;
3) держаться подальше от проемов дверей и окон;
4) не возмущаться, если при штурме и захвате с пострадавшим могут поначалу (до установления личности) поступить несколько некорректно, как с вероятным преступником. Освобожденного заложника могут обыскать, заковать в наручники, связать, нанести эмоциональную или физическую травму, подвергнуть допросу. Необходимо к этому отнестись с пониманием, так как в подобных ситуациях такие действия штурмующих (до окончательной идентификации всех лиц и выявления истинных преступников) оправданы.
11. Действия посетителей при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать его, не подходить к нему, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охрану и персоналу объекта либо в правоохранительные органы;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;

8) қашудың сәттілігіне толық сенімділік болмаса, жүгірмеңіз;
9) террористер туралы көп ақпаратты есте сақтаңыз (олардың саны, қару-жарақ, сыртқы түрі, дене бітімі, екпіні, әңгіме тақырыбы, темпераменті, мінез-құлқы);
10) орналасқан жеріңізді анықтауға тырысыңыз (түрмеде);
11) мүмкіндік болған кезде, байланыстың кез келген қолжетімді тәсілін пайдалана отырып, өмірге қауіп төндірмей, сақтық таныта отырып, болған оқиға туралы аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына немесе объектінің күзет қызметіне хабарласыңыз;
12) қандай тағам болса да, оны назардан тыс қалдырмаңыз. Бұл күш пен денсаулықты сақтауға көмектеседі;
13) жарақат алған кезде өзіңізге алғашқы көмек көрсетуге тырысыңыз;
14) ең бастысы-қарақшылар өздерін басқаруды тоқтатса да, үрейленбеңіз;
15) терезелерден, есіктерден және террористердің өздерінен аулақ болыңыз. Бұл үй-жайға шабуыл жасау, қылмыскерлерді жеңу үшін мергендерді ату кезінде сіздің қауіпсіздігіңізді қамтамасыз ету үшін қажет.
10. Арнайы бөлімшелердің қызметкерлері кепілге алынғандарды босату жөніндегі операцияларды жүргізген кезде объектіге келушілердің және (немесе) персоналдың іс-әрекеттері:
1) еденге төмен қаратып жатып, қабырғаға басып, басын қолдарыңызбен жауып, қозғалмаңыз;
2) құқық қорғау органдарының қызметкерлерімен кездесуге немесе олардан қашуға болмайды, өйткені олар жүгірушіні қылмыскер деп қателесуі мүмкін;
3) есіктер мен терезелердің саңылауларынан аулақ болу;
4) егер шабуыл жасау және басып алу кезінде жәбірленушімен алдымен (жеке басын анықтағанға дейін) ықтимал қылмыскер сияқты біршама қате әрекет етуі мүмкін болса, ашуланбаңыз. Босатылған кепілге алынған адамды іздеуге, кісендеуге, байлауға, эмоционалды немесе физикалық жарақат алуға, жауап алуға болады. Бұған түсіністікпен қарау керек, өйткені мұндай жағдайларда шабуылдаушылардың мұндай әрекеттері (барлық адамдарды түпкілікті сәйкестендіруге және шынайы қылмыскерлерді анықтауға дейін) негізделген.
11. Күдікті зат табылған кезде келушілердің әрекеттері:
1) оған қол тигізбеңіз, оған жақындамаңыз, қозғалмаңыз;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрау;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тартуға;
4) анықтау уақыты мен орнын жазып алыңыз;
5) күдікті заттың табылғаны туралы объектінің күзетіне және персоналына не құқық қорғау органдарына дереу хабарлауға міндетті;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны табудың маңызды мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламауға;

8) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина);
9) информирование охраны объекта, правоохранительные и (или) специальные государственные органы о подозрительном лице/лицах (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность);
10) покинуть объект и (или) укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
12. Действия персонала при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охрану и персоналу объекта либо в дежурные части территориальных органов национальной безопасности и внутренних дел;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) организовать с охраной ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
9) помочь обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
11) информирование охраны объекта, правоохранительных и (или) специальные государственные органы в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность);
12) оказать содействие руководству и охране в организации эвакуации посетителей;
13) покинуть объект, при невозможности - укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
13. Действия сотрудников частной охранной организации при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охране, персоналу объекта либо в правоохранительные органы;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;

8) өмірге қауіп төнген кезде қорғауды қамтамасыз ететін заттардың (ғимараттың бұрышы, колонна, қалың ағаш, автомашина) артына паналауға;
9) объектіні күзетуді, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды күдікті тұлға/адамдар (саны, қаруы, жарақтандырылуы, жасы, лақап националь, ұлты) туралы хабардар ету;
10) объектіні тастап кетуге және (немесе) күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтыққа паналауға міндетті.
12. Күдікті затты анықтаған кездегі персоналдың іс-әрекеттері:
1) қол тигізбеңіз, жақындамаңыз, қозғалмаңыз;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрау;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тартуға;
4) анықтау уақыты мен орнын жазып алыңыз;
5) күдікті заттың табылғаны туралы объектінің күзетіне және персоналына не аумақтық ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне дереу хабарлауға міндетті;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны табудың маңызды мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламауға;
8) күзетпен бөгде адамдардың күдікті затқа және қауіпті аймаққа кіруін шектеуді ұйымдастыруға;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз етуге көмектесу;
10) өмірге қауіп төнген кезде қорғауды қамтамасыз ететін заттарды (ғимараттың бұрышы, колонна, қалың ағаш, автомашина) паналауға, бақылау жүргізуге;
11) объектінің, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдардың күзетіне күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары (саны, қаруы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) болуы мүмкін адамдар тобы анықталған жағдайда хабарлау;
12) келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыруда басшылыққа және күзетке жәрдем көрсетуге;
13) объектіден кетуге, мүмкін болмаған жағдайда-күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтыққа жасырынуға құқылы.
13. Жеке күзет ұйымы қызметкерлерінің күдікті зат табылған кездегі әрекеттері:
1) қол тигізбеңіз, жақындамаңыз, қозғамаңыз;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрау;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тартуға;
4) анықталған уақыты мен орнын жазып алыңыз;
5) күзетте күдікті заттың табылғаны туралы объектінің персоналына не құқық қорғау органдарына дереу хабарлау;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны табудың маңызды мән-жайларын сипаттауға дайын болу;

7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне на необходимом удалении;
9) обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
11) информирование охраны правоохранительные и (или) специальные государственные органы в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность);
12) при этом охрана не должна покидать свой пост в соответствии с договором на оказание охранных услуг.
14. Действия руководства при обнаружении подозрительного предмета:
1) незамедлительное информирование правоохранительные, специальные государственные органы о выявлении подозрительного человека или об обнаружении бесхозного предмета;
2) организация оцепления места обнаружения бесхозного подозрительного предмета на необходимом удалении;
3) организация эвакуации людей с объекта, оповещение о нештатной ситуации на объекте;
4) обеспечение обхода помещений и осмотра территорий с целью обнаружения подозрительных предметов;
5) организация взаимодействия персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом, предоставление необходимой информации.
15. Признаки, которые могут указывать на взрывное устройство:
1) наличие на обнаруженном предмете проводов, веревок, изоленты;
2) подозрительные звуки, щелчки, тиканье часов, издаваемые предметом;
3) от предмета исходит характерный запах миндаля или необычный запах;
4) необычное размещение обнаруженного предмета;
5) установленные на обнаруженном предмете различных видов источников питания, проволока, по внешним признакам, схожая с антенной.
16. Расстояние для удаления и (или) оцепления при обнаружении взрывного устройства (ВУ) или предмета, похожего на ВУ:
1) граната РГД-5 – 50 метров;
2) граната Ф-1 – 200 метров;
3) тротиловая шашка массой 200 грамм – 45 метров;
4) тротиловая шашка массой 400 грамм – 55 метров;
5) пивная банка 0,33 литров – 60 метров;
6) дипломат (кейс) – 230 метров;
7) дорожный чемодан – 350 метров;
8) автотранспорт класса "Жигули" – 460 метров;
9) автотранспорт класса "Волга" – 580 метров;
10) микроавтобус – 920 метров;
11) грузовой транспорт (фургон) – 1240 метров.
17. Действия персонала и посетителей при атаке с применением "террористов-смертников":

7) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарлауға болмайды;
8) бөгде адамдардың күдікті затқа және қауіпті аймаққа қажетті қашықтықтан кіруін шектеуді қамтамасыз етуге міндетті;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз ету;
10) өмірге қауіп төнген кезде қорғауды қамтамасыз ететін заттарды (ғимараттың бұрышы, баған, қалың ағаш, автомашина) паналауға, бақылау жүргізуге;
11) күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары (саны, қаруы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) болуы мүмкін адамдар тобы анықталған жағдайда, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды күзетпен хабардар ету;
12) бұл ретте күзет қызметін көрсетуге арналған шартқа сәйкес күзет өзінің орнын қалдырмау қажет.
14. Күдікті зат анықталған кезде басшылықтың әрекеттері:
1) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарға күдікті адамның анықталғаны немесе иесіз заттың табылғаны туралы дереу хабарлау;
2) қажетті алып тастауда иесіз күдікті затты табу орнын қоршауды ұйымдастыру;
3) адамдарды объектіден эвакуациялауды ұйымдастыру, объектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау;
4) күдікті заттарды табу мақсатында үй-жайларды аралауды және аумақтарды қарауды қамтамасыз ету;
5) объект персоналының терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын ұйымдастыру, қажетті ақпарат беру.
15. Жарылғыш құрылғыны көрсететін белгілер:
1) табылған затта сымдардың, арқандардың, электр таспаның болуы;
2) зат шығаратын күдікті дыбыстар, шертулер, сағаттардың тықылдауы;
3) заттан бадамның тән иісі немесе ерекше иіс шығады;
4) табылған затты әдеттен тыс орналастыру;
5) сыртқы белгілері бойынша антеннаға ұқсас қоректендіру көздерінің әртүрлі түрлерінің табылған нысанына орнатылған сым.
16. Жарылғыш құрылғы (ЖҚ) немесе ЖҚ тәрізді зат анықталған кезде алып тастау және (немесе) қоршау қашықтығы:
1) rid гранатасы – 5-50 метр;
2) Ф-1 гранатасы – 200 метр;
3) салмағы 200 грамм тротил дойбы – 45 метр;
4) салмағы 400 грамм тротил дойбы – 55 метр;
5) сыра банкі 0,33 литр – 60 метр;
6) дипломат (кейс) – 230 метр;
7) жол чемоданы – 350 метр;
8) "Жигули" класты автокөлік – 460 метр;
9) "Еділ" класындағы автокөлік – 580 метр;
10) шағын автобус – 920 метр;
11) жүк көлігі (фургон) – 1240 метр.
17. "Жанкешті-лаңкестерді" қолдану арқылы шабуыл жасау кезіндегі персонал мен келушілердің іс-қимылдары:

1) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
2) информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
18. Действия сотрудников частной охранной организации при атаке с применением "террористов-смертников":
1) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
2) информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
3) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров);
4) при необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
5) обеспечить собственную безопасность;
6) при этом охрана не должна покидать свой пост в соответствии с договором на оказание охранных услуг.
19. Действия руководства при атаке с применением "террористов-смертников":
1) незамедлительная передача информации в правоохранительные и (или) специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
2) предоставление сотрудникам правоохранительных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая сокращает время выявления и задержания злоумышленника;
3) обеспечение организованной эвакуации людей;
4) обеспечение собственной безопасности.
20. Действия получателя угрозы по телефону (руководитель, персонал, сотрудник частной охранной организации):
1) по ходу разговора отметьте пол, возраст звонившего и особенности его речи;
2) голос (громкий или тихий, низкий или высокий);
3) темп речи (быстрый или медленный);
4) произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
5) манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями);
6) обратите внимание на звуковой фон (шум автомобильного или железнодорожного транспорта, звук теле- или радиоаппаратуры, голоса, другое), характер звонка (городской, междугородный);
7) зафиксируйте точное время начала разговора и его продолжительность;
8) постарайтесь в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы: Куда, кому, по какому телефону звонит данный человек? Какие конкретные требования он выдвигает? Выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц? На каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного? Как и когда с ним можно связаться? Кому вы можете или должны сообщить об этом звонке?

1) қорғану, ғимараттан абайлап шығу немесе үй-жайда паналау, есікті құлыптау, құқық қорғау органдарының қызметкерлері келгенше күту;
2) Құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар етуге міндетті.
18. Жеке күзет ұйымы қызметкерлерінің "жанкешті-террористерді" қолдана отырып шабуыл жасау кезіндегі іс-қимылдары:
1) оның объектідегі адамдардың жаппай болатын жерлеріне қарай жылжуына тосқауыл қою;
2) объектінің басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы кез келген тәсілмен хабарлауға;
3) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау);
4) қажет болған кезде күдікті адамның немесе адамдар тобының объект бойынша (жеке өзі не бейнебақылау жүйесі арқылы) жүріп-тұруын бақылауды ұйымдастыруға міндетті;
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
6) бұл ретте күзет қызметін көрсетуге арналған шартқа сәйкес күзет өзінің орнын қалдырмау қажет.
19. "Жанкештілер" шабуылындағы басшылықтың әрекеттері:
1) объектіде күдікті адамды немесе адамдар тобын анықтау туралы ақпаратты құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға дереу беру;
2) құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қаскүнемді анықтау және ұстау уақытын қысқартатын күдікті адам туралы барынша толық ақпарат беру;
3) адамдарды ұйымдасқан эвакуациялауды қамтамасыз ету;
4) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
20. Қауіп-қатерді алушының іс-әрекеті телефон арқылы (жеке күзет ұйымының басшысы, персоналы, қызметкері):
1) әңгіме барысында қоңырау шалушының жынысын, жасын және сөйлеу ерекшеліктерін белгілеңіз:
2) дауыс (қатты немесе тыныш, төмен немесе жоғары);
3) сөйлеу қарқыны (жылдам немесе баяу);
4) айтылуы (айқын, бұрмаланған, кекештенген, сыбырлаған, екпінмен немесе диалектімен);
5) сөйлеу мәнері (бей-берекет, мазақ, балағат сөздермен);
6) дыбыстық фонға (автомобиль немесе теміржол көлігінің шуы, теле - немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар, басқалар), қоңыраудың сипатына (қалалық, қалааралық) назар аударыңыз;
7) сөйлесудің нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын жазыңыз;
8) әңгіме барысында келесі сұрақтарға жауап алуға тырысыңыз: Бұл адам қайда, кімге, қандай телефонмен қоңырау шалды? Ол қандай нақты талаптар қояды? Жеке өзі талаптар қояды ма, әлде делдал рөлін атқарады ма және адамдардың қандай да бір тобын білдіреді ме? Ол қандай шарттармен немесе олар жоспардан бас тартуға келіседі? Онымен қалай және қашан байланысуға болады? Сіз бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауыңыз керек?

9) постарайтесь добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия вами и руководством объекта решений или совершения каких-либо действий;
10) в процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и руководству объекта о телефонной угрозе.
21. В случае выявления подозрительного почтового отправления (руководитель, персонал, сотрудник частной охранной организации) необходимо:
1) не пытаться самостоятельно вскрыть емкость, пакет, контейнер;
2) по возможности не брать в руки подозрительное письмо или бандероль;
3) сообщить об этом факте руководству объекта;
4) убедиться, что подозрительная почта отделена от других писем и бандеролей;
5) предпринять меры, исключающие возможность попадания неизвестного вещества из вскрытого отправления в вентиляционную систему здания;
6) до приезда специалистов поместить подозрительные отправления в герметичную тару (стеклянный сосуд с плотно прилегающей крышкой или в многослойные пластиковые пакеты). При этом следует пользоваться подручными средствами индивидуальной защиты кожи (резиновые перчатки, полиэтиленовые пакеты) и дыхательных путей (респиратор, ватно-марлевая повязка);
7) до приезда специалистов герметично закрытую тару хранить в недоступном для посторонних людей месте;
8) составить список всех лиц, кто непосредственно контактировал с подозрительной корреспонденцией (их адреса, телефоны);
9) лицам, контактировавшим с подозрительной корреспонденцией, неукоснительно выполнить мероприятия личной гигиены (вымыть руки с мылом, по возможности принять душ).
Приложение 5
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере культуры
Форма
ЖУРНАЛ
учета учебных мероприятий по антитеррористической защите
_______________________________________________
(наименование организации)
(титульный лист)
Журнал № ___
учета проведения учебных мероприятий
по антитеррористической подготовке
Дата начала ведения журнала "____" ____________ 20____ г.
Дата окончания ведения журнала "____" ____________ 20____ г.
(внутренняя сторона)
Раздел 1. Инструктажи
№ п/п
Дата проведения инструктажа
Ф.И.О. (при его наличии) и должность инструктируемого
Вид инструктажа
Ф.И.О. (при его наличии) и должность лица, проводившего инструктаж
Подпись инструктируемого
Подпись лица, проводившего инструктаж
2
3
4
5
6
7
Ф.И.О. (при его наличии)
плановый
Ф.И.О. (при его наличии)
внеплановый
Ф.И.О. (при его наличии)
Примечание:

9) қоңырау шалушыдан сіз және объект басшылығы шешім қабылдауы немесе қандай да бір әрекет жасауы үшін мүмкін болатын ең ұзақ уақыт аралығына қол жеткізуге тырысыңыз;
10) әңгімелесу процесінде немесе әңгімелесу аяқталғаннан кейін дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне және объектінің басшылығына телефон қатері туралы хабарлауға міндетті.
21. Күдікті пошта жөнелтілімі анықталған жағдайда (басшы, персонал, жеке күзет ұйымының қызметкері):
1) затты, пакетті, контейнерді өз бетінше ашуға тырыспау;
2) мүмкіндігінше күдікті хатты немесе бандерольді қолға алмау;
3) бұл факт туралы мемлекеттік қызмет істері органы объектісінің басшылығына хабарлау;
4) күдікті поштаның және бандерольдер басқа хаттардан бөлек екеніне көз жеткізіңіз;
5) ғимараттың желдету жүйесіне ашылған жөнелтілімнен белгісіз заттың түсу мүмкіндігін болдырмайтын шаралар қолдану;
6) мамандар келгенге дейін күдікті жөнелтімдерді (тығыз жабылатын қақпағы бар шыны ыдысқа немесе көп қабатты пластикалық пакеттерде) орналастыру қажет. Бұл ретте қол астындағы теріні жеке қорғау құралдарын (резеңке қолғаптар, полиэтилен пакеттер) және тыныс алу жолдарын (респиратор, мақта-дәке таңғыш) пайдалану керек;
7) мамандар келгенге дейін герметикалық жабылған ыдысты бөтен адамдардың қолы жетпейтін жерде сақтау керек;
8) күдікті хат-хабармен тікелей байланыста болған барлық адамдардың тізімін жасау (олардың мекенжайлары, телефондары);
9) күдікті хат-хабармен байланыста болған адамдарға жеке гигиена іс-шараларын мүлтіксіз орындау (қолдарды сабынмен жуу, мүмкін болса душ қабылду) қажет.
Мәдениет саласындағы
қызметтерді жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілерді терроризмге қарсы
қорғауды ұйымдастыру
жөніндегі Нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
Терроризмге қарсы қорғау бойынша оқу іс-шараларын есепке алу ЖУРНАЛЫ ________________________________ (ұйымның атауы) (титул парағы)
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын өткізуді есепке алу № ___Журналы
Журналдың басталу күні "____" ____________ 20____ г.
Журналдың аяқталу күні "____" ____________ 20____ г.
(ішкі жағы)
1 бөлім. Нұсқаулар
р/с№
Нұсқама өткізу күні
Нұсқама берушінің
Т. А. Ә. (болған жағдайда) және лауазымы
Нұсқау түрі
Нұсқама жүргізген тұлғаның
Т. А. Ә. (болған жағдайда) және лауазымы
Нұсқау берушінің қолы
Нұсқама жүргізген адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
Т. А. Ә. (болған жағдайда)
жоспарлы
Т. А. Ә. (болған жағдайда)
жоспардан тыс
Т. А. Ә. (болған жағдайда)
Ескерту:

1) в ходе плановых инструктажей до сотрудников доводятся рекомендации действий при всех возможных ситуациях в случае акта терроризма, а тематика внеплановых инструктажей зависит от тематики проводимых учений, тренировок и экспериментов;
2) документальное оформление проводимых плановых инструктажей антитеррористической направленности допускается осуществлять как рукописным способом, так и комбинированным - рукописным и печатным. В печатном виде допускается заполнять графы: 3, 4 и 5 (если инструктаж проводит один и тот же сотрудник), остальные графы журнала заполняются лично лицом, прослушавшим инструктаж; 3) дата проведения указывается полностью (число, месяц и год);

1) жоспарлы нұсқамалар барысында қызметкерлерге терроризм актісі жағдайында барлық ықтимал жағдайларда іс-қимыл алгоритмдері жеткізіледі, ал жоспардан тыс нұсқамалар тақырыбы өткізілетін оқу-жаттығулар, жаттығулар мен эксперименттер тақырыбына байланысты болады;
2) терроризмге қарсы бағытта жүргізілетін жоспарлы нұсқамаларды құжаттамалық ресімдеуді қолжазба тәсілімен де, аралас - Қолжазба және баспа тәсілімен де жүзеге асыруға жол беріледі. Баспа түрінде мынадай бағандарды толтыруға жол беріледі: 3, 4 және 5 (Егер нұсқауды сол қызметкер жүргізсе), журналдың қалған бағандарын нұсқаманы тыңдаған адам өзі толтырады;
3) өткізу күні толық көрсетіледі (күні, айы және жылы);

4) при необходимости проведения внепланового инструктажа с персоналом объекта его также документируют в данном журнале, а в графе "Вид инструктажа" допускается ставить запись – "внеплановый", "по телефонограмме №____", "по уровню террористической опасности".
Раздел 2. Занятия
Дата
Тема занятия
Учебные вопросы
Количество присутствовавших работников
Подпись лица, проводившего занятия
1
2
3
4
5
1.
2.
Примечание: Тема занятий и учебные вопросы должны четко конкретизироваться, а не нести общий характер.
Основными отчетными документами о проведении занятий являются:

4) объектінің персоналымен жоспардан тыс нұсқама жүргізу қажет болған кезде оны осы журналда да құжаттайды, ал "нұсқама түрі" бағанында – "жоспардан тыс", "№ _____ телефонограммасы бойынша", "террористік қауіптілік деңгейі бойынша" деген жазбаны қоюға жол беріледі.
2 бөлім. Сабақтар
Күні
Сабақ тақырыбы
Оқу мәселелері
Қатысқан қызметкерлер саны
Сабақты өткізген адамның қолы
1
2
3
4
5
1.
2.
Ескерту: Сабақтың тақырыбы мен оқу сұрақтары жалпы сипатта емес, нақты нақтылануы керек.
Сабақтарды өткізу туралы негізгі есепті құжаттар:

1. Журнал учета проведения мероприятий по антитеррористической подготовке;
2. График проведения инструктажей антитеррористической направленности;
3. График проведения практических занятий;
4. План подготовки и проведения практических занятий;
5. Отчет о результатах проведения мероприятий по антитеррористической подготовке;
6. Лекционные материалы по проведенным темам теоретических занятий.

1. Терроризмге қарсы дайындық жөніндегі іс-шараларды жүргізуді есепке алу журналы;
2. Терроризмге қарсы бағыттағы нұсқамалар өткізу кестесі;
3. Практикалық сабақтарды өткізу кестесі;
4. Практикалық сабақтарды дайындау және өткізу жоспары;
5. Терроризмге қарсы дайындық бойынша іс-шараларды өткізу нәтижелері туралы есеп;
6. Теориялық сабақтардың өткізілген тақырыптары бойынша дәріс материалдары.